Felle melkoorlog in Haarlem SIERKAN met eigen slijters op straat 3 cent GOEDKOPER DE Levert MELK Detaillisten, die van melk betrekken, ander bedrijf geboycot Sanering dreigt op losse schroeven te komen staan Harry Prenen vertoont een verrassende ontwikkeling Koster „Oom Piet" gehuldigd ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag Vuurfeest in Haarlem-Noord ging als een nachtkaars uit c°reS; ^an Dansik e» EXPOSITIE IN ,,'T GOEDE UUR" Eigentijdse poësie Toestel bij KLM verzekerd Organisatie liep de commissie vrijwel geheel uit de hand POLITIE, BLOEMEN EN GRATIS MELK MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 Oplossing Films: L)iversen fePSleEKdeSrer*; C' G' Oosterhof-de Op losse schroeven Cafébezoeker zocht zich langs het dak een uitweg Bloemen en vlaggen Aanbesteding riolering Kampervest H. Blanke verrichtte 25 jaar altaardienst Orgelbespeling wm-- i x. Schade vliegramp Parochie O. L. Vrouiv van Zeven Smarten BLOEMEN DAAL Verbetering klaslokaal op zolder van Bornwaterschool Verkoop van grond voor bouw van acht middenstandswoningen Subsidie voor gods dienstonderwijs op openbare scholen Goede resultaten bij politiehondenkeuring Mutatie op seminarie Hageveld, Heemstede Kapelaan H. van Dijk in Amsterdam benoemd Auto in Aerdenhout tegen boom Beurs van Amsterdam - Bouw vierde gedeelte Coornhertlyceum te Haarlem aanbesteed Raad Heemstede Ernstige aanrijding te Zandvoort HILLEGOM Hoe meer zielen hoe meer vreugd In de Indische Buurt te Haarlem woedt sedert vanochtend een melkoor- log. De -V VBe Sierkan is met een achttal hagelnieuwe melkwagens op straat verschenen om de melkdistributie in die wijken zelf ter hand te ne men. Dit is bedoeld als represaillemaatregel tegen een achttal melkslijters, die sedert enige weken behalve van De Sierkan, ook melk betrekken van de A.M.C.-melkfabriek in Uithoorn. Bovendien wil De Sierkan door deze scher pe actie voorkomen, dat nog meer melkslijters haar ontrouw worden. Om haar maatregelen kracht bij te zetten, verkoopt de Sierkan haar melk aan de huisvrouwen voor niet minder dan drie cent goedkoper. Dit geldt uiter aard alleen voor die wijken, waar de „ontrouwe" slijters werkzaam zijn. Zaterdag heeft de Sierkan aan de opstandige slijters en hun klanten circu laires gezonden, waarin de actie werd aangekondigd. De betrokken slijters hebben daarop aan hun klanten een circulaire afgegeven, waarin zij erop wijzen, dat De Sierkan niet wenst, dat zjj van twee verschillende melk fabrieken hun produkten betrekken. Zij roepen hun klanten daarom op hun sljjters trouw te blijven. Verre to er,reweg de meeste Haarlemse slij ters betrekken hun melk van de N.V. Be Sierkan of van het daarmee geas socieerde bedrijf, de N.V. De Landbouw. Be opstandige slijters verklaren nu van oordeel te zijn, dat zij hun klanten een keuze moeten kunnen voorzetten van produkten van tenminste twee melkfa brieken. Vandaar dat zij zich begin juni tot de A.M.C. in Uithoorn hebben ge wend, die hun vanaf dat ogenblik ook melk is gaan leveren. Deze slijters ver kochten dus sedert half juni Uithoorn- se melk, maar wanneer hun klanten daar prijs op stelden verkochten zij eveneens melk van De Sierkan. De Sierkan staat echter op het stand punt, dat destijds overeengekomen is dat de slijters van haar bedrijf melk zouden betrekken. Wanneer een aantal slijters nu plotseling een deel van hun omzet elders gaat halen, krijgt men in zekere zin overproduktie. De Sierkan verklaarde destijds veel geld geïnves teerd te hebben om de melkvoorziening in Haarlem op een zo hoog mogelijk peil te brengen, en derhalve nu niet te kunnen tolereren, dat dit geïnvesteer de kapitaal renteloos blijft liggen. Het bedrijf heeft de dissidente slijters nu la ten weten, dat het hun geen melk meer levert. Zaterdagavond zag het er naar uit, dat er een voorlopige oplossing voor het conflict kon worden gevonden. Des avonds laat kwamen de vertegenwoor digers van de melkhandelarenbondcn samen met de gedelegeerd commissa ris van de N.V. De Sierkan, de heer Padmos. De landelijke voorzitters de honden waren bij die bijeen- hnnHon a.:."UV,P7''S. Van de zijde van de erd Voorgesteld, dat de Uit- L KJI CINEMA-PALACE: Jennv 7, 8.15 uur. y' 18 jaar; 2. 4.15, FRANS HALS: Ten thousanri alle leeft.; 2.30, 7, 0.15 uur bedrooms. Dl. 2.30, 8 uur. LIDO: Perri, a. 1.: 2, 4.15, 7, 9 1= LUXOR: Het boek der wildernis 2, 7, 9.15 uur. S' w jaar; MINERVATrouwe kameraden. a 2.30 uur. Als de dauw hangt, komt er regen, str volw.; 8.15 uur. Wo en do,: Kitty tn de grote wereld, a 1 2.30, 8.15 uur. «EMBRANDT: Scampolo, 14 jaar (vierde „week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROxy De prinses van de Canarische „eilanden, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. TpDlO: De belhamel, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 u. Elke ochtend: Jeugdprogramma met Stan Laurel, Oliver Hardy. Donald Duck; 10.30 Uur. Dinsdag 19 augustus _G/°te Kurk, Haarlem, 20 uur: Orgelcon cert door Piet Kee. naY1?6511?1, Haarlem, 14.30 uur: Poppen- gestotenJkonmtkronon"eUgdVOOrStelling Burgerlijke Stand Haarlem BEVALLEN van een zoon* A H -Dekke-M H rlJS^nde;sonM* vluS van Ln i u* Stam-Riemens. stein- T m i E' Verwey-Laten- a v' A kemmers-Goedemans J A. Rooqers-Schonhage 2 drs H t' c M. Korpershoek-Kuh J' C' Lieben Raadt' L* Rernink en P. hoornse melkfabriek gedurende een week niet zou leveren in Haarlem. Ge durende die week zou De Sierkan dan haar aangekondigde actie moeten op schorten. De bonden waren er zo vast van overtuigd, dat op dit punt overeen stemming was bereikt, dat zij zondag aan al haar leden een circulaire hebben laten bezorgen, waarin de overeenstem ming werd aangekondigd, en waarin de leden verzocht werd zich gedurende deze week van „gewapende vrede" uiterst disciplinair te gedragen. In de loop van volgende week zou een alge mene ledenvergadering worden gehou den om het conflict te bespreken, ter wijl gedurende de week van gewapende vrede getracht zou worden een defini tieve oplossing te vinden. Van de zijde van De Sierkan wilde men dit akkoord allerminst aanvaar den. De heer Padmos verklaarde later slechts te hebben toegezegd het voor stel van de bonden met de directie van De Sierkan te zullen bespreken. Maar de directie van De Sierkan stelt zich op het standpunt, dat haar aangekon digde actie een gevolg is van een be sluit van de Raad van Commissarissen en dat een dergelijk besluit niet zonder nadere ruggespraak ongedaan kan wor den gemaakt. Bovendien verklaarde men zich gebonden te achten tegenover de klanten, die immers per circulaire van de actie op de hoogte gesteld waren. De Sierkan is van oordeel, dat de maat thans vol is. Zij meent, dat de detaillisten voortdurend pogen de pro ducent tot nieuwe concessies te dwin gen. Dit zou op de duur de financieel- economische basis van het bedrijf aan tasten, hetgeen niet geduld kan worden. Bij regeringsvoorschrift zijn voor zowel de producent als de detaillisten bepaal de winstmarges vastgesteld en De Sier- kan is niet van plan de winstmarge van de detaillisten ten koste van haar eigen winstmarge te vergroten. Zo zou den de detaillisten De Sierkan hebben verzocht de zogeheten Vondeling-cent te vergoeden. De Sierkan weigert daarop in te gaan. Als gevolg van dit conflict dreigt de hele melksanering iu Haarlem op losse schroeven te komen staan. De Sierkan- slijters zijn uiteraard niet georgani seerd by de Melkhandelarenbonden en iiouden zich buiten de sanering. Het is niet onmogelijk, dat een veel groter aantal melkhandelaren verontwaar digd over het feit dat De Sierkan na tien jaar de melkdistributie weer zelf Tamelijk overstuur kwam zondag avond de bewoner van een perceel aan roo Klein Heiligland aan het politiebu- f,au 'Rat de mededeling dat hij achter IerAoW2ning gestommel had gehoord en •/iin k d op het dalc van de woning van hiLriQUjrman had z'en lopen. Rekening i„wl d met de mogelijkheid met een rïnmlo01" te mahen te hebben, trok de P°,ja "aar het perceel, maar reeds hadden bezoekers van een café aan de Gasthuisvest de man gepakt. De man had yc'lsTYaar tegenstand geboden en was daarbij door een glazen dakbedek king gevallen, hp kon zonder veel moei- tG worden vastgehouden. Vanwege en- kele verwondingen, die hij bp zjjn val door het glas had opgelopen, werd de man naar het (.rote Gasthuis overge bracht en is later meegenomen naar het politiebureau. Daar bleek, dat hp het netrof een 42-.jarige, fruithandelaar uit Haarlem het café had bezocht en om reden dat hij zijn vertering niet kon be talen had getracht via de achterzijde van het café en via de daken van de omliggende percelen had willen verdwij nen. De melkslijters van De Sierkan wer den in de Boeroestraat met bloe men en vlaggen door het publiek onthaald. Van de weeromstuit deel den de slijters toen gratis melk uit aan wie maar hebben wilde- ter hand is gaan nemen en bovendien voor drie cent per liter goedkoper ver koopt voortaan melk van Uithoorn gaat betrekken en De Sierkan de rug toekeert. De Sierkan heeft echter reeds meegedeeld dat zij voor iedere nieuwe rebel een nieuwe melkwagen op straat zal brengen. Zp kan per week tien van deze ultramoderne, elektrisch voortge dreven wagens opgeleverd krijgen. De wagens kosten 2250 per stuk. Voor lopig zijn de wagens nog bemand met eigen personeel, maar men kan desge wenst gemakkelijk vreemd personeel aantrekken. De opstandige slijters heb ben nu ook elektrisch voortgedreven be- stelwagentjes in dienst, echter zonder de houten carosserie, die de Sierkan heeft. De situatie was vanmorgen zo, dat de huisvrouwen, voornamelijk in de Indische en Transvaalbuurt, behalve hun eigen slijter, ook de melkslijter van De Sierkan aan de deur kregen en een keuze moesten maken. Over de houding van het publiek valt nog weinig te zeggen. In sommige wij ken koopt men vooral van De Sierkan maar dit schijnt vooral te zijn inge geven door persoonlijke motieven te gen de eigen slijter. In andere wijken echter blijft men de oude slijter trouw. Om tien uur vanmorgen hebben huis vrouwen in de Boeroestraat een soort huldiging van de Sierkan-slijter op touw gezet. Een hunner legde een bloementuil op De Sierkanwagen, ter wijl kinderen met vlaggetjes zwaai den. Tegelijkertijd begonnen de Sier- kanslijters gratis melk uit te delen aan ieder, die ze wilde aanpakken. En uiteraard waren dat heel wat mensen. In verschillende wijken bejegenen de Sierkan- en de andere slijters el kaar niet bepaald vriendelijk, maar elders bekijkt men de situatie heel gelaten. Vanaf vanmorgen zeven uur zijn de Sicrkanwagens op pad, veelal onder politiebescherming. De politie bleef de hele ochtend in de Indische- en Transvaalbuurten patrouilleren. Van de zijde van de Haarlemse melk handel werd vanmorgen laat medege deeld, dat vanmiddag de landelijke be sturen van de slijtersorganisaties in Haarlem bijeen zouden komen om de nieuwe situatie te bespreken. Men hoopt nog steeds op een vergelijk met de Sierkan, maar het is niet onmoge lijk, dat wanneer er geen overeen stemming met dit bedrijf kan worden bereikt de bonden hun leden zullen adviseren om voortaan geen melk meer van de Sierkan te betrek ken. Men acht het een onmogelijke si tuatie, dat de meeste Haarlemse slij ters Sierkanprodukten moeten verkopen tegen een hogere prijs dan de Sierkan zelf doet. De slijters worden dus door hun eigen leverancier beconcurreerd en een dergelijke toestand kan men moeilijk laten voortbestaan. Het is niet uitgesloten dat de dissidente slijters een kort geding tegen het Haarlemse melkbedrijf zullen aanhangig maken, om het te verplichten hun toch weer melk te leveren. Een kort geding, dat een melkboer enige tijd geleden tegen de Sierkan om dezelfde reden aanhan gig maakte, stelde het bedrijf in het ongelijk. Op het Haarlemse stadhuis heeft van morgen de aanbesteding plaats gehad van het vernieuwen van de riolering in de Kampervest te Haarlem. Er waren zeven inschrijvingen binnengekomen. De hoogste inschrijver was de firma G. Hulsebosch uit Bloemendaal met 42.900,-, de laagste inschrijver was de Aannemingsmaatschappij N. van Strien uit Haarlem met 34.830,-. De gunning is aangehouden. Zondag is in de parochie van de H. Johannes de Doper aan de Amsterdam straat te Haarlem het zilveren jubileum gevierd van de heer H. Blanke als al taardienaar. Reeds op zeer jeugdige leeftijd meldde zich de heer Blanke als misdienaar, werd later acolyth en is thans de oudste acolyth. Zondag werd het jubileum gevierd met een H. Mis. Later op de dag werd een bijeenkomst gehouden, waarbij pastoor H. van Schie de jubilaris een geschenk aanbood. In de Grote of St.-Bavo kerk te Haar lem zal dinsdag-19 augustus 's avonds van acht tot negen uur Piet Kee het orgel bespelen. Programma: 1. Partita over de avondzang (7 variaties), Piet Post; 2. a. Capriccio, Jan Pieterszoon Sweelinck; b. Fuga, Abraham v. d Kerckhoven, c. Aria, Gerhardus Ha- vingha; 3. Ciaconna in e kl. t. Die trich Buxtehude; 4. Sonata VI, Felix Mendelssohn Bartholdy, Variaties over ,,Vater unser im Himmelreich", Fuga, Andante; 5. Ballade en mode Phrygien, Jehan Alain; 6. Variaties over ,,Heer Jezus heeft een hofken", Flor Peeters. De te k e n a a r Harry Prenen is altijd dienstbaar geweest aan twee an dere verschijningsvormen van zijn persoonlijkheid: de dichter en de historicus. Deze drie ontmoeten ei kaar op het grondvlak van de historie. De dramatische romantiek van de vo rige nieuwe tijd: het grensgebied van achttiende naar negentiende eeuw heeft hij gemaakt tot zijn specialisme. Dit tijdvak herbeleeft hij als een tijdgenoot; de historische roman stelt hij in taal en spelling van de epoque. Alsof de dolende geest van een illustrator uit de vroege romantiek bezit van hem heeft genomen, zijn hart tot woning heeft gekozen en in zijn hand een gevoelig en willig in- Een der etsen van Harry Prenen, waarin een nieuw element in zijn werk aan de dag treedt: benadering vanuit het eigen tijdse standpunt. strument heeft gevonden, komt de ar chaïserende creativiteit van Prenen tot ons. Doordromend tot de fantasie alle bijzonderheden helder documenteert, is hij in zijn tekeningen een knap vertel ler met dwingende voordracht. Dit is de Prenen die wij kenden, een man uit het verleden, wiens anecdote uit de historie opklinkt in onze dagen. Maar de tentoonstelling van zijn teke ningen, gedurende de maand augustus te zien in ,,'t Goede UUr", Korte Hout straat te Haarlem, brengt ook een ver rassing. De barrière met het heden blijkt doorbroken te zijn. Sommige tekeningen vertonen een lijnvoering die ons eigen tijdvak typeert. Wetend dat de inle ving in andermans taaleigen hem als litterator en historicus niet vreemd is, zouden sceptici kunnen vermoeden, dat Prenen bezig is eigentijdse historie te beschrijven. Een enkele inzending echter, waarin het idioom van onze tijd het timbre heeft waaraan men Pre nen kan herkennen, doet verwachten dat Prenen niet lan ger buiten zijn ge neratie staat, maar er als deelgenoot in is teruggekeerd, mede de geschiede nis van onze tijd makend. Met name in de ets die hierbij is gereproduceerd is benadering be tracht, vanuit het eigentijdse stand punt, hoewel het onderwerp gekozen is uit een nabij ver leden. Het gezonde samengaan van eigentijdse beleving en het historische beeld is hierin be reikt. Ook het portret van Léautaud is naar deze opvatting gedaan. De vaar digheden die Pre nen bezit zullen na dit getuigenis var. her-oriëntatie een welkome bijdrage kunnen betekenen voor een blijmoedi ge poëtische teken kunst, waarvbor in onze tijd zeker nog plaats is. L. T. De ramp met de „Hugo de Groot" is de eerste grote aderlating voor het fonds eigen risico der K.L.M. Tot ver leden jaar toe was de luchtvloot van de KLM verzekerd bij een combinatie van verzekeringsmaatschappijen. Die verze kering is echter opgezegd en sindsdien reserveert de K.L.M. voor haar gehele luchtvloot de verzekeringspremies, die vroeger aan de combinaties van assura deuren werden uitbetaald in een eigen fonds van de K.L.M., het fonds eigen risico. Op dit fonds moet de KLM thans de schade van het verloren toestel ver halen. De „Hugo de Groot" was een nog nieuwe superconstellation, waarop nog weinig kan worden afgeschreven. De K.L.M. heeft er ongeveer twee miljoen dollar voor moeten betalen. Bepalend voor het schadebedrag is de boekwaarde van de groep der vliegtuigen, waartoe de „Hugo de Groot" behoorde. Het risico voor de passagiers is wel bij de combinaties van assuradeuren ver zekerd. In dit opzicht lijdt de K.L.M. dus geen financiële schade. In de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten zijn mo gelijk velen, die naar de aanspreekti tel „Oom Piet" luisteren en toch is daar maar één oom Piet, koster A. Sehoorl, die verleden week zondag zijn vijfenzeventigste levensjaar vol maak te. Hij deed dit op een minder gebrui kelijke wijze en wel in Lourdes, waar hij voor de achtste maal heentrok, zo dat pastoor A. P. van Eeden, die graag spreekt over zijn koster als over „zijn eigen broer" met het kerkbestuur en de vertegenwoordigers van verschillen de organisaties, waarmee oom Piet op trekt, een bescheiden hulde wel moest uitstellen tot de afgelopen zondag. Hadden de medepelgrims verleden week reeds deze verjaardag tot een on- Als aan de opzet van het vuurfeest, zoals de Stichting Haarlem-noord, deze in haar programma had vermeld, was voldaan, dan had het vuurfeest, dat nu ontaard is in een chaos van zoekgeraak te kinderen en vuurpotjes, die niet tot branden te krijgen waren, nog grandio zer kunnen worden dan verleden jaar. Nu moesten helaas de nodige fouten bij de organisatie worden vastgesteld. Mo gelijk ook omdat de opkomst veel gro ter was dan vorig jaar is op onver klaarbare wijze dit vuurfeest in het wa ter gevallen. In de eerste plaats moet dit worden geweten aan de windvlagen waarvoor vanzelfsprekend de organisatoren niet aansprakelijk kunnen worden gesteld. Deze lieten in de luwte nog wel toe dat de pergola vrij aardig verlicht was maar die toch een verlichting van de vijver tot een onmogelijkheid maakten. Voeg daarbij, dat de tirolerkapel o.l.v. Wim van Bakel niet bij machte bleek het vereiste kontakt met de omstaan- ders te krijgen en de organisatie volko- Voor de vergadering van 21 augustus stellen Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal de raad voor zich akkoord te verklaren met een voorstel betref fende de verbetering van een lokaal op de zolder van de Bornwaterschool te Bloemendaal. In 1956 werd het lokaal op de zolder aangebracht, waarvan de be stemming was gedacht als vaklokaal. De uitvoering werd derhalve zeer eenvou dig gehouden, maar na het gereedko men van de lokaliteit in september 1956 bleek echter de noodzaak de ruimte als normaal klaslokaal te gebruiken, waar bij tevens bleek, dat het lokaal niet be rekend was op een permanente bewo ning door leerlingen. Daar het zich iaat aanzien, dat de ruimte nog vele jaren klaslokaal zal moeten blijven, stellen B. en W. voor enige voorzieningen te treffen, die bestaan uit het aanbrengen van een dakkapel, waaronder de nodige opbergkastjes en het aanbrengen van een w.c. met daarnaast een materiaal- kast. De totale kosten worden geschat op f 6.200. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor in de vergadering van 21 augustus te besluiten tot ver koop van een perceel bouwgrond ter grootte van 2480 vierkante meter, ge legen in het bouwplan Bovenweg aan de Luitenant-Generaal Foulkeslaan te Aerdenhout. aan de stichting Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolen mijnen in Limburg te Heerlen. Het Algemeen Mijnwerkersfonds is voor nemens acht middenstandswoningen met bergruimten en twee garages te bouwen van een type en een gemid delde huurprijs gelijk aan die van de 56 middenstandswoningen die thans in het uitbreidingsplan voor rekening van de stichting worden gebouwd. De prijs van de grond is 11,per vierkante meter. Het college van burgemeester en wet houders van Bloemendaal stellen de raad voor een subsidie toe te kennen voor het godsdienstonderwijs, zoals dat door de Kerken of kerkelijke instellin gen aan de leerlingen van de openbare scholen in de gemeente gegeven wordt. Reeds op 11 september 1957 waren B. en W. in principe bereid een subsidie te verstrekken, maar met het oog op de financiële positie van de gemeente meenden zij geen voorstel aan de raad te moeten doen. Thans zijn twee ver zoeken om subsidie binnengekomen, van het college van kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Gemeente van Bennebroek voor het godsdienstonder wijs aan de Graaf Florisschool te Vo gelenzang en van de afdeling Bloemen daal van de Protestantenbond voor on derwijs aan de Bornwaterschool. Bij de vorige week op de terreinen van de politiehondenclub „Zuiderhout" te Bloemendaal gehouden keuringen van de K.N.P.V., afdeling Noord-Hol land zijn goede resultaten behaald. Op de eerste dag werden vier honden ge test en alle behaalden zij het certificaat A. De hond van de heer L. Beekhuis behaalde 262 punten, van de heer J. N. Visser (Zuiderhout), 253 punten, van de heer W. Elzing (Haarlem), 259 punten en van W. van Houten (Spaarnestad), 238 punten. Op de tweede dag was een uitvaller, de overige dieren behaalden het certi ficaat A. Holt (Velsen) met 263 punten, H. Kampen (Amsterdam), 266 punten, A. van Marsbergen (Amsterdam), 238 punten. Een bijzonder cachet kregen de keu ringen, doordat op de tweede dag de ere-voorzitter van de vereniging jhr. A. D. Laman Trip aanwezig was. men uit de hand is geglipt van de com missie die deze avond te verzorgen kreeg. Op het laatst werd het dan ook een lawine van mensen, die elkaar de schuld gaven van de mislukking, en zelfs een enkeling meldde zich om het betaalde entree terugbetaald te krijgen. Wat nog het best van al slaagde was het ontsteken van de pott'ii bengaals vuur, die op vele punten ontbrandden en bomen, heesters en struiken in een kleurige gloed zette. De politie die on der leiding van inspecteur Endlich soe pel optrad, wist tenslotte in de chaos, die was ontstaan doordat er op het vrij gehouden gedeelte rond het podium, waa de speeltuinverenigingen de kin deren de vuurpotjes lieten zetten, meer groten liepen dan kinderen, weer de no dige orde te scheppen, waarna in de ge luidswagen aan de lopende band oproe pen uitgingen naar begeleiders van kin deren, die waren kwijtgeraakt. Ofschoon het de bedoeling was om de verlichting tot elf uur te laten branden, was men reeds een uur eerder in de weer, de potjes weer bijeen te garen en zo is het dit keer een vuurfeest ge worden dat als een nachtkaars uitging. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem heeft tot subregent aan het seminarie Hageveld te Heemstede be noemd de zeereerw. heer Chr. de Waard die sinds 1955 daar leraar was. Hij volgt in deze functie de Hage- veldse leraar C. Nolet op, die benoemd is tot rechtor van het St.-EIisabetiizie- kenhuis te Alkmaar. Tot prefect is benoemd de zeereerw. heer G. Geukers, eveneens sinds 1955 als leraar aan het seminarie Hageveld verbonden. Mgr. Huibers heeft verder tot le raar benoemd kapelaan Th. Dekker, van Grootebroek en kapelaan W. J. Kleijn van Pijnacker. De laatste benoe ming is geschied in overleg met de bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen. De Hageveldse leraar S. de Vette heeft eervol ontslag gekregen en is thans benoemd tot kapelaan te Berkel in het bisdom Rotterdam. Verder heeft de bisschop van Haar lem kapelaan H. van Dijk van de pa rochie van de H. Lidwina in Haarlem Noord benoemd tot kapelaan van de parochie van de H. Johannes de Doper te Amsterdam. Zijn plaats zal worden ingenomen door kapelaan A. Imbens uit Zwaag. Verder is tot kapelaan van de parochie van O.L. Vr. van de Allerheiligste Ro zenkrans te Haarlem benoemd kape laan C. van Teijlingen, uit Zaandam. Hij zal voor een groot deel het werk overnemen van kapelaan J. C. Nieu- wenhuis, die enkele weken geleden be last werd met het geven van gods dienstonderwijs aan het Meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem. Pastoor A. S. van Rijn van de H. Petrus en Paulus krijgt er een kape laan bij in de persoon van C. Verberne van Vogelenzang. In Vogelenzang is tot zijn opvolger benoemd de neomist P. Zoon. In Warmond gaat kapelaan A. Loos naar Heiloo. Zijn plaats wordt in genomen door de neomist W. Wijnands. In Halfweg ten slotte is kapelaan J. Valkesteijn benoemd tot kapelaan van de parochie van O.L. Vr. van Lourdes, te Amsterdam. Kapelaan N. Reuzenaar uit Heer Hugowaard zal zijn plaats in nemen. Zaterdagmiddag rond vijf uur is een personenauto, die bestuurd werd door een 36-jarige inwoner van Aerdenhout. bij het omgaan van de hoek van de Duinlustweg en de Bentveldsweg tegen een boom gereden. De auto werd aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd. De chauffeur liep een zeer ernstige hoofdwonde op en klaagde over pijn in de borst. Hij is naar het Marine Hospitaal overgebracht. De drie overige inzittenden van de auto liepen geen noemenswaardig letsel op. (Niet officiële Koersen) 314 NeO 1953 3V4 Ned 1953 Sti Ned 1956 3V4 Ned 1948 SV4 Ned 1950 31-4 Ned 1954 3V« Ned 1955 1 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 oei fac Inschi Grtbk 1946 3<& BNG Won houw 6 Ned Handel Mil eet A K U (an BerKel t Paten! Calve-Delft cert Van Geldet Kon Hoogoven» cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam Rubbet Hull Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mi Ned Scheepv Dm# KLM H V A Oeli MO cert A dam 2*4 '56 1 A dam '56 D A dam III Rentespaarbr vorig opening Slot 18/8 93'i 937§ 923< 923; 865, 865.; 88 p. 88»; 91H 91« 94tf 943; 89-, 893,4 1033, 169 1945; 195 193 307 179 328 373»/4 370»; 268 309 j; 313»; 165,30 695; 6834 136 136» 4 14H 2 141 124»; 124»; 102.20 IO61.2 114.90-115 115.50 843, 94 lOOi; 11018 vergetelijke gemaakt, onder meer door het aanbieden van een fraai ingelijste foto van de Lourdesbasiliek, deze week voegde zich daarbij de eigen parochie, waar Oom Piet altijd en altijd te vin den is. Hij is er maar enkele malen niet en dan is hij of naar Lourdes, naar Rome of met de acoliethen op stap. Het altaar, dat hjj altijd zelf bijzon der aardig weet op te sieren, prijkte deze zondagmorgen met een schat van witte en gele chrysanten, witte anjer» en dahlia's. De plechtige Hoogmis, op gedragen door pastoor A. P. van Eeden met assistentie van de kapelaans Chr. Vriesekoop en J. L. van Kesteren, was uit dankbaarheid voor de voorbije 75 jaren en tot intentie van de jarige. Het parochieel zangkoor onder leiding van de heer W. Peters voerde met het jon genskoor de missa in G van G. B. Ca- sali uit. Oom Piet, die men anders al tijd lopend en sjouwend door de kerk pleegt aan te treffen, had voor deze gelegenheid rustig met zijn broer en diens gezin uit Bloemendaal in de voor ste bank plaats genomen. In een korte toespraak beklemtoonde pastoor van Eeden de goede hoedanig heden van zijn koster, ook als vriend van het jeugdwerk- Deze hulde zette pastoor voort aan een feestelijk ontbijt, aangeboden door het Kerkbestuur, waaraan mede aanza ten vertegenwoordigers van kerk- arm- en schoolbestuur, de St.-Vincen- tiusvereniging, acoliethen, Kajotters, collectanten, „Eerbied in Gods Huis" en naaste medewerkers van Oom Piet. Ook diens broer met gezin met kape laan Vriesekoop, pater Mettrop w.p. en de hoofden van scholen waren daarbij aangezeten. Daar bood een vertegen woordiger van het acoliethencollege, die aanvankelijk bij zijn entree gewaar schuwd werd, dat Oom Piet wel eens kon mopperen en standjes uitdelen, maar dat men hem wanneer men hem kende toch best kon waarderen, onder dankzegging voor de prettige samen werking een dagmissaal aan, dat door de jarige zeer werd gewaardeerd, omdat het huidige dringend aan ver nieuwing toe was. De heer Overtoom namens „Onze Ge zellen" wilde deze gelegenheid aangrij pen, om nu eens te zeggen, wat al zo dikwijls gezegd had moeten worden; hoe Oom Piet met enkele anderen ruim dertig jaar geleden de stoot had gege ven tot oprichting van deze sportver eniging. Hoe hij steeds de aanvankelij ke financiële noodlijdendheid had helpen oplossen, zodat O.G. thans behoorde tot een van de grootste sportverenigingen in Haarlem. Een kistje sigaren, om er een van op te steken bij de doelpalen, waar O.G. hem nog de nodige keren hoopte te zien, vergezelde deze dankwoorden. Duidelijk is hier uitgekomen, hoe nauwgezet oom Piet zijn kostersplicht deed en vaak veel meer deed dan deze plicht. Algemeen was dan ook de wens, dat hem nog vele jaren gegund moch ten zijn en men hem over enkele ja ren zijn „gouden kostersjubiieum" gaarne toewenste. Die wensen lagen in het telegram vervat dat hij te Lour des van pastoor van Eeden ontving en dat vrij vertaald luidde: „Oom Piet, ge doet het nog prachtig, ga zo door en wordt er tachtig." In het stadhuis te Haarlem in van morgen de bouw aanbesteed van het vierde gedeelte van het Coornhertly ceum aan de Chrysantemumlaan te Haarlem. In totaal waren er twintig inschrijvingen binnen gekomen. De laagste inschrijver was het Aanne mingsbedrijf Bas Sluyter uit Amster dam-west met een bedrag van 1.158.000. De hoogste inschrijver was Hussens Aannemingsbedrijf uit Culemborg voor 1.670.000. Het vierde gedeelte van het lyceum omvat enkele grote zalen en admini stratieve ruimten. Men heeft reeds enke le malen het plan gehad de bouw van het lyceum te voltooien, maar steeds werd hiervoor de vergunning gewei gerd. Donderdag 21 augustus 's middags om half vijf, zal er een openbare ver gadering van de raad der gemeente Heemstede plaats hebben. Gedurende deze vergadering zullen de wijzigingen betreffende de salarisregeling van ge meentelijke vakleerkrachten, die door de Minister van Binnenlandse Zaken c.a., in overleg met zijn ambtgenoot van Onderwijs. Kunsten en wetenschap pen vastgesteld zijn, ter sprake wor den gebracht. Bij de vaststelling van deze wijziging is er naar gestreefd op meer punten dan tot dusver het geval is geweest gelijkheid te verkrijgen tus sen het salarisniveau van bepaalde ca tegorieën van klasseonderwijzers en die van vakleerkrachten. Burgemeester en wethouders van Heemstede achten het alleszins redelijk, dat de salarissen der gemeentelijke vakleerkrachten aan de nieuwe normen worden aangepast Zij hebben dan ook een wijziging van de bezoldigingsverordening voor de vakon derwijzers ontworpen, die in de a.s. vergadering zal worden behandeld. Voorts vragen burgemeester en wet houders een krediet van 1250 voor het treffen van enkele voorzieningen aan een dienstwoning aan de Glipperdreef. Alsook stellen z|j voor een schilderij, voorstellende de ruïne van het voorma lige landgoed „Berkenrode" en een crayontekening van de in 1880 afgebro ken r.-k. kerk St.-Bavo te Heemstede, die door de heer E. H. van Eeghen te Heemstede aan de gemeente ten ge schenke zijn gegeven, te aanvaarden. Gistermiddag is op de Noord-Boule vard te Zandvoort de heer Walter Nerks uit Gelsenkirchen (Did.) door een per sonenauto aangereden. Met een schedel- basisfractuur werd hjj naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Twee dames uit Zanvoort, die achter op de motor van de heer N. zaten, zijn eveneens naar het Grote Gasthuis ver voerd, maar konden na verbonden te zijn huiswaarts keren. Geen acht, maar waarschijnlijk alle acht en twintig kleinkinderen zullen het feest van opa en oma Baak-van der voorn in Hillegom meevieren. De heer en mevrouw Baak-van der Voorn zijn 9 september vijftig jaar getrouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3