PARTIJEN AANVAARDEN BEMIDDELING OMSTREDEN Zang- en inuziekconcerten in feestweek Spaarndam KUNSTWERKEN Rumoer rond de prijzen van de Jacob Marisstichting tyouucA D Reclasseringswerk behoeft en verdient meer aandacht NAAIMACHINES Conflict duurt voorlopig nog voort Tentoonstelling werk van Van Meegeren Plaatselijke verenigingen vieren hun oprichting „Publiciteitsstunt" werkt stimulerend op het bezoek Toezicht houden: verantwoordelijke I taak Voor practische idealisten Regin herstel Oude Slot Aanleg autobus- weg schiet op HEIL«BRON DINSDAG 19 AUGUSTUS i>. PAGINA 3 De Haarlemse melkoorlog Rendabel werken Film: s: D, versen Burgerlijke Stand Haarlem HgteAr-RNut^-(V2a?n)L00n' A' J' M" B°er- In „De Ark" te Haarlem Overdracht uniformen Viering in oktober Advertent. REMBRANDT Nog1 tot en met donderdag ROMY SCHNEIDER in SCAMPOLO" DE KAMPI0EN-FIETSJ0NGEN Alle leeftijden. PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Teisterbant begint het nieuwe seizoen Ramp Hugo de Groot" Requiemmis voor omgekomen echtpaar Geestelijke nood Vertrouwen winnen Afscheid kapelaan H. van Dijk KINDJE VERDRONKEN HEEMSTEDE ENGEL, Gr. Houtstr. 181, tel. 14444 Z ANDVOORT Beurs van Amsterdam Beurs van New York York Er daagt enig licht in de Haarlemse melkoorlog. Hoewel De Sierkan van morgen opnieuw met haar bestelwagens op straat is verschenen, en hoewel de rebellerende slijters nog steeds hun melk uit Uithoorn betrekken, hebben beide partijen de bemiddeling aan vaard van een commissie, die onder leiding komt te staan van een neutrale voorzitter, en waarin twee gedelegeer den van ieder der beide landelijke slij tersorganisaties en twee vertegenwoor digers van een tweetal niet bij het con flict betrokken melkfabrieken zitting zullen hebbe.n. De commissie komt van avond of op zijn laatst morgen bijeen om een oplossing te zoeken voor het melkconflict. Dat is het resultaat van de besprekingen tussen de landelijke besturen van de slijtersorganisaties, die gistermiddag en avond in café-restau rant Brinkmann plaats vond. Voor de huisvrouw betekent een en ander dat de gisteren ontstane situatie bljjft bestaan. Zjj kan daardoor in en kele stadsdelen voorlopig nog haar melkprodukten kopen voor een lagere prijs dan normaal. Hoe lang dit nog kan voortduren, weet niemand. Maar uiteindelijk is niemand ermee gebaat. De slijters, die zich gerugge- steund weten door de organisaties, staan op hun recht om bij méér dan één bedrijf melk in te kopen. En de Sierkan weigert dit. De slijters willen dus in feite het monopolie van De Sier kan op de een of andere manier ver bonden met de andere melkverwerken- de bedrijven in Haarlem doorbreken. De slijters willen voor de huisvrouw de mogelijkheid open houden om behal ve Sierkanprodukten ook andere produk- ten te kopen. Zij gaan daarbij uit van de gezonde economische regel, dat con currentie de kwaliteit hoog houdt. Met name zijn zjj bevreesd, dat wanneer zij toegeven aan de eisen van De Sier kan, zij mettertijd niets anders meer kunnen verkopen dan Sierkanprodukten. Voor deze melkfabriek die dan het absolute monopolie heeft zou de ver leiding dan groot kunnen worden om de huisvrouw prijzen en kwaliteit op te dringen, die de fabriek bepaalt en die wellicht door de huisvrouw niet gewenst worden. Bovendien zijn de slijters bevreesd, dat wanneer zij mettertijd alleen nog maar Sierkanprodukten mogen verko pen, er van hun zelfstandigheid als han delaar weinig Overblijft, en dat zjj een soort verlengstuk worden van de melk fabriek. Het is dus geen wonder, dat de melksiyter deze keer voet bij stuk wil nouden, en dat niet alleen do plaatse- Hl^?., shjtersbonden, maar ook hun lan delijke organisaties Haarlem als een soort toetssteen beschouwen. Want in verscheidene plaatsen in het Westen be staat een situatie als in Haarlem, en zjjn de slijters van oordeel dat hun melkleveringsbedrijf een monopoliepo sitie is gaan innemen. Wanneer daarom de Haarlemse slijters erin slagen het Sierkanmonopolie te doorbreken, is de kans groot dat ook in andere plaatsen de strijd ontbrandt om vrijheid van keuze van melkleveringsbedrvjf. De melkleveringsbedrijven daarente gen zijn van oordeel, dat zjj de slijters al genoeg hebben toegegeven. Zij wen sen niet, dat de slijters hen nu ook nog al is het slechts gedeeltelijk in de steek gaan laten. Om rendabel te kun nen werken, moeten zij een bepaalde hoeveelheid melk omzetten en wanneer drijven k„Fmakkcliik naar andere e- mogeliik'io^J1611 overlopen, bestaat de aanzienlik j' ^at hun omzet plotseling stenriio-a daalt. Zou deze toestand be- nacitoh VV0I'den, dan zouden zij hun ca- zeko i moeten inkrimpen, hetgeen een Ker kapitaalverlies, maar in elk ge- CINEMA-PALACE: Jenny, 18 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. 0 FRANS HALS: Ten thousand bedrooms, alle leeft.; 2.30. 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Perri, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Het boek der wildernis, 14 jaar; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw.; 8.15 uur. Wo. en do.: Kitty In de grote wereld, a. 1. 2.30, 8.15 uur. REMBRANDT: Scampolo, 14 Jaar (vierde week); 2, 4.15. 7, 9.15 uur. ROXYDe prinses van de Canarische eilanden, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De belhamel, a. 1.; 2.15, 7. 9.15 u. Elke ochtend: Jeugdprogramma met Stan Laurel, Oliver Hardy, Donald Duck; 10.30 uur. Dinsdag 19 augustus Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelcon cert door Piet Kee. Woensdag 20 augustus Vleeshal, Haarlem, 14.30 uur: Poppen- theater Jan Nelissen: Jeugdvoorstelling „De verdwenen halsketting". BEVALLEN van een ZOON: M. Cor- hielje-Vrijenhoek, W. E. Stekelenburg- ^an Mourik. J. m. van Emmerik-van m M- w- Houthuyzen-Koppen, Wou2enbenrgDcCHv?r?: E' Luiting- Bakker-Goudswaarri M OVERLEDEN- T t r, 9' j., Raamvest'j p Ar«landt-Noltmg 81 j„ Kamperlaan' W p k.er"Legierse' Schouvtjeslaan 41'rd t «1 £?a' 59 -I" 70 j„ Ant. v. d. Goesstra'at j ?r S<.clLeer' lings, 70 j., Reitzstraat. Schee- en A. ONDERTROUWD: R. Twella=„ Brongers, J. J. Noppe en G TeH e" GETROUWD: J. H. H. Munnik C. Hoogenhout. BEVALLEN van een ZOON: t Tim nier-Oosten, C. J. van den Merkenhofl van Graas A. i Hoornweg-van K]e ven, C. A. Kaper-Dijkstra, A. C. H. Wie. gers-v/esselink, M. D. Huygen-van der §urg, G. Damen-Blom, M. P. Boos- Preeiien H M. M. Borst-Janssen. van een DOCHTER: T.Timmer-Oosten, Stuy-Cijsouw, G. Orth-Eisma M. j^an-Wijnmaien, J. Lievense-van Sig- OVERLEDEN: W. Kion-Kas ,77 j., ?.chneevoogtstraat A. Stokla-Vrpenhoek J J-> Gasthuisves't, L. W. Buis-van aer Linden, 30 j., Muiderslotw. R. W. 10 j., Marsstraat, P. H. J. de Prez .1-, Badhuisstraat E. Velden, 48 j„ jfrins Bernhardlaan' A. de Smit-Mere nd1'^8?- j" Vondelweg; b. M. W. Gran- Pré-Moliere, 82 j. a. van Burenlaan; J. Halsema, 40 j„ Boersteeg; G. J- Stoel, J-. "osmaerstraat. ONDERTROUWD: W. van Bakel en nèeom T JdaU J' Hittinger en A. Vre- GETROTTwn Ss W' E' van 0plo°' lannemSy^ d: T' Bakker en B. F. lannenberg; P. C J. van der Goes en ÏJoisteua; H. A. Lokman en RannonVsmm-. r-»* xbakker en a. r Hannenberg; P. C J. van der Goes en L Ducro P 50l=tein; H. A. Lokman en H w elii, Uxton en J. de Boode; W. Snoek en M. W. van Verhel- P MorkneneMMCij en T' A' M' Schaak; houwe rs en L.H w TnVJ' S' Boel" Vergers en M. C. Snoek. man; J' C' val ook ontslag voor een aantal perso neelsleden zou betekenen. Die situatie dreigt te meer, daar vroeger een goed deel van de melk op de buitenlandse markt terecht kwam. Als gevolg van het tot stand komen van de Euromarkt, is de buitenlandse markt voor de melk producenten kleiner geworden en het is duidelijk, dat zij dus alles op alles zet ten om de binnenlandse markt vast te houden. Onder deze omstandigheden lijkt het dan ook moeilijk om een oplossing te vinden voor het melkgeschii, dat in Haarlem is uitgebroken en dat gemak kelijk ook in andere steden kan ont staan. Het ziet er niet naar uit, dat een van beide partijen in het conflict van toegeven wil weten. Dit is te meer het geval, omdat men weet. dat toegeven vérstrekkende consequenties kan hebben ook voor andere delen van het land. Voorlopig zal de huisvrouw dus nog ku nen profiteren van de meikoorlog, ten zij ze haar vroegere melkleverancier trouw blijft. Verschillende rebellerende slijters zijn er overigens al toe overge gaan hun prijzen eveneens met drie cent te verlagen. Bovendien blijkt, dat enke len hunner ondanks het feit dat de Sierkan hun niet wenst te leveren toch Sierkanprodukten verkopen. Dat be tekent, dat zij deze produkten vermoe delijk van andere, niet uitgesloten slij ters kopen. De Sierkan is van oordeel, dat dit niet mag omdat deze slijters geen leveranciersbevoegdheid hebben. De fabriek overweegt dan ook maatregelen tegen slijters, die aan uitgesloten colle ga's Sierkanprodukten verkopen. In de kunstzaal ,,De Ark" aan het Nieuw Heiligland te Haarlem zal van zondag 24 augustus tot en met zondag 7 september een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Han van Meegeren. Het is de eerste expositie na het over lijden van de kunstenaar. Er zullen ze venentwintig schilderijen worden ten toongesteld. Tot de geëxposeerde werken behoren stukken als „Salome", de „Kerseneet ster" en het portret van de Franse kunsthandelaar Pierre Trèdé. Niet op de tentoonstelling zijn te zien de „ver valsingen" van Van Meegeren, schilde rijen, die hij maakte volgens een pro cédé en met een techniek van andere schilders. Hij maakte onder andere. „De Emmaüsgangers", een schilderij, dat hij signeerde „VM", waarin men aan vankelijk een werk van Vermeer her kende omdat het schilderij kenmer kend werk was voor deze kunstenaar. Zondagmiddag om vier uur zal de ten toonstelling geopend worden door de eigenaar van „De Ark", heer G. de Boer. De expositie is elke dag te bezichtigen van negen uur 's morgens tot elf uur 's avonds, uitgezonderd woensdag- en zaterdagmiddag. VAN TRAP GEVALLEN Maan dagmiddag rond een uur is de vier jarige Anna W. terwijl zij bij kennisen van haar moeder op het balcon van een perceel aan de Ridderstraat te Haar lem aan het spelen was van een drie meter hoge trap gevallen. Het meisje liep een hersenschudding en een hoofd wonde op. Advertentie NEEM WEINIG ZOUT... MAAR DAN OOK HET BESTE! SPECIAALZOUT MET MINERALEN EN SPORENELEMENTEN In Spaarndam wordt van zaterdag 23 tot en met zaterdag 30 augustus een muzikale feestweek gehouden. Aanlei ding daartoe is de viering van een lus trum van twee verenigingen. In het na jaar bestaat Spaarndams Gemengd Koor vijftig jaar; de harmonie Crescendo is op 23 augustus reeds aan het achtste lustrum toe. De Westkolk zal in deze muzikale feestweek elke avond getuige kunnen zijn van zang- en inuziekcon certen. De IJmuider harmonie o.l.v. J. Groot verzorgt op de eerste avond van de muzikale week, op zaterdag 23 augus tus, het openingsconcert. Zondagmiddag treden de beide jubilerende verenigin gen, Harmonie Crescendo Spaarndam o.l.v. H. Bakker en Spaarndams Ge mengd Koor o.l.v. Ernst van 't Kaar in de muziektent op. Na dit concert treedt de in Haarlem van de taptoe unique bekend geworden heer Wim van der Peyl naar voren voor een show met het tamboer- en hoornblazerskorps van de Haarlemse gymnastiekvereniging „Bato". Het muziekgezelschap „Harmonie" uit Assendelft o.l.v. G. Koomen concerteert zondagavond, de fanfare „Wilhelmina" uit Santpoort o.l.v. J. Groot de vroe gere dirigent van Crescendo maan dagavond. Dinsdag en donderdagavond staan de concerten speciaal in het teken van de zang. Op elke avond treden niet minder dan vijf verschillende koren op. Bij slecht weer worden de zangconcer ten in de Hervormde kerk gehouden in plaats van in de muziektent aan de Westkolk. Aan het concert van woensdagavond van het harmonieorkest Haarlem o.l.v. J. Gorter werkt het Gemengd koor „Po lyhymnia" o.l.v. Henk Arisz mee. De combinatie „Eensgezindheid-Excelsior" uit Heemstede o.l.v. L. ter Braake be sluit vrijdagavond de concertenreeks. In tegenstelling met de overige steeds om acht uur beginnentle concerten is op deze vrijdagavond het aanvangsuur ge steld op kwart over zeven. Zaterdag 30 augustus is van drie uur des mid dags af gereserveerd voor een mars wedstrijd, waaraan zal worden deelge nomen door zes muziekkorpsen en twaalf tamboerkorpsen. Als juryleden zullen optreden Jos de Klerk uit Haar lem, W. v. d. Bijl, technisch adviseur muziekgemeente Haarlem en Th. Jan sen uit Den Haag. De beide jubilerende verenigingen hebben de Spaarndamse burgerij ver zocht tijdens de feestweek de vlag te willen uitsteken. Hoogtepunt in de feest week is ongetwijfeld de opening daar van op aanstaande zaterdag 's middags om twee uur. De echtgenote van Cres cendo's beschermheer C. Stapel jr. zal dan namens de burgerij zestig unifor men aan de leden van de harmonie overdragen. Gestoken in de nieuwe uni formen en voorafgegaan door een veer tien man sterk tamboerskorps dat deze dag voor het eerst naar buiten treedt zal om kwart voor drie wor den begonnen met een rondgang door het dorp. Crescendo staat sedert in januari 1955 het fanfarekorps in een harmonie werd omgezet omdat men geen muzikan ten voor het koper meer kon krijgen onder leiding van de heer H Bakker Geliik met het jubileum van Crescendo zijn ook vijf leden van hef korps een geliik aantal jaren hieraan verbonden. Veertig iaar lid zijn dan de heren C. Berk, J. 'Th. van der Putte (beiden ook reeds lid van verdienste) Th. J. van der Putte, P. Berk en C. Oud. De twe. laatsten zijn niet ™eer„t?ac| al stellig korps werkzaam. Dit vijftal g in de belangstelling staan als het acht man sterke bestuur er is een pr van harmonie Crescendo ook al weer op dezelfde drieëntwintigste augustus van vier tot zes uur recipieert m ca e Van der Putte aan de Westkolk. heer c. de Vries is dan veertig jaar do nateur. gebrek aan een concertzaal is men m Spaarndam genoodzaakt buitencon certen te geven. Hierdoor ontstond de samenwerking tussen Crescendo en Spaarndams Gemengd Koor om geza menlijk nu de feestweek te houden. Het gouden jubileum van het koor, dat wordt geleid door Ernst van 't Kaar, is pas 5 oktober. Het bestuur onder voor zitterschap van de heer G. Klomp houdt dan een receptie op 4 oktober, verzorgt op 9 oktober een feestconcert in het kerkgebouw en beëindigt de festiviteiten met een intieme bijeenkomst voor de leden. Uit de eerste tien jaar sedert de op richting in 1908, is niet veel meer be kend, dan dat de contributie van een halve stuiver tekort bleek en daarom tot een stuiver werd verhoogd, hoewel de leden die op tijd op de repetitie kwa men weer tweeëneenhalve cent minder behoefden te betalen. Daarna heeft het koor echter steeds crescendo gewerkt, het ledental groeide tot naar de zeven tig thans ruim dertig en vooral de dirigent Jan Booda heeft het koor opgestuwd. De laatste zeven jaar leidt Ernst van 't Kaar Spaarndams Gemengd Koor. Mejuffrouw A. Polderman, in de wan deling beter bekend als „tante Tonia" is bijna een halve eeuw lid van het koor en daarvan het oudste lid. De heer C. Amelink ruim veertig jaar en de huidi ge voorzitter G. Klomp ruim dertig jaar. Het koor heeft enorm veel te danken aan wijlen de heer D. Polderman, twee jaar geleden plotseling overleden, die meer dan achtendertig jaar secretaris van Spaarndams Gemengd Koor is ge weest. A.s. daverende lachsalvo's vrijdag De drie zalen van Pulchri Studio aan het Haagse Lange Voorhout, waar de Jacob Marisstichting het werk van Ha genaars exposeert, die meedingen naar de jaarlijkse prijzen van 1000 voor het beste schilder-, teken- of beeldhouw werk, zijn nu eerst goed volgestroomd. De „publiciteitsstunt", zoals het bestuur het ziet, uitgehaald door vier inzenders, die, in enkele gevallen met een foto graaf erbjj, om het meteen in de krant te krijgen, hun werk uit protest hebben weggehaald, heeft bepaald stimulerend gewerkt op het bezoek. Nog geen dag is de toeloop zo groot geweest als maan dag, na de publikatie van deze demon stratie. Geen dag zijn er zoveel stem biljetten in de bus geworpen, waaruit Advertentie Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18. Telefoon 14024 De sociëteit „Teisterbant", die zojuist haar poort weer heeft geopend, zal het nieuwe seizoen 10 september inluiden met de opvoering van een „heren - mo deshow" onder leiding van Jacques Moo- lenjjzer (tekst van David Koning). Voor de volgende woensdagavonden, telkens om de veertien dagen, staan tot en met 17 december op het programma: de vertoning van twee films van Marcel Marceau; een voordracht door Siegfried van Praag over „Twee Franse vrou wen en haar tijd"; een causerie van Paul Chr. van Westering over „Melo die of klank" met grammofoonplaten en pianospel; de gebruikelijke oratorische avond; een lezing door J. N. van Wes- sem, directeur van het museum de Leid- se Lakenhal; een bezoek van de Utrecht se Kunstenaars-sociëteit, waarbij Clare Lennart, Jaap Romein en Dick Bruna. leden dier sociëteit, zullen spreken; en tenslotte: een causerie van Kees Stip over Trijntje Fop en andere dwaze din gen. 6 september naar voren zal komen in hoeverr de smaak van de jury en van het publiek met elkaar overeenstem men. „Men wist tevoren, dat de jury be staat uit leden, die nu eenmaal sterk geporteerd zijn voor zeer vooruitstre vend werk. Men heeft zich daarbij uit drukkelijk neergelegd en nu komt men na een week eerst tot de ontdek king dat er tegen de beslissingen van de juriy gedemonstreerd moet worden", zo verklaart ons de administratrice van Pulchri, mevr. S. A. Milo, die al ruim 30 jaar ervaring heeft met kunstenaars en hun demonstraties. Zij vond het optre den van het viertal rebellerende Inzen ders vooral misplaatst om de drogre den, d erbij was gesleept, dat de win naar Van Hussem in de jury zou heb ben gezeten. Hij zat alleen ih de com missie die de selectie had behandeld en dus had uitgemaakt wat z~>u worden tentoongesteld. Wij ontmoetten op de tentoonstelling ook de schilder A. Smit, bestuurslid van Pulchri, die ons een verklaring gaf van de moeilijkheden die steeds over de toekenning van de Jacob Marisprijs ontstaan. Hij ziet de fout hierin, dat bij deze en andere gelegenheden steeds prijzen Worden toegekend voor een be paald schilderij, terwijl het onvermijde lijk is dat bij de beoordeling daarvan het gehele oeuvre van de kunstenaar meespreekt. Dat schept verwarring om dat het publiek niet begrijpt, dat de jury, mogelijk onbewust, haar oordeel over het gehele werk uitstrekt. Het is onmogelijk zich daarvan te abstrahe ren, aldus deze zegsman. De heer Smit was het er niet met vele critici over eens, dat de tekening van Van Hussem en het schilderij van Sinemus geen ge lukkige werken zijn. Maar hij schat het gehele oeuvre van beide schilders veel hoger, heeft het grootste respect voor hun vakkennis en is er zeker van, dat hun studie van de abstracte kunst serieus moet worden genomen. Donderdag 21 augustus zal in de pa rochiekerk van Onze Lieve Vrouw He melvaart te Vogelenzang een requiem mis worden opgedragen voor de ziele- rust van het jonge echtpaar de heer en mevrouw N. J. van Haaster-Sondervan, die zjjn omgekomen tijdens het ontstel lende ongeluk met het K.L.M.-toestel Hugo de Groot, vorige week donder dag. De heer en mevrouw Van Haas ter-Sondervan waren op weg naar hun definitieve woonplaats m Amerika. it zijn dan de twee kunst werken, waarover zoveel te doen is in de kring van kunstenaars en kunstminnenden, omdat men hiervoor dit jaar de Jacob Maris-prijs van de ge meente 's-Gravenhage heeft toe gekend voor resp. tekenkunst en schilderkunst. Boven ziet men de tekening van W. Hussem in Oostindische inkt en beneden de gouache van W. Sinemus, geti teld „Compositie". Elk der wer ken werd bekroond met een prijs van f 1000, Evenals het destijds gegaan is met „Vader en zoon" van Ouborg zo zijn er ook nu weer velen ge beten op de bekroning van de heer W. Sinemus met diens gouache „Compositie", een werk dat weliswaar niet aanleunt te gen de grote succes-schilders van het ogenblik, maar dat verder toch zonder veel betekenis ge acht moet worden. Ouborg moet zich de alom geuite kritiek bij zonder hebben aangetrokken. Hij leidde de laatste jaren voor zijn dood een bijzonder teruggetrok ken leven en het is voor de schil der Sinemus te hopen dat hij beter opgewassen is tegen de boze reacties. Tenslotte is het niet zijn schuld dat hij met de eer ging strijken. Ook de prijs voor tekenkunst, een vreemd caligrafisch teken, dat aan de kunst der moderne Japanners doet denken, een paar vlekken in Oostindische inkt van W. Hussem, oogst veel kritiek. Het doet inderdaad vreemd aan dit opdringerige brutale teken in een zaal vol verzorgde en door dachte tekeningen als de grootste prestatie der Haagse kunstenaars te zien aangemerkt. Tenslotte neemt men het de jury kwalijk dat zij een kinder tekening van een meisje van dertien jaar niet kon onderschei den van de werken van kunste naars en het kleine aquarel van Ria van Helden bij de eerste selectie uitverkoos. Men begrijpt niet, hoe het mogelijk is dat een jury, die toch uit zeer competente en objectie ve lieden als prof. Jan Wiegers, Harry Verburg (directeur Aka- demie te Arnhem), Henk Broer Han v. Dam, Titus Leeser, R. J. Drayer en mevrouw Bakker- Hefting bestond, zulke beslissin gen heeft kunnen nemen. Van de zeer vele verenigingen, welke in Haarlem en de randgemeenten op sociaal maatschappelijk terrein werkzaam zijn, is er een organisatie, die zo weinig bekendheid geniet, dat het goed is er eens de aandacht voor te vragen. Wij bedoelen de afde ling Haarlem van de Katholieke Reclasseringsvereniging, een lan delijke instelling, die al meer dan 40 jaar oud is. Hoe komt het toch, dat een re classeringsvereniging zo weinig tot de mensen spreekt. Slechts een maal per jaar, zo omstreeks okto ber wordt ter gelegenheid van de jaarlijkse Nationale Reclasserings- dag enige publiciteit gemaakt door middel van de pers, de radio etc., maar de belangstelling voor zover gewekt, is snel gedoofd en dat be tekent, dat de verschillende re- classeringsverenigingen weer ver der moeten werken zonder dat zij zich in voldoende mate gerugge- steund voelen door de sympathie en het werkelijke medeleven van hun omgeving. Zou het toch door het gebrek aan publiciteit en propaganda komen, dat de meeste mensen zo matig in het reclasseringswerk geïnteres seerd zijn, of zouden er andere redenen zijn? Wij menen, dat dit laatste het geval is. De mens is wel geneigd zijn in materiële zorgen verkeren de medemens te helpen en te steu nen, maar de geestelijke nood schijnt minder aan ons gevoelen van medédogen te appelleren. Daarenboven is het lang niet aan eenieder gegeven om met het juiste woord en het juiste gebaar zijn in moeilijkheden en zorgen rondtob- bende naaste op te beuren en te troosten. Heel in het bijzonder geldt dit voor het reclasseringswerk, waar we te doen hebben met mensen, die de wetten van de maatschappij overtreden hebben en die door maar al te velen slechts beschouwd worden als een lastig, hinderlijk en soms zelfs gevaarlijk element in de samenleving. We voelen bijna vanzelf een afkeer voor deze delin quenten en menen, dat het louter en alleen de taak van de justitiële en politionele organen is om er voor te zorgen, dat de door deze lieden veroorzaakte overlast tot een minimum beperkt blijft. En zo is het natuurlijk niet, want vooral ter voorkoming van recidi ve zal de maatschappij zelf de handen uit de mouwen moeten steken om hen, die uit de gevan genis of het gesticht ontslagen zijn, op te vangen en wel op een tact volle en begrijpende wijze. Van de zijde der Haarlemse afdeling van de Katholieke Re classeringsvereniging bereikte ons het verzoek tot opneming van nevenstaand artikel. Wy voldoen aan dit verzoek 'met graagte, omdat wij ons verplicht voelen tot het aldus geven van verwijderde medewerking aan een niet hoog genoeg te schatten activiteit: het onbaatzuchtig hel pen van de in nood geraakte me demens. Ook al zou hij rotledip door eigen schuld in nood ge raakt zijn, de christelijke plicht tot het verlenen van bijstand is er niet minder om. We hebben hier te doen met een vertrouw- vol_ helpend contact van mens tot mens en dus met een typisch eigentijdse gestalte van practische naastenliefde. Veelal worden gevangenen voor waardelijk in vrijheid gesteld, als zij een gedeelte van hun straf on dergaan hebben, met het beding echter, dat zij nog gedurende een bepaalde periode onder toezicht van een reclasseringsvereniging komen te staan. Het is voor dit werk, dat elke reclasseringsvereniging toezicht houders nodig heeft. Volwassen mensen, met de no dige levenservaring, met veel naastenliefde en met een ontzag lijke hoop idealisme, die bereid zijn om een gedeelte van hun vrije tijd voor dit werk te reserveren. Het spreekt vanzelf, dat dit toe zicht houden een moeilijk iets is. Tracht u maar eens het vertrou wen van een volslagen vreemde te winnen, van iemand, die wellicht een langere tijd uit de samenleving verbannen is geweest en deze thans met argwaan beziet; van iemand, die meent veel te zwaar gestraft te zijn geweest en die nu niet meer aan de slag kan komen. Neen, het is zeker geen eenvoudig werk, maar als men succes heeft en wanneer de ex-delinquent, die aan onze zorgen toevertrouwd werd, weer geheel door de samen leving geaccepteerd is, wanneer hij zelf zijn draai weer gevonden heeft en echt goed gereclasseerd is. dan geeft dat natuurlijk aan zijn toezichthouder een enorm gro te voldoening. De afdeling Haarlem van de Ka tholieke Reclasseringsvereniging heeft een groot tekort aan goede toegewijde toezichthouders. Mocht u ooit iets voor dit werk gaan voelen, laat u dat dan eens weten aan het bureau van deze af deling, Jansstraat 49 te Haarlem, tel. 17263. iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnnHiiiiiiiitiimiiiiiiiimiiiiiiiiiii Donderdagavond half acht zal in het clubgebouw aan de Raadhuisstraat af scheid worden genomen van kapelaan H. van Dijk van de Sint Liduina-paro- chie, die gisteren door Haarlems bis schop mgr. J. P. Huibers werd benoemd tot kapelaan in Amsterdam. Maandagmorgen is de tweejarige C. Ruygrok in de sloot achter de woning van haar ouders te Hillegom gevallen en verdronken. Het meisje speelde met andere kinderen en geraakte te water. Daar het kind niet onmiddellijk werd vermist, konden pas later reddings pogingen in het werk worden gesteld. Kunstmatige ademhaling baatte toen echter niet meer. Advertentie Alle i erken - dus ruime keuze Donderdag 21 augustus zullen tijdens de openbare vergadering van de raad der gemeente Heemstede de herstel werkzaamheden aan de Duivenpoort, de voorpoort en de walmuur van Het Oude Slot besproken worden. Daar de Staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de raad in september 1957 berichtte, dat eerst in 1960 van rijkswege gelden gereserveerd zouden kunnen worden voor een algehele res tauratie, waarbij nog het voorbehoud werd gemaakt dat de begrotingswet gever alsdan nog de nodige middelen zou moeten voteren, is het onder die om standigheden uiteraard niet mogelqk de plannen voor een afdoende restauratie van Het Oude Slot te verwezenlijken. Uit een aan de raad uitgebracht des kundig rapport is gebleken, dat, wil er voor de toekomst nog iets bewaard blij ven van de voorpoort, de z.g. duiven- poort en de walmuur, daaraan op zeer korte termijn voorzieningen getroffen dienen te worden, o.a. onder de duiven- poort een geheel nieuwe fundatie, on dersteuning van de gevelmuren en een vernieuwing van het dak. Van de wal muur is het metselwerk op verschillen de plaatsen losgegaan en in de gracht gestort. De totale kosten van deze werk zaamheden zullen 31.800 bedragen. Burgemeester en wethouders geven ter overweging, de beschreven werk zaamheden voorlopig uit eigen middelen te bekostigen, teneinde althans zoveel mogelijk te behouden van dit monu ment van het historisch verleden der gemeente. Te zijner tijd zal er alsnog een verzoek ingediend worden bij het Rijk om een bijdrage te verkrijgen. Voorts zal in de vergadering van don derdag de aanvraag van het voorlopig bestuur van de Sticnting Kennemeroord in oprichting, om een gemeentelijke ga rantie voor een tweetal geldleningen, ter bekostiging van de bouw en inrichting van een tehuis voor bejaarden op het terrein van de buitenplaats Kennemer oord in behandeling worden genomen. Het voorlopig bestuur der Stichting in oprichting denkt in totaal nodig te heb ben een kapitaal van 1.200.000. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, het ontwerp-besluit, waar in een aantal voorwaarden en bepalin gen zjjn opgenomen, te bekrachtigen. Er worden goede vorderingen ge maakt met de aanleg van de autobus- weg tussen de „Tol" en de Koninginne weg te Zandvoort over de voormalige trambaan. Teneinde tegen het verkeer met de zware autobussen bestand te zijn is deze weg van een dikke puin- fundering voorzien. Daarboven wordt een zandbed gemaakt waarin de klin kerbestrating zal worden aangebracht. Bij „de Tol" kan men het beloop van de weg reeds zien: Het wandelpad en het fietspad langs de Zandvoortse laan worden noordwaarts tot op de voorma lige trambaan verlegd. De bushalte wordt voorbij de Kostverlorenstraat ge maakt en vóór die halte draaien wandel- en fietspad haaks over de bus- weg om naar de Haarlemmerstraat. Er is goed nieuws voor de bewoners van de Koninginneweg en omgeving: deze weg geldt ten opzichte van de auto- busweg als voorrangsweg. Alle bussen ook de lege wagens zullen dus voor de Koninginneweg moeten stop pen. De directie van de N.Z.H. heeft hier van de nood een deugd gemaakt; vóór de Koninginneweg komt een vaste stopplaats van de bussen naar Zand voort. alleen voor het uitlaten van pas sagiers. (Niet officiële Koersen) vorig opening Slot 19/8 fac eert 3% Ned. 1953 3H Ned 1953 314 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3V* Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 I 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 Del inschr Grtbk 1946 3% BJ4.G. Won.bouw 6 Ned Handel Mil A K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Koo Petroleum ..Anwterdam" Rubbei Hull Amerika Lijd Kon Ned Stoomh MtJ Ned Scbeepv K.LJH a v_A Del) Mlj cert. A dam 2(4 '56 1 A dam '56 Q A dam ID Rentespaarbr Unla 93(4 94 927g 87 86tf 89 9014 9214 9444 893. 10014 169 195(4 194(4 305 181 327(4 36914 269 31214 165 68(4 136(4 13912 12414 101 105 115.40 84i2 93(4 100(4 9214 92'4 9414 195(4 371(4 313(4 166.— 136(4 139(4 125 114,50 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KJLuM. Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 15/8 18/8 50(4 49% 45 44(4 5214 52%e 64 63% 43% 43 92% 91(4 28% 26% 38(4 38% 35 34(4 54>4 55 43% 43'4 82% 8214 5114 51 44% 44% 25'i 25% 70% 70% gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3