DORDRECHT BEREIDT ZICH VOOR KONINKLIJK BEZOEK OP Tweede zeehaven betekent verdubbeling van capaciteit DE POLSSLAG Q T Amerikaanse prediker gesondmaker in ons tevens land Zijn optreden een geval van zelfmisleiding Het spookpaard Het schip mag niet op de ka wachten Laatste nieuivs over ruimtevaart V akantiebedrij ven in Limburg opgelicht OPTREDEN OP HAAGSE MALIEVELD ^J:r.,hr/StSr«'n«e2.un„s192 STAATSEXAMEN (HBS 8, Gymn.) RESA-HILVERSUM ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 PAGINA 6 „De Engelbewaarder" opgenomen in Okki/Taptoe Toestand van mgr. Huurdeman Wijziging wet op het Nederlanderschap Australië niet afzijdig in conflict om Nieuw-Guinea Duitser aangehouden Amerikaanse wapens voor Indonesië Vragen van Gerhrandy Vragen over luchtlijn A'damMoskou Verkeersvliegtuig van zelfde type als bommenwerper Het voelen van de pols: een onderzoek methode die in korte tijd veel kan leren over de toestand van een zieke Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS (Van onze verslaggever) Dordrecht bereidt zich voor op ko ninklijk bezoek. Vrijdag 5 september zal koningin Juliana voor het eerst in haar waardigheid als vorstin der Ne derlanden de oude Merwestad binnen trekken, waarbij zij zal worden uitgeno digd een nieuw havencomplex in ge bruik te stellen. De hoge bezoekster volgt dan het voorbeeld van haar moe der, prinses Wilhelmina, die lang voor de oorlog Dordrechts eerste zeehaven officieel ontsloot. Kroonprinses Juliana heeft zich nog wel eens in de stad ver toond, maar nu zij voor de eerste maal als koningin zal verschijnen, maakt de hele bevolking zich op haar een vor stelijke ontvangst te bereiden. Het ge meentebestuur heeft haar trouwens niet gevraagd te komen voor een wissewas je. De opening van de nieuwe zeehaven betekent voor Dordrecht ongeveer een verdubbeling van de capaciteit en een noodzakelijke aanvulling om de gestaag toenemende zeevaartbedrijvigheid in de stad ruimte te kunnen geven. Boven dien komen belangrijke industrieterrei nen vrij rondom de nieuwe havenbek kens, waarmee de economie van Hol lands oudste stad nieuwe impulsen krijgt toegediend. Als centrum van Industriële activi teit heeft Dordrecht in den lande een vermaardheid die haar terecht toekomt, maar de ligging is anderzijds zo uiter mate gunstig, dat ook moeilijk anders te verwachten zou zijn. De rivierlopen in de provincie Zuid-Holland, die bijna iedere leerling op de lagere school al tot wanhoop brengen, bereiken bij Dor drecht wel een hoogtepunt van verwar ring, en het zou nauwelijks verbazing wekkend zjjn ais ook de inwoners van de stad zelf op dit punt een gebrekkige locale kennis aan de dag legden. De voornaamste rivier waaraan Dordrecht is gelegen en dat weet iedereen nog wel is de Merwede, maar dit machtige water splitst zich naar het noorden toe in de Noord, naar het zui den in de Dordtse Kil en naar het wes ten in de Oude Maas. De verbindingen per schip zijn dus op vele wijzen mo gelijk. Het vaarwater stelt echter zijn beperkingen. De stad is niet bereikbaar voor schepen groter dan 10.000 ton of wel met meer diepgang dan 26 a 27 voet. Het voornaamste obstakel is de Oude Maas, toevoerweg van Dordrecht naar de Nieuwe Waterweg, die tussen 1920 en 1930 op de huidige diepte is gebracht. Dordrecht streeft er nu naar ook schepen van 30 voet diepgang ofwel ongeveer 12.000-tonners te kunnen ont vangen. De eerste zeehaven is daar op berekend en ook in het nieuwe complex zijn dergelijke formaten welkom. Zo lang evenwel de Oude Maas niet is uit gebaggerd, zal Dordrecht nog met 10.000-tonners genoegen moeten nemen. Het aantal zeeschepen, dat de Merwe stad tot bestemming heeft, is in vier jaar tijds ongeveer verdubbeld, naar evenredigheid dus een grotere vooruit gang dan Rotterdam heeft geboekt. In 1954 meerden 1065 schepen met een ge zamenlijke tonnage van 2.235.000 ton in Dordrecht, terwijl 1957 reeds een aantal van 1902 schepen te zien gaf met een tonnage van circa 4.250.000 brt. Tijdelijk heeft de stad ook in de conjuncturele depressie gedeeld, maar de curve gaat al weer omhoog. Burgemeester mr. J. A. H. J. van der Dussen ziet voor zijn stad een speciale taak weggelegd, namelijk als ontvangstgelegenheid voor middelgro te en kleine zeeschepen. Naarmate immers Rotterdam zich gereed maakt Er is een fusie tot stand gekomen tussen de katholieke jeugdtijdschriften De Engelbewaarder en Okki-Taptoe. De Engelbewaarder, het oudste katholieke jeugdtijdschrift in Nederland, dat in een editie voor de kinderen van 7-10 jaar en in een editie voor de oudere leerlingen van de lagere school ver scheen, zal nu opgaan in de tijdschrif ten Okki - Taptoe. Okki is sinds enkele jaren de nieuwe naam van het Kleuterblaadje, terwijl Taptoe de nieuwe titel is voor Roomse Jeugd. Deze tijdschriften beginnen thans aan hun veertigste jaargang. Aan de tijd schriften wordt een redactieraad ver bonden, waarin vooraanstaande perso nen uit het onderwijs zitting hebben. De redactieraad zal de redactie advi seren bij het samenstellen van de in houd van beide katholieke jeugdtijd schriften. Het voortreffelijke boek van Albert Ducrocq: La Route du Cosmos, vers les voyages interplanetaire* is nu bij Schel- tema en Holkema N.V. te Amsterdam verschenen onder de titel: Voor de poorten van het Heelal, theorie en prak tijk van de ruimtevaart. Zoals tal Frank rijk het werk van Ducrocq een groot suc ces is geworden, zo zal dit goedverzorg de werk ook in Nederland zeker aftrek vinden. De Nederlandse uitgave heeft boven dien dit voor op de Franse, dat de auteur het op de hoogte van de tijd heeft gebracht. Sedert 4 november 1957, de datum waarop de schrijver het ma nuscript bij zijn vranse uitgever inle verde, is er immers zoveel gebeurd dat een aanvulling noodzakelijk werd. Se dert de dag van Spoetnik II is er een nader - waardering en interpretatie van de schaarse uit Rusland afkomstige ge gevens over Spoetnik I en II en een aan tal feitelijke gegevens over Spoetnik III aan de orde gekomen, vooral over de laatste, die met een gewicht van 1327 kg de sensatie was van Hemelvaarts dag 1958 (15 mei) Bovendien is aandacht gewijd aan de Amerikaanse Explorer en Vanguard sa tellieten, die met hun geringe afmetin gen voor de leek van gering belang lij ken naast de enorme massa's die door de Russen de wereldruimte zijn inge- siingerd. Dat deze Amerikaanse presta ties in technisch en vooral wetenschap pelijk opzicht voor de meer spectacu laire Russische niet onderdoen, wordt in een voor deze Nederlandse uitgave geschreven aanvulling duidelijk uiteen gezet. Het boek is in eenvoudige taal ge schreven en de vertaler H. de Rétrécy is er in geslaagd het heldere Frans van Du crocq niet te verdui teren, hetgeen een compliment waard is. Voor een ieder die wil weten hoever het nu staat met de ruimtevaart is dit werk hét boek T W. om superschepen te kunnen behande len en zjjn outillage steeds meer op het nieuwe type afstemt, komen de schepen van bescheidener afmetingen wat in het gedrang. Langs de Nieuwe Waterweg heeft deze laatste categorie weinig kans op nieuwe aanloopgele genheden en aangezien de middelgrote en kleinere schepen zich voorlopig niet door hun grotere broers zullen laten verdringen, zal een steeds groeiend deel naar Dordrecht een heenkomen zoeken. En onder het motto „men moet het schip niet op de ka laten wachten" is nu de tweede zeehaven in uitvoering, waarvan een der tak ken dan op 5 september officieel in gebruik komt. De toegang tot de In dustriehaven, zoals de naam luidt van het nieuwe werk, is 600 meter lang en 145 meter breed, terwijl de drie bek kens een lengte hebben van achter eenvolgens 300, 350 en 450 meter bjj eveneens een breedte van 145 meter. Dordrecht krijgt er daarmee 20 hec tare havenoppervlakte en 45 hectare industrieterrein bij. Rond het complex moest ook een nieuwe hoofdwaterke ring worden aangelegd. In de loop van het volgend jaar komt de aan winst voor de Dordrechtse zeehaven capaciteit helemaal klaar. Intussen wacht nog een ander plan op verwerkelijking, dat nauw met de Industriehaven samenhangt. De Dordtse Kil vloeit in de Oude Maas via een nauwe sleuf, die de doorvaart ernstig bemoeilijkt en wegens de dientengevolge optredende drukte ook de veerdienst van Wieldrecht naar 's-Gravendeel meermalen hindert. Die sleuf draagt de plastische naam Mallegat, terwijl in de nabijheid twee geheel onbruikbare modderpoelen gelegen zijn, de Krabbe en de Krabbegeul. Daartussen is de ri vier geheel dichtgeslibd. De gemeente wil nu deze hopeloze situatie uitbuiten door het Mallegat tot een haveninsteek te maken, direct communicerend met de Industriehaven, van het schor in dustrieterrein maken en de scheepvaart door de uit te diepen Krabbe om te leiden. Wanneer de consequenties van het Deltaplan nauwkeurig zullen worden na gegaan voor de stad Dordrecht en om geving, zal het plan in het waterloop kundig laboratorium in Delft op zijn technische kwaliteiten worden beproefd. Dordrecht zou in elk geval de ontwikke ling op het gebied van scheepvaart en industrie vele jaren lang voor zijn. Het schip zou niet op de ka hoeven te wach ten. Het Deltaplan. Dordrecht wordt er nauwelijks in genoemd. Dat heeft het gemeentebestuur van de oude, trotse Merwestad destijds zo bevreemd, dat het een uitgebreide brief stuurde naar „Den Haag" met een verzoek om op heldering omtrent enkele punten. Dor drecht is toch immers ten nauwste bij het Deltaproject betrokken en zou zijn aandeel moeten leveren in de verwach te bevolkingsaanwas in de randstad. Het schrijven heeft in elk geval dit suc ces opgeleverd, dat de Oude Maas ver moedelijk niet met een stuw wordt af gesloten, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Het motief voor die afslui ting was o.a. het terugdringen van de beruchte zoutwatergrens. Nu hellen de deskundigen van de rijkswaterstaat ech ter meer over tot de opvatting, dat een dergelijke stuw van weinig betekenis is tot dit doel. Voorts is Dordrecht uiter aard gekant tegen een brug als oever verbinding van de Oude Maas in de toekomstige Zoomse of Beneluxweg. Men dringt derhalve aan op een tun nel. Het vraagstuk der verbindingen is voor de stad trouwens al vele jaren lang actueel. Het eiland van Dordrecht kent over de weg slechts twee directe verbindingen met het vasteland: de brug over de Oude Maas in de rijks weg naar Rotterdam en de Moerdijk- brug naar Brabant. Een recent rapport van deskundigen bepleit een spoedige aanleg van een verkeersbrug bij 's-Gra vendeel, mede ter ontsluiting van de Hoekse Waard, terwijl de Baanhoek- brug over de Merwede, ter verbinding met het oosten des lands (vooral de Betuwe) eindelijk het volgend jaar aan de orde komt. Men kan dan gebruik maken van de pijlers van de spoorbrug, die de N.S. blijkbaar niet nodig hebben. Ondanks het betrekkelijke isolement, waarin Hollands oudste stad dus steeds verkeerd heeft, is de expansie nauwe lijks geremd. De indrukwekkende in dustriehaven is een nieuw symptoom van Dordrechts welvaart. In Keulen zijn de wereldkampioenschap pen haarkappen gehouden. De foto toont v.l.n.r.: „Zomer"„Herfst" en „Winter"... De toestand van mgr. Th. Huurdeman, vicaris-generaal van de aartsbisschop van Utrecht, werd hedenmorgen zeer bevredigend genoemd. Zoals bekend, heeft hij vrijdagmorgen in het St.-An- thoniusziekenhuis te Utrecht een zware operatie ondergaan, die goed geslaagd is. De 80-jarige patiënt heeft voorts een rustige nacht gehad. In het staatsblad is thans opgenomen het K.B. waarbij word bepaald, dat de rijkswet van 16 juli j.l., houdende wijziging van de wet op het Neder landerschap en het ingezetenschap voor wat betreft vrouwen die gehuwd zijn geweest en minderjarige kinderen, 1 sep tember in werking treedt. (Van onze Haagse redactie) „Wanneer Indonesië een aanval zou doen op Nederlands Nieuw-Guinea, dan zou naar mijn persoonlijke mening Australië niet afzijdig blijven staan", deze opvatting werd gisteren uitgespro ken door mr. W. Courtenay van de Syd ney Daily Mirror Press. De heer Cour tenay was oorlogscorrespondent in het Verre Oosten en is enige dagen in Nederland geweest waar hij, zoals hij zei, besprekingen heeft gevoerd met hooggeplaatste functionarissen o.a. op het ministerie van buitenlandse zaken. Mr. Courtenay zag voorlopig geen ge vaar in de wapenleveranties van Ame rika aan Indonesië, omdat dit land niet beschikt over de schepen voor een wer kelijk belangrijke actie tegen Nieuw- Guinea. Wel meende hij dat Rusland, in een verdere toekomst zal trachten via Indonesië de beschikking te krijgen over onderzeebootbases op Nieuw-Guinea. Van daaruit zou Rusland de Westerse verbindingslijnen in het gebied van de Stille Oceaan kunnen bedreigen. Aan de Belgisch-Nederlandse grens bij Smeermaes is aangehouden een 33- jarige Duitser uit Münster Hij wordt verdacht van oplichting. Hij bevond zich in gezelschap van een tweede Duit ser. Deze laatste wist echter te ontko men. Beide personen hielden zich vorig jaar bezig met het aanwerven van le den-hotels en pensions voor de Interna tionale Toeristenbond te Münster. Tegen betaling van een flink bedrag als lid maatschap kon de Zuidlimburgse hotel- of pensionhouder verzekerd zjjn van een groot aantal Duitse vakantiegangers, ook leden van genoemde bond. De hotel- en pensionhouder kreeg een mooi blinkend bord op zijn voordeur en bovendien zou hjj worden vermeld in een speciaal bondstijdschrift, dat in grote oplage over geheel Duitsland zou worden ver spreid. Ook amusementsbedrijven kon den tegen betaling tot de bond toetre den. Bij een Valkenburgse drukkerij werd een grote hoeveelheid vakantietijd schriften besteld1, waarin tal van Zuid limburgse bedrijven advertenties had den gekocht. De politie en de provinciale autoritei ten vertrouwden de onderneming echter niet. Er werden informaties ingewon nen te Münster, waar bleek, dat de on derneming pas zeer onlangs was inge schreven. De bestelde en gedrukte tijd schriften werden nooit te Valkenburg af gehaald en bovendien ontving ook geen van de gecontracteerde hotels en pen sions ooit een gast van deze bond. Toén de politie van een en ander werk ging maken bleken de vogels reeds gevlogen, naar België. Hun signalement was ech ter bekend. Nadat beide heren een jaar lang goede zaken in België hadden ge daan, verlegden zij hun werkterrein naar het noorden van Nederland. Bij een grenspassering werd thans een van beiden op het signalement gepakt en naar Valkenburg overgebracht. Het Tweede Kamerlid Gerbrandy (A.R.) heeft aan de minister-president en a n de minister van buitenlandse za ken gevraagd: Heeft de regering der Verenigde Sta ten kortgeleden een overeenkomst met de regering van de republiek Indonesië gesloten, waarbij eerstgenoemde rege ring zich heeft verplicht lichte wapenen te leveren met toezegging aan Indone sische zijde, dat deze uitsluitend be stemd worden voor handhaving der bin nenlandse veiligheid en voor wettige zelfverdediging? Indien deze vraag zakelijk bevestigd moet worden beantwoord, is de Neder landse regering tevoren door onze N.A.T.O.-bondgenoot in deze transactie gekend? Is de Nederlandse regering niet van oordeel, dat de door de N.A.T.O.-bond genoot te leveren wapenen zullen wor den misbruikt voor directe of indirecte agressie tegen Nederlands Nieuw-Gui- néa, voor oorlogshandelingen ter onder drukking van de door Nederland gega randeerde zelfbeschikking van de Zuid- Molukkers en tegen de positie van hen, die in Indonesië voor hun vrijheid vech ten? Is de regering niet van oordeel, dat de beginselen, welke aan het Noordat- lantische verdrag ten grondslag liggen, de leden ook buiten het strikte Noord- atlantische territoir verantwoordelijk heid toekennen voor 'elkanders veilig heid en in elk geval zich niet verdra gen met de levering van wapenen? Het Tweede Kamerlid Gerbrandy (A.R.) heeft de ministers van buitenland se zaken, van verkeer en waterstaat en van oorlog gevraagd: Is inzake het sluiten van een over eenkomst met de unie van socialisti sche Sovjet-republien, strekkende tot het openen van een luchtlijn Am sterdam-Moskou V.V., de minister van oorlog tevoren geraadpleegd? Is het type verkeersvliegtuigen, dat de Russen inzetten op deze lijn (type Tupolev T U-104), in uiterlijk precies gelijk aan een bommenwerper T U-167 Indien de laatste vraag geheel of ten dele bevestigend moet worden beant woord, ontstaat dan niet het gevaar, dat militaire Russische vliegtuigen (bommenwerpers b.v.) onder het mom van verkeersvliegtuigen op een gegeven ogenblik onverhoeds boven NATO-lan- den van West-Europa verschenen? Zjjn de ministers bereid te bevorde ren, dat de betreffende overeenkomst ten spoedigste aan de Staten-Generaai wordt overgelegd? Advertentie De kortste en voordeligste opleiding (Bekend* Schriftelijke Cursus) (Van onze medische medewerker) erwijl de dokter luis tert naar de klach ten van de patiënt verwerkt hij ook reeds zijn visuele indruk, d.w. z. de gegevens die hij krijgt door naar de pa tiënt te kijken: voedings toestand, huidskleur, ac tiviteit, nervositeit enz. Het onderzoek is dus eigenlijk al begonnen, terwijl arts en patiënt nog met elkaar spreken. Dan volgt een van oudsher belang rijk deel van het onderzoek: het voelen van de pols. Dit is nog steeds een karakteristiek gebaar voor de arts en dat heeft zijn reden, want is nauwe lijks een onderzoekmethode te noemen die in zo korte tijd zo veel kan leren omtrent de toestand van een zieke. Als u de vingertoppen van de ene hand legt op de binnenzijde van de andere onderarm vlak bij de duim kunt u de polsslag voelen. Per minuut zult u ongeveer op 60-80 slagen komen. De individuele variaties zijn evenwel zo groot dat een hogere of lagere fre quentie nog volkomen normaal kan zijn. Verder valt het u op dat de sla gen elkaar met de regelmaat van een klok opvolgen en ook alle even sterk zijn. Waardoor wordt de polsslag veroor zaakt? Om afwijkingen en stoornissen te kunnen herkennen en verklaren is het nodig dit te weten. De polsslag is geen zelfstandig verschijnsel maar afhankelijk van de centrale pompinstal- latie, het hart. Dit orgaan perst voort durend het bloed dat uit alle lichaams delen wordt aangevoerd via de aders weer terug in de slagaders en houdt aldus de bloedsomloop (circulatie) in stand, die het mogelijk maakt dat voe dingsstoffen en zuurstof worden rond gebracht en afvalstoffen opgehaald. Een samentrekking van de holle, met bloed gevulde hartspier heeft tot ge volg dat het bloed met kracht in de slagaders wordt gestuwd. De slag aders zjjn zeer soepele elastische slan gen die als de zijtakken van een rivier uit de hoofdstroom ontspringen. De stroomrichting is in deze vergelijking alleen omgekeerd, dus van de hoofd stroom naar de zijtakken. Elke keer (60-80 maal per minuut!) als een nieu we bloedgolf de slagaders binnen dringt, wordt de wand van het bloed vat uitgerekt; meteen daarna trekt de slagader zich op zijn beurt samen, waardoor de golf wordt voortgestuwd; dit herhaalt zich voortdurend waar door de golf zich voortplant tot in de p een enkele uitzondering na zijn veranderingen van de hartwer- king: versnelling, verlang zaming, onregelmatigheden, met nieer of minder moeite door het voelen van de pols vast te stellen. Versnelling van de pi i treedt op bij elke lichamelijke inspanning en is dan een volkomen normaal verschijnsel, dat vrij snel weer verdwijnt in rust. Ook bij koorts is de pols als regel versneld, het hart doet zijn best om aan de verhoogde behoefte aan brandstof en zuurstof tegemoet te ko men, men zou het dan in zekere zin eveneens normaal kunnen noemen. Een onregelmatige pols als gevolg van een onregelmatige werking van fijnste slagadervertakkinkjes. U hebt zeker wel eens voorbeelden gezien van het voortplanten van een golf. Op het water ontstaan golfkringen door het inwerpen van een steentje. Als u een soepel stuk touw op de grond legt en het ene eind regelmatig op en neer beweegt zal er een golfbewe ging ontstaan die zich voortplant naar het losse einde. De telkens nieuwe bloedgolven tikken tegen de voelende vingers overal waar een slagader dicht onder de huid verloopt. Iemand, die zich toe legt op het verlenen van eerste hulp bij ongelukken moet deze plaatsen nauwkeurig kennen, omdat het bjj ernstige slagaderlijke bloedingen ten gevolge van ongevallen noodzakelijk kan zijn een slagader tussen de wond en het hart dicht te drukken teneinde groot bloedverlies te voorkomen. Zo'n bjoeding is gekenmerkt door het stootsgewijs spuiten van helderrood bloed uit de wond. Behalve aan de pols zijn slagaderlijke kloppingen on der meer waar te nemen achter het sleutelbeen, in de hals, in de lies, bo ven op de voet. het hart is voor een geoefende hand niet moeilijk te herkennen. Een en kele keer „overslaan" van de pols is onschuldig en komt veel voor. Iets anders is het als er geen enkele re gelmaat meer is te herkennen in het polsritme, medische behandeling is dan nodig. Merkwaardig dat een dergelijke onregelmatigheid door de patiënt meestal niet wordt opgemerkt en daardoor bij toeval wordt ontdekt. Even merkwaardig is dat het gevoel van „hartkloppingen", dat als regel berust op het zoëven genoemde over slaan van het hart juist weinig bete kent. Van geheel andere aard is de be oordeling van de kracht van de pols slag. Tijdens een shocktoestand is de pols snel en week, dat wil zeggen moeilijk of niet te voelen: er is te weinig bloed in de circulatie en de bloeddruk is laag. Ook bij verhoogde bloeddruk is hiervan een indruk te krijgen door het voelen van de pols. Over het meten van de bloeddruk de volgende week. (Van onze Haagse redacteur) Thomas Lee Osborne, de Ameri kaanse prediker, die, zoals iemand uit zijn omgeving zei, Billy Graham nog wat komt uitbreiden", is vrijdag avond zijn „kruistocht" door Neder land in het openbaar begonnen met een openluchtbijeenkomst op het Haagse Malieveld. Hij zei geen „ge bedsgenezer" te zijn en alleen het Woord van Christus te willen brengen. Maar dan met dezelfde genezende kracht als toen de Zaligmaker 2000 jaar geleden zelf Zijn Evangelie pre dikte. „Christus is onveranderd ge bleven. Wat veranderd is, dat zijn de mensen, de kerken, de godsdiensten, de leerstellingen. Die veranderen elk ogenblik. Wie in Christus en de kracht van Zijn Woord gelooft kan ook nu nog in overvloed wonderen verwachten". Osborne wendde zich tot degenen die aan één kant doof zijn. Hij verzocht hun de vinger in het gezonde oor te stop pen en vroeg na het uitspreken van een smeekgebed aan hen die genezen wa ren om daarvan te komen getuigen. Os borne wilde met deze groep doven een bescheiden begin maken. „Maar ik kan God geen grenzen stellen, wanneer hij ook andere ziekten wil genezen", zei hij. Deze week zullen er andere groepen zieken volgen. Verscheidenen kwamen op het podium en legden verklaringen af over hun ziekte en genezing. Sommigen noem den hun naam. Osborne stopte hun ge zonde oor dicht en fluisterde woorden in het genezen oor. Hij liet hen herha len: „Amen, Alleluja, prijst de Heer". Onder het gehoor waren nogal wat Indische Nederlanders, die Maleise woorden nazegden die de prediker hen influisterde. De 69-jarige Amsterdamse gepen sioneerde behanger D. Fransen, uit de Alblasstraat 54, kwam vertellen dat hij diep gelukkig was. „Er zijn geen gren zen aan Jezus' macht" "iep hij uit. Toen wij hem later aanspraken, bleek hij slechts met het linker oor iets te verstaan. H\j wendde zich herhaaldelijk met dat oor naar ons toe en wij moes ten al onze vragen herhalen. Er was geen enkele controle op de toestand van de patiënten voor en na de gebedsactie, laat staan dat medisch onderzoek werd ingeste dat er een attest werd verstrekt. Osborne zei dat een doktersonderzoek seen zin heeft. Hij had wel eens met certificaten gewerkt, toen een priester in een van de 28 landen die hg door kruist heeft, van duivelswerk had ge sproken. S) „Het kwam uit de kamer van mevrouw! Ik weet zeker, dat het uit mevrouws kamer kwam, bggde de huishoudster, terwijl "ij probeert onder het holten haar afzakkende haarknoet weer vast te steken. „Ja, het kwam uit de kamer van mevrouw de baro-, nes," bevestigt de huisknecht. „Het spookpaard! Mevrouw zal het spookpaard ge zien hebben!" oppert een van de dienstboden, een veronderstelling, die prompt een van haar collega's in een hysterisch gekrijs doet losbarsten. „Wat heeft al dat krankzinnig lawaai te beteke nen? Hebben jullie dan nooit eerder in je leven zwaar weer meegemaakt? Jullie gedraagt je als een troep idioten!" klinkt een autoritaire stem. Bij het blauwe schijnsel van een nieuwe bliksemflits ziet Perquin Leontine Hangst ter Weem, de zuster van zijn gastheer, in haar geopende kamerdeur staan. „Kee, zou je dat gekrijs niet bewaren tot het werkelijk inslaat? Och, juffrouw Van Berkel, neemt u Keetje mee en hou haar hoofd eens goed onder d* pomp. In zulke gevallen bestaat er geen beter geneesmiddel dan koud water. En jij, Toon, vertel me nu eens even wat al dit malle gedoe te be duiden heeft?" „Joa, ziede, frulle, ik 'oop da gen'et mijn niet kwoalijk neemt, moar der werd toch zo alderaf- grijshjkst geschrauwd." „Ja, dat heb ik gehoord," zegt Leontine Hangst droogjes. „En daar heb ik al in voorzien ook. Kee zal nu we) weer normaal zijn, denk ik. Maar dat is niet, wat ik je vroeg. Ik wou weten waarom jullie als een troep krankzinnigen hier de trap komt op stormen." „Omdadder zo miroakels geschrauwd werd, frulle." Pieter Auguste Perquin vindt, dat het nu tijd wordt om tussenbeiden te komen en zegt: „De man bedoelt, dat er hard werd gegild bijna gelijktijdig met die eerste donderslag. En hij gelooft, dat die gil uit de kamer van mevrouw Hangst kwam, freule." Ze kijkt hem verbaasd aan: „Een gil? Uit Claire's kamer? Dan moet dat het geweest zijn. Ik meende, dat het geluid uit de stallen kwam. Paarden zijn al tijd onrustig met zwaar weer. Ze zijn zozo fijn besnaard. Zodra ik het hoorde heb ik de stallen op gebeld, maar Sjef zei, dat hij het alleen wel afkon. Uit Claire's kamer, zegt u, mijnheer Perquin? Maar waarom ter wereld zou Claire zo gillen? U zult zich vergissen. Ik ben zeker, dat het geluid uit de stallen kwam U weet hoe een paard kan schreeuwen als het bang is." „Het zou toch geen kwaad kunnen als we ons even overtuigden, vindt u ook niet?" zegt Perquin. „Maar natuurlijk," valt zijn gastheer hem bij. „Als er ook maar een schijn van kans is, dat die gil uit Claire's kamer kwam, dan moeten we dadelijk dan valt er geen tijd te verliezen." „Ja," zegt zijn zuster onzeker, „het is alleen maarJe weet hoe Claire is met die dingen. Ze hecht erg aan haar slaapje, ze vindt het vreselijk ge stoord te worden. En als dat geluid nu eens helemaal niet uit „Ja, hoor eens Leontine, dat risico zullen we dan maar lopen." zegt baron Hangst beslist. Claire, neem me niet kwalijk, dat ik je even stoor. Claire!" Driftig klopt hij op de deur van zijn vrouws kamer. Maar ondanks al zijn kloppen en roepen blijft de deur gesloten. Onzeker zien ze elkaar aan. „Ik ben bang, dat er toch iets.meent mr Vermuren. „Ja, anders had mevrouw toch zeker antwoord gegeven." valt kapitein Blaeke hem bij. Het nichtje uit aarzelend de veronderstelling, dat die arme Claire wel eens door de bliksem kon zijn getroffen. „Onzin, Jetje," hinnikt haar neef verontwaardigd. „Gewoonweg onzin. Als we hier in huis een bliksem inslag hadden gehad, dan zouden we dat voor de drommel toch wel gemerkt hebben." „Het ruikt niet branderig," zegt Vermuren weer. Hoeft ook niet, zoiets geeft lang niet altijd brand, Vermuren. Ik herinner mijprotesteert Blaeke. Zouden we de deur niet eens opendoenvraagt Joost Allahd op zijn een beetje slome wyze. ,,Het kan best zijn, dat mevrouw helemaal niet op haar ka mer is.' „Waar zou ze dan moeten zijn?" werpt freule Leontine tegen. „Claire rust toch altijd van twee tot drie. Dat is een vaste gewoonte van haar." Ze zegt net een tikje minachtend, zoals je dat van een gezonde sportieve vrouw, die helemaal geen behoefte heeft aan extra rust, kunt verwach ten. „Nu, ze kan zich hebben herinnerd, dat ze juffrouw Van Berkel nog een en ander te zeggen had met het oog op dat jachtdiner. Of „Neen, Joost, dan had ze juffrouw Van Berkel wel gebeld. En bovendien, die dingen verzorg ik toch immers altijd." „Nu ja, laten we nu eerst maar kijken of Claire..." „Claire! Wat is er gebeurd met Claire? Ga toch op zg! Jullie staat daar maar alsof je geen tien kunt tel len. Claire, Claire, geef toch antwoord! Het is Gerry, Claire! Scheelt er iets aan? Doe nu toch open! Doe nu toch alsjeblieft open!" aldus komt plotseling Ger ry Slothouder tussenbeiden, de dichterlijke jongeman, die bij Hangsten te gast is. Hij huilt bijna, terwijl hij zich driftig het natte haar uithet gezicht strijkt. De jongen is doorweekt, het water sijpelt hem uit de kleren en vormt een plas op het donkere eikenhout van de vloer. „Doe dan toch wat! Breek die verdomde deur dan toch open. Als Claire een ongeluk heeft gehadAls zeals ze dood is, dan „Praat nu niet zo'n onzin. Gerry, dat melodrama tische gedoe van jou ook altijd," zegt freule Leon tine wrevelig. „Ja, jij hebt goed praten! Jou kan het niet sche len! Denk je, dat ik niet weet hoe blij je zou zijn als Wordt vervolgd. „Als de mensen niet overtuigd zijn van God, dan geloven zij toch niet en zonder geloof geen genezing. Ik geloof de mensen die mij komen verklaren dat zij genezen zijn." aldus de predi ker. Hij haalde een kind naar voren en vroeg wat er gebeurd was. De jongen, die als doof geboren werd aangekon digd, zei dat hij later geopereerd was en dat hij daarna niets meer had kun nen horen. Nu was hij genezen. Het tik ken van een horloge dat tegen zijn oor werd gehouden kon hij echter niet ho ren. „Alleluja, alleen God kan dat doen" aldus de prediker, die zich daarna tot de menigte richtte met wat hij noemde het allerbelangrijkste wat hij te zeggen had: Dat allen herboren zouden worden in Christus. Hij vroeg hoevelen het echte leven van Christus begeerden. De menigte stak de handen omhoog en kruiste ze op verzoek van de prediker op de borst waarna men gezamenlijk God bad om gezondheid van ziel en lichaam. „Dat is het eigenlijke wonder," zei Os borne tot andere predikers van de zgn. „Pinksterkringen", die om hem heen stonden. Osborne, die niet gestudeerd heeft en dus geen dominee, maar „vrije predi ker" is, werd ingeleid door zijn vrouw, die o.a. zei: „Als u ziek is, is er iets in Gods Woord dat u niet volledig ver staat. Anders zou u niet ziek zijn. Duis ter naar Osborne alsof u nog n°°It; Evangelie gehoord heeft. Dan zult u - toe komen het onmogelijke te ge Dan zal het aan u geschieden Zij liet reeds voordat haar ^zgn toespraak begon een lna Indonesische kruistochten het echt paar van 'tbc zou zijp genezen. Wij kunnen ons voorstellen dat men, kennis nemend van wat vrijdagavond onder leiding van de Amerikaanse evan gelist Osborne in Den Haag heeft plaatsgegrepen, zich verbaast afvraagt of dit alles nog au sérieux kan genomen worden. Menigeen zal zelfs geneigd zijn van profanatie te spreken. Dit eerste optreden was blijkbaar maar een be- f.j.®, en begin. In afwijking van de of- nciele_ aankondiging van het Osborne- comité, dat „er geen speciale genezings diensten zouden gehouden worden", maar enkel opwekkingsbijeenkomsten, schijnt toch de hele activiteit van de prediker zich op het genezen-door-ge- loof te zullen concentreren. Dit m 'Jjl1' wij althans uit zgn woorden opmak Overigens lijkt ons dat ook log Zijn hoofdstelling immers is, d gelovig aanvaarden van het E S alle ziekte en lijden uitslUiP'Pst wie ge- het lichaam als naar de geest- Wie ge looft wordt genezen. Wie met genezen wordt, gelooft (nog) niet genoeg. Hoe staan ernstige protestanten hier tegenover? „Gebedsgenezing achten zij terecht schriftuurlijk gefundeerdzij komt in het Nieuwe Testament herhaal delijk voor. Later, zeggen zjj, is dit evenwel uitzondering geworden. De laatste jaren wordt er weer druk propaganda voor gemaakt: Christian Science, de Pinksterbeweging, allerlei secten en revivalorganisaties leven fei telijk van de wonderverwachting. Som migen prediken gebedsgenezing 0,9 mogelijk, anderen als iets buitenge woons en weer anderen, zoals büv- ajs borne, verkondigen dat ze r?K®'bréngt. men maar voldoende geloot «ij Het medisch handelen ziet hu 0 bodig en in tegenstelling met net gen», zen-door-gebed. Die tegenstelling kent de bijbel met. Zij doet afbreuk aan de door God ge schonken zegen der medische weten schap, maar vooral aan de ware bete kenis van het geloof. Het ligt dan ook voor de hand, dat in protestantse kring "érnstige protesten geuit zijn f.a.v. Os borne's komst en praktijken. Zelfs is er begrijpelijk, al verraadt de ver gelijking weinig inzicht in het wezenlij ke verschil geschreven: „Aan een protestantse Lourdes-reclame, op deze manier ons opgedrongen, hebben wij geen behoefte, en zeker niet in dit jaar". De katholieke opvatti aanvaardt het wonder volledig als uiting van Gods al macht en liefde. Voor de officiële er kenning van een wonder als zodanig moeten echter heel wat strenge voor waarden strikt vervuld worden. Voorop staat daarbij dat het wonder steeds een waarachtige christelijke heilsbetekenis dient te hebben en dat dit of een der gelijk feit in profaan verband onmoge lijk moet zijn. Een wonder heeft plaats in een sfeer van wijding, gebed en be scheidenheid; geen massa-genezingen dus en zeker geen werkelijk nieuw0 „schepping", als het aangroeien nieuwe ledematen. Bij een wond"1^ nezing eerbiedigt God steeds matigheden van het natuurlijk gefl proces (L. Monden). ook buiten Hoewel wij erkennen, eChter won de ware Kerk van Chris*" is hpt ons deren kunnen Resem0 ing Qp Qg_ onmogelijk deze overW passpn D;).,r borne's optreden toe e yee, van ontbreekt ten enem aanvaarden yan essentieel is voor Zyn ,eer pr een wondergen tr)!U.ksp, zppr onortho. do" Is het feitelijk niet zo dat Osborne decène is die bepaalt niet alleen wan neer God zijn wonderen moet doen (n.l. tiidens (lez® Sf"ez,nffsdiensten)maar ook welke dat behoren te zijn (vandaagf alleen dove linkeroren weer horend maken, zie verslag). Daar komt nog bij, nat de ervaringen opgedaan Tn.°t soortgelijke wondergenezers als bijv. Freeman en Zaiss, tot de groot- a V007'Ichtisheid manen. Aan dp goede trouw van Osborne zeits willen wij niet twijfelen. Zijn op treden kunnen wij echter niet anders zwn dan als een jammerlijk geval van zelfmisleiding. Maar tevens als in ho ge mate funest voor de velen, die, zon der recht gelovige vroomheid, in het al gemeen menselijk begeleidingsver schijnsel van het religieus gevoel: de wonderverwachting, door de officiële godsdienstigheid zijn teleurgesteld en nu, langs allerlei omwegen een bevre diging voor hun verlangen zoekend, ver geefs op Osborne hun hoop stellen. v. W. Thomas Lee Osborne spreekt op het Haagse Malieveld. Haast hem de vertaler.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6