Hamburg organiseert een Nederlandse week Opstelwedstrijd voor de schoolkinderen Bier heeft het in Kerkrade van de muziek gewonnen Ieders huis straks -ideale ©plossim Hoe oordeelt het publiek over „Openbaar Kunstbezit" K ru iswoord raadse l Auto-ongeval te De Haar Géén T.V.-uit- zending DOS ontslaat zijn manager Kardinaal Agagianian pontificeert in Utrecht Bierblazers dwars door uitvoering van Beethovens Negende heen p Goede cursus op slecht tijdstip Tito vraagt de V.S. kredieten llllliiimiH Dé Doester uw Vijf ernstig gewonden Kampioenschappen atletiek Receptie in St.-Willibrordushuis Nieuwe Sovjet-ambas sadeur in Djakarta C.A.O. bouwbedrijf „DAF-je" wordt in Londen geëxposeerd Standaardisatiekosten van de melk Melkslijters vragen om raad DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 PAGINA Geschil Mackaaij-voorzitter mmmmm Per 1 september bindend voor alle werken? Onafhankelijk van het vetgehalte Over dreigend conflict in Amsterdam 8 9 10 11 Na 49 „Denkt ge in het land van Eric de Noorman ongestraft te kun nen doden?" zegt Eric fronsend. „Daar vraag ik niet naar", antwoordt de jager trots. „Dat is een zaak tussen mij en Arnar." Alsof dit onderwerp daarmede afgedaan is, wijst hij op Erwin en vervolgt: „Laat ons verder geen tijd met woorden verdoen. Deze stakker heeft dringend hulp nodig. Ik was op weg om hem naar Olafs burcht te brengen, maar dat kunt gij nu doen, dan zet ik Arnar achterna. Of wilt ge deze schurk, die niet alleen u wilde vermoorden, maar bovendien al tweemaal een aanslag op deze Prins der Noren heeft gepleegd, ongemoeid laten?" Ge kunt overtuigd zijn van het tegendeel," zegt Eric grimmig, „want deze Prins der Noren is mijn zoon. Arnar zal boeten voor zijn wandaden, maar ik duld niet, dat gij eigen rechter speelt." „Ook niet als ge weet, dat hij de bewoners van mijn dorp, zeventig zielen, mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards, de dood in gejaagd heeft?" bijt Thorfinn die zich niet veel aan Erics koninklijke waardigheid schijnt te storen hem toe. „Weet ge wat het betekent, Ko ning, om van alles beroofd, zonder wapens, voldoende kleding, zonder onder dak en voedsel overgeleverd te worden aan de ijzige koude van een sneeuw stormen aan de wolven? Moet ik U soms eerst alle verschrikkingen in geuren en kleuren vertellen, voor ge me gelooft?" „Ik geloof U," zegt Eric zacht, „en er is mij nu een boel duidelijker geworden, Thorfinn. Alleen...... hoe wist ge wie Erwin is endat hij op Olafs burcht vertoefde?" In korte afgebeten zinnen vertelt Thorfinn, die kennelijk staat te popelen van ongeduld, van zijn ontmoeting met Hrap. Eric verbleekt, als de betekenis van deze woorden goed tot hem doordringt. Er is er maar één die Arnar verteld kan hebben, dat Thorfinn met Erwin op weg was naar de burcht. Hrap! Maar die zou zoiets nooit aan een vreemde vertellen, tenzij gedwon gen. In dat geval is de kans groot, dat Arnar meteen Ingrids schuilplaats aan de weet is gekomen. En dan is het meisje in levensgevaar. (Van onze correspondent in Bonn) Onder het beschermheerschap van Z.K.H. Prins Bernhard en president Heuss van West-Duitsland zal van 1 tot 6 september a.s. onder het motto „Neder land groet Hamburg" een „Holland- woche" worden gehouden. Zij zal dienen om de zeer nauwe culturele en econo mische betrekkingen tussen Nederland Op de Provincialeweg te Den Haar is zondagmiddag een personenauto waarin zich 5 personen bevonden uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst De bestuurder, de heer E. M. uit Groningen en de andere inzittenden t.w. zijn echtgenote en zijn 9-jarig zoontje en de heer J. V. en diens echt genote, eveneens uit Groningen, liepen zulke ernstige verwondingen op, dat allen in het academisch ziekenhuis te Groningen moesten worden opgenomen. De toestand van hen is zorgwekkend. De auto werd zeer ernstig beschadigd. De Nederlandse Televisie Stichting zal geen aandacht besteden aan de Europese atletiekkampioenschappen die deze week in Stockholm worden ge houden. Het Zweedse organisatie-comité heeft namelijk de toestemming voor rechtstreekse televisiereportages van dit evenement geweigerd- Wel zouden de Europese televisie-organisaties het recht hebben een aantal minuten film per dag op te nemen, doch uitzending daar van zou eerst op zijn vroegst 24 uur later mogen geschieden. De Nederlandse Televisie Stichting heeft laten weten, dat zij voor een aanbod in deze vorm geen enkele belangstelling heeft. <Van onze correspondent) De ex-voorzitter van DOS, die het vorig jaar zijn functie neerlegde om als manager de belangen van de ver eniging beter te kunnen behartigen, de heer P. Mackaaij, is door het be stuur eervol ontslagen. De reden van het ontslag is, dat Mackaaij ais mana ger de algehele leiding wenste, het geen op fel verzet stuitte van diens op volger als voorzitter, de heer Schreu- der. Aangezien de heer Mackaaij de portefeuille-kwestie aan zijn eis had verbonden, restte 't bestuur van DOS weinig anders dan de heer Mackaaij te ontslaan. en de Bondsrepubliek in het algemeen en tussen het landje aan de Noordzee en Hamburg zeer in het bijzonder nogmaals te onderstrepen en te versterken. Er zal een groot aantal feestelijkheden, ten toonstellingen en sportwedstrijden wor den gehouden. Het culturele hoogtepunt van de „Hol- landwoche" is een concert dat zal ge geven worden door het „Nederlandse Kamerkoor" onder leiding van zijn diri gent Felix de Nobel. Nederlandse bloe- menkwekers en -exporteurs zullen voor de versiering van de Hamburgse „Musik- halle" zorgen. De bevolking van Ham burg zal de gelegenheid krijgen deze bloemen-feesttooi in ogenschouw te nemen. Eric Krans' „Dixieland Pipers" zullen een jazzconcert in de „Musik- halle" geven. Verder maakt de Konink lijke Militaire Kapel een mars door de Hamburgse binnenstad en geeft in aan sluiting daarop een concert in de feest zaal „Planten und Blomen" met 's avonds nog een taptoe. Op een „Feest der Naties" zullen behalve de „Konink lijke Militaire Kapel" ook militaire or kesten uit Amerika, Frankrijk en de Bondsrepubliek spelen. De „Koninklijke Militaire Kapel" speelt met speciale toe stemming van de Koningin in zijn kleurige gardeuniformen. Verder treedt op het „Scapino Ballet", terwijl de Bre dase beiaardier Peter Maassen een naast het Alster-paviljoen op te stellen caril lon zal bespelen, merkwaardigerwijze onder het motto „Groningse klokken groeten Hamburg". Het beroemdste Nederlandse draaiorgel, „de Arabier" komt uit Amsterdam naar Hamburg en zal gedurende de „Hollandwoche" in de binnenstad concerteren. Daarvoor was een speciale vergunning van het Ham burgse stadsbestuur nodig, die nog heel wat voeten in de Hamburgse aarde heeft gehad, maar tenslotte toch werd ver leend. Aan tentoonstellingen is er een van de Nederlandse 17e eeuwse schilder Antonie Waterloo, die lange tijd in Hamburg werkte. Vele zijner werken zijn in Hamburgs kunstbezit. Voorts een van' moderne Nederlandse gra fiek van „Nederlandse architektuur heden" en „Nederland, land en mensen". In de feestzaal van „Plan ten und Blomen" worden dagelijks van 10 tot 19 uur culturele films over Nederland vertoond. In de etalages der Hamburgse winkels, in de binnenstad zowel als in de buiten wijken, zullen uit Nederland geïmpor teerde waren gedurende de „Holland woche" domineren. Overal in de stad zal de Nederlandse vlag wapperen. „Haarlemse bloemenmeisjes" zullen bloemen aan voorbijgangers uitdelen. Op de Hamburgse scholen wordt een opstelwedstrijd gehouden onder het motto „Wat weet ik van Nederland?" Vier winnaars zullen een gratis reisje van een week door Nederland mogen maken. Vier jaren geleden werden tij dens een soortgelijke wedstrijd gedu rende een in de Hessische hoofdstad ge houden Nederlandse week de jongens scholieren door de meisjes geslagen. In Hamburg is men daarom zeer geïnteres seerd in de uitslag van de a.s. opstel wedstrijd. mm De nieuwe pro-prefect van de Propa ganda Fide Z. Em. kardinaal Gregorio Petro XV Agagianian patriarch van Cilicia der Armeniërs, heeft hedenmor gen in de St. Willibrorduskerk te Utrecht een pontificale heilige liturgie volgens de Armeense ritus opgedragen. Onder de kerkelijke hoogwaardigheid bekleders die de plechtigheid bijwoon den bevonden zich de aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, de nun tius-internuntius mgr. Paolo Giobbe, mgr. dr. J. Olav Smit uit Rome, mgr. J. W. L. Damen, vertegenwoordiger van het Nederlandse Episcopaat te Rome, mgr. H. J. J. van Hussen, nationaal-directeur van de pauselijke missiegenootschappen in Nederland, en mgr. A. G. Smit, voor zitter van het apostolaat der hereniging. De liturgische Armeense gezangen wer den uitgevoerd door het koor van de paters Assumpionisten onder leiding van pater M. Dijker. Na het evangelie hield de kardinaal een korte toespraak in het Frans tot de talrijke aanwezigen. Hij getuigde van zijn grote vreugde in ons land te mogen zijn (op uitnodiging van mgr. Giobbe) en de H. Mis te mogen opdragen in de kerk die toegewijd is aan de grote Nederlandse apostel St.-Willibrord. De apostolische geest van St.-Willibrord, aldus de kardinaal, vindt men nog terug in het katholieke volksdeel van Neder land, zoals vooral blijkt uit het grote aantal Nederlandse missionarissen dat over de gehele wereld verspreid ligt. Z. Em. herinnerde voorts aan wijlen kar dinaal van Rossum, prefect van de Pro paganda Fide, die hij (toen nog semina- rist te Rome) persoonlijk gekend heeft. Na afloop van de plechtigheid recipi eerde de kardinaal in het St.-Willibror dushuis om met een aantal genodigden nader kennis te maken en te luisteren naar een toespraak van mgr. A. G. Smit. De voorzitter van het apostolaat der hereniging gaf een overzicht van de werkzaamheden in binnen- en buiten land. De kardinaal sprak tenslotte zijn beste wensen uit voor Nederland en het koninklijk huisgezin. Een vrolijk intermezzo uit Grevenbicht. De 26-jarige vrijgezellenkoningin Lida Ponne uit Bergen op Zoom in gesprek met de oudste deelnemer van dit jaar, de 60-jarige „ome" Cor de Bree uit Goes. iiiiiiiiilillilliillimiiiiilllillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiillll Mr. R. H. Pos stelt porte feuille ter beschikking Mr. R. H. Pos, de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, heeft in verband met de regeringswis seling in Suriname, zijn portefeuille ter beschikking van de Surinaamse rege ring gesteld. Naar men te Paramaribo verwacht, zal mr. Pos in zijn ambt worden herbenoemd. Tweemaal daags trekt door het Bouwcentrum in Rotterdam een groepje bezoekers, voorafgegaan door een vriendelijke juffrouw, die van al les uitleg geeft. Geruime tijd wordt tij dens deze excursies stil gehouden in de nieuwste aanwinst van het gebouw, de expositie „Ieders Huis Straks een modelflat zoals de ontwerpers, die voor de toekomst de ideale oplossing van comfortabel wonen voorstellen. Op een oppervlakte van ongeveer tien bu tien meter aanschouwen de bezoekers dan een woning, die voor een groot deel bestaat uit ruimte en als zodanig door hen, die aan hokkerige, oneconomisch ingedeelde huizen gewend zijn, dan ook als een weldaad ondergaan wordt. Met name is dat het geval in de woon- eetkamer, een inderdaad riant vertrek in directe verbinding met de keuken door middel van een deur en een royaal doorgeefraam. Bovendien kan men het idee van ruimtelijkheid nog vergroten door een schuifwand te ope nen, die doorzicht geeft op het slaap gedeelte van de woning. Zonder twijfel een aardige vondst, maar terwille van de meerdere bewegingsvrijheid bin nenshuis moeten de bewoners blijk baar het risico van tocht maar blij moedig aanvaarden. Immers, de meesten mensen hebben tegenwoordig wel zoveel hygiënisch inzicht, dat ze ramen van slaapkamers bij voorkeur geopend houden. Wil men aan dit ge zonde principe vasthouden en toch de openheid bewaren, waartoe in Ieders Huis Straks de mogelijkheid bestaat, dan zal men het balkon en het tuimel raam in de woonkamer nauwelijks kun nen benutten zonder vrees voor ver koudheid. In de keuken is alles even functio neel, maar een tafel of stoel kan men er niet kwijt. De huisvrouw moet zich bewegen in een vrij nauwe sleuf tussen aanrecht en doorgeefruimte. Maar wellicht heeft zij dit inconve- niënt over voor het bezit van een daar achter gelegen bijkeuken, waar zij kan wassen, drogen en strijken. De laar- toe benodigde apparatuur staat keu rig op een rij opgesteld, een nogal on gezellig soort meubilair, waardoor in dit hok want veel meer is het niet een steriele sfeer is komen te hangen. Zeker geen geschikte gelegenheid voor vader om zich in zijn hobby uit te le ven, zoals de propagandisten van de modelüat enthousiast uitroepen. Wij zijn er trouwens van overtuigd, dat de meeste vrouwen geen aparte ruimte om te wassen wenselijk achten, zeker niet als zij beschikken over een was machine, maar de voorkeur geven aan een ruime keuken. Een lavet in de douchecel vinden velen ook een ideale uitkomst. Kortom, een bijkeuken van deze beperkte afmetingen Hjkt ons overbodig. Een ruimere keuken, waar voor alle apparaten en toestellen en ook voor een tafeltje bergingsgelegen heid is, moeten velen verkieselijker vinaen En voor een werkelijk fris ge droogde was kan slechts de buiten lucht zorgen. De gedachte om een scheiding te weeg te brengen tussen woon- en slaapruimte is te verdedigen en heeft veel voordelen. Een ruime gang daar tussen kan, bij gesloten schuifwand, dienen als geluidssluis en avondlijke visite behoeft niet meer met angstig gefluister begroet te worden. Boven dien is die gang nog benut als berg ruimte aan weerszijden, waardoor de slaapkamers zelf minder belast zijn. In Ieders Huis Straks zijn slechts twee kinderslaapkamertjes ontworpen - het woord „cel" klinkt, hoewel wellicht toepasselijker, zo onvriendelijk zo dat de vraag rijst waar grotere gezin nen hun kroost wel te slapen moeten leggen. Of is een gezin met drie kin deren de standaardfamilie van de toe komst? De meeste kritiek echter geldt de slaaokamer voor de ouders, een onbegrijpelijk beperkte ruimte, die no-v tabene ook nog zou moeten dienen als studie- of werkgelegenheid voor een der ouders. Men is zelfs van de ge dachte uitgegaan, dat het mogelijk moest zijn in deze kamer bezoek te ontvangen. Op een wieg is niet gere kend, of tafel en stoel zullen het veld moeten ruimen. Nu kan men natuurlijk geen onrede lijke eisen gaan stellen. Deze model flat blijft tenslotte een voorbeeld van een moderne étagewoning, waar de ruimte niet onbeperkt is. Voorts isi het de opzet de huren van Ieders Huis Straks beneden een bepaald peil te •houden, vermoedelijk omstreeks de honderd gulden. Ook nu kan een groot gezin niet op een bovenverdieping te recht. maar een logé kunnen bewoners van een étage meestal nog wel ber gen en een grote huishoudkast achten flatbewoners een niet te versmaden bezit. Daar is in Ieders Huis Straks geen rekening mee gehouden. De al gehele indruk is dus, dat de ruimtelijk heid vooral in het woonvertrek tot haar recht komt en de overige kamers en vertrekken van dit geslaagde streven daar min of meer de dupe van zijn geworden. Terloops zij aangestipt, dat door de gedemonstreerde indeling het eigen initiatief van de bewoners weinig kans meer krijgt. Bijna al het meubilair heeft zijn voorbestemde plaats. De individualist, die zich aan deze opgedrongen wetmatigheid niet stoort, komt in conflict met zijn func tionele entourage. Overigens behoeft dit alles onze waardering voor tal van aantrekkelijke détailoplossingen niet te verminderen. De jonge architecten die ons Ieders Huis Straks presenteren, hebben er blijk van gegeven oprecht naar een economisch en bruikbaar geheel te stre ven. Maar zij stellen hun bevindingen uitdrukkelijk ter discussie. Welnu. Hoe hebben de tachtigduizend Neder landers, die zich twee jaar geleden op gaven als lid van de radio-cursus „Open baar Kunstbezit" het materiaal dat hun in de loop van het eerste cursusjaar werd toegestuurd, ontvangen (waarmee we overigens niet doelen op de boze meneer die op z'n formuliertje invulde dat hij doorgaans niets dan een hoop kreukels in de bus vond) en hoe denkt men over het algemeen over het ge sproken commentaar, dat via de radio bij de betreffende reproducties geleverd wordt? Om deze en andere zaken nu eens haarfijn uit te pluizen, heeft het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk op verzoek van het Prins Bernhard Fonds, onder vijf tienhonderd Kunstbezit-abonnées een enquête ingesteld. De resultaten van dit onderzoek blij ken niet heel revolutionair te zijn, maar leveren toch wel interessante gegevens op. Zo is gebleken dat men zich op het platteland over het algemeen ernstiger dan in de stad het hoofd heeft gebroken over de vragen, die in het onderzoek formulier waren vervat. Naarmate de woonplaats kleiner is, stijgt het aantal abonnées in de intellectuele sector. Waar men dus het minst dik in de mu sea zit, maakt men van de cursus het meest gebruik. In verhouding tot de grootte van het katholieke yolksdeel blijkt onze deelname aan de radio-cursus relatief klein te zijn. Daar staat als troost dan tegenover dat de groep katho lieke abonnees als zodanig van meer culturele interesse blijk geeft dan de niet-katholieken. Onder de r.k.-cursisten blijken meer jongeren en ook meer stu denten te zijn dan bij de overige groe pen. Men heeft nog veel meer uitgedok terd; onder andere dat de ongehuwde vrouwen boven de vijf en twintig de trouwste luisteraars zijn (om in radio termen te blijven). Bij dertien procent der geënquêteerden gaf de cursus aan leiding tot museumbezoek, en dat is natuurlijk wel prettig, omdat het daar tenslotte heen moet. Onder de cursisten vormen de groepen onder 25 jaar en die boven 65 jaar een relatieve minderheid. Al wat daar tussen zit, de meer „geze ten" burgerij, toont voor de cursus de meeste belangstelling. Vanzelfsprekend komen uit deze groep ook de meeste opmerkingen naar voren. Ouders van kleine kinderen maken bezwaar tegen het tijdstip van de uitzending. (Tien voor zeven tot zeven uur). Men zou over het algemeen wel voelen voor een later uur. Het moet voor de samenstellers van de enquête wel vreemd zijn geweest te vernemen, dat meer dan de helft van de ondervraagden weinig of nooit luistert. Slechts tien procent slaat geen uitzen ding over. Het is bepaald geen kwade wil, maar die tien minuutjes zijn door gaans al voorbij wanneer iemand er aan denkt de radio aan te zetten. Boven dien, we hebbei. het al even aangeduid, „Valt het tijdstip van de uitzendingen samen met het spitsuur in de verzorging van zeer jonge kinderen", aldus een der ondervraagden. Een ander raadt aan de uitzending te laten aansluiten aan het nieuws van zeven uur; dan heeft men hier en daar misschien per ongeluk de radio nog aanstaanOver de kwaliteit der reproducties wordt in geen der antwoorden gerept. „Als er weer nieuwe platen zijn vechten mijn In Djakarta is bèkendgémaakt, dat de Indonesische regering agrément heeft verleend voor de benoeming van Boris Michailovitsj Wolkov tot nieuwe Russi sche ambassadeur in Indonesië. Hij volgt als zodanig Dmitri A. Zjoekov op, wiens nieuwe functie niet bekend is. Zjoekov was de eerste Russische ambassadeur in Indonsië, nadat beide landen in 1953 hadden besloten tot de uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers. dochtertjes om de map", aldus een op getogen moeder. De Stichting Openbaar Kunstbezit houdt zich aan de veilige kant, waar het er om gaat het enthousiasme van het publiek te schatten. „Een abonnement hebben betekent nog niet dat men leest, kijkt of luistert", fluistert het zeer voor zichtige verslag, dat in allerlei inge wikkelde formules de motieven van de om de map vechtende kleine meisjes tracht te vangen en de redenen, die meneer X er toe gebracht hebben zijn abonnement op te zeggen. Zeven pro cent van de abonnees heeft dit voor de stichting zo droeve besluit genomen, waarschijnlijk omdat de eerste keer de beste de radio begon te knetteren of omdat ze liever de Nachtwacht hadden gehad. Het hoofdstuk „Lof, kritiek, wensen en voorstellen uit het publiek" geeft daaromtrent interessante bijzon derheden. Sommigen willen méér over de schil der horen, anderen willen minder over de schilder horen, een derde vindt de tekst te kinderachtig, een vierde kan er juist met de pet niet bij, een vijfde wil dat alle ringen van de opbergmap tege lijk openspringen in plaats van twee bij twee, een zesde heeft moeite om de pennetjes in de gaatjes te priegelen, of omgekeerd. Maar er worden ook op bouwende voorstellen gedaan. Kunnen we niet (met een bus) met z'n allen naar het museum, en wat zou u er van vinden als we het formaat van de re producties eens wat opvoerden? Tenslotte: bij het onderzoek naar het meest geliefde schilderij komt Hendriks' „Interieur met slapende man en kousen- stoppend vrouwtje" uit de bus, op de voet gevolgd door het „Oestereetstertje" van Jan Steen, dat op haar beurt weer achterna wordt gezeten door het Pere boompje van Van Gogh. Ook Breitners „Paleisstraat" met de sjieke dame, win ters weggedoken in haar pelerine, wordt mooi gevonden, net als prof. Escher en.... Rembrandt, op de zevende plaats! (Van onze Haagse redactie) Het college van rijksbemiddelaars streeft ernaar de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf per I september bin dend te verklaren voor alle werken waarmee na 16 juni de datum waar op de C.A.O. in werking trad begon nen is. Dit betekent dus, dat ook niet georganiseerden van die datum aan de bepalingen van de C.A.O. gebonden zijn. Er z(jn dat is de normale gang van zaken bij het college van rijks bemiddelaars enige bezwaren binnenge komen tegen de nieuwe C.A.O. Woens dag worden deze behandeld in een hea ring, waarbij ook het bedrijfsleven en de stichting van de arbeid aanwezig zul len zijn. Men verwacht niet, dat deze bezwaren aan de verbinddend-verklaring enige belemmering in de weg zullen leg gen. Op 1 september komt tevens een ein de aan de mogelijkheid om bij het col lege dispensatie te verkrijgen voor het afwijken van de wettelijk geldende lonen. Tot nu toe bestond de mogelijkheid om na toestemming van het college de arbeiders boven een bepaald grondtoon een zeker tarief té betalen, welk tarief dan meestal minder met wetenschappe lijke dan met conjuncturele argumen ten te verdedigen was. In feite ging het hier meestal ofn verkapte loonsver hogingen. Het verdwijnen van deze dis pensatie-mogelijkheid kan, naar men verwaht, tot enige onrust onder de werknemers leiden, met name in Am sterdam. Joegoslavië heeft de Verenigde Sta ten verzocht om kredieten met een lan ge looptijd tot een totaalbedrag van 300 tot 350 miljoen dollar voor de opbouw van de Joegoslavische industrie, aldus heeft Reuter gisteren in welingelichte kringen vernomen. De kredieten zouden een deel van de lening vervangen, die in mei door de Sovjet-Unie werd opge schort, maar zouden ook bestemd zijn voor andere industriële projecten, die Naar verluidt heeft Joegoslavië vori- vallen buiten de oorspronkelijke over eenkomst met de Sovjet-Unie. ge week Engeland gepolst aangaande de leveranties van dringend nodige uitrusting. Ook in andere Westelijke landen, waaronder Italië, Frankrijk en West-Duitsland, zouden Joegoslavische diplomaten financiële hulp trachten los te krijgen. De enige hulp van betekenis die Joegoslavië nu van het Westen ontvangt, is een jaarlijkse levering van landbouwprodukten van de Verenigae Staten, die vorig jaar in het gene 62.500.000 dollar beliep. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zalje" verklaard, dat de Amerikaanse regering het nieuwe Joegoslavische verzoek in welwillende overweging heelt. De bierblazers zijn terug. Zij wa ren er gisteravond weer dwars door de uitvoering van Beethovens Negen de symfonie heen, luider en opdrin geriger dan ooit. Men kon nu zelfs nauwkeurig de mop jes volgen, die zij speelden. Een bier-Landler door het Adagio van de Negende; een bier-polka door een pianissimo van het slotkoor, zodat men somwijlen in een totale con fusie geraakte aangaande de toonaard, waarin men zat. De organisatoren van Kerkrade had den enige dagen geleden laten weten gelijk ook in dit blad gemeld is dat de bierblazers onderdrukt waren. Men strooide het verhaal rond dat de hele blazerij definitief opgeheven zou wor den, als zij zich verder toch nog hoor baar mocht maken. Vreemde opvatting van informatie verstrekken! Waarom doet men derge lijke verzekeringen, wanneer ieders oren zich zonder meer van hun onwaar achtigheid kunnen overtuigen? Aller oren hebben het intussen ge hoord, en daaruit moet nu ten laatste de definitieve conclusie getrokken wor den, dat het bier het van de muziek hier in Kerkrade gewonnen heeft. Een trieste conclusie, des te onaangenamer, omdat iets dergelijks in het geheel niet had behoeven te gebeuren. Er bestaat tussen muziek en bier uiteraard geen enkel pant van aanraking, laat staan van vijandschap. Men moet alleen niet de vergissing begaan die beide zaken door elkaar te halen. Jammer genoeg is dit hjer geschied. Daaruit volgt dan nog een andere con clusie. Onder deze anti-muzikale om standigheden is het niet langer mogelijk de muziekbeoefening in Kerkrade met aandacht te volgen en zakelijk te be oordelen. Kerkrade houdt hiermee op een onderwerp van muziekkritiek te zijn. Ik volsta dus met de vermelding van de volgende feiten. De uitvoering van De jaarlijkse auto-tentoonstelling ln Earl's Court, Londen, wordt de eerste tentoonstelling buiten Nederland waar op de D.A.F.-personenwagen geëxpo seerd zal worden. De firma Van Doorne is voornemens 3 personenwagens te sturen naar de Londense tentoonstelling, die op 22 ok tober begint. Het wordt de tweede maal dat D.A.F. in Earl's Court exposeert. Twee jaar geleden namelijk stuurde dit merk reeds vrachtwagens in. Ruim 60 fabrikanten uit Engeland, de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zweden en Tsjechoslowaklje én Nederland hebben ingeschreven voor de komende tentoonstelling. Beethovens Negende symfonie ge schiedde door de Instrumental-Verein Wuppertal-Elberfeld met de Chorge- meinschaft Wuppertal en het Konzert- chor der Kulturgemeinde Volksbühne Wuppertal. De solisten waren: Marlis Siemeling, Renate Günther, Heinz Hoppe (zonder enige aankondiging van de zijde der organisatoren verving hij Fritz Uhl) en Karl Wolfram. Het geheel stond o.l.v. Willi Fues. L. H. (Van onze Haagse redactie) Verhoging van het vetgehalte van de melk is in ieder geval geen middel om de verwerkings- en administratiekosten voor de standaardisering te verlagen. Deze kosten blijven bij de standaardise ring van melk, op welk vetgehalte ook, vrijwel gelijk. Dat heeft minister Von deling geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid De Ruiter (CHU). De heer De Ruiter had uit een door de mi nister enige tijd geleden gepubliceerd kostenoverzicht opgemaakt dat de ver werkings- en administratiekosten voor de standaardisering hoger zijn dan de opbrengst van de vrijkomende boter en karnemelk. Maar de bewindsman be toogt, dat aan de consument een mini mum-vetgehalte moet worden gega randeerd en dat de kosten van de stan daardisering niet door een wijziging in het vetgehalte kunnen worden vermin derd. Verhoging van het vetgehalte be tekent dus in ieder geval een verho ging van de uiteindelijke prijs met de waarde van de thans vrijkomende boter en karnemelk. De voorzitter van het produktschap voor zuivel, ir. B. van Dam, heeft maandag bezoek gehad van enige ver tegenwoordigers der melkslijtersorgani- saties. Zij kwamen om raad vragen over hun houding in het conflict, dat te Am sterdam dreigt tussen de consumptie- melkbedrijven en de slijters over het al dan niet betalen van de opgelegde hef fing van één cent per liter ten be hoeve van het landbouwegalisatiefonds. Na breedvoerige bespreking is aan de vertegenwoordigers der slijtersorga nisaties de raad gegeven zo snel moge lijk deze conflictsituatie op te heffen. Deze raad werd gegeven in verband met de toezegging van minister Vondeling namens "de regering, dat de slijtersmar ges tegen november zullen worden her zien. o Horizontaal: 1 rivier in Zuid- r* Holland - domkop 2 zonder onder- P4 vinding 3 rookartikel - vod f5 4 schoorsteenkap - mevrouw (Eng. afk.) "h 5 durf - bedorven 6 oorlogswinst 10 (afk.) - bijbelse stad 7 lof - achteruit 8 kwast - stad met scheve toren 9 dwingelandij oo 10 voegwoord - doopvader - boom 11 hondenverblijf - deel van et maal (afk.) Verticaal: 1 sporeplant - stad in Mand- sjoerije 2 leuk - hoofstacT van Europees land 3 schrijflijn - Paard 4 afkeuren - selderij 5 boezelaar - goede manie ren 6 spijsverterings kanaal - grafische ar beid 7 daar - vreemd - missa est 8 priem - larve van vlin der 9 Verenigde ties - regeringsstelsel 10 schijf vis - teken 11 deel van gelaat - meisjesnaam - afstandsmaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2