EEN NIEUW SECUNDAIR POMPSTATION IS VOOR HAARLEM NODIG A. J. M. Angenent trekt zich terug uit politieke leven Dertien jaar achtereen wethouder van Haarlem Afscheid ten stadhuize Woensdag in Haarlem DERTIEN RAADSLEDEN NEMEN AFSCHEID m I NAAIMACHINES f Te weinig water en teveel zout Koninklijke onderscheidingen voor twee NZHers „De Doelen" moet opgeknapt worden LEVEN VOOR ANDEREN Eerste paal voor be j aardencomplex in Hoofddorp Nieuwe lagere en kleuterschool voor de H. Hartparochie Bemard Bartelink voortreffelijk organist sr* De KAB Prachtig concert in Grote of St.'Bavo-kcrk DINSDAG 26 AUGUSTUS 195e» PAGINA 5 Kon. onderscheiding voor G. J. Arnold 40 jaar in dienst van gemeente Heemstede Huurverhoging B- en W. antwoorden raadslid Hennevelt Films: z iüN; 9,?5e uur.lhamCl (2e week)> a- L: illeerieeftC:?lt?o.fó uu?uw Jeugdprogramma, Muziek en Toneel: Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem Antwoord aan raadslid Spek Voor bouw bestaat voldoende particuliere belangstelling Gemeentezaken AScheen en H. Hoek stra 40 jaar in dienst Gemeentelijke werk inrichting Weef inrichting wordt uitgebreid R.-k. schaakclub „Het Witte Paard" mm Wanneer op 2 september de nieuwe gemeenteraad van Haarlem bijeen komt, zal echter achter de tafel van B. en W. een vertrouwd ge zicht ontbreken. De heer A. J. M. Angenent, sinds 1945 wethouder van Haarlem, heeft zich bij de laatste raadsverkiezingen niet herkiesbaar gesteld en keert dus niet in de raad terug. Het moet een moeilijke beslis sing geweest zijn voor deze stille man, die achter een wat nors gezicht een warmvoelend hart verbergt. Er zijn waarschijnlijk heel wat mensen, die zich na een eerste, oppervlakkige kennismaking met wethouder Ange nent, in hem vergist hebben. Wie hem langer heeft meegemaakt en hem van nabij heeft leren kennen, weet dat hij een diepgewortelde belangstel ling heeft voor de mens en de menselijke noden Medewerking voor school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden Lening aan.het Grote Gasthuis Organisaties Fonds „X" MODERNE HAARVERZORGING MOLENDIJK DAMESKAPPER Warmond schenkt een borstkruis Aan mgr. Van Dodewaard Beurs van Amsterdam New York ENGEL. Gr. Heutstr. 181, tel. 14444 Teneinde de capaciteit van de Haar lemse waterwinning uit te breiden, stellen B. en W. van Haarlem voor in de duinen bü Bloemendaal een tweede secundair pompstation te bouwen. Dit tweede pompstation zal een plaats mie ten vinden in het noordelijk deel van net waterwingebied van Haarlem. De bouw van het station en de aanleg van Zes diepe pompputten met pompputkel ders en zes onderwaterpompen met bij behorende mechanische en elektrische installaties zullen ongeveer 369.600 kos ten. De aanleg van een tweede secundair Pompstation is nodig geworden, omdat bij topverbruik de capaciteit volledig bezet is en er geen reserves meer be staan om in geval van nood gebruikt te worden. In 1957 werd 4,8 miljoen m3 ^ater uit de duinen opgepompt, terwijl de totale toelaatbare capaciteit 4,5 mil joen m3 bleek te bedragen. In vijf van de acht diepe pompputten bleek het zoutgehalte zodanig gestegen te zijn, dat ze tijdelijk buiten gebruik moesten Worden gesteld. Ook het zoutgehalte in de ondergrond blijkt een stijging te ver tonen. In het te bouwen pompstation moeten schakelborden worden aangelegd voor de bediening van de onderwaterpom pen. Bovendien is er ruimte geprojec teerd voor twee transformators: éen Voor het PEN en één voor de eigen stroomwinning vanuit het hoofdpomp station. In de pompkelder moet later een pompinstallatie voor bovenduinwa- ter worden opgesteld. De vacuum- en drukketels die daarvoor nodig zijn, kun nen niet later nog eens worden inge- plaatst. Via het noordelijk secundair pompstation zal maximaal 4,5 miljoen m3 water aan het noordelijk deel van de waterwinplaats kunnen worden ont trokken. Voor de afvoer van het opgepompte diepduinwater kan men voorlopig een ter plaatse aanwezige zuigleiding voor bovenduinwater gebruiken, maar vol- Vanmorgen heeft de heer G. J. Ar nold, adjunct-boekhouder-kassier in de rang van hoofdcommies van de gemeente Heemstede, bij gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum de gouden eremedaille ontvangen behorend bü de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard deelde hem dat mede tijdens een feestelijke huldiging in het verver singshuis Groenendaal, warbij onder meer aanwezig waren gemeentesecre taris G. M. Schelling, en directeur en personeel van de dienst van Openbare Werken. Behalve de koninklijke onder scheiding ontving deheer fin hTt personeel en de gebruikelijke enveloppen met inhoud van het gemeen tebestuur en het jubileumfonds van de dienst Openbare Werken. Vanmiddag hield de jubilaris in zijn woning aan de Jacob van Campenstraat een receptie. B. en W. hebben geantwoord op de dragen, die het Haarlemse gemeente raadslid H. C. Hennevelt (CPN) op 27 juli van het vorige jaar heeft gesteld met betrekking tot de recente huurver hoging. B. en W. delen mee, dat in be paalde gevallen de huur van woningen, die nog juist niet onbewoonbaar zijn verklaard, maar toch in zeer slechte staat verkeren, kan worden vastgesteld op de huur van 31 december 1950. B. en W. zijn van oordeel, dat dit genoeg zaam bekend is, zodat zij geen behoef te gevoelen om deze mogelijkheid nog eens apart onder de aandacht van het publiek te brengen. Voorts geven B. en W. een overzicht van het aantal der na 1950 in Haarlem gebouwde woningwetwoningen, welk aantal 2015 blijkt te bedragen. Tevens geeft het college een overzicht van de huurverhogingspercentages die zjj heb ben vastgesteld voor deze woningen. CINEMA-PALACE: Jerry maakt weer her rie, 18 jaar: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TRANS HALS: De vlam en de pijl, 14 J.; 2.30, 7, 9.15 uur. Di.-avond 1 avondvoorstelling 6 uur. LIDO: De zoon van Robin Hood, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVAT.m. do.: Sjors van de Rebellen club, a. 1.; 2.30 uur. Di-: La Strada, 18 jaar; 8.15 uur. Wo. en do.: My man Godfrey, a. 1., 8.15 u. REMBRANDT: De kampioen Fietsjongen, ahT'eeft.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. SiVÏri, m- do-: Arabische nachten, 14 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur Dinsdag 26 augustus Grote Kerk: Orgelconcert. 20 uur Woensdag 27 augustus Feestweek Spaarndam: Harmonie Orkest Haarlem en Gemengd Koor Polyphemia, 20 Uur. Dinsdag 26 augustus Vleeshal Haarlem: Het poppentheater van 3an Nelissen Avondvoorstelling voor volwassenen, 20.30 Uur. Woensdag 27 augustus Vleeshal Haarlem: Het poppentheater van Jan Nelissen. Jeugdvoorstelling: De verdwe nen halsketting, 2.30 uur: Avondvoorstelling volwassenen, 20.30 uur. TT Stadhuis Haarlem: Raadsvergadering Haar lem, 14.00 uur. BEVALLEN van een zoon: A. M. S. Höcker-van der Vlugt; C. G. M. van den Haak-Willemse; H. Vermeij-Ruighaver; J. P. Stijger-Buijze; C. M. J. Snoeks- Mom; W. Mokkenstorm-van Wagenin- gen; J. A. Heinsbroek-Middendorp; A. B. Adrian-Hoorn; H. H. M. van der Voo- gen-Swaalf; E. C. Rietveld-Malinosky Blom; C. IJff-Morriën; van een dochter: M. Schoen-Helmus; y- de Boer-Houweling; P. Hofstee-van «er Meer; S. J. Pel-van Krugten. OVERLEDEN: J. G. M. Popma-Lam- hooij, 49 j., Lange Annastraat; L. F. Car rière, 75 jr., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: J. T. Hekelaar en M. Slaats. gend jaar zal men toch een afzonderlij ke persleiding naar het voorfilterge bouw moeten leggen. Die leiding krijgt een lengte van ongeveer vijf kilometer. De kosten van de aanleg daarvan wor den geraamd op ongeveer 450.000. B. en W. stellen de raad nu voor 369.600 beschikbaar te stellen voor de bouw van het secundaire pompstation Noord. In antwoord op vragen van het raadslid D. J. Spek (A.R.) hebben B. en W. van Haarlem de raad meege deeld, dat er op het ogenblik in Haar lem geen sprake is van gebrek aan par ticulier initiatief op het gebied van de premiebouw. Onderhandelingen zijn gaande over alle voor premiebouw nog beschikbare grond in Haarlem. Er is nog geen definitieve verdeling van deze premiebouwgrond gemaakt, maar bin nen enkele weken kan die gereed zijn. Mochten er enkele belangstellenden zich onverhoopt terugtrekken, dan zal zo nodig de gemeente zelf premiewonin gen gaan bouwen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een voorschot van 5.641,74 extra te geven aan de woningbouwvereniging „Centraal Woningbeheer", omdat een eerder gegeven voorschot voor het ver nieuwen van zinken goten, van 24 schu ren en enige schuttingen en het her stellen van 161 schuren en enige schut tingen van een complex van 259 ar beiderswoningen aan het Junoplantsoen niet toereikend was gebleken. Een voorschot van 2.902 wordt ge vraagd voor het doen uitvoeren van bui tenschilderwerk aan een complex van 47 woningen aan de Gasthuislaan, de Van Loostraat, de Oost-Indiëstraat en de Westerstraat door de woningbouw vereniging St.-Jozef, terwijl voor dezelf de woningbouwvereniging een voorschot van 6966 wordt gevraagd voor buiten schilderwerk aan 61 woningen aan de Eemstraat, de Jan Gjjzenkade, de Lek straat en de Lingestraat. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ju bileum bjj de N.Z.H. heeft de heer A. Scheen de eremedaille in goud, beho rend bjj de orde van Oranje-Nassau ontvangen. Vanmorgen om kwart over 10 kwam burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard hem in zijn wo ning in Heemstede van dit heuglijke feit op de hoogte stellen. Ook de di recteur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, was aanwezig om zijn op zichter geluk te wensen, evenals de chefs van de verschillende N.Z.H.-dien- sten. Een delegatie van het personeels- fonds stelde hem namens het gehele personeel een geschenk ter hand. De heer Scheen is in 1918 als tekenaar in dienst gekomen va.u de E.S.M. en E.N.E.T., die een jaar later met de n!z.H. functioneerden. Hij is opgeklom men tot opzichter A, in hoofdzaak be last met het tekenwerk voor de tech nische afdelingen. De jubilaris, die een bekende figuur is in sportkringen en een van de grote mannen van R.C.H. is geweest, is bij de N.Z.H. plaatsvervangend hoofd van de bedrijfsbrandweer en van de zelfbe- schermingsdienst van het bedrijf. Van middag van 2 tot 6 uur hield hij een druk bezochte receptie in het cafétaria- restaurant aan de Binnenweg in Heem stede. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers, van Haarlem, was vanmorgen bij de N.Z.H. te gast om de commies van de magazijn-administratie de heer H. Hoekstra er van in kennis te stel len, dat hem de eremedaille in zilver bij de orde van Oranje Nassau was toe gekend in verband met het feit, dat ook hij 40 jaar in dienst was van de N.Z.H. De chef van de administratieve dienst, de heer F. C. Jaspers, huldigde de ju bilaris en overhandigde hem de gebrui kelijke enveloppe met inhoud. Directeur J. J. Jurrissen stelde hem namens de maatschappij voor Nijverheid en Han del het vererend getuigschrift voor 40 laar trouwe dienst ter hand, terwijl hu hem de gouden draagmedaille op de borst speldde. Ook overhandigde hij de jubilaris het draaginsigne van de zilveren medaille van Oranje-Nassau. Ten slotte werd de jubilaris medege deeld, dat hu bovendien nog bevorderd was. B. en W. van Haarlem willen de zol der van de gemeentelijke werkinrich ting aan de Botermarkt doen verbou wen en inrichten als weefinrichting. Hier zouden dan voorlopig 18 minder valide meisjes te werk gesteld kunnen worden. De verbouwing wordt geschat op 37.050, terwijl voor de inrichting nog eens 8.555 nodig is. In het gebouw werken thans 45 meis jes, verdeeld over drie afdelingen. Voor ieder dier meisjes is een weef- toestel aanwezig. Voor achttien meisjes, eveneens afkom stig van BLO-scholen en ongeschikt voor plaatsing in het maatschappelijk leven, is echter geen plaats. Wanneer de zol derverdieping verbolwd wordt, zul len daar voorlopig 15 weeftoestellen worden geplaatst met bijbehorende ta fels, stoelen en zitbankjes. De drie meisjes, die dan niet geholpen zijn, zul len voorlopig bij wijze van proef wor den belast met werk uit de industrie. De r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard' houdt donderdagavond 28 augustus de jaarlijkse algemene leden vergadering in Gebouw ,,'t Stoofke," Stoofsteeg 1. Op donderdag 4 septem ber zullen de onderlinge competities weer een aanvang nemen. In de grote zaal van „De Doelen" zijn een aantal gebreken gebleken, die een fikse ingreep noodzakelijk maken. De vloerconstructie verkeert in zeer slech te staat. De balken zijn sterk door hout worm aangetast en het hoogteverschil tussen twee tegenover elkaar liggende hoeken bleek 10 centimeter te bedra gen. De schouwmuur vertoont onder het pleisterwerk een grote scheur. De houtconstructie van de schouw is ver zakt en het rookkanaal eist dringend voorziening. Ook overigens moet er aan de schouw nogal een en ander worden opgeknapt. Drie van de consoles, die de moer- balken schregen, zijn ernstig bescha digd. De moerbalken aan de kant van de Gasthuisstraat vertonen weinig ge breken, maar de balken in de aan de binnenplaats gelegen muur, zjjn op drie plaatsen volkomen vergaan. Een der balken heeft in het midden niet vol doende draagkracht meer door enkele schuine scheuren. De verankering van de zoldering zal deugdelijk moeten wor den nagezien, terwijl de zoldering op nieuw moet worden geschilderd. Vier poten van het onderste spant- juk van de zolder, eisen dringend ver nieuwing. In de gevels zullen enkele voorzieningen getroffen moeten worden, teneinde verval door inwatering tegen te gaan. Bovendien moeten nog tal van kleinère herstellingen in het gebouw worden uitgevoerd. Dit komt de ge meente op een bedrag van 45.000 te staan. Omdat De Doelen een belangrijk monument is, zal getracht worden een rijks- en provinciaal subsidie te ver krijgen voor deze restauratie. Maandagmiddag heeft de waar nemend burgemeester van Haar lemmermeer, wethouder J. G. Rans- dorp, de eerste paal geheid voor de bouw van een katholiek bejaarden complex aan de Prins Bernhard- straat te Hoofddorp, Met de hei baas van het werk dreef wethouder Ransdorp de eerste paal ruim negen meter de grond in. Het complex zal over een jaar zijn eerste bewoners ontvangen. Bij deze gebeurtenis waren o.m. aanwezig deken G. P. A. Alkemade van Hoofddorp, eme ritus-pastoor W. J. van der Berg, wethouder A. van der Zwaard en de voorzitter van de katholieke stichting Bejaardenzorg Haarlem mermeer, jhr. T. W. M. van Grotenhuis. Wanneer de gemeenteraad met een desbetreffend voorstel van B. en W. van Haarlem accoord gaat, zal medewer king worden verleend aan de stichting van een katholieke lagere school en een katholieke kleuterschool in de pa rochie van het H. Hart van Jezus. Het hgt in de bedoeling beide scholen te stichten in de Velserstraat. Het gebouw van de lagere school zal ruimte moe ten bevatten voor 301 leerlingen. Het zal moeten bestaan uit acht klassen, leder voor maximaal 48 leerlingen. De bestaande katholieke lagere school In de Velserstraat zal worden opgeheven. Vier der lokalen zjjn al gemeente eigendom en de vier anderen zullen aan de gemeente in eigendom worden over gedragen. Men wil deze school nu ter beschikking stellen voor de nieuwe ka tholieke lagere school. De nieuwe katholieke kleuterschool zal aan minstens 176 kleuters ruimte moeten bieden en moeten bestaan uit tenminste vijf lokalen. De kleuterschool in het gebouw Velserstraat 15 zal worden opgeheven. Het gedeelte, dat voor kleuteronderwijs werd gebruikt zal aan de gemeente worden verkocht. Het is de bedoeling om de nieuwe kleuter school hierin onder te brengen. Voorts stellen B. en W. van Haarlem de raad voor medewerking te verlenen voor de stichting van een katholieke school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden in de Tugela- straat. Het gebouw biedt ruimte aan 108 leerlingen en zal bestaan uit 6 klas sen van ieder maximaal 18 leerlingen Ook vragen B. en W. /oor de aan schaf van meubilair, leer- en hulpmid- oY00IL^eze school een bedrag van I Er was voor oen bedrag van 37.872,14 meubilair, leer- en hulpmid delen aangevraagd, maar B. en W. meen den dat enige posten konden worden verlaagd. Voor het verbeteren van de vloeren van een aantal lokalen en voor het aan schaffen van klassemeubelen voor de bij zondere kleuterschool aan de Middenlaan heeft de raad destijds 7.541,. beschik baar gesteld. Omdat een ander procédé moest worden gebruikt, werden de kos ten hoger en B. en W. vragen de raad nu 1.034,- méér beschikbaar te stellen, len. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan de regenten van het Sinte Elisabeth's Gasthuis een be drag te lenen van 245.303,58 ter dek king van de kapitaalsuitgaven van het ziekenhuis. De heer Angenent is in 1893 in Til burg geboren. Hij is dus 65 jaar oud en zou dit jaar gepensioneerd worden, wanneer hij een ambtelijke carrière had gemaakt. Als wethouder hoefde hij nog niet terug te treden, maar de toestand van zijn gezondheid dwong hem ertoe. Niet velen weten, dat hii drie jaar ge leden tijdens een begrotingszitting een eerste waarschuwing kreeg, dat hij het voorzichtiger aan moest doen. Anderhalf jaar geleden herhaalde zich die waar schuwing. Dat bleek voldoende. Het po litieke spel had hem nooit bijzonder aan getrokken. In 1939 was hij min of meer buiten zijn wil in de Haarlemse raad terecht gekomen en na de oorlog was hij door burgemeester Reinalda eerst tót adviseur, later tot wethouder be noemd. Het was allemaal slechts als tij delijk bedoeld en daarom had de heer Angenent er vrede mee. Want zijn eerlijke, oprechte natuur kunnen maar moeiliik de achterbakshe den en gemenigheidjes verkronpen, die helaas ZO vaak met het politieke spel samengaan. De heer Angenent kan daar. van meepraten. Toen hem echter een maal gebleken was, dat men als wet houder in een grote gemeente veel voor ■de burgerij kan doen, verzoende hii zich met het wethouderschap, en het is bij na tekenend voor de overgave waar mee hij zich afin zijn nieuwe taak ge wild heeft, dat hij nu moeite heeft om zich te realiseren, dat het na 2 septem ber allemaal afgelooen zal zijn. Het doet hem pijn om afstand te doen van het ve'e werk. waarmee hii in de loop van zijn dertienjarig wethouderschap vergroeid is én waarvan hij is gaan houden. Aanvankelijk waren dat de porte feuilles van openbare werken en volks huisvesting. Vooral die tweede porte feuille heeft hem veel moeilijkheden bezorgd. Onmiddellijk na de oorlog moest hij de woningbouw weer op gang brengen met de uiterst beperkte mid delen die toen beschikbaar waren en tegen alle moeilijkheden in, die zich toen voordeden. Daar kwam bij, dat hij als principieel katholiek zijn eigen ge dachten had over de woningbouwpro- blematiek. Van meet af aan, heeft hij gestreefd naar een zo groot mogelijke zelfstandigheid der woningbouwvereni gingen, hetgeen tegen het zere been van de centralistische socialisten was. Zijn pleidooien voor ruimere, menswaar dige woningen, die afgestemd zouden zijn op de grootte der gezinnen, onder vonden al evenzeer tegenstand. In 1953 is hem dat noodlottig geworden, toen hij na herhaalde aanvallen van de zij de van de P.v.d.A. in de raad, de por tefeuille van volkshuisvesting moest af staan aan een socialist. Dié aanvallen waren vaak zeer persoonlijk en soms zelfs grof. Helaas was de katholieke frac tie te weinig eensgezind om het voldoen- de krachtig voor de katholieke wethou der op te nemen. Dé heer Angenent is een gevoelig mens, die zich niet gemakkelijk uit. De politiek van die dagen heeft hem waar schijnlijk meer aangegrepen dan hij ooit zal willen toegeven. Toch is hij niet ran- cuneus. Hij heeft .steeds oyaal met zijn opvolger samengewerkt in het College van B. en W., en hij betreurt het dat ook de partij die meende het zoveel be ter te kunnen doen, op dit moment op naar verhouding nog slechtere resultaten moet wijzen. Het politieke spel hinderde hem vaak. omdat het wél eens solde met het belang van de burgerij. En waar het om het belang van mensen gaat, daar wil de heer An genent geen chicanes, uit welke over wegingen dan ook. De laatste vijf jaren heeft hij een hele serie portefeuilles beheert, waar van de voornaamste waren: sociale zaken en Hout en Plantsoenen. Daar mee was hij op een voor hem bekend terrein teruggekeerd. Want de heer Angenent komt voort uit de sociale or ganisaties. Na zijn lagere schooltijd, ging hij als typograaf aan het werk in verschillende plaatsen, o.m. in Hoorn, waar hij een afdeling sticht te van de Katholieke Grafische Bond, waarvan hij voorzitter en secretaris is geweest. Hij ontwikkelde zichzelf, studeerde economie en sociologie en behaalde in 1919 en 1921 de diploma's in deze studierichtingen van de Ka tholieke Sociaié Actie. In 1921 werd hij centraal secretetaris van de Ka tholiek Volksbond in het bisdom Haar lem, gesalarieerd bestuurder dus. In deze functie maakte hij kennis met het hele sociale organisatieleven, ter wijl zijn functie hem een plaats be zorgde in talrijke commissies. Het meest op de voorgrond tredend daarbij was wellicht zijn werkzaamheid ten gunste van de katholieke woning bouwverenigingen, die hij tot nauwe sa menwerking stimuleerde. In de over koepelende organisaties heeft de heer Angenent lange tijd bestuursfuncties be kleed. De ervaring hier opgedaan, kwam hem later als wethouder van volkshuis vesting uitstekend te pas. Hoewel hem in die periode verschillende malen in de plaatsen van zijn vestiging een raad- lidmaatschap was aangeboden, weiger de hij steeds „in de politiek" te gaan, om dat hij meende dat hij in de sociale or ganisatie meer en beter kon werken in het belang van zijn medemens. In 1939 zwichtte hij echter en liet hij zich in Haarlem waar hy nu al meer dan 25 jaar woont verkiesbaar stellen. Hij werd gekozen en na een paar maanden was hij zelfs fractievoorzitter. S. W. Balm Niet minder dan dertien Haarlemse raadsleden keren na 2 september niet in de gemeenteraad terug. Over wethouder A. J. M. Angenent (KVP), die zich wegens zijn gezond heidstoestand niet herkiesbaar heeft gesteld, berichten wij elders. Maar ook de heer S. W. Balm méende zich niet meer herkies baar te kunnen stel len. Zijn gezin en zijn zaken eisen al zijn tijd op. Zeer tot zijn spijt overi gens. De heer Balm was niet een spec taculair raadslid, maar te juister plaatse heeft hij zich steeds een groot behartiger ge toond van de belangen van Spaarndam. Jeugd- en sportzaken en middenstands aangelegenheden hadden eveneens zjjn aandacht. Ter be hartiging van de middenstandszaken trad ook op de heer J. W. Adelaar, die de raad eveneens gaat verlaten. De aard van de mid- denstandsbelangen maken het verdedi gen ervan in de raad niet tot een dankbare bezigheid, maar de heer Ade laar heeft zich op dit gebied toch zeer verdienstelijk ge- rn'akt. Een markante figuur uit christelijk- historische kring gaat eveneens de raad verlaten: de fractievoorzitter der CHU, mr. A. Wensing. De heer Wensing was een gemakkelijk spreker, die door zijn voordracht wist te boeien. Vaak wa ren zijn critische toespraken van hu mor doorspekt. Hij meed de strijd niet, vooral de strijd met de socialisten. Mr. Wensing moest als lid van een kleine fractie over vrijwel alles het woord voeren en hij deed dat met verve, bij gestaan overigens door zijn fractiege noot A. J. de Landmeter, die zich even- J. W. Adelaar mr. A. Wensing eens terugtrekt. De heer De Landmeter sprak niet vaak, en als hij sprak deed hjj dat met zachte stem en in welover wogen bewoordingen. Vooral het ver keer en de beplantingen hadden zijn volle aandacht. In de PvdA-fractie zullen" verschillen de leden niet terugkeren. Onder hen be vindt zich de heer G. Blokdijk, sinds 1938 lid van de Haarlemse raad. De heer Blokdijk is groot geworden in de socialistische beweging. Hij was bouw vakarbeider en wist op het gebied van de volkshuisvesting in de raad ter zake kundig en een zeldzaam verschijnsel in de Haarlemse raad kort en krach tig zijn argumenten te formulerey. Ook de heer H. Verdoorn gaat héén, de so ciale deskundige van de socialistische fractie, die slechts zelden het woord vroeg, maar dan altijd een warm- menseliik hart liet spreken. Mevrouw Van der Wel was nog pas kort in de raad. Een jonge vrouw, die fel het hare te berde wist te brengen op het gebied van het maatschappelijk werk. Ook de heer Jansen was nog pas kort raadslid, te kort zelfs om daar van zich te doen spreken. De heer W. de Vos heeft even eens zijn plaats moeten afstaan. Ook hij was nog betrekkelijk kort lid van de raad. Bij de anti-revolutionairen is het de heer L. Silvis, die vertrekken gaat. Een stille man, die alleen tijdens de begro tingsdebatten het woord voerde, maar in de commissies belangrük werk heeft verzet. De communistische raadsfractie heeft verhoudingsgewüs bij de raads verkiezingen de zwaarste verliezen ge leden. Van de drie leden, moeten er twee het veld ruimen. De heer G. Mol, die fel en hartstochtelijk het woord kon voeren en een zeer geëmotioneerd raadslid bleek. En de heer H. C. Henne velt. Geen der raadsleden was het met zün politieke inzichten eens, maar men respecteerde de heer Hennevelt alom om zün eerlüke en deskundige toespra ken in de raad, die scherp waren, wan neer hü meende dat onrecht was be gaan. De burgerü mag hoe zü ook georiënteerd moge wezen deze der tien raadsleden dankbaar zijn voor het vele. tüdrovende werk dat zü in de jaren van hun raadslidmaatschap in het be lang van dè stad Haarlem hebben ver zet. Advertentie Schoonheidssalon annex Parfumerie SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Tel. 19706 - Buslijnen 2 3 - 4 en 8 In 1941 maakten de Duitsers een einde aan de legale activiteit van de levensbe schouwelijke sociale organisaties. De heer Angenent stond op straat en kwam toen in antact niet het bisdom Haarlem dat hem aanstelde als een soort admi nistrateur van het Fonds Büzondere No den, het bekende „fonds X", dat iedere door de bezetting getroffene hielp. Fi guren uit het politieke leven hielden voeling met elkaar in die dagen en in katholieke kring werd beslist, dat wan neer na de bevrüding het democratisch bestel hersteld zou worden, de heer An genent maar wethouder moest worden. Zijn sociale instelling zou ertoe kunnen büdragen de arbeidsvrede te bewaren. Zo ontving hem in het laatste oorlogs jaar de heer Reinalda met het verzoek om als adviseur te willen optreden van de waarnemend burgemeester. De heer Angenent zegde toe, omdat het maar voor een half jaar was!. Het werd der tien jaar. Het spr^kt vanzelf, dat de heer Ange nent met de portefeuille van Hout en Plantsoenen büzonder gelukkig was. Hét stelde hem in staat óm meerdere ma len te genieten van de natuur, van de schoonheid van bloem en plant. Dat was vroeger al zün liefhebberij geweest, maar hü had er nooit de tüd voor vrü kunnen maken. Toch heeft hü zijn leven lang zün volière en zijn tuin zelf onder hóuden. Bij al zijn drukke werk heeft hü dat nooit verwaarloosd. Wethouder Angenent was een beminne lijk mens. Degenen die onder hem ge werkt hebben zullen dat kunnen bevesti gen. De directeuren van de bedryven, die hy iedere maandag voor een bespre king ten stadhuize uitnodigde, en die hem nu op 1 september nog eens extra in de bloemetjes willen zetten, maar ook het personeel. Hü kende hen in hun werk, maar ook als mens. En steeds stond dan zün echtgenote naast hem, die haar man belangstellend volgde op zyn weg. Zü heeft niet het gemakkelükste deel verkozen. Vaak als de heer Ange nent laat in de nacht thuis kwam, was zij nog op om hem een kop koffie te schenken en met hem te praten over de dingen van de dag. Vaak vergezelde zjj hem op zün bezoeken aan de bedrijven. Zü was de geïnteresseerde, wier hulp op beslissende momenten vaak van door slaggevende betekenis is geweest. Wet houder Angenent had geen spectaculaire portefeuilles. Hij werkte meer in stilte en dat was hem oneindig veel liever. Veel is in de dertien jaren tot stand gekomen, mede door zjjn persoonlijke ac tiviteit. Het lydt dan ook geen twüfel of zeer velen, die de afgelopen jaren met hem kennis hebben gemaakt als wethou der van Haarlem, zullen de gele~?"'icid aangrypen die het Haarlemse gemeen tebestuur op I september biedt, om hem 's middags om half vyf in de Rid derzaal van het stadhuis ten afscheid de hand te drukken. En daarna? Daarna wacht nog altijd de sociale organisatie. De K.A.B., waar van de heer Angenent Bondsbestuurder en Haarlems afdelingsvoorzitter is. En daarnaast zijn er natuurlyk nog wel et- telüke commissies waarin hij zitting heeft als organisatieman of als privé- De jonge Amsterdamse organist Bernard Bartelink bespeelde za terdagavond het orgel in de Gro te of St. Bavo-Kerk. Op ondubbelzinni ge wyze heeft hjj getoond nu reeds een groot organist te zijn, die begiftigd is met uitzonderlijke talenten. Ongetwij feld kan hij zich scharen onder de be kende Nederlands organisten. Zün spel kenmerkt zich door een bij zondere muzikaliteit, dié voortkomt uit een gezonde drang tot reproduceren, zonder begrenzing. Men ondergaat het orgelspel van Bernard Bartelink als de meest natuurlijke zaak, waarnaar men zeer geboeid bhjft luisteren. Ik geloof dat het deze oprechte manier van mu ziek maken is, die de grote aantrekkings kracht is van het spel van deze voor- treffelüke organist. Zijn programma bevatte werken van componisten uit diverse stijlperiodes. Wat mü büzonder opviel waren de ver tolkingen van de „Echofantasie" van Sweelinck, een virtuoos klinkend stuk van Zipoli, en een fantasie van Antho- nie van Noordt. Ook de moderne stijl voelt Bartelink goed aan. Hoogtepunten waren de composities van Messiaen en Jehan Alain, die zeer evenwichtig en met tijn genuanceerde registratie gerea liseerd werden. Jammer genoeg had dit concert niet de belangstelling waar het krachtens zün hoogst artistiek gehalte recht op had. J. L. De parochie van Warmond heeft zondag via het parochiecomité aan de nieuwe coadjutor van de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. van Dodewaard, als afscheidsgeschenk een borstkruis toegezegd. Pastoor J. Th. Gussenhoven overhandigde de coadjutor een gipsen model van het borstkruis, waarop de vier evangelisten staan afgebeeld, ver bonden door de takken van een aman delboom, het oud-testamentische sym bool der vruchtbaarheid. Het kruis is vervaardigd door de Amsterdamse kun stenaar Geurt Brinkgreve. (Niet officia* Koersen) 3% Ned. 1953 3)4 Ned 1953 3V4 Ned 1956 3)4 Ned 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 1 3-3)4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fae inschr Grtbk 1946 3% B-N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mb cert AJt-U. Van Berkelt patent CaJve-Delft cert Van Geldet Kon Hoogoven» eert Unilevei cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mt) Ned. Scheepv Unit K.LJ4 H.VA. □ell M(j. cert A'dam 2)4 '56 1 A'dam '56 A dam HI Rentespaarbr Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Kilt Montgomery Ward Radio Corp Republic Steal Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S 6 tee] vorig opening Slot 29/8 94)4 93'4 92 tt 82tf 87)4 86'» 8834 88/» 9234 91% 94H 94% 89 At 109 V« 170 200)4 199% 312 334 38144 382% 27314 32134 320% 169.70 168..90 69)4 68% 141)4 141 14214 141% 12934 128% 103.10 10934 120.40 120.50 84)4 93 A 100)4 112)4 22/8 5044 451, 52)4 64 43 94)4 27 384» 34?i 56'i 4514 83)4 5214 46)4 26", 73 25/8 52 ifc 63% 43% 94% 27 38% 34% 57% 45% 84% 53% 46% Stemmingonregelmatig Advertentie Alle -erken dus ruime keuze persoon. En wiè weet, hoevelen in de toekomst niet nog een beroep op hem zul len doen? Men weet maar al te goed, dat de heer Angenent een ruim hart heeft, dat niet gemakkelük iets weige ren kan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5