2 ■Feest in Antwerpen Bruiloftsstoet door huis en hof C Ij Sf J I Het is wél te merken Tempo ■L.- i SS J0EG0SLAVISCH DANSTHEATER nette beschaafde SERVEERSTERS HET LOON DER HEBZUCHT GEVRAAGD Vermindering van straf voor De Braai Jubileumbundel voor prof. P. Geyl Studies en Strijdschriften lover ij met licht en klank - i GEHUWDE DAMES Hotel BOUWES ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 PAGINA 7 ¥ij zijn naar Antwerpen geweest voor een belevenis die met drie sterren in onze herinnering blijft aangemerkt. Een haast onwerkelijke belevenis, in de geijkte termen een sprookje, een droom, als het toch niet iets anders was, méér. Wij zijn er wijzer en rijker van geworden: een vol uur van ons leven, dat uniek werd besteed en alles te genieten gaf wat een zinnig mens tot zijn wel behagen verlangen mag aan geest en sfeer. Niet langer dan een uur duurt het klank-, licht- en schouwspel dat 's avonds wordt opge voerd in het woonhuis van Rubens en waar degene die het bijwoont, wordt geacht te zijn uitgenodigd en aan wat zich afspeelt persoonlijk deel te nemen. Men wordt ontvangen in de woning van de schilder, ingewijd in de lotgevallen van het huis en tenslotte begroet als gast op de hoogtijdag van Rubens' tweede huwelijk, in 1630 met de beeld schone, zestienjarige Helena Fourment. En als men in het feestelijk atelier uit de hand van een lieftallige page het fluitglas rode wijn ontvangt om deel te nemen aan een dronk op het heil van de schone Helena, is de illusie volkomen: licht, kleur, klank, muziek, dans, woordkunst, de fonkeling, het bouquet, de smaak van de ere- wiin En het huis is er, de cour, het monumentaal portiek, de tuin: alles de werkelijkheid. Zoals ook de zomernacht, de wind in het loofprieel, het rutselen van een kleine fontein. In dat éne uur is Rubens, zijn leven, zijn wereld, zijn sfeer, ons nader gekomen dan wij hem ooit mochten leren kennen uit boek of illustratie. ■««■lüiimaa Door FRED THOMAS I •••••••-... :x"'" - - OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL 1. leraar automobieltechniek 2. leraar werktuigbouwkunde 3. leraar bouwkunde niet boven 35 jaar. Aanmelden DE SNACK BAR, HIN fabrikanien van -nylons hebben op hun aieliers plaais voor enige Billijk te koop woonhuis met garage VERSCHENEN Deel 39 in de serie „Avonturen van Eric de Noorman" Dit deeltje is getiteld: PRIJS 75 cent A. voor OPLEIDING in onze SCHAVERIJ en ZAGERIJ B. voor OPLEIDING tot KLINGDECORVERWERKER C. voor BEDIENING HEFTRUCK N.V. DE HOUTWERF - KAMPERSINGEL 20-24 - HAARLEM i» Paren dansen tijdens de bruiloftsreceptie: een der vele taferelen vol zwier, gratie Het bruidspaar reeipieert in 's Meesters atelier gezeten onder de oorspronkelijke, en feestelijkheid. zwart marmeren schouw. EEN UUR ALS GAST OP RUBENS' HOOGTIJ De Nederlander H. de Braai, die op het ogenblik in Indonesië de hem we gens beweerde subversieve activiteit opgelegde gevangenisstraf uitzit, heeft naar het A.N.P. in Djakarta heeft ver nomen, na behandeling van zijn zaak in hoger beroep vermindering van straf gekregen. De heer de Braai werd in mei vorig jaar veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de meer dan drie jaar voorarrest, die aan de behandeling van zijn zaak waren voorafgegaan. Na zijn veroordeling te kende zijn verdediger, nir. H. Lips hoger beroep aan. Op 30 juli wijzigde het gerechtshof in Djakarta de uitspraak van het landgerecht te Madjalengka en legde aan de heer de Braai een straf op van vier jaar en negen maanden. De heer de Braai bevindt zich thans in de gevangenis in Cheribon Hij is een van de twee laatste Nederlanders, dievierenhalf jaar geleden op beschul diging van ondergrondse activiteit wer den aangehouden. De andere is de heer H. Schmidt, die tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld, doch even eens hoger beroep heeft aangetekend. Over de behandeling van zjjn zaak door het gerechtshof is niets bekend. De Amerikaan Tim Jecke heeft vrij dag het wereldrecord op de 110 yards vlinderslag verbeterd. Jecke zwom de afstand in 1 min. 3,2 sec. Toevallig schreven wij vorige week Over de tentoonstelling „Glorie van Hindeloopen" in het Zuiderzeemuseum: hoe genoeglijk en instructief het zou zün om in die originele Hindelooper kamer, op de tentoonstelling gerecon strueerd, als bezoeker te mogen bij schuiven aan tafel en uit de kraantjes kan een kop koffie geschonken te krij gen, met kandij en kruidkoek, helemaal in de sfeer. Wij geloofden zelf maar half in de mogelijkheid van zoiets in prak tijk te brengen tot wij nu in Antwerpen zijn verrast met de bevestiging en hoe! Hier werd het Rubenshuis, tenslotte ook een museum, een expositie, voor het publiek tot leven gebracht, de mensen er binnen- en rondgeleid en vertrouwd gemaakt op een wijze, die brak met el ke sleur: een belevenis op niveau, boei end, feestelijk en uitermate leerzaam. Wie dit één keer heeft meegemaakt, bewaart aan het Rubenshuis, aan heel het tijdbeeld dat er mee verbonden is, een bijzondere, een persoonlijke herin nering. Nu verstaan onze Zuiderburen bij uitstek de kunst om iets als een histo rische vertoning in scène te zetten; de ommegang, de maskerade, het folkloristisch festijn zit hun in het Woed. En wat zij meesterlijk beheer sen is het spel der lichteffecten met en in hun oude gebouwen. Dit blijkt ook in het Rubenshuis het grote suc ces. Het licht speelt een belangrijke ,he.t legt en verlegt de accenten, '!s, la. gestadige wisseling voortdu- od hef i? ^aar het dringt zich nooit de'camnnfu' of Wndert niet dank zij b« ehS viff6 .der bronnen. Men laat zoekers toe mi118,16" hoogste 75 be- een gezelschap niet ™,eer dan te van huis en h f waar de rulm" De handeling °P W berekend, het gehele complex st zich door binnen, de bezoekers ,?^el buiten als eens op een afstand zoai?e" baar' Pu scène, dan weer er ten nlf tulR~ betrokken tijdens de reconiii'^ J beeld in het atelier. Pales JÏÏv-°Pr_ de mensen naar telkens het punt waar Rubens' zonen zoeken troost na moeders clood. een volgende scène wacht. Omdat, al thans buitenshuis, het publiek meest al in het donker blijft, is er niets dat afleidt, beleeft men volkomen de sensatie van uitverkoren toeschouwer te zijn bij een huiselijk feest, een in tieme gebeurtenis. Hst vorstelijk Rubenshuis leent "zich voor dit alles wel ideaal. De woning ter ene zijde, de atelier vleugel aan de andere kant, de binnen plaats, het bordes, de monumentale portiek, de tuin, het paviljoen, de per gola, de fontein, het zijn evenzovele wisselende décors, die op hun tijd in het spel worden betrokken. De wijze, waarop het huis als het ware begint met zich voor te stellen, is al dadelijk suggestief. Een leerling van Rubens heeft namens de Meester een kunst kenner ontvangen en blijft met hem op de binnenplaats nog een poos staan praten. Hü vertelt van Rubens' levens- ^v'JI V -U -i rass*!?®*! loop, van diens werk en belangstelling en van het huis, de indeling, de in richting. En terwijl een voor een de kamers en zalen ter sprake komen gaan er de lichten aan en ziet men om beurten de interieurs tot leven ko men. En als dan in het verhaal van de leerling de dood ter sprake komt van Isabella Brant, Rubens' eerste vrouw, vertolkt sluiten der luiken voor de vensters, het huis, dat zich verduis tert, de diepe rouw. Een rouw die na jaren in nieuw geluk verkeert, als de 53-jarige schil der een bloeiende jonge bruid zijn woning binnenleidt, het huwelijk van Peter Paul Rubens en Helena Four ment in huis en hof met grote luis ter wordt gevierd en in het spel naar een climax gevoerd, met muzikale il lustratie, zang en dans. De verschil lende figuren in het spel worden uit gebeeld door leden van het Nationaal Toneel en van de studio van het Nationaal Toneel, de dans van de hoofdpersonen in dubbelrol door leden van Ballet en Balletschool van de Koninklijke Vlaamse Opera. De regie heeft Ben Royaards., Natuurlijk is de muziek, de zang, alles nauwkeu rig in stijl. Clavecimbel-klanken ver- bilden de verschillende taferelen, een instrumentaal ensemblealt viool, violen, cello en bas begeleidt de dans en de passages, die hierom vragen. Met het licht is het de muziek, die de sfeer betovert en de bezoeker in een andere werkelijkheid voert> het gevoel geeft, dat hu als door een wonder om een hoek spiedt in net verleden, dingen ziet en klanken op vangt, die eigenlijk niet meer voor zijn oog en oor bestemd zijn. De enscènering, de regie is dan ook tot in details verzorgd. De Ru bens die verschijnt, is Rubens en niet een verkleed, poserend iemand, ^un zoontjes zijn de jochies, zoals hü f®. beefe geschilderd, met de kort ge- haïn £°Pies, heel hun houding en ge- Daar- De .bruiloftsgangers, stuk voor „f' zÜn geen figuranten, maar in verantwoord en bewust. On wennig alleen blijft de zwier, de gloed, de glans van in het bijzonder de man- nencostuums, uitgevoerd in ledersatijn: zilvergrus, turkoois, rood en kastanje bruin, met goudbrokaat en het kant der kragen, een elegantie die althans de manneluke toeschouwer beschaamt en buitensluit, onbarmhartig verwas™naar zijn eigen tijd. W\j hebben een moment de mannen-broeders bekeken onder de tijdgenoten-medegasten, de toeristische jeugd in het bijzonder, trouwens ook onszelf: het déplacé in dit milieu was verbijsterend, een volkomen ontluiste ring. Gelukkig slaagt de regie er in de 20ste-eeuwse gasten, hoe dicht zij ook naderen mogen, toch op een afstand te houden, hetzij in een genadig duister dan wel binnenshuis onopvallend terzij de. •"t-i &ÉÉÉÉt j y-wxy. A v. H -w. A vt%(. n de weken tot 11 september, op vijf avonden telkens twee keer, betreedt de bruiloftsstoet van Peter Paul Rubens en Helena Fourment het woonhuis van de Meester, herleeft gedurende een uur hei jaar 1630 in licht, klank en kleur en de sfeer van een uitzonderlijk samenzijn. Daar zitten zij dan bij Rubens op bruiloftsreceptie. In dat enorme ate lier met hoog boven de kaarsenkro nen de kinderbalken van het plafond, op de tribune de zangers, de muziek, beneden een doorkijk op het stilleven van de bruiloftsdis in de met goud leer beklede antichambre. Aan de .wand de werken van de Meester. Daar zitten zij, vormvast dan wel met sluike broeken en rare kieltjes of al leen maar vaal, sjofel, shabby. Zij houden het fluitglas rode wijn, hun door de pages geserveerd, op rare manieren vast: het is dan ook geen cola en geen espresso. Zij drinken er voortijdig aan. Maar geen die lacht of schertst, geen gebaar van onverschilligheid, geen enkel com mentaar. De generatie van technico lor en televisie is onder de indruk. Het zijn slechts luttele meters, ko mende uit de smalle straat van het Rubenshuis, naar de Meir, de Keyser- lei, van de betoverde naar de profane werkelijkheid, een overgang die een ogenblik onzeker maakt, een beetje dui zelig. Gelegenheid genoeg om achter een filter bij te komen, de indrukken te ordenen, de belevenis te realiseren, de gebeurtenissen van zojuist niet blij vend te doen verstarren tot levende beelden, tableaus, schilderijen in een lijst, schilderü'en in het Prado, in de Pinakotheek, zoals die ook in het ver toonde spel gestalte kregen. Van dr. P. Geyl kon, dank zij een comité, dat daarvoor de noodzakelijke gelden bijeengebracht heeft, een bun del „Studies en Strijdschriften" het licht zien bij J. B. Wolters te Gronin gen. Het is een boek geworden, waarin vele facetten van Geyl's talent konden worden belicht. Het werk is gerang schikt in vier afdelingen: Problema tiek van opstand en scheuring; Zeven- tiende-eeuwse aspecten en figuren; Pa triottentijd en negentiende eeuw en De historicus en zijn tijd. De toespraak gehouden voor de Utrechtse Historische Studentenkring op het Muiderslot op 13 maart 1958 vormt het boeiende sluit stuk van de belangrijke bundel. Belangrijk et alleen voor de weten schappelijke beoefening van de geschie denis in ons land, maar ook voor het ontdekken van de .mens Geyl in zijn geschriften. Zijn persoonlijke toon, zijn originele wijze van aanpak, zijn individuele mening, zijn wijze van ver weer ook ten aanzien van zijn houding aangaande de politieke stromingen in ons land en België, resulteren ten over staan van deze bundel in een boeiend boek, dat geen geschiedvorser ongele zen kan laten terwijl de leek op dit speciale gebied verrijkt wordt door het uit de doeken doen van staatkundige en politieke situaties, het schilderen van achtergronden die men onmogelijk had kunnen vermoeden, wazig als die soms gebleven zijn in de publicaties waar van de onmondige historiebelever ken nis heeft kunnen nemen. In dit verzamelboek heeft ook de gro te studie: Een eeuw strijd om Bilder- dü'k, een plaats gevonden, die velen zeker met genoegen zullen herlezen, ook al vermag zelfs een Geyl niet het laatste woord te spreken over de uiterst problematische persoon die Bil- derdijk heet. Het wachten is immers op een grote, moderne biografie, een werk dat in een dringende behoefte zal voor zien. Maar Geyl heeft in ieder geval het standpunt van verscheidene ken ners van Bilderdijk en diens werk on der de loep genomen en ontdaan van hun eigentijdse vooringenomenheden: Tydeman, Da Costa, Busken Huet, Van Vloten, Thijm, Bavinck, Breen en Ro mein, Bosch en Wille. J. W. H. Het is wél te merken dat jullie vakan tie hebben. De inzendingen waren niet erg talrijk. Nu, wij begrijpen het wel. Maar vólgende keer beter. Dit was de oplossing van de vorige puzzle: HORIZONTAAL: 2. loket; 4 ende; 6. einder; 7. noot; 8. sire; 9. Afrika; 11. arre; 12. stoeL VERTIKAAL: 1. redenaar; 2. leest; 3. eed; 5. priester; 8. straal 10. rat De prijswinnaars: le prijs: Jos v.d. Gaag, Teijlingerlaan 52, Sassenheim. 2e prijs: Wim v. Rooy, Wilhelmina- park 33, Haarlem. 3e prijs: Freddie Leuven, Princesse- straat 12, Lisse. Nieuwe inzendingen aan de redactie van dit blad. Liefst per briefkaart. In linker bovenhoek schrijven: „Kinder prijsvraag". Geldermans heeft vrijdagavond te Noordwjjkerhout een klassementswed strijd voor profs gewonnen. Ook de leden van de Nederlandse Tour de France-ploeg namen aan deze wedstrijd deel. Van hen bracht Piet van Est het er nog het beste van af. Hjj werd acht ste. Zaterdag 16 en zondag 17 augustus te 20 uur en zondag 17 augustus matinee te 14.30 uur „IVAN" GORAN KOVACIC" 50 danseressen, dansers, zangeressen, zangers en musici met zang en dans uit alle delen van Joego Slavië. 500 originele costumes. Origmeel orkest. Entreeprijzen van f 2.50 tot f 5.50 a.r.i. Matinee van f 1.75 tot f 3.50 a.r.i. Voorverkoop paviljoen theater, Tel. 53909 en V.V.V. Stationsplein. Burgemeester en Wethouders van de gemeente HILLE- GOM roepen sollicitanten op naar de betrekking van: (6 lesuren); (6 lesuren); (6 lesuren) aan de gemeentelijke avondnijver heidsschool te Hillegom. Alleen bevoegden komen in aanmerking. Aanvang der cursus 19581959 donderdag 2 oktober 1958. Schriftelijke sollicitaties in te zenden binnen 10 dagen aan de burgemeester van Hillegom. GEVRAAGD: Ook zij, die nimmer als zodanig werkzaam zijn leweest, kunnen solliciteren. STATIONSPLEIN 6 HAARLEM. Maandagavond 18 aug. '58, tussen 20 en 22 u. n.m. Leeftijd max. 45 jaar. Werktijden 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. Sollicitatiebrieven s.v.p. richten aan de Perso- neelsafd Kousenfabrieken HIN N.V., Zijlweg 138, Haarlem. Ingericht voor dubbele be woning aan de Zeeweg IJmuiden-O. Beneden verhuurd voor f 42.- p. maand, bovenwoning vrij te aanvaarden na vergunning huisvesting. Nadere inlich tingen Makelaar P. J. Bak ker, van Tu vil weg 13 te Vel- sen. Tel. 4765. voor al uw verhuizingen en transporten open en gesloten wagens van 1 tot 20 ton. Haarlem - Rozenstraat 13 TeL 20020—12525 ZANDVOORT Annex cabaret Extase Dagelijks internationaal artiesten programma met medewerking van het bekende Italiaanse orkest STELX O met zang van G1ANNA LOY Zondags Matinee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiimiiiiiiiin Verkrijgbaar in de boek handel en bij n.v. Drukkerij De Tijd Amsterdam Postgiro 2 2 8 8 4 iiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiuii flinke, maar vooral rustige jongens in de leeftijd van 1618 jaar. goed kunnende rekenen en met gevoel voor techniek. 1 x per week bestaat gelegen heid op onze kosten de Dagschool te Zaandam te be zoeken; jongen in de leeftijd van 1618 jaar, met een knobbel voor knutselen, met eigen ideeën en die er van houdt iets moois te willen maken; jongen in de leeftijd van 18 jaar, die zich geroepen voelt een machtig brok techniek met de benodigde eerbied te behandelen. lij, die denken over de nodige capaciteiten te beschikken, vorden verzocht zich maandag-, woensdag- of donder- iagavond tussen 56 uur met medenemen van school rapport en event, getuigschriften te melden bij: ■N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7