Veel modem werk op het program van N. Ph. O. BLOEM END A AL Reconstructieplan opnieuw ter sprake gebracht MELKWAGENS In Bloemendaal verlaten drie leden de gemeenteraad Samenstelling getuigt van eenzijdige instelling 9000 gestolen uit de Vishal Aanrijdingen en ongevallen in Haarlem NIEUWE A. van Gelukinzichtelijk bestuurder J. F. M. Pinxterberaden oordeel en C Sc huk, eerste socialist Vliegtuigmonteur dodelijk gewond BENOEMINGEN DOMINICANEN EN AUGUSTIJNEN Tienkamp met 100 m. gestart SEIZOEN 1958-1959 Raad Haailemmerliede £^rï.Vrl„Th0Uaen Geen valsheid in geschrifte Bloemendaalse kleer maker vrijgesproken Bloemendaal koopt De Haringbuys Vrachtauto duwt machine vooruit WOENSDAG 20 AUGUSTUS 19x PAGINA 3 Solisten Vereeniging Haerlem Zomerprogramma gaat door R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Vroege start volleybal- competitie Renault Frégate Transfluide GARAGE DEN HOUT Adverieniie in Haarlem e.o. Orgelconcerten Nieuwe directeur Kath. Militair Tehuis F ractievoorzitter Nestor Free Foresters naar Haarlem Donderdag tegen K.N.C.B. team Faillissementen Beëdigd Nieuwe woningwet woningen in Bloemendaal Bouw verplegershuis Collecte kankerbestrijding in Bloemendaal LAATSTE NIEUWS Atletiektitels Films: verstrn Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York In het seizoen 1958-1959 zal het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest in Haarlem achttien concerten geven, na melijk negen op dinsdagavond en negen op vrijdagavond. Het programma is ver vat in een verzorgd uitgevoerd boekje, dat rijkelijk is voorzien van portretten van de solisten bjj de verschillende con certen en waarvan de titelpagina ge signeerd werd met een tekening van Lily van Cieeff. Wat de programma- samenstelling betreft valt liet ons op dat er vrij veel moderne werken zijn geprojecteerd, hetgeen niet wegneemt dat ook andere tijdperken goed verte genwoordigd zijn. Jammer genoeg heeft de samensteller van de programma's (of zijn het de samenstellers?) één be lofte niet ingelost, hetgeen ons persoon lijk erg spijt. De componist Mozart is n.l. slechts héél karig aanwezig. Op de dinsdagavonden treffen wij hem maar drie keer aan, en dan nog in heel bekende werken, terwijl men op de vrijdagavond slechts één keer een plaatsje, wist vrjj te maken voor het grootste genie uit de wereld der toon kunst. Vanzelfsprekend juichen wjj het toe dat ook de moderne muziek een flink aandeel heeft, maar men dient toch niet uit het oog te verliezen dat de klas sieke stijl zowel voor kenners als lief hebbers nog steeds een enorme aan trekkingskracht blijft behouden, waar tegen het moderne repertoire voorlopig nog niet op kan. Een ander hiaat in het programma vinden wjj het ontbreken van één der frootste componisten aller tijden: Franz chubert. Eigenlijk zouden wij wel eens graag precies willen weten, wie de pro gramma's samenstelt, bij een instituut als het Noordhollands Philharmonisch orkest. Bij andere concertinstellingen hoort men van artistieke adviseurs, of althans zeker van vertegenwoordiging in het bestuur hiervan. Hoe zit dit eigenlijk bij het Noordhollands Philhar monisch orkest? Heeft een bestuur, dat zich hoofdzakelijk met de economische belangen van de instelling bezig houdt, ook de competentie om beslissingen op artistiek terrein te nemen? Of beslist de dirigent helemaal alleen? Zo ja, ook dit is dan niet ideaal, omdat bepaalde voorkeur en instelling, een zekere één zijdigheid kunnen veroorzaken, zoals nu uit de programmasamenstelling blijkt. HU ons weten is in het gehele bestuur van het N.Ph.O. niet één figuur uit de muziekwereld opgenomen; met andere woorden: een muziekinstelling heeft een leiding die buiten de dirigent niet één musicus in zijn gelederen telt. Wy had den eerlijk gezegd gehoopt, dat hierin vroeg of laat nu eindelijk eens verande ring zou komen. Maar nee, in Haarlem sukkelen we wel door met deze mis standen. Intussen willen we terugkeren naar het seizoenprogramma. Het meest op vallende is de grote vertegenwoordiging van de componist Bela Bartók. Op dins- dag 9 december wordt zelfs een geheel Bartok-programma uitgevoerd. Ook de Franse componisten Berlioz-Debussy en Ravel zijn veelvuldig opgenomen. In het oog springend zijn verder de keuze van werken van de 17e eeuwse componist Hellendaal, (een concerto-grosso) Guil- laume Landré, Lex van Delden met zijn vierde symphonie, Paul Hindemith met Mathis der Maler, Frank Martin's vm? £ncert de ..Symphonie iiturgique" een J?oneSSer en Luctor Ponse met j Pianoconcert. Verder zijn vermel- enswaard het tweede pianoconcert van Sèr'oi^Tormin en een symphonietta van Bijzonder verheugend is het enga geren van vele Nederlandse solisten als Tibor de Machula, Piet Kee, Her man Krebbers, George van Renesse, Theo Olof. Luctor Ponse, Anne Bjjls- ma en David Hollestelle. Van de UNINSKY, pianist m%r J A'-x NAN MERR1MANmezzo-sopraan grote buitenlanders noemen wjj Alex ander Uninsky, Hans Richter-Haa- ser en Nan Merriman. Naast de twee vaste dirigenten Henri Arends en Marinus Adam, komen Bernard Haitink, Victor Clowez en Nils-Eric Fougstedt hier in Haarlem dirigeren. Samenvattend kunnen we zeggen dat het programma veel interessants kan bieden, maar dat er ook een zekere éénzijdigheid uitspreekt. De ondervin ding zal moeten uitmaken of het in alle behoeften voorziet. Wjj wensen dirigen ten en orkest in ieder geval een vrucht baar en succesvol seizoen '58-'59 toe. Het bestuur van de Vereeniging Haer lem meent in de geest van de op 27 juli overleden voorzitter dier genoemde vereniging, dr. C. Spoelder, ie hande len, door het mede door hem reeds vastgestelde zomerprogramma te laten doorgaan. Derhalve nodigt het bestuur de leden wederom uit tot het beluiste ren van de klokkenbespeling op de Groo- te of St. Bavokerk door Gaston van den Bergh, beiaardier te Mechelen, donder dag 4 september van 20-21 uur in de tuin van het kantongerecht, Jansstraat. Tevens nodigt het bestuur de leden uit tot een autotocht naar de steden Haastrecht en Schoonhoven zaterdag 13 september waarbij de respectieve raad huizen en verdere historische beziens waardigheden zullen bezocht worden. De algemene vergadering van 23 augustus is tot nader te vermelden datum uitge steld. In de nacht van maandag op dinsdag is uit de Vishal op de Groote Markt in Haarlem, waar tijdelijk een grammo foonplatenwinkel is gevestigd, een be drag van 9000 ontvreemd. Van de da ders ontbreekt tot nog toe ieder spoor. De politie heeft kunnen nagaan, dat de dader(s) naar binnen wist(en) te ko men via het lichtdak van de Vishal. In een bureaula werd een geldkistje aan getroffen, dat afgesloten was, maar waarvan de sleutel elders in het bureau lag opgeborgen. Nieuwe aanwinsten: B.. Albach: De spelleiding van het leketoneel. D. Boer: Zelf vergrotingen maken. J. Castens: Het practische huis. C. Dreesmann: Met de draad van Arachne - I. C. Drees mann: Met de draad van Arachne - II. Randen en vullingen. C. Dreesmann: Met de draad van Arachnie - III. Mo tieven. B. Niegeman-Brand: Woning interieurs. A. Maiuri: Pompeji. P. G. Prins, A. Sluiter en J. G. Zeijlstra-van Loghem: Inleiding in het kinderrecht en de kinderbescherming. L. Salvatorel- li: Rom. Versiering, De, van de vrou wenkloosters en kloosterscholen. Vollmar, H.: Handleiding voor doelmatige keuken inrichting. liede ?!ïnil?en*eraad van Haarlemmer- avond tijden^aanv!oude hceft maandag- de oude samen«,i ,?tste vergadering in discussie gewiia lng een langdurige burgemeester V» aan het voorstel van de de reconstructie th°uders betreffen- ten oosten van de Or»*-" t''rrf:inen te Halfweg. Reeds in 2 Nassaustraat dering was deze reconste va"8e verga- ke gekomen en gisteren Ie ter sPra' W. met eenzelfde plan als dejtijd" B' C" De heer Rijkeboer (VVm i ceerde tijdens de vergadering tn~ genvoorstel en bracht een p]an ter fel, dat volgens enkele raadsleden rfö dorpskern van Halfweg een fraaier aan zien zou geven. In het plan'werd aan~ dacht besteed aan speelgelegenheid voor de jeugd en aan een royale be planting. Tevens was er een parkeerge legenheid in opgenomen. Ofschoon bur gmeester drs. J. J. M. Visser een vurig v«'dooi hield voor het door B. en W. t, 0rgestelde plan bleef de heer Van Vns s e n (WD) dié veel meer voelde vV°5 het plan van de heer Rjjkeboer e ,eri nimmer voor het plan van B. te stemmen omdat men daar mee niet het beoogde doel, verfraaiing 2n de dorpskern, zou bereiken. Hu stel- zio vo?r het pian-Rijkeboer te laten be- di°Sr de gemeentelijke technische a levens sloeg hij voor het terrein huil Julla.nastraat waar een dorps- ba rwiovff-roz|ecteerd °P te hogen en als wild* a 6 t0- bestemmen. Daarmee anrfpr p-pHpoh wyzi&ing brengen in een en W betrlffendanHhet voorstel van B- men staakten, waardoor de behande- verfraaiing van het zogeheten omvor mingsstation, vroeger eigendom van de NZHVM, en de verhuur van het ge bouw aan de Margrietschool om te voor zien in een dringende behoefte dier school aan speelruimte. Voorts werd zonder hoofdelijke stemming een per ceel grond verkocht aan de Kanaaiweg, groot ongeveer 300 vierkante meter te gen de prijs van vijf gulden per vier kante meter. De raad toonde zich aan het begin van de vergadering zeer bereidwillig om medewerking te verlenen aan een ver zoek van de r.-k. v.v. NAS in Halfweg om een tweede veld ten noorden van de spoorlijn. Burgemeester drs. Visser zei in een toelichting, dat B. en W. reeds lang bezig zijn de benodigde grond in eigendom te verkrijgen, maar dat de moeilijkheden die zich daarbij voordoen 7X1 niet talrijk, dan toch van dermate ernstige aard zijn, dat zij moeilijk kun nen worden overwonnen. Voor de aanleg v an een tweede veld is een oppervlakte grond van ongeveer een hectare nodig, eeï?- aanh°op die de gemeente waar- sctUinlijk op 40.000 zal komen. De grootste bezwaren zijn echter gelegen bu de pachter van de grond. Verschil lende raadsleden lieten blijken hun me dewerkingte zuilen verlenen, wanneer de mogelukheid bestaat het stuk grond ts bestemmen als voetbalveld. Na afloop van de vergadering hield de burgemeester drs. J. j. M. Visser een korte rede, zaarin hij enkele van de belangrijkste besluiten naar voren bracht. Ook dacht hij terug aan de fel le aanval op de zelfstandigheid van de gemeente. Aan het slot richtte hij zich tot de scheidende leden, de heren Kroon en Van Schie (beiden KVP) en tot wethouder Bokma (CHU). Daarna voerden nog het woord de heren Van Essen, Bokma, Van Lieshout, Van Schie en Kroon. Gistermiddag om ongeveer vijf uur is de vijftigjarige naaister H. J. J. uit Heemstede in de Maerten van Heems kerkstraat tegen een vrachtauto gere den. Zij viel van haar bromfiets op het trottoir en liep daarbij een sleutelbeen- fractuur en enkele gebroken ribben op. Het ongeluk gebeurde toen de naaister naar een patiënt in het Sint Joannes de Deo-ziekenhuis zwaaide en zodoende niet de naderende vrachtwagen zag aankomen, die bij het passeren van een stilstaande auto naar links was uitge weken. De naaister werd naar het zie kenhuis gebracht. Eveneens om ongeveer vijf uur reed op de wielrijders-oversteekplaats in de Delftlaan nabij het Delftplein de 64-ja- rige opperman C. W. uit Haarlem -tegen een uit Velsen naderende auto. De op perman kwam met zijn bromfiets te vaiien en moest met hoofdwonden en een hersenschudding naar het zieken huis Sint Joannes de Deo worden over gebracht. Tegen twaalf uur gistermorgen werd de 74-jarige mevrouw M. L.-S. op het Lorentzplein onwel. Zij viel en liep een schedeibasisfractuur op. Zij werd per ziekenwagen naar het Sint Elisa beths of Groote Gasthuis gebracht. Op de hoek van de Jacob Geelstraat en Adriaan Loosjesstraat waren gister middag om ongeveer half zes enkele jongelui aan het voetballen, toen de 46- jarige meteropnemer W. Z. uit Haarlem met zijn twaalfjarig zoontje op de bromfiets passeerde. De bal sprong op een gegeven moment tegen het voor wiel van de bromfiets van de heer Z. Hij kwam te vallen, maar het liep ge lukkig allemaal nogal goed af. Een wond aan de knie. De bromfiets werd beschadigd. Het kind kreeg geen letsel. De volleybalcompetitie in Haarlem begint reeds maandag 22 september. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de NeVoBo meent door deze vroege start de speelgelegenheid-mogelijkheden, die zich ieder jaar bij de afwikkeling van de omvangrijke competitie voordoen, te kunnen verlichten. Het seizoen wordt zaterdag 20 september geopend met een groot toernooi in het Krelagehuis in Haarlem. Advertentie Slapt U vaal? „bek-af" uit Uw wagen? Denk aan Uw gezondheid I Breng de vermoeidheid veroorzakende factoren tot een minimum terug. Ga over op de Sturen en gasgeven. Meer hebt U niet te doen. Daarbij prachtige wegligging, zuinig en langdurige fabrieksgarantie. Telefoon 121S81505« De Sierkan is met een aantal nieuwe moderne melkwagens in de straten verschenen. Zij heeft echter niet de primeur voor Haarlem, want reeds enige maanden geleden namen verschillende melkhan delaren in Haarlem en omgeving het initiatief hun producten met deze mo derne wagens te bezorgen. Deze wagens, die in crème of blauw/ crème kleuren verschillende delen van onze stad opfleuren, zijn vervaardigd in het bedrijf van de N.V. CARROS- SERIEFABRIEK CHRISTIAANSE, Lan ge Herenstraat 3638 alhier (tel. 14371), waar het productieschema snel op de nieuwe behoefte van onze moderne tijd is ingesteld. Gezien de vele aanvragen, die dit be drijf van de melkhandel heeft ontvan gen, mogen wij verwachten, dat binnen niet al te lange tijd een groot deel van de oude vertrouwde melkwagens uit het stadsbeeld zal verdwijnen. Overigens zijn de wagens, die de N.V. Christiaanse aflevert, in de meeste ge vallen aanmerkelijk goedkoper dan die van de Sierkan. In de Grote Kerk te Haarlem zal don derdag 21 augustus, 's middags van drie tot vier uur Hendrik Lasschuit, organist van de Nieuwe Kerk te Haarlem, een orgelconcert geven. Programma: 1. Prae- ludium en fuga in g, Georg Böhm. 2. Andante in d, Johan Ludwig Krebs. 3. Partita over het koraal: „Sei gegrüsset, Jesu gütig", Johann Seb. Bach. 4. a. Pre lude. b. Sarabande, c. Gavotte I en II, uit de suite in oude stijl, C. H. Bute (ter herinnering aan zijn 50-jarig jubileum). 5. Scherzinó, Teke Bijlsma. 6. Scherzo, Gabriël Verschraegen. 7. Thema met va riaties. Eveneens in de Grote Kerk te Haarlem zal zaterdag 23 augustus te acht uur Bernard Bartelink het orgel bespelen. Programma: 1. Canzona alia francesa, J. de Macque. 2. a. Echofantasie in d. b. Balletto del Granduca, Jan Pietersz- Sweelinck. 3. a. Toccata di durezze. b. Toccata per l'elevazione. Girolamo Fres- cobaldi. 4. Offertorio, Domenico Zipoli. 5. Fuga in g, Abraham v. d. Kerckhoven. 6, Fantasia in d. Anthonie v. Noordt. 7- Te lucis ante terminum, Marcel Du- pré. 8. Le banquet céleste, Olivier Mes- siaen. 9. Petite pièce, Jehan Alain. 10. Prelude en fuga, Albert de Klerk. Pater Th. W. M. van Schie is benoemd tot directeur van het Katholiek Militair Tehuis te Haarlem als opvolger van pater J. Groen, die kort geleden benoemd werd tot pastoor in Woerden. A. VAN GELUK In de morgen te houden vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad zal afscheid worden genomen van de wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk (V.V.D.), van de fractievoorzitter der K.V.P., de heer J. F. M. Pinxter en van de heer C. Schulz, lid van de fractie der P.v.d.A. Alle drie hebben vóór de gemeente raadsverkiezingen de wens te kennen gegeven hun zetel aan jongere krachten ter beschikking te stellen. Met de heer A. van Geluk verlaat een bekwaam en inzichtrijk bestuurder het college van B. en W. Men kent de meest markante feiten van zjjn carriè re: ruim veertig jaar is hij directeur geweest van de aannemingsmaatschap- PÜ De Kondor N.V. te Amsterdam, van welk vennootschap hij tevens de op richter is geweest, en in Bloemendaal is hjj een tiental jaren geleden de stich ter geweest van het Openluchttheater, van welks bestuur hjj tot op heden de stuwende voorzitter is. In de stichting van dit thans wijd en zijd bekende thea ter kwamen tegelijkertijd tot uitdrukking de bestuurlijke vindingrijkheid van de wethouder en de zakelijke onderne mingszin van de industrieel. Nog on langs, bij de viering van het tweede lustrum van het Openluchttheater zijn de verdiensten van de heer van Geluk m dat opzicht door Bloemendaals bur gemeester in het licht gesteld voor een talrijk en duidelijk zijn instemming be tuigend publiek. Dat was ter gelegen heid van de opvoering van ,,A Midsum- mermghtdream" door de Oxford Play house Company. Ruim dertien jaar heeft de heer van Geluk nu gefungeerd als wethouder van de gemeente, die hem zeer lief is ge worden nadat hij zich in 1931 in een van haar meest fraaie gedeelten metterwoon gevestigd had. Als vasthoudend deba ter, die evenwel precies op tijd de be trekkelijkheid van veel zaken wist te beseffen, heeft hij de achting van alle gemeenteraadsleden verworven. Het is verleidelijk om als een pi kante bijzonderheid uit het verleden van de thans scheidende wethouder op te halen, dat hij, enthousiast sportbe oefenaar als hij was en immer is ge bleven, in zijn jeugd tezamen met twee vrienden een wielerbaan te Am sterdam exploiteerde en dat hij sym bolisch voor zijn vooruitstrevendheid zelf niet geringe successen op de wielerbaan behaalde onder de op zijn vóórnaam geinspireerde schuilnaam Driessen. De heer J. F. M. Pinxter, die thans 73 jaar is, nochtans zonder het te lijken, is sinds 1945 fractievoorzitter van de K.V.P. In 1939 werd hij voor het eerst in de Bloemendaalse raad gekozen. Hij heeft deel uitgemaakt van de commis sie voor Publieke Werken, de commis sie voor de bedrijven en van de woning wet- en schoonheidscommissie. IJver, werkkracht en een beraden oordeel wa ren zijn parlementaire deugden. Maar ook buiten zijn deelneming aan het gemeentelijk bestuur heeft hij zich grote verdiensten verworven voor (je ge. meente waarin hij sedert 1933 woonach tig is. Voor velen was hij een vaderlijk raadsman, die immer tijd beschikbaar had en menig goed ding tot stand bracht dat aan de publiciteit onttrokken bleef. Op maatschappelijk terrein heeft hij zich verdienstelijk gemaakt doordat hij jarenlang secretaris-penningmeester is geweest van de afdeling Bloemendaal- Overveen van het Wit-Gele Kruis. Deze belangrijke vereniging ten dienste van de volksgezondheid heeft veel aan hem te danken. Ook de katholieke reclasse ring en de Emma-collecte hebben zijn daadwerkelijk0 belangstelling ondervon den. Toen de heer Pinxter zich in Bloemen daal vestigde had hjj reeds een rijke staat van dienst achter de rug. Hij is geboortig van Zwaag, genoot een bouw kundige opleiding en vertrok in 1911 naar het toenmalige Nederlands Indië. Na enkele jaren als technisch ambte naar aan Sumatra's Oostkust werk zaam te zijn geweest werd hij in 1920 benoemd tot directeur van de Openba re Landschapswerken in Koetaradja in Atjeh. In de 13 jaar, dat hij deze func tie bekleedde, werden o.m. talrijke brug gen en wegen onder zijn leiding aange legd. Met de heer C. Schulz gaat het raads lid heen, dat als zodanig het langst liefst 39 jaar heeft gefungeerd. Hij was de eerste vertegenwoordiger der so cialisten in de Bloemendaalse gemeen teraad en heeft van 1946 tot 1949 het wethouderschap bekleed. De kleermaker C. B. uit Bloemendaal is gistermorgen door de rechtbank te Amsterdam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsheid in geschrifte: het zelf op officieel uitziend papier op maken van een z.g. beschikking van de president van de rechtbank te Am sterdam. De man. die al vier vonnissen op zijn strafblad heeft staan, had dit stuk waarin stond, dat hij zich aan geen enkel strafbaar feit had schuldig gemaakt, opgesteld om daarmede te pogen de geruchten en ongunstige in lichtingen, die zijn Haarlemse verloofde ter ore waren gekomen, volledig te weerleggen. De rechtbank had de kleermaker indertijd wegens diefstal van twee fietsen veroordeeld tot 12 maanden, waarvan vier voorwaardelijk en toe zicht van de dr. F. S. Meyers-vereni- ging gedurende de proeftijd van drie jaar. De officier van justitie, die het maken van de valse beschikking niet al te zwaar nam. had één jaar en vier maanden met aftrek geëist voor beide feiten. Het was al langer bekend, dat de voormalige Tolgaarderswoning „De Haringbuys" nabij de Viersprong in de Zandvoorterweg onder Aerdenhout ge doemd zou zijn om mettertijd te ver- dwijnen% in verband met de verbete- Op hun toer door Nederland zullen de Free Foresters morgen Haarlem aan doen. Een K.N.C.B.-team zal op het ter rein van Rood en Wit de strijd met de Engelsen aanbinden. De vooruitzichten lijken van dien aard. dat de cricketlief hebbers een interessante krachtmeting aan de Span.iaardsiaan wacht. Het team van de Free Foresters is van behoorlijke sterkte en men beschikt over lieden die de kunst van het batten uitmuntend verstaan. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 19 augus tus 1958 in staat van faillissement ver klaard: 1. J. C. Ruygh, schilder, wonende te Haarlem, Barendsestraat 6 A. Rechter commissaris: Mr. J. P. Petersen. Cu rator: Mr, G. H. Veenhoven Jr., advo caat en procureur te Haarlem, Kenau park 30. 2. Frans Martjjnes van Ooven. los werkman, wonende te Zaandam. West- zanerdijk 41. Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Petersen. Curator: Mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, Provincialeweg 52. Wegens het verbindend worden van de tweede tevens slotuitdelingslijst is op 11 augustus 1958 geëindigd het faillis sement van: De Vennootschap onder firma „Aannemersbedrijf Joh. Seijse- ner", gevestigd te Hillegom, Vosseiaan 18 D., en haar vennoten: A. C. Seyse- ner. wonende te Hillegom. Vosseiaan 18 D, J. P. Seijsener. wonende te Hille gom. Prins Bernhardstraat 68. Rech ter-Commissaris: Mr. H. J. M. Cokart. Curator: Mr. J. H. van Wijk, advo caat en procureur te Haarlem, Kenau park 24. Als vertaler in de Engelse taal werd op dinsdag 19 augustus 1958 beëdigd de beer J. Spijker, wonende te Haarlem, Steenbokstraat 2. ring en verbreding van de Zandvoor terweg. B. en W. van Bloemendaal hebben de raad nu voorgesteld de „Haringbuys" en de omliggende gron den ter grootte van 10.100 m2 te kopen. De koopprijs bedraagt 123.000,-. Overwogen wordt of de Haringbuys eventueel binnen of buiten de gemeente Bloemendaal verplaatst kan worden. Voor de verbreding en verbetering van de Zandvoorterweg tér plaatse is het nodig dat dit gebouwtje en de andere bij deze aankoop betrokken panden, zoals het wijkgebouw (het vroegere stalge- bouw) en de daarnaast gelegen garage zuilen moeten verdwijnen. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad voorgesteld 5010 m2 ten westen van de Vogelenzangseweg in erfpacht uit te geven aan de woning bouwvereniging „Sint Jozef". De erf- pachtsduur bedraagt 75 jaar en de canon is berekend op f 2.686,10 per jaar. Op deze grond zal de woning bouwvereniging 14 eengezinswoningen en 9 bejaardenwoningen bouwen, waar voor architect B. Stevens uit Haarlem het ontwerp heeft gemaakt. Bovendien wordt voorgesteld de vereniging een bouwvoorschot te verstrekken van f 311.286,61 tegen een rente van 4% per jaar. Ook stellen B. en W. van Bloemen daal de raad voor f 1400.- beschikbaar te stellen voor het treffen van de no dige voorzieningen aan een aantal ge meentewoningen aan de Dompvloeds- laan. De Congregatie van de Broeders van Barmhartigheid van St. Joannes de Deo te Helvoirt heeft aan de aannemer G. J. Evers te Bloemendaal opgedra gen een verplegershu.is bij het nieuwe behandelingsgebouw van het zieken huis St. Joannes de Deo te Haarlem te bouwen, naar het ontwerp van de architecten Wiegerinck en Van Balen te Arnhem. De afdeling Bloemendaal van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding organiseert van 25 augustus tot 7 september haar jaarlijkse collecte. Het doel en het belang van deze collecte behoeft geen nadere aanbeveling. Zij, die zich wensen op te geven als collectant of collectrice kunnen dat doen bij L. Boorsma, Zandvoortseweg 29 Bent veld, tel. 27648: J. van Sonsbeek, J. Maurits- plein 4 Overveen, tel. 56492 en E. Mager. Verlengde Koepellaan 3, tel. 57593. Op de vliegbasis Eindhoven is dinsdag een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 30-jarige korporaal eerste klasse vliegtuigmonteur P. J. Lataster uit Eindhoven. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede dat. tengevolge van het feit dat de chauffeur van een militaire vrachtauto tijdens een rit over het vlieg veld onvoldoende rekening hield met de hoogte van de kap van de laadbak, deze kap bii het passeren van een stilstaand vliegtuig de staart van dit toestel raak te. Het vliegtuig reed door de duw van de auto enige meters vooruit. Korporaal Lataster bevond zich op dat ogenblik onder het vliegtuig en werd aan het hoofd gewond. In zorgwekkende toe stand is hij naar het Binnengasthuis te Eindhoven' gebracht en vandaar naar een ziekenhuis in Tilburg. In de loop van de avond is hij daar overleden. De heer Lataster was gehuwd en va der van twee kinderen. f. F. M. PINXTER Met ingang van 29 augustus werden benoemd door de aartsbisschop van Utrecht de paters A. Voss tot pastoor te Utrecht (H. Dominicus) en M. van Groenestijn tot kapelaan te Tiel H. -Do minicus); door de bisschop van Haar lem de paters G. van Kasteren tot pas toor te Amsterdam (H. Dominicus), L. Oorsprong tot pastoor te Amsterdam (H. Thomas van Aquino). J. Bollen tot pas toor te Alkmaar (H. Dominicus). J. En- gering tot pastoor te Alkmaar (H. Jo seph), N. v. d. Idsert tot assistent te Amsterdam (H. Thomas van Aquino), L. Biesta tot assistent te Alkmaar (H. Do minicus), en P. Wols tot kapelaan te Alkmaar (H. Joseph) door de bisschop van Den Bosch de paters: J. Simonis tot pastoor te Nijme gen (Maria Geboorte). J. Bruens tot pastoor te Neerbosch (H. Antonius abt), J. Brinkmann tot assistent te Neerbosch (H. Antonius abt), E. Brenninkmeijer en W. Reckman tot resp. kapelaan en assistent te Nijmegen (H. Hart), en pater J. van Reysen tot kapelaan te Langen- boom (H. Familie): door de bisschop van Rotterdam de paters L. van Elburg tot pastoor te Rot terdam (H. Albertus de Grote). L. Beek man tot pastoor te Schiedam (O. L. Vr. van de H. Rozenkrans), G. Binkhorst tot kapelaan te Rotterdam (O. L. Vrouw v. de H. Rozenkrans), W. Heijnsbroek tot assistent aan dezelfde kerk. J. van der Linden tot assistent te Schiedam (H. Joannes de Doper), M. van Kalmthout tot assistent te Schiedam (O. L. Vr. van de H. Rozenkrans), en K. de Boer tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes de DoDer) Vervolgens werden benoemd tot rec tor van de zusters Dominicanessen te Venlo (Albertushof) pater F Preller, tot rector en godsdienstleraar bij de zus ters Dominicanessen te Reuter pater H. Willems, tot leraar aan het St.-Domini- cus-college de paters N. van Kessel, F. Arnoldussen en A. Hollaardt; voor de missie in de Nederlandse Antillen pater J. Goes, in Puerto Rico pater dr. J. Reckman, in Zuid-Afrika de paters J. Brenninkmeijer en A. Schoiten. Tot professor aan het theologicum van de paters Dominicanen te Oxford (En geland), om te doceren in de H. Schrift, pater drs. J. Vink. tot dan professor in de H. Schrift te Zwolle. In diens plaats is benoemd pater A. van Diemen, lie. H. Schrift. Augustijnen Op voordracht van de provinciaal der paters Augustijnen heeft de bisschop van Groningen benoemd tot pastoor te Wit- marsum pater Bavo Link, die tevens tot prior van het convent werd benoemd Vervolgens werden door het hoog waardig kapittel benoemd: tot procura tor van het Triniteitsconvent te Haarlem pater Joachim Doensen, tot prior van het St.-Augustinusconvent te Amsterdam-W. pater Gerlachus Hendriks, tot subprior aldaar pater Bertrandus Laeijendecker; tot subprior van het St.-Augustinus convent te Utrecht pater Chrysostomus Leenhouwers, tot conventuales aldaar de paters Bernardinus Woerdeman. Evo- dius van Klaveren. Titus Toering en Gil- bertus de Smit. die tevens tot procurator werd benoemd; tot prior en procurator van het con vent van de H. Joannes te Nijmegen pater Pacificus Schulingkamp. tot sub prior aldaar pater dr. Ansfridus Huls bosch, tot magister van het theologicum aldaar pater dr. Athanasius van der Weijden, ex-provinciaal, tot conventua les aldaar de paters Dominicus Reekers, Ceslaus Brom en Gandulphus van Gel ders; tot prior van het St.-Ritaconvent te Am- wendam pater Wiro Hovens, tot con- ventualis van het Monicaconvent te Utrecht pater Septimus Wilderbeek, tot prior van Mariënhage te Eindhoven pater Fidelis Link, tot conventualis al daar de paters Andreas Makaaij, Bene- dictus Sax, Edmundus Lutterman en Ignatius Giele; tot novicenmeester te Witmarsum pater Thaddeus Oude Breuil, tot prior van het Ritaconvent te Am sterdam pater Gregorius van Bohemen, tot subprior aldaar pater Bonifacius van Krugten; tot prior van het St. Thomas convent te Venlo pater drs Nicolaus de Wit, tot subprior en rector van het St.- Thomascollege pater mr. dr. Olav Al- bers, tot conventuales aldaar de paters Eustachius Frantzen en Radbodus de Groot- tot prior van het convent van het Allerh. Sacrament te Amsterdam pater Oswald Bouman, tot subprior aldaar pa ter Eligius van Mulekom; tot prior en procurator van het gymnasium Augus- tinianum te Eindhoven pater Aloysius Luttikhold, tot subprior en rector aldaar pater drs Victor Camps, tot conventuales aldaar de paters Januarius Kroonen- berghs en Salvator Jonkergouw; tot prior van het St.-Thomasconvent te Nij megen pater Ludgerus van der Borg, tot subprior aldaar pater Paulus Arendse, tot prior van het St.-Barbaraconvent te Culemborg pater Damianus van Erp, tot subprior Chrysologus Duvergé, tot prior van het convent van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Culemborg pater Ilde- phonsus Seroe, tot procurator aldaar pa ter Simplicius Sjamaar, tot conventuales de paters Renatus Former, Maxilianus de Haas, Concordius van der Leem- putte, drs Hieronimus Leenhouwers en Willibrordus Reuten. Tot vicarius provincialls van het vi cariaat en prior van het klooster van de H. Menswording te Parijs pater Al- phonsus Lutterman, tot procurator al daar pater Stanislaus Grimbergen, tot prior van het klooster der Allerh. Drie vuldigheid te Bagneux (Frankrijk) pa ter Damasus van der Borg. tot conven tualis aldaar pater Camillus Gimbrere. Voor de missie in Nieuw-Guinea werden aangewezen de paters Anselmus van der Grinten en Blarius Hauser. Aan pater Jozef Emke werd opdracht gegeven zijn theologische studie in Rome voort te zetten. Onder gunstige weersomstandigheden is woensdagmorgen in het Olympisch stadion van Stockholm een begin ge maakt met de tienkamp voor de heren, waaraan wordt deelgenomen door de Nederlanders Kamerbeek en Timme. De favoriet voor de titel is de Rus Kuz- netsov. De uitslagen van het eerste onder deel, de 100 meter, luiden: Eerste serie: 1. Kuznetsov (Rusl.) 10.9 (948 punten); 2. Tschudi (Zwits.) 10.9 (948); 3. Meier (Did.) 11.1 (870); 4. Las- senius (Finl.) 11.9 (623). Tweede serie: I. Möhring (Did.) 11.1 (870): 2. Kamer beek (Ned.) 11.2 (834); 3. Palu (Rusl.) II.2 (834); 4. Kahma (Finl.) 11.4 (768). Derde serie: 1. Becvarovskv (Tsj.) 11.4 (768); 2. Staub (Zwits.) 11.6 (707): 3. Brodnik (Joeg.) 11.8 (650). Vierde serie: 1. Muchitsch (Oost.) 11.1 (870); 2. Roegnvaldsson (IJsl.) 11.4 (768); 3. Persson (Zw.) 11.5 (737). Vijfde serie: 1. Hoegheim (Noorw.) 11.3 (800); 2. Kling (Fr.) 11.5 (737); 3. Holm (IJsl.) 11.7 (678). Zesde serie: 1. Timme (Ned.) 11.4 (768); 2. Haarr (Noorw.) 11.6 (707). De dames begonnen voorts met de strijd in de vijfkamp, waarin Nederland wordt vertegenwoordigd door Dini Hobers en Corrie van den Bosch. Hier zijn de uitslagen: Kogelstoten. 1 Nina Vinogradowa (Rusl.) 13.62 m (961): 2. Galina Bysy- rova (Rusl.) 13.14 (930); 3. Dini Hobers (Ned.) 13.01 (922); 4. Draga Stamejcic (Joeg.) 12.83 (910); 5. Lidia Shamkova (Rusl.) 12.41 (882); 6. Gertrud Hantsch (Did.) 11.96 (852); 7. Corrie van den Bosch (Ned.) 11.95 (851); 8. Olga Davi- dova (Tsj.) 11.82 (842); 9. Fry Frisch- knecht (Zwits.) 11.60 (827). De drie Nederlandse dames, die in de series van de 100 meter uitkwamen, heb ben het er redelijk goed van afgebracht. Weliswaar werd Ine Spijk in de vierde serie met een tijd van 12.5 sec, uitgescha keld voor de halve finales, maar de twee andere meisjes. Joke Biileveld (derde in de tweede serie in 12.1 sec.) en Hannie Bloemhof (tweede in de zesde serie in 12.1 sec.) plaatsten zich. De eerste drie uit iedere serie gaan namelijk over naar de volgende ronde. De uitslagen van de series 100 meter zijn: Eerste serie: 1. Maslovskaja (Rusl.) 11.8; 2. Fuhrmann (Did.) 11.9: 3. Hyman (Eng.) 12. Tweede serie: 1. Poljakova (Rusl.) 11.9: 2. Stubniek (Did.) 11.9: 3 Joke Bijleveld (Ned.) 12.1. Derde serie: 1. Young (Eng.) 11.7; 2. Cmok (Polen) 12: 3. Angenieux (Fr.) 12.2. Vierde serie: 1. Weston (Eng.) 12; 2. Janiszewska (Polen) 12.1: 3. Maar- tensson (Zw.) 12.4: 4. Ine Spijk (Ned.) 12.5. Vijfde serie: 1. Krepkina (Rusl.) 11.9: 2. Biechl (Did.) 12; 3. Capöeveille (Fr.) 12 1. Zesde serie: 1. Leone (It.) 12; 2. Hannie Bloemhof (Ned.) 12.1; 3. Jesionowska (Po len). CINEMA-PALACE: Jenny. 18 jaar; 2, «.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Ten thousand bedrooms, alle leeft.; 2.30, 7. 9.15 uur. LIDO: Perri, a. 1.: 2, 4.15, 7. 9.15 uur. LUXOR: Het boek der wildernis, 14 jaar; 2, 7. 9.15 uur. MINERVA: Kitty in de grote wereld, a. L 2.30, 8.15 uur. REMBRANDT: Scampolo, 14 jaar (vierde week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYDe prinses van de Canarische eilanden, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De beihamel, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 u. Elke ochtend: Jeugdprogramma met Stan Laurel. Oliver Hardy. Donald Duck; 1C.30 uur. Donderdag 21 augustus Grote Kerk, Haarlem, 15 uur: Orgelcon cert. Concertgebouw, Haarlem. 20.15 uur: Zo- merconcert door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest o.l.v. Marirms Adam. Solisten: Hans Osieck en Leendért Huges, piano. Raadhuisplein, Zandvoort, 20.30 uur Con cert door de Postfanfare. Vleeshal, Haarlem, 14.30 uur: Poppen theater Jan Nelissen: Jeugdvoorstelling „De draak in het zwarte bos". BEVALLEN van een zoon: A. M. van Hoorik-Meij: NI. J. de Looze-Nieman; N. van Dijk-van Toor: M. P. E. van der Voort-Voss. BEVALLEN van een dochter: J. Pla tei-van Boekei; J. C. Ruiter-van den Nouwland; C. A. de Bruin-van Waard; E. G. Joop-WereldsmaM. C. A. A. Smit-Augustinus: G. M. Blujjs-Schra- ma; A. J. Spanhak-Aberson; L. H. ten Broek-Rauenhoff. ONDERTROUWD: A. P. De Mjjt- tenaere en T. B. Schrage: J. J. J. Post en M. F. G. Verrijt; C. H. Hoore- man en H. W. J. Alders; J. L. Hac- cou en W. Kuipers; J. Stack en C. J. Deckers. GETROUWD: J. J. G. Heeremans en M. A. Lasschuit; N. P. Knape en C. B. v. Wees: S. J. G. Buijs en M. E. Rutte; P. O. Oei en E. Remejjn; S. A. de Vries en H. J. Schweitzer: A. Bongers en G. van Bentem; J. Ravestein en A. J. Hart; A. Muller en A. H. Holm. (Niet officiële Koersen) 3ü Ned 1953 3% Ned 1953 Ned 1956 3'.', Ned 1948 3'/, Ned 1950 3V, Ned 1954 3li, Ned 1955 1 3-3Ms Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac inschr Grtbk 1946 3% BJ4.G Won.bouw 6 Ned Hande) MI1 cert A K U Van Berkel's Patent Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lfln Kon Ned. Stoomb Mt) Ned Scheepv Unie K.LJ4 H V.A Dell MO cert. A dam 2)5 '56 I A dam '56 D A dam 11) Rentespaarbr Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper KJUM. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: vorig opening Slot 20/8 923i S23e 93* 92f| 88% 901'2 923e 9m 94* 94% 893,g 109 169% 1963s 197% 308% 180 328% 374% 373 268 314% 316 166.50 166.38 67% 66% 136% 137 139% 139% 126% 126 100.50 104% 114.90 115 84% 93% 100 18/8 19/8 49% 49% 44% 44% 52%e 52% 63% 63% 43 42% 91% 91% 26% 26% 38% 38 34% 34% 55 55% 43% 44 82% 83 51 51% 44% 45% 25% 25% 70% 71% prusnuuaena

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3