B enzinestation overvallen Zware straffen tegen de daders geeist Acht maanden geëist wegens bigamie Vier jaar voor directeur Ammerstolse spaarbank a Botsing tussen Libanees leger en opstandelingen ki K m i Ongeveer drie ton verduisterd T ennisinterland m Wernher von Braun nog steeds ziek Hammarskjöld in Beiroet: Ook de Russen kregen geen raket naar de maan Nasleep van rel in Amsterdams cabaret KRUISWOORDRAADSEL De Dochter iraxx de ft MET FEESTNEUZEN OP Vaughan Williams overleden Eerbetoon voor tan Williams Officier van justitie eist Vaughc Zijn lezing op ruimte vaartcongres uitgesteld ARSENAL vraagt andere nummering NU EEN DRAW VOOR BRIDGERS Ronde van Zwanenburg gaat door Zondag E.D.O.Longa Omzetting van voor waardelijke straf gevorderd T.Y.B.B.H.B.C. echte „Cup-match" Oude kleuren terug in sporttenue van Z.H.C. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 PAGINA Duw- en dring-probleem kwelt atletiekfederatie v- k "TO? fa e, ft v t Ml Katholieke Illustratie WIELERNIEUWTJES Tsjechische atlete wil in Zweden blijven JEUGDTOERNOOI HBC Kors weer naar H.B.C. Benoemingen in het aartsbisdom ZANDVOORT Oplossing kruiswoordraadse1 van dinsdag MIIl/lUllUlKIJill 56 - Of Olaf bereid is, op Arnars voorstel in te gaan, zal Eric nooit te weten komen, want terwijl zij nog in een gespannen stilte bijeen staan, rukt Arnar zijn weerloze prooi ineens achteruit en staart verblekend over de vlakte. Als Eric zijn richting volgt, ziet hij een ruiter in adembenemen de vaart nader stormenThorfinn Snelvoet! „Ga hem tegemoet!" brult de onverlaat Eric toe, „en zeg hem waar het op staat. Vlug een beetje." Er zit voor Eric niets anders op, dan te gehoorzamen. Zodra Thorfinn de Noor man in het oog krijgt, zwenkt hij zijn ros naar hem toe en in korte zinnen vertelt Eric de ander in wat voor hachelijke toestand zij zowel als het meis je verkeren. Thorfinn knikt ernstig en denkt even na. „Hij zal pogen te vluchten over het meer," mompelt hij. „Zo is hij ook hier gekomen, natuur lijk om zijn spoor te verbergen. Toen ik er op uittrok om hem te zoeken, heb ik een bootje aan deze zijde van het meer gevonden. Ik vermoedde toen reeds, dat het van hem was. Waarschijnlijk zal hij hier nu weer gebruik van maken." Een schorre kreet doet hen opkijken. Olaf weert zich als een razende om aan Svelns greep te ontkomen en de reden hiervoor is maar al te duidelijk. Arnar heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om te ver dwijnen. „Goed," wendt Eric zich gejaagd tot Thorfinn, „probeer hem voor te komen, misschien krijgt ge de kans hem onverhoeds neer te schieten. Wij zullen hem volgen en hem zoveel mogelijk bezig houden." Haastig de mannen uiteen en terwijl Eric naar de anderen terugkeert, duwt Olafs burcht Erwin met een onverzettelijk gezicht de oude Hejge van zich af. „Mijn helm en mijn zwaard. Breng ze mij......" mompelt j>iee en zwaar tegen de muur leunend. „Ik moet Thorfinn vinden, en Arnar." en. Precies een jaar geleden pleegden drie mannen een overval op het benzine pompstation aan het verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht. Twee hunner hadden In juli een overval gepleegd op een tankstation aan de rijksweg Amsterdam- Utrecht nabij de hoofdstad, en voorts stond een reeks van inbraken op hun naam. Thans stond het drietal In hoger beroep voor het gerechtshof te Amster dam terecht De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, eiste tegen de al twaalf maal veroordeelde 48-jarige koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, negen jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Tot deze straf had de rechtbank te Haarlem, na een eis van 12 jaar, hem veroordeeld. H. had deelgenomen aan de overval op het tankstation bij Utrecht en bekende voorts zijn aandeel in de inbraak in hotel „Duin en Kruidberg" te Santpoort, waaruit in april 1957 enige schilderijen en kandelaars waren gesto len. Voorts had hij tezamen met de tim merman Van W. ingebroken in een ju welierszaak in Zeist in mei 1957 en in een bontzaak in maart van dat jaar te Bilthoven. Tezamen met de metselaar G. had hij tenslotte een inbraak ge pleegd in een woning te Zeist waaruit een aantal bontjassen werden gestolen. Voordien had de koopman, doch dit was hem niet ten laste gelegd, zich nog schuldig gemaakt aan een aantal inbra ken elders in het land. Tegen de 25-jarige metselaar G. uit Haarlem, die tezamen met de timmer man Van W. de overval op het pomp station aan de rijksweg Amsterdam- Utrecht had gepleegd en eveneens had meegedaan aan die op het tankstation te Utrecht, eiste de procureur-generaaa bevestiging van het vonnis van de Haar lemse rechtbank: zeven jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest Tegen de 30-jarige los werkman D. van H. uit Hillegom, die 4 weken op het pompstation aan de rijksweg Am sterdam-Utrecht had gewerkt en daar over inlichtingen aan Van W. had ver strekt, eiste de procureur-generaal be vestiging van het vonnis van de Haar lemse rechtbank: 3 maanden terzake van opzetheling. H. had voor zijn tip f 200 ontvangen. De buit van de overval op het tank station op het verkeersplein Oude Rijn bedroeg slechts f 125 en die van het sta tion nabij Amsterdam ongeveer f 9000. Oorspronkelijk was het trio van plan geweest in de nacht van 25 op 26 aug. vorig jaar een inbraak te plegen in. een juwelierszaak aan het Noordeinde in Den Haag. De metselaar G. had echter de daarvoor benodigde glas snijder in zijn sok verstopt en beweerde in Den Haag het apparaat niet meer te hebben benut. H. moest zo ver klaarde de metselaar dringend geld hebben en besloten werd „dan maar een benzinestation te pakken". Men belandde al rijdende bij het verkeersplein Oude Rijn en met feest neuzen op togen de mannen te voet naar het tankstation, waar G. met twee pistolen gewapend naar binnen ging. Hij dreigde daarmee de hevig geschrok ken 45-jarige pompbediende G. Blüm en waarschuwde hem geen alarm te slaan en de sleutels af te geven. Alleen de inhoud van het geldkistje namen de mannen mee. De safe, waarin ongeveer 11.000 gulden lag, lieten zij ongemoeid. De Engelse componist Ralph Vaug han Williams is dinsdag op 85-jarige leeftijd in Londen overleden. Vaughan Williams, door velen be schouwd als de grootste Engelse com ponist van heden, was een zeer pro ductief componist. Hij schreef negen symfonieën, enige opera's, instrumen tale en vokale werken, met inbegrip van ongebruikelijke werken als „Mars voor blaasorkest van het Leger des Heils" en een werk voor mondharmo- nika en orkest. Jarenlang woonde hij in vrijwel vol maakte afzondering in Dorking, Sur rey. In 1953 huwde hij met Lrsula Wood en toen verhuisde het echtpaar naar Londen. Ralph Vaughan Williams was 12 ok tober 1872 in Down Ampney geboren. Aan het Royal College of Music te Lon den studeerde hij onder leiding van Parry en Stanford. Daarna is hij enige tijd organist geweest aan de South Lam beth kerk in Londen. In Berlijn is hij vervolgens bij Bruch lessen gaan ne men en in Parijs heeft hij bij Ravel, die drie jaar jonger was dan hij, gestu deerd. Zijn belangrijkste composities verschenen na die tijd: zij werden op vele muziekfeesten uitgevoerd. Na de eerste wereldoorlog werd hij dirigent van het Bachkoor en professor voor compositie aan het Royal College of Music te Londen. Vaughan Williams baseerde zich in composities als de „Norfolk Rhapso dy" (1906—1907), „In tht Fen-country" en de „Pastorale symphonie" op het volkslied. Zijn gevoel voor mystiek en »zijn dichterlijk gemoed manifesteren zich in titels en stemmingen van com posities als „Five mystical Songs" (1911) en de „Sea Symphony" (1910). In zijn vijfde symphonie (1943) onderkent men Invloeden van Sibelius' 7e symphonie. Zijp. negende symfonie voltooide hij kort na zijn 85e verjaardag. De koopman H. verklaarde, dat hij helemaal geen zin had gehad in deze overval. „Wij worden voor de recht bank te Haarlem uitgekreten als de grote gangsters, maar er brak een paniek onder ons uit en wij zijn hard weggelopen" Correct en bedachtzaam sprekend, zijn woorden met theatrale gebaren onderstrepend, betoogde de koopplan nadrukkelijk, dat hij niet de leider van de bende was geweest. „Ik wil mijn schuld niet verkleinen en aan vaard de consequenties daarvan". In maart 1955 was H.. die aan suikerziekte lijdt, uit de gevangenis ontslagen en had gepoogd weer aan de slag te ko men. Hij was achtereenvolgens uit drie betrekkingen ontslagen toen men er achter kwam. dat hij in de gevangenis had gezeten. „Er was voor mij geen plaats meer in de maatschappij", aldus verdachte, die toen uit stelen was ge gaan en later met zijn medeverdachten in contact was gekomen. De procureur-generaal rekende de koopman de overval op het pompstation zwaar aan „Dit zijn delicten, die de meeste schrik in Nederland verwekken. Het is een doelwit voor misdadigers, dat voor de hand ligt. Of men moet het pompstation tot een versterkte burcht maken of dusdanige rigoureuze straffen geven, die klinken als een klok. Er moet een afschrikwekkende werking vanuit gaan. Deze moeten wij beschou wen als een buitengewoon gevaarlijk inbreker en overvaller", aldus de pro cureur-generaal, die uit het oogpunt van algemene preventie de reeds ver melde zware straf eiste. De verdediger verzocht het hof de koopman niet zwaarder te straffen dan zijn medever dachten. In zijn laatste woord zei H.: „Ik heb mijn leven volkomen verknoeid. Ik heb niet voor mijn plezier gestolen maar het was voor mij leven of sterven". Uitspraak 9 september. Acht maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank geëist tegen een 42- jarige uitvoerder, die bigamie heeft ge pleegd. Hjj bekende. Hij kon daar trouwens ook moeilijk onderuit, want bij de burgerlijke stand in Nieuwer-Amstel, waar hij deze maand voor de tweede maal in het huwelijk trad, ontdekte men nog dezelfde dag dat hij reeds sedert 1945 getrouwd was. Zijn wettige echtgenote en zijn kinderen wonen in Gorredijk. Uit het verhoor bleek dat verdachte 5 juli van dit jaar uit Nieuw-Guinea was teruggekeerd, waar hij opzichter was bij een Nederlandse maatschappij. Tijdens zijn verblijf aldaar was hij via brieven in contact gekomen met een jonge vrouw uit Amstelveen. Ze stond hem bij zijn aankomst op het vliegveld op te wachten. Hij ging eerst nog naar zijn vrouw en kinderen in Friesland, maar keerde kort daarop naar Amstel veen terug. 23 juli liet hij zich in de gemeente Nieuwer-Amstel inschrijven en de volgende dag reeds liet hij zijn voor genomen huwelijk met zijn vriendin re gistreren. Op de dag van het huwelijk 7 augustus kwam de onregelma tigheid bf de burgerlijke stand in deze gemeente aan het licht. Hij werd enkele uren na de huwelijksplechtigheid gear resteerd. De officier van justitie achtte het een ernstig feit en een grote inbreuk op de bepalingen van de burgerlijke staat. Uitspraak 9 september a.s. Op het congres van de internationale atletiekfederatie te Stockholm heeft het bestuur voorgesteld, teneinde herhalin gen van de chaos, die tot de diskwalifi catie van Rawson hebben geleid, te voorkomen, de eerste twee bochten van de 800 meter in banen te laten lopen. De leden van het congres werden uit genodigd meer voorstellen te doen, die kunnen leiden tot de oplossing van het duw- en dring-probleem op de 800 me ter. Dinsdagavond zijn de huldebetuigin gen binnengestroomd van de vooraan staande Engelse musici na de dood van de „deken" van de Engelse muziekwe reld, de componist Vaughan Williams. Sir John Barbirolli, die William's „Fantasia" dirigeerde ter herinnering aan de overledene, heeft verklaard, dat het een onberekenbaar verlies is. „Hij bestreek een absoluut verbazingwek kend gebied. Hij was een van de volledigste mensen, die ik ooit heb ge kend. Hij hield van zjjn werk, hij hield van eten, drinken en het goede gezel schap van zijn mede-musici." Sir Arthur Bliss, Master of the Queen's music heeft gezegd, dat Williams de wereld „onvergankelijke werken" heeft nagelaten. „Wij voelen ons gelukkig door al de grote dingen, die hij voor de muziek van Engeland heeft gedaan." Sir Malcolm Sargent zei: „Het is ver schrikkelijk, dat binnen een jaar tijds de twee grootste levende figuren van de muziek van heden, Sibelius en Vaughan Williams, zijn heengegaan." Lord Provost Ian Johnson Gilbert, voorzitter van de Edinburgh festival society, verklaarde, dat hij voor allen op het festival sprak, wanneer hij de dood van Williams „een groot verlies, een diep-betreurd verlies voor het En gelse muziekleven" noemde. „Er is bijna geen gezin in Ammerstol, of een lid ervan is wel door u getrof fen. Eigenlijk was u de spaarbank." Aldus zei dinsdag de president van de strafkamer, mr. P. J. C. Schipper, tegen een 60-jarige accountant, tevens directeur van de Ammerstolse spaar bank, die voor de rechtbank te Rotter dam terecht stond. De officier van jus titie, mr. I. H. van de Roemer, eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte was verduistering, oplich ting en valsheid in geschrifte ten las te gelegd. Alles bij elkaar zou door zijn schuld ongeveer drie ton in ge middeld tien jaar tijd verdwenen zijn. Volgens de dagvaarding zou hij be dragen, variërend van 27.000 tot 350, geld van inleggers op de spaarbank, onder wie 185 schoolkinderen, verduis terd hebben van januari 1952 tot febru ari 1958, in totaal ongeveer 64.900 Het geleden verlies per spaarder is gemiddeld 460. De rente kon men niet als verduistering aanmerken, aldus de officier. Vervolgens zou ver dachte 9.600 van de ..Nezifo" ta Den Haag verduisterd hebben. Het der de en vierde punt van de dagvaarding betrof oplichting in 1956 en '57, 4.000 ten nadele van een veehouder en 17.000 ten nadele van een caféhouder. De valsheid in geschrifte tenslotte had betrekking op het vervalsen van ver zegelde volmachten voor een onteige ningsprocedure. In 1934, toen hjj nog hoofdonderwijzer was, begon verdach te tevens een praktijk als accountant. Hij was in dat jaar directeur van de Ammerstolse spaarbank geworden. Verschillende kassen zou hij toen zijn gaan vermengen. In 1947 liet hij zijn ambt als hoofdonderwijzer schieten. In die tijd zouden de kastekorten nog aan te vullen zijn geweest, aldus de offi cier. Toen verdachte zijn vaste salaris moest missen, /erden de knoeierijen groter en controle kreeg hij niet. De commissarissen van de stichting Am- merstolsche Spaarbank zouden niet voor hun taak berekend zijn geweest en dreven geheel op verdachte. Bij de Ned. Spaarbankbond wilde men zich niet aansluiten. Kritiek werd zowel door de offi cier als de verdediger, mr. J. van Meurs, geleverd op de belasting dienst in Gouda. „Als van deze zijde was ingegrepen zou alles veel eer der zijn uitgekomen," aldus de offi cier. Vóór 1952 kreeg verdachte steeds aanmaningen en dwangbeve len, en toen hij tenslotte geen aan giftebiljetten meer invulde, sloeg men hem ambtshalve aan. Vijf jaar lang heeft dit geduurd, zonder dat er een onderzoek door de belastingen werd ingesteld. Hoewel een oproep is gedaan aan al len, die een boekje van de Ammerstol se spaarbank hebben, dit aan de rijks politie te sturen, heeft met iedereen daar gehoor aan gegeven. heeft men niet alles meer najnmnen eaan. want do administratie was bil zender gehrekkig. - De verdachte gaf alles toe. Ook dat hij per jaar o'n ƒ43.000 voor zichzelf gebruikte, terwijl zijn bruto-mkomen gemiddeld twintig mille bedroeq. leefde ver boven zijn stand. „Neziio in Den Haag was degene die lont be gon te ruiken. „Nu Is het spel uitge speeld", had verdachte toen gezegd, en was zelf naar het hoofdbureau van po litie te Rotterdam gegaan met de me dedeling „Ik heb ongeveer een ton ver duisterd." Dat was op 18 februari jl.; dat het ver. duisterde bedrag veel groter was, zou h\j niet geweten hebben. „In de cel is mijn cliënt tot het besef gekomen wat hij eigenlijk allemaal ge daan heeft", aldus de verdediger in zijn pleidooi. „En hij is daar zo van ge schrokken, dat hij een paar keër een lichte hartaanval heeft gehad." Mr.van Meurs schetste het leven van deze man, die uit een eenvoudig gezin kwam en „hogerop" wilde komen. Hij heeft altijd „de grote man" willen zijn. „Ik begrijp, dat ik een zware straf verdiend heb", was het laatste woord van de verdachte. <vr \j f i Daar dr. Wernher von Braun nog steeds ziek is heeft hij ook vandaag zijn aangekonJ.gde lezing op het Ruimte vaartcongres te Amsterdam niet kun nen houden. „Dit zal later gebeuren", zo werd medegedeeld. Ook andere sprekers lieten verstek gaan of hadden hun onderwerp gewij zigd. Een speciale commissie brengt rapport uit over de vraag of de zetel van de internationale federatie van ruimtevaartverenigingen van Baden in Zwitserland naar elders moet worden overgebracht. Het bestuur van Arsenal heeft ver gunning gevraagd om de spil voortaan als „3" in plaats van als „5" te numme ren. De linksback zou dan het nummer „4" iriplaats van „3" Krijgen en de rechtshalf „5" in plaats van „4". George Swindin, vroeger doelverdedi- ger en thans manager van Arsenal, noemde een verandering logisch. „De midhalves hebben al zo lang als centrale backs gespeeld, dat hun nummering daaraan dient te beantwoorden", aldus Swindin. Dag Hammarskjöld, de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, heeft er zich gisteravond ter plaatse van kunnen overtuigen, dat ook in Libanon de huidige status quo bijzonder wankel en hachelijk is. Hij kwam gisteravond, op doorreis naar Amman, in de Liba nese hoofdstad, Beiroet, aan, waar juist een treffen plaats had tussen opstande lingen en eenheden van het Libanese leger. By het gevecht zUndr.e opstan- ^tüejs" ^treden.' Zoals bekend, Libanese leger tegen de opstandelingen op met het vermelde resultaat. De onlangs gekozen maar nog niet in functie zijnde president Foead Sjehab is er maandagavond niet in geslaagd vijf oppositieleiders te over reden hun huidige posities op te ge ven en de algemene staking te be ëindigen. Zij zullen dit pas doen wan neer de „verrader" Sjamoen als pre- In de twaalfde ronde van het toernooi om het Europese bridgekampioenschap heeft Nederland gelijk gespeeld tegen Denemarken. Van die ronde zijn de uitslagen: Frankrijk versl. Finland 5034. Italië versl. België 59—46. Egypte versl. IJsland 5945. Zweden versl. Spanje 4841. Groot Brittannië versl. Noorwegen 83—22. Ierland versl. Oostenrijk 5434. Denemarken onbeslist met Nederland 53—53. Italië leidt thans met 22 pnt„ gevolgd door Frankrijk met 20 en Groot Brit tannië met 20 pnt. delingen gedood en zes gewond. Een Canadese officier, lid van de groep waarnemers van de V. N., werd door zes kogels getroffen en is in een zieken huis overleden. Dit is het eerste grote incident sinds de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties vorige week de z.g. „Arabische resolutie" voor het Midden-Oosten heeft aanvaard. Een Mohammedaanse jeugdorganisa tie in Beiroet zond gistermorgen de waarschuwing uit, dat zjj de Amerika nen zou aanvallen, als die niet binnen 72 uur vrijwillig het land zouden ver laten. Gistermiddag ondernam een groep rebellen een poging om de stel lingen binnen te dringen, die de Ame rikanen langs de grote weg naar de luchthaven hebben aangelegd. De Ame rikaanse troepen hadden het bevel ge kregen niet te vuren. In hun plaats trad nu een afdeling pantserwagens van het Nu het op 6 september a.s. zestig jaar geleden zal zijn dat koningin Wil- helmina werd ingehuldigd, brengt het nummer van deze week enige foto's van deze historische plechtigheid. Ver der is er een causerie over de oude Commanderie van Sint Jan, eertijds hospitium en klooster, een stukje Oud- Nijmegen, dat vermoedelijk wel zal ver dwijnen. Een reportage over de olie boringen in Rijswijk en het deftige Marlot in Den Haag vertelt een en an der over de positie van Nederland als oliewinnerid land; het komt na Oosten rijk en Duitsland als derde in Europa. Rogier van Aerde is in Cinecita ge weest, de Italiaanse filmstad, en schrijft een humoristische verhaal over drukte en kabaal bij de opnamen voor de zo veelste film Ben Hur, die natuurlijk weer kolossaalder en duurder wordt dan de vorige. Bij een paar mooie kleurenfoto's wordt de geschiedenis ver teld van de wedijver tussen de Britse en de Amerikaanse zeilsportenthousias- ten, waarbij de Britten het al vele ja- ren tegen de Amerikanen hebben moe- ten afleggen. Interessante foto s illu streren de reportage van een Deens fotograaf over zijn ontmoeting met Mo- lotov, die door Khroesjtsjev is gedegra deerd tot gezant bij de Mongoolse Volks republiek. Het filmverhaal „Het dal van de vrede" wordt in dit nummer beslo ten. De karakteristiek der week handelt dit maal over Jacques Soustelle, offi cieel voorlichter nummer één in Frank rijk. Het korte verhaal „Bevrijding" is van Annie Salomons. Jan Cottaar schrijft over de televisie, „een. gevaar en een prikkel." loopt president Sjamoens ambtster mijn op 24 september af. In een communiqué van de oppositie leiders wordt gezegd, dat de oppositie in de regering wil worden opgenomen nadat Sjehab zijn ambt heeft aanvaard. Sjehab zou ervoor moeten zorgen dat de Amerikanen onmiddellijk het land verlaten zonder dat op internationale regelingen wordt gewacht. Ook de waar nemers der Verenigde Naties zouden moeten vertrekken. Het antwoord van Sjehab op de eisen is niet bekend. Volgens berichten die D.P.A. uit di plomatieke kringen in Oost-Berlijn heeft verkregen, zouden de Russen in augus tus drie mislukte pogingen hebben ge daan om een maanraket te lanceren. Deze berichten zijn gebaseerd op ge lijkluidende uit Moskou, Warschau en Praag. De raketten zouden kort na de start op een geheim gehouden basis in Siberië zijn ontploft. De Russische maanraketten zouden een verbeterde uit voering zijn van het type waarmee Spoetnik III de ruimte werd ingeschoten De eerste poging zou ondernomen zijn vóór het mislukte schot van de Ameri kanen op de maan. De Russische geleerden zouden van mening zijn dat de drie mislukte pogin gen niet zonder nut zijn geweest en hun talrijke aamvijzingen hebben gegeven. Midden september zal een vierde po ging worden gedaan. Een vooraanstaan de Russische raketdeskundige zou tegen Poolse collega's hebben gezegd dat deze poging hoogstwaarschijnlijk met succes bekroond zal worden. De wielerronde van Zwanenburg voor adspiranten gaat door. Onder de deel- nemertjes, die van start gaan voor een wedstrijd over 25 kilometer op het In dustrieterrein parcours in Zwanen burg, bevinden zich de Sasse.nheimer Bart Zoet, de meest succesvolle ren ner bij de adspiranten, de Haarlem mer Fennis en Van Schie, de Amster dammers Schuuring en Schuyt; Zomer en Schouten uit Halfweg en vele ande ren. De Lisser Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" neemt zondag 7 sep tember in de omgeving van Gouda deel aan het clubkampioenschap van Zuid- Holland. De ploeg, die aangevoerd wordt door de veteraan H. Slingerland uit Sassenheim, bestaat verder uit de amateurs Jan van Dijk en Siem v. d. Poll uit Lisse, de nieuwelingen Wim Janssen (Noordwijkerhout)Jos Koop (De Zilk) en G. van Saasse (Nieuw Vennep). Het Haarlemse „De Kampioen" heeft in de amateurs Coen Visser en Toon Rutte twee serieuze kanshebbers voor het militaire wegkampioenschap, dat zaterdag 13 september over 150 kilo meter in de omgeving van Schaarsber- gen wordt verreden. Start en finish zjjn op het terrein van de Oranjekazerne. De Tsjechische verspringster Rozkos- na, die aan de Europese kampioenschap pen heeft deelgenomen, is niet met het Tsjechische team naar huis terugge keerd. Zij heeft zich tot de Pollt,ie Stockholm gewend met het verzoek om politiek asyl. Het komende week-end" zal de inter nationale tennis-ontmoeting Nederland- België gespeeld worden op de banen van het Tennispark Groenendaal te Heemstede, alwaar een accomodatie in reedheid is gebracht voor 600 zit- en 200 staanplaatsen. Het internationale contact met België dateert van 1909, met als enige onder breking de beide wereldoorlogen. In den beginne (van 1909 t/m. 1933) wer den alleen herenpartijen gespeeld. Tot aan de eerste wereldoorlog was er een duidelijk Belgisch overwicht, daarna tot 1933 was er een duidelijk Nederlands overwicht (van de 14 wedstrijden won Nederland er 10). Inmiddels was in 1930 naast de heren wedstrijd ook een dameswedstrijd ont staan: tot 1933. Van deze vier ontmoe tingen won Nederland er één, België twee, terwijl één wedstrijd onbeslist eindigde. Uit deze twee wedstrijden naast elkaar, dames en heren, groeide tenslotte de gemengde wedstrijd. Met uitzondering van de allereerste gemengde wedstrijd, die uit 44 partijen bestond, worden in deze interland 34 partijen gespeeld. Hierin heeft België van het begin af een meerderheid ge toond. Slechts éénmaal in die jaren van 1934 tot aan de tweede wereldoorlog was er een gelijkspel (17-17). Geen en kele overwinning viel onze ploeg ten deel. Die kwam pas na de laatste oorlog in 1946 (18-16). Een tweede zege volgde het jaar daarop in Spa. Hierna was het wederom België dat de toon heeft aan gegeven, met uitzondering van de jaren 1952 in Noordwijk en 1956 in Velp. Ook dit jaar beschikt België over twee spe lers van de Europese top: Mej. Mercelis en Brichant. Interessant zal de kracht proef zijn van de jonge Maris, onze Nederlandse kampioen, tegen de ervaren en geharde Brichant. Zondag 31 augustus organiseert H.B.C. het jaarlijks jeugdtoernooi op de nieu we velden van het Sportpark aan de Cruquiusweg te Heemstede. Tien ploe gen nemen hieraan deel, t.w. in poule 1: R.C.D. (Dordrecht), Rood Wit (Amster dam), RKAFC (Alkmaar), Quick Steps (Den Haag), H.B.C. In poule 2: Lisse, Onze Gezellen (Haarlem), V.V.Z. (Zaan dam), A.D.O. (Heemskerk), Wilskracht (Amsterdam). Het toernooi wordt voorafgegaan door een vlaggenparade. Deze is om 12 uur 10 precies, waarna om half één de wed strijden beginnen. In het competitieprogramma van het betaalde voetbal, 2e divisie A is voor a.s. zondag 31 augustus een wijziging gekomen. De wedstrijd EDO-De Valk gaat niet door. Daarvoor in de plaats is vastgesteld de wedstrijd EDO-Longa. P. Kors, oucT-HBC-lid, heeft vervroeg de overschrijving gekregen om weer voor HBC uit te komen. De 36-jarige Th. van der V. uit de hoofdstad, die betrokken is geweest bij de rel in een cabaret op het Thorbecke- plein te Amsterdam, werd ruim twee jaar geleden door het gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot zes maanden, waar van drie voorwaardelijk meteen proef tijd, die op 1 december a.s. eindigt. Dins dagmiddag heeft de procureur-gene raal de omzetting van deze voorwaar delijke in een onvoorwaardelijke straf gevorderd naar aanleiding van het ge beurde in het cabaret op dinsdagavond 29 juli j.l. De verdediger van Van der V., mr. M. H. Huygens uit Den Haag, heeft zich tegen deze omzetting verzet. Van der V. was niet bij de behandeling voor het gerechtshof aanwezig, omdat de hem behandelende geneesheer het hiet wenselijk achtte, dat hjj zijn kuur in een psychiatrische kliniek zou onderbreken. Hij is n.l. na het voorval in het cabaret opgenomen in de kliniek voor het on dergaan van een psychiatrische be handeling en een anti-alcoholkuur. Het hof zal op 9 september uitspraak doen. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J- Alfrink, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer F. J. Schimmel als pastoor te Elden en benoemd tot pastoor te Elden de zeereerw. heer H. J. A. Bonke qn tot pastoor te Hattemmerbroek de zeer eerw. heer P. J. Soethof, die kapelaan was te Enschede (O.L.V. v. Altijddu rende Bijstand). In een bepaald echte „cup"-sfeer hebben TYBB en HBC elkaar dinsdag avond ontmoet in de strijd om de KN- VB-beker. De wedstrijd werd gespeeld op het gloednieuwe sportpark van HBC, waarbij tevens de lichtinstallatie in ge bruik werd genomen. Dit geschiedde na de rust. De eerste helft van deze harts tochtelijke voetbalkamp, waarvoor gro te belangstelling bestond, was met een gelijke 0-0 score geëindigd. In de twee de helft nam HBC door Spann de lei ding waarna Blom voor de gelijkmaker zorgde, waarbij 't bleef, ook na vier maal zeven en een halve minuut verlenging. Strafschoppen moesten dus de beslis sing brengen. De eerste serie van vt)f bracht geen resultaat. Eerst bij de 19e strafschop werd het pleit beslecht. TY BB werd winnaar en komt thuis in de derde ronde tegen DIO. Van het komende hockeyseizoen 1958- 1959 al zullen de leden van de Zand- voortse hockeyclub ZHC, als zij aan competitiewedstrijden van de KNHB deelnemen, uitsluitend in de nieuwe sporttenue zwart shirt met een gele V-streep en zwarte broek mogen spe len. Dit heeft de hockeybond het be stuur van de ZHC meegedeeld. In feite is dit nieuwe sportcostuum al heel oud: jaren geleden speelde de Zandvoortse hockeyers eveneens in dit tenue. Daar na is het wat experimenteren geweest, eerst met oranje rode shirts en rood bruine broek, later met zwarte broek. Nu echter is gebleken, dat geen fabri kant langer dan een jaar de kleur van het shirt oranjerood kan garanderen heeft het bestuur besloten weer tot het oude, wel verkrijgbare shirt terug te keren. De zwarte broek werd de laat ste tijd reeds gedragen. Voor de competitie van de KNHB worden op 21 september de eerste wed strijden gespeeld. De teams, die in de Onderbond Noord-Holland uitkomen beginnen later aan de competitie. Vóór de wedstrijden in competitieverband be ginnen, ontmoeten de hockeyers elkaar reeds op zaterdag 13 september als de jaarlijkse algemene ledenvergadering zal worden gehouden. Met de zomer- training voor de jeugd is maandag een aanvang gemaakt; de jeugdtraining wordt geleid door de heer Kelder. De senioren kunnen van heden af des za terdags op 't sportveldencomplex Duin- tj es veld gaan oefenen, 't Eerste dames elftal speelt in de komende competitie pmet Alkmaar, Alliance III, BDHC V, Ever Swift, Pinoké, Terries en Straw berries II. Het eerste herenteam is in gedeeld in de promotieklasse bij Alk maar, Amsterdam IV, BMHC IV, Gooi- se H.C. II, Pinoké en Strawberries. In de derde klasse speelt Zand- voort II heren met Eechtrop III, Ever Swift, HBS III, Hermes I en Leiden V. Zandvoort III zal in de vierde klasse strijd moeten leveren tegen BMHC VII en IX, AMVJ II. HBS V, Pinoké II, VW II en Alkmaar IV. Horizontaal: 1. Europese vulkaan; 5. iedere; 8. reeks; 9. angst; 12. pers. voor- naamw.; 13. jongensnaam; 14. familielid; 16. Engels telwoord; 18. niet vast; 20. wiel; 22. meisjesnaam: 24. gevangenis; 25. godin; 26. eenh. v. stroomsterkte (afk.)28. netto (afk.)30. koor; 32. meis jesnaam; 34. landbouwwerktuig; 36. ko ningszetel; 38. Frans pers. voornaamw. 39. wapen; 40. romeins keizer. Verticaal: 1. dus (Lat.).; 2. duur van eb en vloed; 3. gegroet (Lat.); 4. lid woord; 5. boom; 6. afstandsmaat (afk.); 7. vogel; 10. cilinder; 11. godheid; 13. inwendig orgaan; 15. strijdperk; 17. vis- gerei; 19. boom; 21. zangstem; 25. stand; 26. houding; 27. voor; 29. Europese hoofd stad; 31. wandversiering; 33. zijrivier v. d. Donau; 35. bevel; 37. in orde (afk.)i 38. titel (afk.). Horizontaal: 1. controverse:ro_e£olT basalt; 3. ergens, - pias; 4. r> m 7 5. reparatie; 6. ib - lake"' g Main' eer, - kenau; 8. rekel, - u irtvlio lever; 10. U.A., - iets, - eng' ll' löylle- trio. Verticaal: 1. creatie, 2_ oord, - beraad; 3. neger^.-,, Jremél, K.i va, Uiver; bargo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2