FILMJOURNAAL De kampioen-fietsjongen De grootste onderaardse zaal van heel Europa Het gebergte rond Santander blijkt hol te zijn 3 4 5 to 11 Dwaze avonturen Van een onnozele hals Met de dood op de hielen Jerry maakt herrie weer Rep rises en prolongaties Ontdekking van jonge Spaanse speleologen DJAKARTA GEEFT ÓPSOMMING VAN ZIJN WAPENAANKOPEN Staande leger zal teruggebracht worden van 200.000 tot 80.000 man Conclusies over oorzaak nog voorbarig 3 Amsterdammer verdronken SLEUTEL WEG? ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 PAGINA 2 WOENSDAG DONDERDAG MAANDAG Films: Muziek en Toneel: Diversen Apotheken en dokters diensten Burgerlijke Stand Haarlem Rembrandt V.K.D.-nieuws Rectificatie RADIO Al O Q It S Van ouds bekend. Tel." 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Buitenrustbrug geblokkeerd Geslaagd Jongetje te water T.Y.B.B.H.B.C. HaarlemR.C.H. K.N.V.B.-beker Roxy Cinema Palace Ramp Hugo de Groot Onderzoek kan nog maanden eisen „DE SLEUTELSPECIALIST" Softball H.H.C,de Pinguins Gemeentezaken RI OEM EIS DAAL Afscheidsreceptie wet houder A nan Geluk Zondag volleybal toernooi van De Blinkert Izvestia: „Britten en Amerikanen nu naar Israël Over boord geslagen van vakantieboot Kamerbeek in halve finale 110 meter horden Advertentie CiNSt! AG SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER VRIJDAG SEPTEMBER ZATERDAG DINSDAG SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER TERREIN VREDENBURG Huishoudelijke en luxe huishoude lijke artikelen: Gebruiksartikelen en onderhoudsmiddelen- Glas, aarde, ■werk, porselein, kristal Luxe metaal- en houtwaren, bestek, kunst- nijverheids- en religieuze artikelen Muziekinstrumenten Kleinmeu- belen, spiegels, schilderijen, lijstén, woningtextiel Goud; zilver, bijou terieën - Uurwerken - Kokers- benodigdheden Textiel, kleding, mode- en kleinvakartik'elen Leder waren Parfumerieën en kosmetika,. toiletartikelen Speelgoed, Sport artikelen Reclame-toegiftartikelen, souvenir-en feestartikelen Winkel inrichting, etalageartikelen Voe- dings- en genotmiddelen Handels informaties,'voorlichtingsdiensten, TERREIN CROESELAAN Elektrische huishoudelijke appa raten en verlichtingsartikelen, klein installatiemateriaal Kantoormachi- hes, administratiesystemen Kan toormeubelen, aréhief- en magazijn inrichtingen Telefonie- en oproep systemen Kantoor- en schoolbe- hoeften Naai- en breimachines voor huishoudelijk gebruik Drukwerk, WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER reclamemateriaal en -ontwerpen - Verpakkingsartikelen Woning textiel, kleinmeubelen „Doe het zelf' - tentoonstelling met demon stratiecentrum Handelsinformaties, voorlichtingsdiensten De beurs Is geopend van 9-17 uur. Toegangsprijs - ook voor do eerste twee dagen (2.50. Catalogus I 3.-, verkrijgbaar aan de loketten. CINEMA-PALACE: Jerry maakt "weer her rie, 18 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De vlam en de pijl, 14 j.: 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di.-avond 1 avondvoorstelling 8 uur. LIDO: De zoon van Robin Hood, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: The dictator, 14 jaar; 2, 7, 9.15 u. MINERVA: T.m. zo.: Quo Vadis, 14 jaar; 8.15 uur. T.m. zo.: Charlie Chaplin's Kolderparade, alle leeft. Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. t.m. do.: Sjors van de- Rebellenclub, alle leeft.; 2.30 uur. Ma. en di.: La Strada, 18 jaar; 8.15 uur. Wo. en do.: My man Godfrey, a. 1.; 8.15 u. REMBRANDT: De kampioen Fietsjongen, alle leeft.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Met de dcod op de hie len, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Arabische nachten, 14 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De belhamel (2e week), a. 1.; 215, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.): Nieuw jeugd programma, a. L; 10.30 uur. Zaterdag 23 augustus Grote Kerk, 20 uur: Orgelconcert door Bernard Bartelink. Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: Toneelgroep Theater uit Arnhem met „De Storm". Zandvoort: Concert Zandvoortse Muziek kapel Raadhuisplein, 20.30 uur. Feestweek Spaarndam: Openingsconcert door de IJmuider Harmonie, 20 uur. Zondag 24 augustus Openluchttheater Bloemendaal, 14.30 uur: Concert Noordhollands Philharmonisch Or kest, Zomerconcert, o.l.v. Marinus Adam. Feestweek Spaarndam. Concert door Har monie Crescendo, Spaarndam en Spaam- dams Gem. Koor, 14.30 uur. Concert Muziekgezelschap Harmonie As- sendeift, 20 uur. Maandag 25 augustus Grote Kerk, 1616.30 uur: Beiaardbespe ling door Leen van 't Hart uit Delft. Feestweek Spaarndam: Concert door Fan farekorps Wilhelmina te Santpoort, 20 uur. Vleeshal, Haarlem: Het Poppentheater van Jan Nelissen. Voor de jeugd, aanvang 2.30 uur. Zaterdag: Het geheimzinnige eiland. Maandag: De geheimzinnige kist uit Chi na. A ondvoorstellingen volwassenen 20.30 uur: 23 en 24 augustus: L'heure Espagnole en Het lied van het bloedbad. Zaterdag 23 augustus: Demonstratie mo delvliegtuigen, Noordersportpark, 16 uur. Zondag 24 augustus: Opening sportpark H.B.C., Cruquiusweg, Heemstede. Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793: Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500-10502; Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdlenst: Men belle de fa. Mathöt, tel. 11990. Tandartsen: J. W. van der Noordaa, Ju- lianalaan 51, Overveen, tel. 53257. Dierenartsen: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: G.GD., tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt 10rd„ tel. 21400. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout, Doktersdienst: J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377; G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Wijkverpleging: H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, tel. 26876; Wit-Gele Kruis, zie onder Haarlem. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: H. D. G. A. Immink. Bloemendaalseweg 126, tel. 23449. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, zie on der Haarlem; Witte Kruis, J. van Dijk, Bloemendaalseweg 207, Overveen, tel. 12698. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 323, tel. 50158. Tandartsen: Zie onder Haarléin. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Haarlemmermeer Doktersdienst: Hoofddorp-Vijf huizen: Dr. Roemeling Frusia, tel. 02540-6220. Nieuw- VennepAbbenes: Dr. Nugteren, tel. 02546-220. BadhoevedorpSloten: Dr. Van Gl'bbeek. Voorhouf Doktersdienst: Dr. H. Walenkamp, War mond, tel. 01711-220. Noordwijkerhouf Doktersdienst: Dokter K. A. van Praag, Herenweg 17, tel. 385. Bennebroek Doktersdienst: Dokter F. de Graaf, Rijks straatweg 53, tel. 300. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eiken laan 1, tel. 618. Hillegom Doktersdienst: Dokter C. M. Wijkmans, Stationsweg 74, tel. 5771. Lisse Doktersdienst: Dokter F. L. J. M. Haase, Herenwega 337, tel. 3685. GEBOREN: H. G. van Heeren-Bruins, z.; A. C. Kol-Van der Putten, z.; G. W. Westerveld-Van Kesteren, z.; S. E. Hesta-Maas. d.; D. J. W. Belderok-Den Daas. d.: W. C. v. d. Heisteeg-Damen, d.; C. W, M. Peet-Verver, d.; V. van Lingen-Van Vlaardingen, d.; M. van der Kloet-Van Staveren, d.; C. de Groot- Drijver, d.; R. Odink-Werdmüller von Elgg, d.; A. Heeren-Dahar, d. ONDERTROUWD: D. Kroder en J. M. C. Hendrix; P Paap en H. Kwakkel. OVERLEDEN: C. W. van Immerzeel, 57 jr.. M. van Heemskerkstr.; A. A. Markus, 61 jr.. Kamperlaan; M. P. A. Ledeboer-Steffens, 74 jr., Lorentzplein. Deze week werden de volgende dam- partijen voor de onderlinge competitie van V.K.D. gespeeld: H. Sassen-A. v. d. Vorst 2-0, F. Herberman-A. Meyer 2-0 G. Faay-H. Rump 0-2, A. Masteling-Th. Kok (ap) 1-1, Th. Kok-A. Masteling (ap) 2-0, D. Rump-Th. Kok (ap) afgebr., D. Rump-F. Visser (ap) 0-2. De uitslagen van de jeugdcompetitie luiden: Hein Hoes-Jac. Uitermark 2-0, Harrie Uitermark-Hein Hoes 0-2, Hein Hoes-Hannie Wallinga 0-2. De ranglijst van het eerste tiental ziet er thans a. v. uit: gesp. gew. rem. verl. pnt 1 P. Hollenberg 15 7 6 2 20 2 F. Visser 1 16 7 6 3 20 3 P. Mul 13 7 5 1 19 4 Th. v. Wort 17 4 9 4 17 5 Th. Kok 13 4 5 4 13 6 A. Masteling 16 2 8 6 12 7 H. Rump 11 4 3 4 11 8 J. Lucas 15 1 9 5 11 9 G. Faay 12 2 6 4 10 10 D. Rump 14 0 9 5 9 Natuurlyk, er is hier slechts sprake van de grootste nonsens; alles draait om een nerveuze, krompratende jongeman, die zich heel erg aanstelt, en men doet beter te zwij gen over de filmkunst, maar toch het staat wel vast, dat velen zich uitste kend zullen vermaken om de onnozele hals, die zo goed met de bakfiets over weg kan en die zulke dwaze avontu ren beleeft. De vreemde snuiter, die in deze Franse film de hoofdrol speelt, is Dar- ry Cowl, een jongeman die men af en toe uiterst dwaas zag doen in een bij rolletje, die toen wel wist te vermaken, maar de handeling wel heel lang op hield. Een grappige Einlage, meer niet. En men moest er wel van houden. Hij is van tijd tot tijd zo komisch dat men zijns ondanks in de lach schiet. Hij is 'n bak- kersbediende in een Zuid-Frans provin ciestadje die met zijn bakfiets de stra ten onveilig maakt. Hy is voorts een enthousiast voetbalsupporter, en gaat in deze kwaliteit met zijn fiets zijn club. Dwaze scène uit De Kampioen fietsjongen. die een beslissende wedstrijd om een of ander kampioenschap moet spelen achterna. Het ene gekke voorval volgt op het andere. Er is een dwaze scène waarin hij komt te s'taan tegenover twee politiemannen die hem willen verbalise ren en die hij met zijn woordenrijkdom overdondert. Hij slaat een aardig meisje aan de haak, oogst met haar successen op de dansvloer in een aan.al zonderlinge dansen. Hij levert eer, groteske nabootsing van een operatie als hij zijn kapotte bakfiets repareert. En tot slot valt hij in de big match, waarbij hij als keeper de onmogelijkste ballen stopt en als midvoor het beslissende doelpunt scoort. De laatste scènes van de film zijn meer dan lachwekkend. Het grijpt allemaal niet hoog, toege geven, maar een vermakelijk uurtje zit er best in. In Rembrandt voor iedereen die maar wil. Mul houdt Ket bereiken van de eerste plaats nog steeds in eigen hand: hij heeft een (relatieve) voorsprong van 3 punten op Hollenberg en van 5 punten op Visser. Mul en Hollenberg ontmoeten elkaar nog één maal. Bij winst van Hol lenberg kan de positie in de .kopgroep zeer belangrijk worden gewijzigd. De lange „staart" is praktisch met een derde gecoupeerd, want door zijn winst tegen Faay kwam H. Rump buiten de gevarenzone, terwijl Th. Kok 3 punten behaalde uit zijn 2 afgebroken partijen tegen Masteling. Het degradatiegevecht wordt nu nog geleverd tussen D. Rump, Lucas en Masteling, terwijl ook Faay nog niet aan de zuigkracht is ontsnapt. Sassen heeft zijn sterke seizoen afge sloten met een overwinning op v. d. Vorst. Hij heeft hiermee de G. Faay- beker veroverd en promoveert daardoor curti laude naar het eerste. In de Grote of St.-Bavokerk zal Piet Kee op dinsdag 26 augustus 's avonds van 8-9 uur een orgelconcert geven. Pro gramma: Magnificat primi toni, Die trich Buxtehude; Fuga in 9 kl. terts, Joh. Sebastian Bach; Adagio-allegro adagio Kv 594 Ein Stück für ein Orgel werk in eine Uhr, Wolfg. Amadeus Mo zart; Trio-sonatine (1947) Vivo-Pasto- rale-Distinto e con vivezza, Willem Vo gel; Finale, Louis Vierne. In onze courant an donderdag heb ben wij een bericht geplaatst over een financieringsfraude met gebruikte auto's. Daarin werd ten onrechte de naam genoemd van de 38-jarige garage houder S.C.H. v. L. uit Haarlem. De po litie die ons dit bericht opgaf, heeft ons thans verzekerd, dat v. L. in deze zaak beslist geen verdachte is. Advertentie Door een elektrische technische sto ring is gisteren de Buitenrustbrug een aantal keren opengebleven. Dat gebeur de 's morgens van 10 uur tot kwart voor 11, 's middags van 3 tot kwart voor 4 en 's avonds om een uur of 7. Het verkeer ondervond van de stagnatie veel hinder en moest dan ook in voor komende gevallen worden omgelegd. De volgende kandidaten voor de acte gezel-schilderen zijn geslaagd. Dit examen is afgenomen door de stichting landelijke vakopleiding schildersbedrijf. F. Koger, Alkmaar; G. van Aken, Vo gelenzang; J. Bredewout, Schoorl; S. Bijman, Beverwijk; H. v. d. Ham, Vel- sen; B. Mol, Heerhugowaard; N. Oude- jans. Uitgeest; P. Portegies. Castri- cum; J. Schotten, Alkmaar; M. Sepers, N. Niedorp; M. A. Slot, Bennebroek. Gistermorgen om ongeveer half 11 is de 4-jarige Hansje Lampe spelenderwijs in het water van de Herensingel ge raakt. Hij werd gered door de 14-jarige Jan Raar uit de Adriaan Loosjesstraat die het ongeval zag gebeuren en zonder dralen de kleine Hans nasprong. Hij bracht hem naar de kant, waar de hulp vaardige handen van de heer J. Wolff beide jongens op het droge brachten. De wedstrijd TYBB-HBC, welke is vastgesteld voor de tweede ronde om de KNVB, kan in verband met de fees ten bij HBC zondag niet gespeeld wor den. De wedstrijd is thans vastgesteld op a.s. dinsdagavond om zeven uur op het nieuwe sportpark van HBC aan de Cruquisweg. Deze wedstrijd zal gedeel telijk bij kunstlicht worden gespeeld. De nieuwe lichtinstallatie van het HBC-ter- rein zal dan voor het eerst in werking treden. Zondag wordt vriendschappelijk ge speeld tussen Haarlem en RCH op het terrein van Haarlem, aanvang 2 uur. De volgende ploegen komen in het strijdperk: Haarlem: Keesman, Oep- kes, Sibrandy, Kilian, De Voogd, Boom, Brokx, Deegenaar, Vreeken, De Graaf en Berendregt. RCH: Huyer, Schoonen- berg, Romviel, Krist, v.d. Brink, Hoo- gendoorn, Brouwer, Kruyer, Nanai, v.d. Lippe en Henke. Voor deze wedstrijd spelen om twaalf uur de reserveteams. Voor de KNVB beker tweede ronde worden zondag de volgende wedstrij den gespeeld: ADO-Alc. Victrix, Vites- se-KW, Onze Gezellen-THB, Terrasvo- gels-Velsen, HFC-DCG (Zaterdagavond 5 uur Heemsteeds Sportpark), Wijk aan Zee-DIO, Beverwijk-Zandvoortmeeuwen VVSB-Archipel. Dat het er in het Wilde Westen, wild aan toe kon gaan, wist men wel. Maar de film die deze week in Roxy gaat draaien, doet een mens de haren te bergen rijzen. Men kan het nog zo goed proberen te doen, maar als op een ge geven ogenblik enige lieden een hekel aan je hebben, dan gebeurt er licht „een ongelukje". In zo'n geval kan men met recht spreken, dat men de dood op de hielen heeft. De film „Met de dood op de hielen" draait voor veer tienjarigen tot tn met zondagavond in Roxy. Vanaf maandagavond kan men een romantisch sprookje uit de Arabische wereld genieten in deze bioscoop. Dan draait de film „Arabische nachten eveneens voor veertienjarigen. De Amerikaanse filmkomiek Jerry Lewis zal deze week in Cinema Pa lace weer heel wat aan populariteit win nen. In Jerry maakt weer herrie' doet hij dan ook alles wat men hier graag ziet: lief, leuk, gek ènvech ten. Alles bij elkaar maakt Jerry maar een sterk verminderd toerekeningsvat bare indruk. Desondanks lukt het een flinke agent om hem in het politie corps te krijgen. Een prestatie, die zelfs op de ongrijpbare asfalt-jeugd van New York diepe indruk maakt. Voor boven de 18 jaar. Een heel bijzondere film keert deze week terug in Haarlem, en wel ,,De dictator", de kostelijke persiflage van Chariy Chaplin op Hilter. Luxor draait deze uitstekende film voor 14-jarigen. In Lldo kunnen de liefhebbers boven de veertien jaar nog eens genieten van ,.De zoon van Robin Hood" en Frans Hals brengt een reprise van het avon tuur in Indië „De vlam en de pijl", eveneens voor veertienjarigen. Studio verlengt de vertoning van Heinz Rüh- mann's wijndromerijen in ,.De belha mel" met een week. Voor alle leeftij den. Minerva draait vanavond en mor genavond ,,Quo Vadis", de geschie denis van de eerste christenen. Voor 14- jarigen. Morgenmiddag is er voor alle leeftijden „Chariy Chaplins Kolderpa rade" te zien. Maandag- en dinsdag avond wordt in deze bioscopen voor 18-jarigen „La Strada" hervertoond, een aanbevelenswaardige film. Woens dag- en donderdagavond kan men de filmcomedie ,,My man Godfrey" nog eens zien. Voor alle leeftijden. In Djakarta is gisteren volgens Keu ter bekend gemaakt, dat Indonesië-klei ne wapens en uitrusting heeft gekocht, op commerciële basis, var. Rus land, Tsjechoslowakije, Joegoslavië, de Verenigde Staten, West-Duitsland, Egyp te en Indië. Luitenant-kolonel Rudy Pirngadie, de woordvoerder van het In donesische leger verbrak gisteren het verscheidene maanden geduurd heb bende officiële stilzwijgen over de Indo nesische militaire aankopen en plannen, De heer A. W. Fournier, adjunct inspecteur van de rijksluchtvaartdienst, die sinds mei 1956 speciaal belast is met het vooronderzoek bjj luchtvaartonge vallen en die in deze functie ook ge gevens heeft verzameld van de onge lukken met de „Neutron" bij Biak en de „Jan Huyghen van Linschoten" op het vliegveld van Caïro, heeft vrij dag bij aankomst op Schiphol na zijn terugkeer uit Ierland, verklaard dat elke conclusie omtrent de mogelijke oorzaak van de ramp met de ,,Hugo de Groot" voorbarig moet worden genoemd. Op de vraag of de motoren van de ,,Hugo de Groot" nog naar boven zullen of kunnen worden gebracht, antwoordde de heer Fournier, dat hij daaromtrent inlichtingen heeft ingewonnen. Hij heeft gesproken met een ervaren zeekapi tein die hem heeft medegedeeld, dat de oceaan ter plaatse meer dan 200 meter diep is en de golfhoogte gemiddeld 3'A meter. De zeekapitein had verklaard, dat men beter doet deze kust voor een dergelijk werk te mijden. Het onderzoek naar de oorzaak zal nog maanden vorderen. Het verzamelde materiaal zal op Schiphol worden ge schift en bestudeerd. De raad voor de luchtvaart zal t.z.t. in openbare zitting de zaak behandelen. Voortijdige bekend making van bepaalde details kan het onderzoek op het ogenblik schaden. Advertentie Jonge Baskische grotonderzoekers hebben in de Spaanse landstreek Biscaye een onderaardse zaal ontdekt, die de grootste is welke men tot nog toe in Europa heeft aangetroffen. (Van een correspondent in Spanje) De kennis van de fantastische, wel haast irreële wereld, die zich openbaart in de diep onder het aardoppervlak verborgen grotten en spelonken, is sedert de laatste week van juli weer uitgebreid door een be langrijke ontdekking in de Spaanse landstreek Biscaye. Daar zijn jonge Baskische grotonderzoekers na maan denlange intensieve voorbereidingen af gedaald in de grootste tot nog toe be kende onderaardse zaal van Europa. Na een gevaarvolle afdaling van meer dan driehonderd meter belandden zij in een enorme ruimte van een grillige en indrukwekkende formatie. Bij nader on derzoek bleek *eze enorme grot vijf honderd meter lang, driehonderd meter breed en tenminste tachtig m ter hoog. Van het torenhoge plafond dropen de wonderlijkste staiaktieten naar beneden. Enkelen daarvan raakten de -ond en vormden pilaren als in een kathedraal. Nadere gegevens zijn door de speleo logen nog niet verstrekt. Zij werken aan Jèn uitgebreid rapport dat aan de internationale speleologisehe vereniging zal worden voorgelegd. In zeer kort be stek hebben zij reeds verslag van hun bevindingen gedaan aan de Baskische afdeling van dit genootschap en daar aan ontlenen wq voorlopig enkele de tails. Het gebergte rond Santander blijkt hol te zijn. Jaar in jaar uit ontdekken grotonderzoekers nieuwe door het water uitgesleten holten in de uitlopers van de Picos de Europa. Zij doen daarbij dikwijls uitermate belangrijke vondsten. Nog onlangs ontdekten zij bh Santima- mine een nieuwe grot met prehistori sche schilderingen, die veel overeen komst vertonen met die van de Cuevas de Aitamira. Men had er ditmaal met zoveel tijd voor nodig om de authenti citeit van deze schilderingen vast te stellen, zoals eertijds, aan het einde van de vorige eeuw in Aitamira, toen men bjj het beschouwen van de fraaiste, de zuiverste en meest indrukwekkende rotstekeningen van de wereld, jaren no dig had om te geloven dat men hier niet met vervalsingen van doen had. Deze „Sixtijnse kapel van de prehisto rische kunst" zoals de grotten van Aitamira genoemd worden is in het aurignaceriser en Magdalenenser tijdperk bewoond geweest en in Santima-1 mine is men tot eenzelfde conclusie ge komen. Ijverig blijft men speuren naar nieuwe tekenen van de prehistorische mens, die zich genesteld heeft aan de kusten van de Golf van Biskaye. De pas ontdekte grot is zeker nooit bewoond geweest, zelfs nooit eerder door mensen betreden. De speleologen uit Pamplona, die de vondst hebben gedaan, hebben vijf uur nodig gehad voor de driehonderd meter diepe afda ling in de monding van deze zaal. Zij hebben daarbij gebruik gemaakt van aluminium ladders, van staalkabels en touw. Hun weg voerde steiler omlaag dan de stalen constructie van de Eifel- toren en was even lang. Er is moed voor nodig een steile bergwand te beklim men. Er is nog meer moed voor nodig om met een volkomen onbekende be stemming af te dalen in een loodrechte gaping in de grond. In het onderaards gewelf, waar de onderzoekers beland den, heerste een ijzige koude, van tien graden onder nul, als in een enorme ijskelder. Het water van het onderaards kanaal, dat in een uitgesleten bedding in de stenige bodem stroomde had een zeer hoog zuurgehalte. Elk geluid dat de onderzoekers maakten werd duizend voudig en sonoor weerkaatst tegen de grillig gevormde wanden en de drei gende echo werd vervormd door de stalagmieten en staiaktieten. Door hun onverschrokkenheid be zitten de Spaanse grotonderzoekers een grote faam in de wereld. De Spanjaard is van nature fatalistisch, nq bemint het gevaar en is altijd be reid zich in een onbekend avontuur te storten. Deze eigenschappen hebben hen vier eeuwen geleden tot de groot- st® ont<iekkingsreizigers van de we reld gemaakt. Geen ander volk zou een zo fantastisch avontuur als Cor tes verovering van Mexico hebben aangedurfd of overleefd. De Spanjaard beschikt over een grote tegenwoordig heid van geest, een snelle reflex en deze eigenschappen paart hij aan gro te moed; tenminste als hij de onder neming, waarvoor deze eigenschap pen worden gevergd, de moeite waard vindt. Anders gaat hij in de schaduw onder een boom een sigaretje roken of een teug wijn drinken en kan de hele wereld hem gestolen worden. De ontdekking van de grootste onderaardse zaal van Europa heeft grote belangstelling getrokken bij het in ternationaal genootschap. De voorheen als grootste bekend staande grot, die ge heel werd onderzocht, beslaat slechts een vierde van de oppervlakte van de ze,. De grote vraag is thans of er een on dergrondse verbinding bestaat tussen de vele grotten die men thans reeds in het gebergte rond Santander heeft ge vonden. Men neemt aan dat het water dat voor de uitholling van deze ruim ten heeft gezorgd, zich een weg heeft gebaand van grot naar grot. Het is evenwel niet bekend of deze watertun nels ook voor mensen toegankelijk zijn. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 HHC en de Pinguins spelen zondag 24 augustus aanstaande een oesns- singswedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Dit treffen zal plaats vinden om kwart over twee op het ter rein aan de Kleverlaan (achter het zwembad). B en W. van Haarlem verzoeken de raad 350 m2 grond aan de Ir. Lely- weg in erfpacht uit te geven aan de Verf- en Glasindustrie C. J. Krug C. V. te Haarlem, tegen een erfpachtsca- non van 1.30 per m2 per jaar en met het recht de grond te kopen tegen 26 per m2. Voor het bouwrijp maken van gronden in hef Duinroosplantsoen, die de N.V. Bouw- en Exploitatiemaat- scnappy „Lageduinbebouwing" in ex ploitatie wil brengen, vragen B. en W. van Haarlem de raad om een krediet van 156.000.-. Voor de aanleg van tuinen bij 60 ge meentewoningen aan de Stephenson- straat vragen B. en W. 6.000. De be woners zullen voor de tuinen bu per week moeten betalen. Tn afwiiking van andersluidende be richten delen B. en W. van Bloemendaal mede, dat wethouder A. van Geluk, van Bloemendaal, vrijdag 29 augustus a.s. 's middags van 3 tot 4 uur een afscheids receptie wordt aangeboden in gebouw van Publieke Werken aan de Brouwers- kolkweg no. 2 te Overveen. Daarna, vanaf half 5, wordt er een receptie gegeven speciaal voor het per soneel van Publieke Werken. Niet minder dan zesenveertig teams nemen zondag deel aan het volleybal toernooi van S.V. De Blinkert op de terreinen van de voetbalvereniging „Bloemendaal" aan de Brederodelaan in Bloemendaal. De wedstrijden begin nen om twaalf uur en zullen tot onge veer zes uur voortduren. De A-afdeling is als volgt samenge steld; Dames, poule A: HVS, OVRA, Tempo (Amsterdam), Molenwiek (Zaandam) en Albatros (Alkmaar). Poule-B; Die Raeckse. Velox, Eclecta en Sportbond (IJmuiden). Poule-C: De Blinkert, Vesmia, Onze Gezellen en De Kennemers (Beverwijk). Heren, poule A; De Blinkert, Die Raeckse, VCIJ (IJmuiden), Albatros en OVRA. Poule- B; HVS, SES (Zaandam), Sportbond, De Kennemers en Molenwiek. en deelde mede, dat de enige Ru»1 siche uitrusting, die werd gekocht, voef tuigen van het „jeep-type" waren. „Wjj hebben geen zware wapens ge- kocht van de landen die ik heb 05)* genoemd. Wy hebben voornamelijk klei ne wapens en munitie gekregen, uit rusting voor de genie, optische goede ren en voertuigen", aldus de woord voerder. Tevens onthulde overste Pirngadie» dat de Indonesische militaire leider» van plan zijn het permanente staande leger terug te brengen van 200.000 tot 80.000 man. Het tijdstip voor deze besnoeiing zal waarschijnlijk zo worden gekozen, dat het samenvalt met de wet inzake de dienstplicht, die reeds door het parle ment is aangenomen en meer Indone siërs onder de wapenen zal brengen dan ooit te voren, ongeveer 8 miljoen man. Pirngadie zei, dat de besnoeiing zal worden verkregen door het elimineren van mannen, die ouder zijn dan om streeks 35 jaar. De uit het buitenland ontvangen nieu we moderne wapens zijn bestemd voor de opleiding van nieuwe dienstplichti gen. De woordvoerder gaf te kennen, dat eerst 2 miljoen man zullen worden opgeleid, die dan bij de reserves zul len worden geplaatst. Het plan zal het leger meer mobiel maken, aldus Pirngadie. De voornaam ste taak van het permanente staande le ger zou zijn de bestrijding van da Darul Islam-benden en andere binnen landse ordeverstoringen .aldus de woord voerder tot besluit. In een uit New York afkomstig be richt in het Russische regei,inKs"t>'a^ „Izvestia" is gisteren gezegd, da» de Britse en Amerikaanse troepen, die op het ogenblik in Libanon en Jordanië vertoeven, waarschijnlijk naar Israel zullen worden gezonden. Het zenden van de troepen naar Israël zal volgen» de Izvestia „waarschijnlijk gepaard gaan" met de bezetting van westelijk Jordanië door Israël. „De Israëlische delegatie bij de Ver enigde Naties bewaart het stilzwijgen over deze berichten en wie zwijgt stemt toe," aldus redeneert het Russi sche blad. Volgens de „Izvestia" blijkt uit een rede, die de Israëlische afge vaardigde in de V.N., Abba Eban, heeft gehouden, dat Israël de deur open houdt voor „troepen van een vriend schappelijke grote staat met andere woorden, het wil aan de Verenigde Sta ten een bruggehoofd laten voor nieuwe avonturen tegen de Arabische landen." Volgens radio-Moskou betekent de aanneming van de Arabische resolutie „een morele en politieke nederlaag" voor Engeland en de Verenigde Sta ten. Het Pekingse Volksdagblad valt koning Hoessein van Jordanië aan. „De dag zal komen, dat hu en zijn meesters voor het volk zullen terechtstaan. Dat kunnen Britse troepen noch Amerikaan se dollars verhinderen," schrijft het. De 44-jarige Amsterdammer der Haak, die bij de Oude brug m de Ringvaart in dewoonschuit Haarlemmermeer op een woonschuit zijn vakantie doorbracht, 7s derdag- middag vermoedelijk gebeld en over boord geslagen- Omstanders heb ben enige tijd gedoken ?a 66 uur werd het stoffelijk overschot opge haald. Voor Nederlands hordenloper Neder- hand zijn de Europese atletiekkampioen- schappen afgelopen. In de tweede serie van de 110 meter horden heeft hij van morgen een fel duel geleverd met de i ransman Dohen. Wel slaagde Neder- hand erin dezelfde tijd te maken als D» nen, maar de Fransman bleek met ge ringe voorsprong over de finish te zijd gegaan en plaatste zich als derde; ge noeg voor een plaats in de halve fi nales. Kamerbeek deed het beter. Hij werd in 14,8 derde in de derde serie in de' zelfde tijd als de Griek Marselos, di0 op de tweede plaats beslag legde. D® PSV-er zal zaterdag in de halve finale5 van de 100 meter horden uitkomen. De Pool Josef Schmidt gaat met 15.7* m. aan de kop van de achttien atleten die zich wisten te plaatsen voor de mor gen te houden finale hink-stap-sprong* Geplaatst werd ook de Nederlander Hof stede, die tot 14.64 meter kwam. Onder hen die de kwalificatiegrens niet Po seerden was een der Russische favorie ten, Vitold Kreer. Nadat ook zijn derde poging faalde, brak hij in tranen uit. De uitslagen van de series 110 meter horden zijn: Eerste serie: 1. L»ada (Did.) 14,2 sec. 2. Olsen (Noorw.) 14-°' 3. Svara (It.) 15.0, tweede serie: J- Mikhailov (Rusl.) 14.5, 2. Hildreth <G»' 14.5, 3. Dohen (Fr.) 14.9, 4. Nederhann (Ned.) 14.9, 3de serie: 1. Lorger 14.4, 2. Marsellos (Gr.) 14.3, 3. merbeek (Ned. 14.8, vierde serie: Mazza (It.) 14.5, 2. Johansson (Zvvea. 14.6, 3. Brand (Did.) 15,6. -e Series 200 meter dames. Eerste se 1. Itkina (Rusl.) 24,7 sec., 2. NaUl V Haase (Ned.) 25,0., 3. Bertoni 25,1; tweede serie: 1. Stubnick 24.2; 2. Jesionikska (Polen) 24-ö> ie; Ria van Kuik (Ned.) 24.8; derde ser»^ 1. Janiszewska (Polen) 24,4.. f. n (GB) 24,7., 3. Sikovec (Joeg) zo'i- vierde serie: mann (Did.; vijfde serie: 1. Sadau luuui „~so» 2. Zabelina (Rusl.) 24,3, 3. J°hX^.nie (Zweden) 25,3; zesde serie: l- n/Vr-l Bloemhof (Ned.) 24,5 2. Fluchot tr 24,9; 3. Nemth (Hong.) 24.9.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2