78ste Congres van Duitse katholieken in Berlijn Dr. Kortenhorst benoemd tot grootofficier Oranje-Nassau DODEN op de weg VenhaSe Maria ten Hemel Jazzconcours aan de Loosdreehtse plassen Onvol wassen mode Om een cent TIEN BISSCHOPPEN AANWEZIG Positie Kamerpresident van grote waarde in ons staatsbestel Hartelijke huldiging P&órt&zac&ef Bakker valt van zolder op straat Kardinaal Tien levensgevaarlijk gewond KARELI Juwelendiefstal in flatgebouw te Rotterdam Buit van f4000 Twee doden, drie zwaar gewonden DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 PAGINA t ZONDAG: E.H.B.O.-ZONDAG Aan verwondingen bezweken Bij ongeluk in Duitsland Maak er een feest van met Heerlijk van aroma en smaak. Iedere sigaar 'n traktatie. Oproep van vakbeweging op Cyprus Luitenant onder in vloed op de fiets hc Moeste £joet>c '«<41 m m mimi in ii illinium minium ii ii ui hui ii minimi] ii iiiimiiii ii minimin mi ii him hui liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiii min miimii W etenschappelijk centrum in Stockholm Woonruimte voor tachtig geleerden mèt gezin Ongeluk op rijksweg nr. 1 KONINKLIJK GEZIN OP ELBA In de Westberlijnse Deutschlandhal- ide Oostberlijnse Werner Seelen- iQderhalU is gisteren het 78ste con s'?8 van Duitse katholieken geopend, A Hs bericht D.P.A. Lang voor het be ll11 Was de Deutschlandhalle overvol. "et K.N.P. bericht dat er 40.000 per- nen aanwezig waren. Duizenden volg oj", "et verloop via luidsprekers buiten Ui andere zalen, want de hal kan ?..aar 16.000 personen plaats bieden. In openingswoord keerde de voorzitter het centrale comité der Duitse ka- tholieken, prins Karl zu Löwenstein zich tegen het streven om de arbeid van de Kerk tot het gewijde gebied te beperken. „Zij kan zich daar niet toe bepalen, want haar is de zorg voor de gehele mens opgedragen", zei hij. Prins Zn Löwenstein bracht o.m. dank aan de Evangelische stadgenoten voor de hulp bij de voorbereiding van het congres. Dit dankwoord oogstte veel bij val. Tien bisschoppen woonden de bijeen- In het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag is woensdagmiddag een recep tie gehouden ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van Kamervoorzitter dr. Kortenhorst Dr. Drees deed. mededeling van zijn benoeming tot Groot- Officier in de Orde van Oranje Nassau. In het midden mevrouw Kortenhorst. de juiste wijze wordt gediend. Dat be lang brengt mede, dat er zo spoedig mogelijk een nieuwe regering komt en dat de volksvertegenwoordiging niet te halsstarrig op haar rechten blijft staan. (Het probleem, dat bijzonder scherp naar voren is gekomen bij de laatste kabinetsformatie in 1956, is bij de eerste ontmoeting tussen Kamer en kabinet wel aangeroerd, maar tot een oplossing is men niet gekomen). De jubilerende voorzitter was echter van mening, dat juist in deze ver houding de functie van de president van de Kamer van groot belang is. Deze wordt niet zoals in de Eerste Kamer door de leden gekozen, maar door de Kroon op voordracht van de leden be noemd. Hij kan de overbrugging vor men tussen de beide machten, regering en parlement. In deze trait d'union zag dr. Kortenhorst een correctie op ons stolsel* De huldiging had een zeer hartelijk karakter. Namens de Kamerleden sprak de heer H. W. Tilanus, die dr. Kortenhorst een zilveren presenteer blad met inscriptie aanbood. Hij wees op de vele onzichtbare verplichtingen van een voorzitter, op het bijzonder vlot karakter, dat de leiding van de Kamer onder het bewind van deze pre sident heeft gekenmerkt en over de uit breiding van de representatieve taak van de voorzitter in de afgelopen ja ren. Grapjes over het verbreken van tradities kaatste de jubilaris een voor een met geestigheden terug. De heer Tilanus kon niet nalaten te wijzen op de veranderingen in het ka rakter van het parlement. Door het gro ter aantal commissies, waarin steeds dezelfde leden zitting hebben, is naar zijn inzicht het parlementaire werk veel meer dan vroeger specialisten werk geworden. Dr. Drees prees de goede verstand houding, die er dank zij de tact van de voorzitter altijd is geweest tussen par lement en regering. Namens de griffie heeft de griffier mr. Schepel gesproken, die o.m. wees op de gave van de president op zeer korte termijn voortreffelijke redevoe ringen te houden. Namens de parlementaire pers sprak de heer S. Jonker, die het bewind-Kor- tenhorst voor de journalisten geenszins een schrikbewind noemde. Hij vond, dat dr. Kortenhorst de public relations offi cer "an de democratie kan worden ge noemd. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. L. G. Kortenhorst heeft de ver rassende onderscheiding, die hem bij gelegenheid van zijn tienjarig jubileum als president van de Tweede Kamer door de minister-president namens de Koningin is overhandigd, de benoe ming tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau, beantwoord met *en rede, die daar twee andere Verrassingen tegenover stelde. Temid den van vele leden en oud-leden van het de iiaad t an State en de rdngin 'vergezeld J.'Jn dank aan d® ko" persoonlijk 06n gaa*n ïan T" ring voor van Srote bewonde- genheiri diepe inzicht en de bewo- staatc»o'i aarmede Hare Majesteit de WeinjoT 1 behartigt. Er zijn maar iemana ^e'eSRuheden, waarbij het sprek geSRven is zich daarover uit te leste f"' ..Ontmoetlngen met hare ma- form d gelegenheden als kabinets- bii j es en regeringscrisissen, waar- J de Kamerpresident als adviseur wordt gehoord, hebben my altijd ge troffen door het .rij en frank overleg, *jat daarbij mogelijk was en de vinding rijkheid van de koningin, die altijd open *'aat voor de denkbeelden van ande- om tot een oplossing te komen en p'erlei mogelijkheden daartoe aan de "and doet. De tweede verrassing in de briljante 'ede als antwoord op de gelukwensen jb geschenken, die hem waren aange beden, was dat de Kamerpresident bfiigzins in tegenspraak kwam met de Vbnister-president. Dr. Drees had bij ?e huldiging van dr. Kortenhorst een beschouwing gegeven over ons staatsbe stel, waarin volksvertegenwoordiging l!) regering twee geheel eigen machten rbb- Dit dualistische stelsel brengt Jbee, dat de ministers geen leden zijn van de Kamers, al hebben zij daarin wel zitting. Zij stemmen dus niet mee £b bepalen zich tot meningsuiting. Dr. "rees gaf verre de voorkeur aan dit "leisel, vooral in ons land, waarin de Politieke verhoudingen naar zijn me- b'ng een monistisch stelsel als in En geland onmogelijk maken. j,pr, Kortenhorst liet uitkomen, dat dit vr!n, stelsel, waarbfj regering en v«4overtegenwoordiging geheel eigen zi-ikwoordelijkheden dragen, toch ook un nadelen heeft. Met name, wanneer ,?°als bij kabinetsformaties, te ver v'bt doorgedreven. Hij bewees met hio,f -f ?n Ult de geschiedenis, dat er naripWiW? a1?- eiders over de voor- en geoordeeld vin Yerscl»lle£.d ,is zijn proeve van iL HoSendorp heeft in poging gedaan o™ §rondwet reeds een van de Kamer tT de ministers leden in de tijd van SchaoTaken' terwu'l ook is het die kant uit te ™toem°g getracht Dr. Kortenhorst zei ronduit, dat hii ervan overtuigd was, dat het landshe lang met name by een zo ver doorvoel fen van dit stelsel als bp kabinetsfor vnaties in ons land geschiedt, niet op Advertentie (vrije collecte) wéér een Heb zondag eens éénmaal een 9at in Uw hand. Uw EHBO doet •r dan figuurlijk een pleister opl bekendmaking van hel geheim: KRO-avondprogramma 17 aug. (ossen 20.45 en 20.55 uur Een gebeurtenis, die de huldiging een ogenblik dreigde te overschaduwen, was het onwel worden van mr. J. R. H. van Schaik, de onmiddellijke voorgan ger van dr. Kortenhorst en zoals de heer Tilanus opmerkte, de enige die hem in aantal jaren als president heeft overtroffen. De heer van Schaik heeft zich echter na behandeld te zijn door het Kamerlid de medicus dr. Lamberts naar huis kunnen begeven. Woensdagavond is op de rijksstraat weg te Putten de 47-jarige W. O. uit Putten gegrepen door een personen auto. De man werd op slag gedood. Op dezelfde weg is een vrachtauto in botsing gekomen met een militaire vrachtwagen. Een vierjarig kind werd ge ood. De ravage was zo groot, dat de rijksstraatweg ter plaatse enige tijd gehee versperd was. Op de Akademiesingel te Breda Is het twaalf-jarig meisje Toosje van Dijk aangereden door een met bakstenen geladen vrachtauto. Het meisje werd naar het ziekenhuis vervoerd en is daar overleden. Het ongeluk is vermoe delijk ontstaan omdat het meisje kwam te vallen toen het stuur van haar fiets aan een naast haar rijdend rijwiel haakte. Op de Leidseweg te Voorschoten reed woensdagmiddag de 51-jarige bromfiet ser B. Mullendin uit Den Haag tegen een geopend portier van een stilstaande personenauto, waarvan de bestuurder juist wilde uitstappen. Zwaar gewond werd M. naar het akademisch zieken huis te Leiden vervoerd, waar hij des avonds is overleden. komst bij. Tegen het eind van de plech tigheid begaven ze zich naar de Werner Seelenbinderhalle, om daar de opening in Oost-Berlijn mee te maken. Het bestuurslid van het Duitse Evan gelische Kerkcongres, Klaus von Bis marck, bracht het congres In West- Berlijn de hartelijke groeten over van de Evangelische christenen in Duitsland. Hij herinnerde eraan, dat de Kerkcon- gressen al tot een broederlijke verbon denheid tussen de lekenverenigingen van beide Kerken hadden geleid. Vele protestanten volgden het katholieke con gres met belangstelling. De voorzitter van het congres, dr. Anton Rösen, ver klaarde dat het nergens zo zichtbaar is geworden als in Berlijn, hoe dicht katholieken en protestanten onder het kruis van de gemeenschappelijke Heer staan. De bijeenkomst in de Oostberlijnse „Werner Seelenbinderhalle" werd door zevenduizend mensen bijge woond. Vele honderden konden geen plaats krijgen. De zaal is de tradi tionele vergaderplaats van de com munistische partij. Waar anders de rode vlaggen en de communistische partyleuzen hangen, waren nu de geel witte vlaggen van de Kerk aange bracht. Dr. Baumann, de vice-voorzitter van het congres, dankte de Oostberiynse autoriteiten ervoor dat zy de hal be schikbaar hadden gesteld. Hy zei dat in deze zaal, die „anders profane doel einden dient", nü een volk was by een- gekomen om van zijn geloof in God en zijn trouw aan de Kerk te getuigen. De bisschop van Meissen, dr. Spulbeck, sprak over de strijd tegen het atheïsme. Hy bestreed de opvatting dat de mens slecht: het produkt van zijn omgeving zou zyn. Hij sprak de „zich dapper we rende katholieken", in het by'zonder die in Oost-Duitsland, moed in. Terwyl men woensdag bezig was ba len meel te hijsen op een zolder te Rot terdam heeft de 28-jarige bakker J. La gendijk het evenwicht verloren en is van zeven meter hoogte op de straat gevallen. Hij bekwam een schedelbasis- fractuur en is later in het Westerzie kenhuis overleden. T T oed en haar hebben een ver- bond gesloten. De hoeden van het nieuwe seizoen doen alles om op een pruik te lij ken en het kapsel wordt zo opge borsteld, dat het iets krijgt van een bolle pluimage. Dit frêle avondkapje van Marie Christiane, dat bestaat uit zachtgroene veer tjes, bijeengehouden door een hietsje tule, vormt op charmante wijze een samenspel met het gegolfd kapsel. (Van onze correspondent in Bonn) De Chinese kardinaal Tien, die onlangs deelgenomen heeft aan het Maria-com- gres te Nümegen, is gistermiddag bij een auto-ongeval op de straatweg tus sen Bonn en Siegburg levensgevaariyk gewond. Hij is in een ziekenhuis in Sieg burg opgenomen. Kardinaal Tien zat tezamen met een student in de theologie die de auto bestuurde en een andere priester in een Volkswagen. Het ongeval ontstond in de buurt van het vliegveld Hangelar, toen de Volkswagen botste tegen een vrachtauto die net een zijweg inreed toen de wagen van kardinaal Tien deze wilde passeren. De gehele rechterzijde van de Volkswagen, daar waar de kar dinaal zat, werd opengereten. Kardinaal Tien verblijft sinds enige tijd in het St. Augustinus-seminarie in Siegburg. Hij was op weg daarheen. Advertentie TOFFEES £2 ct. per 100 gr. Kornets 85 ct. en 1.50 Naar katholiek besef is het geen toevalligheid, dat de dogma verklaring van de lichamelijke tenhemelopneming van Maria valt in een tijd, waarin de mensheid geen raad meer weet met de problemen van het leven. Die radeloosheid vindt haar oorzaak in het feit, dat men weigert zijn eigen ontoereikendheid te erkenren en zijn toevlucht te ne men tot de Heer van al wat bestaat, van het bestaan zelf. Gelovend, dat Gods heilswil onverzwakt universeel blijft, dat de Geest Gods Zijn Kerk leidt, geloven wij ook, dat het de zelfde H. Geest is, Die het ogenblik gekomen achtte door deze dogma verklaring de mensheid du' lelijk te herinneren aan haar door God vast gestelde bestemming. Menselijke overwegingen hebben van inoppor tuun en nog erger gesproken. Maar wie zijn wij, dat wij Gods be sluiten zouden beoordelen? Is het niet zo, dat van ons vóór alles een „onvoorwaardelijke overgave" in geloof, hoop en liefde gevraagd wordt? Dit goddelijk radicalisme past uitermate slecht in de moderne men taliteit. Of zou het misschien juist zo zijn, dat goddelijke wijsheid en liefde dit radicalisme het enige mid del acht om de mens daar te krij gen, waar hij thuis hoort: op zijn knieën! Overigens is dit niets nieuws. Naar Gods scheppingsplan is de mens met verstand en vrije wil begaafd om te kiezen. Om tc kiezen voor of tegen God. En wel zoals Hy is, zoals Hij Zichzelf en Zijn plan nen heeft geopenbaard. A prendre ou a laisser. Geheel tot onze eigen verantwoordelijkheid. Er valt met God en Zijn besluiten niet te marchande ren. Het is: alles of niets. Bovendien is onze keuze voor Hem in wezen een geloofsdaad, die ver boven men selijk kennen uitgaat. Dat eist nede righeid, gehoorzaamheid en onder werping. Zonder marenDat eist de moed tot het avontuur, de keuze van het onzichtbaar zekere boven het zichtbare onzekere. Dat eist ver trouwen op God, ondanks Zijn on zichtbaarheid, maar ook vertrouwen in Zijn Kerk, ondanks haar mer. lijke feilen. Zo is God nu eenmaal. En wie zich in oprecht geloof voor Hem buigt, ervaart met heel zijn wezen, dat het alléén zó goed is. Dat wij alleen dan ons zelf worden, ons zelf vinden, wanneer wij geheel buiten onszelf treden in volledige, vrij gekozen en liefdevolle overgave „au bon plaisir divin". Het feest van Maria's verheerlij king naar het lichaam, haar verrijzenis, dat wij morgen vie ren, is het goddelijke antwoord op de vraag naar de zin van het leven. Wij zijn geroepen tot „een eeuwig geestelijk en lichamelijk samenzijn met de verheerlijkte Christus en in Hem met de Drieëenheid". Daarin ligt de definitieve voltooiing van de Verlossing. Het totale christelijke heil is pas compleet, wanneer ook het lichaam deel heeft aan de he melse glorie. Maria's eminente en volkomen subjectieve verlossing be sprekend wijst prof. Schillebeeckx er op, dat dit unieke feit ons doet be grijpen, wat een onnoemelijk-di-..e afbraak de zonde van het mensdom moet zijn, daar de heiligen in de he mel, ondanks hun toestand van su- preem geluk, toch feitelijk nog in verwachting leven. De zonde werkt a.h.w. nog na in de nog-niet-verheer- lijkte heiligen. Anderzijds onder streept deze situatie eens te meer de onaantastbare heiligheid van Gods Majesteit. Deze overweging werpt o.i. een helder licht op een door Gods Openbaring sterk benadrukt ken merk der heilsgeschiedenis, die im mers de blijde boodschap van de hoop bevat. Ondanks alle menselijke zonden en ontrouw zegt de God m Israël, Die steeds Zijn woord houdt, bij monde van de profeet Zacharias (9. 11-12): „Om het bloed van uw verbond heb ik uw gevangenen be vrijd uit de put zonder water. Zy ke ren terug naar de burcht, gevange nen, die nog hopen kunnen. Ook nu nog blijf ik bij U". Deze hoop, waarvan ook wij le ven, is in Maria reeds volle werkelijkheid geworden. Daar om is zij het oertype van alle ver losten, van heel het christelijke le ven. Zy is het grote voorbeeld on der de mensen van de vrij aanvaar de totale overgave aan God. Zij is het beeld bij uitstek van de hoogst denkbare gelijkvormigheid met Christus. In haar als enige louter menselijke persoon is de schepping volledig gereïntegreerd in God. Daardoor wordt, zoals J. Guitton zegt, de afstand verkleind, die be staat tussen onze tegenwoordige toe stand en onze toekomstige toestand „die nog niet verschenen is" en die zo onvoorstelbaar blijft, zo ondenk baar zelfs. De moeder van de men sen naar de genade is haar gezin voorgegaan naar de heerlijkheid. Zij alleen bevindt zich in de haven. Dat karakter van heerlijkheid, dat haar eigenlijk moest verwijderen van de menselijke toestand, maakt haar juist meer aanwezig by de men sen, vertrouwder, beter in staat om haar moederschap naar de genade te tonen, daar het ook een verheer lijkt moederschap is. Zo is Maria's Tenhemelopneming voor de gelovige Christen een godde lijk teken, dat opnieuw heel onze aandacht richt op onze uiteindelijke bestemming: de nimmer eindigende gemeenschap met God in de hemel. Dat is de zin van het leven. Heel de openbaring leert ons daarop te ho pen een goddelijke deugd. Een le ven uit deze hoop brengt ons daar, waar wij naar Gods liefdevolle plan nen thuishoren: in de hemel. Advertentie De eenzame zeiler, die woensdag avond op de Loosdreehtse Plassen de nijdige regenvlagen trotseerde, moet op een gegeven ogenblik wel gedacht hebben dat het plotseling was begin nen te onweren en bliksemen tege lijk. Dat was dan op het moment dat by „Van Dyk" aan de boezem van het water de drummer van een Utrechts ensemble het zijne bijdroeg tot de spanning om de eerste prijs bij de eindfinale van het Jazzconcours Loosdrecht 1958. Van een eerste prys zal wel niets gekomen zyn. Het dom- stedelyk combo speelde, op enkele fragmenten na, geen sterke partij. Maar dat de drummer, een j'och van nog geen zestien j'aar, een eervolle vermelding heeft verdiend, staat in het Loosdrechts gezegd wel als een paal boven de plas, al was het slechts om de verrukkelijke show die hy ten beste gaf. Hy zat achter zyn arsenaal van trommen en bekkens met een snoet werk, alsof hy alle plassen en boten voor een week had afgehuurd. Maar als hy eenmaal op dreef kwam, als hy zyn lenige lyf in allerlei bochten wrong en intussen met zyn armen en benen via handen en voeten, sticks en pe dalen een tot in finesses beheerst rit misch leven uit de varkensvellen en het koper sloeg, dan keek hy, alsof de dikke vijfhonderd jongelui, die schou der aan schouder de zaal vulden, hem niets, maar dan ook helemaal niets interesseerden. Een wonderlijke knaap, een vuurwerk van puberteit. „Een enig joch", zeiden de „paardestaar- ten". Deze dynamische en technisch geraf- In een van de hoge flatgebouwen in het Rotterdamse Lijnbaan kwartier, het zogenaamde City House, is woensdag op klaarlichte dag een Inbraak ge pleegd in een galerijwoning waarbij de daders een aantal juwelen in de wacht sleepten ter waarde van ongeveer 4000 gulden. De inbraak en diefstal zyn vermoe delijk gepleegd door twee jongelui van even twintig jaar. Op aanwijzingen van voorbijgangers, die twee jongemannen in haastig tempo over de Lijnbaan hebben zien lopen, heeft de politie met een radiowagen de achtervolging inge zet, maar het tweetal bleek te zyn ver dwenen. De inbrekers hebben by hun inklimming gebruik gemaakt van een openstaand raam aan de kant van de galerij. De gestolen juwelen zaten in een byouteriedoosje, dat in een dres- soirla was opgeborgen. Er wordt geen geld vermist. De gedupeerde familie was op het ogenblik van de inbraak niet thuis. Vakbondsleiders op Cyprus, die zestig duizend arbeiders vertegenwoordigen, hebben hun leden opgeroepen, elke provocatie en iedere actie te vermijden die zou kunnen leiden tot een hervatting van de vijandelijkheden tussen de Griek se en de Turkse bevolkingsgroep, al dus bericht Reuter. De leiders staan aan het hoofd van linkse, rechtse, on afhankelijke en Turkse vakbonden. Naar van welingelichte zijde te Nico sia verluidt hebben de Britten na de be sprekingen van premier Macmillan te Athene met zijn Griekse ambtgenoot, Karamanlis, de uitzendingen van radio Athene niet meer gestoord. Dit station prees dinsdagavond in een voor Cyprus bestemde uitzending de Britse premier om zyn pogingen om een oplossing voor de kwestie-Cyprus te vinden. lllllllllllllllllllllllllllllllllMIllIlIIMIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllillllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilltlllIIIIIIIII) fineerd geleverde brok „beat" vormde min of meer ook in figuurlijke zin de overgang van de „school" voor de pauze naar de „stijl" nadien. Het eer ste deel van de finale was gewijd aan de moderne jazz, waarbij het Trio van der Gaag, het sextet Tony Vos en het Utrechtse Trio Heinsius het vooral tegen elkaar opnamen op het stuk van de individuele improvisatie, de instrumentbeheersing, de klank- het vooral om het collectieve geluid, kleur der harmonieën. Na de pauze ging om de spontaneïteit en de directheid van de jazz. De „Dixieland Seven" en de „New Orleans Seven", de twee orkesten oude stijl, welke uit de veel heid van ensembles, die sinds het concours 6 juli begon op de woensdag- of zaterdagavonden naar Loosdrecht waren getogen, tot de finale wisten door te dringen, hebben het de jury waarachtig niet gemakkelijk gemaakt. Men mag trouwens van het Loos drechts concours 1958 over het alge meen zeggen dat de muzikale presta ties op een best tot uitstekend peil stonden. In ieder geval heerste er een goede geest, die van doen had met de behoefte een eerlijk stuk muziek te spelen. Deze geest was er tenminste alvast bij de uitvoerenden en werd zo op het luisterende jongvolk overge dragen, ook al bleven er dan nog altijd wel tientallen fans over die het wel nooit zullen leren Vijf glazen whisky en een glas wijn, dat was het „rantsoen" dat een jeug dige reserve tweede luitenant van de Luchtdoelartillerie uit Haarlem in enke le uren tijd gebruikte. Wegens het vijf jarig bestaan van de 127e afdeling zwa re lua werd een feestavond gehouden in Haarlem, waaraan ook door de twee de luitenant werd deelgenomen. Het ging er vrolijk toe en er werd flink wat gedronken, maar de afloop was voor de tweede luitenant minder ple zierig. Woensdagmorgen stond hij als beklaagde voor de krijgsraad te velde west in Den Haag, beschuldigd van het „onder invloed" besturen van een fiets. Beklaagde had na het feest nog een reisje naar Amsterdam gemaakt, waar hij met de laatste trein arriveerde. Per fiets wilde hij de tocht voortzetten, maar verder dan het Stationsplein kwam hy niet. Daar werd de in offi cierstenue geklede fietser door twee politie-agenten aangehouden. Dat ge beurde op 18 juni. Behalve slingerend, had beklaagde ook nog zonder licht ge reden. De auditeur militair toonde be grip voor het standpunt van beklaagde, dat hy na de warmte in de trein door de avondkilte bevangen werd en daar door zyn evenwicht kwyt raakte. We gens overtreding van artikel 26 van de Wegenverkeerswet vroeg hy de lage boete van 25 subs 5 dagen. De raads man, mr. Schepel, bleek echter meer pijlen om zijn boog te hebben dan een verzoek om clementie. Hij wees op een zinsnede uit de dagvaarding, waarin stond dat beklaagde, die inmiddels met groot verlof is, op de bewuste avond niet „was dienstdoende". Waarom, vroeg de raadsman, moet beklaagde dan voor een militaire rechtbank verschijnen, als hü niet in werkelijke dienst was? De raadsman meende, dat deze fout in de dagvaarding by het bepalen van het von nis moest meetellen. In dit licht vroeg hy de krijgsraad een licht vonnis te wijzen. De krijgsraad doet t.z.t. uit spraak. Advertentie Anfto 1 771 Exclusief Wildrestaurant P'jjr De pleisterplaats waar W T, Napoleon reeds gast was a. d. hoofdweg .A'dhem Apeldoorn BEEKBERGEN Td 6766 580 De hooggeplaatste zakken, verbonden door een dwars- naad, de korte kno- penrij en de ge drongen mouw-m- zet geven deze lichtbeige wollen wintermantel 58/59 van de Franse confectie iets van een kinderjasje. Zullen de vrouwen met deze onvolwas sen mode gelukkig zijn? De Zweedse multi-miljonair dr. Axel Wenner-Gren heeft woensdag op een persconferentie plannen ontvouwd voor de bouw van een wetenschappelijk cen trum in Stockholm. De instelling zal verrijzen in het noordelijk deel van de Zweedse hoofdstad. Zij zal 25 verdie pingen tellen en een hotel annex heb ben, waarin de gezinnen van tachtig geleerden kunnen worden gehuisvest. Voor de bouw van het centrum heeft Wenner-Gren een bedrag van 25 mil joen Zweedse kronen beschikbaar ge steld. De regering heeft de benodigde grond geschonken. Verwacht wordt dat het centrum over drie jaar gereed zal komen. Vanmorgen omstreeks half negen zyn de heren Th. B„ 62 jaar, woonachtig te Haarlem, en de 64-jarige Amerikaan R. P. R. verongelukt op de rijksweg nr. 1 tussen Eemnes en het viaduct over de Eem toen zy in botsing kwamen met een vrachtauto die uit de richting Hoevela ken kwam. Ter plaatse stond een vrachtauto met een defecte as waarachter zich een drie tal personenauto's had opgesteld. De auto van de heer Th. B„ die op weg was naar een vergadering in Doornspijk, pas seerde deze drie wagens en kwam in botsing met de vrachtauto. De drie in zittenden op de achterbank werden zeer zwaar gewond en zijn naar het zie kenhuis in Baarn vervoerd. Het Amsterdamse conflict tussen slijters en fabrikanten is er een van nationaal gewicht, niet al leen omdat het kan overslaan naar andere steden en gebieden, maar voor al omdat het prestige van minister Vondeling ermee gemoeid is. Het gaat om één cent van de melk prijs. De slijters hadden die cent, ge durende een paar maanden, aan hun winst willen toevoegen, in welk ver langen zij gesteund werden door het Produktschap Zuivel. Minister Von deling besliste echter anders. De cent moest worden afgedragen aan de melkfabrieken en door deze gestort worden in het Landbouw Egalisatie fonds, dat grote tekorten heeft. De Amsterdamse slijters hebben dit niet genomen. Zij spelen momenteel eigen rechter door de cent eenvoudig niet aan de fabrieken af te dragen. Deze fabrieken, ook niet van zins om de overheid uit eigen zak te betalen, dreigen de nalatige slijters nu „droog te leggen". Zij kunnen dit op hun beurt niet doen zonder toestemming van de voorzitter van het Produkt schap Zuivel, welk produktschap het echter niet eens was met de wijze waarop minister Vondeling de slijters behandeld heeft. Daarmee staan dus uiteindelijk pro duktschap en minister tegenover el kaar in een soort gevechtshouding. Geeft de voorzitter van het produkt schap toestemming tot drooglegging dan zit Amsterdam grotendeels zon der melk. Geeft hij zijn toestemming niet dan krijgen de slijters hun zin en staat voorlopig de Rijksoverheid in het hemd. Beide mogelijkheden zijn voor het prestige van minister Von deling even schadelijk. Een derde mo gelijkheid zou zijn, dat hij de slijters uit eigen beweging hun zin geeft door zijn heffingsverordening in te trekken. Prestigewinst zit ook daar uiteraard niet in, maar de minister zou er in ieder geval mee kunnen bewijzen, dat hij op dubieuze beslissingen weet te rug te komen en dat hij niet de con sument de dupe wil laten worden van de landbouwpolitiek. De hele kwestie zint ons niet. Wat de slijters en de fabrieken doen lijkt ons een beetje te veel op afpersing. De slijters nemen eenvoudigweg dat gene wat zij van de minister niet kun nen krijgen en de fabrieken zetten in feite aan deze houding kracht bij door te dreigen met een drooglegging, een dreigement, dat naar onze mening onevenredig zwaar is, daar er wel an dere wegen openstaan. Ook tegen de rol die het produkt schap hierbij tot nu toe speelt heb ben wij bedenkingen. Het schap zegt zoiets als: „U ziet nu, Excellentie, wat er gebeurt wanneer u in strijd met onze adviezen handelt. Wij hebben het altijd wel gezegd, uw beslissing leidt tot moeilijkheden". In zekere zin is deze redenering juist. Het schap hééft gewaarschuwd, maar dan voor namelijk voor de technische moeilijk heden die bij de uitvoering zouden kunnen rijzen en zeker niet voor een financiële wanprestatie zoals die zich nu voordoet. Dat zou ook niet minder dan een malafide dreigement geweest zijn. Het zou allerminst juist zijn wan neer het schap zich op dit moment moreel achter de slijters zou scharen, want hoe dubieus de beslissing van minister Vondeling ook geweest mag zijn, zij was wettelijk voor honderd procent in orde en het produktschap heeft er zich dan ook zij het onder veel protest bij neergelegd. Had het schap de beslissing van de minis ter moreel onaanvaardbaar geacht, dan had het daar te rechter tijd de uiterste consequenties uit moeten trekken. Nu is het daarvoor te laat. Minister Vondeüng heeft beslist en zijn beslissing moet worden nageleefd. Het schap mag de minister onder ge oorloofde druk zetten wanneer de heffingsregeling bijvoorbeeld tech nisch onuitvoerbaar zou blijken te zijn, maar de wanprestatie van de slij ters is als tegenargument volmaakt ondeugdelijk. Men zal er daarom goed aan doen, zelfs niet de schijn te wek ken, dat men zich van deze wanpres tatie als middel zou willen bedienen. De goede publiekrechtelijke verhou dingen kunnen daar alleen maar door worden geschaad. Wij zeggen dit alles niet om minis ter Vondeling te sauveren, doch al leen om te benadrukken dat veror deningen, waarop wettelijk niets valt aan te merken, op de juiste manier moeten worden nageleefd. Afgezien van het formeel wettelijke aspect is het meeste wat minister Vondeling op het gebied van de slijtersmarges ge presteerd heeft, er glad naast geweest. Hij is het produktschap op de tenen gaan staan. Hij heeft de slijters het voordeel niet gegund, dat de minister van Economische Zaken hun wel gun de. Hij heeft zijn eigen maatregel la ter „onevenwichtig" genoemd. Kort om, hij heeft in zuinige boekhouderse stijl voor het L.E.F. een cent willen verdienen, terwijl hij dusdoende min stens voor een gulden aan prestige verloor. Hoe lang gaat minister Vondeling nog op deze manier door? Wij hebben bewondering voor het élan en het in casseringsvermogen dat hij ten toon spreidt bij het bezetten van een der moeilijkste, zo niet de moeilijkste ministeriële post. Maar waarom stormt hij zichzelf steeds voorbij met beslissingen die niet uitvoerbaar zijn. met plannen die niet haalbaar zjjn en met onnodige en gevaarlijke uitspra ken? Hij rent nog steeds door de pro blemen als een jonge roodbonte koe, die nog geen kennis gemaakt heeft met de schrikdraden in de lentewei. Het koninklijke jacht de Piet Hein ia woensdag in de haven van Porto Fer- raio op Elba aangekomen. De prinses sen zjjn aan land gegaan en hebben een wandeltocht gemaakt door het pittores ke plaatsje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5