Op vijf september onthulling in Biervliet krijgt eindelijk zijn monument Willem Beukelszoon Vlaanderen baker mat van het bedrijf m IJsland dreigt uit de NATO te treden c J i rgsfM 1 115 meter hoge toren naast de tunneltraverse in Rotterdam Amsterdamse aandelenmarkt toont meer leven Slecht remmende en knallende brommers van de straat Kaken vroeger verboden Kwestie der viswateren Bouiv kan in oktober beginnen A 3000 Nederlanders uit Indonesië mogen naar de V.S. Project van drie miljoen Exploitatie-overschot van 5.2 miljoen Scheveningse kotter bijna vergaan V.S. schieten raketten af op grote hoogte De beurs van 1823 augustus ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 PAGINA 7 Het Zeeuws Vlaamse Biervliet zal op 5 september met allerlei feestelijkheid een monument oprichten ter nagedachtenis van zijn roemruchte telg Willem Beukelsz., in de vaderlandse historie gekend en geëerd als de uitvinder van het haringkaken. Hij werd reeds gehuldigd in het kerkje ter plaatse, met een gebrandschil derd raam vol krullen, tierelantijnen en wapenschilden, waarop hij volgens dr. P. H. Ritter Jr. precies op Frederik van Eeden lijkt, terwijl niemand weet hoe hij er eigenlijk heeft uitgezien. Evenmin als hij tenslotte de uitvinder van het haringkaken is geweest, hoog stens degene, die het systeem vervolmaakte. Zelfs kwam hij niet uit Biervliet, maar uit het naburig Hugevliet, aan de zuidelijke oever van de Hont, dat in 1404 door de zee verzwolgen werd. Vandaar, dat het monument, dat 5 september te Biervliet wordt onthuld, de voor zichtigheid betracht. Het stelt niet de legendarische held persoonlijk voor, maar wel de vinding, waarmee zijn naam voor alle tijden is verbonden en die van zo grote betekenis zou zijn voor de vaderlandse economie: een kakende visserman, het mes hanterend, de viston tus sen de knieën geklemd. Een beeld, 1.70 meter hoog, zoals het gestalte kreeg van de beeldhouwer Ph. ten Klooster uit Veere, en heel toe passelijk te Leiden, dat immers elk jaar op 3 oktober ook iets met haring te maken heeft, in groen-brons gegoten. Door FRED THOMAS - v4,*üfe 1 J WIJZIGINGEN IN VERKEERS REGLEMENT Een geel plaatje VV aarom 3,o6 r meter. Hierbij inbegre pen is de z.g. schrikse- P .T.T .-jaarverslag 1957 Wij weten van Willem Beukelsz. niet zo heel veel met zekerheid. Het meest positief is de getuigenis van de 16e eeuwse kroniekschrijver Marcus van Vaernewyck. die stuurman Gillis Beu- ckels van Hugevliet vermeldt als de man, die het eerst ..den tonharynck vynck en sautte" en die in 1397 stierf. De eerste Vlaamse tonharing, wel te verstaan, want er was reeds volop ge kaakte tonharing uit Schonen, de toen maals bijzonder in trek zijnde Oostzee- haring, verzorgd en verhandeld onder auspiciën van de Hanze op de vitten van Fapsterbo en Skandör, waar ook Noord nederlandse ommelandvaaarders, voor al Kampen en Harderwijk, vaste voet hadden. De Schonense haring gold lan- fe tijd als superieur en werd zowel in laanderen als in onze contreien met grote hoeveelheden ingevoerd, ofschoon de Noordzee voor de deur zelf haring gaf. De verduurzaamde haring uit bcno- l''oto hieronder: Gebrandschilderd raam in de Ned. Herv. Kerk te Biervliet, dat Willem Beukelsz. eert als de uitvinder van het haringkaken. Foto daaronder: De haringvisserij zou zonder de kunst van het kaken nooit voor ons land de unieke be tekenis hebben gekregen, die zij nog altijd bezit. Een groot deel van de vangst een hoogwaardig export-artikel. De IJslandse ambassadeui te Londen heeft gisteren verklaard, dat het niet uitgesloten is dat zijn land ait de NATO zal treden, als de Britse regering er op blijft staan binnen de tot twaalf mijl uitgebreide IJslandse viswateren te vissen, aldus meldt Reuter. Zoals be kend wordt het landse besluit om de viswateren van vier tot twaalf mijl uit te breiden, 1 september van kracht. De ambassadeur, dr. Kristinn Gud- mundsson, sprak ook over de mogelijk heid van een compromis, volgens het welk Engeland de twaalfmijlzone rond om IJsland erkent, maar tevens conces sies krijgt om binnen deze grens te vis sen. De IJslandse ambassadeur weigerde in te gaan op de vraag, wat IJsland zal doen als Engeland zijn treilers door schepen van de marine laat beschermen. Eveneens wilde hij zich niet uitlaten of de mogelijkheid van een compromis op het ogenblik in Brits-IJslandse bespre kingen wordt onderzocht. Ook wilde hij niet zeggen, of er tweezijdige onder handelingen of overleg in het raam van de NATO over de visserijkwestie gaan de zijn. De ambassadeur had de persconfe rentie waarop hij zijn verklaringen af legde, geopend met het ..itspreken van zijn overtuiging, dat alle IJslanders het geschil op vriendschappelijke wijze wil len regelen. Zjj hielden evenwel voor honderd procent vast aan hun voorne men om de viswateren uit te breiden. Blijkens een pamflet dat de journalis ten ter hand werd gesteld, is IJsland tot zijn besluit gekomen als gevolg van het feit, dat het gebied rondom het eiland overbevist wordt. Daar de uit voer van IJsland voor 97 procent uit vis- produkten bestaat, was uitbreiding van de viermijlszone noodzakelijk. IJsland volgde hierbij de „reeds lang bestaan- nen had ter plaatse een behandeling ondergaan die wél in hoofdzaak de van het kaken is gew est. Het nadat rte jfchter aan wal, onmiddellijk vane n ohinS- ')al onder de kust ge" op de vitten was gelost. v-i?" de Schonense visnü* verheid bleef uiteraard niet verborgen voor de vissers van elders, Hollanders, Zeeuwen, Vlamingen, Engelsen. En on getwijfeld heeft het succes van het Scho nense produkt tot navolging geleid. Niet onmogelijk, dat Vlamingen, op initiatief van Willem Beukelsz., hier een begin mee hebben gemaakt, reeds met dit belangrijke verschil, dat de vis niet aan de wal, zoals op Schonen, maar on middellijk na het binnenhalen der net ten in volle zee werd gekaakt en aan boord gepekeld en in tonnen verpakt. Werd het „steuren", het in manden met zout besprenkelen, z.g. korfharing, reeds in de 13e eeuw toegepast, onder de regering van Lodewijk van Male is het kaken op zee begonnen: bij de nieu we tarieven, welke in 1377 te St. Omaars van kracht werden, is voor het eerst sprake van Vlaamse kaakharing, „op zee gereinigde en gezouten vis met be houd van de kop". Het procédé van het kaken, zoals de generatie van Willem Beukelsz. dit heeft toegepast, is tot in onze dagen niet meer veranderd. Zodra in de na nacht de vleet is binnengehaald, de netten zijn leeggeschud en de vangst in de krebben en in de last bijeen is geschept, zet zich de bemanning van de logger, na een haastig ontbijt, aan het kaken, een minutieus en omvang rijk karwei, want haring na haring van de soms enorme buit krijgt zyn beurt. Het kaken is een kleine ingreep met een speciaal mes, waarbij van de ge vangen vis met één enkele beweging Het monument van de beeldhouwer *~h. ten Klooster uit Veere dat on 6 september a.s. te Biervliet 'zal worden onthuld. onderkaak, kieuwen en gal worden weggenomen. Iets van het ingewand blijft dus achter, maar de voor het aroom van de vis gevaarlijke delen zijn op slag verwijderd. En al gaat dit werk haast nog sneller dan het pitten van aardappelen, wanneer zo'n tien paar beschikbare handen 40 tot 50.000 harin gen moeten passeren en later in de teelt nog véél meer, dan is het waar lijk geen sinecure. Zoals alles aan boord gaat ook dit werk snel en har monisch: de „bollenman" zorgt er voor, dat de mand vóór elke kaker gevuld blijft en de manden met ge kaakte haring snel wordt doorgegeven aan de „inleggers". Deze staan aan grote houten bakken, warbakken, en vermengen de haring met zout, flink woelend met houten scheplepels. Van uit de warbakken gaat de haring de ton in, telkens een hoeveelheid die va rieert van 800 tot 1000, al naar de grootte van de gevangen soort. On geacht dit verschil heet zo'n uniforme, met haring gevulde ton een kantje. Zeventien kantjes, dus zeventien van deze tonnen, vormen een last. „/?e Vlaamse vissers hebben de in ton- Hoo .g,eslagen kaakharing, zo genoemd a u T1,ddeleeuwse woord kaak, dat vat betekende, voor het eerst in fn aangevoerd tijdens de tweede boycot van Brugge door de Hanze m de periode van 1388 tot 1392 en ook nog de jaren daarna, toen zee roverij de Baltische zee onveilig maak te en kaakharing van Schonen uitbleef Leek de markt voor het inheemse prol duet hiermee veroverd, toen in 1396 de Schonense import met kracht werd her vat, greep Filips de Stoute in en ver bood radicaal de aanvoer en verkoop van de eigen Vlaamse kaakharing, be schouwd als een minderwaardig na maaksel „contrefaiten caecharin- ghe" dat bovendien verse haring, het ideale volksvoedsel, aan de consumptie onttrok. Van dit strenge verbod werd gedeeltelijk ontheffing verleend aan Biervliet, dat mocht bluven kaken en kaakharing stapelen, echter uitsluitend voor het buitenland en duidelijk ge merkt als niet van Schonense herkomst. Het gevolg was, dat steeds meer bui tenlandse, in het bijzonder Franse koop- lui zich in Zeeland gingen bevoorra- re n> uit de aanvoer van Zeeuwen, Hol landers en Engelsen. Op zee kwam het botsingen tussen Vlaamse en Hol- i e vissers. Pas in 1413 is het ver bod van de handel in Vlaamse kaak haring ingetrokken. „D.® Vlaamse kust en de Vlaamse Haringvisserij zijn dus de bakermat geweest van het lucratief bedrijf, dat haringvangst, -handel en -export in 4e loop der eeuwen voor onze con treien zijn geworden. De oudste V laamse vissersplaatsen dateren van de 11e eeuw: Grevelinge, Duinker- ce en van de 12e Kales (Calais), Nieuwpoort, Damme en Biervliet, al le gesticht aan de buitenkant van de geleidelijk dichtslibbende zeega ten: Aa- en IJzermonding, Zwin, Hon- te, tegelijk de voorhavens van St.- Omaars, leper, Brugge. Filips van den Elzas heeft als landheer veel voor het bedrijf gedaan. Zo ontving ook Biervliet van hem vrijstelling van tol en hanzarecht voor heel het Graaf schap Vlaanderen. Een lange reeks van steden en dorpen langs heel de Vlaamse kust, van Boonen (Boulog ne) tot Antwerpen toe nam aan de haringcampagne deel. Van de havens aan de Zuidelijke oever van de Honte, het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaan deren dus, heeft zich alleen Boechou- te tot in onze dagen weten te handha ven: de inpoldering van de Braak man betekende hier het einde. Des tijds begon de haringteelt in de mid zomer: juni-augustus. Tot eind sep tember werd gevist om de Noord, voor de Schotse en Engelse kust. Het eigenlijke haringseizoen volgde van september tot november, in het zui delijk deel van de Noordzee, uit- 1 eindelijk in het Nauw van Kales. Ook toen reeds was de visserij om de Noord, het begin van de teelt, het meest lucratief. De vangst werd in Engelse havens gelost en verhandeld. Visserij en handel ondervonden dan ook steeds weer de terugslag der politieke moeilijkheden tussen Frankrijk en En geland, een eindeloze historie van oor log, zeeroverij en economische vergel ding. Het haringkaken was daarom zo belangrijk, dat het de vissers, ver van hun thuishaven, niet meer noodzaakte in Engeland te lossen. Nog een feit zou de bloeiperiode van de haringvis serij inluiden: Filips de Goede, die in 1420 het haringkaken officieel zijn sanc tie gaf, erfde in 1433 de graafschappen Holland en Zeeland. In de drie zeege westen, van nu af met één centraal bestuur, eerst van de Bourgondiërs, daarna van Habsburg, kwam het be drijf tot volle ontplooiing, zó zelfs, dat de import van Schonense tonharing plaats ging maken voor export van Nederlandse kaakharing naar de Bal tische kust. De open boten werden ver vangen door haringbuizen, berekend op de verre haringvangst, het kaken aan boord en het vervoer van flinke ladin gen. En vooral Karei de Vijfde, zeer haring-minded, bevorderde het bedrijf: hij vaardigde bepalingen uit voor het kaken, de maaswijdte der netten, het gebruik van zout en het ijken der ton nen. „De grote visserij" was begonnen. Vlaanderen heeft van dit alles niet lang geprofiteerd. De tachtigjarige oorlog en vooral de val van Oostende in 1604 betekenden het eind van de Vlaamse kaakindustrie. Een groot uVan de vissersbevolking week naar het Noorden uit, waar de haring visserij tot unieke ontwikkeling kwam, en reeds in 1620 meer dan 2.000 buizen aan het bedrijf deelnamen. Wanneer wij nog altijd als haring producerend en vooral haring exporterend land on bedreigd aan de kop staan, is dat voornamelijk te danken aan de vin ding op naam van Willem Beukelsz. en zijn generatie: het kelen en behan delen op zee van de pas gevangen, nog levende vis. Ook de Engelsen ka ken de haring, maar pas na aanvoer in de haven, waar het werk door vrou wen, door kaaksters, wordt verricht. Tragisch is, dat Vlaanderen, de ba kermat van het bedrijf, het vaderland van Willem Beukelsz., zelf niet meer kaakt. De vissers aan de Vlaamse kust met hun verschoten rose en meekraprode windjakken, zoals Per- meke en Ensor hen hebben uitge beeld, gaan nog wel op haring uit, maar dan met het trawlnet: zij voe ren verse of gesteurde haring aan, maar niet meer op zee gekaakt. En Biervliet in Zeeuwsch-Vlaanderen is vandaag een agrarische gemeente zonder nog één visserman. Met slechts de heugenis aan het roem ruchte bedrijf, de haringstapel en aan de haring-enthousiaste Keizer Karei, die er het graf bezocht van Willem Beukelsz., die eigenlijk van Hugevliet kwam. Heel Nederland zou de 5e september moeten meevieren, die dag ter her innering aan Willem Beukelsz. ten minste één frisse, malse, maatjesha ring bij de staart grijpen en één ogen blik voor de consumptie heffen naar het licht. Om met Van Maerlant te getui gen: „Een visch scone ende bequame"! De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een wetsvoorstel goedgekeurd om 3.136 uit Indonesië gerepatrieerde Nederlan ders toe te laten in de Verenigde Sta ten. Dit aantal komt overeen met een extra jaarcontingent van Nederlandse immigranten, dat in Amerika mag worden toegelaten. Dit bericht DPI. Voorzitter Francis Walter van de com missie voor immigratie zei onder meer dat de opname van de grote aantallen 0 Het plan voor de bouw van een hoge uitkijktoren in Rotterdam, waarover wij dezer dagen een bericht publiceerden, blijkt intussen al dermate vaste vor men te hebben aangenomen, dat woens dag de Rotterdamse raad een voorstel krijgt te behandelen omtrent de finan ciering van dit project. Ook de techni sche facetten zijn intussen nauwkeurig bestudeerd en men meent de 115 m ho ge zuil in ongeveer anderhalf jaar te kunnen optrekken. Wanneer de raad he* voorstel aanneemt, zullen de werk zaamheden in oktober kunnen begin nen. Tegen liet begin van de in I960 te houden internationale tuinbouwtentoon stelling zal de toren dan als een belang rijk attractief element aan de manifes tatie in Rotterdam kunnen worden toe gevoegd. Het bouwwerk zal verrijzen aan de Parkkade dicht bij de tunnel- traverse, zodat de bezoekers van een uniek panorama kunnen genieten over de havenbedrijvigheid, een groot deel van de omtrek van Rotterdam en niet ...v-Itall up UIHUCA ton nuiiriunin ch i epatrianten in het overbevolkte Neder- j„ de laatste plaats over het 40 ha grote land, dat reeds de ruimte mist voor de natuurlijke bevolkingsgroei. Den* Haag voor enorme problemen plaatst. Het ontwerp was eerder op de dag door het Huis van Afgevaardigden aan genomen met slechts enkele stemmen tegen. De Republikeinse afgevaardigde H. R. Gross merkte op, dat hij het een vreem de zaak vond, dat de regering deze wet ter tafel bracht op een tijdstip, dat Ame rika wapens levert aan Indonesië. Het ontwerp gaat nu terug naar het Witte Huis voor de ondertekening door de president. Het bestuur van de Sint Radboudstichting heeft dr. Ch. M. A. Kuyper te Nijmegen benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de r.-k. universiteit aldaar, om onderwijs te geven in de cyto- chemie, met tijdelijke leeropdracht in de faculteit der geneeskunde voor algemene cytologie tentoonstellingsterrein. De initiatiefnemer is de gemeentese cretaris van Rotterdam, de heer J. Hasper, die zijn plan al in de eerste be sprekingen over de tuinbouwexpositie ontvouwde, maar de daaropvolgende bestedingsbeperking maakte duidelijk, dat het voorlopig geen zin had het idee uit te werken. Nu echter betere tijden aanbreken en bovendien het bedrijfsle ven van Rotterdam daadwerkelijk be langstelling toont, heeft het gemeente bestuur besloten de raad het voorstel aan te bieden zich financieel in het pro ject te interesseren. De toren zal door een N.V. worden geëxploiteerd, die een bouwkapitaal van 2.800.000,- zal nodig hebben. Het voorstel behelst met twee maal 500.000,- deel te nemen in het aandelen- en obligatiekapitaal uit de middelen van het dollarfonds. De rest komt uit particuliere bron bijeen, ter- Per ingaande 1 okto- in meters steeds ber wordt het We- kwadraat is van er ingaande 1 okto ber wordt het We- genverkeersregle- tiende deel van de snel- len krijgen met trekking hebben op de brommers willen wij hier eens nader onder de loupe nemen. Het staat er zo simpel: de rem vertraging voor brommers moet* minimaal zijn 3,86 meter per kwa draat seconde. Wat bete- het zeker van dat deze voer- het tuigen moeilijkheden zul- __iel- len krijgen met de ment gewijzigd. Speciaal heid in km/uur van het nieuwe bepalingen, dus die wijzigingen welke be- betrokken voertuig. laat dit remwerk voor die Een voorbeeld ter ver- tijd nazien of vervangen duidelijking. De snelheid door beter werkende van een brommer is 30 remmen. U kunt het zelf km/uur 30000 3600 aan de hand van boven- 8,34 m/sec. De remweg staande gegevens probe- mag dan hoogstens be- ren. Trek twee strepen dragen v 2 a 8,34 2 met een onderlinge af- 2. 3,86 9 meter. stand van 9 meter, rijdt Bij 40 km per uur be- met een snelheid van 30 kent dat nu eigenlijk? De draagt de remweg 4 2 km en begin precies op waarde „m/sec2" is in- 16 meter, bij 50 km/u 25 de eerste krijtstreep te derdaad voor een leek meter en bij 70 km 49 remmen. Staat u stil voor niet erg duidelijk, maar de tweede krijtstreep dan stamt uit de mechanica. Wij zullen trachten het zo populair mogelijk te verklaren. Wanneer de vertraging 1 m/sec2 bedraagt wil dit zeggen dat de snelheid elke seconde met één me ter per seconde vermin dert. Een meter per se conde is natuurlijk even- meter. Het cijfer 3,86 als een kilometer per maakt het de politie dus brommer een geel plaat uur een aanduiding voor erg gemakkelijk om uit je bevestigd moet wor- een snelheid. Er bestaat de remweg de snelheid den, afmetingen 16 bij 6 een vast verband '\-.ssen te bepalen en omgekeerd, cm. Erg fraai staat het de snelheid, de vertra- Wanneer de remweg bij niet op een groen of ging en cl remweg van 40/ u langer is dan 16 rood gekleurde brom- een voertuig, wanneer meter is de vertraging te mer, maar wet is wet. Als hiervan de eindsnelheid gering, dus deugen de het succes uitblijft, zal nul is, dus wanneer het remmen niet, aangeno- men misschien de brom men natuurlijk dat het fietsrijder nog een geel wegdek droog is en de jasje voorschrijven, dan wielen niet slippen. zal hij nog beter opval len! Het gele plaatje lijkt Twee strepen ons absoluut waardeloos. 1 Men ziet dat kleine ding Rijdt U in de oebouw- immers niet of althans de kom met 30 km snel- te laat. Dat er een (nieuw) voorschrift komt om de „knetterende" brommers, althans dat geknetter van is de zaak in orde, staat u niet stil, dan moet u aan de remmen wat la ten doen. De verkeersdeskundi- gen hebben verder uit- geknobbeld dat op het voorspatbord van de voertuig tot stilstand wordt gebracht. Dit ver band kan worden uitge drukt in de formule: S - v 2 2 a, waarin S de remweg is in meters, v de snelheid in meters per seconde (m/sec) en a de vertraging in m/sec2. de straat te weren, is een goede bepaling. Vooral een zekere categorie be- heid, dan moet u kun- _r nen stilstaan binnen 9 Indien dc waarde van conde, want als men de vertraging a bekend plotseling ergens voor is en ook de ïelheid v moet stoppen, dan ont- is bekend, dan weten we komt vrijwel geen mens rijders heeft er ontzet met deze formule ook de aan een klei verlies aan tend veel plezier in met remweg. Omgekeerd kan tijd door de schrik. zoveel mogelijk lawaai te de politie zo de snelheid Er zijn no- brommers op voorschijn te komen. De bepalen wanneer na een de weg, die voorzien zijn afvoer van afgewerkte ongeval de remweg en van slecht werkende ka- gassen moet nu voortaan de vertraging bekend beiremmen. of van moei- behoorlijk geregeld zijn, zijn. Het getal 3,86 is zo lijk in te trappen terug- geen geknetter meer gekozen, dat de remweg trapremmen. Wij zijn er voortaan. wijl een half miljoen gulden als aande len en obligaties wordt uitgegeven. Het gevaarte, waaraan reeds de naam Eurotoren is gegeven, zal komen te bestaan uit een bijna 100 m hoge en 9 m brede cylinder, waarop het „kraaiennest" wordt gemonteerd, een combinatie van diverse platformen en terrassen, waar zich tezamen ongeveer 850 personen kunnen ophouden. 300 van hen kunnen zich bovendien in gemak kelijke stoelen neerzetten. Ook een res taurant is in het plan opgenomen. Aan de voet bevindt zich naast de entree ook een verpozingsruimte voor zo'n 100 be zoekers. Zij kunnen zich met twee snel le liften in 25 sec. naar de top van de toren begeven. Men verwacht een enor me belangstelling, zodat spoedig een deel van de schuld zal kunnen worden opgeheven. De constructie van de nieuwe Rotter damse attractie heeft wel moeilijkheden opgeleverd, speciaal in verband met het enorme grote kraaiennest. De toren zelf wordt in ongeveer drie weken in glljbeton opgetrokken, maar daarna be gint het meest spectaculaire onderdeel van het karwei: het hijsen van het ijze ren kraagstuk, dat een gemiddelde breedte heeft van 28 m. Boven op de toren wordt een 15 m hoge mast ge plaatst. De P.T.T. heeft voor het pro ject al belangstelling getoond omdat de toren een nuttige functie kan vervullen als TY-station terwijl men er ook voor de telefohie in navolging van de V.S. gebruik van zou kunnen maken. De uitzichttoren, hoogste van Nederland, zal, al is de tuinbouwexpositie wel de aanleiding tot zijn toekomstige verrijze nis, uiteraard ook na de expositie blij ven bestaan. De Rotterdamse architect H. A. Maaskant is er de ontwerper van. de praktijk, aangezien vrijwel alle lan den op deze eenzijdige wijze de breed te van hun territoriale wateren heb ben bepaald". Men verwacht dat de geheime bespre kingen tussen de Westelijke geallieerden over de visserijkwestie in Parijs bin nen enkele dagen tot een climax zul len komen. De besprekingen in Parijs staan onder auspiciën van de NATO. In het algemeen gelooft men in Parijs, dat er voor alle bij het dispuut betrok ken partijen zoveel op het spel staat, dat men zich niet kan veroorloven, dat er een openlijke ruzie tussen de NATO- landen uit voortvloeit. Uit het jaarverslag van de P.T.T. over 1957 blijkt, dat het winstsaldo 17.000.000 heeft gedragen. Het exploi tatiesaldo van de postdienst vertoonde een tekort van 11 miljoen, waartegen over de telefoondienst een overschot had van 11,5 miljoen. De postcheque- en girodienst had een batig saldo van 8,4 miljoen. De telegraafdienst kwam 0,1 miljoen en de draadomroep 3,6 mil joen tekort Het totale exploitatiesaldo vertoonde dus een overschot van 12 miljoen. Het aantal rekeningen bij de post cheque en girodienst steeg met 7000 tot 653.000. Het saldo tegoed daalde met ongeveer 5 procent en beliep ul timo 195" bijna 1400 miljoen gulden. De wachtlijst voor telefoonaansluitingen omvatte eind 1957 40.000 aanvragen. Er werden 106.000 nieuwe aansluitingen tot stand gebracht. Bij de Rijkspostspaarbank werd 662 miljoen ingelegd en 666 miljoen terug betaald. Het jaar er voor waren deze bedragen resp. 733 en 560 miljoen. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg 236.000, dat is 48.000 minder dan het vorige jaar. Het totaal aantal rekeningen beliep 4.806.000. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft men onder de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Schevenin gen met grote moeite de kotter Scheve- ningen-68 Temmetje kunnen behouden. Het scheepje was van Scheveningen uit ter visserij gegaan onder de kust bij de Nieuwe Waterweg toen het lek stootte op de masten van 'n wrak. Het net ging ver loren, de schroef werd ernstig bescha digd en de kotter liep in de romp drie gaten op. Schipper De Kra zette koers naar de Scheveningse haven terwijl de andere bemanningsleden aan de pompen stonden om het scheepje drijvende te houden. Uit alle macht moest worden gewerkt, maar omstreeks vier uur des nachts werd de haven van Scheveningen bereikt. Daar men bezig was de sleep- helling in gereedheid te brengen om de kotter droog te zetten, moest het scheep je worden afgemeerd aan de kade. Op het moment dat met pompen werd ge stopt, zonk de Temmetje in de Scheve ningse haven. De kotter verdween niet geheel onder water zodat het schip vrij dagmorgen na het inblazen van lucht kon worden gelicht. Het schip is daarna op de helling geplaatst voor reparatie. De Amerikaanse marine neemt volgens AFP sedert enige tijd proeven met het afschieten van raketten op grote hoogte, als onderdeel van een program, dat be oogt kleine verkenningssatellieten van ongeveer 1.350 gram in een baan om de aarde te brengen. Dit lanceren geschiedt door vliegtui gen van de marine op een hoogte van ongeveer 15.000 meter, waar de dunheid van de lucht het omhoogstijgen verge makkelijkt. De proeven worden geno men op de basis China-Lake in Cali- fornië. Een vriendelijke en aangenamer stem ming heeft de gehele week over de Am sterdamse aandelenmarkt gehangen. Zelfs in het begin van de week, toen de Amerikaanse fondsenmarkt geleidelijk afbrokkelde, bleef men hier vrij opge wekt h:-delen, zodat bleek, dat men niet meer geheel aan de leiband van Wall Street verkoos te lopen. Aand. Philips lagen voortdurend goed gevraagd, zodat de koerswinst van de vorige week met nog eens 9 punten kon worden uitgebreid. Cert. Unilever, die aanvankelijk slechts weinig verbeterden, gooiden er in de laatste helft van de week een schepje op, zodat met een winst van 10% punt op 3801/, de week verlaten werd, nu het vrijwel vaststaat dat de Unilevers aan verschillende Duitse effectenbeurzen zullen worden geïntroduceerd. Aand. AKU konden in de eerste helft van de week niet zo vlot meekomen, ook al omdat het bekend was, dat er tegen de 200 nog al wat verkooplimites in de markt lagen. Toch werd deze barrière donderdag met een omzet van f 298.000 grif genomen, waar na men op 201 6 punten) tenslotte bleef. Aand. Petroleum werden niet erg breed verhandeld, waardoor de notering op f 165 zelfs ruim f 2 was teruggelopen. Later werd niet alleen dit koersverlies ingehaald, maar kon bovendien f 3,50 aan de notering worden toegevoegd op f 170,80. De binnenlandse industrieaandelen zet ten hun stijging op rustige wijze verder voort met verbeteringen van in doorsnee 2 a 5 punten, maar zoals wel meer ge beurt in dergelijke vaste markten, springen af en toe bepaalde fondsen uit de band. Deze week stonden aand. Heinekens Bier aan de top met een koerswinst van 35% punt op 382. Op wat meer bescheiden wijze lagen echter ook aand. Chemische Fabriek Naarden gevraagd op 177 na 165, aand. Fokker -j- 10 punten op 280, aand. Heemaf 13. Een aparte vermelding verdienen aand. Verenigde Blikfabr. en aand. Tho massen en Drijver. Er liepen hardnek kige geruchten dat op de aandelen Ver. Blikfabrieken een bod zou worden uit gebracht. Hoewel een ontkenning volgde blijven beide aandelen zo sterk ge vraagd, dat Ver. Blik per saldo 14 pun ten opliepen tot 155 en aand. Thomassen en Drijver 20 punten tot 339. Bij de bankaandelen verliep de han del kalm, maar aand. Holl. Bank Unie wisten een verbetering te boeken van 11 punten tot 209. Zelfs scheepvaartaandelen kwamen in de aandacht te liggen, nu de situatie in de scheepvaart iets minder droevig ii geworden. Vrachten trekken een klei nigheid aan en vooral op „time-charter" worden nogal wat boten opgenomen. De Zwitserse arbitrage toonde belangstel ling voor Ned. Scheepvaart Unie en voor aand. Holl.-Am. Lijn. Vooraan bij de stijging stonden aand. Kon. Paket- vaart, die 6% punt opliepen tot 140. Ook Ned. Scheepv. Unie kon 6 p. verbete ren op 13044 evenals aand. Stoomv. Ne derland op 141. Bij de Indonesische cultuurwaarden leefden aand. Deli Mij weer op bij sterk stijgende omzetten (donderdag f 248.300). De koers, die ook de vorige week al wat aangetrokken was. klom nu f 7,70 op tot f 123,40, waarbij op de hoogste koers gesloten werd. Staatsfondsen lagen volkomen veron achtzaamd op nagenoeg vorige prijzen. Alleen 3 Investeringscertificaten zak ten Vi in op 9411/16 koers- laagste hoogste laatste versch. koers koers tijdv t.o.v. 18 aug. A.K.U. 195 201 200% 4 5% v. Berkels Pat 192 1941/4 192 2'j Van Gelder Z 180 183i 2 183% 4 5% Hoogovens 3271, 331 331 4 2 Ned. Kabelf 268 272 272 4 3 Philips 312 H 323% 323% 4 83; Unilever 3691/4 383V2 380% 4 10% Wilt. Fiienrd 180 184 184 4 4 Kon. Petr. 164.80 171.20 170.85 3.65 Holl.-Am. Lijn 136i 4 142 141 4 4% K.N.S.M. 1391/4 144 143 4 1% N. Scheepv. U. 124 131 1301-. 45 Van Ommeren 232»/2 235 234% 4 A'dam Rubb. 6614 69^2 691/2 Va H.V.A. 1041 i 109 1083; 4 2% Ver. Deli Mijer 3%% Stafl. '47 114.5*1 124.40 123.45 4 7.85 9HI 921S 91% 3% Inv. crt. N. 954 95% 95" Ar 3% Ned. 1962-6- 94 5 js 94% 94% 6% Won.bw '57 108% 109 109% Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 1 9.984.768. Obligaties t 14.832.164. Deze week (voorl.) Aandelen 11.296.696. Obligaties 13569.624.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7