NA EEN MAAND VOL SPANNING EN OPWINDING Benelux-muziekweek met 25 premières op komst met korte rokjeskorte lijfjes en een hoge taille Verlost van de zakjurk Als de man ook meedeed J d# ëV lk DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 Dirigent Leo Blech overleden Residentie-orkest naar Bergens muziekfestival Goed voorbeeld doet... dat aoet ,»rei- fi in end. ling ken den. al» §1. <zen poor - wie af- »ou- da irif- ;ter --ner 10U- ook uit vei- dan in- idigr jde- Soer- Soort ZO' van joort da dit eug" mrd - da igd. tiler I da ;last ■■de" ter» jaar left vil- en- ben iwe- Irie }JVO- Ide- de ili- in- Met de Stichting Gaudeamus gaat het ieder jaar weer wat beter. In de tuin van de Bilthovense villa, die het tref punt vormt van de 18 Gaudeamus- eomponisten, heeft de N.S. indertijd een zeer alledaagse directiekeet neergezet, waarvan nu met weinig middelen maar met des te meer animo een bepaald riante bungalow is gemaakt. Men vindt er het kantoor, het archief en een ver gaderruimte met opvallend comfortabe le rustbedden. Deze laatste zullen ove rigens nog maar zelden dienst hebben gedaan, want de tiende jaarlijkse Mu- ziekweek, die komende zaterdag zal be ginnen, vertoont naast de bekende ook enige nieuwe symptomen van organise rend vermogen. Zo worden er thans voor de eerste maal ook concerten ge geven in Utrecht en voorts is het prin cipe van een om het andere jaar plaatsvindende strikt Nederlandse Mu- ziekweek opgegeven en vervangen door een Benelux Muziekweek, waarin bo vendien voor het eerst de traditionele Belgisch-Nederlandse Componistenda- gen zijn opgenomen. Tenslotte heeft dit maal geen van de vier grote omroep verenigingen meer verstek laten gaan bij het aanbieden van een concert. In totaal worden er tijdens deze Benelux Muziekweek 1958 zes open bare concerten gegeven. Het eerste vindt plaats op zondag 31 augustus in de AVRO-studio. Door het Omroep- kamerorkest o.l.v. Roelof Krol zullen dan werken worden uitgevoerd van Otto Ketting, Jef Maes en Kees van Baarn. Maandag 1 september brengt net Omroepkamerkoor o.l.v. Antoon Krelage in samenwerking met het Radio Filharmonisch Sextet in de KRO-studio een gevarieerd program ma van Belgische en Nederlandse composities. Woensdagmiddag is er in de Nicolaikerk te Utrecht een bei aardbespeling door Chris Bos, ge volgd doop een orgelconcert door Bernard Bartelink. Een Kamermuziekconcert, waarop o.a. een Pianosonate van Theo Bruins in première zal gaan, vindt donderdag plaats in de Werkplaats te Bilthoven. Tot besluit van de Muziekweek concer teert zaterdag 6 september het Bra bants Orkest o.l.v. Hein Jordans in Ti- voli met een programma waarop an dermaal de Belgen en de Nederlanders broederlijk zijn vertegenwoordigd. Van de 32 composities die er tijdens de Mu ziekweek ten gehore zullen worden ge bracht, vormen er 25 een première voor ons land. Hiertoe behoren acht zoge naamde wereldpremières. De Duitse dirigent Leo Blech, die in 1937 via Estland naar Stockholm vlucht, te, waar hij tot 1949 de Zweedse Ko ninklijke Opera heeft gedirigeerd, is zon dagavond in zijn woning te Berlijn over leden. Blech werd 87 jaa Leo Blech, die in Aken geboren was, ontving muziekonderricht van Bargiel, een stiefbroer van Clara Schumann eri Humperdinck. In 1906 werd hij door Richard Strauss uitgenodigd Karl Muck op te volgen als dirigent van de Ko ninklijke Opera te Berlijn. Van 1913 tot 1937 was hij naar „Generalmusikdirek- tor". Ook als componist maakte hij naam met o.a. „Aschenbroedel" (1905) en „Versiegeit" (1908). Ook zijn ope rette „Die Strohwitwe" had veel suc- ~?s. In 1949 keerde hij terug naar Berlijn waar hij de leiding van het orkest der stedelijke opera op zich nam. Deze functie legde hij in 1954 neer. Het jaar tevoren had hij het Westduitse kruis van verdienste gekregen. Te Oslo is bekend gemaakt, dat het Residentie-orkest is uitgenodigd deel te nemen aan het muziekfestival, dat vol gend jaar in de Noorse stad Bergen wordt gehouden. Het orkest zal dan twee concerten geven. Ziet u de mannen al lopen met een blousende rug? Advertentie Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reed» MAÏZENA DVRYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zy to lekker kan koken, dan tegt tij„Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik toals ik - MAÏZENA PURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen by voorbaat uitgesloten. rild opgeborsteld haar aan weers zijden van het gezicht, als droeg men een pruik, dat is het nieu we kapsel waar de couturiers mee zijn gekomen. Een hoge ceintuur van soepel leer is kenmerkend voor de wintermode. De witte wollen japon is van Dior-Saint Laurent. Hij bereikt zijn ..rondboog "- silhouet door de lage mouwinzet. De rokken zijn bij hem iets langer dan bij de anderen. Een grote kraan of géén kranq Voor deze winter. Pierre Cardin, die een der belangrijkste ontwerpers is geworden, is mede debet aan liet zeer korte tailleurjasje, dat in geen enkele collectie over de heup reikt. De japontailleur is donkerblauw. Het. heel nauwaerokte pakje met korte jas en cein tuur die eindigt in een rozet, lijkt meer een japon dan een deux-pièces. Het is een ontwerp van Lanvm Castillo, die het korte wel enigszins chargeerde. Als de man aan de mode mee zou doen, dan zou hij er zo uitzien in de trape zium-lijn. uy Laroche, een der jonge ontwerpers in snelle op- komst, heeft dit seizoen even als het vorige van zich doen spre ken door de uitbundige creativi teit van zijn collecties. Ook dit zwart fluwelen avondtoilet heeft de hoge taillelijn. Het is gevoerd met blauwe satijn en de voering speelt nadrukkelijk mee bij de ongelijke roklengte. In het haar draagt de mannequin een eenvoudige fluwelen band. T~^\ it doet de taille óók! Weer doodgewoon op de natuur- lijke plaats. Het zwarte wol len namiddagjurkje is uit de col lectie van Heim. In verschillende andere collecties vindt men iets soortgelijks terug. „Robe paysanne", „dimdl", new look", men kan er de naam aan geven die men wil- Het ceintuurtje hoog boven de taille stempelt de jurk echter typisch tot de mode 1958/59. ~t~J" eel soepel is de donzige r~i doorzichtige rode wollen ■*- -*■ stof van Ascher, die Heim gebruikte voor dit lieve jeugdige jurkje met boothals en korte ki monomouw. Het hoog ingehaalde geeft iets heel kinderlijks, dat op een minder kinderlijk figuurtje een paskwil zou zijnHet smalle cein tuurtje is van satijn. Fandaag, een maand na de enorme spanning en opwinding, waar mee de premières van de nieuwe mode in Parijs gepaard plegen te gaan, mogen dan eindelijk de foto's ter bezichtiging in de krant. Iedere maal hoopt men dan in Parijs, dat de nieuwe modellen nog niet clandestien door de confectie zijn gebruikt. Maar die hoop is altijd ijdel, want de mode- spionage is een zeer lucratief bedrijf en de nieuwe modellen blijken altijd weer op grote schaal gegapt te zijn en de copieën worden in schets na de eerste week overzee al druk verhan deld. Iets echt spectaculairs is er voor deze winter overigens niet bij. De hele sfeer in de Parijse modewereld was een beetje mat. Daar zijn ook wel oorzaken voor, de economische en po litieke situatie in Frankrijk en met het minst dz geweldige opkomst van Italië als modeland. Ook de show bij Dior, altijd hèt evenement van de openings week der nieuwe mode, bracht ditmaal niet het nieuwe, het verras sende, waarmee de grote Christian Dior sinds zijn optreden na de bevrij ding de wereld altijd weer verblijdde of ontstelde. Yves Saint Laurent, Diors jonge opvolger, heeft aan het kinderlijke kortlijvige silhouet, waar mee hij zes maanden geleden zijn car rière is gestart, vastgehouden. Het grote nieuws was slecnts, dat hij de rokken wat langer maakt dan de rest van zijn collega's. Hij laat ze behoor lijk over de knie vallen terwijl de an deren zs aan de mallotig korte kant houden. /ntussen is Pierre Cardin, aan wie wij de mantel met de bolle rug „danken", men kan ook zeggen, aat hij die „op zijn geweten heeft", de coming man. Of men de mantel van de foto met de ribbels in de leng te mooi vindt of niet, het is heel knap couturewerk om de wollendekenach- tige stof in zulke smalle plooitjes te verwerken. Het effect is in werkelijk heid zeer bijzonder en getuigt van creativiteit. Het werd op de show dan ook zeer toegejuicht. De kraag krijgt erdoor een geplooid uitstaand effect, ongeveer als de hoed van een cantha rel, die eetbare, peperige gele padde stoel, die nu in de bossen staat of in mandjes bij de groenteman ligt. De paddestoel is de grote inspirerende geweest. Ook een paddestoelhoed heeft aan de binnenkant zulke fijne plooitjes en zie hoe de hoeden aan champignons doen denken. j^v e hoge taille, of die nu bereikt J wordt door een brede ceintuur of zoals men ook veel ziet door een hoog opgaande rok, vastgezet aan een kort licht blousje, geeft een kin derlijk effect. Al dat korte is goed voor de jeugd, die nog maar kort op de wereld heeft rondgekeken. Wie langer op dit ondermaanse heeft rond gelopen, ziet er aantrekkelijker uit in langere verhoudingen. Een lang lijf en een wat langere rok. De nieuwe mode, die meestal een beetje „wild" is, spreekt echter de durf van de jonkheid meer aan. Maar het tegen strijdige daarbij is, dat de uitzonder lijkheden van de couturiers zo duur zijn, dat die slechts te betalen zijn door vrouwen met heel veel geld. En heel veel geld bereikt men meestal pas op een enigszins geposeerde leef tijd! rTloch menen wij, dat enkele ver- schijnselen er wel op wijzen, dat de mode, wat het gesol met de taille betreft, enigszins tot rust gaat komen en weer in haar normale even wicht terugschommelt. Het zwarte wollen middagjurkje met kraagje van tuitte nerts, dat men hier gereprodu ceerd vindt, uit de collectie van Heim. is er een voorbeeld va.i. Een dergelijk „boerinnenjurkje" wordt oo'z in andere collecties aangetroffen. De doodgewone strakke taille zit op de natuurlijke plaats. Al geeft het smalle ceintuurtje er het aanschijn aan van typisch uit de collectie 1958/1959 te zijn. A. Bgl. j-\inguin heet dit mantel-model van Lanvin Castillo offici eel. En inderdaad doen de heel laag ingezette mouwen de draagsters enigszins lijken op die nieuwsgierige poolvogels met hun gedrongen voorpootachtige vinnen. De kraag is enorm, maar geeft wei nig beschutting aan de hals als de mantel open wordt gedragen om de witte wollen japon er onder te laten zien. Het materiaal is nylon mohair. Hoe mal zou de man zich voelen met dj lage taille. Zo ziet de caricaturist van „Look", dis ook de overige plaatjes heeft getekend, het korte bolerootje voor de man. In de mannenmode, als die ook zo ver anderlijk was, zou dit de ballon-lijn zijn. e rivaliteit tussen de korte en de lange avondjapon, die altijd weer op de voorgrond treedt als het uitgaans-seizoen in zicht is, vindt haar oplossing in het korte model met lange sleep zoals dit toilet van Lanvm Castillo. De mannequin draagt er gelukkig geen donkere kousen bij. zoals men op de show zag, wat meer mal dan mooi is bij de hele korte rokken. De brede ceintuur, die de taille hoog maakt, is zeer acceptabel. Het tere materiaal is goudkleurige organza van Bodin. Zonder de prachtige stoffen zou het „kunstambacht van de mode onbestaanbaar zijn. Ziet u, hoe het hoog opgeborstelde haar aan een pruik doet denken? Tf errukkelijke donzige en toch heel lichte materialen ge- 1» bruiken de couturiers voor hun wintermodellen, zo wel voor mantels als voor japonnen. Deze lavendel blauwe en beige mantel, modellen van Pierre Cardin, tonen een knap staaltje couture-werk, dat men ook by verschil denken, de gele paddestoel lende andere couturiers terugvindt. Er zijn zelfs op deze wijze gesmookte mantels! Pierre Cardin toont zich op het ogenblik een der meest creatieve ontwerpers. De hoge Pier- rot-achtige opstaande kraag, die zo gevormd is door de wijze waarop de stof is geplooid, doet aan de „cantharel" die men nu in het bos vindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3