Nederlandse dag op de Expo Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Zonodig gaan weer troepen Voorlopig geen atoom- proeven in de V.S. naar Little Rock Italiaans gehucht geheel verwoest HET SPOOKPAARD Logboek van de verongelukte Hugo de Groot gevonden STRAALJAGER IN BRAND Op Nederlandse folklore onder het atomium EISENHOWER HOUDT HET BEEN STRAK Allemaal erg braafmaar niet zeer oorspronkelijk Koninklijk gezin naar de Expo Het weer. De aarde groeit Door plotselinge overstroming nieuw dertien v erstekelingen in vrijheid 'JSce MORRIS fjeforeyouéut// Bij Terschelling Onvast Kans op regen weer groter WIN f1000.- Volgt Engeland het voorbeeld Nieuwe feuilleton DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 o 82ste JAARGANG No. 29991 CAMEL DUFFELCOATS 59.50 Aan zee IMC0S President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren op zijn persconferentie, toen hij over de rassenkwestie in Little Rock sprak, laten doorscheme ren, dat hij zo nodig opnieuw federale troepen naar deze plaats in het zuiden zou sturen evenals vorig jaar. „Iedere Amerikaan moet begrijpen dat, als een enkeling, een gemeen schap of een staat uitspraken van de rechterlijke macht voort durend en met succes trotseert, dit anarchie betekent". Eisenhower zei er de voor keur aan te geven, niet zijn per soonlijke gevoelens ten aanzien van de rassenkwestie op de Amerikaanse scholen tot uit drukking te brengen, daar elke verklaring van zijn kant zijn taak om ais president de grondwet te verdedigen moeilijker zou kunnen maken. Een trotseren van een gerechtelijke uitspraak zou volgens hem echter een zeer ernstige kwestie zijn. Over de verantwoordelijkheid van de federale regering in dat geval z.i. geen misverstand kun- bestaan. zou nen Op Huis ter Weem, het landgoed van de adellijke familie Hangst ter Weem, spelen zich vreemde dingen af. Het vreselijkste van alles is, dat het „spookpaard" weer gezien is en dat betekent onheil en ellende; het betekent in ieder geval de spoedige dood van een der leden van de familie Hangst. De Hangsten zijn zonderlinge mensen, met een hartstocht voor de paardesport en de paardenstoeterij. De stallen van Ter Weem in het Brabantse dorpje Weemeroyen zijn bekend tot ver over de lands grenzen. Het is op verzoek van baron Hubert Hangst zelf, dat de bekende Amsterdamse politie-inspecteur Pieter Perquin, kwasi ter ontspan ning maar in werkelijkheid om een deskundig oogje in het zeil te houden, komt logeren op Ter Weem. Hun beider vriend Joost Alland heeft als tussenpersoon gefungeerd. De zonderlinge gebeurtenissen gaan voort, nemen in hevigheid toe en vinden hun climax in een geheimzinnig „ongeluk" dat een brutale moord blijkt te zijn. Dank zij de scherpzinnigheid van inspecteur Perquin wordt de dader ten leste ontmaskerd. Dit goed geschreven, oorspronkelijke, Nederlandse detective-verhaal van de hand van Martin Mons zal onder de titel „Het Spookpaard" van heden af in ons blad verschijnen als feuilleton. Men verzuime niet het te lezen, want het is een boeiend en op peil staand verhaal, maar men getrooste zich de inspanning, het van den k®gmne af aan met aandacht te lezen, opdat men de gang der gebeur tenissen met des te meer begrip zal kunnen volgen. .>yx.>x-*w BARTEUORISSTR. HAARLEM TFL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Het is, geloven wij, wel typisch Ne derlands dat wü, wanneer wij onze na tionale eenheid naar buiten gaan uit dragen, onmiddellijk uiteenvallen in on derdelen. Iets dergelijks kon men al thans woensdag beleven op de Neder landse dag op de Brusselse wereldten toonstelling. Daar was allerlei „Neder lands" te beleven, maar dan van zodani ge aard, dat een bonafide Nederlander zelve er nauwelijks uit wijs kon worden. Duidelijke zaken waren er overigens ook. In de .Civitas Dei" werd des mor gens zoals wij gisteren in een deel van onze oplage reeds mochten berich ten door mgr. Baeten, bisschop van Breda, een Pontificale H. Mis opgedra gen en tegelijkertijd was er in het pa viljoen voor de „protestantse kerken" een protestantse dienst. Daarna was er een ontvangst in het Nederlandse pa viljoen. En aansluitend daaraan vol trok zich een, wij zouden haast zeggen, uiteraard folkloristische optocht, die over een goed deel van het Expoterrein trok. Hij, die optocht, bood meer dan voor een bonafide Nederlander bekend moet worden geacht. Maar dat neemt niet weg, dat buitenlanders en dat zijn er op de Expo altijd nog talrijke zich wel verlustigd zullen hebben aan onze inheemse folklore, zoals die zich demonstreerde in Brabantse ven- delzwaaiers, in een Limburgse schutte rij uit Voerendaal in Friese rui ters, in een Utrechts wagentje en in de ferme prestaties van een fanfare uit Kwadendamme, om van onze ande re Zeeuwse zusters en broeders, die ook al in vol ornaat kwamen oprukken, nog maar niet te spreken. Zij trokken gezamenlijk op naar de Brusselse Belvédère, waar baron Moens de Fernig, commissaris-generaal van de Expo, de nationale hulde in ont vangst nam, zulks in het ongetwijfeld voortreffelijk gezelschap van onze mi nister van oorlog, ir. C. Staf, en van burgemeester De Ranitz, voorzitter van het organisatiecomité van deze Neder landse dag. Deze hulde vond dan haar hoogte punt in de aanbieding van een speciaal door de heer Herman Scholten uit Hil- legom gekweekte „Tulp Expo-1958" en van een typische „Moens de Fernig- roos". Da zulks helaas geschiedde in een stromende regen, mag dan wei te meer seer Nederlands worden ge noemd. Wij mogen overigens bij dit al les niet onvermeld laten dat ook de overzeese rijksdelen Suriname en de Antillen met name waren vertegen woordigd, en dat nog wel alleraardigst door dansende en zingende meisjes en jongens. In het groot-auditorium werd 's avonds een concert gegeven door het Residentieorkest o.l.v. Bernard Haitink. Een goed concert ongetwijfeld, geme ten naar de aard van de uitvoering. Maar men vraagt zich nochtans af wat er Nederlands is aan Mendelssohn wiens Vioolconcert door Herman Kreb- bers werd gespeeld en aan Brahms, wiens Vierde symfonie ging. Badings, wiens uit 1936 stammende „Symfoni sche variaties" tot klinken werden ge bracht, is het wel, zij het, muzikaal gesproken, niet al te opvallend. Hoe dan ook, dit concert was een mooi suc ces; het was wellicht nog mooier ge weest indien het vertegenwoordigende, hoge Nederlandse gezelschap met mi nister-president Drees en minister Staf aan het hoofd na de pauze niet na de hervatting van het concert was bin nengekomen. Het slot van deze Nederlandse dag in Brussel was oprecht en onmisken baar. Op de Esplanade werd o.l.v. majoor Rocus van Yperen een mili taire taptoe gegeven door de mariniers kapel van de koninklijke marine met tamboers en pijpers van het korps mariniers, de koninklijke militaire ka pel met het tamboerskorps van het garderegiment der grenadiers, de kapel van de koninklijke luchtmacht met tamboers, het jachthoomkorps van het garderegiment jagers, en het tamboerscorps van het garderegiment fuseliers Prinses Irene. En dat doet het overal. Ook in het cosmopolitische en dus ietwat verwende Brussel van deze Expo-maanden. Nederland heeft het echt niet slecht gedaan woensdag op de wereldtentoon stelling. Allerlei goedwillende mensen hebben hun beste krachten gegeven. Maar het was allemaal erg braaf en vooral niet zeer oorspronkelijk. Het gehele koninklijke gezin zal van maandag tot en met woensdag a.s. in Brussel verblijven. Tijdens haar bezoek aan de Expo enige tijd ge leden, heeft koningin Juliana gezegd nog eens graag terug te willen komen Dat zal nu dus kunnen gebeuren. Het gezelschap zal de tijd hebben om gedeelten van de wereldtentoonstelling goed te kunnen bekijken. Het bezoek zal een strikt onofficieel karakter dragen. Of het gewenste in cognito te handhaven zal zijn is de vraag, maar in geen geval zullen de koninklijke gasten officieel worden ont vangen. Wellicht splitst het koninklijke gezin zich om aan te hinderlijke be langstelling te ontkomen. De koninklijke familie zal zeer ver moedelijk logeren op de Nederlandse ambassade te Brussel. Het bezoek aan de Expo sluit aan op de vakantie aan de Middellandse Zee. Scheveningse vrouwen marcheren wel gemoed onder het teken van het atomium. Tegen half elf vanochtend is een straaljager, die ter hoogte van Terschel ling vloog, in brand geraakte. Vele bad gasten hebben het brandende toestel, de zich met een parachute reddende piloot en de schietstoel op het eiland zien neerkomen. De straaljager maakte deel uit van een formatie van vier Thunderstreaks van de vliegbasis Volkel. Ter hoogte van Terschelling kreeg een der toestel len motorstoring. De piloot, sergeant vlieger A. B. Nieberg uit Amsterdam, verliet de straaljager per schietstoel. De vlieger en het toestel zijn beide op Terschelling terechtgekomen. De pi loot Nieberg heeft zijn enkel verzwikt en is met een op de vliegbasis Leeu warden gestationeerde helikopter ge haald. Roemenië Volgens Joegoslavische krantenberichten uit Boekarest heeft Roemenië de doodstraf ingesteld op diefstal, verduistering of beschadiging van openbare eigendommen. De econo mische misdrijven vormen nu een van de ernstigste binnenlandse vraagstuk ken in Roemenië, zo wordt gemeld. De regering had in het begin van de maand toepassing van zeer strenge .laatregelen gelast. De berichten ge wagen tenslotte van vele arrestaties. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.34-19.51. Maan: 14.50-23.46. Het weer in Nederland is tijdelijk onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Op de Oceaan veranderde in de luchtdrukverdeling maar weinig. Nabij de Azoren bleef de luchtdruk hoog, terwijl aan de noordzijde een tweetal depressies naar het oosten trokken. Een ervan is voor het weer in onze omgeving van belang. Ze bevond zich vanmorgen ongeveer 100 km ten westen van Bretagne en wordt morgen boven het noorden van Frankrijk verwacht. In verband daar mee wordt de kans op enkele buien weer groter. Morgen aan zee weer een regen- of onweersbui waarschijnlijk, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Temperatuur overdag ongeveer 20 gr. C. Zeewater 18 gr. C. Vooruitzichten: zomers karak ter van het weer met kans op buien. Advertentie Weerdienst London seint: Komende dagen veranderlijk met aanvankelijk weinig, maar later meer zonneschijn. De onweersbuien zullen geleidelijk afnemen. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse biei een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschil! u voor «l*. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier ie weer best', Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. ia bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 6.6 uur zon. geen neersiag. De prijs werd verdeeld onder de 8 goede voorspellers. WAT 18 IMC0S? international Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallièerde operaties voorspelden. SHISH KEBAB EN NEBIB Istanboel - Vond hier Nederlands bier geliefd bij Shish Kebab, gebraden lamsvlees. Waard kende gelukkig ook het begrip Nebib: Nederlands Bier Is Bestl BIER 18 BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Heb je 't warm Wil ja een koude douche?" Zij: 'Als 't kan. liever een koel glas bier Prof. Laszlo Egyed van de univer siteit van Boedapest heeft in een Hongaars tijdschrift verklaard, dat de aarde groeit. Volgens zijn bere keningen neemt de straal van de aarde per jaar met een halve mili- meter toe. Als bewijs voor deze theo rie voert hij aan dat de oceanen in verhouding tot de landmassa steeds kleiner worden. Door de uitzetting van de aardkorst, die circa 30 miljoen jaar geleden begon, ontstaan scheu ren die aardbevingen veroorzaken. Over 20 miljoen jaar kan men ingrij pende geografische veranderingen met het ontstaan van nieuwe conti nenten en oceanen verwachten, zo meent de Hongaarse professor. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pér millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Miiiniiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiitiiiiimiiiiii De Amerikaanse regering heeft be- •loten tot tijdelijke stopzetting van de proeven met atoomwapenen in de hoop dat een internationale overeenkomst betreffende een permanente staking kan worden bereikt, aldus heeft U.P.I. van welingelichte zijde in Washington vernomen. Een officiële aankondiging van dit besluit is spoedig, waarschijn lijk reeds vandaag, te verwachten. Van gezaghebbende zijde in Londen heeft U.P.I. vernomen, dat men daar hiet verwacht, dat Engeland zal af zien van de reeds aangekondigde se- nucleaire proefnemingen, ook nu V.S. naar verluidt een staking van vergelijke proeven zullen afkondigen. Macmillan heeft bij alle nauwe samen- Werking met de V.S. zich volstrekt te gen een verbod van proeven verzet. iLaaJ„staat tegenover, zo verklaart men jï!. "ez.e z.e,£de kringen, dat het moge lijk zal zijn voor Engeland, de proeven wel te staken, nu er tussen Engeland en de V.S. een overeenkomst bestaat over de uitwisseling van atoorhei- men. Men neemt in Londen dan ook aan, dat de serie proeven nog zal nemen, en Engeland alleen de reeds aangekondig- dan eveneens van verdere proeven zal afzien. In welingelichte kringen in Parijs wordt het besluit van Washington toe gejuicht als tegenzet tegen hetzelfde besluit van Rusland, komend juist nu de atoomgeleerden in Genève overeen stemming bereikt hebben over de mo gelijkheden om schendingen van zulk een stopzetting te ontdekken. Frank rijk zal overigens doorgaan met het werk aan een eigen kernbom, zo Is men van oordeel, maar men acht het wel mogelijk, dat het tenslotte niet toe ral komen aan proef-ontploffingen. (Naar verluidt zal Frankrijk begin vol- ftnomh«ar 2°ver zijn, dat het een eigen brengen)10 tot ontPloffing zou kunnen Gouverneur Orval Faubus van de staat Arkansas heeft kritiek geoefend op president Eisenhowers verklaring, waaruit blijkt, dat er wellicht weer federale troepen zullen worden ge bruikt om de gerechtelijke uitspraak betreffende de opheffing van de ras senscheiding op de staatsscholen af te dwingen. In een verklaring zegt Faubus, dat de naam van de presi dent „al maanden geleden zijn glans en aantrekkingskracht heeft verlo ren." „Wat de heer Eisenhower en vele anderen, die hetzelfde standpunt huldigen zich niet realiseren is, dat zij een gerechtelijke uitspraak steu nen die niet grondwettig is, en er zijn miljoenen mensen in het land, die dat weten," aldus de gouverneur. Op de persconferentie heeft de Amerikaanse president voorts ver klaard, dat als er voor het Midden- Oosten niet een akkoord wordt be reikt om de „indirecte agressie" te oeperken of geheel te beëindigen, men voor nog veel meer moeilijkheden zal kome te staan, aldus melden Reuter en A.F.P. Dit zou echter niet nood zakelijkerwijze tot een grote oorlog behoeven te leiden. Een heel gehucht in de Alpen is gis teren geheel verwoest door een plotse linge overstroming en belangrijke spoor- en wegverbindingen werden verbroken door een geweldige aardverschuiving, aldus meldt United Press International. Men schat dat het herstel van deze ver bindingen, verbroken op het hoogtepunt van het toeristenseizoen, twintig da gen zal vergen. Twaalf personen zijn bij de ramp om het leven gekomen. Zij zijn waarschijnlijk verdronken in de (Van onze Haagse redactie) .Van de verstekelingen uit Indonesië Je In „De Kruisberg" te Doetinchem f.Dn ondergebracht, hebben er weer der- van de tninister van Justitie een vV'blijfsvergunning voor Nederland ge- hertRen- Het totaal aantal vrijgelatenen ►paraagt tot dusver 38, waaronder twee lt»nen. ctwzijn nu nog 79 jongelui in Doetin hun i' die afwachten hoe Den Haag ove: een j^.zal beslissen. Voorts zijn er nog daar K??n aantal verstekelingen hier en ®ebraov?4. vreemdelingenpolitie onder- gelatenA vÜf van de 38 tot dusver vrij- *°mstig ziin uit deze laatste groep af- en Parti^ÏFaal Comité voor Kerkelijk organist er Initiatief, de particuliere dere ven die z*c0 ^et ^ot en v?r" gen vn„ ?rging van deze verstekeiin- over do a aantrekt, is niet ontevreden onderhr gang yan zaken. Ook met het reeds ,..engen. in de maatschappij zijn Qs resultaten geboekt. ge?eedgekomenamni 90ngres is gisteren hetwetSon,werpTnUtebdeaAmeVnigkaann bouw1 van kernenergiecentrales^ Cyprus Sedert 22 mei van dit jaar hebben de Britse autoriteiten op Cy prus 1-442 Griekse Cyprioten, die ver dacht worden van het plegen van aan slagen, in gevangenschap geleid. Dè ge vangenen zullen voor onbepaalde tijd worden vastgehouden. (Rtr.) vloedgolf die het gehucht San Giovanni, acht kilometer van Domodossola gele gen, overspoelde. Er zouden meer slachtoffers zyn geweest, indien niet het merendeel der inwoners op het eer ste teken van gevaar was gevlucht. De ramp die het gehucht trof en het vitale spoor- en wegverkeer naar Zwit serland en Frankrijk door de Simplon- pas verbrak is veroorzaakt door een storm die tien centimeter regen op de noordwestelijke Alpen liet vallen in min der dan 24 uur. Het ministerie van transport te Rome verklaarde zich niet in staat te zeggen hoelang het zal duren eer men de 40.000 ton stenen die op de Simplon- spoorweg zijn gevallen, heeft opge ruimd. Deskundigen ter plaatse menen, dat het 20 tot 25 dagen zal duren voordat de lijn, die dagelijks door on geveer 40 internationale treinen wordt gebruikt, is hersteld. Het verkeer voor Frankrijk werd omgelegd via de Moda- ne-pas en dat naar Zwitserland via I Chiasso. Deze wijzigingen brachten een gehele ommekeer teweeg in de dienstre geling der spoorwegen in verscheidene landen. De hevige stortregens die ook de provinciale hoofdstad Aosta in de Al pen gedurende twaalf uur van de bui tenwereld afsloten, deden de tempera turen over geheel het noorden des lands tot aan het zuiden in Rome da len, waar tevoren temperaturen van boven de 30 graden Celsius heers ten. De overstroming van San Giovanni was veroorzaakt door dezelfde landver schuiving die de Simplon-spoorweg ver nielde. De reusachtige massa aarde en stenen, sommige meer dan 100 ton zwaar, rolde de berghelling af en schoof een ruim 3000 meter lang gedeelte van de spoorlijn in de Diveria, die reeds aan het wassen was en wier loop ge blokkeerd werd. In enkele minuten tijds trad de rivier buiten haar oevers en spoelde een leel van de Simplon-ver- keersweg weg, terwijl een muur van water op San Giovanni neerstortte. De dorpelingen die naar de heuvels waren gevlucht op het eerste teken van gevaar, zagen hoe hun huizen door het water werden weggespoeld en hun hoofdstraat in een nieuwe rivierbedding veranderde. Anderhalve kilometer stroomafwaarts van het dorp vond men de stoffelijke overschotten van twee mannen en een vrouw, vermoedelijk Franse toeristen, die men enkele minu ten voor de overstroming in een auto in San Giovanni had gezien. Een beeld van het vakantiebezoek dat H.M. koningin Juliana heeft gebracht aan Pisa. De kapitein van de Spaanse treiler Joseph Lopez uit San Sebastian heeft medegedeeld, dat een onbekend vissers vaartuig, thuishorende in Vogo. per ra dio heeft aangekondigd het logboek van het K.L.M.-vliegtuig Hugo de Groot uit de oceaan te hebben opgevist. Een na der onderzoek welk vissersvaartuig dit is geweest wordt thans ingesteld. De leden van de commissie van on derzoek, die nog in Shannon vertoeven, bleken van deze mededeling op de hoogte te zijn, doch konden het bericht niet bevestigen. De commissie heeft in de loop van woensdag verhoren afgenomen van de genen, die bij de afhandeling van de Hugo de Groot in de nacht van woens dag op donderdag van de vorige week op het vliegveld Shannon zijn betrok ken geweest. De Nederlandse autoritei ten zijn voorts nog steeds bezig gege vens te verzamelen met de bedoeling deze mede te nemen naar Nederland, waar met het definitieve onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk een begin zal worden gemaakt. Elke con clusie omtrent de oorzaak van de ramp mag in dit stadium van het onderzoek als voorbarig worden beschouwd. De heer A. W. Fournier, adjunct-in specteur van de rijksluchtvaartdienst, die de vooronderzoeker voor luchtvaart ongevallen in Ierland vertegenwoordigt, en de heer G. van Messel, hoofd bu reau veiligheid K.L.M.. keren zaterdag van Shannon naar Schiphol terug. Jhr. de Beaufort van de rijkspolitie Schip hol blijft voorlopig nog in Ierland. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1