Malversaties met bollen bij een veiling in Lisse Politie legt bier muzikanten het zwijgen op Groot gezelschap bij afscheid van kapelaan H. van Dijk Nieuw autobusstation kan nu reeds worden gerealiseerd Canberra: „Geen militair verdrag met Nederland' Haagse inbrekersbende voor de rechtbank Gevangenisstraffen van vijf tot één jaar gevorderd Kruiswoordraadsel I NAAIMACHINES NAAIMACHINES Een jaar geëist tegen hoofddader Twee Duitsers op het dievenpad Na zeven vette of magere jaren in Liduina-parochie te Haarlem Zuidelijke muur van moet gedeeltelijk blijven staan Indonesië ontkent waarborgen aan de V.S. te hebben gegeven Inbrekers als gevelartiesten Binnenkort ook filtersigaren Mgr. Huurdeman bediend De Dochter vm de Betmt HAARLEMSE RECHTBANK NECCHl Inbraak te Halfweg Flinke straffen geëist „DEWOLBAAL" Weer onrust op bouw werken in A'dam Kwade „noot" in Kerkrade Voet<je gsm. de e&uitce 'n neetndasis'&i met ft/l/ISazi/'ti REORGANISATIE STATIONSPLEIN De verdediging van Nieuw-Guinea Grote inbraak te Apeldoorn opgehelderd Turkse spion weer gepakt Knecht licht Haagse geestelijken op In Australië Annie Timmermans verongelukt Prins bij Ferrari VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 PAGINA KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Haarlem - Telefoon 11142 Renault Frégate Tran:fluide GARAGE DEN HOUT DAMES BLOUSE Gen. Cronjéstr. 129 Sleepreis van 11.000 mijl ENGEL, Gr. Houtstr. 181, tel. 14444 Vier jaar geëist tegen Haarlemmer Twee jaar voor twee inbrekers //ÜIIIMU1IU11IIIII Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 52 Met een schorre schreeuw wendt Olaf zich om en zonder zich om de twee anderen te bekommeren stormt hij het padcaf, waarbij keer op keer zijn luide roep door het woud schalt. Geërgerd zet Eric hem achterna. „Wees stil!" bijt hij de Berenjager toe. „Met dat nutteloze gebrul verraad je de plaats, waar wij zijn en daar kan Arnar zijn voordeel mee doen." Grommend duwt Olaf hem van zich af. „Te paard, mannen!" schreeuwt hij de krijgers al van verre toe. „Halt!" dondert de stem van de Noorman er over heen. Driftig beent hij naderbij. „In het belang van je eigen dochter, „Zij riep daarnet om hulp, ze is in levensgevaar. Arnar„Géén woord over Arnar, Honing',, brult Olaf, naar adem happend van woede, „je zoon zul je bedoelen. Al deze ellende hebben we aan die nietsnut te danken.... „Nu is het wel genoeg," fluistert Eric. Sneller dan de gedachte schiet zyn vuist hard vooruit en als een gevelde os zakt Olaf in elkaar. „Tegen stom miteit helpt geen praten," snauwt hij, zich tot Olafs krijgersbende rll^.tefn°e „Hier, drie man om Hrap naar de burcht te brengen. Twee man om Olait bewaken. De rest volgt mij. Van nu af beveel ik en wie tegenstribbelt z het gauw berouwen." Flitsend schiet Erics zwaard te voorschijn. Een jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, gis termiddag geëist tegen een 51-ja- rige loods-chef van een veiling in Lisse, die in de loop van 1956 en 1957 enige duizenden bollen zou hebben laten ste len en voordeel zou hebben getrokken uit de verkoop daarvan. De zaak dien de veertien dagen geleden reeds, maar verdachte was toen ziek en kon niet ter terechtzitting verschijnen. De man bleek de veilingchauffeur de bollen te hebben laten weghalen, die hij opzet telijk achterhield. Ter zitting gaf hij toe de chauffeur adressen van moge lijke afnemers in Amsterdam te heb ben gegeven. De opbrengst zouden de chauffeur en de loods-chef samen heb ben gedeeld. De chauffeur, die veertien dagen ge leden eveneens terecht stond, werd van daag veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf wegens diefstal, nadat de officier van justitie acht maanden tegen hem had geëist. Hij had meege deeld. dat hij in opdracht van de loods- chef de bollen had weggenomen en ver kocht en dat hij in totaal 1150 voor dit karwei had gekregen. Ter zitting deelde de loods-chef gistermiddag mee, dat hij de chauffeur ongeveer 3750 zou hebben betaald. De officier achtte bewezen, dat de loods-chef mede-plich- tig was aan de diefstal en in ieder ge val, dat hij het misdrijf had uitgelokt. Bovendien had hij er geldelijk voordeel uit getrokken. De verdediger, mr. J. H. Junge, merkte op, dat de man slechts adressen had opgegeven aan de chauffeur en dat dit allerminst als uit lokking van diefstal kon worden be stempeld. De man hield van luxe en zijn salaris bij de veiling was daarvoor te gering. Financieel voordeel had hij er zeker wel uit getrokken. In verband met de wankele gezondheidstoestand vroeg hjj een gecombineerde straf voor zijn cliënt. Op 4 september zal de recht bank uitspraak doen. Een Sassenheimer bloemist moest zich vervolgens verantwoorden, om dat hij vijfmaal een partij gestolen bollen van de loods-chef had gekocht. De 53-jarige man ontkende te hebben geweten, dat het gestolen goed be trof. Hij vertrouwde de loods-chef, die hij van de veiling al jaren kende. Hij had gedttcht, dat de man als com- missionnair optrad. Voor de veilig heid had hij gevraagd of „alles goed zat" en toen dat bevestigd werd met de woorden „Je weet toch, dat ik verschillende andere klanten heb," was hij met de loods-chef in zee ge gaan. Na de vijfde maal bleken de bollen beschadigd en de bloemist had toen argwaan gekregen. Onmiddellijk had hij de relatie afgebroken. Toen eenmaal bekend was, dat het gestolen goed betrof, had hij alles aan de vei ling vergoed. Voor de bollen had hij dus dubbel betaald: een keer aan de loods-chef en een keer aan de vei ling. In eerste instantie had de man te genover de politie verklaard, dat hij er wel van geweten had, maar de loods- chef had hem om een dergelijke ver klaring verzocht, vertelde de man. De loods-chef hield nu ook vol, dat de bloe mist overal van af had geweten. Hij had de bollen onder de prijs gekocht hetgeen de bloemist krachtig be streed en bovendien zou hij de loods- chef eens gezegd hebben: „Jullie krij gen alle winst en ik krijg niks." De chauffeur kwam verklaren, dat hij er nooit iets van gemerkt had, dat de bloemist wist met gestolen bollen te doen te hebben. De officier achtte opzetheling bewe zen en eiste twee maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. W. de Clerq uit Leiden, schetste de bloemist als een bijzonder betrouwbaar man, die de veiling volledig schadeloos had ge steld en bovendien al eens eerder een kwjjtgescholen schuld toch helemaal be taald had. Bovendien toonde hij aan, dat de bloemist voor de bollen even veel betaald had als hij ervoor op de veiling betaald zou hebben, zodat hij geen enkel motief had om gestolen bol len te kopen. Hij vroeg dan ook vrij spraak, of anders de uiterste clementie in verband met droeve gezinsomstan digheden van zijn cliënt. Ook in deze zaak zal de rechtbank 4 september von nis wijzen. Advertentie Advertentie Stapt U vaak „bek-af" uit Uw wagen? Denk aan Uw gezondheid I Breng de vermoeidheid veroorzakende factoren tot een minimum terug. Ga over op de Sturen en gasgeven. Meer hebt U niet te doen. Daarbij prachtige wegligging, zuinig en langdurige fabrieksgarantie. Telefoon 12158—15056 De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, heeft tegen een 23-jarige chauffeur uit Amsterdam een jaar gevangenisstraf en tegen een 25-jarige varensgezel en een 27-jarige koopmanbeiden uit Amster dam, en een 24-jarige kunstschilder uit Den Haag 1jaar geëist wegens het plegen van een inbraak in de metaal- fabriek Bonder te HalfwegDe vier man nen stalen in de nacht van 23 op 24 juni van dit jaar een vierhonderd kilo zware brandkast, die slechts voor hun waardeloze papieren en een stopwatch bleek te bevatten. De varensgezel ont kende de inbraak maar de drie anderen verklaarden onder ede als getuigen, dat zij het kraakje hadden gezet. Het viertal was in de bewuste nacht met de auto van de vahensgezel naar de fabriek te Halfweg gereden. Via het dak wisten zij zich toegang te verschaf fen tot het directiekantoor, waarin de brandkast stond. Eerst hebben zij ge probeerd de kast open te breken, maar toen dit niet lukte, sleepten zij het ge vaarte naar buiten. Het autootje was er echter te klein voor, zodat zij besloten een andere wagen in Amsterdam op te halen. De brandkast werd zo lang ver borgen achter een heg. Onderweg kregen de inbrekers bandenpech: zij moesten de auto langs de weg laten staan en gingen te voet verder. In Amsterdam haalden zij de grotere wagen op en re den daarmede opnieuw naar de fabriek. De rechtbank zal op 4 september uit- gpraak doen. Advertentie Vlieseline tussenbeleg, alle denkbare tinten kleurecht, 38 t/m 46 Voor een der grootste sleepreizen, ooit gemaakt, is de sleepboot Noord-Holland van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden dezer dagen vertrokken naar Honolulu. De Noord-Holland zal een Amerikaanse baggermolen gaan slepen van Honolulu over de Stille Oceaan, de Indische Oceaan en de Rode Zee naar Suez in Egypte, in verband met werk aan het kanaal. De afstand van de reuzen-sleepvaart bedraagt ruim 11.000 mijl. Kapitein van de sleper is Teun Hoek uit IJmuiden. De Noord-Holland is niet de enige Wijsmuller-sleper, die een lange reis gaat maken. De Friesland maakt op het ogenblik een sleepreis van Yokohama naar Saigon en moet ook nog de reis van de Noord-Holland maken. Van de Wijsmuller-vloot is de sleep boot Titan op het bergingsstation in Miami, de Cycloop en de Simson zijn in IJmuiden gestationeerd, de Zeeland bezet het bergingsstation Den Helder, maar sleept thans de coaster Mutua Fides met machineschade vijftig mijl uit de Engelse kust opgepikt naar Delfzijl. Op de bouwwerken in Amsterdam west is het donderdag na het middag schaftuur onrustig geweest maar tot een algemene protestactie van een halve dag staking tegen de nieuwe C.A.O. is het niet gekomen Op verschillende ob jecten legden arbeiders het werk neer. Ongeveer driehonderd man trokken van west naar zuid. Verder kwam men niet, want de politie, die voorzorgsmaat regelen had getroffen, maakte de de monstranten duidelijk dat men niet ver der ipocht trekken. Donderdag zijn in een kledingmaga zijn te Leiden twee Duitse toeristen be trapt op het stelen van sporthemden. Zjj werden op de Breestraat gearres teerd. Bjj een onderzoek in hun pen sion te Noordwijk kwam aan het licht, dat zjj een ware strooptocht hebben ge maakt langs de middenstand van Lei den en omgeving. Men vond: gymschoenen, overhem den, zwembroeken, dassen, pullovers. Tevens trof de politie twee draagbare radiotoestellen aan, die ook van dief stal afkomstig waren. De eigenaar van deze toestellen kon worden achterhaald. Voor de andere artikelen heeft men echter een soort toonzaal ingericht, die de gedupeerde winkeliers misschien weer in het bezit van hun eigendom men kan stellen. Tot en met 24 augustus zullen in de zalen van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam worden geëxposeerd de in gekomen werken voor de Voorwedstrijd van het Paul Tetar van Elvenfonds. (Van onze Limburgse redacteur) Het Kerkraadse muziekconcours is al bijna drie weken oud maar nog altijd woedt er de van meet af aan gesigna leerde veldslag tussen het bier en de muziek. De concerten in de concours hal worden immers nog steeds ge stoord door het luid geschetter van het Beierse bierorkest in de al te dicht by de hal geplaatste amusementstent. Dat dit voor de bezoekers van de concerthal zeer horribele euvel nog steeds niet ver holpen is, verbaast intussen zeer velen, temeer omdat woensdagavond van de zpde van de concoursleiding voor de tweede keer de belofte is gedaan dat de strijd tussen de bier- en de concertmu ziek voorgoed tot 't verleden zou behoren. Daar de eerste belofte niet werd inge lost, getuige de zeer hinderiyk ge stoorde uitvoering van Beethovens Ne gende symfonie, ging de tweede belofte vergezeld van de meest stellige verze kering dat het voortaan absoluut uit zou zijn met de hinderlijke biermuziek. Een dag later, donderdagavond, hebben de weinig talrijke bezoekers van de ga la-concerten, verzorgd door twee Alge- rynse mandolineorkesten, helaas het te gendeel ervaren. Als nooit tevoren verstoorde de bier muziek op die avond de beide concer ten. Om aan deze storing een einde te maken verzocht de politie de bierkapel zachter te gaan spelen. Aanvankelijk gebeurde dit ook, maar later was het weer mis. De politie heeft daarop zeer krachtig ingegrepen en de bierkapel het zwijgen opgelegd. Dit laatste uiter aard tot ongenoegen van de bezoekers van de amusementstent en van de bier muzikanten. Volgens een bericht waarvan wy nog geen officiële bevestiging konden kry- gen zouden deze muzikanten daarop het besluit genomen hebben te vertrekken Advertentie Kapelaan H. 3. A. van Dyk heeft gis teravond afscheid genomen van de St. Liduinaparochie te Haarlem wegens zyn benoeming tot kapelaan in Amsterdam. In het parochiehuis aan de Raadhuis straat was een groot gezelschap by- een om hem een officieel vaarwel toe te roepen. Gidsen en kabouters van de St. Cune- ragroep waren natuurlijk present en na dat zy een lied hadden gezongen, som de pastoor A. Trouwborst een reeks kwaliteiten op, waarmede kapelaan Van Dijk zich had onderscheiden. Behalve geestelijke waren daaronder ook verrassende materiële kwaliteiten. Het werd een hele litanie, waaruit bleek, dat de scheidende kapelaan een uitstekend electricien was, een voortref felijk timmerman, een bekwaam klok- opwinder, een gedegen kellner, een goed Onlangs hebben wy in onze courant een tekening gepubliceerd over de re organisatie van het Stationsplein, zo als B. en W. van Haarlem die voor staan. De reorganisatie zal ongetwijfeld geruime tyd vergen en B. en W. wil len de ruimten die zijn vrijgekomen door de afbraak van hotel „Ro.val" en van de fabriek van Beijnes in die tijd niet onbenut laten. Men heeft daarom een plan ontworpen dat onmiddellijk gerealiseerd kan worden en dat past in het totale reorganisatieplan. Volgens dit plan zal het ontworpen autobusstation midden op het Stations plein, met zijn evenwijdige busha vens, vrijwel volledig kunnen worden gerealiseerd in zyn uiteindelijke vorm. Een groot deel van de ruimte, die vrij- komt door de afbraak van „Royal" kan benut worden om de uitmonding van het Stationsplein op de Kruisweg te verruimen. Wy vernemen, dat op deze ruimte ook een terrasje zal worden gevestigd by de bestaande Snackbar. Aan de zuidzijde van het Stationsplein zal tevens in dit stadium van de re or- fanisatieplannen parkeerruimte gevon- en worden voor ongeveer veertig auto's. Onder de overkapping van het sta tion zal een taxi-standplaats worden aangelegd. Om het uitzicht op de zuide- lyke bebouwing van de Lange Molen straat. dat vrij zou komen na de af braak van het Beijnescomplex tot een meren, willen B. en W. de zuidelijke muur van het Beynescomplex tot een hoogte van ongeveer 2,5 meter laten staan, hetgeen volgens B. en W. be halve om aesthetische, ook om andere reden gewenst is. De muur zal van be planting worden voorzien. Om een en ander te realiseren zal een bouwver- bod gelegd moeten worden op het ge bied tussen de Jansweg, de Kruisweg, de Lange Molenstraat en het Stations plein. De Woningwet eist echter, dat tevoren de gemeenteraad dit gebied be stemt voor de aanleg van een straat, plein of gracht. B. en W. verzoeken de gemeenteraad derhalve dit gebied be stemd te verklaren voor de openbare weg. onder mededeling evenwel dat zy de re kening nog wel zullen presenteren. Wanneer dit laatste juist Is, dan is hier mee aan het hinderiyk storen van de concerten thans een definitief einde ge komen. Of hiermee evenwel de zaak tussen de biermuzikanten en de exploi tant van de amusementshal alsmede tussen deze exploitant en de organisato ren van het concours is afgedaan valt zeer te betwijfelen. De Australische premier, Robert Menzies, heeft gisteren in Canberra berichten tegengesproken, als zou de Australische minister van buitenlandse zaken Casey tijdens zijn reis in het buitenland besprekingen voeren ov plannen voor een militair verdrag met Nederland om Nederlands Nieuw-Gui nea tegen een mogelijke Indonesische invasie te beschermen. Casey bezoekt o.a. Washington en Den Haag. Tijdens een persconferentie verklaarde premier Menzies, dat minister Casey de situa tie in westelijk Nieuw-Guinea zal be spreken, doch de premier was niet be reid zich in details te begeven. Tevo ren had de waarnemend minister van buitenla* dse zaken. Sir Philip McBride in het parlement medegedeeld, dat de regering een onderzoek is begonnen naar een verklaring van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken, dat Indonesië aan de Verenigde Staten geen garantie heeft gegeven, dat de Amerikaanse wapens niet tegen Westelijk Nieuw-Guinea zullen worden gebruikt. Indonesië heeft gisteren de beschul diging geuit, dat „Nederland de op- Adverten tie Alle -'erken - dus ruime keuze „Roo.e Koos", een 56-jarige Haagse huisschilder, die al meer dan twintig jaar van zyn leven in de gevangenis heeft gezeten, heeft donderdag weer een forse eis tegen zich horen uitspre ken. Hy was een van de „vooraan staande" leden van een Haagse inbre ker-,bende, die in de afgelopen winter zes a zeven inbraken heeft gepleegd. Twee waren er hem tenlastegelegd. De officier van justitie vorderde vijf jaar. De ene inbraak geschiedde in de nacht van 25 op 26 januari in een per ceel aan de Koninginnegracht in Den Haag. Zes leden van de bende sleep ten er een brandkast uit die ze vervoer den met de auto van een 36-jarige ver tegenwoordiger. De kast werd later in de werkplaats van de vader van de ver tegenwoordiger opengebroken. Er zaten 29 briljantjes, gouden sieraden en bui tenlands geld in. Tezamen ter waarde van ongeveer 12.000 volgens de be stolen eigenaar. Enige dagen later brak de bende in een limonadefabriek aan de Waldorpstraat in. Daar nam ze een brandkast mee. De volgende dag lazen de bendeleden in de kranten dat er 12.000 in zat. Ze haalden een jonge monteur voor 500 over de brandkast met een lasapparaat open te snijden. De buit werd verdeeld. De vorderingen van de officier tegen de andere leden van de bende waren: tegen een 42-jarige koopman, die ook een stevige straflijst heeft, vyf jaar met aftrek, tegen een vertegenwoordi ger één jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen een 31- jarige los-werkman, vier jaar met af trek van voorarrest, tegen een 27-jarige varensgezel en een koopman ieder twee jaar en zes maanden met aftrek. Tegen de jonge monteur werd één jaar waar van zeven maanden gerequireerd. De rechtbank zal 4 september vonnis wyzen. De officier van justitie by de Haar lemse rechtbank heeft een gevangenis straf van 4 jaar geëist tegen een 28- jarige Haarlemse schilder, aan wie ten laste was gelegd dat hy m maart uit de kantine van de machinefabriek v.h. gebrs. Figee een bedrag van 105 had gestolen en 1 april 245 uit een woning aan het Kennemerplein te Haarlem. Ty- dens de behandeling bleek dat de ver dachte zich ook had schuldig gemaakt aan diefstallen in het telefoonkantoor en de kantine van de spoorwegen te Haarlem en verder in Utrecht, Egmond aan Zee, Rhenen, Amsterdam, Veenen- daal, Muiderberg, Voorschoten en Wees- perkarspel. Uitspraak 4 september. De rechtbank te Middelburg heeft een stratenmaker uit St.-Willibrord en zijn zwager, uit Roosendaal, die 22 mei een inbraak pleegden in de juweliers- zaak van de firma Grim te Iersêke en hier een buit haalden van ruim 7.000 veroordeeld tot een gevangenis straf van elk twee jaar. De officier had vorige week respec tievelijk twee en tweq en een half jaar hechtenis geëist. In samenwerking met de Rotterdamse politie heeft de politie te Apeldoorn klaarheid gebracht in een van de groot ste inbraken, die de laatste jaren in Apeldoorn werden gepleegd. In het begin van dit jaar werd by de n.v. Vroom en Dreesmann by een in braak een bedrag van ongeveer 15.000 uit de brandkast gehaald. Als daders van deze kraak zijn nu aangehouden een 28-jarige en een 31-jarige Rotterdam mer, die reeds een volledige bekentenis hébben afgelegd. Van het gestolen geld is praktisch niets meer over. Tegelijk met deze twee zyn nog twee andere Rotterdammers aangehouden, waar door enkele grote inbraken, o.a. ge pleegd in Sliedrecht, Alblasserdam en Spykenisse tot klaarheid zyn gebracht. By het onderzoek is gebleken dat het maar weinig heeft gescheeld of het pand van V. en D. was in de nacht van zon dag 12 op maandag 13 januari in vlammen opgegaan. Toen n"®®" lyk de inbrekers bezig waren tvve brandkasten met snijbranders te t - ren raakten de gordijnen .mbranrt, maar de mannen slaagden ®F ,„t men met een gieter- die zy(gebruikten hii hpt onenen van de kasten, te doven. Zij hebben zich by het plegen'.an de in braak gcvelartiesten getoond. \ia de Dlatte daken aan de achterzyde van het nand zijn zy tot de kantoren doorge drongen met medeneming van twee cy- linderflessen en andere inbrekerswerk tuigen. standelingen heeft gesteund" in een po ging om de Indonesische campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw- Guinea „te belemmeren". In ?en speciale uitzending voor ra dio Indonesië van het ministerie van voorlichting werd beweerd, dat „Ne derlandse oorlogsschepen zich illegaal in de Indonesische territoriale wateren hebben begeven en Indonesische sche pen hebben aangehouden, terwijl de strijdkrachten van Indonesië in mi litaire operaties gewikkeld waren voor het neerslaan van de opstand. Voorts uitte het ministerie van voor lichting de beschuldiging, dat Neder land soldaten van het voormalige Ko ninklijk Nederlands-Indische Leger, het K.N.I.L., alsmede Nederlandse troepen heeft gebruikt om tegen de Indone sische strijdkrachten te vechten. Ook werd Nederland beschuldigd van het rondstrooien van beweringen in krin gen van de Verenigde Naties, dat Indo nesië infiltratie in het gebied van westelijk Nieuw-Guinea zou voorbe reiden en dat de Indonesische strijd krachten door de communisten zouden worden geholpen. De Nieuw-Guinea campagne van december vorig jaar, die resulteerde in het overnemen van Nederlandse bedrijven en het doen repatriëren van niet in Indo nesië nodige Nederlandse onderdanen, „heeft het prestige van Indonesië als een volk, dat ernstig voor zyn rechten vecht, verhoogd," aldus de radio. Tot besluit werd in de uitzending ge zegd, dat de „Nederlandse koloniale overheersing in westelijk Nieuw-Guinea nog steeds een potentiële bedreiging voor Indonesië betekent." Een Nederlandse sigarenfabriek zal binnenkort de eerste filtersigaar intro duceren. Na langdurige proefnemingen is men er in geslaagd in de normale bolknak- sigaar een filter van bijzondere samen stelling aan te brengen. Het filter wordt in het bosje verwerkt en is alleen aan het mondeinde van de sigaar zichtbaar. Het heeft een lengte van anderhalve centimeter en een doorsnede van 9 milli meter. Rond het filter is een harde om trek aangebracht waardoor het mond- einde, ook al wordt er op gekauwd, zijn juiste vorm houdt. Op het filter is ok- trooi aangevraagd. De 33-jarige Turkse spion, Bedros Zartaryan die woensdag uit de Laang- holmen-gevangenis van Stockholm ont snapte, is 24 uur later weer door de politie ingerekend. Dit meldt U.P.I. De Turkse ingenieur had, door zich in een wasmand te verstoppen, die door een auto naar buiten werd gebracht, weten te ontsnappen. De politie kreeg echter kort nadien van een persoon, die Zartaryan in een dorp buiten Stockholm had gezien, een telefoontje. Zij zette toen een politie-hond op het spoor van de vluchteling en kreeg hem zodoende weer te pakken. Dit is de tweede poging tot ontvluchting geweest van Zartaryan. Zartaryan zit een gevangenisstraf van tien jaren uit wegens spionage ten behoeve van de Sovjet-Unie. Te Rotterdam is aangehouden een 50- jarige knecht, wonende in Den Haag,. Hii heeft aan verscheidene r.-k. geestelijken brieven geschreven, waarin hij zich voor deed als een meisje, dat met een oudere man was meegegaan en nu in moeilijkhe den verkeerde en schulden had. Acht gees telijken in Den Haag ontvingen een derge lijk schrijven. De man vroeg dan om fi nanciële hulp, „daar mijnheer pastoor de afzendster wel kende uit de parochie". Het antwoord op de brieven moest inge zonden worden naar een kiosk-adres. Een aantal geestelijken ging in op dit verzoek om hulp; anderen waarschuwden de politie. In Rotterdam posteerde de recherche zich bij een kiosk, waar een antwoordbrief naar toe moest worden gezonden en ving daar de dader op. Bij een auto-ongeluk in een voorstad van Melbourne is mevr. Annie Ineke-Timmer- mans om het leven gekomen. Annie Timmermans behoorde ln de jaren 19321936 tot Nederlands prominente zwem sters. Zij maakte met Jopie Selbach, Ria Mastenbroek en Willy den Ouden deel uit van de estafetteploeg, die in 1934 het wereldrecord 4 X 100 meter op 4 min. 83.3 sec. bracht. Tijdens de wereldoorlog vertoefde zij met man, bi het toenmalige Nederlands- Indie. Het echtpaar wist naar Australië te ontkomen en richtte een zwemschool op. In korte tijd maakte zij naam in de Austra lische zwemkringen en zij wordt er be schouwd als degeen, die de eerste stoot heeft gegeven tot de snelle ontwikkeling van het dameszwemmen in Australië. Prins Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan de Ferrari-automobielfabrieken te Maranello, bij Modena, om er zijn vorig jaar gekochte racewagen te laten revideren. De prins kwam woensdag uit Piombin". waar het koninklijk jacht „Piet Hein" voor anker is gegaan, in Modena aan. DondeJ" dag had hij een onderhoud met de e ®f naar Enzo Ferrari, die hem tevens W oe fabriek rondleidde. Later op de dag de prins per auto naar Fiombino terug. organisator, een flinke stalopbouwer en een succesvol vergaarder van alle mo gelijke spullen ter ondersteuning van een of andere actie. De pastoor was zyn kapelaan derhalve zeer dankbaar voor het (te) vele werk, dat hy gedu rende zeven jaren ten dienste van de St. Liduina-parochianen heeft verzet. Of dit de zeven vette of magere jaren geweest zijn, zal de tijd wel leren, aldus pas toor Trouwborst. Hij wenste kapelaan Van Dijk, die hij met nadruk prees als een man van geduld en offervaardig heid, nog een paar goede jaren toe in Amsterdam, alvorens hij benoemd zou worden tot pastoor. Francien Lippes, sprekend namens de groepsleidster van St. Cunera, bracht kapelaan Van Dijk dank voor al diens activiteit en zij memoreerde vooral de Kerstactie, wanneer de groep onder zijn stuwende leiding werkte als een fabriek onder hoogspanning. De heer Juin be treurde het, dat de St. Petrus Canisius- school in het vervolg een nieuwe Sinter klaas moet aantrekken. Hij vulde de li tanie van de pastoor nog aan door de kapelaan te prijzen als een vaardig loodgieter en als een bravoureus man, die ooit een insluiper de school uitwerkte, ooit een insluiper de school uitwerkte. De heer De Wild sprak namens de meis jestoneelgroep „Klondijke", Anneke Me- gelmk namens de Mariagarde en -con gregatie, de heer Van Reijsen namens de vakgroep levensmiddelenbranche en ds beer Van Deenen namens de „Mis sie Als voorzitter van de parochiële jeugdraad betuigde de heer Van der Kley zijn dank voor alles wat dank zij kapelaan Van Dijk tot stand was geko men. Iedere spreker liet zijn afscheids woord vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. Evenzo deed de representant van de houtbewerkers- bond. Belangstellenden kregen daarna gelegenheid persoonlijk van kapelaan Van Dijk afscheid te nemen. Gistermiddag heeft de aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, in het St. Antboniusziekenhuis te Utrecht de laatste H.H. Sacramenten toegediend aan mgr. Th. Huurdeman, de 80-jarige, oudste vicaris-generaal van de aartsbis schop, die dezer dagen wegens een aan doening van de dikke darm in het zie kenhuis werd opgenomen. Mgr. Huurdeman, die onder behande ling is van dr. J. Verschure, arts voor inwendige ziekten, zou vandaag een ern stige operatie ondergaan. Uit voorzorg - j -r, werd hii daarom gistermiddag bediend. Olaf, ga niet als een dwaas te werk!" yoegt Eric de Berenjager scherp toe. Horizontaal: 1. leuk: 6. onduidelijk gezeg de 11 snel; 12. krantenjongen: 14. herkau wer-'16. bijbelse figuur; 17 plaats in Over- iiseï- 20. zangnoot; 22. Ned. vliegveld; 24 de dato (afk.); 25. plant; 28. som; 31. klein takje; 32. persbureau; 33. vriend (Fr)- 34 tijdperk; 37. meisjesnaam; 39. gemeen; 40. Zuidamerikaans gebergte; 41. bez voor- naamw.; 42. heilig dier; 44. klein méns; 46. deel v. d. week, 48. vaartuig; 49. hoge berg; 51 - koningin; 54, langzame; 56. bevel; 58. extatische feestelijkheid; 61. gewicht (afk.); 63. plaats in de Bloembollenstreek; 65. meis jesnaam; 68. Frans lidwoord; 70. vogel; 71. drank; 73. theaterplaats; 74. zinnebeeld. Verticaal: 1. gewicht; 2. en andere (afk.); 3. plaats op de ve'luwe; 4. thee (Eng.); 5. echtgenoot; 6. kleur; 7. behoeftig; 8. vreem de munt; 9. stofmaat; 10. gezang; 15. loterij briefje; 16. meisjesnaam; 18. Tafelgerei, ia- rivier in Utrecht; 21. zijrivier v. d. Dona 23. gedurende lange tijd; 24. wsderjee 8. 26. uitstalkast; 27. aanzien; 29- YJm. 35 munt; 30. deel v. d. week; 35. boom, ao. gg Iokspijs; 37. luchtstrijdkrachten ,'5,'dcéltje'- kloosterzuster; 43. elektrisch in Nedèr- 45. Europeaan; 47. vogel; 50. riyie land; 52. hier (Fr.); 53. g°dhdr£i; 59 groot 55. leeftijd (Eng.); 56 P^0. 'g3_ b„|™Ot mens 60. dunne; 62. nak6tromsel; 67. ont. k!nUn,n:g;6469Zadgcel0tv. d. bijbei (afk.); 72. water in Friesland. Horizontaal: 1. bewindsman; 2. reiger, Oslo; 3. ,adeib?J®b 4" robe' keer; 5. o.z.o., escorte: 6. wol, eau, h.d.; 7. hek, amp., dl®; 8- ar' ?n., stool; 9. avon tuur PU. 10. gerei, Lopik; 11. reu, Messe. Verticaal: 1. bravo, haag; 2. eed, ïw"Y?r- 3- wierook, öre; 4. iglo, - sneu; antl; 6. droesem; 7. capsule; 8. m ";Jros; 9- aster' d0' P«-: 10. n.lEthiopië; 11. onredelijk. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2