,Anonima Banchieri een raadsel Tijdelijk f 25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f159.-of f135.- PHILIPS EL Benedictus tot patroon van het Westen uitgeroepen WAPEN VAN COADJUTOR Lambeth-conferentie keurt geboortebeperking goed Rapport der 300 bisschoppen in gemeen Engels opgesteld Kloof tussen Anglikanen en Katholieken verbreed Prij sstabilisatiebeleid wordt gewijzigd GRAMMOFOON INRUILACTIE! Giuffrè schonk kerken en verdiende eraan Ziekenhuis in de jungle van Indië Nieuwe ijstijd op komst? Ongekend zware hittegolf heerst in het Midden- Oosten f En tot Vader van Europa 'f TENEANS "5" Gouverneur Eolsom onder zivare druk Meer verantwoordelijkheid voor de prijsvorming aan het bedrijfsleven Amerikaanse wapens in Tandjong Priok Italië in opschudding Pionierswerk van vier Nederlanders 52 graden in de schaduw f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen s*: r Per Pauselijke bul Om leven van neger Wilson te sparen DINSDAG 26 AUGUSTUS lVöw PAGINA 4 Kaarsen smelten in de kerk f 159.- f 135.- f V OUDE KUNST-EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 21 AUG. t/m 9 SEPT. - 1958 - NOGMAALS DE KIST- KALVEREN Advertentie Een bijzonder intrigerend geval, de zaak van de ,,Anoninia Banchieri" houdt op het ogenblik de gemoederen in Italië bezig. Het ministerie van finan ciën tracht het antwoord te vinden op de vraag, hoe Giambattista Giuffrè de afgelopen tien jaar leningen bij parti culieren heeft kunnen opnemen tot een bedrag van vele tientallen miljoenen li res en vooral, hoe hij kans heeft ge zien zijn geldschieters rentebedragen te vergoeden van 30 a 40, ja zelfs van 100 procent. Van socialistische en commu nistische zijde heeft men al uitgeroe pen, dat hier sprake is van een „finan cieel schandaal", maar uit het stilzwij gen van de accountants van het ministe rie kan al worden afgeleid, dat die kreet op zijn minst voorbarig is. De raadsel achtige Giuffrè, een klein kaal manne tje van 60 jaar, had tien jaar gele den nog maar een ondergeschikt baan tje bij een plaatselijke bank in Floren ce. Korte tijd geleden heeft hij van de befaamde wielrenner Bartali diens prachtige villa overgenomen en of schoon hjj voor zichzelf tamelijk sober leeft, rijden de beide zoons van Giuffrè rond in fraaie Alfa-Romeo's, die zij van hun vader hebben gekregen. Ofschoon er nog niets bekend is over het onderzoek van het ministerie van fi nanciën, begint men langzamerhand enig inzicht te krijgen in de wijze, waarop Giuffrè de laatste jaren heeft gewerkt. Een belangrijke factor was, dat hij uitstekende relaties onderhield met tal van particuliere beleggers en met le den van de lagere clergé. Van de be leggers, die hij zelf kende of die hem op gezag van hun pastoor of kapelaan vertrouwden, ontving hij aanzienlijke le ningen. Voor het aldus ontvangen geld liet hij bouwplannen opstellen voor kerken, kloosters, sociale instellingen en zelfs voor een gehele arbeiderswijk. Al deze bouwwerken waren geprojecteerd voor de Romagna en Toscane, twee commu nistische bolwerken bij uitstek. Meestal waren de bedragen voldoende om de voorgenomen bouwwerken ook voor een groot deel te voltooien. Giuffrè riep dan het buitenland te hulp. Hij heeft nog steeds niet willen onthullen over welke relaties hij pre cies beschikt, maar men neemt aan, dat hij contacten heeft weten te leggen met tal van Amerikaanse instellingen van liefdadigheid. Plannen en foto's van de gebouwen, die hij wenste op te trek ken, stuurde hjj naar de overzijde van de Oceaan en hij zal daarbij hoogst waarschijnlijk gewezen hebben op het heilzame karakter van dergelijke wer ken juist in streken, die door het com munisme worden overheerst. Bovendien zal hij opgemerkt hebben, dat de bouw sommen nog niet geheel en al bijeen waren. Het resultaat van zjjn missives is ge- Begin september vertrekken dokter Gerard Henssen, uit Eindhoven, met zijn echtgenote, alsmede de paters J. van Schijndel en L. Oomen van de Norber tijnen van Heeswijk naar Indië, om daar in het Mandla-district een jungle ziekenhuis te bouwen. Dokter Henssen zal er gaan werken als vrouwenarts en gynecoloog, terwijl zijn vrouw de lei ding zal krijgen van de röntgen-afde- ling. Mevrouw Henssen is een aantal jaren werkzaam geweest als röntgen- laborante in het St.-Antoniusziekenhuis te Utrecht. Met de leiding van de ziekenhuis- bouw wordt belast pater Van Schijndel, die als chirurg zal optreden. Pater Van Schijndel heeft reeds elf jaren als mis sionaris in Indië gewerkt, waarna hij naar Nederland terugkwam om een op leiding voor chirurg te volgen. Pater Oomen, die eveneens een artsenoplei ding volgde, zal in het nieuwe zieken huis gaan werken als internist. Het Mandla-district ligt ongeveer halverwege Bombay en Calcutta. Het is zo groot als Nederland en er wonen rond 600.000 mensen. Het wordt be schouwd als het meest onbegaanbare gebied van Indië. Medische hulp is hier dringend noodzakelijk. Van de bevol king is ongeveer 99 procent analfabeet. De totale kosten van bouw en inrich ting van het ziekenhuis worden geraamd op ruim een half miljoen gulden. Het wordt gebouwd door de artsen zelf en enkele inlandse metselaars. De capaci teit van het jungle-ziekenhuis zal 360 bedden bedragen, met mogelijkheid tot uitbreiding. Van het ziekenhuis uit zul len dr. Henssen en paters-doktoren ook de missieposten gaan bezoeken. Twee Amerikaanse geleerden ver wachten, dat over ongeveer een eeuw een vijfde ijstijd zal beginnen, die op de duur West-Europa en het oostelijk deel van de Ver. Staten met een laag ijs van meer dan drie kilometer zal bedekken, aldus bericht Reuter. De geleerden, dr. Maurice Ewing, di recteur van het geologisch observato rium van de universiteit van Colum bia, en William Donn, geoloog en me teoroloog van het Brooklyn College in New York, zijn van mening, dat gedu rende de ijstijden het water van de Poolzee warm genoeg is geweest om ijsvrij te zijn. De Poolzee zou dus niet, zoals de geldende theorie luidt, in de ijstijden nog sterker bevroren zijn ge weest dan thans. Dr. Ewing en de heer Donn wijzen erop, dat het noordelijk deel van de At lantische Oceaan snel warmer wordt. De gemiddelde temperatuur op Groen land en IJsland is in de afgelopen ja ren circa tien graden gestegen en de ijskap aan de Noordpool is volgens de huidige ramingen 40 procent dunner dan 15 jaar geleden .i ook aanzien lijk kleiner. Als nu maar voldoende warm water van de Atlantische Oceaan in de IJszee vloeit, zal er een ijsvrije zee ontstaan. Dat zou condensatie van zeewater tot gevolg hebben en vrijwel onaf ;ebroken sneeuwstormen, catastro- fa'-> stijging van het zeeniveau en het ontstaan van gletsjers op het vasteland. weest, dat er geweldige sommen gelds naar hem werden verzonden, dat hij in staat was zijn geldschieters een enorme rente te vergoeden en tevens, dat zijn naam op tal van bouwwerken staat ver meld als die van de edelmoedige schen ker. De Italiaanse republiek heeft hem voordat de accountants aan het werk gingen, natuurlijk benoemd tot „com- mendatore" en op een nog vroeger tijd stip benoemde het Vaticaan hem in de Orde van de H. Gregorius. Het moet gezegd worden, dat ook het Vaticaan het eerst althans na de bankiers tot voorzichtigheid met Giuffrè heeft gemaand. De bisschop pen, waarmee hij te maken kreeg, vatten na enige tijd argwaan op en zij waarschuwden het Vaticaan. Bij twee gelegenheden, in april 1957 en in juni van dit jaar, heeft de H. Con gregatie van het Consistorie alle priesters en religieuzen verboden met de „commendatore" zaken te doen. Socialisten en communisten beschul digen de huidige minister voor de be groting, de christen-democraat Andre- otti, ervan, dat hij als minister van financiën in het kabinet-Zoli de merk waardige manipulaties van Giuffrè heeft toegelaten en misschien wel mo gelijk gemaakt. Hoe bedenkelijk de mo rele kant van de zaak echter ook is, het onderzoek van Andreotti's socialis tische opvolger, Preti, schijnt weinig strafbare feiten aan het licht te bren gen. (U.P.I.) In de landen van het Midden-Oosten heerst een ongekend zware hittegolf met zuidelijke en oostelijke winden, die zeer warme lucht uit de woestijnen aan voeren. A.F.P. bericht dat in het dal van de Eufraat een recordtemperatuur van 52 graden Celsius in de schaduw is gemeten. In Bagdad, Basrah, Koeweit en Bahrein is het met 48 graden iets „koe- Ier". 's Nachts daalt het kwik in deze plaatsen niet verder dan 39 graden. In Jeruzalem is het zo warm, dat men gisteren niet de kaarsen in de kerk van het Heilig Graf kon ontsteken. Ze smol ten als gevolg van de temperatuur van 40 graden. In het Israëlische deel van de stad heeft de hitte het gewonnen van de orthodoxe rabbijnen: een menigte heeft het nieuwe bad in gebruik genomen waar men gemengd mag zwemmen, on danks het verzet van orthodoxe zijde. In Istanbul zijn temperaturen van 41 graden Celsius gemeten. Het is daar in 50 jaar niet zo warm geweest. De Italiaanse tennisspeler Orlando Sirola, die gisteren moest uitkomen in de hal ve finale van het internationale toer nooi in Turkije, bezweek op het ten nisveld. De Britse strijdkrachten op Cyprus en de Amerikaanse mariniers in Libanon hebben opdracht gekregen hun munitie- voorraden in de schaduw te houden om spontane explosies te voorkomen. Voor al de Amerikanen die op de schepen voor de Libanese kust in reserve worden ge houden, hebben erg van de hitte te lij den. Ook in Griekenland is het ongekend warm. In Thessalië steeg het kwik tot 47,2 graden Celsius, te Larissa tot 45 graden en te Athene tot 41 graden. In Libanon, op Kreta, op Cyprus en in Tur kije zijn bosbranden ontstaan. In het dal van de Nijl zijn de temperaturen normaal. In Cairo stond het kwik gis teren op 36 graden, hetgeen niet onge woon is in deze tijd van het jaar. AG 1114 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler,voor inbouw T. Wsm: De internationale spoor- en wegverbin-steen liggen over de wegen. Men schat ding over de Simplon bij San Giovanni is door een geweldige aardverschuiving versperd: tonnen en tonnen aarde met dat er zeker drie weken mee heen zul len gaan, voordat de spoordienst weer hersteld zal kunnen worden. Ter gelegenheid van de heropening te Norcia, in Umbrië, van het oude heilig, dom boven het huis, aar in 480 de H. Benedictus geboren werd, heeft de H. Vader per pauselijke bulle Sint Bene dictus uitgeroepen tot Vader van Euro pa en Patroon van het Westen. Benedictus werd geboren in een tijd, dat het Romeinse Imperium in eenstortte en de oude beschaving, overleefd, in haar bestaande structu ren onderging. Hij stamde uit een Het bisschoppelijk wapen van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, coadjutor van Haarlem, is ontworpen door mr. dr. J. P. W. A. Smit, oud-rijksarchivaris in Noord-Brabant, bekend om zijn studies op het terrein van de heraldiek. Als wapenspreuk koos mgr. Van Dodewaard een gedachte, die meerdere malen in de preken van Sint Augustinus terugkeert: „Christe, teneamus te". „Christus, laten wij U vasthouden". Deze ge dachte werd ook in het schild doorge voerd, dat beladen werd met een gou den anker. De persoonlijke noot, een zinspeling op Arnhem (geboorteplaats van de coadjutor, die een adelaar In het wapen voert) en verder op de doopheilige, Jo hannes de Evangelist, is verwerkt door de bezaaiing van het schildveld met zilveren geknotte adelaars. De beschrij ving van het schild luidt derhalve: „Zijnde van keel, beladen met een anker van goud en bezaaid met ge knotte adelaars van zilver". Een meer uitgebreide beschrijving van het wapen zal gepubliceerd worden in de Analecta van het bisdom Haarlem. erudiete adellijke familie en in de be trekkelijk rustige streek, waar Nur- sia, het huidige Norcia, lag, heeft Benedictus nog een opvoeding gehad naar de oude school. Maar zijn late re studies in Rome brak hij af, het decadente leven aldaar deed hem de wijk nemen naar de bergen achter Subiaco. Drie jaar heeft hij er als kluizenaar geleefd. Later stichtte hij rondom Subiaco twaalf kloosters en in 529 het klooster op de Monte Cassi- no, de bakermat van de Orde der Be nedictijnen. Benedictus en de zijnen werden het kristallisatiepunt van wat men de trits Athene-Rome-Jeruzalem kan noemen: de vereniging van het Christendom en haar traditie van drie eeuwen met het goede, ware en schone, dat de antieke beschaving hcd voortgebracht. Toen de vloedgolf der Barbaren de bouwvallig geworden muren van het Imperium overspoelde, stortte het Rijk en zyn cul tuur in „tot eindeloze verbazing dier Barbaren zelf". Toen stonden er man nen op, die uit de inboedel trachtten te redden wat er te redden viel: Boethius de wijsbegeerte, Cassiodorus Senator in zijn humanistische broedergemeenschap de profane literatuur. Benedic tus schreef „Bid en werk" boven de poort van zijn monasterium. Temidden van de politieke, administratieve en militaire chaos vergaarden zijn monni ken de historie en beschaving van een millenium. Geduldig codeerden en her- copieerden zij de bloem der klassieke schrijvers: Tacitus, Propertius, Cicero, Suetonius, Plutarchus, „de avondzon des heidendoms". Zo werden de Benedictijnen, meer dan anderen, de brug tussen de wereld van de Oudheid en de komende. Bene dictus zelf, de meester, die zijn stem pel drukte op de leerlingen, was in denk^-i en doen de laatste vertegen woordiger van de Romeinse virtus", de (om Van der Meer-Mohrmann te ci ter-a uit hun „Atlas der Oudchristelijke wereld) „Romeinse huisvader, die, wel licht onbewust, het levenskader schiep, waarin de beste zonen van Romeinen en Barbaren elkander, in Christus dienst, konden ontmoeten." En elders: „Hij had de grondslagen gelegd van de eenheid ener nieuwe élite, die ook net literaire erfdeel der eerste eeuwen aan een nieuwe wereld zou doorgeven, tege lijk met een superieure geestelyke tra ditie". En korte tijd later was het Benedic tus' volgeling, paus Gregorius de Gro te, die in zijn Dialogi 's meesters leven beschreef, en „wees op de schatten van heiligheid, die ook in het Westen, ver van Egypte, te vinden zijn." Zo heeft Benedictus de Westerse be schaving ten doop gehouden en gewiegd en nog staat in de zee der historie het klooster op de Monte Cassino als een baak. In christelijk-humanistische zin komt dan ook hem de titel van Vader van Europa toe. En de pauselijke bulle roept hém tevens uit tot Patroon van het Westen, van Europa niet slechts, maar van al die gebieden, die, eigen in hun aard, stoelen op de cultuur der oude landen: de beide Amerika's. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren verscheen het rapport van de Lambeth-conferentie, welke vijf weken duurde en welke meer dan 300 bisschop pen van de Anglikaanse staatskerk en de met haar verbonden buitenlandse kerkgenootschappen bijeen bracht voor het bespreken van een aantal belang rijke problemen. Het rapport telt 237 pagina's, en de aartsbisschop van Can terbury, die optrad als voorzitter van de conferentie, hield gisteren ter gelegen heid van de publikatie een persconfe rentie van twee uur. Hoofdpunt van het rapport is een officiële goedkeuring van geboortebeperking. Op de Lambeth-con ferentie van 1908 en 1920 werd geboor tebeperking door de gezamenlijke bis schoppen als onzedelijk verworpen. In 1930 draaiden de bisschoppen een weinig bij. Deze keer hebben zij besloten dat geboortebeperking niet langer immoreel is, en dat zij zelfs wenselijk kan zijn als een economische en maatschappelijke noodzaak. Gezinsregeling is volgens het rapport „een gerechtvaardigde en be langrijke factor in het christelijk ge zinsleven". Het rapport constateert dat moderne voorbehoedsmiddelen het mogelijk ma ken om gemakkelijk de gewenste om vang van een gezin te regelen. „Het oude rechtstreekse verband", aldus het bis schoppelijk rapport, „tussen geslachtsge meenschap en het verwekken van kinde ren is derhalve verbroken". Dit schept volgens de bisschoppen nieuwe mogelijkheden voor de huwe lijksgemeenschap. Het besluit ten aan zien van de grootte van het gezin dient volgens het rapport genomen te worden door de beide ouders in onderling over leg „in gebedsvolle overweging van hun middelen". Dit laatste is met opzet let terlijk vertaald om enige indruk te ge ven van het gemene Engels waarin het rapport is opgesteld. Maar het rapport waarschuwt echtparen dat zij op hun hoede moeten zijn en het verwekken van kinderen niet moeten uitstellen tot zij een zekere mate van financiële wel gesteldheid hebben bereikt, of zich zeke re bezittingen hebben verworven aange zien dit zou kunnen neerkomen op het plaatsen van eigen gerief boven hun ouderlijke plicht. De bisschoppen ver oordelen de houding van echtparen die zonder zich enige zorgen te maken kin deren ter wereld brengen, „vertrouwend dat een ongekende toekomst of een edel moedige maatschappij voor de kinderen zal zorgen". Gezinsregeling komt volgens de bisschoppen neer op een uit breiding van het verantwoordelijk ge bruik van de wetenschap op het terrein van de voortplanting in het onmiddellijk belang van het gezin. Talrijke andere punten worden behan deld in het rapport en uw correspondent zal uitvoerig op dit onderwerp terug komen, De pers van Groot-Brittannië begroette hedenmorgen het rapport met geestdrift. Twee meningen verdienen Advertentie Werkdagen van 10-17.30 uur Zondagen van 13-17.30 uur Dinsdag- en donderdag avonden van 19-22 uur hier geciteerd te worden. The Times die tevreden is met het rapport, voelde zich geroepen hedenmorgen fei een hoofdar tikel op te merken, dat de stijl van het rapport betreurenswaardig is en dat het meer cliché's bevat dan oorbaar is, zelfs in een plechtige verklaring, welke de in stemming vereiste van 310 bisschoppen. Deze opmerking is juist. Het rapport is gesteld in een geheel gedevalueerd En gels. Een soort bastaard-Engels, dat groeit op de kwalijke grond van het compromis en het wemelt van gemeen plaatsen en kleine sluwheden. Een twee de uitspraak die bijzondere vermelding verdient was heden te vinden in een hoofdartikel van News Chronicle. Hierin heette het: „De conclusie van de bis schoppen over deze kwestie (d.w.z. ge boortebeperking) zal de kloof tussen Anglikanen en Rooms-Katholieken ver breden en verdiepen". En nu is het wachten op de stroom van ingezonden stukken, welke zeker volgen zal. De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren zegt in een com muniqué erover verheugd te zijn dat ook de heer Joh. de Veer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, te gen het onnatuurlijke mesten van kal veren in donkere hokken is. Het is ech ter, aldus de dierenbescherming, volko men onwaar dat deze ernstige dieren- kwellerij uitzondering zou zijn. Het is integendeel een veel voorkomend euvel. Vast staat intussen, dat het onnatuur lijke mesten van jonge kalveren in don kere, harde en nauwe kisten, zonder stro, hooi of een sprietje groen ook door de heer De Veer wordt veroordeeld. Deze wijze van mesten dient te ver dwijnen. Gouverneur Folsom van de Ameri kaanse staat Alabama wordt overstelpt met verzoeken, telefonisch, telegrafisch en per brief, uit nagenoeg alle Ameri kaanse staten en uit het buitenland, om het leven te sparen van de 55-jarige Jimmy Wilson, de neger, die ter dood veroordeeld werd, omdat hij 1.95 dollar heeft gestolen bij een blanke weduwe. In veel brieven is het gestolen bedrag, of het veelvoud ervan, ingesloten. Dit bericht United Press International. Er kwamen onder meer verzoeken binnen uit Nederland, Chili, Canada, Zweden, Frankrijk, Brazilië, Engeland en Spanje. Volgens een medewerker van de gouverneur waren er maar weinig boosaardige brieven bij. De verzoeken blijven binnenkomen. Het doou vonnis is bekrachtigd door het hooggerechtshof van de staat Ala bama, maar een verzoek om een nieuw proces te gelasten is nog hangende. Als dit verzoek wordt afgewezen, heeft de gouverneur nog het recht hêt vonnis, waarvan de voltrekking is vastgesteld op 5 september, te wijzigen in levens lang. De officier van justitie, Blanchard Mc Cleod, acht de straf gerechtvaar digd voor het gepleegde misdrijf: be roving bij nacht, „een van de ergste misdrijven, die men maar kan bedrij ven," zo zei hij. De weduwe, mevrouw Barker, bij wie Wilson inbrak, heeft tij dens het proces ook verklaard, dat hij getracht had haar aan te randen, maar voor deze beschuldiging is Wilson niet berecht. De componist, prof. Robert Stolz, ereburger van de stad Wenen, komt naar Nederland. Op zaterdagavond 6 sêp- tember zal hij namelijk in Théatre Gooiland te Hilversum de entre-acte- muziek dirigeren ter gelegenheid van de eerste opvoering in Nederland van „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" door de Hoofdstad Operette. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is minister Zijlstra vara plan op korte termijn met vertegen woordigers van het georganiseerde be drijfsleven een gesprek te voeren over het prijsstabilisatiebeleid. De minister zou de meldingsplicht dat is de plicht van de ondernemers om met het minis terie overleg te plegen alvorens tot prijsverhogingen over te gaan willen laten vallen, behalve voor enige pro- dukten, zoals melk en brood, de lange tenen van de publieke opinie. De afschaffing van de meldingsplicht betekent niet, dat de politiek van prijs- bewaking op een einde loopt. Het schijnt minister Zijlstra's bedoeling te zijn om na opheffing van enig bestaand forma lisme te komen tot een soepeler code, waarbij het bedrijfsleven zelf meer ver antwoordelijkheid wordt gelaten voor de prijsvorming. Deze versoepelingsplannen van de be windsman komen niet geheel onaange diend. De minister heeft er in het par lement reeds op gezinspeeld, dat de be staande stabilisatiepolitiek naar de vorm niet van alle tijden is en zou kunnen worden aangepast aan veranderingen in de economische situatie. Sinds de over- besteding en de daarop volgende beste dingsbeperking, welke gepaard ging met een recessie in de wereldconjunctuur, is er in de verhoudingen tussen vraag en aanbod heel wat veranderd, zowel natio naal als internationaal. In de praktijk heeft de minister zijn politiek hier en daar reeds enigermate versoepeld. Zo gaf hij de kruideniers- branche grotere vrijheid bij het vast stellen van de prijzen. Voor de prijs vaststelling van merkartikelen trof hij bijzondere regelingen. Elders ging de afspraak gelden, dat prijsverlagingen welke uit eigen beweging door de on dernemers waren doorgevoerd, door deze zonder overleg met het minis terie zo nodig ongedaan konden wor den gemaakt. De versoepeling is dus reeds in wording. Men hoort wel de mening verkondi gen, dat minister Zjjlstra wel gedwon gen zou zfjn het nu geldende beleid te versoepelen, daar het geheel Is ingesteld op een periode van opwaartse prflsdruk. Bij een tendens van daienae prijzen zouden de bestaande formaliteiten er slechts toe kunnen lelden, dat de onder nemers mogelijke prijsverlagingen ach terwege laten, daar zij vrezen deze ver lagingen niet ongedaan te kunnen ma ken indien dat later nodig mocht wor den. Amerikaanse oorlogsschepen zijn volgens een bericht van U.P.I. vrijdag jl. Tandjong Priok, de haven van Dja karta binnengelopen met de eerste zen ding Amerikaanse militaire uitrusting voor Indonesië welke per schip ver voerd is. De schepen zijn zaterdag weer met onbekende bestemming vertrokken. Het is met de aankomst van de trans portschepen al even geheimzinnig ge gaan als met de luchtbrug, welke door Amerikaanse Globemasters onderhou den wordt om wapens naar Djakar ta te brengen. Deze vluchten, die nog altijd door gaan, begonnen onmiddellijk nadat op 13 augustus in Djakarta in het geheim de koopovereenkomst ondertekend was. Tot dusverre hebben de Indonesische autoriteiten nog weinig of geen nieuws over de zendingen losgelaten, doch uit gezaghebbende bron is vernomen, dat het totaal der leveranties ver zal ach terblijven bij het oorspronkelijk Indo nesisch verzoèk wapens ter waarde van ongêveer 6 miljoen dollar te ont vangen. Alle tot dusverre afgeleverde wapens zjjn van het „lichte" gènre. Er zijn geen tanks of kanonnen gearriveerd, zo wordt vernomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4