Stopzetting Amerikaanse kernproeven verwacht K.L.M.-toestel Zondag een raket naar de maan? Het weer van a.s. zondag .....dus bierweer! Constructief plan van Eisenhower voor pi Midden-Oosten De Arabieren mogen met r Amerikaans geld eigen r'9 toekomst bepalen Spannende trapautoraces in Noordwijk Beleidsfout Belangrijk initiatief «as Geen radio contact met EISENHOWER ZEER FEL 2.000 ton kunst mest en veevoeder verbrand Het weer. WIN SCHRAVENDIJK ZEKER IETS GOEDS", ZEGT GROMYKO Amerikaanse en Britse wapens naar Tunesië? NOODWEER IN OOSTENRIJK Gunstige reacties uit het Westen f1000.- W eersomstandigheden moeten gunstig zijn ee MORRIS 'Geforeyw/fap/ Vijf dodenvijf ernstig gewondenbovendien veertien vermisten DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 o 82ste JAARGANG No. 29986 K.L.M. TASSEN EN KOFFERS NYLON REGENJASSEN 59.50 Onstandvastig IMC0S GROTE HOUTSTRAAT 51 SPORTTASSEN SCHOOLTASSEN Aan zee In verband met het Hoog feest van Maria Tenhemel opneming zal ons blad mor gen niet verschijnen. DE DIRECTIE. President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een opzienbarend plan voor het Midden-Oosten bekend gemaakt, dat tot nog toe slechts gunstige reacties heeft opgeroepen. De Amerikaanse president somde zes punten op voor een vredesplan voor het Midden-Oosten. Deze punten zijn: Bemoeienis van de Verenigde Naties met Libanon. Maatregelen van de V.N. tot handhaving van de vrede in Jordanië. Beëindiging van de opruiing van buitenaf om een burger oorlog te ontketenen. Oprichting van een internationale politiemacht van de Verenigde Naties. Een plan voor regionale economische ontwikkeling ter bespoediging van de verbetering van de levensstandaard in de Arabische landen. Maatregelen ter beëindiging van de bewapeningswedloop in dit deel van de wereld. M\)\\ 1 IRIlliUlS REGIME USSEN EH BYOUX R HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 Advertentie Blijkens een door Valencia-radio uitgezonden bericht, afkomstig van het vliegveld Shannon in Ierland, is er sinds tien over half vijf vanoch tend tengevolge van het wegvallen van de radioverbinding geen contact meer geweest met het van Shannon naar Gander onderweg zijnde K.L.M.- toestel van vluchtnummer K.L. 607. Shannon radio vroeg andere stations te trachten radiocontact te krijgen met het toestel. Bij informatie bij de K.L.M. te 's-Gravenhage zeide men ons dat de verbinding verbroken kan zijn door de hevige atmosferische storingen die op het ogenblik het radioverkeer sterk bemoeilijken of zelfs onmogelijk maken. Het toestel van vluchtnummer K.L. 607 is de Lockheed „Super Constellation" „Hugo de Groot" (P.H.-L.K.M.)Het heeft eenennegentig passagiers aan boord en een bemanning van acht per sonen. De „Hugo de Groot" zou omstreeks kwart over twaalf vanmiddag op het vliegveld van Gander moeten aan komen. Een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van verdediging naar de ge volgen van een eventuele overgave in een kernoorlog schijnt woensdag pre sident Eisenhowers woede te hebben gewekt. Een senator, die ongenoemd wenste te blijven, vertelde dat hij de president nog nooit zo woedend had ge zien: „Hij keerde alles ondersteboven om het geval uit te pluizen". Een amb tenaar van het ministerie heeft beves tigd dat de president een diepgaand on derzoek heeft gelast. De studie van een mogelijke overgave is in opdracht van het ministerie door een particulier we tenschappelijk bureau uitgevoerd, aldus meldt een Amerikaans blad. Tweeduizend ton kunstmest en vee voeder is verloren gegaan bij de brand die in Wanssum de grote kunstmest- loods van Landbouwbelang 'de aan- en verkooporganisatie van de Limburgse Land- J- Tuinbouwbond) in de as heeft gelegd. Het gebouw zelf bleef behouden. In een groot deel van onze edities van woensdag hebben wij nog melding kunnen maken van deze omvangrijke brand. Ook hebben wfj daarin kunnen berichten dat de directeur, de 61-jarige P. J. van Els onder de indruk van het gebeuren door een beroerte dodelijk is getroffen. De Londense „News Chronicle" weet uit New York te melden, dat de Verenigde Staten na de huidige serie proefnemingen in de Stille Oceaan hun kernproeven zullen staken. Volgens het Britse blad is het Amerikaanse be sluit gedeeltelijk een gevolg van een akkoord over de mogelijkheden om kernproeven te ontdekken. Amerikaanse en Russische geleerden hebben naar verluidt een dergelijk akkoord vrij wel bereikt. United Press International meldt in dit verband dat naar in welinge lichte kringen in Washington ver luidt. een overeenkomst tussen Rus land en Amerika betreffende het staken der kernproeven niet lang Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn zal zondag te Cape Cana veral, in de Amerikaanse staat Flori da, een raket in de richting van de maan worden gelanceerd, aldus bericht A.F.P. Als de raket, die uit vier trap pen bestaat en ruim dertig meter lang is, niet binnen dertig minuten in de richting van de maan gelanceerd kan worden, zal de poging tot 18 of 19 augustus worden uitgesteld. Na 20 augustus zouden de omstandigheden on gunstig zijn. De lancering - ou dan tot midden-september moeten worden uit gesteld in verband met de stand van de maan ten opzichte van de aarde. meer op zich zal laten wachten. De V.S. zijn voornemens spoedig aan hun „naaste bondgenoten" dat zullen dan Engeland en Frankrijk zijn mee te delen dat zij de proe ven gaan staken. Naar verluidt dringt Engeland er op aan dat deze Amerikaanse stap wordt uitgesteld, omdat Engeland nog niet gereed is met zijn serie kernproe ven. Frankrijk staat op het punt zelf een eerste proef te nemen en is er daarom al evenmin op gesteld, dat de V.S. op dit ogenblik een staking der proeven aankondigen. Een niet onbelangrijke drijfveer voor de V.S. zou het recente rapport van de commissie voor stralingsvraagstuk ken van de V.N. zijn, waarin tegen verdere proeven gewaarschuwd wordt. Van Amerikaanse zijde zou men de reactie van de Aziatische en Afrikaanse landen vrezen indien de V.S. niet tot een staking der proeven bereid zijn. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk enkele opklaringen, later vain het zuidwesten uit plaatse lijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon: 5.22-20.06. Maan: 5.53-19.49. Zaterdag: Zon: 5.24-20.04. Maan: 7.12-20.18. Advertentie Weerdienst London teint Komende dagen voornamelijk bewolkt met zo nu en dan regenbuien. Later in het weekend meer zonnige perioden. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam, Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 12,1 uur zon, geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 23 goede voorspellers. WAT 18 IMC0ST International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliéerde operaties voorspelden. DA8JE-UIT-MAAL Zet in kelder, koelkast of koel hoekje flesjes bier en een aardappelsalade met haring, makreel of zalm klaar. Ga de hele dag de zon In. kom terug, roep na 2 minuten: 'EeeeetenT BIER IS BE8T VOOR BEIDEN Hij: 'Wat vond je 't meest frappante van Parijs?' Zij: 'Dat ja er zoveel vrouwen bier ziet drinken méér dan hierI" SEDERT 1882 HET ADRES VOOR BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Woensdagmiddag werden in Noord- wijk aan Zee internationale trap autoraces gehouden waaraan kin deren uit Nederland, België, Frank rijk en Duitsland deelnamen. De races die uitgezonden werden door de televisie werden een groot succes. Met daverend getrappel gingen de kleine coureurs door de bocht. Ofschoon hem hiertoe alle gelegen heid werd geboden door de gemeente raad, heeft de burgemeester van Vei sen geen excuus willen aanbieden voor zijn door de raad eenstemmig beledigend geachte optreden jegens een Duitse jeugdgroep bij de officiële ontvangst ten raadhuize, waarover zo veel te doen geweest is. In feite heeft hij daardoor een tweede beleidsfout aan de eerste toegevoegd. De eerste fout bestond naar onze mening niet in het zich gebonden achten aan de letterlijke strekking van een eenmaal afgelegde geloftemaar wel in het zich niet onttrekken aan een situatie, waarvan hij tevoren kon weten dat zij de grootste moeilijkheden met zich zou brengen, en dat terwijl de mo gelijkheid om zich daaraan te ont trekken rijkelijk aanwezig was, na melijk door de waarneming van de honneurs der ontvangst aan de ove rige leden van het college van B. en W. over te laten. Doordat de burge meester zich niettemin in die situatie begaf .noest zijn optreden naar de buitenkant het karakter van een de monstratie krijgen, ook al was dit niet overeenkomstig zijn intentie. De hele zaak, die overigens van sommige kan ten met meer gerucht werd opgediend dan zij scheen te verdienen, had. een eervolle anti-climax kunnen vinden, indien de burgemeester, geconfron teerd met zijn verkeerd beleid, de grootmoedigheid had kunnen opbren gen van het betuigen van spijt over de beledigende indruk die zijn optreden had gemaakt. Dan waren er in de raadsvergadering wellicht ook minder woorden gevallen, waarvan men zich moet afvragen of zij niet door nog méér werden geïnspireerd dan door verontwaardiging over het ene, ver ontwaardiging verdienende, feit. Aan B. en W. van Veisen is nu door de raad opgedragen, een excuus brief te schrijven aan het bestuur van de gemeente van herkomst van de Duitse jongeren. Voor de voorzitter van het college van B. en W. moet dit een harde pil zijn. Het is jammer, dat hij de toediening daarvan niet heeft willen voorkomen door een houding die hem tot meer eer zou hebben ge strekt dan zijn beroep op de vele ont vangen adhaesie-betuigingen. Morgen over het algemeen goed strandweer met zonnige perioden en op enkele plaatsen nog een bui. Tempera tuur overdag 19-21 gr. C. Zeewater bijna 18 gr. C. Matige wind uit zuidwestelijke richting. max. oeersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 22 0 Stockholm geheel bew. 19 5 Oslo geheel bew. 20 0 Kupennagen zwaar bew. 20 5 Londen regen 21 0.4 Amsterdam zwaar bew. 20 1 BrusseJ geheel bew. 21 Luxemburg regen 21 10 Parijs geheel bew. 21 1 Nice onbewolkt 25 0 Berlijn licht bew. 23 6 Frankfurt regen 22 7 München zwaar bew. 20 1 Zliricb zwaar bew. 21 0 cj-e- eve licht bew. 22 0 Locarno half bew. 28 0 Wenen onbewolkt 21 4 Innsbruck licht bew. 22 0 Rome licht bew. - GROMYKO Eisenhower zei, dat zijn voorstellen ten doel hebben een land en zijn volk in het genot te laten van het recht hun eigen toekomst te bepalen in overeen stemming met de verplichting de rech ten van anderen te eerbiedigen. De Arabische landen .ebben onmiskenbaar bet recht hun eigen lot te bepalen. Andere landen moeten zich van in menging onthouden, zolang de Arabi sche landen van hun recht gebruik maken op een wijze, die in overeen stemming is met -> internationale vrede en veiligheid. Alleen door het verbeteren van de economische omstan digheden kunnen onafhankelijke lan den zich staande houden. „Dit is een uitdaging aan het Arabische volk en aan ons allen", aldus de president. Volgens onbevestigde berichten heb ben de V.S. en Engeland besloten, aan een verzoek van Tunesië om wapens Kehoor te geven, aldus meldt Reuter, "e Franse regering zou hier, desge vraagd, geen bezwaar tegen hebben Semaakt. Men verwacht dat de twee .ancien wapens zullen zenden voor de uitrusting van drieduizend man. De eer- m„ol j zou tegen het einde van de I aankomen. Van Tunesische zij- i,ci„m men commentaar op deze berichten te geven. I111M11111111 i 1111II111111111111111111111II 11111111111111111111111111111111 Eisenhower heeft gisteren een be langrijk initiatief genomen. Hij heeft een plan opgesteld dat goede perspec tieven biedt voor een oplossing van de problemen van het Midden-Oosten. De grote verdienste van het plan is dat het zich niet slechts bezig houdt met de meest actuele moeilijkheden, maar dat het zich op de toekomst richt. De Arabische wereld is één groot onderontwikkeld gebied, of schoon dit gebied over rijke bronnen beschikt die de algemene welvaart zouden kunnen verhogen. Maar het tekort aan democratisch besef in de Arabische staten en het gemis ^ansa menwerking tussen die staten onder ling hebben tot nog toe een ver bete ring van het levenspeil m de weg ge staan. Eisenhower heeft er dan ook terecht op gewezen dat de Arabieren vooral zelf aan de verbetering van hun lof moeten werken, en dat het Voorgestelde programma voor interna tionale hulp aan het Midden-Oosten slechts kan slagen als de betrokken volkeren zelf doen wat zij kunnen, jiet was ook goed gezien van Eisen hower om te verklaren dat het hulp programma onder Arabische leidina moest staan. Eisenhower heeft in zijn rede van Bisteren de juiste toon aangeslagen. Het was een constructief plan dat hij de Algemene Vergadering voorlegde. De president heeft zich door Khroesj- tsjev en Nasser niet in het defensief laten dringen. Hij heeft geen behoefte gevoeld aan rechtvaardiging van het recente Amerikaanse militaire optre den in het Midden-Oosten. Hij heeft de verwijten van „agressie" en „im perialisme" op effectieve wijze ont zenuwd door zijn opbouwende voor stellen. Het Plan-Eisenhower kwam na de berichten die er de laatste dagen reeds over verspreid waren niet meer als een grote verrassing. Maar de manier waarop de president zijn project officieel wereldkundig maakte deed bepaald weldadig aan. De eerste reacties van vele V.N.-le- den geven dan ook goede hoop voor het welslagen van Eisenhowers denk beelden, al zullen er nog krachtige tegenstanden moeten worden over wonnen voor het zo ver is. Het gisteren door Eisenhower ge lanceerde idee voor de vorming van een internationale politiemacht is be paald niet nieuw meer. De verwezen lijking van deze gedachten zal op ko lossale moeilijkheden stuiten, zo is al bit recente discussies gebleken. Maar het is goed dat een zo gezaghebbend persoon als de president van de V.S. boor een zo gezaghebbend internatio- haal gehoor als de Assemblee van de v.N het idee van een V.N.-strijd macht weer eens onder de aandacht f er.eenmaal een dergelijke orote moaenrihoA°Uden de Westerse van de V.N. constaterend 0nJnacM zelf behoeven in t7ari~ flicten die de wereIdSfl™ C°n~ Eisenhower heeft door zijn rede vnn Bisteren ongetwijfeld bijgedragen tot een vermindering van de internatio nale spanning die in juli door de cri sis in het Midden-Oosten ontstond. ■Als de Assemblee hem nu maar zo veel steun geeft, dat de voorstellen Van de president zullen leiden tot de "materiële en geestelijke emancipatie van de Arabische wereld, en tot het y, ePpen van een situatie waarin de r ereldvrede niet meer in gevaar ge- wordt door conflicten in het ^den-Oosten. """UlllllllllllllllMIIIIIIIIHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiillllllllllllllll Tengevolge van een noodweer, dat zich in zuidoost-Oostenrijk heeft voorge daan zijn minstens vpf mensen om het leven gekomen en worden er veertien personen vermist. Zes mensen zijn ern stig gewond. Door hevige regen zijn overstromingen ontstaan in het dal van de Mur. De expresstrein Belgrado-Oost- ende kon nog op het laatste ogenblik stoppen voor een versperring van rots blokken en modder op de lpn. Ook de expres Wenen-Rome vond haar weg versperd. Honderden toeristen die uit het zuiden naar Wenen wilden, werden door de overstroming in het Mur-dal opgehou den. Wegen en spoorwegen zjjn hier en daar onder metershoge hopen steen en modder bedolven. Politie en militairen helpen bfj de opruimingswerkzaamhe den. Verscheidene bruggen zjjn ver nield. De dorpen St.-Jakob en St.-Er- hard in het dal van een zijrivier van de Mur zijn geïsoleerd. Men zou daar slechts weinig levensmiddelen en geen drinkwater in voorraad hebben. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii Advertentie Eisenhower stelde voor: 1) dat de secretaris-generaal van de V.N. in over leg met de Arabische landen treedt om vast te stellen of er overeenstemming kan worden bereikt over een instituut voor ontwikkeling op regionale basis; 2) dat bij dit overleg wordt gesproken over de samenstelling en de eventuele taken van een dergelijk instituut voor ontwikkeling op het gebied van de in dustrie, landbouw, watervoorziening, volksgezondheid en onderwijs, en 3) dat andere landen en particuliere or ganisaties, die bereid zijn het instituut te steunen, te zijner tijd eveneens zui len worden geraadpleegd. Indien de Arabische landen hun medewerking aan een dergelijk insti tuut willen geven, zijn de Verenigde Staten bereid het eveneens te steu nen, aldus Eisenhower. De leiding van het instituut moet in handen van de Arabische staten liggen. De Ver enigde Staten zijn er niet op uit de leiding van dit instituut te krijgen. De Verenigde Staten zijn tevens be reid met andere landen en de wereld- iVervolg op pagina 2) Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1