Delfts Prinsenhof paleis van praalziek Tiende beurs overtreft al haar voorgangsters m Saldo goud en deviezen met ruim 20 miljoen gestegen WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! roeder Antonius -het slachtoffer BEDIEN UZELF COMMANDEUR COMMANDEUR andaag opening Oude Kunst- en Antiekbeurs Vrijspraak voor chauffeurs gevraagd Jongelui geholpen met uitstel van militaire dienst GEEN paspoorten voor Amerikaanse communisten Tegoed van schatkist f 135 minhoger Oud-Leiden waakt voor stedeschoon Promotie voor Rickover in het verschiet „Sorry" zeggen is riskant Wij luisteren naar P.v.d.A. terug in B. en W. Alkmaar ZELFBEDIENING Wil ISRAËL deel van Jordaans gebied veroveren Saoedi-Arabië zal dan gewapend ingrijpen Weekstaat Nederlandsche Bank Kwestie dr. Eisele Westduitse openbare aanklager wordt vervolgd Vandalisme in het Zutphense vogelpark Onjuist krantenbericht Geen akkoord over vierde wethouderszetel BIJ WOENSDAG 20 AUGUSTUS 195& PAGINA 4 55 Hoog Militair Gerechtshof Dodelijk ongeluk niet door hen veroorzaakt A djudant-onder off icier vrijgesproken „A v v.j fc Stand schatkistpapier door AGATHA CHRISTIE Cursus „Leiding geven aan jeugdige werknemers" Rechterlijke macht 150 gr. fijne Ham 69 150 gr. gelard. Lever 72 150 gr, Cervelaat- worst 4 pak Smeerkaas 1 kg. Suiker 3 pak Margarine 91, 88 100 gr. pr. Thee van 75 voor65 1 pot. H.H. Aardb.- jam, 't fijnste 79 1 pot Gemberona jam 79 2 bl. Haring in Toms. 69 59 25 91 1 pot Pindakaas Lit. pot Zoetzuur 2 flac. Piccalilly Ds. Wrijfwas met poetsdoek Dubb. st. H.H. Zeep Toiletzeep 2 bus Todenkoeken, 44 stuks 200 gr. Choc. Rum- staafjes 200 gr. Lange Vingers 59 66 49 49 53 29 69 59 250 gr. kl. Taaitjes 200 gr. zachte Caramels 200 gr. Banaan Naturel 250 gr. Vruchten toffees 3 rol Zoute Drop 35 55 55 49 25 12 kleine Lolly's25 Ged. Oude Gracht 19 ,.Ik ben van mening, dat uit niets is gebleken, dat er te snel is gereden, en eis derhalve vrijspraak", aldus de ad vocaat-fiscaal van het Hoog Militair Ge- reehtshoi te Den Haag gistermiddag op een zitting, waar drie A.A.T.-militairen en een colonnecommandant, allen uit Haarlem moesten voorkomen. Het wa ren een 20-jarige sergeant en drie 21- jarige soldaten. Op 13 februari van dit jaar had een van de vier wagens van de militaire co lonne op de Maresingel te Leiden een wielrijdster met haar zoontje aangere den, waardoor dezen om het leven wa ren gekomen. Het ongeluk was veroor zaakt door de vierde auto, waarvan de chauffeur reeds door de krijgsraad te velde West is veroordeeld. De auditeur militair van deze krijgsraad had appèl aangetekend tegen de uitspraak ten aanzien van de chauffeurs van de an dere drie auto's en de colonnecomman dant. die gistermiddag voor het Hoog Militair Gerechtshof moesten voorko men. De colonnecommandant, verklaarde dat de snelheid van de colonne onge veer veertig kilometer per uur had be dragen. een alleszins verantwoorde snelheid dus. Tijdens de rit was hij de vierde wagen doordat het zeer mistig was en het zicht maar honderd meter bedroeg, geheel uit het oog verloren. Hij had echter niet kunnen stoppen om dat hij de opdracht had gekregen op tijd bi) zijn laadadres te zijn. Ook de drie chauffeurs verklaarden, dat de snelheid zeker niet te hoog was geweest en dat zjj het tempo gemakkelijk konden vol houden. Door allerlei obstakels moet de vierde auto achter zijn gebleven waar door hij uit 't oog werd verloren. De ver dediger merkte op, dat de snelheid van de bewuste vierde wagen niets had te maken met de snelheid van de colon ne en bepleitte vrijspraak. De sergeant en de drie soldaten wa ren voor de krijgsraad eerder veroor deeld tot resp. 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf, 60 boete subs. 12 dagen en 2 jaar ontzegging van de rij bevoegdheid; ƒ25 boete subs. 5 dagen en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid; 25 subs. 5 dagen en een proeftijd van een jaar en 25 boete subs 5 dagen met een proeftijd van een jaar. Het hof zal over twee weken arrest wijzen. Het hoog militair gerechtshof heeft de vrijspraak van de krijgsraad in de zaak van een adjudant-onderofficier en administrateur, werkzaam bij de sec tie geestelijke gezondheidszorg te Den Haag, bevestigd. Onder meer was hem ten laste gelegd dat hij in strijd met zijn plicht voor een aantal jongelieden rekesten heeft ge maakt om uitstel voor hen te krijgen van eerste oefening en dat hij daarvoor giften Hééft aangenomen. De krijgsraad te Velde west had de verdachte vrijge sproken van het ten laste gelegde doch de auditeur-militair was hiertegen in appèl gegaan. Bij de behandeling verle den week voor het hof had de adjudant nogmaals verzekerd dat hij slechts uit hulpvaardigheid en menslievendheid ei> nimmer uit winstbejag heeft gehandeld. De advocaat-fiscaal meende dat be klaagde zich schromelijk heeft misdra gen doch hij zag geen mogelijkheid tot strafrechtelijke veroordeling in deze zaak. Het opstellen van de verzoek schriften is immers niet in militaire dienst geschied en er is geen schade voor de dienst ontstaan. Na de vrijspraak werden de adjudant door de ouders van jongelui wie op grond van hun gezondheidstoestand uitstel van eerste oefening of vrijstel ling van militaire dienstplicht was ver leend, bloemen aangeboden. De premier van Saoedi-Arabië. kroonprins Faisal, heeft na zijn bespre kingen met president Nasser in Cairo een interview toegestaan aan het Egyp tische blad ,,A1 Ahram", aldus meldt U.P.I. Hij zegt daarin onder meer, dat Amerika's reizende ambassadeur, Ro bert Murphy, twee weken geleden Nas ser gewezen heeft op de mogelijkheid dat Israël een poging doet het Jordaan se gebied ten westen van de Jordaan te veroveren. In dat geval zal Saoedi-Ara bië gewapenderhand ingrijpen, aldus de kroonprins, zoals het zal ingrijpen bij elke daad van agressie van Israëlische zijde tegen Arabisch territoir. „Onze houding is gelijk aan die van de Ver enigde Arabische Republiek, van Irak en alle andere Arabische landen", aldus Faisal. De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een wetsont werp goedgekeurd, dat het ministerie van buitenlandse zaken zal machtigen geen paspoorten uit te reiken aan Amerikaanse communisten en commu nistische sympathisanten, aldus meldt Reuter. Het wetsontwerp wordt met spoed door het Congres behandeld, omdat het Amerikaanse Opperste Gerechtshof op 16 juni heeft bepaald, dat het State Department niet het recht heeft pas poorten te weigeren op grond van de overtuiging der aanvragers. President Eisenhower heeft na de uitspraak het Congres verzocht de regering alsnog deze bevoegdheid te geven. In de „Prinsenkelder" van Museum Prinsenhof te Delft wordt vandaag de tiende oude kunst en antiekbeurs officieel geopend. Een kijkje in een achttiende eeuwse Franse salon. Bjj het laatste samenzijn vorig jaar september precies een week voor zijn plotseling verscheiden deed Lion Morpurgo, de voornaamste oprichter en onvervangbare animator van de thans tien jaar oude Stichting Oude Kunst en Antiekbeurs e Delft, een welspre kend en dringend beroep op alle deel nemers om de tiende beurs dit jaar te maken tot een evenement, dat alle voor gaande beurzen verre in de schaduw zou stellen. De grote instemming, waarmee allen op deze suggestie reageerden, is inmid dels wel op overtuigende wijze in da den omgezet en wat vanaf ledenavond in de sfeervolle, historische zalen zo verlokkend te koop en te kijk ligt uit gestald, is inderdaad een overtreffen de trap van al de meesterwerken en kunstzinnige kostbaarheden, die in de loop der jaren de Prinsenhofbeurs de welverdiende reputatie hebben bezorgd van onaanvechtbare kwaliteit en bijzon dere exclusiviteit en die sedert lang een onweerlegbaar getuigenis hebben gegeven van het uitzonderlijk hoog ni veau, waarop de Nederlandse handel in oude kunst en antiek zich beweegt en zaken doet. Wat de schilderijen betreft, is er een lieflijke primitieve Madonna van Sano di Piëtro (Siëna 1406-1481) met de tus sen het bleke goud in halftinten gehou den afbeeldingen van St. Jeromius en St. Bernardus. Voorts zjjn er een twee tal doorwrochte en lumineuze kerkinte rieurs van Pieter Neefs en verschillen de landschappen van Nicolaes van Berghem. Tot de boeiendste werken van deze Bij dit hoekje aan de schouw in de Prinsenkeldervan Museum Prinsen hof kan men zich gemakkelijk enige eeuwen terug wanen. beurs behoren een aangrijpende Christus aan het Kruis van Alessandro Magnas- co, een fascinerend portret van Rem brandt op 34-jarige leeftijd, een zeege zicht van Willem van der Velde, een pathetische maar knap geschilderde Zelfmoord van Lucretia van Jan Gos- saert van Mabuse en madonna's van Jan van Scorel en van Cornelis van Cleve. Door pakkende tekening en sobere kleurstelling behoort de aan een onbe kende Franse meester toegeschreven Boetvaardige Magdalena mede tot de opmerkelijkste verrassingen van dit jaar. Verder zijn er wederom tal van knap gecomponeerde en uitgewerkte land schappen, genrestukken en stillevens, waarbij namen als Philip Wouwerman, Gerard Dou, Jan Steen, Bosschaert, Vereist, Jan van Goyen, Adriaen van Ostade, Pieter Claesz, Floris van Djjck, Gerard Terborch, Salomon Ruysdael, Maerten van Valkenborch, Paulus Bril en die van de grote colorist Joost de Momper voor zichzelf spreken. Dan zijn er ditmaal vele expressieve en bijzonder goede sculpturen, zoals de rijk gedoreerde Spaanse Madonna (14e eeuw) uit de school van Segovia, welke geflankeerd door twee prachtige re naissance kandelaars prachtig uit komt tegen het goudbrocaat uit de glo rietijd van Lucca. Sereen en majestei telijk is een uit Umbrië afkomstige Ma donna uit plus minus 1100 en ook een Aanbidding der herders en een St. An na te drieen behoren tot de waardevolle en goed geconserveerde voorbeelden van primitieve houtsnijkunst. Onder de exotica boeien een met re liëfs van gesneden lak bewerkt kamer scherm, een collectie van minutieus be werkte miniatuurfiguurtjes van mens en dier, een Japanse voorstelling van de dood van Boeddha een meesterlijke compositie van diverse gelaatsexpres sies en vaardig genoteerde dierenfigu- ren een juwelenkistje met rijk be werkt parelmoer in verguld beslag en versierd met agaatsteen, drie zeldza me Duitse vazen kunstig bewerkt met bloemreliëfs en een oeroude runder- plastiei. uit Indië van omstreeks de 10e eeuw. En zo is het anders zo sobere Prin senhof, als door toverhand aangeraakt, veranderd in een paleis van onbeschrij felijke luister. De vloeren zijn belegd met kostbare tapijten. Aan de wanden prijken de schitterende Brusselse gobelins en de rood-gouden en blauw-gouden Ladik- en Kalubidkleden en fluwelige perzen van Bergamo en Èeshir. Op de hoek- en bijzettafels van ro- zenhout en wortelnoten en in de hoge rijk-beglaasde aardewerkkasten staat het puik van Delft, Meiszen en Sèvres in rijke verscheidenheid van stijl, vorm en kleur - te kijk tussen keurcollecties van witglanzend zilver en de flonkering van Venetiaanse en Boheemse boka len. Met de sierlijke rococopendules; de vergulde vaak met émail overtogen candalabres. de vernuftig gebouwde, staande en hangende klokken; de speels gesneden sierstukken in jade en spek- De deviezenvoorraad heeft zich de laatste weken steeds in stijgende lijn begeven. Ook deze week is de goud- en deviezenvoorraad blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 18 dezer met f 21 miljoen gestegen. Goud en de viezen tezamen kwamen van f 4797,9 min. op f 4818,7 min. Er vond een om zetting plaats van deviezen in goud, waardoor de goudvoorraad met f 90 min. is toegenomen van f 3479,9 min. tot f 3570,2 min. Dit heeft er mede toe bij gedragen dat het dekkingspercentage goud en deviezen steeg van 84,91 tot 86,11. De vermindering van de bankbiljetten- circulatie heeft zich verder voortgezet en beliep f 4104,6 min. tegen f 4140,1 min. Het saldo van 's rijks schatkist vermeer derde van f 263,7 min. tot f 398,7 min. Deze vermeerdering kon plaats hebben door de inschrijving óp 3 en 12 maands papier. Hierop werd woensdag j.l. voor een totaalbedrag van f 195,3 min. inge schreven. Het saldo van de banken daalde van f 480,7 min. tot f 396,1 min., hoofdzake lijk tengevolge van de betaling op het ingeschreven 3 en 12 maands papier. Daartegenover hebben de banken geld ontvangen, o.a. de tegenwaarde van de goud- en deviezenaanwas en door de in krimping van de bankbiljettencirculatie. Het saldo van de banken ad f 396 min. ligt belangrijk onder het verplichte kas- reservegemiddelde, dat voor deze week nog f 450 min. bedraagt, doch voor de eerstkomende periode verhoogd wordt tot f 500 min. De convertibele valuta daalde van f 903,6 min. tot f 870,1 min. De geldmarkt blijft nog ruim. Callmoney bleef onveranderd 2%. De vereniging Oud-Leiden heeft een ernstig protest laten horen tegen het voornemen van het gemeentebestuur van Leiden om een schilderachtig ge deelte van het Levendaal te dempen. In een nota aan de gemeenteraad, noemt het bestuur van de vereniging dit water een stuk stedeschoon, dat is als een reservaat temidden van de voortdu rend groeiende huizenmassa en het steeds drukkere verkeer. Men wijst ook op het fraaie gezicht dat men over het water heeft op de zojuist met veel geld gerestaureerde toren van de dekena le St. Lodewijkskerk. Het gemeentebe stuur van Leiden wil deze gracht dempen in het belang van '•et verkeer. De Amerikaanse marine heeft van daag volgens U.P.I. verklaard, dat schout-bjj-nacht Hyman Rickover bij de terugkeer van de „Nautilus" in het va derland namens president Eisenhower de bemanning van het eerste schip dat onder de Noordpool ir- doorgevaren zal begroeten. Hij zal dit doen in de functie van persoonlijk vertegenwoordiger van de president. Tevens werd bevestigd, dat de staats secretaris van de marine, Thomas Ga tes, in een onderhoud met „Newsweek- magazine", gemachtigd was te verkla ren er zeker van te zijn, dat Rickover nog eens tot vice-admiraal zal worden benoemd. Om Rickover een derde ster te kun nen geven is een nieuwe opdracht voor hem nodig. In de groep waarin Rickover tot nu toe thuishoort mag slechts een vice-admiraal zijn en die is er. dn 1 1000) Activa: Wiss. in disc Wiss. gekocht Schatkistpap. weg. overn. Markenv. Voorsch.rek.crt. (bel) Voorsch. Rijk Goudmunt Zilvermunt Buitenl. activa Buitenl. betaalmidd Uit bet. akkoorden Diverse rek P a j s i v a: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi bank, in Nea. Saldi uit bet. akk. Andere saldi v. niet ingezetenen Andere saldi Saldi buitenl. geld Diverse rek Toelicht. Totaal sehatk.pap. w.l. gul- densaldi uit bet. akk. belegd Sehatk.pap. in disc. Muntbilj ett. 's Rij ks kas) Percentage goud en deviezen 11/8 7.001 88.600 106.000 17.349 3.4791559 20.708 1.355.266 888 106.943 20.519 4.140.116 263.754 480.710 52.533 14.616 120.294 76.701 55.056 114.980 84.91 18/8 1 84.300 106.000 22.107 3.570477 21.354 1.272.527 888 100.439 22.021 4.104.601 398.664 396.090 32.579 14.036 120.450 77.657 56.587 114.119 86.11 De stand van het schatkistpapier was per 18 resp. 11 augustus: Schatkistpro messen en -biljetten ter belegging van saldi op akkoordrekeningen nihil (onv.), schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank ingevolge overeenkomst van 26 fe bruari 1947 f 106.000.000 (onv.), ove rige schatkistpromessen f 2.739.800.000 (2.625.500.000), overige schatkistbiljetten f 1.428.703.200 (onv.), notes afgegeven aan het International Monetary Fund, wegens opgenomen vreemde valuta f 261.000.000 (onv.). Het Hof van München zal een ver volging instellen tegen de openbare aanklager van een lager hof, Max von Becker, die er van verdacht wordt na latig te zijn geweest met het in staat van beschuldiging stellen van dr. Eisele, aldus meldt U.P.I. Eisele, een vroegere kamp-arts van Buchenwald die thans in Cairo ver blijft, zou volgens de gegevens welke Von Becker ter beschikking stonden in staat van beschuldiging kunnen wor den gesteld toen hij nog in West-Duits- land woonde. Er gaat haast geen dag voorbij of er verdwijnen enkele vogels uit het Zut- phensê vogelpark. De laatste maanden zjjn ongeveer vijftig vogels uit het park verdwenen. Men neemt aan dat de dieren gestolen zijn. Ook vorig jaar kampte men in Zutphen met dit van dalisme, maar nu heeft het groter vor men aangenomen. steen, het fonkelende Limoges, de bron zen en stenen Boeddha's; 't streng ge- styleerde Egyptisch; het Japanse lak werk en de met een mozaïek van parel moer belegde wierookdoosjes en nog ve le andere zaken lijkt het Prinsenhof het verblijf van een door kunst bezeten en mateloos rijke vorst. En dan hebben wij een der belanrijk- ste facetten van de beurs, de prachtige antieke juwelen nog niet eens aange roerd. Hiervoor is dit jaar een even efficiënte als decoratieve stand speciaal gebouwd. Naast een bestek van een Franse kroonprins uit de 16e eeuw, een met meesterhand gevormde reliekhou der, een gouden ring met kompas en zonnewijzer en een coupe van bergkris tal, vindt men daar o.a. knappe stalen van edelsmeedkunst van de Hagenaar Reynier de Haan en de Rotterdammer Johan Sanders, Tot en met 9 september is de Xe An tiekbeurs geopend van 10-17.30 uur, op zondagen van 13-17.30 uur en bovendien op de dinsdag- en donderdagavonden van 19-22 uur. De Engelse „Automobile Associa tion" heeft zijn leden gewaarschuwd dat zij, wanneer een politieagent hen aanhoudt wegens een verkeersover treding, beter geen „sorry" kunnen zeggen of op vergelijkbare wijze hun excuses kunnen aanbieden. Want de agent schrijft zoiets op en de rechter legt het uit als een be kentenis. Aldus bericht U.P-I. Een groot aantal automobilisten had zich bij de A.A. beklaagd over de fikse boetes, die de Engelse rech ters voor verkeersovertredingen op leggen. De juridische adviseurs van de bond gingen een reeks van die veroordelingen na en concludeerden dat van iedere zes veroordeelden er een „sorry" gezegd had tegen de verbaliserende agent. Steevast ver telde de agent, tijdens zijn getuige- verklaring voor de rechter, dat de geverbaliseerde „sorry" had gezegd en steevast nam de rechter dat op als een bekentenis. Want waarom zou men anders zijn verontschuldi gingen aanbieden, nietwaar? 76 ,,En dat lukte?" „VolkomenZij was volslagen gebroken. Ér viel een langdurige stilte. Elk der aanwezigen liet zijn gedachten de vrije loop. Maar Julia verbrak opzettelijk de spanning door een goed geslaagde imitatie van Mitzi ten beste te geven: „Maar ik zeg jullie, ik ga wegnaar Southampton...... en als ze daar zeggenje bent een vreemdelingje moet je laten inschrijven bij de politiehou dan'zeg ikde politiedie kan zonder mij niks beginnenik ontmasker moordenaars voor de po litieik heb mijn leven er voor gewaagdals een leeuw! Mitzi, zei de politiejij bent een hel din! Ach! zei ik:Spons er over!" Aller trekken ontspanden zich. „O", kwam Phillipa lachend: „Mitzi is een héél ander mens geworden. Ze heeft mij zelfs het recept gegeven van de Zalige Moord Cakebij wijze van trouwcadeau, zei ze." „Mevrouw Lucas is gewoon wèg van Phillipa se dert de dood van Belle Goedler!" onthulde Edmund. „Zij heeft ons al een zilveren aspergetang als huwe lijksgeschenk gestuurd! Ik stel er een groot ge noegen in, haar géén uitnodiging te sturen voor de bruiloft!" „Maar toch leefden zjj nog lang en gelukkig," be sloot Patrick. „Edmund met Phillipaen Julia met Patrick?" liet hij er vragende wijs op volgen. „Niet met jou!" gaf Julia hem te verstaan. „Wat inspecteur Craddock Edmund naar het hoofd gooide geldt veeleer voor jou Patrick: jij bent het echte type om een vrouw alleen om haar geld te trouwen. Daar doe ik niet aan mee!" „Dat noem ik nou dankbaarheid!" riep Patrick thea traal. „Na élles wat ik voor dat kind gedaan heb!" „Je had me bijna de gevangenis ingedraaid met een aanklacht wegens moord, lieve jongenJouw vergeetachtigheid had 'm dat gedaan! Nooit vergeet ik die middag, toen de brief van je zuster op tafel lag. Ik dacht: daar kom ik nóóit van me leven uit! Maar zoals de zaken nu staan, geloof ik dat ik maar aan het toneel ga." „Wat zeg je? Jij óók al?" zei Patrick kreunend. „Zeker. Waarom zou ik niet naar Perth gaan, in de plaats van je zuster? Er is daar een plaatsje open Later als ik het vak onder de knie heb, ga ik misschien Edmunds stukken spelen „Ik dacht, dat u romanschrijver was," zei Juliaan Harmon. „Dat dacht ik zelf óók!" stemde Edmund toe. „Ik ben met een paar romans begonnenlang niet gekmaar niemand leest ze. Nu kreeg ik een grappige invalzette die op papier, maakte er een vlotte scène van, kreeg er de smaak van beet en vóór ik het wist had ik een blijspel in drie actendat al geaccepteerd is óók!" „Hoe is de titeLWat de dienstbode zag?" informeerde Patrick; „Dat zou óók best kunnenmaar ik noem het liever „Olifanten vergeten alles!" „Eeen beetje minder persoonlijk mag óók wel!" lachte Patrick. „Ik dacht nog wel, dat olifanten niets vergeten," verzette zich Dot. „Mijn hemel, ik moet mijn preek nog maken!" schoot nu dominee Harmon plotseling te binnen. „Alweer moordverhalen, lieve!" zei Dot met een liefkozing. „Dit keer geen gefantaseerde maar échte!" „Nu moeten we ons nog op een paar kranten abon neren, sprak Edmund tegen Phillipa, op de dag dat zu in Chipping Cleghorn van hun huwelijksreis terugkwamen. „Laten we daarom eerst even langs Totman lopen." Meneer Totman, dik en gezellig, ontving hen aller minzaamst. „Wij wilden ons op een paar kranten abonneren." „Dat kan! Heel graag, meneer. U moeder maakt het ook goed, hoop ik? Al gewend daar in Bourne mouth?" „O, ja, ze vindt het er heerlijk," antwoordde Edmund, die er niet het flauwste idee van had, hoe zijn moeder het vond, doch, gelijk de meeste zonen, graag veronderstelde, dat alles in de beste orde was met die lieve, maar vaak zo hinderlijk irriterende oude lui. „Juist, meneer. Het is ook een verbazend mooie plaats. Ik ben er vorig jaar met mijn vakantie naar toe geweest. Mijn vrouw voelde er zich óók zo thuis." „Dat doet me plezier. Wat die kranten betreft, wij wilden „Maar ik hoor, dat een toneelstuk van u in Londen wordt vertoond, meneer. Verbazend aardig moet het zijn hoor ik." „Ja, dat gaat wel aardig." ..Het heet „Olifanten vergeten allesL"'nf„ar i^ Neemt u mij niet kwalijk, meneer, maar ik had altijd gedacht, dat olifanten zo'n goed geheugen hadden. ..Ja, dat is ook zoIk begin te geloven, dat die titel toch niet zo geslaagd isIedereen vertelt me hetzelfde, weet u? Maar wat die kranten nu aan- ga^O,' 'ja, de Times, zeker meneer?" Totman hield zijn vulpen al klaar. „The Daily Worker,' luidde de bestelling echter. „En voor mij de Daily Telegraph," voegde Phil lipa er aan toe. „Plus de New Statesman, vervolgde Edmund. En Phillipa zei; „En The Radio Times," „Plus The Spectator," vulde Edmund aan. „En het Tuinders Weekblad," zei Phillipa. „Heel graag meneer, mevrouw," zei meneer Tot- man. ,,En de Gazette natuurlijk." „Neen," antwoordde Edmund. „O, nee," zei Phillipa. „Wat blieft-u.—" moet u de Gazette niet hebben?" „Nee, dank u. n „U bedoelt...... meneer Totman hield ervan ieder misverstand te voorkomen, „dat u de Gazette niet wilt lezen? „Nee, die lezen wjj niet." „Wat blieft-umoet u de Cleghorn Gazette niet?" „Neen.' „Zal ik haar heus niet eens in de week bij u laten bezorgen? „Neen'..-Edmund liet er nog op volgen. „Is dat nu duideHjK „O, zeker, meneer.ja> zeker." Edmund en Phillipa gingen de winkel uit. Meneer Totman liep naar de achterkamer. „Heb jij ook een potlood, moeder?" vroeg hij. „Mijn pen is net leeg." „Hier zo," bood mevrouw Totman aan, terwijl ze het orderboek greep, „laat mjj maar opschrijven. Wat willen ze lezen?" „Daily Worker, Daily Telegraph, Radio Times, New Statesman en Spectator en laat eens kijken Ja, het Tuinders Weekblad." „Tuinders Weekblad," herhaalde zijn vrouw, ijve rig noterende, „plus de Gazette." „Neen, die willen zij niet hebben!" „Wat?" „Zij lezen de Gazette niét. Dat hebben ze uitdrukke lijk gezegd." „Onzin," besliste mevrouw Totman. „Jij wordt doof. Natuurlijk moeten ze de Gazette hebben ledereen leest de Gazette! Hoe zouden ze anders weten wat er hier in de buurt gebeurt?" DONDERDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Wereldmuziekconcours Kerk- rade. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole Ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Hoorspel. 15.10 Cabaret. 16.00 Varianten. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Europese atletiekkam- pioenschappen te Stockholm. 18.25 Theaterork. 18.55 Europese atletiek- kampioenschappen te Stockholm. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Vanes sa, opera. I. d. pauze: De Levia than, caus. 22 50 Act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Sportact. 23.26-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. NCRV: 10.00 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 We reldmuziekconcours Kerkrade 1958. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Cello en piano. 15.45 Koorzang. 16.30 Sopr. en piano. 17.30 Gram. •'.40 Beursber. 17.45 Amateu ristische muziekbeoef. te Utrecht op 9 november 1957. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Strijk- kwart. 19.30 Gevar. muz. 19.50 C.H. U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muz. 21.15 Caus. 21.30 Mil. Kapel. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 De Dam in de Greve- lingen, een van de werken van het Deltaplan, rep. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Lichte muziek. 21.15 Beroemde variéténummers, film. ENGELAND, BBC HOME SER VICE. 330 m. 12.00 Ork.conc. 13.15 Gevar. muz. 15.00 Lichte muz. 16.30 Gram. 18.45 Hobo en piano. 19.00 Ork. conc. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Klankb. 22.45 Gram. 23.00 Nws. ENGELAND, BBC LIGHT PRO- GRAMME, 1500 en 247 m. - 12.00 Or gelspel. 12.30 Nws. en V. d. arb. 13.35 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.15 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.45 Lichte muz. 16.10 Gevar. muz. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.20 Sport- rep. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.00 Licht progr. 22.45 Jazzmuz. 23.30 Nws. en cabaretliedjes. NDR/WDR. 309 m. - 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Operettemuz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.45 Solistenconc. 19.50 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.10 Ope rettemuz. 23.15 Lichte muz. 0.10-1.00 Dansmuz. FRANKRIJK 3. 280 en 235 m. - 13.05 Gram. 16.45 Orgelconc. 18.00 Tristan und Isolde, opera. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Dia logues des Carmelites, opera. 15.00 Gram. 16.02 Zang en piano. 16.45 Gram. 17.10 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 20.00 Orl:. conc. 20.55 Gram. 21.05 Ork. conc. 22.15 Jazz muz. 484 m. 12.00 Gram. 14.30 Orgel conc. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.35 Gram. 20.56 Gram. 21.30 Ge var. muz. 22.10 Kamermuz. DUITSE TV-PROGR. - 17.00 V. d. jeugd. 17.30-18.00 V. d. kind. 19.00- 19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ. 20.15 TV-spel. 21.40 Lichte muz. FRANS BELG. TV-PROGR. - 16.30 Wereldtentoonstelling. 17.30-18.50 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.30 Rep. 21.00 Wereldtentoonstelling. 22.00 Film. 23.30 Wereldnws. VLAAMS BELG. TV-PROGR. - 18.00 Wereldtentoonstelling. 19.30 Nws. 20.00 Interview. 20.30 Mario nettentheater. 21.00 Speelfilm. 22.30 TV-rallye. 23.00 Nws. EINDE Een foutief krantenbericht, hoe on beduidend ook, kan vaak heel grote en nare gevolgen hebben. De tuinier van het missiehuis St.-Paul van de pa ters van Marianhill te Arcen, broeder Antonius, zal dit grif toegeven. Tenge. volge van een onjuiste berichtgeving is hij het lijdend voorwerp geworden van een felle verontwaardiging afkomstig van een groep Amsterdamse kranten lezers. Wat is namelijk het geval? Een al te zeer om kopij verlegen corres pondent van een dagblad in noord-Lim burg vernam onlangs dat broeder An tonius een aantal gevleugelde belagers van de kersenboomgaard van genoemd klooster, enkele schadelijke spreeu wen, had neergeschoten. Een voorval dat deze correspondent maar moeilijk aan zijn krant kwijt kon, waarom hij er zonder aarzelen tweeduizend vogels van maakte. Zo aangedikt was dit be richt niet alleen sensationeel genoeg om in het streekblad in grote opmaak te worden opgenomen, maar tevens waard om door andere bladen te wor den overgenomen. Dit deed o.m. een in Amsterdam gevestigd socialistisch dagblad. Onder de opzienbarende kop: „Geestelijke schiet 2000 vogels in boomgaard" publiceerde dit blad het gesignaleerde sterk overdreven feit. Het gevolg hiervan was dat tal van lezers van deze krant, meer gedreven door een venijnig anti-papisme dan door edele dierenliefde, vlijmscherpe protestbrieven aan broeder Antonius hebben gezonden. De eenvoudige tui nier van Huize St.-Paul kreeg plotse ling op één dag meer post dan al zijn confraters tezamen in één week. De inhoud van deze brieven varieerde van vermanende terechtwijzingen tot grove beschimpingen ei. verwensin gen. De vermaners, ofschoon niet ka tholiek, brachten tal van heilige die renvrienden tegen broeder Antonius in stelling. „Is het u niet bekend, zo vroe gen zij broeder Antonius op de man af, dat St.-Franciscus voor de vogels predikte, dat uw naamgenoot met de vissen sprak en dat Bernadette ge hecht was aan haar schaapjes in het land van Bigorre?" Een vertoornde juffrouw uitte tegenover de broeder ae volgende bedreiging: „Daar de vogel de vijfde scheppingsdaad van d' door n kwakkeloos werden ve zal u voor deze daad voor de troon een kreditnota aangeboden worden. Overigens waren deze briefschrijvers nog zo hoffelijk om altijd met de mees te hoogachting of zelfs met vriendelij ke groeten te verblijven. Bij de mees te schrijvers was dit er al niet meer bij. Met de meeste minachting slinger de een Amsterdamse mevrouw de be wuste broeder naar het hoofd: „Uw optreden tegen arme vogeltjes is bloeddorstig!" Een verontwaardigde heer was er stellig van overtuigd: „Jij slappeling en lafaard zult er nog wel voor moeten boeten, hoor." Naast de ze en andere bedreigingen bleven broeder Antonius al evenmin verwen singen bespaard. Verwensingen te gror om hier te herhalen. Ondanks dit alles heeft broeder An tonius deze scheldtirade wijselijk over zich heen laten gaan. Toch blijven er bij hem na deze rel .enkele onbeant woorde vragen over. Broeder Antonius weet er niet goed raad mee hoe een correspondent van twaalf spreeuwen plotseling aan tweeduizend vogels komt. Evenmin begrijpt hij hoe er le zers unnen zijn die geloven dat zijn klooster er een kapitaal voor over zou hebben om spreeuwen te verdelgen. Om 2000 keer raak te schieten zijn immers naar zijn mening minstens 6000 kogels nodig elk van 30 ct per stuk. Het meest van al verbaast hem evenwel dat na de inmiddels versche nen rectificaties in de bewuste dag bladen plotseling de verontwaardigde briefschrijvers verstek hebben laten gaan. Excuusbrieven hebben hem im mers tot nu toe nog niet bereikt. a;Pe„i?jrt^Yan (1e Arbeid te Alkmaar, die „inds 1953 niet was vertegenwoor- Aiv ln college van B. en W. te Alkmaar, zal op 2 september a.s. daar in terugkeren. Alle fracties, uitgezon derd de eenmansfractie van de L.P.N., zijn overeengekomen, dat het college zal worden gevormd door 2 vertegenwoordigers van de K.V.P. (die 10 zetels telt) en 1 vertegenwoordiger van de P.v.d.A. (die 9 zetels in de raad bezet). Dat de P.v.d.A. niet ook 2 wethou ders krjjgt, vloeit voort uit het feit, aat burgemeester H. J. Wytema, lid is van die partij. Over de bezetting van de vierde zetel staat nog mets vast. 0\^r~ eenstemming kon niet worden bereikt. De K.V.P. en de protestants christe lijke fractie, samen 16 zetels, geven de voorkeur aan een vertegenwoordiger van laatstgenoemde fractie. De V.V.D. zal haar eigen kandidaat stellen. De voorkeur van de P.v.d.A. gaat uit naar deze kandidaat. De V.V.D. en de P.v.d.A. tellen samen ook 16 zetels. De Algemene Katholieke Werkgevers Ver eniging organiseert in samenwerking met het gemeentelijk instituut voor toegepaste psychologie en het Hoogveld instituut, het komend winterseizoen een cursus „Leiding geven aan jeugdige werknemers". Het doel van de cursus is het lager leidinggevend personeel, dat o.a. leiding moet geven aan jonge mensen, inzicht te verschaffen in de ontwikkeling die deze jeugdigen doormaken en de wijze waarop zij het beste kunnen worden aangepakt. Het ligt in de bedoeling deze cursus in verschillende plaatsen van het land te geven, zodat leidinggevend personeel uit verschil lende bedrijven er aan kan deelnemen, ter wijl tevens de mogelijkheid bestaat de cur sus in één bepaald bedrijf te houden. Bij K.B. is benoemd tot vice-president van de rechtbank te Maastricht mr. P. G. H. Paulussen, thans rechter bij gemelde recht bank. Voorts is benoemd tot officier van justitie in het arrondissement Breda mr. J. Ch. Louet Feisser, thans substituut-officier van justitie in het arrondissement Botter dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4