De eerste taak Geen doodstraf voor neger in Alabama Gouverneur Folsom verleent gratie als het vonnis wordt bekrachtigd „De Zeven Provinciën weer veilig thuis Vastgelopen kruiser door vijf sleepboten van de marine vlot getrokken Faubus vraagt bevoegdheid scholen te sluiten Het weer Moskou zou bereid zijn onverwijld te onderhandelen Sovjet-minister „overgeplaatst" Siamese tweeling in Engeland éee MORRIS 'êeforepw/óvp/ Meer bewolking T benemende bewolking Het weer in Europa Nieuwe gemeenteraden I f 50.000 op nr. 6036 Beschermeling van Mikojan? Amerikanen lanceren ïaket van 5 trappen woensdag 27 augustus 1953 82ste JAARGANG No. 29996 SUEDE JASJES IN KLEUREN Aan zee - - Staking van kernproeven De gouverneur van de Ame rikaanse staat Alabama, Ja mes E. Folsom, heeft volgens United Press-International op een persconferentie in Montgomery duidelijk laten doorschemeren, dat de 55-ja- rige neger Jimmy Wilson niet ter dood zal worden gebracht. Wilson is, zoals bekend, ter dood veroordeeld, omdat hij in de nacht van 27 juli 1957 een 82-jarige weduwe van, naar hij zelf zegt, drie en een halve dollar beroofde. Roof van minimaal 1,95 dollar kan in Alabama met de dood wor den bestraft. Wilsons vonnis is thans nog in behandeling bij het Hooggerechtshof van Ala bama. Folsom zei te prefere ren, dat de zaak naar een la ger hof wordt verwezen. „Wanneer hij bij mij komt kan ik alleen maar zorgen, dat zijn straf in levenslang wordt omgezet," aldus de gouverneur. Folsom is bij de openbare aanklagers van Ala bama niet bijzonder geliefd vanwege zijn voorliefde voor gratie en amnestie. In één jaar zagen 900 gevangenen hun straftijd met ongeveer een vierde bekort. O swesreiijk ./Havenhoofd Marsdiep Wierhoofd ^eedokslu'is- Stranding 'Zeven Provinciën' I Haven, kor Rijkswerf havenbekken fcMlrlne- schutsluis Joekomstigè<\^ ^\V\X tbf^dingV^ DEN HELDER ipemng in fvangdam me wat in schreven," vertelde Wil son. De neger, die nimmer een school heeft bezocht, ziet er door de vele rimpels in zij. gelaat veel ouder uit. Hü is nauwelijks op de hoogte van de verontwaardiging en de protesten, die zijn terdoodveroordeling hebben opge wekt. Wilson heeft zijn gehele leven, van kindsaf aan, als ongeschoolde kracht op boerderijen gewerkt en kan lezen noch schrijven. „Het is hier prettig. Wjj krijgen drie maal per dag te eten," vertelde Wilson over de ge vangenis. „Meestal zing ik en pro beer ik te schrijven. Af en toe poets ik de tralies. Die zijn wel schoon en glimmend, maar dan heb je iets te doen. Je blijft in beweging." Het slachtoffer van Wilson, de 82-ja- rige weduwe mevrouw Barker, vertel de dat Wilson, die verscheidene malen bij haar had gewerkt, naar haar toe kwam en geld vroeg. Toen zij weiger de kwam hij via de achterdeur, die niet op slot was, het huis binnen. Wilson zou haar toen hebben be dreigd, waarop ze de inhoud van haar portemonnaie op het bed uitspreidde. Wilson zou voorts een deel van het geld hebben genomen en hebben getracht haar aan te randen. Poging tot aanranding kan in Ala bama met maximaal twintig jaar wor den gestraft. Op dit punt is echter geen aanklacht tegen Wilson ingediend. De openbare aanklager, Blanchard McCleod. heeft ve>klaard dat Wilson slechts voor één misdrijf kon worden berecht. „Ik besloot hem te laten vervolgen op de aanklacht wegens roof bij nacht". „De doodstraf is vol komen gerechtvaardigd omdat roof een v. -1 de ergste misdaden is die iemand kan begaan", aldus McCleod. Wilson ontkent mevrouw Barker te hebben beroofd of te hebben getracht haar aan te randen. „Ik ging die avond naar haar huis, liep naar de deur en klopte. Ze liet me binnen en ik vroeg haar of ik iets van haar kon lenen. Ze zei dat ze geen geld in huis had. Toen liep ze weg en gooide allerlei dingen op haar bed." „Het waren drie en een halve dollar die ik van haar leende. Niets meer. Geen cent meer. Ik vertel U de waarheid. Ik denk dat ze gek is geworden en dat ze daarom zo doet", aldus Wilson. Enkele weken geleden is in de kraamkli niek van het koningin Charlotte-ziekenhuis te Londen een Siamese tweeling geboren, al dus heeft een woordvoerder van het zieken huis aan U.P.I. meegedeeld. De ouders van de kinderen wier naam niet is bekend gemaakt zijn welgesteld en wensen uit re ligieuze overwegingen niet dat de kinderen worden gescheiden. Hun tegenwoordige ver blijfplaats is niet bekend. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM Ta. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Meer bewolking met later '-ier en daar enige regen. Dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, af en toe vrij krach tige wind uit zuidelijke richtingen. Zon; 5.44-19.38. Maan: 18.56-4.56. Een diepe oceaandepressie verplaatste zich de afgelopen 24 uur langzaam in oostzuid- oostelijke richting. Het centrum lag van morgen 700 km ten westen van Ierland. Het eerste regengebied van de depressie schoof over de Britse eilanden naar het noorden. Daarmede samenhangend begon het van morgen in ons land weer op te klaren. Morgen is de depressie zo dicht bij geko men, dat randstoringen de bewolking weer doen toenemen met later hier en daar enige regen. De aanvoer van lucht uit zuidelijke streken blijft gehandhaafd, zodat de tempe raturen over het algemeen nog iets zullen stijgen. Ook morgen nog zomers strandweer met geleidelijk meer bewolking en la ter kans op een bui. Temperatuur over dag 20-23 graden Celsius. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Vooruitzich ten: Nog een aangename temperatuur maar minder stabiel. max neersl Station Weer temp afgel gisteren 24 uur Helsinki mist 19 0 Stockholm zwaar bew. 18 15 Oslo licht bew. 22 0 Kopenhas geheel bew. 19 0 Londen half bew. 20 0 Amsterdam zwaar bew. 19 0 Brussel half bew. 20 0 Luxemburg zwaar bew. 18 0 Parijs onbewolkt 19 0 Nice onbewolkt 24 4) Berlijn geheel bew. 20 0.2 f rankturi mist 20 0 Mtlnchen onbewolkt 17 7 Ziir.ch zwaar bew. 20 0 Genève onbewolkt 20 0 Locarno lichtbew. 0 Wenen lichtbew. 0 Innsbruck mist 19 0 Rome onbewolkt 30 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het is ingevolge de bepalingen van de gemeentewet, dat op dinsdag 2 september a.s. de op 28 mei gekozen raden van alle Ne derlandse gemeenten in vergadering bijeen zullen komen. Alle raadsleden zullen de eed of belofte afleggen van trouw aan de grondwet en de wet ten des rijks, bovendien verklarend, dat zij de belangen der gemeente met al hun vermogen zullen voor staan en bevorderen. De raden beginnen hun arbeid met de verkiezing van de wethouders. Dit is een der belangrijkste beslis singen, welke de raad in de ko mende vierjarige zittingsperiode zal nemen. De wethouders immers vormen met de burgemeester het dagelijks bestuur der gemeente. Aan burge meester en wethouders zijn opge dragen de voorbereiding en uitvoe ring van de besluiten van de ge meenteraad alsmede de uitvoering van de wetten, welke de gemeente besturen een taak opdragen (tenzij in die wetten uitdrukkelijk de mede werking van de burgemeester of de raad is voorgeschreven). Heeft het college van burgemees ter en wethouders dus reeds inge volge de wettehjke bepalingen be langrijke invloed op de gemeen telijke gang van zaken, in de praktijk wordt die invloed vooral in gro tere en zeer grote gemeenten nog versterkt doordat de omvang der ge meentelijke bemoeiingen het voor een college als de gemeenteraad be zwaarlijk maakt zich met details van het gemeentebeleid bezig te hou den. De raad is dan ook meer het wetgevend, regelend en controlerend lichaam. Deze ontwikkeling heeft er toe .geleid, dat het zwaartepunt van het gemeentelijk beleid al wordt de raad in de grondwet het hoofd der gemeente genoemd wordt verschoven naar het college van bur gemeester en wethouders. De uitslag van de gemeenteraads verkiezing en de daarbij tot uiting gekomen wijziging van de politieke krachtsverhoudingen zullen op de eerste dinsdag va ptember in me nige gemeente tot uitdrukking ko men in de samenstelling van het col lege van burgemeester en wethou ders. Met name zal de versterking van de posifle van de V.V.D. deze partij verschillende wethouders zetels opleveren, voomamelbk ten koste van de invloed van de r A. In dit verband dient aar te worden, at toegenomen "it van de V.V.D. in bepaalde ri ten invloed kan hebben als zich ,aar een burgemeestersvacature voor doet. Met name in gemeenten met een linkse meerderheid, waar de V.V.D. met een sterke raadsfractie uit de stembus is gekomen. Ook in dit opzicht is een verschuiving te verwachten, ten koste van de P.v.d.A. Bij de besprekingen der raads fracties over de bezetting van de wethouderszetels heeft men meermalen de politieke gezindheid van de burgemeester laten gelden als een feit, waarmee rekening dien de te worden gehouden. De burge meester wordt door de Kroon be noemd, zonder dat door de gemeen teraad daarop invloed kan worden uitgeoefend. In de gemeenteraad heeft de burgemeester een advise rende stem. In het college van bur gemeester en wethouders stemt de burgemeester mee en als over zaken de stemmen mochten staken, beslist de stem van de burgemeester. Het is dan ook te begrijpen, dat vooral in gemeenten, waar de machtsver houdingen tot een nauwkeurig afwe gen van de invloed der verschillende politieke partijen leiden, de politieke oriëntering van de burgemeester niet buiten beschouwing kan blijven. Dit wil evenwel allerminst zeggen, dat de burgemeester zonder meer zou mogen worden beschouwd als een vertegenwoordiger van een poli tieke partij. Als hij zijn moeilijk ambt juist opvat, zal hij boven de partijen staan en zich verre houden van al les wat op partij-politiek (in de ge bruikelijke zin van dit woord) lijkt, al behoeft hij daarom zijn beginse len nog niet te verloochenen. Hij moet zijn en blijven de door de Ko ningin benoemde gezagsdrager voor wie uitsluitend het algemeen ge meentelijk belang richtsnoer is. Ditzelfde richtsnoer moet overi gens ook gelden voor de raadsleden en de wethouders, ook al zullen de eersten zich daarbij ongeremder la ten inspireren door partijpolitieke vooropstellingende raadsleden nemen immers geen individuele be slissingen doch leveren door debat en overleg een bijdrage aan regelin gen en bestuur. Omdat de wethou ders een hierboven geschetste bijzon dere positie innemen, moet echter bij hun verkiezing in ieder geval op de eerste plaats op het belang der ge meente worden gelet. Naast de poli tieke kant van de zaak is dan ook de persoonlijke geschiktheid zeer be langrijk. Aan een wethouder worden nu eenmaal veel hogere eisen ge steld dan aan een raadslid. Zijn taak is omvangrijker; hij zal dus veel soms alle tijd aan de gemeen telijke zaken moeten kunnen geven en over de talenten moeten beschik ken, welke een bestuurder nodig heeft. Aan de gemeenteraden zij de wijsheid toegewenst om de juiste per sonen te kiezen. Gezien de politieke werkelijkheid in vele gemeenten is het misschien reëler te wensen, dat de fracties reeds de vereiste wijs heid aan dc dag hebben gelegd bij het overleg, dat in de komende wet houdersverkiezing zijn formele be vestiging zal krijgen. In de 540e staatsloterij, 4e klasse, 3e lijst, is de prijs van f 50.000 gevallen op nr. 6036, die van f 25.000 op nr. 15813. Opname van een van de pogingen om de kruiser „De Zeven Provinciën" met sleepboten van de marine los te slepen, hetgeen vanmorgen gelukte. De Sovjet-TJnie zal binnenkort bekend maken dat zij bereid is met het Westen in onderhandeling te treden over een verbod van proefnemingen met atoom bommen. United Press International heeft dit gisteren in Aziatische diploma tieke kringen te Moskou vernomen. Zij wenst echter dat met die onderhande lingen terstond wordt begonnen en dat men niet, zoals president Eisenhower heeft voorgesteld, zal wachten tot 31 oktober. Volgens een. artikel in „Le Monde" van de hand van zijn Tokiose correspon dent Robert Guillain verwachten de Japanners dat China tegen 1961 de atoombom zal bezitten. De Chinese militaire kracht schijnt reeds te zijn versterkt door Russische geleide projectielen en waarschijnlijk door atoomkoppen voor projectielen. De Japanners registreerden in maart een atoomontploffing in het gebied van Lantsjou in China. Men gelooft dat dit een Russische bom was. Mogelijk was het een ondergrondse ontploffing om de Chinezen te helpen bij de aanleg van een spoorweg, aldus Guillain. U zult vermoedelijk wel niet helemaal wfjs kunnen worden uit deze foto. Dat is eigenlijk de bedoeling ook, want het is een min of meer „huishoudelijke" prent. De foto toont voor zover ze dat dus doet het weerzien van de opva renden van de atoomonderzeeër „Nau tilus" met hun geliefden, in de haven van New York. De bemanning werd bij aankomst op grootse wijze gehuldigd maar er was uiteraard geen beter „wel kom" dan de kus van verloofde of van vrouw en kind. Aanvankelijk werd bepaald, dat Wil son op 5 september ter dood zou wor den gebracht. Mocht het Hooggerechts hof voor deze datum nog geen besluit hebben genomen dan wordt uitvoering van het vonnis uiteraard verschoven. Wordt het doodvonnis bekrachtigd dan kan Wilson zich tot het federale hoog gerechtshof wenden en de gouverneur om gratie verzoeken. In de bezoekerskamer van de ge vangenis van Atmore heeft een ver slaggever van United Press Interna tional een onderhoud gehad met Jim my Wilson. Wilson, die al langer dan een jaar gevangen zit, heeft alle con tact met de realiteit vrijwel verlo ren. Hij haalt namen, feiten en ge beurtenissen uit het verleden door el kaar en zingt voortdurend een vrij toonloze spiritual: „Live so God can use me." „Meestal zing ik en ik oefen Omstreeks kwart over zes van morgen is Hr. Ms. kruiser „De Ze ven Provinciën", die dinsdagmorgen bij Den Helder vast was gelopen, vlot gekomen zonder particuliere sleepboothulp. Nadat grote hoe veelheden olie en munitie van het schip gelost waren, trokken de marinesleepboten „Orkaan", „Ber- kel", „IJssel", „Dommel" en „Din- tel" tegen de tijd dat de hoogste wa terstand bereikt moest worden, met alle beschikbare paardekrachten om het schip in beweging te krijgen. Om zes uur, bij de hoogste waterstand, kwam er beweging en om veertien minuten over zes gleed De Zeven Provinciën vlot weg, achteruit in de richting Marsdiep. De kruiser is vanochtend omstreeks acht uur in Den Helder aangekomen. De hele nacht hebben de sleep boten „Zeeland" en „Simson" in de nabijheid van De Zeven Provinciën rondgekruist. De marine behoefde echter van hun krachten geen ge bruik te maken. Zij zijn naar hun thuishaven teruggekeerd. In de loop van dinsdag verdrongen zich honderden mensen op het wier hoofd te Den Helder om een blik te werpen op de trotse kruiser, die daar machteloos op de basaltkeïen lag. De rondvaartboten van de Koninklijke Ma rine konden alle belangstellenden niet meer bergen. De gehele dag zag men hoe de marinemannen druk bezig waren het schip zo licht mogelijk te maken r°r r^et lossen van munitie, water en one. De eerste poging om de oorlogsbo- te trekken begon dinsdagmiddag om half 4, De vijf sleepboten rukten aan k^„„OSSen' sehroefwater sloeg wit ora- 5 en- rusteloos kozen de scheepjes steeds nieuwe posities. Het mocht niet baten. De Zeven Pro vinciën zat vast en bleef vast. Omstreeks 1 P rJeni trekken dan ook ge staakt. De bemanningen van de sleep boten werden ®chter aan boord gehou den. Men kon tenslotte niet weten wat er zou gebeuren. Het werd donker en menigeen kwam nog een kijkje nemen De kruiser lag daar met alle lichten aan. Er werd nog hard gewerkt: in de nacht werd ongeveeer 1000 ton munitie en andere ballast gelost in landingsschepen. Het bakboordanker werd met ketting en al los gemaakt en naar de wal gebracht, 's Nachts om drie uur begonnen de ha venslepers weer hun posities in te ne men en met volle kracht te trekken. Vier van hen trokken met een fikse aanloop om zo meer kracht te kunnen zetten. Maar de kruiser week geen millimeter. Het werd steeds lichter. De nachtseinen werden vervangen door vlaggen. Getrok ken werd er nog steeds. De gehele bemanning, voor zover zij niet bezig was, werd naar het achter schip gedirigeerd. Onophoudelijk wer den door de luidsprekers bevelen ge geven. „Alle bemanningsleden die niet zijn ingeschakeld moeten zich verza melen tussen toren 3 en 4; de provoos ten zien er op toe dat iedereen erbij is". Zelfs kwam het bevel dat een aantal mensen hard van stuurboord naar bak boord moest lopen om te trachten zo beweging in het schip te krijgen. Wat tenslotte de oorzaak van het loskomen is geweest weet niemand; een feit is, dat om kwart over zes de kruiser be gon te glijden en even later onder luid gejuich van de bemanning, die enthou siast zwaaide naar een bootje met ver tegenwoordigers van radio en pers, weer in zijn element dobberde. Bege leid door zijn vijf kleine trekkers koos De Zeven Provinciën ligplaats op de rede. Aan de kruiser is nauwelijks nog iets te zien. Hij maakt een slagzij van onge veer 4 graden naar bakboord en de wa terlijn steekt ongeveer 30 cm boven de zee uit. Toen wij naar de haven van Den Helder terugkeerden gingen juist de beide slepers van Wijsmuller, die er ten slotte toch niet aan te pas gekomen zijn, uit elkaar. De Zeeland weer naar haar ligplaats in Den Helder en de Simson naar IJmuiden. Den Helder is weer een attractie armer. De Zeven Provinciën zal waarschijnlijk naar Rotterdam wor den gesleept, waar men in het dok de schade aan de bodem en de onderwater- apparatuur zal opnemen en herstellen. Een schatting van de opgelopen scha de is in het geheel nog niet te maken. Men verwacht, dat deze vrij aanzienlijk zal zijn, vooral omdat een dergelijk schip een vrij kostbare apparatuur be vat (zoals bijv. Asdic apparaten) die naar de ligging van de kruiser te oor delen precies op de plaats zitten, waar het schip de stenen raakte. De omstandigheden, waaronder gis teren gewerkt moest worden, waren bepaald niet gunstig. Stond er 's mor gens tijdens de stranding een harde noordwester, die vrij veel water op de keien bracht, 's middags waaide er slechts een.betrekkelijk „flauw briesje" en dan nog wel uit het zuidwesten, waardoor de basaltkeien tijdens hoog water niet eens geheel onder water kwamen te liggen. Daarbij kwam, dat „De Zeven Provinciën" zich geduren de de gehele dinsdag op de keien heeft gedrukt en dus vrij vast zat. Tijdens de pogingen van de sleepboten stonden toen vierhonderd koppen van de totaal zevenhonderd bemanningsle den op het achterdek van „De Zeven Provinciën" aangetreden, teneinde het evenwicht te vergroten. De Russische minister van buitenland se handel, Ivan Grigorjevitsj Kabanov, is van zijn functie ontheven en zal een andere taak krijgen. Dit is volgens Reu ter en U.P.I. gisteren in Moskou bekend gemaakt. Tot opvolger van Kabanov is benoemd Nikolai Patolitsjev, tot dusver eerste vice-minister van buitenlandse zaken. Kabanov is in 1951 door Stalin afgezet als minister voor de elektrische industrie. Hij gold toen als een bescher meling en medestander van Mikojan. In maart 1953, na de dood van Stalin, ontving hij zijn benoeming tot minister voor de buitenlandse handel. Westelijke waarnemers in Moskou menen dat Kabanov in deze functie goed werk heeft verricht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Gouverneur Faubus van Arkansas heeft gisteren een speciale vergadering Van Arkansas' wetgevende vergadering verzocht hem in een wetsontwerp de bevoegdheid te geven om de openbare scholen met name de centrale middel bare school van Little Rock te slui- F^nFi1^ enintegratie wordt opgelegd. komen. Hij zei. „De kwestie is ons on- RedH°rf!vTn ™°eten óf rechten verdedigen of ons er bij neerleggen" Dit meldt Reuter. Het door de gouverneur voorgestelde Wetsontwerp voorziet in een volksstem ming in het gebied van een eventueel gesloten school om binnen dertig dagen (e beslissen of de school gesloten blijft öan wel met toepassing van integratie Wordt heropend. In het eerste geval «uilen de fondsen, die voor de gesloten School waren uitgetrokken, toevallen ®an die inrichtingen van onderwijs, °Penbare èn particuliere, die de leerlin- ®en van de gesloten school opnemen. ■- Drie televisie-maatschappijen zonden faubus' toespraak over de Verenigde °'aten uit. Faubus betoogde in zijn toespraak, aai federale regering grondwettelijk geen mtegratie op openbare scholen kan af dwingen, omdat er geen duidelijk fede ral statuut over integratie op scholen f.dstaat. En zo dat toch het geval zou r'jn, dan is dit statuut ongrondwettig, yhdat de bevoegdheid voor de controle d? de openbare opvoeding door de staten dimmer aan de federale regering is vcrgedragen, aldus Faubus. Hij waarschuwde volgens U.P.I. ten- jotte, dat er opnieuw ongeregeldheden uilen plaats hebben, als de rasseninte gratie met geweld wordt doorgevoerd. tv^e Amerikaanse luchtmacht heeft gister- Van te CaPe Canaveral een proefraket enri-Vijf trappën gelanceerd, bestemd voor ®eut 20ek van 11086 luchtla®en' Dit meldt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1