Emigreren naar AMERIKA stelt zware eisen Maar w hard wil werken krijgt een eerlijke kans Geredden van stormramp danken helikopterpiloten Indirecte agressie moet worden tegengegaan Stalin had kritiek op Westerse concessies AMERIKANEN NIET VOOR 23 SEPT. UIT LIBANON WIE ADVERTEERE- I EEN MOORD! Peking treedt naar voren Tweede deel van omlegging in gebruik Joegoslaven over de Karawanken naar vrije Westen Geen echte „gezelligheid Op Nederlandse dag op Expo Joliot-Curie opgebaard Oostduits protest tegen schendingen van luchtruim Faisal en Nasser Weg Muiden-N aarden Treinbotsing bij Woensel Minister volgt voor stellen van Spoorweg ongevallenraad PULLES OVER ZIJN POLITIEK Ongelukkig schot LANDBOUWER OVERLEDEN President Sjamoen op persconferentie Expo Brussel „Grand Prix" voor Nederlandse land- bouwinzending 1-2 miljoen subsidie voor vlasindustrie motorrijder VERONGELUKT 1 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 PAGINA 4 -"«i De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Fester Dulles, heeft gisteren op een bijeenkomst van oud-strijders in New York volgens Reuter ver klaard, dat, als men „indirecte agressie" zou tolereren als in strument van de buitenlandse politiek, de gebeurtenissen „het tragische patroon" zouden vol gen dat tot de tweede wereld oorlog heeft geleid. Dat zou deze keer veel rampzaliger ge volgen hebben, zei hij. Volgens de Amerikaanse regering moe ten de Verenigde Naties zoveel mogelijk het tegengaan van in directe agressie op zich nemen. U dooft de Zunrbrand onmiddellijk. En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Bennies. Wegens prijsdnmping van Russisch vlas door AGATHA CHRISTIE Maandagmiddag heeft de hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat, ir. W. C. Richter, vergezeld van de heer W. Th. Luyten, die het plan voor de verkeersverbetering heeft ontworpen, het tweede gedeelte van de omlegging Muiden-Naarden op de rijksweg no. 1, voor het verkeer opengesteld. Eind no vember vorig jaar was de eerste helft in gebruik genomen. In 1954 is men met de verbetering van het weggedeelte begonnen. Thans liggen plannen gereed voor de aanleg van een nieuwe Vechtbrug bij Muiden de tegenwoordige vormt een trechter in de nieuwe weg en voor het maken van een circuit op de oversteekplaats Muiden-Weesp. Het is nog niet bekend wanneer met beide een begin zal worden gemaakt. Zes Joegoslavische studenten, die meer dan een maand geleden hun land zijn ontvlucht na een gevaarlijke tocht door de met sneeuw bedekte toppen van de Karawanken Alpenketen, hebben ge vraagd naar Canada te mogen emigre ren. Dit meldt U.P.I. Zes studenten, afkomstig uit Belgra do en lid van de Joegoslavische Alpen club, vluchtten 7 juli naar Oostenrijk door beklimming van de stijle Peca Piek van de Karawanken Alpenketen, die de grens tussen Joegoslavië en Oos tenrijk vormt. Het nieuws over hun vlucht werd eerst gisteren door de Oostenrijkse po litie bekendgemaakt. De studenten vertelden de politie dat andere leden van hun club reeds naar Engeland. Frankrijk en Oostenrijk zijn gevlucht. Zij werkten hun ontvluchtings plan uit na wekenlange bestudering van de kaart van de Karawanken en beslo ten tenslotte de route over de 2.140 me ter hoge Peca te nemen. Toen zij de berg beklommen werden ztj ontdekt door Joegoslavische grens wachten die onmiddellijk een achtervol. ging inzetten. Ten einde hun voorsprong niet te verliezen ontdeden de vluchtelin gen zich van hun rugzakken en zetten de tocht voort. Na een beklimming van drie jur wisten zij Oostenrijks grondge bied te bereiken. Drie van hen liepen lichte verwondingen op bij de beklim ming van de Peca. Bij aankomst in Bleiburg meldden zij zich b(j de politie en vroegen politiek asyl aan. Ik sprak met de fam. De Jong, vroeger eigenaars van een fruitzaak in Amster dam, die dezelfde meer dan gulle ont vangst ondervonden van een als sponsor optredende Joodse organisatie, en die 'nu, na twee jaar, de gelukkige bezitters zijn van een eigen woning met toebe horen en twee auto's. En als tegen hanger het twee weken geleden gearri veerde gezin, dat nog steeds lichtelijk beduusd en verdoofd rondloopt in de heksenketel, die Los Angeles voor nieuw-komers is. Dit gezin tracht nu met afgedankte meubels van de buren en een kist met een kleedje er over, zich tenminste weer een eigen home te scheppen in het gehuurde appartement. Ik ontmoette een lerares Grieks en Latijn aan een Nederlands lyceum, die een jaar lang als dienstbode werkzaam was en nu als „checker" aan een „food market" een goed bestaan heeft, een oud-ambtenaar aan een der Haagse ministeries, die een eigen bedrijf voor tuinonderhoud is begonnen en het werk nu nauwelijks af kan. Vele andere voorbeelden zou ik u kunnen noemen en de ervaringen zijn zo uiteenlopend als de mensen zelf. Maar één ding geldt voor allen: emigreren is een zware opgaaf, die de inzet eist van de gehele mens en die door een ieder naar eigen aard en karakter moet wor den uitgewerkt. Jonge mensen, en in het algemeen zij, die in een of ander vak geschoold zijn, zullen zich het snelst aanpassen en een geschikte werkkring Janna Wilhelmina en haar broertje Daniël Jacob Bezuyen uit Ellemeet op Schouwen- Duiveland, toen zij nog samen op school zaten ten tijde van de jebruari-ramp. Zij werden met hun ouders en grootvader op 3 februari 1953 gered door een helikopter. Janna en Daniël zijn nu achttien en veertien jaar. Zij ziulen woensdag, op de Nederlandse Dag op de Wereldtentoonstelling, de tulp i<£xP° 98 en de roos „Moens de Fernig" overhandigen aan baron en baronesse Moens de Fernig, de Belgische commissaris-generaal van de Wereldtentoonstelling en zijn echt genote. Ook zullen zij dank brengen aan de helikopter-piloten, die na de over stroming enige duizenden mensen hebben gered. LOS ANGELES, Augustus Elk jaar verlaten duizenden Nederlanders het moederland om te trachten zich in een vreemde omgeving een nieuw bestaan op te bouwen. Velen hiervan komen naar de V.S., dat onder de emigratielanden nog vaak ais een soort Land van Belofte wordt gezien. Hoe is de werkelijkheid en wat zijn de ervaringen van deze moderne landverhuizers Ik had onlangs gelegenheid hierover iets te horen van een groep land genoten, die ik ontmoette in het restaurant van een echtpaar met de goed- Hollandse namen Jo en Margje Hendriks. De heer en mevrouw Hendriks, die het laatst een modezaak in Bandoeng hadden, hebben zich hier in enkele jaren tijds een goedlopende zaak op ander gebied weten op te bouwen, die tegelijkertijd voorziet in de behoefte van de talrijke Nederlanders in deze buurt aan een punt van samenkomst, waar men eens op oud-vaderlandse wijze van gedachten kan wisselen onder het genot van een kop koffie. Daar was de familie Driessen, uit Indonesië via Nederland hierheen ge komen, voor wie het eerste jaar een zware dobber was. Nu, met een be trekking bij een firma, die het onderhoud van zwembaden verzorgt voor hem en een positie als caissière voor haar, beginnen zij eindelijk weer rui mer adem te halen. Daar was de heer Polak, laatstelijk hoofd van een juwe lierszaak in Djakarta, die na ruim vier maanden nog steeds niet aan de slag kon komen; de heer Van Praag, oud-stuurman by de K.P.M., die, na einde loze moeilijkheden, als broodbezorger er langzamerhand bovenop komt; de heer Cortenbach met zijn gezin, „gesponsord" door de Methodistenkerk in Pasadena, die hen ontving in een compleet gemeubileerd huis plus levens middelen voor een maand, alles geheel vrij. Als boekhouder heeft hij een goed bestaan en hij studeert aan een avondschool verder voor accountant. vinden. Maar voor ouderen en alle z.g. white-collar workers, de mensen met de witte boord, zal de eerste tijd vaak zeer moeilijk zijn, en zjj moeten zich er op instellen elk geboden werk aan te nemen. Vaak zal dit, vooral voor de vrouwen, huishoudelijk werk wezen, daar hiervoor moeilijk andere gegadigden zijn te vin den. Doktoren, onderwijskrachten, ver pleegsters en dezulken zullen in Cali- fornië en vele andere staten grote moeilijkheden ondervinden, daar een staatsdiploma wordt geëist, alvorens zij hun beroep mogen uitoefenen, en hiermee wel enige jaren gemoeid zijn. Dit geldt overigens niet alleen voor immigranten, maar ook voor Ameri kanen uit andere steden. Vaak hoort men de stelling verkondi gen: Wij emigreren voor de toekomst van onze kinderen. Maar, zoals men mij met nadruk vertelde, deze schoonschij nende toekomstmedaille heeft ook haar keerzijde. In de meeste gevallen immers zal de vrouw zeker de eerste tijd moe ten meewerken, ja vaak zal zij in het begin de enige kostwinner zijn, daar zij vaak gemakkelijker werk vindt dan de man. Dit betekent, dat de kinderen of aan hun lot moeten worden overgelaten, of, als zij nog klein zijn, aan de zorgen van een betaalde baby-sitter. Beide op lossingen zijn niet bepaald ideaal en kunnen, als deze toestand lang duurt, grote schade betekenen voor de vorming van het kind. Wat mist de doorsnee Nederlandse emigrant hier het meest? Dit is in één woord uit te drukken: gezelligheid; ge zelligheid in al haar vormen, binnen- en buitenshuis. Natuurlijk worden alle emo ties, zorgen, in- en uitwendige spannin gen, die de emigrant moet verwerken, vaak op goed-Nederlandse wijze door „kankeren" en kritiek afgereageerd. Dit stoom afblazen is dikwijls heilzaam en gelukkig zijn hier vele zaken, waarmee wij ons maar moeilijk kunnen verenigen en waar wij onze zin voor kritiseren naar hartelust op kunnen botvieren. Maar één ding moeten wij nooit uit het oog verliezen. Wie emigreert doet dit uit vrije wil. Men zit hier niet om ons verlegen, maar, zijn wij er eenmaal, dan wordt ons een eerlijke kans geboden met hard werken ons een bestaan te scheppen op een materieel niveau en in een tijdsbestek, waar men in Europa niet van durft dromen. LOUISE BURGHARDT. De staatscourant bevat het besluit van de minister van verkeer en water- staa* om de voorstellen te volgen, welke de Spoorwegongevallenraad hem heeft gedaan naar aanleiding van het onder zoek, dat de raad heeft ingesteld omtrent het ernstige spoorweg ongeval, dat 12 augustus 1957 geschiedde op de spoorweg tussen Eindhoven en Best nabjj de post Woensel. Deze voor stellen betreffen de maatregelen welke naar 's raads mening dienen te worden genomen in het belang van de veilig heid van het verkeer over de spoorweg. Janna Wilhelmina en Daniël Jacob Bezuyen zullen op de Nederlandse dag van de Expo een belangrijke taak krij gen toebedeeld. Janna (18 jaar) en Da niël (14) zullen aan baron en barones se Moens de Fernig de rozen en tulpen bollen overhandigen, die de symbolen z(jn van de hulde, die Nederland brengt aan de werkers van de Expo. Maar Janna en Daniël Bezuyen zullen nog andere werkers dankbaar gedenken. De werkers-van-het-eerste-uur tijdens de ramp, die zuid-west-Nederland in februari 1953 teisterde. Zij zullen na melijk dank brengen aan de piloten, van de helikopters, die tezamen enige duizenden mensen hebben gered. Mensen meestal, die in de rampda gen zich hulpeloos hadden vastgeklampt aan wrakstukken van huizen en boer derijen en die, onbereikbaar van het water, redding verwachtten uit de lucht. Janna en Daniël, toen nog dertien en negen jaar oud, hebben hun leven te danken aan de reddende draad, die dinsdag 3 februari 1953 om negen uur werd neergelaten voor het dakraam pje van hun vaders hoeve in het kleine Ellemeet op Schouwen-Duiveland. Wie precies de piloot is geweest in wiens helikopter zij gastvrij werden bin nengetrokken? Zij weten het zich niet meer te herinneren. Naar alle waar schijnlijkheid is het Gérard Je Trémérie geweest, nu chef-piloot van de Sabena- helikopterdienst. In ieder geval was het de Trémérie, die de dag van de ramp, zondag 1 februari, om vier uur al wen telwiekend van Meisbroek opsteeg in de richting van Zeeland, omdat hij uit de berichten over de ramp had begre pen, dat hij daar met zijn helikopter wel een „handje kon helpen". Zo zal Gérard de Trémérie als eer ste redder vertegenwoordigend de helikopterpiloten uit Amerika, Bel gië, Groot-Brittannië, Frankrijk, Zwit serland en Nederland woensdag morgen vóór de officiële opening van de Nederlandse Dag nog eens vis a vis staan met de mensen, wier leven in de meest letterlijke zin van het woord, heeft gehangen aan de sta len draad, die hij had neergelaten. Deze ontmoeting zal in alle sober heid gebeuren bij een wal van zand zakken, die bij de beiaard gelegd is als een symbolische herinnering aan de honderdduizenden zandzakken, die in de rampdagen vanuit de lucht rond de dijkgaten werden afgewor pen. Er zullen natuurlijk dankwoorden worden gesproken, want dat hoort bij zulke plechtige gelegenheden. Maar voor de grootste dank heeft de familie Bezuyen zelf gezorgdin een stevige mand, waarmee men op Schouwen naar de markt trekt, zal moeder Be zuyen het Zeeuwse fruit overhandigen en de eieren van de eigen kippen, die nu weer kakelend kunnen lopen op dro ge grond. Het stoffelijk overschot van de grote Franse wetenschappelijk werker Frédéric Joliot-Curie opgebaard in de Sorbonne-hal te Parijs. Vandaag vindt de staatsbegrafenis plaats. De minister omschreef indirecte agressie als „het aanstoken van burger- strfld of het ondermijnen van buiten landse regeringen." Als de Verenigde Naties de bestrijding daarvan op zich nemen, zou het risico weggenomen wor den dat afzonderlijke landen wellicht ge wapende interventie zullen gebruiken on der omstandigheden, die meer het eigen belang dienen dan de beginselen van het handvest. Dulles herinnerde eraan, dat in 1939 Stalin kritiek heeft gehad op de V.S.. Engeland en Frankrijk omdat zij „concessie op concessie aan de agres- soren" hebben gedaan en het denk beeld van een collectieve veiligheid met de kleinere landen hebben prijs gegeven. „Thans zijn de rollen anders verdeeld. De Sovjet-Unie vreesde in maart 1939 de macht van wat toen de agressors waren. Maar thans is zij zelf een grote militaire mogendheid. De Sovjet-regering zoekt, samen met haar alter-ego, de internationale com munistische beweging, de wereld macht," aldus Dulles. De geschiedenis heeft duidelijk aange toond, dat de vrede niet verzekerd kan Advertentie Rennies - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maag zuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest ge bruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuur- brandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen ermee, zwe ren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat. om de lekkere smaak en.omdat Rennies zo onopgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. worden door het toegeven aan agres sors, aldus Dulles. De mens kan nu eenmaal geen vrede tot elke prijs aan vaarden. Velen vechten zich liever dood dan dat zij hun door God gegeven rech ten prijsgeven. Het is nu even zeker als in 1939, dat een politiek van toegeven niet tot vrede leidt, maar tot oorlog. De Verenigde Staten, en met hen de grote meerderheid der vrije landen, verwerpen een dergelijke politiek. Dul les waarschuwde tenslotte nog, dat de andere vrije landen er op moeten kun nen rekenen, dat de Verenigde Staten een duidelijke en aanvaardbare koers volgen, anders zal de vrije wereld on dergaan in verdeeldheid. Het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteravond in Berlijn een verklaring uitgegeven, waarin ge protesteerd wordt tegen „nieuwe, veel vuldige schendingen van het luchtruim der Duitse democratische republiek door NATO-straaljagers," aldus meldt D.P.A De verklaring noemt vier gevallen (op 13 en 15 augustus), waarin Westelijke straaljagers boven Oostduits gebied hebben gevlogen. Deze schendingen brengen het luchtverkeer boven Oost- Duitsland ernstig in gevaar. Op 13 augustus hebben twee straalja gers op 6.000 meter hoogte elf minu ten boven Oost-Duitsland gevlogen tus sen Heiligenstadt en Erfurt, ongeveer 20 km van de grens, op 15 augustus vloog een straaljager op 5.000 meter hoogte gedurende 2 minuten boven Oost- Duitsland nabij Halberstadt en op dezelfde dag schonden twee Amerikaan se jagers tweemaal achtereen geduren de twee minuten de grens bij Nord- hausen en Gotha op een hoogte van 4.600 meter, aldus wordt in de verkla ring gezegd. De 42-jarige landbouwer K. K. uit Garmerwolde, die op 6 augustus yl. net slachtoffer werd van een jachtonguuK pn vrii prnstie gewond nssr hot 3C3- demisch ziekenhuis te Groningen werd eebracht, is daar thans overleden. K. was met een vriend aan het jagen, toen het jachtgeweer van deze vriend per ongeluk afging. De landbouwer werd door het schot in de buik getroffen. President Sjamoen van Libanon heeft gisteravond te Beiroet verklaard, dat er geen vooruitzichten op zijn, dat de terug trekking van de Amerikaanse strijd krachten uit Libanon zal worden geëist, voordat hij op 23 september aftreedt. Aldus bericht Reuter. De president, die op een persconfe rentie sprak, zei andermaal, dat hij van plan is tot het einde van zjjn ambtster men in functie te blijven. In antwoord op een vraag over een verklaring van generaal Sjehab, die Sjamoen als president zal opvolgen, vol gens welke de terugtrekking van de bui tenlandse strijdkrachten één van de eer ste nationale doelen is, zei Sjamoen: „Er is geen verschil tussen onze op vattingen. Toen Sjehab dat zei, nodigde hjj alle betrokkenen uit te werken voor vrede en rust". De president sprak als zijn mening uit, dat het niet verstan 'ig zou zijn als de wettige overheid om terugtrekking va- de Ameri' nen !t Libanon verzoekt voordat de toekomst van Libanon is beveiligd of de Verenigde Naties een passende maatregel nemen. De Zweedse regering heeft inmiddels bekendgemaakt dat zij het verzoek van de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, om nieuwe waar nemers naar Libanon te sturen, heeft ingewilligd. Binnenkort zullen zeven Zweedse officieren naar Libanon ver trekken. In een communiqué van de Zweedse regering wordt gezegd dat de uitbreiding van de groep waarnemers beschouwd wordt als een middel om de terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Libanon mogelijk te maken. De in Londen gestationeerde Europese diplomaten wachten volgens United De beoordeling van de nationale in zendingen op de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel heeft voor de landbouw- inzending van de Nederlandse afdeling goede resultaten opgeleverd. Niet al leen is de hoogste onderscheiding, de „Grand Prix", toegekend, maar boven dien zijn drie gouden en twee zilveren medailles toegewezen. De „Grand Prix" is toegewezen aan het landbouwpavil- joen als geheel, terwijl de gouden en zilveren medailles zijn bestemd voor on derdelen van de inzending, het weten schappelijk onderzoek met betrekking tot de Nederlandse aardappelen en de cultuurtechniek. Tussen de een en twee miljoen schat men de kosten van een subsidie, die minister Vondeling voor de vlasindus trie in 1958 in het vooruitzicht heeft ge steld. Deze nieuwe last van een subsi die ten bate van de landbouw vindt zijn oorzaak in de huidige moeilijkheden bij de afzet van vlaS, hoofdzakelijk veroor zaakt door het lage prijsniveau van Rus sisch vlaslint op de Westeuropese markten. De subsidie zal 160 per ha verwerkt vlas bedragen. De verwerkers c.q. de handel kunnen de bij aankoop van het vlas verkregen „verwerkings certificaten" verzilveren. Bij eventuele ie uitvoer moeten de certificaten wor den ingeleverd, omdat de regeling het karakter draagt van hulpverlening bij de verwerking in het binnenland. Minister Vondeling heeft bij zijn toe zegging twee voorwaarden gesteld. Ten eerste geldt de subsidie slechts voor de oogst 1958 en mag men in de komende jaren, niet op eenzelfde subsidie reke nen. Op de tweede plaats is het moge Hjk, dat de subsidie wordt verlaagd, als de wereldmarktprijs meer dan normaal zou stijgen. Op de Marathonweg in Rotterdam is maandagmiddag tegen half zes de 25- jarige monteur R. Heidger met ziin motor geslipt langs de troUoiïïand en r i llchtmast aangereden. Hij i',Wei op sla§ d°od. Het ongeluk gebeurde toen hij aan de linkerzijde een auto mhaalde en de chauffeur van dit voertuig met armgebaren op het een of ander attent wilde maken. Bij deze manoeuvre verloor hij de macht over het stuur en raakte met zijn hoofd ir. volle vaart de lichtmast. 75 „Daarvoor zal ik Fletcher op het matje dienen te roepen!" begon de inspecteur zo bars hij kon. „Hij mocht zich voor geen enkel plannetje lenen, zonder eerst mijn toestemming te vragen." „Dat wilde hq ook eerst, maar dat wist ik hem uit zijn hoofd te praten," zei juffrouw Marple. „Samen zijn we naar Little Paddocks gegaan en daar heb ik met Mitzi aangepapt." Julia zuchtte eens diep en zei uit de grond van haar hart: „Daar heb ik nog het allermeeste respect voor, geloof ik. Hoe hebt u haar er toe bereid ge vonden?" „Ik heb eenvoudig op haar gemoed gewerkt, lie ve kind," vertelde de oude juffrouw. „Zij denkt veel te veel aan zichzelf en het zal haar goed doen als zij ook eens wat voor anderen betekent. Ik heb na tuurlijk eerst op haar üdelheid gespeculeerd en ge zegd, dat zij vast en zeker in haar vaderland bij de verzetsbeweging een eerste rol zou hebben ge speeld„Ja, dat hèb ik", zei ze. Nu, zei ik, dat kan ik wel aan je zien, dat je aanleg hebt voor zulk soort werk. Zij had durf, nam een risi co en had acteertalent. Ik vertelde haar dus van heldendaden, door meisjes in de verzetsbeweging ver richteerlijk gezegd, zoog ik er een paar uit mijn duim!" „Reusachtig!" prees Patrick. „Nu, toen kreeg ik haar zover, dat zij haar rol wil de spelen. Ik heb die net zo lang met haar gerepe teerd tot ze die kende. Toen heb ik haar naar bo ven, naar haar kamertje gestuurd en gezegd, dat ze pas beneden mocht komen wanneer inspecteur Craddock er was. Het ergste is natuurlijk als zulke heetgebakerde naturen ontijdig voor de dag komen... dan valt alles in het water! „Maar ze heeft het voortreffelijk gedaan!" riep JulTk snap niet precies hoe het gegaan is, maar ik'ben er ook niet bij geweest, bekende Dot. Dan zul je het horen. Het was de bedoeling, Mitzi te laten toegeven, dat ze aan mogelijke chan tage had gedacht, maar nu zo beangst was gewor den, dat zij de,kf/® if'rf eil mc}s dan de waar- heid wilde vertellen. Zij had dan door het sleutel- gat gezien, hoe juffrouw B acklock met een revol ver in de hand achter Rudi Scherz had gestaan. Zo had zij ook in werkelijkheid gestaan! Maar juffrouw Blacklock had kunnen bedenkenhet- geen óók in werkelijkheid het geval wasdat de sleutel in het sleutelgat had gezeten, zodat Mitzi onmogelijk had kunnen zien wat ze vertelde, dat ze gezien Bad. „Hoe het zij, ik heb gespeculeerd op het feit, dat de schok te groot voor haar zou zijn, dan dat ze aan die sleutel zou denken Het enige wat ze besef te was, dat Mitzi haar moest hebben gezien." Hier nam Craddock de leiding over. „Maar en dit was van essentieel belang toen deed ik net of ik er mets van geloofde en maakte ik mijn schijnuitval tegen Edmund „En," riposteerde Edmund, „hoe voorbeeldig speel de ik mijn roL Heftige ontkenningen! Geheel vol gens plan. wat alleen niet voorzien was, Phillipa- lief, dat was dat jij plotseling met de onthulling te voorschijn zou komen, dat jij eigenlijk de lang gezochte „P'P was! Niemand wist, dat jij Pip was. De inspecteur niet, ik nietJe sloeg ons lelijk uit de koers. Maar de inspecteur kwam met een meesterlijke zwaai weer waar hij wezen wilde door volslagen laaghartige insinuaties aan mijn adres uit te spreken, dat ik achter een rijke vrouw aan joegmet de bedoeling, natuurlijk om in jouw onderbewustzijn gif te druppelen, zodat er op een kwade dag onherstelbare verwijdering tussen ons zou komen." „Ik begrijp helemaal niet waarom dat nodig is geweest! „Niet? Wel, van Charlotte Blacklocks gezichtspunt was Mitzi dus de enige die van de ware toedracht op de hoogte was. De vermoedens van de politie gmgen een heel andere kant uitdie beschouw de Mitzi als een onbetrouwbare fantaste. Vóór het te laat was, moest dus Mitzi het spreken onmoge lijk worden gemaakt." „Juist," hernam juffrouw Marple, „daarom nad ik haar ook gezegd dat ze terstond weer naar de keuken terug moest gaan. Juffrouw Blacklock kwam bijna onmiddellijk achter haar aan. Het leek of zy toen alleen waren. Maar brigadier Fletcher stond achter Oe deur naar de bijkeuken. En ik stond in de bezemkast in de keuken zelf." „Wat had u dan verwacht, dat er gebeuren zou tante Jane?" informeerde Dot nieuwsgierig. „Wel kind, twee dingen. Of juffrouw Blacklock zou haar geld hebben aangeboden om verder haar mond te houdenen dan zou brigadier Fletcher daar van getuige zijn geweestof andersof anders zou ze een poging doen Mitzi op andere wijze de mond te snoeren „Maar ze kon toch op haar vingers narekenen, dat ze daarvoor zou boeten „Maar kindliefze was buiten zinnenzij beet van zich af als een rat in doodsnoodDenk eens aan wat.er die dag allemaal gebeurd was! Het gesprek tussen juffrouw Hinchliffe en juffrouw Mur- gatroyd. Charlotte had in haar radeloosheid juffrouw Murgatroyd gewurgd. Stel je dat een ogenblik voor! Zij holt daarna naar huis, verkleedt zich hals over kop en zit met de thee bij de haard wanneer de rest van de familie thuis komt, net of zij niet weg is geweest. Dan volgt de onthulling dat Julia eigenlijk Emma is. Dan breekt haar parelsnoer en is zij doods bang, dat iemand het litteken zal opmerken. Daarna kondigt de inspecteur aan, dat hij met alle buren in aantocht isZij heeft geen ogenblik tijd gehad om rustig na te denken. Zij raakte in een stemming van paniek, toen Mitzi met haar onthulling te voorschijn kwam. Dat is haar noodlottig geworden." „Maar waarom wou u daar in de kast zitten, tante?" vroeg Dot. „U had alles toch gerust aan brigadier Fletcher kunnen overlaten?" „Twee is in zo'n geval oeter dan één, mijn kind. Maar bovendien, ik had het nu eenmaal in mijn hoofd gezet Dora Bunners stem na te bootsen om haar daarmee tot een bekentenis te brengen! Als er iéts was, waarvoor Charlotte Blacklock gevoelig zou zijn dan was het voor Dora!" (Slot volgt). Press International met bezorgdheid op de uitslag van de besprekingen die in Cairo gevoerd zijn door president Nasser en prins Faisal, de premier van Saoedi-Arabië. Men vermoedt, aldus wordt in diplomatieke kringen te Lon den vernomen, dat Nasser en prins Faisal onder andere gesproken hebben over aansluiting van Saoedi-Arabië bij de V.A.R. Hoewel van koning Saoed niet verwacht wordt dat hij zijn zelfstandig heid zal prijsgeven aan een bondgenoot schap onder Nasser, wordt de veronder stelling uitgesproken dat de V.A.R. en Saoedie-Arabië nauw zullen samen werken nu de meningsverschillen, die tussen Riyadh en Cairo bestonden, uit de weg zijn geruimd. In een officieel communiqué is gezegd dat de besprekingen zijn gevoerd in een sfeer van vriendschap, en dat zij handel den over een reeks vraagstukken welke voor beide landen van belang zqn. Met geen woord is gesproken over de feite lijke inhoud van de tussen Nasser en prins Faisal gevoerde onderhandelingen. Er zijn aanwijzingen dat de verwachte samenwerking ver zal gaan, en men vreest dat nieuwe moeilijkheden in het gebied van de Perzische Golf, en iso lering van Jordanië, daar de uiteinde lijke gevolgen van zullen zijn. De recente ontmoeting tussen Khroesjtsjev en Mao Tse Toeng heeft het Westen er aan herin nerd, dat de communistische bedreiging van de vrije wereld niet uitsluitend uit Moskou komt, en dat de Russen het in het communistische kamp niet al léén voor het zeggen hebben. Men is hier in het Westen nogal eens geneigd dit uit het oog te verliezen. Over China heeft men niet zulke goede informaties als over de Sovjet-Unie, omdat in Pe king maar weinig Westerse diplomaten zijn en omdat de Westerse pers er geen correspondenten heeft. Terwijl ons da gelijks uitvoerige berichten bereiken over de ontwikkelingen in Rusland, ont vangen wij slechts schaarse mededelin gen over de gebeurtenissen in de Chi nese Volksrepubliek. De eenheid van het Westerse blok laat soms nog al eens wat te wensen over. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben herhaaldelijk de grootste moei te om het over de grote lijnen van hun buitenlands beleid eens te worden. Maar ook het communistische blok vorm geen gesloten eenheid en tussen M°sk en Peking zijn de laatste tijd diePS»" de meningsverschillen gerezen, die ov - rigens niet zo onmiddellijk aan net ïicni komen als de moeilijkheden in de wes terse wereld. Moskou en Peking hechten niet het zelfde belang aan de toelating van Rood China tot de Verenigde Naties. De Russen zijn het met de Chi nezen eens dat het bezetten van de Chinese V.N.-zetel door vertegenwoor digers van het regime van Tsjang Kal Sjek niet getolereerd kan wor den en dat de machtige Chinese Volksrepubliek recht heeft op een plaats in de volkerenorganisatie. Van tijd tot tijd hebben de Russen in de V.N. en elders t - aandacht gevestigd op de eis van hun Chinese broeders, maar het was tot voor kort opvallend, dat zij een oplossing van het probleem niet pro beerden te forceren. Uit de aanvanke lijke bereidheid van Khroesjtsjev om met de vertegenwoordiger van Formo sa deel te nemen aan een topconferentie in de Veiligheidsraad bleek, dat het Kremlin de kwestie van China s verte genwoordiging in de V.N. betrekkelijk rustig opnam. Maar voor Peking bleef het een brandende kwestie, en Mao Tse Toeng heeft Khroesjtsjev waar schijnlijk berispt voor diens lakse hou ding op dit punt. Een andere kwestie waarin Peking en Moskou het met met elkaar eens 7hn betreft het zogenaamde revisionis me Vorig jaar scheen Moskou nog be reid te zijn met Belgrado tot een ver gelijk te komen over de erkenning van „verschillende wegen naar het socia lisme terwijl ook de satellietstaten 'wat meer armslag kregen. Maar in de Chinese hoofdstad achtte men het nood zakelijk dat het „socialistische" kamp zo strak mogelijk geleid werd. De „mo- nolitische eenheid" van dit moest tot iedere prijs worden Se .U:" haafd, en van de Stalinistische metno- den moest niet worden afgeweken. Chi na nam enkele maanden geleden dan ook het initiatief voor een felle anti- Joegoslavische campagne, en de Sov jet-Unie heeft zich eerst na enige aar" zeling bij die campagne aangesloten. Dan is er nóg een opvallend verschil in de opvattingen over het buiten lands beleid van Peking en Moskou. De Chinese politiek ten aanzien van het Westen is veel agressiever dan de Rus sische, hetgeen vooral tot uiting komt in de toon waarop Amerika bejegend wordt. China gebruikt een heel wat drei gender taal tegenover de Verenigde Sta ten dan de Sovjet-Unie. De weigering van Washington om Peking te erkennen en de garanties die Amerika gegeven heeft aan Formosa geven de Chinese communistische leiders voortdurend aanleiding tot de meest heftige aan vallen op president Eisenhower en diens medewerkers. Weliswaar plegen ook de Russen niet erg vriendelijk over de Amerikanen te spreken, maar zij gaan in hun kritiek toch nooit zo ver als de Chinezen. Een verklaring voor dit ver schil ir, houding ligt waarschijnlijk in het feit, dat de Chinese leiders min der te vrezen hebben van een kernoor log dan de machthebbers in het Krem lin. China is een agrarisch land met een bevolking van meer dan 600 mil joen inwoners, en al zouden er enkele honderden miljoenen Chinezen omko men, zo schijnt Mao Tse Toeng te rede neren, dan zou China toch nog een mach tige natie blijven. Khroesjtsjev moet rekening houden met de wensen van het Chinese staatshoofd, omdat Rusland aan China in de internationale politiek een machtig bondgenoot heeft. De Russen kunnen zich niet permitteren de Chine zen tegen zich in het harnas te jagen. Een breuk tussen Moskou en Peking zou een kolossale slag toebrengen aan de machtspositie van het Kremlin in de wereld en het prestige van Moskou zou er ernstig door geschokt worden. Maar Khroesjtsjev heeft wellicht ook Mao Tse Toengs steun nodig in de strijd om de macht binnen de muren van het Kremlin. Als de huidige Rus sische premier en partijleider het. ver trouwen zou verliezen van de Chinese dictator, dan zou dat wel eens tot zijn val kunnen leiden. Men mag verwachten dat Peking een steeds belangrijker rol zal gaan spelen in de internationale politiek van het we reldcommunisme, hetgeen zou kunnen leiden tot een hardere en meer agres sieve houding van het communistische blok ten aanzien van het Westen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4