Llichtsevech ten boven zee Verhaal over juwelenschat gefantaseerd Speurtocht rond Apeldoorn naar Amsterdamse jongen Varkensziekte in ons land President Coty zeer bezorgd Algerijnen slaan in Frankrijk verbeten toe Explosie bij Marseille Little Rock poogt de dans te ontspringen Het weer Koninklijk gezin op de Expo Kruiser „Zeven Provinciën bij Den Helder gestrand Defect in de hoofdstoomleiding belemmert het manoeuvreren Droog weer Schutters en ruimtevaarders Wintermode éee MORRIS teforepwfojj// f 28.000 ingepalmd Beruchte oplichter gegrepen Bezoek zeer ongedwongen Gouverneur Platteel bezoekt Australisch Nieuw-Guinea Het weer in Europa DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 o 82ste JAARGANG No. 29995 DUFFEL MONTYCOATS 49 50 Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. Nog steeds zijn de nationalistische Quemoy-eilanden het doelwit van aanvallen door de Chinese communisten. Acht Amerikaanse oorlogsschepen, die in Singapore voor anker liggen, hebben opdracht gekregen te vertrekken. Men meent te weten, dat zij zich bij de Zevende Amerikaanse vloot zullen voegen, die opdracht heeft gekregen „normale defen sie-maatregelen" in de Straat van Formosa te nemen. Aan boord van de betrokken acht schepen bevinden zich bijna 2.000 mariniers, wier aanwezigheid in Singapore tot hevige protesten heeft geleid van de zijde van communistisch China, Indonesië en van linkse leiders op Malakka. Het Britse vlootcommando in Singapore heeft bekend gemaakt, dat de Britse vloot voor het Verre Oosten, die op het ogen blik geen grotere bodems telt dan kruisers, blijvend met twee vliegdekschepen zal worden versterkt. De Amerikaanse Zevende Vloot heeft vier vliegdekschepen. Iets warmer Aan zee Voor een eerste officieel bezoek aan Australisch Nieuw-Guinea is vanmor gen gouverneur Platteel van Neder lands Nieuw-Guinea, met zijn echtge note, per vliegtuig van Hollandia ver trokken naar Port Moresby, aldus meldt het A.N.P. Op het reisprogram ma staan vele bezoeken, o.a. aan de centrale hooglanden in het Australische gedeelte van Nieuw-Guinea. De gou verneur wordt 3 september te Hollan dia terug verwacht. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Amerikaanse en Britse schepen naar Quemoy Radio Peking meldde gisteravond, dat de lucht- en zeestrjjdkraehten van communistisch China in staat van alarm zjjn gebracht om ,,de activiteit van TsjangKai Tsjeks strijdkrachten, die handelen op bevel van de Amerikaan se imperialisten, in de gaten te houden". Vóórdat radio-Peking deze medede ling omriep, hadden buitenlandse waar nemers in Peking nogal wa. belang ge hecht aan de wjjze, waarop o.m. het .Volksdagblad" zich over de beschie ting van Quemoy uitliet. Het blad noem de het bombardement een afstraffing van de bandieten van Tsjang Kai Tsjek". Men maakte hieruit op, dat de beschie ting werd voorgesteld als een represaille en niet als de inleiding tot een groot scheeps offensief. Communistische kustbatterjjen heb ben gisteren opnieuw Quemoy bescho ten. De beschieting begon gisterochtend om half acht en duurde tot circa twaalf uur. In de middaf, werd het vuur weer geopend. Er is van nationalistische zjjde geen melding van slachtoffers gemaakt. In de buurt van het eiland is gisteren een luchtgevecht geleverd tussen een formatie nationalistische straaljagers en 48 communistische jagers. In For mosa is bekendgemaakt, dat twee com munistische straaljagers werden neer geschoten. Ook is officieel meegedeeld, dat communistische kanonneerboten en torpedoboten zondagnacht een lan dingsvaartuig van de nationalistische marine, met gewonde soldaten aan boord tot zinken hebben gebracht. Een 'tweede landingsvaartuig werd beschadigd. Amerika volgt de gebeurtenissen in het Verre Oosten met grote nauwgezet heid. Dit antwoordde de perschef van het Witte Huis, Hagerty, gisteren op de vraag, of president Eisenhower gisteren met de voorzitter van het comité van stafchefs, generaal Twining, geconfe reerd had over de toenemende militai re activiteit van communistisch China. De conferentie was slechts een gewone periodieke bijeenkomst geweest, zei Ha gerty. imtevaartgesprek onder een schuttersstuk in het Rijksmuseum: de dames (V'l.n.r.) prof. Sdnger-Bredt (Duitsland), mrs. Talbot (U.S.A.) en Frau dr. Doemes. Op verzoek van de rijkspolitie te Bolsward is een 46-jarige inwoner van Leeuwarden aangehouden in Zwoller kerspel. I Enige maanden geleden had de man Jich als huisvriend weten in te dringen "ij een familie te Bolsward. Hier werd onder het doen van fantastische verha len tenslotte de heer des huizes bereid gevonden aan de Leeuwardenaar ver scheidene bedragen aan geld in voor schot te geven, De fantast liet het voorkomen dat f'l Zuid-Frankrijk een schat aan afVnmV verborgen. Deze zouden p 's TZ1J" van diverse schenkin- rf nkhnar die hem zogenaamd w=hL„ voor wat hij in de oorlogsdagen voor hen had eedaan Het geld had hij nodig om dezl juwe lenschat naar ons land te kunnen smokkelen, waarna hij beloofde het met rente terug te geven. Dit verhaal bleek pure fantasie. De •tan, die al verscheidene malen is ver- «ordeeld, heeft o.a. een veroordeling Van negen jaar achter de rug wegens ®hantage, gepleegd op Joodse families, baarbij hij zich destijds van een bedrag van f 70.000 wist meester te maken. Het bedrag dat dc inwoner van Bolsward aan jSöi is kwijtgeraakt, ligt tussen de *8.000 en f 29.000. toen de politie op het spoor van deze „Michterij kwam, heeft zij een val uit gezet. Voor de politie de hand op de Jy.ari kon leggen, wist hij te ontkomen, 'Mende in een opvallende zes-persoons ®i«o. Toen heeft men verschillende •yditieposten telefonisch gewaarschuwd S'et het gevolg, dat de oplichter bij .^ollerkerspel werd aangehouden. In lJb wagen bevonden zich verschillende oorten visitekaartjes, waarbij hij zich -der andere uitgaf voor vliegtuig- hiei hij ten canicien of rij-instructeur. Ook had doktersinstrumenten in zijn wagen. Le Surinaamse regering heeft beslo- n; de ontslag-aanvrage van mr. Pos n,j,:.te aanvaarden en de gevolmachtigd blii ter te verzoeken zijn functie te Ih'en vervullen, ïeivf' Pos had zi->n P°rtefeuille ter be- VerL ng van de regering gesteld in Sur met de regeringswisseling in urmame. Zeer ongedwongen is de koninklijke familie begonnen aan haar enkele da gen durend bezoek aan de Expo in Brussel. De koningin was vergezeld van prinses Marijke, prins Bernhard was alleen en de drie andere prinses sen bezochten enkele paviljoens te zamen. Zij kwamen om ongeveer één uur in de middag tezamen in het Nederlandse paviljoen, waar de lunch werd gebruikt. De koningin was er met Marijke het eerst. Prins Bernhara kwam door een achterdeur binnen en ging achter de wachtenden staan. Hij werd spoedig herkend en door twee politiemannen door de menigte geleid. De prins scheen veel plezier te hebben aan zijn verrassende aankomst. Hij werd harte lijk toegejuicht. Langs een ingang waar men ze niet verwachtte, kwamen de drie overige prinsessen het paviljoen binnen. Hedenmorgen even na zes uur is de Nederlandse kruiser Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" bij het binnenvaren van de nieuwe marinehaven van Den Helder op de westelijke strekdam van deze haven gelopen. De Zeven Provinciën, die eigenlijk op zee had moeten zijn, is naar Den Helder teruggekeerd we gens een lek in de flens van de hoofd stoomleiding. Hierdoor kon men slechts van één machine gebruik maken. Het schip arriveerde m het donker op de rede en is daar voor anker gegaan om te wachten op 't daglicht en op gun stig getij. Het berekende tijdstip voor „dood tfj" hoogwater was hedenmor gen om kwart over vijf. Men heeft toen nog ongeveer een uur gewacht, omdat in verband met de ligging van de haven aan het vrij nauwe Marsdiep de stroom vaak nog na dood tij doorgaat. Verder liggen er in verband met baggerwerk- zaamhedèn een zandzuiger en een bag germolen voor de haveningang en er stond een vrij harde westelijke wind met een kracht van 5 tot 6. De commandant, kapitein ter zee M. J. Vos, moest met al deze factoren re kening houden en tevens met het feit, dat een groot schip als De Zeven Pro vinciën, 8500 ton en 180 meter lang, bij na dwars voor de havenmond moest worden gebracht, die slechts ongeveer 300 m. breed is. Dit alles en het feit dat het schip nog maar één werkende machine had maakte de stranding tot een feit. De Zeven Provinciën lag net goed en wel met de kop binnen de pie- In de wijde omgeving van het kam- Peercentrum Rabbitt Hill te Apeldoorn nebben gedurende meer dan anderhalve Politiemannen, militairen en bur- Fers naar de achtjarige Fransje Schou- Amsterdam gezocht, die zondag- ag tijdens een wandeling spoorloos „l.?„VÜ 'enen- Het kind is vanmorgen gevonden tussen de bosbessenstruiken in net Kroondomein tussen de spoor lijn Vpeldoorn-Amersfoort en de Soe- renseweg te Hoog Soeren. Het knaapje, kan praten, zat rustig te dat niet spelen. Het kind ls gevonden door een bos wachter, die evenals tientallen collega's, 180 man van de marechaussee uit Apel- doorn on tientallen politiemannen deel- nam aan het grootscheepse opsporings werk. Aanvankelijk had men in de naaste omgeving van Rabbitt Hill gezocht. Maar de politiehonden konden hier niets aan richten omdat behulpzame mensen het terrein reeds in alle richtingen hadden doorkruist en voor de honden bruikbare sporen hadden uitgewist. Toen werd ge meld dat het kind tussen Assel en Hoog Soeren zou zijn gezien is ook daar direct van een speurhond gebruik gemaakt. Zelfs is maandagmiddag een helikopter van het eerste legerkorps bij het zoeken ingeschakeld, en had de commandant van de legerplaats Nieuw Milligen een jeep beschikbaar gesteld. Collega's van de vader van het kind, die eveneens op Rabbitt Hill logeren, hebben in de nacht van zondag op' maandag onafgebroken gezocht en hun bed niet gezien. Hun moeite is niet tevergeefs geweest want het kind is thans eindelijk gevonden. Bjj onderzoek in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn bleek het zich in goede welstand te bevinden en geen nadelige gevolgen van zijn ruim veertigurig verblijf in de bossen twee nachten inbegrepen te hebben ondervonden. Het is gevonden toen men een tirail leurslinie had gevormd waardoor men het Kroondomein te Hoog Soeren meter voor meter kon afzoeken. Gisteravond had men bij de afrastering op de Soe- renseweg voetstapjes van 'n kind ontdekt hetgeen er op duidde dat men op het goede spoor was. Vannacht had het opsporingswerk echter nog geen direct succes maar nu is het toch met succes bekroond. ren het invaren geschiedde met een vaart van ongeveer vijf mijl toen er nog een driemijls-stroom doorzette, die het schip naar stuurboord afdreef. Met de ene werkende machine werd zo veel mogelijk tegengewerkt, maar aan gezien dit de bakbooüd-machine is, werk te deze zelfs min of meer mee om de achterzijde van het schip naar stuur boord te drijven. Met een langgerekt schurend geluid schoof de kruiser op de westelijke dam. Hoewel men binnen zeer korte tijd een groot aantal schepen van de Klein Vaartuigen-dienst erheen dirigeerde kon men de kruiser niet meer lostrekken. Het was vloed ge weest en het water viel weg. Van marinezijde heeft men voor het vlotbrengen een contract afgesloten met de bergingsmaatschappij Wijsmuller, die haar zeesleper de „Zeeland" in Den Helder heeft liggen. Verwacht werd dat men om ongeveer 4 uur van middag kon trachten het los te krijgen. De Zeeland ligt al klaar en er zijn een baggermolen en een zandzuiger vlak naast de kruiser aan het werk om daar zo veel mogelijk diepte te maken. De Zeven Provinciën maakt enigs zins slagzij naar bakboord. Het schip is midscheeps aan de onderkant waarschijnlijk vrij ernstig bescha digd. Wij konden hierover echter nog geen nadere gegevens krijgen. De schade zal pas blijken als de kruiser na deze escapade in het dok kan gaan. Het is volgens de marine niet zeer waarschijnlijk, dat de kruiser zal breken, hoewel het schip in het mid den op de wal zit. Anderzijds is men ook daarvoor op zijn hoede. De kruiser, een zusterschip van H. M. de Ruyter, is in 1950 door de ko- nin;in dienst gesteld. Met de bouw werd in 1930 reeds be gonnen, maar door de oorlog is grote vertraging opgetreden, alsmede door wijzigingen die in de oude tekeningen moesten worden aangebracht. Nadat enige tijd geleden het optre den van de besmettelijke varkensziek te (athrophische rhinitis) niet te ver warren met de zogenaamde snuffelziek- te in ons land was geconstateerd, bleek deze ziekte verspreid te zjjn in noord-Limburg en met name te heer sen onder de varkensstapel in Horst, Arken en Velden. Gelden-Panningen en omgeving, met uitlopers naar Echt en Vlodrop en enkele Brabantse grensge meenten. De veeartsenijkundige dienst is inmiddels overgegaan tot krachtige bestrijding van de ziekte, hetgeen mo gelijk is, omdat de athrophische rhini tis tijdig onder de werking van de vee wet is gebracht. Het is de bedoeling de besmettingshaard in het betrokken ge bied uit te roeien. Op ongeveer honderd bedrijven wordt tegen vergoeding van rijkswege de varkensstapel afgeslacht, waarmee ongeveer 5.500 tot 6.000 zieke of verdachte dieren zijn gemoeid. rie is deze dame? Een van de 'mannequins van het Parijse huis Lanvin Cas tillo, die met dit mantelpak iets van de wintermode laat zien. Kort van rok, kort van jasje men ziet dat onder de opgeheven arm, en een shawl met lange franje. De kleur is lila. Om de pothoed, die het haar helemaal verbergt, een voile. Meer van de nieuwe wintermode vindt men op pag. 3. De brand in de olieraffinaderij van Mourpiane, even buiten Marseille, die na een reeks daverende knallen en zeven ontploffende benzinetanks is begonnen, woedt nog voort. Honder den brandweerlieden, die in aflossende diensten het vuur van land en zee af bestrijden, hebben in de loop van de nacht verdere uitbreidingen van de vuurzee kunnen beperken en de brand is ingesloten. Zeventien brandweerman nen zijn gewond in de strijd tegen hel vuur, dat zijn hitte op twee kilometer van de brandhaard duidelijk voelbaar maakte. Vóór de ontploffing sloegen uit de tanks vlammen van driehonderd meter hoogte. De hemel was vele kilo meters in het rond helder verlicht. Boven Marseille dreven zwarte rook wolken- In de onmiddellijke omgeving van de opslagplaats heerste vannacht onder de bewoners een ware paniek. Het was tijdens de brand al onmogelijk het ter rein van de ramp dichter dan op twee kilometer te benaderen. Talrijke huizen zijn ontruimd. Ook in Toulouse en Nar- bonne zijn olietanks in brand gevlogen. De verzetslieden bedienden zich bij hun aanslagen van bommen. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit Een gewapende Parijse politieman fouilleert een Noord-Afrikaan op de Boulevard de l'Hópital, niet ver van de plaats, waar een garage van de politie is aangevallen. Algerijnse op standelingen hebben op verschillende plaatsen in de Franse hoofdstad over vallen op politieposten uitgevoerd, waarbij verscheidene agenten werden gedood. Leger en politie hebben gisteren, zo dra men zich in Parijs de omvang rea liseerde van de Algerijnse aanslagen, alle raffinaderijen en opslagplaatsen in Frankrijk met cordons omgeven. Het is vannacht, behalve dan in Mourpiane, rustig gebleven. De verwachte voort zetting van het ..Algerijns offensief' bleef achterwege. Ongeveer zeshonderd Mohammedanen moeten meegewerkt hebben aan de terreurcampagne van gisteren, die in minder dan een uur zijn beslag kreeg. Alleen bij de brand in Mourpiane zijn reeds zes miljoen liters olie en benzine verbrand. Na de overvallen in Parijs zijn vijf tig Algerijnen gearresteerd. Acht van hen bleken in het bezit van wapens te zijn. De Parijse commissaris van politie, Maurice Papon, verklaarde, dat dank zij deze arrestaties pogin gen tot brandstichting in het gebied van Parijs verhinderd zijn. Zo waren de verzetslieden van plan de munitie fabriek te Saint-Mande op te blazen. President Coty heeft in een brief aan de minister van binnenlandse zaken verklaard „zeer verontrust" te zijn over de aanvallen op de politie. De actie van het F.L.N. want de Franse justitie meent met zekerheid te mogen aannemen dat het „Algerijns be vrijdingsfront" de aanslagen gecoördi neerd en bevolen heeft is voor Frank rijk als een donderslag gekomen. Nog nooit eerder hebben de Algerijnen in Frankrijk, die tezamen ongeveer een miljoen zielen tellen, zich zo desastreus tegen de regering gekeerd. De Franse dagbladen waren van ochtend eenstemmig van oordeel dat de actie vanuit het buitenland is geleid door het F.L.N. Maar waar de leiding zat? In West-Duitsland. volgens „Paris Journal". Andere kranten schreven over een F.L.N.-hoofdkwartier in Tunis of Cairo- Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en vrij zonnig weer met zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind, krimpend van west naar znid. Tamelijk koude nacht. Morgen overdag iets warmer dan vandaag. Zon: 5.42-19.40. Maan: 18.29-3.50. De kwestie-Little Rock nadert een nieuwe climax. Het Amerikaanse Hoog gerechtshof te Washington heeft beslo ten zjjn vakantie te onderbreken en overmorgen in buitengewone zitting bij een te komen ter behandeling van de vraag, of er met de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school te Little Rock in Arkansas ge wacht mag worden. Een uitspraak van de federale rechter Harry Lemley, dat niet de opheffing van de rassenschei ding mag worden gewacht tot medio 1961, is door een hof van appèl in St.-Louis vernietigd. De rechters in St.- Louis hebben echter tegelijkertijd goed gevonden, dat met de invoering van de rassengelijkheid zou worden gewacht hangende een beroep van het schoolbe stuur op het Hooggerechtshof. De Nationale Vereniging voor de Be vordering van de Belangen der Kleur lingen (de N.A.A.C.P.) heeft bij het Hooggerechtshof aangedrongen op het betrachten van spoed. De onderwijsautoriteiten van Little Rock hebben besloten de opening van de twee middelbare scholen, de „Cen tral high school", die vorig jaar het toneel van ongeregeldheden was en de „Hall high school", een week, tot 8 september, uit te stellen. Men wil de uitslag van speciale zitting van het Hooggerechtshof afwachten. Een vijf tienjarig negermeisje heeft zich op gegeven als leerlinge van de Hall high school, twee negerleerlingen hebben getracht zich te laten inschrijven voor de Central high school. Op verzoek van gouverneur Faubus zal de wetgevende vergadering van Ar kansas wellicht morgen bijeenkomen om maatregelen te bespreken ter sluiting van de middelbare school, mocht het Hoog gerechtshof integratie gelasten. Als' er geen kink in de kabel komt, hoopt gouverneur Faubus ongeveer twaalf uur vóórdat de buitengewone zitting van het Hooggerechtshof be gint, in het bezit te zijn van alle wet telijke volmachten, die nodig zijn om aan de invoering van de rassengelijk heid op de scholen te ontkomen. Fau bus hoopt o.m. de bevoegdheid te krij gen staatssubsidie toe te kennen aan particuliere, blanke scholen. In Norfolk (Virginia) heeft een fede rale rechter schoolbesturen opdracht ge geven de aanvragen van 151 negers, die tot scholen voor blanken wilden worden toegelaten, opnieuw in overweging te nemen. Alle negerleerlingen waren om verschillende redenen afgewezen. Een krachtige rug van hoge druk breidde zich vandaag over ons land uit en zal in de komende nacht passeren, waarna de wind naar zuidwest tot zuid gaat krimpen. Dit laatste hangt samen met de nadering van het frontensysteem van een midden op de oceaan gelegen lagedrukgebied. Voorafgegaan door barometerdalingen en vergezeld van een niet bijzonder brede regenzone hebben deze fronten vanochtend de Ierse kust bereikt. Ze worden eerst morgenmiddag boven oost-Engeland verwacht. In ver band hiermede is er een vrij grote kans, dat het in Nederland tot aan de avond droog blijft. Gebied met opklaringen brengt ook morgen droog en vrij zonnig strandweer. Tegen de avond wat meer bewolking. Temperatuur in de middag 18 tot 20 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Vooruitzichten: minder zonnig met kleine regenkansen. Station Weei temp afgel. gisterer 24 uur Helsinki zwaar bew. 15 4 Stockholm regen 17 2 Oslo zwaar bew. 17 2 Kopen n^,.» zwaar bew. 20 1 Londen mist 19 7 Amsteraan licht bew. 17 7 Brussel licht Dew. 18 8 Luxemburt zwaar bew. 16 10 Partis zwaar bew. 20 4 Berltjn zwaar bew. 19 1 Frankiun zwaar bew 21 5 Müncher regen 21 3 Zünch zwaar bew. 21 6 Genève zwaar bew. 21 2 Lxjcarno onbewolkt 20 8 Wenen zwaar bew. 24 0 Innsbruck zwaar bew. 17 8 Rome onbewolkt 32 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1