Dominerend element in bescheiden museum: tafel met acht stoelen Londense buschauffeurs wordt aangeraden „model" te rijden Er zijn nog wel van die goede ouderwetse vriendschappen HANDELAAR IN SCHROOT VOELT ZICH GEBOYCOT Het gebeuren In 1970 een tunnel tussen Frankrijk en Engeland DE WERELD heeft voorwaardelijk gekregen ;?ss&, nJa?«n. Tussen neus en lippen Kikvorsmannen en duikers aan het werk Dameskampioen pijproken Nieuwe fase in eindeloos geschil 'fa L%! ««- Minder armetierig Korte metten Friese dame wordt 104 jaar Oude droom van Napoleon 241 arbeiders bij Aviolanda ontslagen -Acht lal6®1}- Op een twijfelachtige zomer dag zijn wij de Wereld in gegaan; hotel De Wereld in Wageningen, het enige hotel ter wereld waar men niet kan logeren. Dat komt omdat de hotelruimte in 1940 tijdens de verwoede strijd bij de Grebbeberg kapotgeschoten is. De Wereld werd gerestaureerd, maar in 1945 opnieuw vernield, ditmaal door de geallieerde artille rie. Van toen af was het uit met hotel De Wereld. Na de bevrijding werd het eens zo gerenommeerde hotel een deftige dorpslunchroom, annex café-restaurant, maar de naam bleef onveranderd Hotel De Wereld. Wij zijn er heen gegaan om al vast maar afscheid te nemen, want de Wereld staat op de voordracht om te verdwijnen. Er was zelfs geen portier meer, wie wij ten af scheid weemoedig de hand konden drukken met de verzuchting: „por tier, c'est mourir un peu". Kikvorsmannen, duikers en inge nieurs hebben volgens United Press International dezer dagen de mogelijkheden onderzocht van het graven van een tunnel onder het Kanaal door, waarmee Frank rijk en Engeland verbonden kun nen worden. De onderzoekingen zijn verricht ten behoeve van de „International channel study group", die hoopt de oude droom van Napoleon Bonaparte tot wer kelijkheid te brengen. Napoleon koesterde reeds het plan om via een tunnel onder zee een militaire invasie in Engeland te plegen. De studie-commissie heeft in gedach ten een spoor- en verkeerstunnel, waardoor een invasie van toeris ten en zakenlieden vice versa kan worden bevorderd. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 PAGINA Hotel „De Wereld" (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De Londense busstaking, welke begon °P 5 mei van het huidige jaar en welke *®ven weken duurde, heeft veel kwaad bloed gezet bij het Londense publiek, •oordat de staking begon, waarschuw- Sir John Elliot, directeur van het r°adense transportwezen, het busperso- 6®1, dat een staking slechts zou kun- j~ef> leiden tot een verdere afname van toch reeds dalende aantal buspas- ii?rs° Deze voorspelling is nu in ver- gegaan. De Londense bussen ver- 1°?ot minder passagiers dan voor de staking. Het buspersoneel heeft evenwel de voor de hand liggende les niet willen leren en dreigt nu over te gaan tot nieuwe actie, indien de di rectie haar plannen tot inkrimping van een aantal busdiensten doorzet. Deze plannen dateren van voor de staking en vloeien voort uit een reeds voor de sta king merkbare, gestadig afnemende Populariteit van het busverkeer. Uit „wraak" voor deze inkrimpings plannen hebben nu de leiders van het buspersoneel hun chauffeurs en conduc teurs geadviseerd zich te verzetten door een in Engeland nogal gangbare vorm van industriële sabotage, n.l. „werken Volgens het boekje", d.w.z. een dusdanig haleven van de arbeidsvoorschriften, dat het werk en de dienst vertraging on dervinden. Het wordt evenwel aan de afzonder lijke chauffeurs en conducteurs overge laten te beslissen of zij zullen hande len volge s het advies. Indien zij beslui- ^"volgen za] hm(g£n van hun ?eJders °P te kosten fi, ,et hun zeer weinig moei- oorzaken ge vertragingen te ver- evenepnj "et busverkeer. Het zal hun dense Geinig moeite kosten het Lon- VreenirtPU ek verder van hen te ver doen, met het gevolg dat het aan tal passagiers opnieuw zal afnemen, en dus de busdiensten verder zullen moe ten worden ingekrompen. Het Londen se buspersoneel handelt alsof de bus diensten uitsluitend geëxploiteerd die nen te worden ten bate van het perso neel en alsof met het publiek geen re kening moet worden gehouden. De busstaking ral binnenkort nog een andere nasleep hebben. Maandag over een week begint te Bournemouth de jaarvergadering van het Trade Union Congress, de overkoepelende organisa tie van de Britse vakbonden. In een heden gepubliceerd rapport geven de leiders van de vakverenigingen een uit eenzetting over de door hen aangeno men houding, toen de leider van de Transportarbeidersbond, Frank Cousins tijdens de busstaking vergeefs een be- d hem te helpen door de staking uit te breiden tot andere ar beidsvelden. In het rapport heet het, dat het ver zet van de rest van de leiders in het T.U.C. vrijwel unaniem was, omdat zfj vreesden dat een uitbreiding van de staking het conflict zou hebben ver anderd in een i echtstreeks treffen tus- r vakbonden enerzijds en de Britse regering anderzijds, d.w.z. een poli tiek i.p.v. een industrieel conflict. Er bestaat een goede kans dat het me ningsverschil tussen Cousins en zijn collega's zal leiden tot harde woorden op de jaarvergadering in Bourne mouth. Bij koninklijk besluit is benoemd tot president van de arrondissementsrecht bank te Rotterdam: mr. J. Reuder, thans vice-president van deze recht bank. De tweede wereldoorlog heeft een dikke vriendschap ge smeed tussen een Nederlandse verzetsman en een Britse paratroo per. Thans zijn de vrienden weer samen, in Australië, en de vroegere parachutist, die een been mist, heeft }emand om hem te helpen in het «ven opnieuw te starten. Patrick Thurston, de parachutist, werd bij Arnhem „gedropped", in SePtember 1944, gedurende de slag de Rijnbrug. John Berendsen, toen lid van de verzetsbeweging, melp Thurston zijn weg te vinden, fjerendsen was toendertijd concierge van het museum in Arnhem. Hij np?6r<fe dat een eenheid paratroo- tipo ar radio-verbinding zou ves- tJl, OP de zolder van het museum, ser-v korporaal Thurston en zijn brii Sch een weg vochten naar de h£„5" e geallieerden wensten deze two lntact te hoüden, om het sow« leger een overgang te ver- tiiri Thurston raakte gewond "juens de gevechten om de brug. "U werd gevangen genomen door oe Duitsers, die zijn rechterbeen moesten amputeren. Hij zag Berend sen na de oorlog terug. In 1946 kwam hij uit Engeland over, op de Pelgrimstocht naar Arnhem, en be zocht hem. Daarna kwam hij hem ieder jaar weer opzoeken, totdat f'erendsen in 1952 naar Australië emigreerde. Ook toen hielden ze ^jmtact. Ze schreven elkaar regel- 63fierendsen, een joviale man van Ijü )aar. werkte hard in Australië, hkm ird eigenaar van een klein ge- strpj? boerenbedrijf bij Gosford, een ten met fruitteelt, 90 kilometer i 'rhü(i0fden van Sydney. fOftw °n wilde ook naar Australië ï°g haa adert het eind van de oor- Londcm als kantoorbediende in Sen uit h®Werkt. Kort nadat Berend- Ptobeerde -^er-'and was vertrokken, ren te kru ^nrston emigratie-papie- beerd", lang heb ik het gepro- scheepsar,„dUs Thurston,. ,',maar de ?.etijke °mb1°datie en mijn licha- hindernaii„VOr waardigheid vormden geneigd hot Fgzarnerhand was ik Berendsen 5 -}e, geven", toen vorig hem helpen. En gelanceerd, dat i6ei} Project werd hier komen" „een Engelsman stelde hij zijn vri^f n?emd werd, kandidaat. lend uit oorlogstijd Tin papieren in orde OniThurston •«ge"""1" "Ik wist dat het erg moeilijk ZQu zijn hier onderdak te vinden", ver telde Thurston een verslaggever. „We waren erg blij, toen Berendsen ons vertelde dat we bij hem konden wonen, zolang we wilden". De opgewekte, 37-jarige paratroo per en Berendsen hebben nu ruim schoots de tijd om over de gebeur tenissen te praten, die hen 14 jaar geleden bij elkaar brachten. Berendsen heeft er inmiddels ook al voor gezorgd, dat Thurston een beste kantoorbaan heeft. De politie van Tirano in Italië heeft een 46-jarige eigenaar van een nabij een televisie- relayeerstation gevestigde bioscoop, gearresteerd op verdenking van sa botage. De politie zegt dat herhaal de malen draden van het station zijn doorgesneden even voordat po pulaire TV-programma's werden uit gezonden. De arrestant is eigenaar van de enige bioscoop van Tirano. Volgens de politie heeft men hem vaak de klacht horen uiten dat de televisie hem publiek ontstal. Teneinde de veelgehoorde klacht te ontzenuwen dat men er op een pasfoto in zwart en wit zo armetierig uitziet deze klacht hebben vooral Amerikaanse vrou wen nogal eens geuit heeft de afdeling paspoorten van het Ameri kaans ministerie van buitenlandse zaken besloten in het vervolg ook kleurenfoto's voor het gebruik in paspoorten toe te laten. Er stond een moederlijke vrouw ach ter tapkast. Zij heeft op zich ge nomen, de Wereld in stand te hou den tot zij zal moeten plaats maken voor het hoofdgebouw van de Land bouwhogeschool, die rijksgulzigaard wat gebouwen betreft. Tot dat doel heeft het rijk in 1950 De Wereld voor 130.000 gekocht van de toenmalige eigenaar, wijlen de heer H. Snackers. Het rijk verhuurde de hele Wereld aan de gemeente. In 1961 zou de zaak te gen de grond gaan, maar de execu tie is voorlopig uitgesteld. De Wereld heeft voorwaardelijk gekregen en daarom heeft de gemeente Wagenin gen vorig jaar toch nog maar 24.000 gespendeerd om de voormalige hotel kamers te restaureren, zodat zij voor lopig kunnen dienst doen als huisves ting voor het Internationaal Landbouw Studiecentrum. Toen wij De Wereld betraden was het er stil. Op de tafeltjes stonden mar grieten, die hun beste tijd al weer had den gehad. Twee dames zaten het va derlands ochtendgebladerte te lezen en o, toeval de radio speelde Wald- teufels Morgenblatterwals, de Ochtend- bladenwals! Op het sigarettenkastje naast de taartjes en de bananen stond een pietepeuterig wereldbolletje. Het was vermoedelijk een keer kapot geweest net als de Wereld zelf want nustra- lië zat op de plaats van de Verenigde Staten en er zat een punaise in don ker Afrika. Buiten speelde zich het dorp se leven van de stad Wageningen af in de oude, miezerige huisjes aan de overkant, het busstation waar de men sen uit de omringende dorpen met kar- biesjes en boodschaptassen naar „de stad" komen om er te winkelen. Te genover De Wereld staat het bevrijdings monument van Han Rechters; een man op een voetstuk. Er tegenover de tem pel van het landbouwelijk intellect, de aula van de Landbouwhogeschool. Daartussen suist en dendert het verkeer over de rijksweg Arnhem-Utrecht, die hier in Wageningen officieel de schuil naam „generaal Foulkesweg" heeft ge kregen. Historische wereld O, De Wereld is al oud. In 1700 was het al een gerenommeerd logement, waar de deftigheid logeerde en waar de postkoetsen van paarden verwissel den. In 1814 kwam het hotel in bezit van de familie Snackers doordat een heer Snackers huwde met de weduwe van de toenmalige eigenaar. Honderd jaar later werd De Wereld door de heer H. J. F. Snackers uitgebreid en o.a. verfraaid met de prachtige eikenhou ten lambrizering, die nu donker af steekt tegen de taartjes en de bananen. Oude foto's bewijzen, hoe voornaam De Wereld toen was. Alle officiële re cepties werden er gehouden en prins Hendrik opende er in 1920 de Landbouw hogeschool. Dit betekent echter allemaal nog niets vergeleken met die merkwaardige plech tigheid op 5 mei 1945, toen hotel de We reld werkelijk wereldberoemd werd. Die vijfde mei heeft de Duitse Weermacht in Nederland in de cafézaal van De We reld in de persoon van genefoal Blas- kowitz de onvoorwaardelijke capitulatie getekend. Nederlands bevrijding is in de Wereld bezegeld! In dit oude hotel kwam er officieel een einde aan de dra matische stille tocht van een volk op weg naar zijn eigen massagraf. Capitulatie-museum Die capitulatie heeft elke Wagenin- ger met trots vervuld. Zij zouden in de geschiedenisboekjes de kreet „In Alkmaar begint de victorie" het liefst vervangen hebben door Wageningen. Dat ging niet en wat heeft men toen Naar Engels voorbeeld is zoals bekend in Zeist in het Walkartpark bij de muziektent een sprekershoek ingesteld, waar ieder die daartoe behoeft gevoelt gedurende tien minuten zijn hart kan luchten. De eerste avond was de belang stelling zowel van sprekers- als van toehoorderszijde reeds aanzienlijk. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Haagse redactie) De heer L. Worms, Haags handelaar in schroot, voelt zich geboycot sinds hy de zwendelaffaire aan het licht bracht welke leidde tot de arrestatie van een hoofdambtenaar van het ministerie van economische zaken. Hij meent, dat de ze boycot tegen hem wordt gevoerd door de gemeenschappelijke schroot- inkooporganisatie van de Europese staalindustrieën, de OCCF. In een schrijven aan de hoge autori teit van de EGKS en aan diverse Ne derlandse ministeries beklaagt de heer Worms zich over de ongunstige keer welke zijn financiële situatie door de ze boycot heeft genomen. Bovendien maakt hij melding van bedreigingen wel ke tegen hem worden geuit, waarvan zjjn vrouw, middels een mysterieus auto-ongeval, bijna de dupe zou zijn geworden. De Haagse politie zou hem be scherming hebben aangeboden. De heer Worms hééft 18 juli bij het hof te Luxemburg een eis ingesteld te- pen de OCCF, subsidiair de hoge autori teit van de EGKS. Hij wenst een scha devergoeding van 10.000 per maand voor iedere maand dat het hem niet mo gelijk was zaken te doen en een dwangsom van eveneens 10.000 voor iedere maand dat de boycot voortduurt. Bij nadere informatie blijkt ons, dat de mededeling van de heer Worms over bescherming door de Haagse po litie niet al te letterlijk moe, worden ge nomen. Het schijnt dat de politie zeer sceptisch staat tegenover de bedreigin gen en aanslagen waarvan de heer Worms melding ma -t. Verder wordt ook de kwestie van de zogenaamde boy cot door ter zake goed geïnformeerden met grote reserve bekeken. Zo verna men wjj, dat de heer Worms nog 11 ju li van de OCCF voor een bepaalde le vering om prijsopgave i: verzocht. De heer Worms heeft daarop geant woord, dat hfj wel wilde leveren, doch dat hij op dat moment nog geen prijs opgave kon doen. Tien dagen daarna heeft hij het bureau nogmaals om uit stal gevraagd. Inmiddels moet hij ech ter reeds de bovengenoemde eis tegen hetzelfde bureau hebben ingesteld, het geen in bevoegde kringen bevreemding heeft gewekt. De OCCF heeft intussen haar inko pen gestaakt omdat aan de zogenaam de perequatie bij schrootinkopen een einde is gekomen. Dit beëindigen der inkopen geldt dus niet alleen voor de heer Worms doch ook voor andere schroothandelaren. Als men er éven niet op let, gebeurt er weer van alles op de wereld. De heer Boelganin, die al eerder gedegradeerd was tot pre sident van de Sovjet-Rus' sische Staatsbank, is nu verder afgezakt tot voor zitter van de regionale eco nomische raad in Stavro pol, dat, als we wel zijn ingelicht, aan de Kaspische zee ligt. Het is nu nog slechts zaak voor hem ervoor te zor gen, dat hij, na nóg enige degradaties, weer op zijn oude plaats van premier terugkomt. Tegen die tijd is de heer Khroesjtsjev dan ongetwijfeld wel op geklommen tot secretaris van een plaatselijke voetbalclub in de Oeral. Wij moeten de ontwikkeling in Rus land, dunkt mij, danig in de gaten houden. De ontwikkeling op technisch ge bied trouwens ook. Het zal u niet zijn ontgaan, dat de eerste raket naar de maan, reeds spoedig na haar start, naar de maan was. Zij ontplofte reeds na 77 seconden. Wat overigens altijd nog beter is dan dat de maan zelve ontploft zou zijn. Pikante bijzonderheid bij dat alles vind ik overigens, dat duikers acht tien meter onder de oppervlakte van de Atlantische Oceaan stukken van de eerste trap van de raket hebben ge vonden. Misschien hebben ze in Cape Canaveral wel per ongeluk de ver keerde kant uitgeschoten. Of, en dat acht ik niet uitgesloten, ze hebben op de maan ook een raket gelanceerd. Want wie garandeert mij dat de heer Malenkov inmiddels niet tot directeur van een krachtstation aldaar is gepro moveerd? Op vrijdag 22 augustus wordt Fries land oudste inwoonster mevrouw Eva van der Meer 104 jaar. Zij verkeert thans in een vrij goede gezondheid, in tegenstelling tot vorig jaar toen zij tijdens haar verjaardag zeer ziek was. Het gezichtsvermogen van de oude dame is slecht en haar geheugen heeft aan scherpte verloren. Zij gebruikt haar maaltijden op haar kamer op de eerste verdieping en komt alleen zondags naar beneden. Bij mooi weer wandelt ze af en toe eens in de tuin en rust dan uit in de koepel die zij indertijd aan het tehuis, de Julia-Jan Woutersstichting, heeft geschonken. Mevr. Van der Meer is in Drachten geboren. Haar verjaar dagsfeest zal in intieme kring worden gevierd. De zaal waar in 1945 de capitulatie van I de Duitse troepen in Nederland een feit werd. gedaan? Men heeft in Hotel de We reld het capitulatiemuseum gesticht. Voor een kwartje mag je er in. Het dominerend element in dat heel erg bescheiden museumpje is een tafel met acht stoelen met rieten zittingen. Aan die tafel en in die stoelen zaten op die vijfde mei de Canadese generaal Charles Foulkes, prins Bernhard, de brigadecaptains Kitching en Gilbride, de Duitse luitenant-generaal Reichelt. gene raal Blaskowitz en de Duitse tolk. Op de achtste stoel zat nieman^l. Naam kaartjes onder een glazen plaat op die „capitulatietafel" geven nog de plaats aan, waar het gezelschap gezeten heeft. De gehele achterwand van het museum wordt ingenomen door een levensgrote foto van een détail van de historische bijeenkomst. Verder hangt er een ge havend vod van historische waarde; de oproep van de Duitse opperbevelhebber aan de Nederlandse commandant van de stad Utrecht d.d.14 mei 1940, waar in deze wordt gesommeerd, de stad over te geven om te voorkomen, dat ze „met inzet van alle militaire middelen" zal worden ingenomen. Er hangt een foto van de onheilvolle landing van Duitse parachutisten boven het Bezuidenhout, op 10 mei 1940; er hangt een exemplaar van het Alge meen Handelsblad van diezelfde datum onder de machtige kop: Nederland in oorlog met Duitsland. Op een bord zijn verzetsbladen geprikt, er hangt een bord NSB-lectuur, er hangen foto's uit de dagen van het verzet en er hangt een diep beschamend biljet, waarop vermeld staat, dat aan een Nederlander op 3 april 1945 een premie van 37,50 is uitgekeerd wegens het aanbrengen van vijf leden van de joodse familie Swaay uit de Zwanenburgstraat 57-1 in Amsterdam. De collectie is eigendom van de ge meente Wageningen, die' het mu seumpje laat beheren door de V.V.V. Die wordt er niet VET van, want het batig saldo bedroeg in 1956 nog geen twee tientjes. De eerste tijd na de be vrijding kwamen velen de interessan te collectie bekijken. In 1954 kwamen er nog 4000; in 1955 vertoonde het be- zoekscjjfer een geweldige verhoging wegens de tiende herdenking van de bevrijding. Er kwamen toen 7200 men sen, onder wie de koninklijke familie en vele verzetsstrijders. Maar in 1956 zakte het bezoekscijfer tot 2525 en in 1957 zelfs tot 1410. Van enig batig sal do is al lang geen sprake meer, maar de gemeente draagt de tekorten. Kjjk, dat kan zo niet blijven, het mu seum gaat daarom weg. De bedoeling is, het onder te brengen in het Wage- ningse gemeentemuseum. Dan is het de Wereld uit. De Wereld, die over enkele jaren immers toch met de grond zal worden gelijk gemaakt! De eerste stap was een volledig en diepgaand onderzoek naar de technische mogelijkheden en een economisch onder zoek naar de rentabiliteit van een derge lijke tunnel. Daarvoor had men de kik vorsmannen, duikers en ingenieurs no dig. Dagenl ng verrichtten zjj onder zoekingen bij de plaats waar rondom de eeuwwisseling de fundamenten werden gelegd voor een tunnel onder het Ka naal. Dat is nabij Sangatte, dichtbij Ca lais, waar een meer dan 75 meter diepe schacht werd gegraven, vanwaar een tunnel van naar schatting anderhalve kilometer onderzee leidt. Deze schacht werd door de ingenieurs en technici, ge kleed in speciale pakken, die hen tegen de koude diep onder de grond moesten beschermen, verkend. Intussen werd de zeebodem in de om geving onderzocht door drie kikvors mannen die eveneens gekleed waren in anti-koude pakken. Zij ontdekten dat bij de Kanaalbodem sterke stromingen aan wezig zijn. Over ongeveer twee weken zullen zij hun onderzoekingen voortzet ten bij de Engelse kust. Napoleons oude droom werd weer tot leven gebracht door een groep Bri' e en Franse zakenlieden, die hopen in 1970 een tunnel in exploitatie te he ben. Er is sprake van dat de oude Suezhanaal- maatschappij eveneens financieel geïnte resseerd is in het project, evenals Ame rikaanse zakenbelangen. Vroegere plan nen moesten worden opgegeven wegens bezwaren van Engelse zijde, voorna lijk van het leger. De Engelse militaire leiders vreesden dat vele strategische voordelen, die Engeland als eiland bezit verloren zouden gaan. Een dergelijk standpunt is thans niet langer houdbaar, gezien de oorlogswapenen die de laat ste jaren zijn uitgevonden. Maandag is aan 241 arbeiders van de N.V. maatschappij Aviolanda te Papen- drecht ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt verband met het feit, dat eind november of begin december een eind zal zjjn gekomen aan de produktie van Hunter-vliegtuigen en er op korte ter mijn geen nieuwe orders zjjn te ver wachten. De ontslagperiode is drie maanden en zij zal lopen van begin sep tember tot eind november. Bij Aviolan da is reeds eerder kantoor- en fabrieks- personeel ontslagen. In 1955 kwam de Hawker-Hunter-se- rieproduktie bij Aviolanda op volle gang. De fabriek heeft nu nog onder meer een afdeling in bedrijf waarin het onbe mande elektronisch bestuurbare vlieg tuig van het type AT-21 wordt gebouwd. „Ge kunt niet meer worden als misselijk", zei me j. C. M. Pierlo in Heusden, toen ze vorige week gehoor gaf aan een herhaald „auez, dames" en plaats nam tussen de deelnemers aan de plaatselijke pijprookwedstrijd. Ze werd met misselijk, maar wel nationaal kampioene: 51 mi nuten wist ze haar pijp met 3,3 gram tabak brandend te hou den en daarmee sneuvelde het damesrekord, dat op 48 minuten stond. Tegelijk had mej. Pierlo bij zichzelf een verborgen natuur talent ontdekt, dat ze onmiddel lijk verder is gaan ontwikkelen, te meer omdat ze bovendien de smaak van de pijp heeft leren waarderen. De afgelopen zondag heeft ze het thuis al tot 60 minuten gebracht en ze kon digt bij deze aan, dat ze door zal gaan om te proberen ook de mannelijke kampioen van Ne derland te onttronen. Daarvoor zal ze haar pijp meer dan 115 minuten brandend moeten hou- - den. „Ze kunnen me te allen tijde uitnodigen; ik kom overal naar toe", verzekert mej. Pierlo. De nationale kampioene was zich vorige week nog helemaal niet bewust van de pijprook- avonturen die haar te wachten stonden. Tot dan toe trok ze alleen sigarettenrokend door het leven. Toen brak de Heusdense vakantie- feestweek aan, met als een van de attracties de pijprookwedstrijd om het Heusdense kampioenschap. Samen met mevrouw Verhoeven, bij wie zij in pension is, was mej. Pierlo naaf de feesttent gegaan, waar 26 mannen zich voor deelneming hadden aangemeld. Uiteraard was er geen enkele dame. „Dat durven ze hier in Heusden niet" zegt mej. Pierlo. Zelf is zij afkomstig uit Wychen, maar van haar negende jaar al, toen ze by pleegouders in Vlijmen kwam, is ze in de Langstraatse contreien thuis, waar het haar zo goed bevalt, dat ze er niet meer weg wil. Ze is in de streek een populaire figuur: sinds tien jaar voorziet ze in een uitgestrekt rayon vele vaste klanten van textielgoederen en ook op de diverse markten weet ze haar waren aan de man te brengen. Vijf iaar ervaring in een Waalwijkse manufacturenzaak hebben haar de grondslagen van het vak geleerd, waarvan ze de knepen kent. „Allez, dames", zei de wedstrijdleider voor de zoveelste keer en toen gingen mej. Pierlo en mevrouw Verhoeven er „voor de grap" maar bij zitten. Het ging voortreffelijk; voor mevrouw Verhoeven ging het zelfs al te goed: die had haar pijp na 26 minuten schoon leeggerookt. Haar zoon Dirk deed er 35 minuten over, maar mej. Pierlo bleef maar 10 minuten beneden de mannelijke kampioen, die 61 minuten bleef dampen. Ze zat er echt van te genieten, zowel van de pijp tabak als van haar onverwachte prestatie, die haar behalve het nationale kampioenschap dames de derde prijs van Heusden opleverde, bestaande uit een mooi sigarettenpijpje en vier pakjes tabak. Deze laatste ging ze bij haar sigarettenleverancier in- huilen tegen sigaretten, maar de volgende dag had ze al spijt en kwam ze de tabak terughalen. En nu kan men haar na gedane zaken aantreffen met de lange pijp, rokend met kleine trekjes, genietend, en trainend voor kominde wedstrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5