CHRISTENEN v nu moet het soms zwaarder vallen dan eerste christenen Imposant slot van Duitse katholiekendagen in Berlijn In Indonesië veel te veel politieke partijen Benoemingen in bisdommen Haarlem en Rotterdam Hansaplast WIE ADVERTEERT— I EEN MOORD E.H.B.O. PLEISTER ACTIE H. Vader over het christelijk leven: SPIONAGE IN ISRAËL Soekarno in redevoering Opbrengst van pleisteractie ƒ170.000 wederom een groot succes! Meisje tegen plafond Hongaarse kwestie voor de V.N. MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 PAGINA Veertien Arabieren gearresteerd "HANSAPLAST ook onmisbaar voor uw privé EHBO Deze moderne, hygiënische stripverpakking van „Hansaplast" wondverband is nu ook verkrijgbaar bij iedere Apotheker of Drogist. Mag nooit in Uw agenda, portefeuille of handtasje ontbreken. De hechtpleister van deze strip Hansaplast wond verband is van plastic. PLASTIC WONDVERBAND door AGATHA CHRISTIE Examens Zesde atoomduikboot der V.s. te water gelaten Krachtige dans partners KIERDORF op sterfbed katholiek gedoopt Vraag thans 540ste STAATSLOTERIJ 3e kies iitmiiiiiimmimiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiin De Israëlische politie heeft zaterdag volgens Reuter bekendgemaakt, een revolutionaire en spionageorganisatie, onder leiding van de Syrische inlich tingendienst, onschadelijk gemaakt te hebben. Volgens de politie is een heel netwerk van spionnen ontdekt. Veer tien spionnen, allen Israëlische Arabie ren, waren gearresteerd. Onder hen bevinden zich drie secretarissen van communistische partjjafdelingen in Ga- lilese dorpen. E?n woordvoerder van de politie noemde het komplot „het grootste en best georganiseerde, dat ooit in Israël Is ontdekt". De organi satie had enige maa~ "en gewerkt voor dat de leden ervan waren gearresteerd. De verkregen inlichtingen hadden o.m. betrekking op Israëlische havens en vliegvelden, militaire eenheden, ka zernes en de ligging van artillerie. De H. Vader heeft gistermiddag een boodschap tot de Duitse katholieken ge richt ter afsluiting van de 78ste Duitse katholiekendagen te Berlijn, aldus meldt het K.N.P. Zijn rede werd aanhoord door een niet te schatten menigte. Of ficieel waren 150.300 tot 200.000 katho lieken bijeen in het Lympia-stadion en op het Maifeld in West-Berlijn. Deze reusachtige ruimtes waren echter nog niet voldoende om allen te bevatten, zodat nog zeer velen buiten deze ter reinen de sluitingsplechtigheden via luidsprekers volgden. Berlijn, aldus de H. Vader, is het kenteken van een ver scheurd volk. Maar de katholiekenda gen hebben bewezen, dat het geloof over alle grenzen heen verbindt. Berlijn is het snijpunt van twee vervreemde volkeren. Maar ook deze schijnbaar on verzoenlijke tegenstelling is dezer da gen op een hoger plan door geloof en liefde overwonnen. Uitvoerig ging de H. Vader in op het thema der katholie kendagen: De mens is onze zorg; onze redding is in God. Bijzonder denken wij hier aan de vaders en moeders, aldus de Paus, die hun kinderen naar een school moeten sturen, waar zij syste matisch tot ongeloof worden opgevoed. Deze school is u (in Oost-Duitsland, Ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van de Indonesische onaf hankelijkheidsverklaring heeft president Soekarno gisteren twee uur lang een grote menigte voor zijn paleis toege sproken. Hij drong er volgens het A.N.P. bij het Indonesische volk op aan het partijenstelsel te vereenvou digen, door de bestaande wet op de algemene verkiezingen te veranderen en een wet in te voeren tot controle op het partijenstelsel. Hij zei dat hoe wel de politieke fase van de Indone sische revolutie nog niet is geëindigd, het land thans de „socio-economische fase" binnentreedt, die leidt tot ver wezenlijking van sociale rechtvaardig heid. ,,Laat ons deze fase verwelkomen, door de Invoering van een democratie met leiderschap, gewoonlijk „geleide democratie genaamd", aldus Soekarno. In dit verband kondigde de president aan, dat de nationale planraad zich in het stadium van instelling bevindt. Het wetsontwerp voor deze instantie is vol tooid. De nationale planraad komt na de nationale adviserende raad, onder leiding van de president, die het recht heeft aan het kabinet adviezen uit te brengen, of daarom gevraagd is of niet. De nationale adviserende raad, die bestaat uit functionele groeperingen van de gemeenschap, werd verleden jaar ingesteld, als eerste fase van uit voering van president Soekarno's ont werp voo: een geleide democratie. Soekarno vervolgde: „Tevens stel ik zonder meer voor, dat de regerings verklaring van 3 november 1945 zal worden vernietigd. Deze verklaring moedigde het bestaan van politieke partjjen aan en introduceerde net par lementaire liberalisme in onze revo lutie. Deze revolutie dient te worden feleid door een onverdeeld commando, och als gevolg van de verklaring van 3 november is dat commando tot nu toe steeds volkomen verdeeld geweest. Het huidige ultra-multi-partijenstelsel" moet worden vereenvoudigd. „Het snel toegenomen aantal partijen is al on populair geworden en wekt de lachlust van de bevolking. Wat nog meer wil zeggen, het volk is tot het inzicht ge komen dat politieke partijen dikwijls worden gebruikt niet als middelen om de belangen van het volk te dienen, doch meer om de persoonlijke belan gen van een handjevol partijgoden angsvallig te bewaken", aldus het Indonesische staatshoofd. Soekarno verklaarde voorts, dat de geschiedenis aan de zijde van de Aziatisch-Afrikaanse landen staat m hun strijd tegen het Westen. Westelijke „koloniale en imperalistische elemen ten" staan volgens Soekarno de grof1 van Indonesië in de weg, evenals de groei van Egypte en andere Arabische staten. „Realiseren zij zich met dat de geschiedenis tegen hen is?", zo vroeg de Indonesische leider zich af. „Wy vragen niet om steun. Wij willen alleen dat men ons begrijpt en onszelf laat beslissen", aldus Soekarno, die hieraan toevoegde: „Maar we worden niet met rust gelaten en worden niet begrepen. Wij worden daarentegen onophoudelijk lastig gevallen, gekleineerd en onder mijnd, soms zelfs openlijk aangevallen „Aan de geschiedenis kunnen we ech ter niet ontsnappen en eens zullen we grote welvarende naties zijn: het impe rialisme en kolonialisme zullen dan ge heel uit Azië en Afrika zijn verdwenen' Hij stelde een vreedzaam samenleven voor tussen „het gewapende blok en de staten met een onafhankelijke politiek en verklaarde dat het oosterse nationa lisme „veel sympathisanten" heeft on der „de progressieve volkeren". Om deze reden zou interventie in of een aan val op een van deze oosterse landen neerkomen op het spelen met vuur. Soekarno wijdde ook ampele aandacht aan de kwestie Nleuw-Guinea in zijn toespraak, die door alle radiostations in Indonesië werd uitgezonden. Tenzij de Nederlanders zich de eisen van de ge schiedenis realiseren, zullen zij een uit gestrekt eiland op een oneervolle wijze verliezen, waarbij zij zichzelf onherstel bare schade voor de toekomst toebren gen. „Daartegenover staat, dat West- Irian op eervolle wijze aan Indonesië zou worden teruggeven en dat de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië zou den worden genormaliseerd, indien zij zich de eisen van de geschiedenis reali seren",- aldus de president. Naar aanleiding van de nieuwste ver klaring van Soekarno over een vereen voudiging van het politieke systeem, heeft de Masjumi gisteren reeds een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge waarschuwd, dat de ontbinding van de partijen nieuwe moeilijkheden tot ge volg zal hebben. „Laat de democratie haar loop hebben", aldus ae verklaring. „Wij wensen een staat, die het recht in ere houdt en wjj zijn tegen een macht- staat". De Nahdatul Ulama verklaarde geleide democratie te kunnen goedkeu ren, indien dit niet leidt tot ontbinding van politieke partijen. Anderzijds heeft de nationalistische leider Gatot Mang- kupradja onlangs de oprichting voorge steld van „een staatspartij", op te rich ten door het staatshoofd. De nationale raad van president Soe karno heeft de afgelopen week het poli tieke systeem van Indonesië diepgaand besproken. Verwacht wordt, dat binnen kort de regering een advies zal wor den gegeven over deze kwestie, die het onderwerp van verhitte debatten in de Indonesische hoofdstad is geworden. Zaterdagavond heeft de Indonesische minister-president, Djuanda, in het par lement medegedeeld, dat de opstanden in Midden-Sumatra en op Celebes, voor de schatkist extra uitgaven hebben ge vergd ten bedrage van 3 miljard rupiah. Djuanda deelde verder mede, dat thans het tekort op de begroting voo' 1959 meer dan 8 miljard rupiah bedraagt. De totale Inkomsten voor 1959 worden ge raamd op rp 20,9 miljard, hetgeen 2,4 miljard minder is dan die voor 1958. red.) voorgeschreven. Thans zult u be ter kunnen begrijpen, r.aarom de Kerk er zo op staat dat het recht der ouders op hun kinderen geëerbiedigd wordt. Er waarom de Kerk zich zo inspant voor eigen scholen. De Paus troostte de ouders, wier kinderen aan het atheïstisch onder wijs zijn overgeleverd. „Het goede voorbeeld der ouders is de beste voe dingsbodem voor de godsdienstige ontwikkeling van het kind. Wan neer het godsdienstonderwijs van de Kerk op grote moeilijkheden stuit, is het de taak van de ouders de Kerk in deze te vervangen. Hier rust voor al een taak op de moeder. Verliest de moed niet, vaders en moeders. Denkt eraan, dat, wanneer gij uw best doet, de Goddelijke Voorzienigheid voldoen de middelen open staan om voor uw kinderen de kostbare gave van het ge loof te behoeden". Na deze troostende woorden ging de H. Vader in op de tegenstelling, welke in deze tijd van technische vooruitgang steeds meer tot uiting komt tussen godsdienstig en maatschappelijk leven. In het maatschappelijke leven is de christelijke cultuur, de christelijke le venszin aan het verdwijnen. „Wij aarze len niet om te zeggen", aldus de H. Va der, „dat de christenen van nu het on der deze omstandigheden soms nog zwaarder moet vallen een christelijk le ven te leiden dan de eerste christenen." De H. Vader riep de Duitse katholieken op tot de godsdienstige daad, tot gods dienstig heldendom, tot bereidheid tot de uiterste christelijke consequentie. Onder doodse stilte hebben de duizen den de Pauselijke woorden aanhoord. Verscheidene andere sprekers voerden op deze sluitingsbijeenkomst nog het woord. De president van de Duitse ka tholiekendagen in Duitsland, graaf zu Löwenstein, gewaagde van de geest van geloof, welke de talrijke bijeenkomsten beheerste. Dr. M. Pfender uit Berlijn hield de feestrede, waarin hij uitvoerig behandelde welke de eisen zijn van het natuurrecht in de zich ontwikkelende wereld en zijn toehoorders opriep tot het bouwen aan een nieuwe christelijke cultuur. De apostolische nuntius in Duitsland, mgr. A. Münch sprak nog gedurende enkele minuten en dan ten slotte mgr. Döpfner, de bisschop van Berlijn. Onafgebroken regen de plechtighe den, samenkomsten, vergaderingen en godsdienstoefeningen zich gedurende de afgelopen dagen aaneen. Een dag was er met opzet van vrijgehouden, name lijk zaterdag, die bestemd was als de „Tag der Begegnung", de dag der ont moeting der vluchtelingen. Ongetwij feld hebben vele duizenden vooral uit de Oostzone deze kans om familie, vrien den en bekenden uit hun oorspronkelijke streek van herkomst te ontmoeten, aan gegrepen. De leiding der katholiekenda gen had zich alle moeite gegeven om deze ontmoeting zo gemakkelijk moge lijk te maken. In 45 zalen kris kras door de stad stonden de steden, dorpen en provincies aangegeven, waar de mensen zich groepeerden. Neen, Fernandel is niet gearresteerd, ook al doet deze foto dat denken. De Franse komiek heeft een bezoek ge bracht aan de wereldtentoonstelling te Brussel en werd door de politie nogal zwaar bewaakt, omdat men bang was, dat hij door het belangstellende publiek zou worden bestormd. En Fernandel zou Fernandel niet zijn als hij temidden van al die ordebewaarders in het Franse pa viljoen niet net had gedaan alsof hij In de boeien was geslagen. De pleisteractie, zondagmorgen door de Katholieke Nationale Bond voor Eer ste Hulp bij Ongelukken gehouden, is zeer geslaagd. De organisator van de actie, de heer A. M. Bergers te Rotterdam, schat de opbrengst van deze vrije col lecte op 170.000. Zoals bekend wordt de opbrengst, die ten goede komt aan de ruim 500 afdelingen, aangewend voor aankoop van reddingmateriaal en voor uitbreiding van het Eerste Hulpwerk in Nederland. Aan deze actie was weer een „geheim" verbonden dat door de KRO bekend werd gemaakt. Wanneer men op de derde regel op de achterzijde van het couvertje in plaats van langer en beter de woorden beter en langer gedrukt had staan maakte men aan spraak om binnen 3 dagen na de be kendmaking van het geheim 100 te ontvangen. Er waren 120 geldprijzen van 100. Zondagavond waren reeds 47 prijswinnaars bekend. Advertentie i bijzonder geneeskrachtig en desinfecterend! afwasbaar huidkleurig rekbaar rafelt niet gedeponeerd handelsmerk van de Pharmaceutische Fabriek Belersdorf N.V., fabrikante van de wereldbekende Leukoplast. Zijne Hoogwaardige Excellentie de bis schop van Haarlem heeft benoemd tot: sub-regent aan het seminarie Hageveld te Heemstede de zeereerw. heer C. de Waard, onder gelijktijdig eervol ontslag aan de zeereerw. heer C. Nolet; tot pre fect aan het seminarie is aangesteld de zeereerw. heer G. Geukers; tot lerabr is benoemd de weleerw. heer Th. Dek ker, die kapelaan was te Grootebroek- eveneens tot leraar in overleg met mgr. M. A. Jansen de weleerw. heer W. J. Kleijn, die kapelaan was te Pijn- acker, onder gelijktijdig eervol ontslag als leraar aan de weleerw. heer S. de Vette. Eervol ontslag is op diens ver zoek verleend aan de zeereerw. heer P. Verwer met ingang van 8 september als pastoor te Wormer; als pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer P. Vissers als rector van het St. Elisabeths zieken huis te benoemd de zeereerw. heer C. Nolet. Opdracht om hun studie voort te zet ten hebben ontvangen de weleerw. heer L. Aarts, neomist (in de filosofie te Rome), A. Lagerweij, neomist (in de liturgie te Parijs), J. Jonker, die kape laan was te Wervershoof, in de Franse taal te Nijmegen. Tot kapelaan zijn be noemd de weleerw. heren: H. van Dijk te A'dam (Joh. de Doper), A. Imbenste Haarlem (H. Lidwina),W. Kluck, Zwaag, H. Kempers, neomist, te Obdam, J. Val- kesteijn te Amsterdam (O. L. Vr. van Lourdes), M. Reuzer.aar te Halfweg, A. IJzenbrand, neomist, te Amstelveen (H Geest), Jac. Buffing te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste), G. de Wit te Alkmaar (H. Laurentius), P. Wij te IJmuiden-West, Th. Pankras, neomist, te Uitgeest,. J. Mulder, neomist, Groote broek, P. Seijsener, neomist, te Alk maar (Don Bosco), C. van Teijüngen te Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans), M. Kroeders te Zaandam (H. Bonifatius), A. Loos te Heiloo, W. Wijnands, neo mist, Warmond; C. Verberne te Haar lem (H. Petrus en Paulus); P. Zoon, neomist, te Vogelenzang; I. Wuyst te Amsterdam (Petrus en Paulus), A. Baars, neomist, te Heer-Hugowaard (H. Dionysius), J. Kramer te Amsterdam (Pius X), I Dijkstra te Bovenkerk; C. Komen, neomist, te De Weere; A. v. d. Burg te Wervershoof; P. Loos, neomist, Ouderkerk aan de Amstel; C. Pouw, neomist, te Den Helder (O. L. Vrouw), H. Mars, neomist, te Heemskerk. Tot bouwpastoor i^ benoemd de zeereerw. he.r J. A. M. ten Hengel, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus). Hij heeft opdracht gekregen de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden Beverwijk-Oosterwijk. Z.H. Exc. de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd: voor het apostolaat voor de priester roepingen en tevens tot tweede gods dienstleraar van het St. Maartenslyceum te Voorburg A. C. Raadsehelders, die rector blijft van het St. Thomaskloos ter te 's-Gravenhage. Tot moderator en godsdienstleraar van de R.K. lagere technische school te 's-Gravenhage L. M. G. Biemans, die kapelaan was van de St. Willebrordusparochie te 's-Gra venhage. Tot leraar van het seminarie Hageveld is benoemd W. J. Kleijn, die kapelaan was te Pijnacker. Tot kapelaan- te Pijnacker G. J. J. Straathof, neomist. Tot kapelaan te Berkel S. C. Th. de Vet te, die leraar was van het klein semi narie te Heemstede. Tot diocesaan aal moezenier voor alle jongeren in het ar beidsmilieu A. J, Meijer, die kapelaan was van de H. Martha te 's-Gravenhage. Tot kapelaan te Schiedam, O. L. Vrouw Visitatie, Th. J. M. Naastepad die dio cesaan aalmoezenier was voor alle jog geren in het arbeidsmilieu; tot kaP® M te 's-Gravenhage, H. Martha - van der Veer Tot ka^n ne* Sassenheim A. J. nrf 7Pf. mist. Opdracht de stud^ choQl mrecm wdeerdRvKerleKend aan H. T. G de Tons' die kapelaan was te Leiden. Op dracht de studies voort te zetten in de 74 „Het spijt me erg, dat dit gesprek van Dora Bunner met mij in de tearoom haar lot heeft beze geldals ik dat zo eens melodramatisch zeggen mag. Maar ik geloof, dat ook zonder dat haar lot beslist zou zijnOmdat Charlotte haar leven met meer zeker was zolang Dora leefde. Zij hieid van Dorazij wilde haar niet van het leven beroven.. maar zij zag geen andere oplossing. Hoe vreemd ook, dat zij haar uiterste best heeft gedaan, de laat ste verjaardag van Bunny tot een groot feest voor haar te makenEen grootscheepse partijen die bijzondere lekkere cake „Ja, zalige moord! zei Phillipa zachtjes met een lichte huivering. „Ja, dat was hetzij heeft haar vriendin een zo zacht mogelijk einde bezorgdten gebala^voor haar ogen gehouden had Daarvoor had zij, naast haar eigen bed de tabletjes vergif kiaar gezet, opdat Bunny, als ze haar eigen aspirientjes niet zou vinden, daarheen zou lopen om ze te halen. Bovendien zou daarmede tegelijk de indruk worden gewekt, dat zij waren klaargezet met de bedoeling Letitia te vergiftigen „Op dre manier is Bunny in haar slaap gestorven zo gelukkig mogelijk. En Charlotte waande zich weer veilig. Maar zij heeft Dora heel erg gemist. Zij voelde zich eenzaam en verlaten en had niemand meer om over de dagen van haar jeugd te praten. Zij «stortte die dag bittere tranen, toen ik haar het briefje van Juliaan kwam brengen. Die tranen waren echtzij had haar beste vriendin vermoord." „Wat afschuwelijkwat meer dan afschuwe lijk!" riep Dot uit. „Ja, maar hoe menselijk tegelijk," verklaarde Ju- liaan Harmon. „Je vergeet zo licht dat moordenaars ook menselijk kunnen zijn." „Ja, menselijk," herhaalde juffrouw Marple, „vaak ook beklagenswaardig. Maar daarom niet minder gevaarlijk. Vooral weekhartige zwakkelingen als Charlotte Blacklock. Worden die eenmaal bang, dan is hun angst zó ontzettend groot, dat zij wild worden en iedere zelfbeheersing verliezen." „Zoals tegenover juffrouw Murgatroyd," deed Ju- liaan opmerken. „Juistdie arme Murgatroyd. Charlotte heeft voor het open raam het hele gesprek afgeluisterd. Tot op dat moment had zij het niet voor mogelijk gehouden, dat er nog iemand anders was, die gevaar voor haar zou kunnen opleveren. Charlotte had niet vermoed, dat één der aanwezigen alles in de kamer had kunnen zien, toen zij zelf in de gang stond. Z\j had gedacht, dat iedereen naar Rudi Scherz had staan kijken. Zij moet, daar luisterende bij het raam, een verdovende kiap hebben gekregen. Net op het ogenblik, dat juffrouw Hinchliffe wegreed naar het station, wist juffrouw Murgatroyddie toevallig op de waarheid was gestotenwie zij in de kamer gemist had. Zij riep juffrouw Hinchliffe achterna: „Ik heb haar niet gezien! „U herinnert zich, dat ik aan juffrouw Hinchliffe gevraagd heb op welk woordje zij de nadruk had gelegd. Juffrouw Murgatroyd had allerlei kleinighe den onthoudenhoe mevrouw Harmon haar vuis- laar ogen gehouden hadjuf- trouw Bunner met open mond had gezetentoen had zij de schoten horen vallenen naderhand had zij in de muur de kogelgaten gezienop de plek waar juffrouw Blackiock geraakt wasmaar op het kritieke ogenblik, toen de schoten vielenhad zij Letty niet gezien! Ik heb haar niet gezien! Da! was de enige betekenis, die ik aan haar woorden kor) hechten. Zij betekende de dood van juffrouw Murga troyd. „Toch geloof ik, dat Charlotte Blacklock meende wat zij in de keuken snikkend heeft gezegd, dat ze niemand heef! willen vermoorden! Zij was alleen maar bezeten door de begeerte naar geld, dat haar niet toekwam. Daarvoor moest ^lles wijkenwant dat zou haar schadeloos stellen voor alle leed, dat zij in haar leven had ondervonden. Mensen met zo een wrok tegen het leven zijn allergevaarlijkst. Zij menen recht te hebben op compensatie. Zy zijn geestelijk scheef gegroeid." x „Heeft het gebruik van jodium, dat in die brief aan Charlotte werd genoemd, u op het spoor van krop gebracht?" wilde Craddock nog horen. „Ja, in combinatie met Zwitserland. Charlotte was daar aan t.b.c. overleden, wilde juffrouw Blacklock ons wijs maken. Maar ik wist, dat in Zwitserland ook de beroemdste doctoren wonen, die krop-opera- ties uitvoeren. En dat kwam ook prachtig uit met dat onmogelijke, hoog opstaande parelsnoer, dat juf frouw Blacklock altijd om haar hals droeg. Dat viel eigenlijk helemaal buiten haar stijlmaar het diende alleen om het litteken te verbergen." „Daarom was zij die middag ook zo van streek, toen haar parels over de grond rolden. Het leek mij toen al dadelijk buiten proportie," bracht Craddock in herinnering. ,,U heeft die middag op dat papier dus Lotty ge schreven en niet Letty? informeerde Dot. „Ja, kind. Ik wist, dat Letitia's zuster Charlotte heette en ook, dat juffrouw Bunner enkele malen bij vergissing Lotty had gezegd in plaats van Letty." „Maar tante, de woorden Bern en Ouderdomspen sioen wat betekenden die?" „Rudi Scherz was verpleger geweest in een zie kenhuis in Bern. En dat ouderdomspensioen... herin ner jij je niet, wat ik je van mevrouw Woltherspoon heb verteld? Die jaren lang het ouderdomspensioen /an mevrouw Bartlett had geïncasseerd, ofschoon die al sinds mensenheugenis dood was. Ik zag de hele /aak vóór meen werd er zo akelig opgewonden van, dat ik naar buiten ben gelopen om een eindje te gaan wandelen. Toen begon het te regenen en no- iigde juffrouw Hinchliffe mij uit in haar auto te /tappen en bii haar een kopje thee te drinken en toen vonden wij die arme Murgatroyd." Hier werd de vriendelijke stem van juffrouw Mar ple scherp. „Toen wist ik, dat er snel moest worden opgetreden. Héél snel, vooral. Maar ik had geen enkel bewijs in nanden voor de juistheid van mijn theorie. Ik heb toen brigadier Fletcher er over aan gesproken en hem een plannetje voorgesteld." (Wordt vervolgd). klassieke talen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen werd verleend aan J. M A. Hilgersom, die kapelaan was te Wasse naar. Tot kapelaan werden benoemd: Te Wassenaar, H. Jozef, C. J. den Boogert; te Naaldwijk C. Th. Warme- dam, neomist; te Rotterdam, Christus Koning, J. C. Loerakker; te Vlaar- dingen, H. Willibrordus, N. J. van den Akker; te Reewijk J. J. Hogenboom, neomist; te Rotterdam, H. Hart van Jezus, H. A. C. Banning; te Zoetermeer J. J. Streng, neomist; te Wassenaar, H. Willibrordus, G. H. Lagerberg; te Lan- geraar C. J. van der Voort, neomist; te Alkemade P. P. V. van Moorsel, neo mist; te Rotterdam, H. Bavo, G. A. van Leeuwen; te Gouda, O.L.V. Hemel vaart, J. A. Cramers; te Schiedam, H. Hart.'N. Bijnsdorp; te Lisse, Onbevlekt Hart van Maria, D. J. H. van Geest, neomist; te Rijswijk, St. Benedictus, Th. A. S. van Veen; te Roelof arendsveen D. van Rijn, neomist; te Leidschendam, St. Jozef, A. Ph. Harding; te Noord- wijkerhout, H. Jozef, A. E. Zijlmans; te Poeldijk M. J. C. van Blijswijk, neo mist; te Stompwijk, N. J. P. Blaauw- hof, neomist; te Rotterdam, H. Familie, H. W. A. Brands; te 's-Gravenhage, Paulusparochie, J. A. Blonk; te Rotter dam, O. L. Vrouw van Lourdes en H. Martelaren van Gorkum, A. J. Simonis, te Waddinxveen A. P. G. Krempel, neo mist; te 's-Gravenhage, H. Martelaren van Gorkum, J. P. Knook; te Rotterdam H. Petrus, L. J. Beugelsdijk; te 's-Gra- venhage, H. Hart, J. L. M. Ammerlaan; te Den Hoorn Th. G. Hulsbach, neomist. Tot godsdienstleraar aan het St. Thomas More-college te 's-Gravenhage werd be noemd M. P. W. van der Horst, die ka pelaan blijft van de H. Jozef te 's-Gra venhage; tot tweede godsdienstleraar aan het Lodewijk Makeblijde college te Rijswijk, Th, A. S. vanVeen, die tevens tot kapelaan benoemd is aan de Sint Benedictus te Rijswijk; tot twee de godsdienstleraar van het St. Adelbert college te Wassenaar J. W. van der Burg, die kapelaan blijft van de H. Wil librordus te Wassenaar, tot modera tor van de Kath. Studentenvereniging „St. Laurentius" te Rotterdam J. J. Schoenmakers, die kapelaan blijft van de H. Elisabeth te Rotterdam. DEN HAAG. Staatsexamen gymna sium. Diploma A; mej. A. J. Varkevisser te Katwijk aan Zee, mej. E. M. H. de Jong te Bilthoven, H. Groeneveld te Dordrecht, L. C. van der Knoop te Rot terdam, W. Davidse te Goes, A. Th. Bos te Rotterdam. Diploma B: J. W. Spren- ger te Oostvoorne, R. J. Spoelstra te Leidschendam, L. J. G. Poyck te Nijme gen, J. A. Smal te Deurne, J. J. P. van de Kamp te Leiden, M. A. de Rooy ta Utrecht. Te Portsmouth in SuL6'8®' Nt6W ?aÖrte ^atf/ïellten5 Het isedê as°eadragon" en volgens schout-bij-nacht Rlckovlf, die algemeen beschouwd wordt als de „vader van de atoomduikboot", is dit schip beter dan de „Nautilus", die als eerste onder het ijs van de Noordpool is doorgevaren. Amerika bezit thans zes atoom duikboten. Tijdens de kermisdagen te Kort- gene heeft zich een vrij ongewoon ongeval voorgedaan waarbij een achttienjarig meisje uit Zierikzee bloedend aan het hoofd werd ge wond. In een plaatselijk hotel werd zaterdag een dansavond gehouden waarbij ook de traditionele z.g. „stepmobile" niet op het program ma ontbrak. Het is bij deze dans de gewoonte dat aan het einde de dame door haar partner van de grond wordt gelicht of, wanneer het een sterke partner betreft, een eindje in de lucht wordt gegooid. Het meisje moest zich deze behandeling echter door drie heren laten welgevallen met het gevolg dat zij met grote kracht de lucht in werd geslingerd en met het hoofd tegen de zoldering terecht kwam. Bloedend viel zij terug op de dansvloer. Zij moest na ar een dokter worden vervoerd. Frank Kierdorf, de 56-jarige vak bondsleider, die op 4 augustus in Flint gestorven is na op raadselachtige wijze gewond geraakt te zijn, is als katho liek gestorven, aldus bericht het K.N.P. De rector van het St.-Jozef-ziekenhuis, waar Kierdorf overleden is, heeft be kend gemaakt, dat hij de stervende enkele uren voor zijn dood gedoopt heeft. De nachtzuster Martha Wilburg had al een uur lang gemerkt dat Kierdorf onrustig was, maar kon al vragend niet te weten komen wat hij wenste. Ten slotte vroeg zij hem of hij een priester wenste en in geval van ja, zijn arm dan omhoog te steken. (Kierdorf kon vanwege een keeloperatie niet spreken en vanwege zijn wonden geen andere beweging maken). De politie-agent James Bale, die ter bewaking aanwezig was, zegt dat Kierdorf toen zijn lin kerarm heel hoog opstak, hetgeen de zuster hem gevraagd had te doen, in dien hij ja bedoelde te zeggen. Rector Schroder is toen door de moeder-over ste van het ziekenhuis ontboden. Na een ondervraging, die alleen door het op heffen van de linkerarm beantwoord kon worden, heeft pater Schroder zeker heid gekregen, dat Kierdorf gedoopt wenste te worden en ook het H. Olie sel wenste te ontvangen. Dit geschiedde te 7.25 's morgens. Om half een is Kierdorf overleden. Zijn be grafenis is geschied op het openbare Kerkhof „Sunset Hill", daar zijn fami lie, die tot de protestantse groep der Plymouth Broeders behoort, een pro testantse begrafenis wenste. Advertentie Australië heeft de secretaris-generaal der V.N., Hammarskjold, zaterdag ver zocht de kwestie-Hongartfe op de agen da van de komende gewone zitting van de Algemene Vergadering te plaatsen, aldus bericht Reuter. De Australische afgevaardigde Walker is plaatsver vangend voorzitter van de com^1®®1® der Algemene Vergadering voor Honga rije. Hij herinnerde in zijn brief aan Hammarskjold aan het rapport dat ae commissie naar aanleiding van de te rechtstelling van oud-premier .Nagy. generaal Maleter en anderen in juli heeft opgesteld. De Australische rege ring is van oordeel dat de Algemene Vergadering de Hongaarse kwestie zal willen bespreken, aldus Walker. HOGE PRIJZEN 35.00# 2105 f5000 10110 f 3000 17507 1500 6378 6426 1000 8035 8082 11682 15431 15547 400 1554 2641 6941 7694 8213 8859 9718 1]8°4 ^8 ^59 16282 17819 19084 203G1 20890 f 'fir 1'1 KR 1441 1547 lb29 1837 1848 2191 ^öZ( 2bb3 2740 2975 3094 3848 4007 4120 4127 4347 4468 4888 4939 5429 5935 6004 6730 7038 7251 8336 8570 8799 9106 9311 9519 9758 100151071810828 10877 11379 11466 11730 11797 11984 12907 12978 13Ü47 13552 13591 13740 14119 14123 14304 14321 14625 14658 14661 14860 14939 1521S 15359 15831 15882 15889 16024 16616 16827 16919 18118 18225 18297 18552 19625 19883 20690 21445 21713 PRIJZEN VAN ƒ60 1011 020 029 043 060 067 091 096 104 158 1S5 209 259 297 323 347 353 443 457 459 463 467 472 477 530 557 570 599 605 608 621 661 610 681 688 695 758 769 780 816 819 828 873 901 973 986 2012 045 051 055 076 084 130 140 148 152 180 220 257 262 277 302 325 343 393 401 405 414 418 43S 439 453 518 539 544 565 574 581 611 637 646 653 707 713 719 727 754 767 857 877 906 924 957 992 3051 090 166 171 179 255 290 300 329 354 372 390 399 417 434 435 468 471 478 487 510 534 536 542 596 611 631 636 710 719 732 756 792 815 833 849 870 897 903 918 925 948 981 998 4015 035 040 050 104 108 110 115 219 297 300 329 338 357 368 395 400 426 430 447 537 585 594 624 627 646 650 653 669 699 706 711 739 836 853 900 949 976 5007 035 063 067 083 108 153 166 170 172 176 177 190 213 215 216 242 258 279 313 371 381 397 413 476 479 499 516 517 553 558 587 651 698 740 772 776 779 808 812 818 868 880 884 892 900 906 919 934 955 957 981 6033 076 089 114 167 180 219 308 324 331 332 384 402 422 461 483 489 508 554 560 567 572 576 608 615 625 653 675 718 721 741 749 761 783 851 867 868 972 7025 028 096 140 154 163 184 188 194 201 211 213 224 229 233 240 267 269 307 310 315 356 385 422 428 454 480 499 501 516 539 579 588 625 645 632 691 778 781 871 872 911 921 952 956 967 968 982 985 994 8042 055 U75 083 137 174 189 200 222 231 275 314 364 384 558 567 712 731 743 773 784 806 865 895 924 954 956 975 996 9013 043 056 128 142 143 149 150 153 179 183 191 225 262 301 337 361 365 370 411 414 416 431 480 515 521 525 571 602 707 746 747 748 812 823 827 862 900 939 944 961 10001 049 064 127 136 137 153 163 173 186 231 282 295 319 330 396 400 409 413 455 470 483 492 495 525 563 578 587 634 642 643 655 668 683 690 692 702 765 778 782 800 807 817 857 863 887 911 925 945 947 966 979 998 11032 067 099 123 149 170 238 285 349 366 373 378 389 436 451 462 507 555 597 624 636 692 721 741 750 765 804 829 886 956 964 974 991 995 12009 015 048 059 062 077 082 091 092 113 120 125 166 168 170 194 227 245 263 294 300 331 345 396 404 408 463 470 490 512 527 531 535 581 584 600 617 644 652 672 684 708 753 764 767 768 770 790 810 829 842 851 868 875 884 886 902 905 928 954 13003 011 037 060 099 132 135 143 149 184 303 324 335 341 370 403 414 418 434 446 450 478 545 559 561 568 589 645 685 712 791 899 960 14043 062 084 111 118 159 174 197 205 208 253 329 353 382 417 470 473 493 514 526 539 590 602 608 613 645 650 696 737 739 755 764 768 772 851 855 858 894 904 917 923 967 15015 020 021 043 097 106 141 214 249 256 258 261 271 285 286 298 303 375 392 424 441 498 540 541 577 587 633 639 640 664 682 688 751 757 840 849 890 900 914 917 921 949 958 969 976 989 998 16002 003 009 015 064 111 167 212 220 244 256 257 373 411 412 439 478 492 557 579 594 606 638 709 710 724 747 788 799 841 860 878 898 909 954 971 997 17012 043 049 053 093 099 142 201 205 225 233 264 302 330 390 406 446 453 458 468 490 499 512 516 544 549 553 581 587 627 645 648 657 684 699 721 722 758 818 821 877 893 900 906 921 928 962 968 18010 012 056 069 094 117 152 173 188 217 220 240 300 316 322 415 447 461 468 473 497 565 584 624 632 635 645 660 679 688 696 703 733 756 787 803 811 879 909 921 969 974 984 19049 050 054 065 071 080 081 085 160 173 186 197 224 290 303 312 365 420 433 447 480 516 555 584 595 635 683 684 697 715 724 730 776 815 835 858 891 935 950 955 969 978 981 20011 023 066 070 134 159 180 214 236 242 269 340 415 461 485 543 544 559 603 649 682 744 789 806 843 S58 889 927 944 984 SS» 2102b 027 061 071 115 130 138 153 182 184 206 218 227 254 268 269 330 347 353 376 453 470 506 521 546 556 643 666 667 681 693 695 698 710 728 784 793 824 855 879 900 903 908 940

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4