Uit Kennemerland BIMIJ slaat haar tenten op in IJmuiden Volgende week zaterdag opening door mevrouw B. Kortekaas-Den Haan xxsszsi Visserijgolf 't Silver Stoepke Jongens op gewone fietsen als volleerde wielrenners Katholiek toeristenkerkje in Zoutelande V akantieganger s in de open horen mis lucht SL\ BefracUMa correspondent Fabrikanten lachten om beginneling Europa's grootste piaeofabriek in Ede Vleugel van licht metaal Uxv: .vir Voor de laatste maal tegenover Marktplein VSV verpletterd door KFC: 6-1 Veel publiek; bloemen voor winnaars IJmond advies college „Uitje" voor weeskinderen Van Steyn wint de sprinttitel 3 WERELDmerken van HORLOGES Jeugdronde in Beverwijk B. en W. van Velsen akkoord met regeling Ir. A. H. In gen Housz 70 jaar Waarschuwing tegen pseudo-reclasserings- ambtenaar Uitspraak Raad voor de Scheepvaart Jan van Gemerden- toernooi in H.V.B. Ter ras vogels in tweede ronde DONDERDAG 21 AUGUSTUS 19sk PAGINA 9 De landelijk presidente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw Betty Kortekaas-Den Haan uit Driehuis, zal zaterdag 30 augustus in IJmuiden de officiële opening verrichten van de jaarlijkse Beurs voor Middenstand en Industrie in de IJmond, bij afkorting bekend als BIMIJ. Met de opbouw van de grote tenten voor de beurs op het (nog) braaklig gende terrein aan de Lange Nieuwstraat tegenover het Marktplein is een Alkmaarse tentenbouwersfirma inmiddels vanmorgen begonnen, onder gro te belangstelling van de IJmuidenaren. Uiterlijk volgende week donderdag zullen de tenten overeind moeten staan, opdat de BIMIJ-exposanten kunnen beginnen met de inrichting van hun stands, die ook dit jaar bijzonder at tractief en bezienswaardig beloven te worden. Er zullen verschillende novi teiten komen, ook wat betreft de indeling van de beurs, die in het IJmond- gebied ieder jaar weer een groot evenement is, dat ditmaal echter zelfs voor zijn trouwe bezoekers een geheel nieuw aanzien zal krijgen. Veelbelovend ^SrSd'8 tIgefv.Sev00direecfCsh„ir d® OMEGA - MIDO - ETERNA Grote Houtstraat 49 ïïnter. SHERRY De redactie van de Nieuwe Haarl, Courant, Smedesir. 5 ie Haarlem, zoekt voor SASSENHiiiM een Brieven te richten aan de hoofdredactie. HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Het zal dit jaar wel voor het laatst rijn, dat de BIMIJ op het traditioneel geworden terrein tegenover het Markt plein haar tenten op kan slaan. Het grote kantoorgebouw, waarvoor het braakliggende terrein volgens het plan- Dudok bestemd is, zal volgend jaar indien alles naar wens verloopt op zijn minst in aanbouw zijn, zodat de or ganisatoren thans naar een ander, even eens gunstig gesitueerd terrein zoeken. De baten van de BIMIJ zullen, zoals bekend, ten goede komen aan de Stich ting Bouwfonds Doopsgezinde Gemeen te IJmuiden, namens welke de beurs "èlangeloos georganiseerd wordt. Het aantal standhouders is thans nog niet hiet zekerheid bekend. Vorig jaar wa ren het er 80, en het ziet er naar uit, dat dit aantal dit jaar nauwelijks ge ringer zal zijn. Hetzelfde verwacht men van het aantal bezoekers: vorig jaar 16.000 (in 1953, tijdens de eerste BIMIJ slechts 4.086) zal het bezoek stellig gro ter worden, vooral uit het noordelijke IJmond-gebied, omdat de verbindingen dank zij de Velser tunnel zo veel ge makkelijker geworden zijn. Tot en met zaterdagavond 6 sep tember zal de BIMIJ haar tenten openstellen voor wie maar genieten wil van het nieuwste wat de IJmond te bieden heeft. Voor een ieder zal er iets aantrekkelijks zijn. Voor de da mes worden er uiteraard de nieuwste snufjes op huishoudelijk gebied gede monstreerd. Er zal het nodige lekkers (en voedzaams) te proeven zqn en met name zal ook de Velser Com missie voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting in samenwerking met de sociale sectie van de Velser Gemeen schap haar nuttige werk op de beurs manifesteren. De BIMIJ is met dat al echter lang niet uitsluitend aan trekkelijk voor dames alleen. Ook voor de heren zal er het nodige te ?ie"®rAgeniet™ zijn. Alle aandacht 5en van »»!eslcej aan bet samenstel- procromm» Welverzorgd amusements als ZOWel niet veel nieuws et S°ede oude gekendcn. «tir0 ®IMIJ zal door een nieuwe in- i eimg ea opstelling der tenten niet al- een overzichtelijker worden, maar te- n.n!?- meer bewegingsvrijheid voor het huoiiek bieden. Evenwijdig aan de Lan- Re Nieuwstraat komen drie tenten, in de breedte van het terrein, met de eigenlijke expositie. Als restauratie en onderlinge verbinding zal een vierde tent dienen. Een verlichte fontein, die m schoonheid belooft te gaan wedijve ren met haar (bij goed weer) spuitende zuster vóór het Cultureel Centrum, zal de pièce de résistance worden van een feeërieke tuin, die als ontvangstruimte voor de bezoekers zal dienen en tevens als centrum van de BIMIJ. Behalve stands van winkelzaken in het IJmond-gebied en van fabrieken en handelsondernemingen aldaar of elders Revestigd (er zijn ook buitenlandse «andhouders) komen op de BIMIJ ook tveer stands, die een niet commerciëel boel hebben. Zo zullen er vertegenwoor digd zijn het Rode Kruis, de T.B.C.-be- strijding, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, het Voorlich tingsbureau voor de Voéding, de Velser Gemeenschap het Koningin Wilhelmi- hafonds, de Velser verkeerspolitie, de Rijksvoorlichtingsdienst voor Emigratie ea de RUAZ (radio-uitzendingen voor Ziekenhuizen). De BIMIJ zal ook een nieuw aanzien krijgen, omdat een aan- SL:'vaste" standhouders door de be stedingsbeperking zijn uitgevallen. Met name geldt dat bijvoorbeeld voor de Vfw°n0el"werverLde standhouders. Daar- nwi. ztin echter dikwijls veelbelovende km^iveJineen in de plaats gekomen. Zo firma msü1 stand van een schilders- trée bii de TPTgericht- die aldus haar en" ken Het bI4™rd-beWOnGrS Saat ma" de Hoofddornse van Jantje" van de eerste prijs „JonSen Jan Buis, die voor het ontWernen01Lin, een prijsvraag van kinderbehang ^aardoor ook verrassend. Nadat Blok tenSt twee kansen onbenut had gela- v'''OPende hij na tien minuten uit een (LG?.et van de actieve Pauwe de score we p en vijf minuten later kopte Pau- Ve]Scen voorzet van Van Vlierden in de had v,Se touwen (2—0). Direct hierop V.S.V overigens traag opererende fraaie „s.Vcces toen v. d. Heyde op kleiner, Ze de achterstand wist te ver- Blok e" (2—Na 25 minuten besloot (3t) a snelle rush met een voltreffer Vlj *h nog voor de rust rondde Van VerhaSro een gedoceerde voorzet van hunst af1 (4 °lg)ens de regels van de de hervatting was het spel Punten kwfm t beter, maar tot doel de ander^tua» vo°Nopig niet. Aan een enkele ma iï10^15* deeper Schouten schoten fanalvhadndS °Patreden linfe.^Ten^otf" vont S stetl Verhagen liet Pauwe een tet koM d gencht schot volgen (5-1-1) in ZÖn v°?r einde liet Bfok weer eens Echot hethalve' dozhn"8^ i^n onhoudbaar net halve dozijn volmaakte (61). zal op de BIMIJ voor het eerst in het openhaar te zien zijn. Interessant heio ven te worden de bloemsierkunst-stand, de stands voor bieren en wijnen, de de monstraties met de nieuwste cosmeti ca. Wat de vrouwen betreft, er zullen behalve aanschouwelijk damespedicuur- onderricht, ook demonstraties gegeven worden op het gebied van wassen, kin derverzorging, behandeling van kleding en kleine huishoudelijke reparaties (ka potte stofzuigers en stekkers). De maquette van het P. Vermeulen- museum zal op de BIMIJ geëxposeerd worden en de Velser Gemeenschap ver zorgt ook demonstraties van in de IJmond minder bekende of beoefende sporten, zoals judo en worstelen. „Als de vakantie om is, wat dan? is het motto van de stand voor het jeugdwerk onder de niet meer school gaande jongelui. De activiteiten van de Mater Amabilisschool, de dr. Ariënsle- vensschool, de „Brulboei", Kennemer Vormingsschool en van „Zonnebloem- Klimop" zullen daar uiteengezet wor den. Het restaurant van de BIMIJ biedt plaats aan ruim 500 personen. Op amu- sements-gebied vermeldt het program ma onder meer het optreden van Willy Alberti „tenore Napolitano", van de Wilco's, de Spelbrekers, Sonja Ooster- man, van Fransky, de mentalist Chan- du en van de Selvera's. Iedere dag zal men bovendien kunnen luisteren naar de Gusonians, onder leiding van Guus Spelten. De BIMIJ zal dagelijks van twee uur tot half zes 's middags en 's avonds van zeven tot elf uur op de sluitingsavond tot twaalf uur geopend zijn... Woensdag werd de IJmuidense visaf- slag door een aantal trawlers en log gers voorzien van een totale aanvoer van 5.700 kisten verse vis. Er waren 1300 kisten schelvis, 450 kisten wijting, 250 kisten gul en kabeljauw, 250 kisten koolvis, 2000 kisten verse haring, 1100 kisten makreel, 100 kisten diversen, 800 kleine kistjes haring, 450 stijve kabel jauwen en 750 kilo tongen. Aan de Markt kwamen ondermeer de Vios IJm. 24, Allan Water IJm. 34, Swift IJm. 54, Everhard Christina Kw. 40, Sakina Mar- tine Kw. 32. De Stadt Enchuysen Kw. 82 komt vandaag aan de markt met 120 kis ten schelvis, 110 kisten verse haring, 400 kisten makreel, 35 kisten wijting, 85 kisten gul en kabeljauwen, 150 stij ve kabeljauwen en 110 kantjes gezouten haring. De Medan IJm. 57 zorgt voor 190 kisten schelvis, 40 kisten haring, 85o kisten makreel, 20 kisten gul en ka beljauw, 250 stijve kabeljauwen. De Am sterdam IJm. 28 heeft voor heden 1700 kisten haring, makreel, schelvis en ka beljauw aan boord. De Dirkje Ro. 46 en de Kw. 176 zouden thuisstomend zijn. Het weer was om de noord slecht. De vangsten zijn dan ook weer gedaald, hoewel etmaalvangsten van 200 tot 250 manden makreel en andere vissoorten niet slecht kunnen worden genoemd. Advertentie die wej iets zeggen, zijn: Er is goed - beter en best. Het beste is het goedkoopste in ge bruik, want goèdkoop in prijs is altijd nog duurkoop. Maat dit zijn horloges voor UW LEVEN. Wij tonen U een zèer aantrekkelijke COLLECTIE, dié zeker zal beval len. U weet 't heeft 't. De kleine zaak met de grootste keuze Langs de kust was de visserij schraal. De loggers en kotters vingen niet meer dan 40 tot 60 kilo tongen en 10 tot 20 manden schol per etmaal. De loggers en kotters, die op het Zand de visserij uitoefenen, meldden vangsten van 70 tot 90 manden schelvis, gul en makreel per etmaal. Bij de boeien P5 en 6 van gen de loggers en kotters thans heel wat tong. Zij maken 200 tot 300 kilo tong en 5 tot 6 manden schol per etmaal buit. In de prijzen kwam weinig verande ring. Zij waren hoger dan dinsdag. In het Gem. Sportpark „Adrichem" was gisteravond een groot aantal be langstellenden bijeen gekomen om de wielerwedstrijden voor de jeugd gade te slaan. De rennersclub „Kennemer land" had het idee geopperd om een wielerwedstrijd te houden voor jon gens van 10-15 jaar op gewone fietsen. Dit is uitstekend geslaagd, want fana tiek hebben de jongens in twee groe pen gereden om een keur van prach tige prijzen. Er werd in twee groepen gereden een voor jongens van 10, 11, 12 jaar en een voor jongens van 13-14 jaar. Beide groepen reden weer in se ries van 5 ronden. Iedere ronde was ongeveer 600 m. Uit deze series kwamen de winnaars voor de finales. Net als echte renners, met gekromde ruggen over hun sturen gebogen. Sommigen met zonnepetten op en allen voorzien van echte rug nummers, snelden ze door de bochten. Er werden zelfs nog enige premies ver reden. Toen de bel voor de laatste ron de werd geluid, zetten men nog eens een felle eindsprint in en onder gejuich van de vele toeschouwers stoof bij de jm1®?4® KroeP de jonge Geë van der Winden over de eindstreep, tot grote trots van oPa Geë, die zijn kleinzoon graag in zijn voetsporen van sport-man voort ziet gaan. Bij de jongens van 13- 14 jaar was het Nico Lute uit Castri- cum, Nico's broers zijn allen goede ren ners en Nico wil ook wielrenner wor den, maar vader Lute vindt dat hij dan zelf zijn rennersspullen maar verdienen moet. En zijn eerste prijs is er, een echte rennerstrui. De winnaars maak ten hun ere-ronde met bloemen. - In café „Sport" zjjn 's avonds de prij-1 P. de zen uitgereikt door de voorzitter van de Rennersclub Kennemerland, de heer Jac. Davidson, die in de eerste plaats dank bracht aan de vele middenstan ders die voor dit festijn goéde prijzen hadden beschikbaar gesteld. Voor de twee winnaars was een wollen trui aan wezig, verder waren er een vulpen, ballpoints, rijwieldynamo met lamp, fietstassen, sokken, schemerlamp en een grote voorraad kleinere prijzen. Bo vendien waren er voor de twee eerste prijswinnaars» nog een medalje en een bos bloemen. De E.H.B.O., die weer geheel belange loos haar medewerking verleende, be hoefde gelukkig maar een paar kleine schaafwondjes te behandelen. De volgorde van binnenkomen was als volgt: 11 tot 12 jaar: 1. G. v. d. Winden, 2. A. Winkelaar, 3. P. v. d. Bos, 4. F. Smits, 5. S. Zonneveld, 6. J. Schaap, 7. E. Schelvis, 8. S. Schram, 9. J. v. Bugnum, 10. B. de Reuver, 11. Eddie Six, 12. H. Dubbeld, 13. E. Brandjes, 14. H. Stam, 15. K. David son, 16. J. Acda, 17. A. Noordermeer, 18. H. de Ruiter, 19. B. Beeldman, 20. M. Molenaar, 21. C. Six, 22. B. Steijn, 23. P. ter Voort, 24. B. Ras en 25. B. Bosman. l (Van onze correspondent) Achter de Walcherse duinen, tussen Vlissingen en Westkapelle, ligt het rond duizend inwoners tellende badplaatsje Zoutelande, waar 's zomers duizenden uit het hele land hun vakanties komen doorbrengen, genietend van strand, zee en rust. Zij logeren er in pensions, ver huurde particuliere woningen en zo merhuisjes en zij bivakkeren er in caravans en tenten. In dit Zeeuwse ge heel protestantse dorp is men bezig met de bouw van een katholieke openlucht- kerk. Het ontwerp van het Voorburgse architectenbureau C. M. van Moorsel vertoont veel overeenkomst met een dergelijke kerk die in de Belgische badplaats Knokke staat. Er Is een open middenstuk, in de toekomst misschien beplant met een enkele boom, omgeven door een overdekte galerij ter breedte van drie en een halve meter. Het kerk je zal dertig meter lang worden, met aan de ingang een breedte van vier entwintig meter, afnemend tot twintig meter aan de altaarzijde. Aan de bouw van deze kerk, die on danks de vrij geringe afmetingen toch altijd nog plaats kan bieden aan des noods tweeduizend gelovigen er zijn geen zitplaatsen is een vrij lang durige geschiedenis voorafgegaan. Deze begon in december 1947, toen de Mid delburgse parochiegeestelijkheid een verzoek richtte tot het bisdom Haarlem in Zoutelande op zondagen de mis te gaan lezen in de zomermaanden ten behoeve van de talrijke katholieken, die daar vakantie houden. Een maand later kwam er antwoord en spoedig werd een begin gemaakt met de ziel zorg voor de vakantiegangers in en om Advertentie "r" jaar: 1. A. Lute, 2. J. Ras, 3. b. Rozemejjer, 4. G. v. d. Bergen, 5. A Bos, 6. A. Schaap, 7. K. de Greeff, 8. J. Hartvelt, 9. T. Lodewijk, 10. J. Serpentie, 11. F. Berkhout, 12. P. Over, 13. J. Steenbeek, 14. K. Ter voort, 15. G. Koekenbier, 16. H. Har ren, 17. W. Kuys, 18. M. Minneboo, 19. T. Gïóótjens, 20. B. Groenstad en 21. TB»'''" Zoutelande, als onderdeel van de strandzielzorg in Zeeland, waarvan de Walcherse afdeling is opgedragen aan pastoor H. Snel en zijn kapelaans der Middelburgse parochie van de H.H. Petrus en Paulus. In 1951 rees het idee in Zoutelande een permanente katho lieke kerk te bouwen. Eerst werden 's zondags de missen gelezen ir. een tent van de Eindhovense politie-officier Van der Werf, maar later gebeurde dit op een aan de kerk toebehorend ter rein, waarop enige voorzieningen wa ren getroffen. De geestelijkheid en het comité strandzielzorg in Zeeland voel den veel voor een openluchtkerk, niet alleen uit overwegingen van zuiver financiële aard, maar ook om de sfeer van de vakantie, waarin de „parochia nen" immers verkeren, min of meer te behouden. Er werd een schetsplan ge maakt en ter beoordeling toegezonden aan de Haarlemse bisschoppelijke com missie, maar om verscheidene redenen kon het plan de goedkeuring in eerste instantie niet verkrijgen. Strandzielzorg in Zeeland kreeg een met redenen om klede afwijzing, doch liet het er niet bij zitten. De bisschoppelijke commissie stond een onderhoud toe. Architect en comité waren toen in de gelegenheid hun plannen uitvoerig toe te lichten en het resultaat was, dat de commissie haar eerste oordeel herzag, zodat het „nihil obstat" 17 februari 1955 afkwam. In 1957 kon een stuk grond aan de Bosweg te Zoutelande worden aangekocht. Het was namelijk gebleken, dat het reeds eerder gekochte stuk te klein was. Maar inmiddels behoorde Walcheren niet meer tot het bisdom Haarlem, doch tot het Bredase. En er was dus een nieuwe goedkeuring nodig. Dat leverde hoegenaamd geen moei lijkheden op en het fiat was er op 28 april 1958. Zover was men dus. Maar er waren nog tal van andere instanties, die aan de plannen van pastoor Snel en zijn medewerkers hun zegen moes ten geven alvorens de eerste spade de grond in kon. De raad van Zoutelande evenals de gemeente zelf uiteraard volledig protestant nam een zeer lof waardig standpunt in. De meerderheid van dit college was namelijk van me ning, dat de katholieke vakantiegangers in Zoutelande zo goed mogelijk in de gelegenheid moesten worden gesteld hun zondagsplicht te vervullen en 20 december van het vorige jaar besloot de raad zijn medewerking te verlenen voor de bouw van een r.-k. toeristen kerk. Deze medewerking werd zelfs op zodanige wijze verleend, dat het niet nodig was te wachten op een herzie ning van het uitbreidingsplan. Zoute lande was zijn katholieke gasten waar mogelijk behulpzaam. Ook de andere binnen en 2 juni werd met de Vlis- singse aannemersfirma J. M. Goede- mond het contract van de bouw met bijkomende werken afgesloten. Onmid dellijk daarna werd een begin gemaakt met het egaliseren van de grond en het leggen van de betonfundering en maandag 30 juni togen de metselaars noodzakelijke goedkeuringen kwamen aan het werk. Het kerkje zal be houdens onvoorziene omstandigheden uiterlijk begin september in gebruik kunnen worden genomen. Er is echter gerede hoop, dat de eerste missen er reeds deze maand kunnen worden ge lezen. BÖBADILLA Y COMPANIA, JEREZ OE LA FRONTERA IMPORTEURS: lACOeUf, POELEN. AMSTERDAM B. en W. van Velsen stellen de ge meenteraad voor zich akkoord te ver klaren met de aanbeveling van het ad viescollege voor het IJmondgebied tot samenwerking in onderlinge af spraak tussen de gemeenten Velsen, Be verwijk en Heemskerk. Zoals bekend, houdt het voorstel in, dat het adviescollege zal bestaan uit 39 leden gekozen door en uit de gemeente raden. Velsen zal 15 leden afvaardigen. Beverwijk 9 en Heemskerk 5. Het college zal onder voorzitterschap vergaderen van de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint. Tijdens de vergadering van dinsdag 2 september zal de raad van Velsen over dit voor stel beslissen. Ir. A. H. Ingen Housz te Beverwijk, voorzitter van de directie van de Ko ninklijke Ned. Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden, viert morgen (vrijdag) zijn 70ste verjaardag. Deze „captain of industry", die aan het einde van het jaar de Hoogovens verlaat, is niet alleen de oudste mede werker van het Nederlandse Hoogoven- bedrijf als eerste op het bedrijf her dacht hij op 23 juli 1957 zijn veertig jarig dienstverband maar hij heeft dat bedrijf met zoveel elan weten te leiden, dat het, vooral in de na-oor- logse laren, een eerste plaats is gaan innemen in de Nederlandse industriële I wereld en ook in het buitenland een goede naam verwierf. Aanvankelijk was hij verbonden aan de Hollandse Beton Mij., maar in 1917 waagde hij de toen nog onzekere stap in dienst te treden van het comité tot oprichting van een hoogovenbedrijf in Nederland. Zijn vertrouwen in de nieuwe onderneming bleek gerechtvaardigd, zoals deze on derneming in hem een knap technicus, maar ook een goed leider en boven al een ondernemer in de ware zin van het woord aan zich heeft weten te ver binden. In september 1924 werd hij tot mede-directeur en kort na de bevrijding volgde hij ir. A. G. Kessler, die overleed, als voorzitter van de directie op. Onder ztfn leiding kwamen de grote uitbreidingen tot stand: de Breed band (1953), de vierde Hoogoven, de electrolitische vertinnerlj en de oxy- staalfabriek (1958). De enorme ontwik keling van het bedrijf moge mede blij ken uit het feit, dat er in 1920 onge veer 800 personen werkten en thans 13.000; in de eerste 12 jaren van het be staan van het bedrijf bedroeg de omzet tien miljoen per jaar, hetgeen thans tien Advertentie Het handwerk van de vakman kan niet gemist worden. In de grote werkplaatsen worden tientallen piano's tegelijk gebouwd. Je7ite°etvroeer nï! flLpian?fabriek staat een Piano, die zich van alle onder- geleden door minister Zijlstra geopend rite bii de uiteane v^n ?ude,baas- scheldt; De glans is niet zo mooi meer - in oppervlakte verdubbeld werd. dMp ^acenmaen ocP^'n stokte ^- 5 fl h2,Ut„wf is zelfs licht be" Nog steeds worden er Maestro's ge- fo l'^npn We hadden hem riA schadigd. Het is de eerste piano, die bouwd, ook nog volgens het ontwërp te leunen, we naaaen nem de weg de heer J. J. Rippen, zoon van een van twinti2 iaar geleden Het assnrti- gevraagd naar de Reehorstlaan, Haagse pianohandelaar, in 1937 zelf ment is echter uitgebreid oa met rie welke summiere aanwijzing hem tot maakte. Zelf ontwierp hij het model uitgeoreia, o.a. met de een juiste veronderstelling bracht, zoals hij meende, dat een piano moest De pianofabnek m Ede. Het klinkt zijn. De jonge bouwer wilde radicaal ietwat onwennig. De naam van deze breken met het klassieke kastmodel Hij Gelderse gemeente roept eerder as- ging uit van de meest natuurlijke lig- sociaties op met vreemdelmgenver- ging der snaren, alle zuiver parallel op keer en vakanties in de bossen dan eén kam. Door het lengteverschil der met de industrie. En nog wel een snaren ontstond vanzelf de bekende industrie, die een niet alledaags pro- vorm van de vleugel en de harp aan dukt als piano's aflevert. Om ten- welke vorm hij de ombouw aanpaste, slotte de bevreemding nog groter te waardoor een piano ontstond, die men maken: de grootste pianofabriek van een vleugel op z'n kant zou kunnen noe- Europa. Uit de werkplaatsen komen mem Rippen zelf gaf zijn instrument de dagelijks zestien piano's de vleu- naam Maestro mee. gels niet meegerekend het maga- ^rTr'!' Sheherezade, een verkleinde vorm van de Maestro-nieuwe-stijl, die strakker en nog eenvoudiger van lijn is dan het eerste model en op een enkele voet rust. zijn binnenrollen." Ëian aantal, dat op den°maestro bnpf„p0leen zeer beschei- zichzelf niet veel zegt, maar bewon- fabrikanten lachten^renommeer-de piano- denng afdwingt wanneer men het jenfj om maa ®a er een beetje sma- mgewikkelde produktieproces op de iangstellïns Het v®rder §een be" voet volgt, van de houtopslagplaats de Aefr Rtenp^de~to* 1939 voor" ■En een hoekje van de showroom zijn piano in licentie wilden vervaar digen. De oorlog maakte een einde aan deze relaties. Als eerste ter wereld heeft Rippen bovendien een vleugel gebouwd in lichtmetaal-constructie met houten klankbord. De zeer slanke vorm wekt de indruk, dat het instrument kleiner is dan de klassieke vleugel, doch de snaarlengte is even groot. In de fabriek waarvan de muren en ramen geïsoleerd zijn en de vloer verwarming zomer en winter voor een De Maestro-nieuwe-stijl, eenvoudig van —s— gelijkmatige temperatuur en vochtig heidsgraad zorgt worden moderne constructiemethoden toegepast, die sterk gerationaliseerd zijn. Het eerzame hand werk van de Klavierbaumeister vindt men er nauwelijks terug; elke afdeling vervaardigt haar speciale onderdelen, zoals klankbord, frame en kast, die ten slotte geassembleerd en afgewerkt wor- Zden. Door toepassing van bijzondere ma- elf begon de heer Rippen te bou- terialen pretendeert de fabriek, dat de wen in een klein pand in Den P'ano's tegen alle weersinvloeden be- Haag. In 1940 echter moest hij £tand zijn; het instrument op de Willem o nooi» Oari rtrn+nm- i i reeds naar een grotere ruimte uitzien Barendtsz, dat sterk onderhavig is aan en hoewel tenslotte, wegens materiaal- schaarste, het werk stopgezet werd, waren na de bevrijding reeds spoedig vijf panden in gebruik en moest naar een nieuwe vestiging worden uitge zien. In Ede vond de ondernemende piano bouwer ruimte voor de bouw van een groot complex (2500 m2), dat overigens klimatologische veranderingen, zou hier van een der meest sprekende bewijzen zijn. Een feit is, dat er uit Ede piano's geëxporteerd worden, ook naar Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Voor de export naar Europese landen beschikt de fabriek over speciale wagens, die De licht metalen vleugel, een rank reeds spoedig te klein bleek en bij de tot duizend kilometer ten noorden' van instrumentjongste uitbreiding enige maanden Stockholm rijden. Er wordt ook naar lijn. Duitsland geëxporteerd, vanouds het land van de pianobouwers. Zo groeide een bescheiden begin via een vermetele opzet tot een mo derne fabriek, die in korte tijd naam maakte over de gehele wereld. Het kleine Haagse pand van 1937 is reeds geschiedenis geworden, die verbleekt wanneer men de showroom binnen treedt, waarin een hangend klank bord-plafond een critische toonbeoor- deling mogelijk maakt. Regelmatig komen er buitenlandse bezoekers om de verschillende modellen te zien en te horen. Als zij dan de vleugel, de Maestro, de Sheherezade en de meer klassieke modellen bewonderd hebben, komen zij tenslotte voor het proto type van twintig jaar geleden te staan, dat eerst verkocht werd, maar ten slotte door de heer Rippen weer is teruggevonden en thans wellicht zijn grootste trots uitmaakt. miljoen per week geworden is. Aan heel deze ontwikkeling heeft ir. Ingen Housz leiding gegeven. Ook buiten het bedrijf werd vaaft een beroep op zijn bekwaamheden gedaan, getuige de vele functies die hij in de internationale staalwereld en in tal van colleges in eigen land vervult. Een man die zich uitgaf voor reclas- seringsambtenaar vervoegde zich dezer dagen bij een inwoonster van Velsen- Noord, wier zoon een vrijheidsstraf on dergaat. Hij spiegelde de moeder vroeg tijdige invrijheidstelling van haar zoon voor, indien zij de geldboete van 50 wilde betalen, die haar zoon nog niet voldaan had. Omdat het verhaal over de boete en de vrijheidsstraf met de feiten klopte, betaalde de moeder grif. Daarna hoorde zij niet meer van de re- elasseringsambtenaar. Het signalement van de man luidt: oud ongeveer 40 jaar, lang ongeveer 1.80 meter, rossig naar achter iets op lopend haar. Hij droeg een grijs col bertjasje, donkergrijze broek. Hij had een groene regenjas over zijn arm. Daar het niet uitgesloten is, dat de man ook elders hetzelfde spel tracht te spelen, verzoekt de politie van Velsen degenen die inlichtingen kunnen geven, zich met de recherche aan het Tiberius- plein in Velsen-Noord in verbinding te stellen. De raad voor de Scheepvaart heeft de stuurman van de „KW. 133" te Kat wijk aan Zee gestraft door zijn diploma als schipper z.v.v. in te trekken voor de tijd van vier maanden. Het motorvis sersvaartuig „Koningin Juliana" KW. 133 is 28 april j.l. 2 uur nadat het de haven van IJmuiden had verlaten om naar de visgronden te varen, in aanvaring ge komen met het koerskruisende m.s. „Toni". De raad is van oordeel dat deze aanvaring moet worden geweten aan het in zeer ernstige mate falen van de dienstdoende stuurman aan boord van de KW. 133, belast met de wacht. „Hoewel de raad in aanmerking wil nemen de leeftijd van de betrokkene en zijn lange staat van dienst ook als schip per van een vissersschip, kan 'n ernstige correctie niet achterwege blijven". Voor ruim honderd kinderen uit het Burgerweeshuis te Amsterdam en het weeshuis te Haarlem is een feestdag in voorbereiding. Een veertigtal onderne mers van autorijscholen uit de hoofdstad en Haarlem, daarbij gesteund door hun organisatie de bond voor bedrijfsauto- verkeer en tal van particuliere bedrij ven, stelt de lesauto's voor een dag ter beschikking van deze jeugd. Op hun uitnodiging zullen kinderen tussen 5 en 16 jaar een autotocht ma ken naar Hoenèerk» - op ae Veluwe. De stichting Hoenderlo stelt deze dag een deel van het park, sportterreinen, zwem bad en een recreatiezaal ter beschik king van dit bezoek. De dag van sport, spelletjes, een „eigen markt" en wed strijden zal besloten worden door een feestelijke maaltijd, waarna de terugrit zal worden aanvaard. Cees van Steyn is sprintkampioen 1958 van de Haarlemse wielerclub H.S.V. „De Kampioen" geworden. In deze titelstrijd, welke woensdagavond in de Velserbroekpolder werd gehouden, zegevierde Van Steyn in de beslissende finale over Eddy Riethoff. Voor dit kampioenschap verschenen achttien A en B-klassers aan de start- Van hen wisten Van Steyn, Riethoff, De Jong en Piers door te dringen tot de halve finale. Daarin werd Piers door Van Steyn en De Jong door Riethoff uitgeschakeld. In de finale toonde Van Steyn zich na een felle strijd sneller dan Riethoff en legde daardoor voor een jaar beslag op de titel. De uitslag luidt: 1. en kampioen, Cees van Steyn: 2. E. Riethof; 3. C. Piers; 4. P. de Jong. De officieuze titelstrijd der C-klassers leverde het navolgende resultaat op: 1. G. Fennis, 2. R. Hendriks, 3. M. van Steyn, 4. Groeneveld. Op de terreinen van het Sportpark Schoonenberg te Velsen worden a.s. za terdag de finales verspeeld van het Jan van Gemerden-toernooi voor adspiran- ten in de H.V.B. Voor de winnaarsfinales hebben zich geklasseerd in groep A: Kennemerland, VEW, Renova en Concordia, In groep B: Haarlem, RCH, TYBB en Waterloo. Voo- de verliezersfinalen in groep C: Kinheim, SMS, IEV en EHs, in groep D: Stormvogels, VSV, DSS en Velsen. De wedstrijden beginnen om twee uur. Terrasvogels wist woensdagavond de wedstrijd tegen Schoten te winnen en komt nu in de tweede ronde voor de KNVB-beker tegen Velsen. Het restant van de gestaakte wedstrijd werd uit gespeeld zonder dat de 4i gelijke stand wijziging onderging zodat straf schoppen de beslissing moesten brengen. Terrasvogels was de gelukkige. De wedstrijd TerrasvogelsVelsen wordt zondagavond om zes uur op het terrein van Velsen gespeeld. ONDERTROUWD: J. W. Staleman en W. M. Suijk, F. A. Stroethof en A. J. Peschar, M. A. J. Mijné en T. R. .Handel, G. R. van Asperen en C. J. Verhagen. GETROUWD: M. H. Gezelings en W. J. van der Ham, C. A. Steenbergh en J. M. de Klerk, P. Gerrits en G. L. Rothert, A. G. Damen en E. H. A. Copini. GEBOREN: S. T. Verhulst en Z. M. G. ter Hart, d. OVERLEDEN: E. van der Meulen, 19 jr.; D. W. van Waveren-Samson, 83 jr.; H. J. van Egmond, 90 jr.; E. C. A. A. van Laer-Franssen, 69 Jr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9