Feijenoord en PSV versterkt in de nieuwe competitie Geld speelt weer belangrijke rol Vae Dam en Dame- Enerverende hoogtepunten Teleurstellende race van Hannie Bloemhof series 1500 m in Stockholm Vier keer goud voor Russen STOCKHOLM IN CIJFERS DE ERE-DIVISIE BEGINT ALWEER ONGEZONDE SITUATIE HEEFT CONFLICTEN UITGELOKT De eerste ronde Marinier Thomas vice versa over Het Kanaal Mej. Luderus in finale skiff Europese atletiek kampioenschappen en fi a ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 PAGINA 4 mmm Yamanaka overtroeft Jon Konrads' record „Blinde hennen" bij de atletiek Slechts één Vaas-team in motorzesdaagse Regen verstoort de vijfde testmatch TAL klopt Benkoe in Bad Portoroz Averbach completeert Russisch leiderstrio (Van onze sportredacteur) club, Vonhoff de B-international Nederlands nieuwste vermaakindus- kon geen nieuwe club vinden en wil- trie, de competitie van het betaalde de per sé bij zijn oude vereniging weg, voetbql, vraagt weer de aandacht. De Pietje van der Kuil werd geen Pedro strijd om het wereldkampioenschap in ondanks een langdurige testtrip in Zweden is al wel weer zolang ver- Spanje. Er gebeurden ook enkele sen teden, dat de honderdduizenden, die sationele dingen: Feijenoord versterk- kijkende naar de t.v. wellicht hebben te zijn verdediging door enige ton- gezworen nooit meer naar het Neder- nen uit de welgevulde clubkas te ha- landse „surrogaat" te gaan kijken, len, PSV kocht naast de international die uitspraak allang zijn vergeten en Van Wissen zo maar even de hele langzamerhand wel weer warm zijn te linkervleugel van een Duitse club en krijgen voor de strijd op het vader- Enschede haalde uit Wenen een goal- landse front. Trouwens zij zijn de getter in de vorm van middenvoor vorige maand wel warm gemaakt. Brousek. Trouwens, is het ook geen Daar is de transfermarkt schuldig sensatie te noemen, dat DWS, zonder aan. Er mogen dan niet zulke specta- er voor te spelen en alleen door een culaire dingen zijn geschied als een flinke hap geld op tafel te leggen, nieuwe aankoop van een speler van waardoor een overeenkomst met Am- het formaat-Trevor Ford, er mag ook sterdam kon worden aangegaan, zich geen hooglopend geschil zijn geweest van een plaats in de Ere Divisie ver als het vorig jaar om Bobo Sal, er is zekerde? Voor wie het nog niet ge- toch voldoende gebeurd om de aan- loven wil, zij het dan nog maar eens dacht langzaamaan weer naar hethardop gezegd: wie veel geld heeft voetballen te trekken. Er speelden en bereikt wat in onze veranderde voet- spelen zich bijvoorbeeld enkele dra- balwereld. Over een paar jaar zal maatjes af: Wilkes loopt rond zonder men dat nog duidelijker merken. Als men aan het begin van een voet balseizoen de situatie overziet in de be taalde afdeling en vooral nog eens kijkt wat er in de pas voorbije maanden is gebeurd, komt men toch wel tot de con clusie, dat er in de laatste jaren niet alleen veel veranderd is, maar ook dat er wat ongezonde situaties bestaan. Om bij het eerste te beginnen: gelooft nu werkelijk niet meer in hoogdravende woorden als clubtrouw. Wie daarover durft te spreken, doet aan valse senti mentaliteit. Een klein voorbeeldje wil len wjj wel geven. Vroeger zou men ge zegd hebben van een club, die lands kampioen is geworden: ,,Wat zal daar de stemming prachtig zijn en wat zul len de spelers blij zijn in dat elftal te spelen." Beweert dat nu echter niet, want het is beslist niet waar. Want, nauwelijks was D.O.S. kampioen van Nederland geworden of twee van de prominentste spelers aanvoerder van der Linden en de toekomstige internatio nal Kraay lieten zich op de transfer- lijst zetten. Zij wilden geld zien. De twee zullen voor D.O.S. blijven spelen, maar daar hebben zij niets voor ge daan. De club wilde ze echter niet la ten lopen en zette op het hoofd van elke speler een kwart miljoen. Bijna even zoveel als voor een speler van het be faamde Braziliaanse voetbalelftal wordt gevraagd. Pieters Graafland geblesseerd Het programma, waarmee morgen de voetbalcompetitie start, luidt: Blauw WitPSV, EnschedeDOS, FeijenoordNOAD, MVVRapid JC, SHS—NAC, VVV—ADO, Ajax—DWS- A'dam, Willem IISparta, Elinkwijk Fortuna, Tweede Divisie A: De Baronie Longa, ZeistDHC, VeloxWilhelmina. B: RhedenTubantia. Terwijl de 30 deelnemers aan de jaarlijkse Butlin-Kanaalrace zich voor bereiden op het grote avontuur, dat in de nachtelijke uren zou beginnen, zwom de 33-jarige Amerikaanse mari nier Berth Thomas vrijdag over het Nauw van Calais van de Franse naar de Engelse kust. Onmiddellijk nadat hij bij Kingsdown aan land was ge komen, keerde hij om en begon de tocht in tegenovergestelde richting om, zoals hij had aangekondigd, te trach ten het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen. Toen hij in Engeland vaste grond onder de voeten kreeg, had hij onge veer 20 uur in het water vertoefd. Hij was 's nachts om kwart over een bij Cape Gris Nez gestart. Hij vroeg om een sigaret, maar gunde zich geen tijd om op de vragen van de nieuwsgierige om standers te antwoorden. „Sorry, ik kan niet te lang blijven staan, ik moet weer terug", zei hij. Zijn oponthoud had nog geen tien minuten geduurd. Wanneer Thomas er in slaagt zijn moedige poging door te zetten, heeft hij kans ergens onderweg de deelnemers aan de Butlin-race, bij wie onze 20-ja- rige landgenote Stina Free, te ontmoe ten. Tot nu toe zijn' er negen zwemmers en zwemsters geweest, die het Kanaal in beide richtingen hebben bedwongen, doch nooit in één poging met een korte rust. Het wereldrecord 200 meter vrije slag heren is door de Japanner Yamanaka gebracht' op 2 min. 3 sec. Hij bleef 0.2 sec. onder het wereldrecord, dat de Australiër Jon Konrads op 5 maart j.i. gebracht heeft op 2 min. 3,2 sec. In de race waarin Yamanaka het wereldre cord verbeterde werd Konrads tweede in 2.03,2 de oude recordtijd dus en de Australiër Chapman werd derde in 2.05,4. Een Australische zwemploeg, bestaan de uit Monckton, Gathercole, Wilkinson en Devitt, heeft in een duel met de Ja panse zwemmers het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag estafette ver beterd en gebracht op 4 min. 10,4 sec. De wedstrijden om de Europese roei- titels zijn vrijdag op het kunstmatige Malta-meer bij Poznam begonnen met de voorwedstrijden van de dames. Het aantal inschrijvingen bij de dames is zo gering dat slechts in twee klassen, de skiff en de vier met stuurvrouwe, heats nodig waren. Aan de dameskampioen schappen nemen twaalf landen deel. In de tweede heat van de skiffs had mej. Luderus van de Kon. Dordrechtse een goede start. Het werd een spannend duel met de sterke Duitse mej. Vogt, die tenslotte met anderhalve lengte won. Mej. Luderus bereikte met haar tweede plaats echter wel de finale. De uitslagen zijn: skiff. Eerste heat: 1 Skika (Oost.) 4.21.6, 2 Shiraeva (Rusl.) 4.23.8, 3 Makowska (Polen) 4.25.4, 4 Coeckelenberghe (Belg.) 4.31.0. Tweede heat: 1 Vogt (Did) 4.17.1, 2 Luderus (Ned.) 4.23.1, 3 Papp (Hong.) 4.41.4. Vier met stuurvrouwe. Eerste heat: 1 Rusland 4.00.5, 2 Roemenië 4.12.5, 3 De nemarken 4.18.3. Tweede heat: 1 Tsje- cho Slowakije 4.10.1, 2 Duitsland 4.12.4, 3 Zweden 4.14.3. Het Zweedse „Morgentidningen" heeft de officials die de lotingen ver richten bij de Europese atletiekkam- oioenschappen allerminst vleiend be titeld. Het blad noemt ze een stel blinde hennen. Een verslaggever van het blad heeft donderdag namelijk ontdekt, dat toen de loting werd ver richt voor de finale 100 meter dames, de heren rustig de namen gebruikten van de finalisten 100 meter heren. De banen voor de zes deelneemsters wer den aldus gemarkeerd en pas op het laatste moment had men de fout in de gaten. Het is toch wel fan tastisch dat geen van de officials zich bijvoorbeeld herinnerde dat E. G. Hary uit Duitsland kampioen op de 100 meter geworden was, aldus Mor gentidningen. Het blad merkt echter op dat het misschien toch niet zo gek was geweest de finale van de 100 meter heren nog eens te laten lopen, daar de televisiefilm duidelijk te zien gaf dat Hary te vroeg van start is gegaan. Hinken op twee gedachten Zo zijn we automatisch bij een ander verschijnsel in de huidige voetbalwe reld terecht gekomen. Het is namelijk zo. dat de spelers wel wat al te zeer gebonden worden aan hun clubs. Men vraagt dikwijls bedragen, die de spelers degraderen tot slaven van hun clubs zonder dat zij er iets aan kunnen doen. De sommen gelds, welke bij transfers worden geëist staan in geen enkel op zicht in verhouding tot de premies, die worden uitgekeerd tijdens het voetbal seizoen en dat is een grote onbillijkheid. Men hinkt hier duidelijk op twee ge dachten. Zo gauw er sprake is van een transfer neemt de Nederlandse voetbal wereld de allure van volledig profes sionalisme aan; zo gauw er premies betaald (mogen) worden, verandert die zelfde voetbalmaatschappij in een wat armlastig semi-professionalisme. Er zijn clubs en ook bondsbestuurders. die de onredelijkheid van die tweeslachtige situatie inzien. Die clubs willen best hogere premies betalen, maar dat is reglementair verboden. Die bondsbe stuurders hebben geprobeerd de trans- ferprijzen te limiteren, maar daar wil den de meeste clubs niet aan. En zo blijft men in een kringetje ronddraaien. Het einde is eerst in zicht als de ama teuristische geest, die het denken van vele betalende clublelders nog vertroe belt, heeft plaats gemaakt voor wat meer realiteit. Dan ook komt er een ein de aan een andere ongezonde situatie, namelijk aan de overbevolking van de afdeling betaald voetbal. Want het ls en blijft te dwaas, dat het Nederlandse se mi-professionalisme zoveel kruimel clubjes kent, die stuk voor stuk be dreigd worden met algehele ondergang en die met bijzonder verfoeilijke finan ciële manipulaties draaiende weten te blijven. PSV en Feijenoord sterker Als we dan nu eens gaan bekijken, wat de competitie in de Ere-divisie, die morgen de eerste van de vieren dertig speeldagen beleeft, ons zal kun nen brengen dan zijn er toch nog wel enkele interessante zaken vast te stel len. Op papier ziet het er bijvoorbeeld naar uit, dat Feijenoord en P.S.V. een ernstige gooi willen doen naar het kampioenschap. Feijenoord heeft ja renlang alle aandacht besteed aan de virtuositeit van het aanvalskwintet, maar ontdekte, dat men geen kam pioenschap verdient als de verdedi ging ook niet van wanten weet. Daar om werden Pieters Graafland van Ajax en Walhout van N.O.A.D. ge kocht en als D.O.S. geen kwart mil joen had gevraagd, zou ook Kraaij -■ Timmermans stopt ermee. Wilkes te duur voor V.V.V. naar Rotterdam zijn verhuisd. Feijen oord heeft overigens pech, dat Pieters Graafland zondag in een oefenwed strijd gewond is geraakt en daarom misschien morgen niet van de partij zal zijn. P.S.V. had een vrij hechte defensie, maar kwam in middenlinie en aanval het nodige tekort om een rol van betekenis te kunnen spelen. Van Rot Weisz uit Essen werd een hele linkervleugel overgenomen en Van Wissen kreeg eindelijk zijn zin en kwam ook naar Eindhoven. Met spelers als doelman Bekkering, Wiersma, Kruiver, Dillen en Trevor Ford is P.S.V. thans op papier bij zonder sterk. Voor het overige lijkt er niet zoveel veranderd. D.O.S. heeft de kampioens formatie in tact kunnen houden en moet dus opnieuw tot de favorieten gerekend worden. Enschede deed middenvoor Seemann na. één jaar reeds weer van de hand en vond in de Oostenrijker Brousek een opvolger in de hoop, dat de Weense goalgetter het beter zou kun nen vinden met Abe Lenstra. Ook En schede zal daarom wel weer een be langrijke rol gaan spelen. Bovendien ziet het er niet naar uit, dat Ajax door het heengaan van Pieters Graafland ernstig is verzwakt. De Ajacieden had den en hebben talentvolle reserves bij hun doelverdedigers. De aankoop van Seelen de jeugdinternational van V.V.V. moet voorts worden be schouwd als een versterking van de aanvalslinie, terwijl het feit, dat Van der Kuil zijn Spaanse toernee niet kon afsluiten met een contract, bij de Am sterdammers wel met enig gejuich zal zijn begroet. Verzwakt lijken voor dit seizoen voor al V.V.V. en A.D.O. V.V.V. moet het namelijk niet alleen zonder Seelen doen, maar ook zonder Wilkes, die plotseling te duur is geworden voor de Venlose ploeg. A.D.O. zal het zonder Timmer mans moeten stellen. Die heeft het te druk met zijn bedrijf. Voorts is het de vraag of M.V.V. voldoende compensatie heeft gevonden voor het vertrek van Van Wissen. Dat Fortuna inmiddels met het experiment met Van der Hart als middenvoor is afgestapt, mag met vrij grote zekerheid worden aangenomen. Appel heeft tenminste al weer als stormram moeten fungeren en kwam in anderhalve wedstrijd prompt met vijf doelpunten voor de dag. Fortuna zal Carlier moeten missen, maar heeft voor hem de Zwitser Morand in de plaats gekregen. Van de echte nieuwelingen, Willem II en S.H.S., moet worden afgewacht hoe zij zich in de Ere-divisie zullen gedra gen. Vooral S.H.S. kon het wel eens niet gemakkelijk krijgen. De combinatie D.W.S.-Amsterdam is in zeker opzicht ook een nieuw „gezicht". Tot nu toe gespeelde oefenwedstrijden hebben niet bepaald aangetoond, dat van een slui tend geheel kan worden gesproken, ze ker niet nu Vonhoff geen contract wil tekenen. Ge ziet het, er zijn voldoende vraag tekens bij het begin van de competitie. De strijd kan dus interessant worden. De KNMV heeft tien rijders aangewe zen voor deelneming aan de internatio nale motorzesdaagse, die van maandag 22 tot en met zaterdag 27 september in Zuid-Duitsland zal worden gehouden. De centrale startplaats is, zoals reeds eerder werd gemeld, Garmisch Parten- kirchen. Slechts één Nederlands Vaas-team zal dit maal deelnemen aan de strijd om de Zilveren Vaas, die thans in bezit is van Tsjecho-Slowakije. Het team zal bestaan uit: Bakker (Wassenaar) op Maico, Den Haan (Strijen) op Maico, Muller (Hol ten) op CZ en Van Dobben (Zwammer- dam) op CZ. Reserve is Vrolijk (Bo venkerk) op Maico. Verder nemen nog de volgende vijf individuele rijders aan deze motorzes daagse deel: Aaltink (Enschede) met Maico. Van Ewijk (Rotterdam) met CZ, Van Ommeren (Amby) met DKW, Ple vier (Oterleek) op NSU en Posthumus (Marum) met Maico. Russische atleten vestigden één wereldrecord en wonnen vrijdag vier van de acht nummers in de strijd om de Europese atletiekkampioenschappen. Het wereldrecord werd gevestigd door de Siberische soldaat Evgcny Maskins- kov, die 50 kilometer „wandelde" in 4 uur 17 minuten 15.4 seconden. Hiermee werd het twee jaar oude wereldrecord van de Tsjech Ladislav Moe 4:21:07.0 met bijna vier minuten verbeterd. Verder was er goud voor de Russische ploeg op de 400 meter horden, het dis cuswerpen dames en de 80 meter horden dames. Doch het hoogtepunt van de dag was niet een Russische prestatie en zelfs geen prestatie in een finale. Het werd gevormd door de vier series van de 1.500 meter, waarin de Europese middenafstandlopers lieten zien dat Elliotts mijlrecord van 3:54.5 hen eerder geïnspireerd dan ontmoedigd heeft. Zonder zich volkomen leeg te lopen, won de Fin Vuorisalo een van de vier series in 3:40.8, hetgeen neerkomt op een mijl in 3:57. De Engelsman Hewson finishte met slechts twee meter achter stand en de Hongaar Roszavolgyi met vjjf meter achterstand. De tijd, gelijk aan de mijl beneden de nog niet zo lang geleden befaamde vier minuten- grens was nu zelfs niet goed genoeg om één van de twaalf finale-plaatsen voor zondag te veroveren. In de eerste serie van de vier op windende races op de 1500 meter leidde de Spanjaard Marin het veld naar een snelle eerste ronde van 58.5. Hij werd gevolgd door de Belg Verheuen, de Joegoslaaf Vazic en de Noor Hammars- land. In de tweede ronde, die in 1:01 ging, nam Vazic de leiding over. Bij de bel voor de laatste ronde schoot de Engelsman Hewson echter naar voren en nam de kop over, gevolgd door de Fin Vuorisalo en Verheuen. De 1.200 meter ging in 2:59.4. Daarna vocht Vuorisalo zich voorbij Hewson, terwijl Roszavolgyi zich uit de achterhoede naar de derde plaats werkte. De tijd van de Fin 3:40.8, was een nieuw record voor de kampioenschappen. De tweede serie begon bijna even snel. De Duitser Richtzenhain en de Joegoslaaf Murta leidden het veld naar een eerste ronde van 59.1. Gedurende de gehele tweede ronde afgelegd in 1:03.3 had Murat de leiding, gevolgd door de Noor Lundh, Richtzenhain, de Belg Langenus en de Ierse Olympische kampioen Delany. Bij het ingaan van de laatste 300 meter nam Richtzenhain opnieuw de kop over gevolgd door Lundh, Delany en de Fin Salsola. Er Yol8de een felle laatste ronde, waarin de befaamde eindsprint van Delany de Ier de overwinning gaf. In de derde serie had de Italiaan ZiZ<iL?edurende 2% ronde de leiding, met 56.8 voor de eerste en 1:03.2 voor de tweede ronde. De Engelsman Blagrove en het peloton zaten hem steeds dicht de hielen. De eerste die de Italiaan voorbij schoof, was de Zweed Waern 1.200 meter werden afgelegd in drie minuten rond. Bij de bel werd Waern gevolgd door de Duitser Hermann, Bleg- rove en de Pool Lewandowski, maar toen de laatste bocht genomen was ging de Hongaar Kovacs de Brit en dé Pool voorbij en veroverde hij de derde plaats en zo een plaats in de finale. Moedige Blankenstein In de laatste serie liep Nederlands afgevaardigde, Meindert Blankenstein, gedurende 2J4 ronde op kop, met 58.9 voor de eerste ronde en 2.06 voor de 800 meter. Hij werd voortdurend ge schaduwd door de wereldrecordhouder Jungwirth (Tsjechoslowakije), die als eerste de Nederlander passeerde toen deze tekenen van vermoeidheid ver toonde. Jungwirth werd gevolgd door de Rus Pipine en op het laatste rechte eind kwamen de Pool Orywal en de Fransman Jazy opzetten en zij grepen de tweede en derde plaats achter Jung wirth. die na 3:49.0 de finish passeerde. Blankenstein moest zich met de vijfde plaats tevreden stellen en was dus uitgeschakeld voor de finale. Profiterend van het coachen op de Amerikaanse universiteiten, excelleerde Een beeld van de finale 80 meter horden dames op de vierde dag van de Europese atletiekkampioenschappen in StockholmDe winnares, de Russin Bystrova (10,9) gaat schuil achter het Duitse meisje Kopp (links), dat tweede werd. Vervolgens naar rechts de Duitse Birkenmeyer, die derde werd, de Engelse mej. Quinton, die als vierde eindigde, en de Russische Eliseeva, die vijfde werd. Op de achtergrond de Nederlandse Willy Bakker-Cysouw, die op de zesde plaats kwam. de Fin Eeles Landstrom in een strijd van acht uur om de polsstok-titel. De Duitser Manfred Preussger en de Rus Vladimir Bulatov kwamen even hoog 4.50 meter doch zij hadden daarvoor meer beurten nodig. De Griek Georges Roubanis, de grote favoriet, bracht het met 4.10 slechts tot de achttiende plaats. Fanfare overstemd Naast Landstrom waren de enige andere niet-Russische winnaars twee Polen Jerczy Chromik, die de 3.000 meter steeple chase won in de snelle tijd van 9:38.2, en Edmund Piatkowsky, die de dicsus 53.92 ver kreeg als mede een nieuwe ster aan het atletiek- firmament, de 19-jarige Duitse Liesel Jakobi, wier laatste poging op het nummer verspringen dames, haar voor bij drie leidende Russinnen bracht. Zij sprong 6.14 meter. Zo opgewonden waren de honderden Duitse supporters onder het publiek, dat zij probeerden de fanfare die ter ere van mej. J gespeeld werd, te overstemmen met het Het Duitse meisje Jakobi heeft met een sprong van 6.14 meter het nummer ver springen dames van de Europese at letiekkampioenschappen in Stockholm gewonnen. Deutschland, Deutschland über alles. De Russin Galina Bystrova, die don derdag de vijfkamp won, werd de eerste, die twee titels won. Met een tijd van 10.9 won zij nu de 80 meter horden. Een andere zegevierende Russin was de stevige Tamara Press, die de discus 52.32 meter wierp en zo de opvolgster werd van Nina (hoedjes-Nina) Ponomo- reva. Kampioen werd ook Lituev, aie in 51.1 de 400 meter horden won. Op het ogenblik dat hij de hordeloop won, maakte zijn vrouw Valentma de ?Pr°ng, die haar bij het verspringen de zilveren medaille bezorgde. Hannie Bloemhof ook op 200 m uitgeschakeld In de halve finales 200 meter dames maakte June Paul (Engeland) met 24.0 de snelste tijd. Zes loopsters plaatsten zich voor de finale van zaterdag. Daar onder treft men geen Nederlandse dames aan. Alle drie Nederlandse vertegen woordigsters werden in de halve finales uitgeschakeld. Hannie Bloemhof stelde na haar zwakke 100 meter opnieuw te- LeurinA°°r .het in de halve finales van de 200 meter niet verder te brengen dan een derde plaats, met een tjjd van 24.7. Ria van Kuik en Nannie Haase werden in hun series resp. vierde en vyfde, met 25.1 en 24.9 en dit betekende voor hen eveneens eliminatie. Consolini zesde Een favoriet bij het publiek was de Italiaan discis-veteraan Adolfo Conso lini, die voor de vijfde en misschien laatste maal aan de Europese kam- £°^Cha??e,n deelnam. Een worp van 53.05 bracht de 41-jarige, vroegere Olym pische kampioen de zesde plaats dezelfde plaats als in zijn eerste Euro pese kampioenstoernooi nu 20 jaar ge leden. Bij de drie tussenliggende Euro pa8? i ,.amP10enschappen won hij de titel telkenmale. Voortdurende regenbuien maakten, dat er op de tweede dag van de vijfde en laatste testmatch tussen Engeland en Nieuw Zeeland slechts tien minuten kon worden gespeeld. Voor de lunch bowlden de Australische bowlers drie maiden-overs zodat het Engelse totaal 30 voor 0 bleef. Daarna begon het op nieuw hard te regenen waarna de strijd voor vrijdag werd gestaakt. PROBLEEM NO. 66 van J. J. Ebben. Wit geeft in 2 zetten mat. Dg6; Pg5 2. Pf6; Pf6 2. Df5 met mat. Wit: Brustle. Zwart: Rotsch. 1. d4 d5 2. c4 Pf6 3. Pc3 c6 4. Pf3 Lf5. De vroegtijdige ontwikkeling van deze loper brengt zwart in een nade lige positie. 5. cd5: cd5: 6. Db3 b6? (De loper had naar c8 terug gemoe ten.) 7. e3 e6 8. Lb5t Pbd7 9. Da4 Ld6 (Op a6 volgt: 10. Lc6 Tc8 11. Pe5 b5 12. Da6: enz. of: 10.- Ta7 11. Pe5 b5 12. Pb5:) 10. Pe5 Dc7? (Aan Le5: was niet te ontkomen.) 11. Ld7:t Pd7: 12. Pb5 Db8 13. Pc6 en de dame is ge vangen. PROBLEEM NO. 67 van O. Strerath Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste prijs Meredith-toernooi. Chess Correspondent. Wit: Kh8 Da8 Td5 Te5 Lf4 Pd2 Pe7 pionnen d6 e6 h7. Zwart: Kf6 Tel Tg3 Lh5 pionnen d7 f7. Oplossing prijsprobleem augustus, pro bleem No. 60 van W. A. Shinkman: 1. Tg2! De varianten zijn: Dg2: 2. c3; Da2: 2. e3; c4 2. c3 met mat. Verschillende oplossers gaven als Bleu- telzet Dh2. Inderdaad zou dit in alle bo vengenoemde varianten opgaan, maar de weerlegging van deze sleutel is Le5! Na loting is de prijs gewonnen door de heer J. H. Willems te Maastricht. Oplossing probleem No. 64 van J. Cop- pens: 1. Dc7! met de varianten: T speelt 2. Dg7: a4 2. Tb4: c5 2. Lc5: met mat. Oplossing probleem No. 65 van W. Wit: .Ka® ,?e7 ?e£AeTT5- Lh6..Pa3- A. Shinkman: 1. Dbl! Een mooie Zwart: Kd3 Le5 Pb3 Pf4 pion d6. sleutelzet, waardoor de zwarte koning Correspondentie betreffende de schaak- 2- vluchtvelden krijgt. De varianten rubriek te zenden aan A. Perquin, Mar- zijn: Kg4 (g5) 2. Df5; Pf speelt 2. nixkade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2288 van W. Lente te Koudekerke. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 sept. a.s. aan B. II. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. OPLOSSING van No. 2281 van Th. de Zwart te Sassenheim. Wit speelt naar: 37—32, 27, 42—37, 38, 38, 35, 30, 40, 10, 34 en wint. De stand is vrij goed, de ontleding niet al te moeilijk en komt tot 6tand via betreden paden. OPLOSSINGEN VAN DE ZOMERSERIE (vervolg) No. 7. 36X31, 38X7, 47X33 gedw. 43—38, 25X20, 7—2, 2X33, 4944 en wint. Nu de tweede oplossing: 2520, 14x25 gedw. 36—31, 38X7, 47X33 gedw. 43—38, 7—2, 33X50 gedw. (op 25X34 volgt 2x15 en 15X6, 2X15, 45—40, 15—33, 49—40 en wint. No. 8. 35—30, 39—34, 33—28, 34—30, 15X11. 42—38, 48X10, 35—40, 43—39, 40— 45, 10—5, 7—12 A, 5—28, 12—18, 39—33, 18—23, 28X5, 45—50, 5—37 en wint. A.7— 11. 528, 11—16, 2837, 1621, 37—28, 27—22 en 22—18 en op 44—49: 26—21, 17—44 en 21—16. A. 5—10, 15x4, 22—28, 4X36, 33—39, 3—17, 28—33, 37—32 en wint. Weer een fraai en vrij lastig eind spel. Zoals we bij de plaatsing reeds schre ven: de moeilijkheid zat het meest in de staart. De oplossers waren algemeen vol lof over deze mooie probleempjes en heb ben er dan ook van genoten. De prijzen ad f 5.werden door het lot toegewezen aan de heren B. J. Pranger te Den Haag en G. Belderok te Amsterdam; die van f 2.50 aan A. Weijts te Den Dungen en P. J. Eype te Haar lem. De prijzen worden de gelukkigen toegezonden. Intussen gaan we de herfst - serie voorbereiden, waarbij hopenlijk de niet-prijswinnaars wat gelukkiger zullen zijn. De heer F. Steenstra te Zaandam kan de prijs over de maand juni tegemoet zien. Van de juni-serie zijn verschil lende, overigens bekwame, oplossers gestruikeld over het prachtige probleem van pater Dopheide. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 528 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. Wit begint en wint; oplossingen van 2126 of 27, 28—37 en wint. Dit eindspel de nummers 527 en 528 kunnen tegelijk is van G. Ie Roux. ingezonden worden tot 1 sept. a.s. aan No. 9. 5044, 32—27, 4338, 48x28, 34 X bovengenoemd adres. 25, 44-39, 49X27, 16-21 gedw. 17-22, 16—11, 22—28, 11—7, 28—33, 7—1, 33—38 OPLOSSING gedw. 1—34, 3842, 3429 en wint. Een van No. 524 van P. J. Eype te Haarlem. fraai eindspel van P. Faure. 21—21, 28x48, 30—24! 48x40. 24x2, No. 10. 27—21, 36X27 gedw. 21—17, 32X 26x17, 2x11, 6x17, 41—37 en wint. 21, 3833, 40X29, 35x24, 4843, 45X3, Een gaaf en geestig gooehelstukje van 27—31 A. 37X26. 510, 15x4, 3339, 4X onze veteraan, die het nog steeds niet 27, 3944, 317 en nu volgt op 4450: verleerd blijkt te zijn. De uitslagen van de wedstrijden van vrijdagmiddag luiden: Series 200 meter. Eerste serie: 1. Bar- tenev (Rusl.) 21,7; 2. Vogel (Zwits.) 22,2; 3. Batchvarov (Buig.) 22,5. Tweede seie: 1. Gyuricza (Hong.) 22,4; 2. Thian (Fr.) 23,0; 3. Huber (Oost.) 24,9. Derde serie: 1. Mandlik (Tsj.sl.) 21,6; 2. Kono- valov (Rusl.) 21,7; 3. Georgopoulos (Gr.) 21,9. Vierde seerie: 1. Germar (Did.) 21,4; 2. Schmidt (Pol.) 21,9; 3. Brightwell (GB.) 21,9. Vijfde serie; 1. Delecour (Fr.) 22,2; 2. ^Uovanyi (Hong.) 23,1; 3. Syllis (Gr.) 23,1. Zesde serie? 1. Sekal (GB.) 21,0; 2. Berruti (GB.) 21,6; 3. Nilsen (Noorw.) 21,b. Halve finales 200 meter. Eirste serie: 1. Delecour (Fr.) 21,3; 2. Brightwell (GB 21,7. Tweede serie: 1. Mandlik (Tsjisl.) 21,0; 2. Segal (GB.) 21,1. Derde serie: Germar (Did.) 21,2; 2. Konovalov (Rusl.) 21,3. Series 1500 meter. Eerst serie: 1 Vuorisalo (Finl.) 3.40,8; 2. Hewson (GB.) 3.41,1; 3. Rozsavoelgyi (Hon? 3.41,9. Tweede serie: 1. Delanv (Ierl 3.47,0; 2. Salsola (Finl.) 3.47,5; 3. Lundh (f7w°)rW9L3347v8- £erde seri^ 1 Waern m Hermann (Did.) 3.42,5; 3. Kovacs (Hong.) 3.43,0. Vierde serie: a ^Tsj.sl 3.49,-; 2. Orywal nLJ ?9A3' 3' Jazy (Fr.) 3.49,5. Onze landgenoot Blankenstein eindigde op de vijlde plaats met 3.50.2 en is dus uit geschakeld. Finale 50 km snelwandelen. 1. en Europees kampLm Maskinskov (Rusl.) 4.17.15,4 (nieuw wereldrecord)2. Pa" mich (It.) 4.18.00,0; 3. Weber <P1(V 4.19.58,6; 4. Misson (GB.) 4.20.31 8; Thompson (GB.) 4.25.09,0; 6. Korshunov (Rusl.) 4.26.02,-. Finale discuswerpen. 1- en ^u™PJlpS kampioen Piatkowski (polen) fL3'™ nev lukhantéev' (Rusl.) 53,44; 5. Klics '(Hong.53086. Consolim (It.) 53,05. Onze landgenoot Koch be zette met een worp van 50,97 meter de tiende plaats. 400 meter horden. 1. en Europees kam pioen: Lituev (Rusl.) 61,1 sec.; 2. Troll- saas (Zw.) 61,6; 3. Galliker (Zwits.) 51,8; 4. Farrell (GB.) 52,0; 5. Yulin (Rusl.) 52,3; 6. Goudge (GB.) 53,6. Finale 3000 meter steeple. 1. en Euro pees kampioen Chromik (Polen 8.38,2; 2. Rzhishin (Rusl.) 8.38,8; 2. Hüneker (Did.) 8-43,6; 4. Ponomarev (Rusl.) 8.44,-; 5. Brlica (Tsj.sl.) 8.46,6; 6. Varga (Hong.) 8.48,4. Finale polstokhoogspringen: 1. en Europees kampioen: Landstroem (Finl.) 4.50 meter; 2. Preussger (Did.) 4.50; 3. Butalov (Rusl.) 4.50; 4. Lindh (Zw.) 4.40; 5. Wasny (Pol.) 4.30; 6. Chernobai (Rusl.) 4.30. Finale i meter horden dames. 1. m Europees, kampioene Bystrova (Rusl.) 10,9; 2. Kopp (Did.) 10,9, 3. Birken meyer (Did.) 11,-; 4. Quinton (GB.) 11,-; 5. Eliseeva (Rusl.) 11,2; 6. Willy Bak- ker-Cysouw (Ned.) 11,5. Finale verspringen dames. 1. en Euro pees kampioene Jakobi (Did.) 6,14 me ter; 2. Litujeva (Rusl.) 6,00; 3. Prot- chenko (Rusl.) 5,99; 4. Chujko (Rusl.) 5,99; 5. Ciastowska (Polen) 5,97; 6. Chojnacka (Polen) 5,97. Finale polsstokhoogspringen; 1. en Europees kampioene Press (Rusl.) 52,32 meter; 2. Mertova (Tsj.sl.) 52,19; 3. Hausmann (Did.) 50,99 4. Begljakova (Rusl.) 50,87; 5. Schuch (Did.) 49,94 6. Muller (Did.) 49,32. Halve finales 200 meter dames. Eerste serie; 1- June Paul (GB.) 24 sec.; 2. Sadau (Did.) 24,13. Hannie Bloemhof (Ned.) 24,7; 4. Be. mi (It.) 24,8; 5. Nemeth (Hong.) 25,5. Tweede serie: 1. Stubnick (Did.) 24,2; 2. Zabelina (Rusl.) 24,4; 3. Jesionowska (Pol.) 24,8; 4. Flu- chot (Fr.) 25,0; 5. Ria van Kuik (Ned 25,1; 6. Sikovec (Joeg.) 25,1. Derde serie: 1. Jamszewska (PH.) 24,1; 2. It- kma (Rusl.) 24,2; 3. Fuhrmann (Did.) 4. Dew (GB.) 24,9; 5. Nanni Haas® (Ned.) 24,9; 6. Johansson (Zw.) 25,2. Series 800 meter dames. Eerste seri®' 2. Levitskaja (Rusl.) 2.10,0; 3lerie?° 1. ska (Polen) 2.10,2. Derde khanova (RusL) (Vld 2'10'8- Tal, een der Russische kanshebbers in het interzonale schaaktoernooi te Bad portoroz, heeft zijn kandidatuur voor het „Kandidatentoernooi" gesteld door een fraaie zege te boeken op de Hongaar Benkoe. Hij bleef echter op de tweede plaats, want ook Petrosian zegevierde; tegen de Argentijn Rosetto. Intussen werkte een derde Rus, Averbach, zich op naar de derde plaats. Van de uitslag van de afgebroken partij tegen Bobby Fischer hangt het af of Olafsson zich ook nog op de derde plaats nestelt. De uitslagen zijn: Sanguinetti (Arg.)Averbach (Rusl.) 0—1; Panno (Arg.)—Bronstein (Rusl.) 14—14; Olafsson (IJsl.)— Fischer (V.S.) afgebroken; Tal (Rusl.)—Benkoe (Hong.) 1—0; Petrosian (Rusl.)—Rosetto (Arg.) 1—0; Sherwin (V.S.)— Fuester (Can.) 1—0; De Greiff (Col.)—Neikirch (Buig.) fi—'A] Szabo (Hong.)—Gligoric (Joeg.) 1414; Pachman (Tsj.sl.)Cardoso (Phil.) 1—0; Mantanovic (Joeg.)—Filip (Tsj.sl.) y,—%. Na de elfde ronde luidt de stand: 1. Petrosian 8'A punt (uit 11 partijen); 2. Tal 8 pnt. (uit 11 partijen); 3. Aver bach 7 pnt. (uit 10 partijen); 4. Olafs son 6 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 11 partijen); 5. Benkoe, Pachman, Mata- novic ieder 6 pnt. (uit 10 partijen); 8. Panno en Gligoric beiden 6 pnt. (uit 11 partijen); 10. Fisher 5!4 pnt. en 1 afge broken partij (uit 10 partijen); 11. Bron stein en Szabo beiden 5)4 pnt. (uit 10 partijen); 13. Larsen 5 pnt. (uit 10 par tijen); 14. Sanguinetti en Filip beiden 5 pnt. (uit 11 partijen); 16. Neikirch 4lA pnt. (uit 11 partijen); 17. Sherwin 4 pnt. (uit 10 partijen); 18 Cardoso 4 pnt. (uit 11 partijen); 19. Rossetto 3 pnt. (uit 10 partijen); 20. De Greiff IV, pnt. (uit 10 partijen); 21. Fuester 1 pnt. (uit 11 par" tijen).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4