Integratie van vluchtelingen Kind door een vuilnisauto pletterd ver Bepalingen niet stringent genoeg vastgesteld Belastingvrije auto's op Schiphol Hotelprijzen in ons land nog altijd op vrij laag peil Per jacht om de wereld Grootste circus ter wereld in 1959 naar ons land Protest van Nederlandse circus exploitanten Benoemingen ipl® ^'morman De Docker van de Daily Mirror levert kritiek Enkele ambtenaren min of meer tekortgeschoten Mogelijkheid binnenkort geopend Overheidssteun voor hotelbomv niet aan één ondernemer Avontuurlijk Amsterdams echtpaar Kard. Agagianian bij mgr. v. Hussen KRUISWOORDRAADSEL Man overreden en gedood „Bazooka"-proces is uitgesteld Congres in Amsterdam Na treinramp bij Woensel JAARVERSLAG HORECAF In Amsterdam Geen stagnatie in de melkvoorziening Duitser steelt auto en instrumenten van een dokter Een jaar geëist Leiden ontwerpt een nieuwe veemarkthal WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 PAGINA 1. Ridder Oranje-Nassau 50 Erics ontsteltenis ontgaat Thorfinn niet en op diens vraag zet de Noorman kort de toestand uiteen. „Zo ziet ge, vriend," zegt hij, „dat het vaak nuttig is, eerst te praten alvorens te doen. Indien mogelijk, moeten we zien te voorkomen, dat het meisje in Arnars handen valt. Vóór alles moeten Olaf en de anderen dus gewaarschuwd worden, zodat Arnar niet de kans krijgt hen met zijn sluwe smoesjes om de tuin te leiden. Het is het beste, dat ik nu naar Olaf terugkeer en gij mijn zoon naar de burcht brengt. Ik zal u een boodschap meegeven; ge krijgt dan een paard en kunt gemakke lijk de verloren tijd weer inhalen." „Dus..^, ik kan met Arnar afrekenen op mijn manier," knikt Thorfinn met flikkerende ogen. „Het is goed, Ko ning. Heb dank." „Het is meer aan mij om u te danken," is Erics weder woord. „Gij hebt mijn leven gered en dat van mijn zoon. Ga thans, Thorfinn Snelvoet!" Een gebruinde knuist grijpt krachtig Erics uitgestoken hand en zwijgend gaan zij uiteen. Lenig springt Eric in het zadel, en terwijl Thorfinn Snelvoet de tocht naar Olafs burcht voortzet, stormt Eric de Noorman, diep over zijn paard gebogen, voort. Arnar heeft een ruime voorsprong en maar al te goed beseft de Noorman, dat in deze wedloop alle kansen tegen hem zijn. Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag PV- De kamerprijzen van de Nederlandse hotels zijn sinds 1951 met 47.1 pet. ge stegen. De prijzen voor volledig pension hebben in dezelfde periode een stijging te zien gegeven van 27.6 pet. In het kader van de grote Europese landen is deze toeneming althans van de kamer- prijzen vrjj aanzienlijk te noemen hoe wel juist de „goedkope" landen als Oostenrijk een nog hoger percentage be. reiken. De prijzen op zich bewegen zich ln Nederland vergeleken met de andere landen nog op een vrij laag peil. Alleen Spanje is nog goedkoper dan Nederland wat de kamerprijzen betreft. Bij de pen- sionprijzen blijft ook Oostenrijk bij Nederland ten achter. In Nederland steeg de gemiddelde kamerprijs van bijna f 9 tot f 13, in Duitsland in de zelfde periode van ruim f 13 tot bijna 117 en in Frankrijk van f 11 tot f 16. Deze cijfers zijn ontleend aan een vergelijkend onderzoek van de hotel- prijzen in 1200 Europese hotels op basis van de hotelgids van de internationale hotelassociatie. Het jaarverslag 1957 van de Horecaf, waarin de resultaten van dit onderzoek zijn gepubliceerd, conclu deert dat de prijzen in Nederland nog steeds laag zijn vergeleken met de om liggende landen en dat er stellig geen aanleiding is voor de internationale toe rist om ons land wegens de vermeende hoge hotelprijzen te vermijden. Over een andere veel gehoorde klacht, het tekort aan hotelbedden, merkt het jaarverslag op dat in Amsterdam, de stad met het hoogste bezettingspercen tage in de hoogste klasse, (de twaalf voornaamste Amsterdamse hotels), in 1957 geen hogere gemiddelde bezetting werd bereikt dan 74.9 pet. Slechts ge- Op de Amsterdamsestraatweg te Utrecht is maandagavond omstreeks half acht de 32-jarige motorrijder H. v. d. H. uit Utrecht verongelukt. V. d. H., die met zijn motor, komende uit Je richting Amsterdam naar het stads centrum reed, werd door een personen auto, bestuurd door de 44-jarige J. V., eveneens uit Utrecht, aangereden en raakte met zijn hoofd onder het linker- wiel van de auto. Hij werd op slag gedood. Het proces tegen zes Algerijnse Fran- len, die worden beschuldigd van het or ganiseren van een aanslag op de opper bevelhebber der Franse troepen in Al gerije, generaal Raoul Salan, is uitge steld in verband met de gezondheids toestand van de voornaamste beklaagde, dr. René Kovacs, die een blinde-darm- operatie heeft ondergaan. Dit meldt Reu ter. Het proces, dat voor een Parijse krijgs raad zou worden gevoerd, is 24 juli j.l. begonnen. Het werd toen, na een dag, verdaagd. 10 September a.s. zal dr. Ko vacs opnieuw medisch worden onder zocht. De aanslag op Salan werd gepleegd met een zelfvervaardigde „bazooka" an- titankgeschutprojectiel, een z.g. „pant servuist" die werd afgeschoten vanaf het dak van een gebouw tegenover Sa- lans hoofdkwartier. Hierbij vond een majoor van Salans staf de dood. een an dere officier werd gewond. De New Yorkse Daily Mirror" oefent vandaag kritiek op de verzending van Amerikaanse wapens naar Indonesië, „een land. dat ongeveer even stabiel en betrouwbaar is als een zelfgemaakte raket in handen van jongens, die voor uitvindertje spelen". Het blad vervolgt: ..Indonesië is niet alleen neutralistisch. De communistische partij is er de par tij. die de meeste stemmen op zich ver enigt. De Indonesische president, Soe- kamo. heeft heel wat lippendienst aan ons bewezen, maar zijn daden zijn wel erg links. De theorie van de geniale strategen op ons ministerie van buiten landse zaken is blijkbaar, dat de In donesische regering op de een of andere manier verschilt van de rest van het volk en van de president en dat zt) sterk anti-communistisch is, niettegen staande het feit, dat zij zojuist een anti communistische rebellie heeft neerge slagen". Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau dc eerw. heer A. J. van Weert (broeder Leo), direc teur van het pensionaat St.-Louis te Weert Wegens zijn benoeming tot minister-pre sident van Suriname is aan mr. S. D. Emanuels op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend uit zijn functie van ambassaderaad aan de ambassade te Washington, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten. durende zes maanden ligt dit percen tage boven de 90 pet. Het verslag concludeert dat de bouw van een nieuw luxe hotel (Hilton) zal gaan ten nadele van de bestaande hotel- lerie. De stijging van het toeristenver keer na 1960 maakt weliswaar de bouw van nieuwe hotels noodzakelijk, doch, zo meent de Horecaf, vooral in de meer populaire klasse. Bij de in Nederland bestaande logiesprijzen is nieuwbouw van hotels niet rendabel te maken. Dit zou alleen met overheidssteun mogelijk zijn. De Horecaf wenst dan echter een voor alle partijen gelijke steun en niet, zoals thans schijnt te gaan gebeuren, aan één ondernemer. Blijkens de cijfers van het centraal bureau voqr de statistiek boekte Am sterdam in 1957 10.252.000 overnachtin gen, Den Haag (zonder Scheveningen) 515.000 en Rotterdam 389.000. In Am sterdam was het aantal overnachtingen voor buitenlanders (bijna driekwart van het totaal) het hoogst. De toenemende concurrentie van de televisie begint vooral voor de bedrij ven met orkest en artiesten bijzonder ernstig te worden. Het verslag kritiseert de schadelijke publiciteit die aan het optreden van kinderverlamming en de a-griep is gegeven. Het vraagt voorzich tigheid van de overheid bij mededelin gen over dit soort verschijnselen en spreekt enigszins vaag het vermoeden uit dat nadrukkelijke vermelding van deze epidemies in het voorjaar het werk is van buitenlandse concurrenten. Het probleem van de vluchtelingen de moeilijkheden van en de mogelijk heden voor hun integratie vormt het onderwerp van een ontmoeting tussen oost en west op maandag 15 september a.s. in Amsterdam. Op dit congres, georganiseerd door de Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp, zal een vijftal inleidingen worden gehouden. In de ochtendzitting spreekt prof. dr. H. Kohier, hoogleraar aan de vrije universiteit te West-Berlijn, over as Menschenbild im Osten". Prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-college te Brugge spreekt over „Licht- en schaduwzijden van het West- Europese cultuurpatroon". 's Middags houdt dr. N. V. Komar, vice-voorzitter van de Poolse katholieke verenigingen in Nederland, een korte inleiding over de situatie van de be jaarde vluchteling en van de vluch teling in kampen. Bela Zöldi, mede werker van de Europaeische Bildungs- gemeinschaft „Eiserner Vorhang" be handelt „Integrations-Schwierigkeiten der Ungarische Flüchtlingen der Ok- tober-Revolution". Mr. F. J. A. Ver berk. directeur van het bureau van de Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp, belicht tenslotte de „Inte gratie-mogelijkheden". De bijeenkomsten worden gehouden in „Bellevue", waar 's avonds een cul turele manifestatie volgt, verzorgd door de nationale organisaties van vluchte lingen in Nederland. De Franse kunstenaar Gustave, gekleed in een voetbalshirt anno 1920, toont zijn versie van prinses Margaret (dame en violoncel). De artiest is „van plan" om zijn schepping voor ongeveer een half miljoen gulden te verkopen; dus liefhebbers voor! Gustave vormt op zichzelf al een bezienswaardigheid als hij in een oude auto langzaam over de hoofdwegen aan de Rivièra rijdt. Een roltrommel-vuilnlsauto van de Utrechtse gemeentelijke reinigingsdienst is dinsdagmiddag in de Spieghelstraat te Utrecht ingereden op een groepje kin deren, dat op het trottoir aan het spe len was. De driejarige Vvonne den Breejen werd tussen de muur van een woning en de auto verpletterd en was op slag dood. Omstreeks kwart over één waren mannen van de reinigingsdienst bezig de vuilnisemmers te ledigen in de Spie ghelstraat. Terwijl de chauffeur, even eens bezig was achter de wagen een emmer te ledigen, zag de berijder de zachtjes voortrijdende vuilniswagen ge vaarlijk dicht een geparkeerde auto na deren. Hij wilde met het stuurwiel, dat buiten de cabine is aangebracht, de richting van de wagen wijzigen, maar ge raakte daarbij met zijn mouw achter 'n handgashandle. De wagen kreeg daar door plotseling te veel gas en reed het trottoir op. De kinderen vlogen uiteen, maar de driejarige Yvonne den Breejen kon niet meer zo snel wegkomen en werd door de stuurloze auto verplet terd. Ten aanzien van het spoorwegongeval 1 men seinen worden gebruikt. Indien van in Woensel heeft de spoorwegongeval- de zijde van de directie der N.S. zou lenraad aan de minister van verkeer en wordëh opgemerkt dat in de praktijk -T i i jt i„lJ I Jni LN «-ffiniXn+o rli on o4 waterstaat o.m. het volgende voorgesteld: De spoorwegongevallenraad is van oor deel dat de bepalingen betreffende het „verkeerd spoor rijden" in het trein- en rangeer-dienstreglement stringenter die nen te worden vastgesteld en moeten worden aangevuld. Aangezien de raad echter het opstellen van de definitieve redactie van deze bepalingen aan de di rectie van de N.V. Nederlansche Spoor wegen meent te kunnen overlaten, doet hij de minister, bij wijze van proeve, een tekst daarvan toekomen die naar het oordeel van de raad de bedoeling van de voorgestelde wijzigingen duidelijk weergeeft. Voorts is de spoorwegongevallenraad van oordeel de aandacht van de minister te moeten vestigen op de omstandigheid dat bij het gehouden onderzoek is ge bleken dat in de dienstuitvoering seinen worden gebruikt die niet in het dienst reglement. afdeling seinreglement, zijn vermeld. De raad stelt de minister mits dien voor de directie van de N.V. Neder- landsche Spoorwegen te verzoeken er met kracht op toe te zien dat uitsluitend de officiële, in het seinreglement opgeno- Over tien dagen zal een begin worden gemaakt met de onmiddellijke afleve ring op de luchthaven Schiphol van be lastingvrije auto's voor in Europa aan komende K.L.M.-passagiers, daar het ministerie van Financiën thans voor alle problemen op administratief en fiscaal gebied een oplossing heeft gevonden. De bedoeling is, dat zo spoedig mogelijk in een der garages op Schiphol een toon zaal wordt ingericht, terwijl de mogelijk heid wordt overwogen in het atoomge bouw, nog voordat dit zal worden ver bouwd, een afgesloten gedeelte beschik baar te stellen om daar een keur van Europese wagens neer te zetten, waaruit de aanstaande koper dus een keus zal kunnen doen. Het is thans zeker, dat de toekomstige koper van een nieuwe wagen, die een buiten Europa woonachtige interconti nentale passagier van de K.L.M. moet zijn, op Schiphol binnen een kwartier kan wegrijden om zijn tocht door Euro pa te beginnen. Op de nieuwe wagen Zal een G.N.-plaat (G.N. betekent Geen Nederlander) worden bevestigd, terwijl voorts het kentekenbewijs en het carnet voor elke wagen van tevoren in gereed heid worden gebracht. Tot op heden was het zo, dat de pas sagiers de auto's enkele maanden van te voren moesten bestellen, wilde het mogelijk zijn aan alle verlangens op het gebied van merk, kleur en accessoi res te voldoen. Thans kan men elke wagen van Europese makelij op de Am sterdamse luchthaven kopen en er on middellijk mee wegrijden. Speciaal voor Amerikaanse toeristen heeft deze nieu we faciliteit nog twee belangrijke voor delen. Door ue auto op Schiphol te ko pen kan hij gebruik maken van de be dragen, welke hem ten dienste staan om tot aan een van te voren vastgesteld maximum het in Europa gekochte pro- dukt vrij van belasting in de Verenigde Staten in te voeren. Voorts bestaat voor hem de mogelijkheid op gemakkelijke wijze de auto na afloop van het Euro pese bezoek als gebruikte wagen naar Amerika te laten verzenden. is gebleken dat bij een efficiënte dienst uitvoering behoefte bestaat aan de toe passing van een of meer, niet in het sein reglement voorkomende seinen, zou de minister kunnen voorschrijven een daar toe strekkend voorstel bij hem in te dienen. De spoorwegongevallenraad heeft zijn voorstellen aan de minister doen vooraf gaan door beschouwingen en conclusies waartoe het onderzoek de raad aan leiding heeft 'gegeven. In zijn slotconclusie deelt de spoor wegongevallenraad mede van oordeel te zijn, dat het ernstige ongeluk te wijten is geweest aan een samenloop van om standigheden, waarvan de belangrijkste was, dat de „lastgeving verkeerd spoor" van Woensel tot Best niet te Woensel, doch te Eindhoven, op last van de trein dienstleider aldaar, is afgegeven. Naar de mening van de raad, aldus de slotconclusie, was dit een gevolg van het feit dat de bestaande voorschriften ten aanzien van het „verkeerd spoor rijden" niet stringent genoeg zijn ge redigeerd en op enkele punten aanvulling behoeven. Hierdoor zijn te Eindhoven bij de betrokken ambtenaren misvattin gen ontstaan. De raad is verder van oor deel dat enkele ambtenaren in meer of mindere mate in een juiste dienstuit voering zijn te kort geschoten. Bij het ongeval zijn trein 54, die om 7.15 uur op 12 augustus 1957 uit Eind hoven was vertrokken, en trein 609, een elektrische stroomlijn-reizigerstrein Am sterdam-Maastricht-Heerlen, 's morgens om circa achttien minuten over zeven bij Woensel met elkaar in botsing ge komen. Bij het ongeluk waren direkt vijf doden en 21 gewonden te betreuren, van deze gewonden zijn er later twee overleden. De raad is in zijn eerste conclusie van oordeel dat de door de 55-jarige J. M. R„ commies-titulair te Eindhoven bij de N.S., in overleg met de 28-jarige A. Th. K., commies bij de N S. te Breda, getrof fen maatregelen met betrekking tot het rijden over verkeerd spoor van trein 54 en volgende juist zijn geweest. Deze re geling, aldus de raad, stond geheel los van de uit hoofde van andere bepalingen voorgeschreven veiligheidsmaatregelen, die een veilige loop van deze treinen moesten waarborgen. De raad is in zijn tweede conclusie van oordeel dat op grond van het be paalde in het trein- en rangeerdienst reglement de door R. opgestelde schrifte lijke dienstovergave in de gegeven bui tengewone omstandigheden niet volledig is geweest, aangezien hij verzuimd heeft daarbij te vermelden, dat eveneens op dracht was gegeven om aan trein 54 en volgende treinen een lastgeving voor het rijden over verkeerd spoor van Woensel tot Best uit te reiken, een maatregel die van essentieel belang is voor de veilige loop der treinen. In de IJmuidense haven is in de nacht van maandag op dinsdag het jeugdige Amsterdamse echtpaar Nagel en hun jonge zoon Nollie aan een reis om de wereld met het zeiljacht Zee- jutter begonnen. Het drietal denkt over deze reis, die via Las Palmas en het Panamakanaal naar Sydney in Austra lië en het Suezkanaal terug naar Neder land leidt, ruim vijf jaar te doen. De Zeejutter is niet voorzien van een motor, zodat de gehele tocht zeilend moet worden gemaakt. Zoveel mogelijk zal van de stromen op de verschillende oceanen en zeeën worden geprofiteerd. De Zeejutter is een 9,60 meter lange verbouwde stalen reddingssloep van het stoomschip Volendam. In de afgelopen vijf jaar heeft de heer Nagel de sloep in Durgerdam en in het Lozingskanaal te Amsterdam verbouwd tot een van twee masten voorzien kitsgetuigd jacht. De drie kooien, reserve-onderdelen en mondvoorraad bevinden zich in het voorschip; het dagverblijf en de tanks Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft mededeling ontvangen dat het overleg tussen de Amsterdamse melk- bedrjjven en de Amsterdamse slijters organisaties ertoe heeft geleid dat in de normale melkdistributie geen stagnatie zal komen. Toen in 1956 het Amerikaanse circus Barnum and Bailey de poorten voor goed sloot, ging de kwalificatie „groot ste circus ter wereld" automatisch over op het Duitse circus Krone. Volgend jaar zal het Nederlandse publiek met dit reuze circus (5000 zitplaatsen) ken nis kunnen maken. Amsterdam heeft de primeur. Eind mei 1959 zal de giganti sche karavaan de tenten opslaan op het terrein aan de Jan van Galenstraat voor de eerste reeks voorstellingen, die in oktober beëindigd zal worden. In die periode van 150 dagen zal het circus ook voorstellingen geven in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en acht provincie hoofdsteden. Het programma bestaat uit een schouwspel in vijf delen, dat reeds drie jaar lang ongewijzigd in cir cus Krone loopt. Het circus moet over een terrein van minimaal 22.500 m2 kunnen beschikken om de tenten en de driehonderd wa gens (met 320 bedden voor evenveel me. dewerkers) te kunnen plaatsen. Het heeft een eigen brandweerkorps van 15 man, een eigen elektrische centrale, een eigen watervoorziening en voert een facade van 36x14 meter, die door mid del van een oliedrukinstallatie opgezet wordt. Het vervoer per spoor in Neder land zal aileen al 250.000,- kosten. Zou men alle medewerkers, de gehele me nagerie en al het materiaal in één trein willen vervoeren, dan zou die trein een lengte van ruim 2 kilometer moeten hebben De Vereniging voor de Belangen van de Nederlandse Circussen heeft een protesttelegram gezonden aan de minis ter voor sociale zaken naar aanleiding van de komst van dit circus naar Ne derland gedurende het zomerseizoen 1959. „Gezien de vele moeilijkheden waar mede de Nederlandse circussen door de dalende conjunctuur en de sterk ge stegen exploitatiekosten de laatste ja ren te kampen hebben, achten zij het niet mogelijk het volgende seizoen in ons land op toernee te gaan, indien in derdaad een buitenlands circus in ons land voorstellingen zou geven. Door de kleine omvang van ons land en de hui dige economische omstandigheden is er in Nederland zelfs bijna geen plaats voor de vier Nederlandse circus-onder nemingen", aldus het telegram. voor 700 liter drinkwater en 180 liter petroleum in het middenschip en een kleine keuken in het achterschip. Het scheepje heeft drie waterdichte schot ten. Gerard Nagel is als lasser werkzaam geweest op enige scheepswerven. De Atlantische Oceaan wordt overgestoken in de richting van Las Palmas op de Canarische eilanden. Daar heeft een oude vriend reeds werk voor hem ge vonden. Zodra voldoende verdiend is wordt de reis voortgezet. „Van navi gatie weet ik niet veel af", vertelde Nagel bij het vertrek uit IJmuiden. „Ik heb echter een hoop kaarten en een kompas aan boord. De koers kan ik uitzetten en een gegist bestek je komt dan ook wel. Verder zullen we af wachten waar de wind ons brengt". Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclasserings-afdeling van het Leger des Heils, eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank dins dag tegen een 28-jarige Duitser afkom stig uit Hildesheim, die zich moest ver antwoorden wegens diefstal van een personenauto en een aantal medische instrumenten. Toen de verdachte zich 29 december van het vorige jaar te Den Dolder be vond, ontdekte hij voor een villa een geparkeerde auto, welke aan een dok ter toebehoorde en welke een aantal medische instrumenten ter waarde van tienduizend gulden bevatte. Hjj nam de wagen en reed ermee naar Duitsland, waar hij de instrumen ten in een bos begroef, omdat hij er niet goed raad mee wist. Vervolgens vertrok hij met de gestolen wagen naar Hamburg, waar hij enige dagen later op verzoek van de Nederlandse justitie werd aangehouden. Uit het verhoor bleek, dat de man al verscheidene malen door Nederlandse gerechtelijke instanties was veroordeeld, maar zo goed als geen enkele straf had uitgezeten, omdat hij er steeds maar in slaagde te ontvluchten. Uitspraak 2 september. Dit is dan de roos „Moens de Femig", een Nederlands produkt, welke van daag, nu op de Brusselse wereldten toonstelling de Nederlandse Nationale Dag wordt gevierd, aan baron Moens de Fernig, commissaris-generaal van de Expo, en aan diens echtgenote is aange boden. De roos heeft een lichtrode kleur en bestaat uit ongeveer vijfentwintig bloembladen. Men is vier jaar met het kweken van de roos bezig geweest. Vanochtend heeft kardinaal Agagianian, pro-prefect van de H. Congregatie de Pro paganda Fide, met de pauselijke internun tius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, wiens gast hij is, een bezoek gebracht aan het bureau der pauselijke missiegenootschappen in Den Haag. De kardinaal werd begroet door mgr. H. J. J. van Hussen, directeur der pauselijke missiegenootschappen in Ne derland. In het gezelschap van kardinaal Agagia nian bevond zich, behalve mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. J. O. Smit, kanunnik van de St.-Pieter, en mgr. dr. Jos Damen, rector van het Ne derlandse college te Rome, ook de directeur van de pauselijke missiewerken in Duits land, prelaat Mund. In een toespraak, uitgesproken in het Frans, heeft mgr. H. J. J. van Hussen aan depro-prefect van de H. Congregatie de Propaganda Fide verzekerd, dat de Ne derlandse katholieken hem evenzeer zul len steunen als zij dit vroeger kardinaal Van Rossum hebben gedaan. In zijn antwoord op de toespraak van mgr. Van Hussen heeft de kardinaal zijn hartelijke dank uitgesproken voor hetgeen Nederland in het verleden heeft gedaan en nog steeds doet voor de missie. Hij wees op de ontwikkeling, welke op het ogenblik gaande is en welke enorme eisen aan de missie-activiteit van de Kerk stelt. Met name noemde hij de gevaarlijke vooruit gang van het communisme en het materia lisme. Anderzijds leveren ook het nationa lisme en de Islam grote problemen voor de missie op. Z. Em. deed een beroep op de katho lieken van Nederland om de missie nog meer te steunen. „In dit land van de tabak wil ik vragen om een dag per jaar niet te roken". Dit offer te brengen voor de missie. Bij de ontvangst waren ook aanwezig de leden der diocesane besturen van de pau selijke missiegenootschappen in Nederland, alsmede prof. dr. G. H. L. Zeegets en mr. dr. C. Chr. van Haren namens het Kardi naal van Rossum-instituut. Bij K.B. zijn benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de structurele en toegepaste geologie: dr. L.U. de Sitter, thans buitengewoon hoog leraar; in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de huid- en ge slachtsziekten dr. L. H. Jansen, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar A aan de universiteit; in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de organische scheikunde dr. E. C. Kooy- man; tot buitengewoon hoogleraar; in de afdeling der algemene wetenschap pen der T.H. te Eindhoven om onderwijs te geven in de perceptie- en informatie- leer: dr. J. F. Schouten, directeur van het instituut voor perceptie-onderzoek te Eindhoven; in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de in dustriële sociologie dr. J. A. A. van Doorn, thans directeur van het instituut voor sociaal onderzoek van het Neder landse volk; in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de theoretische biologie dr. H. R. van der Vaart. Benoemd tot lector: in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuni versiteit te Leiden om onderwijs te ge ven in de paleontologie dr. A. Brouwer; in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om on derwijs te geven in de experimentele dierkunde dr. J. J. A. van Iersel; in de faculteit de letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden om onder wijs te geven in de Italiaanse taal en letterkunde mevrouw dr. I. Hymans- Tromp. In Leiden zijn de plannen bekend ge maakt voor de bouw van een nieuwe overdekte veemarkt, die twee miljoen gulden zal moeten kosten. Reeds in 1956 is een plan voor een veemarkt hal ontworpen, die ongeveer tien mil joen gulden moest kosten en zou wor den geplaatst op het Schuttersveld in de buurt van het Stationsplein. Dit plan heeft het college van b. en w. moeten laten varen, or-idat de planologische dienst van de provincie en ook gedepu teerde staten bezwaren opperden van stedebouwkundige aard. wenste de verkeersader viaduct-Rijnsburg en Leiden-binnenstad niet te doorbreken en men achtte het beter, dat op dit veld voor Leiden representatieve gebouwen zouden worden geplaatst. Bovendien wa ren er financiële bezwaren. Thans heeft de architect C. Hamerpagt uit Arnhem in opdracht van b. en w. van Leiden nieuwe schetsen van een over dekte markthal ontworpen, die gesitu eerd is aan de andere z\)de van de Haarlemmertrekvaart, in een strook poldergrond genaamd Groenoord. Het is een hal van tachtig hj honderd me ter, die ook geschikt is voor zaalspor ten en vergaderingen. Horizontaal: 1. briefaanhef; 4 af standsmaat (afk.); 5. voorzetsel; 7* ge vangenis; 9. bevel; 10. hennepbraak; 12. levenslucht; 14. grondtoon; 15. rivier in Italië; 17. internaat; 23. uitroep; 24. bez. voomaamw. 25. zangnoot; 26 ro- meinse rijk (afk.); 28. af; 29. misdaad. Verticaal2. Engelse titel; 3. zang- noot; 4. toiletgerei; 6. deel v. e. Franse ontkenning; 7. keurig; 8. snel; 9. Rïïjl voornaamw. 11. deel van een kolt pot; 13. reinigingsmiddel; 16. de oa (afk.); 17. dierengeluid; }8-„Pe uitroep' soort zwijn; 20. maatstaf; 21- Pi 22. te weten (afk.); 25. rondhout, 27. ambtshalve (Lat. afk.). Horizontaal: .1- Merwede. - uil; 2. onervaren: 3. sigaar - lomp; 4. gek. - mrs 5. lef- - rotj, o w-' - Nazareth; éér - terug; 8. knoest, - Pisa; 9. despotisme; 10. en, - peet, eik; 11. kennel, - n.m. Verticaal: 1. mos, - Moekden; 2. enig, - Wenen; 3. regel, - ros; 4. wra ken, - appe; 5. Eva, - fatsoen; 6. darm, - zetten; 7. er, raar, - ite; 8. els, - rups; 9. UNO, - regime; io. moot - sein; 11. liP) Thea_ km

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2