Raadsleden gispen een collega, die gemeente niet betalen wilde Hotel Bouwes hoeft geen theater meer te bouwen Burgemeester Van Fenema neemt afscheid van scheidende raadsleden Dr. D. H. Peereboom Voller I2V2 jaar burgemeester Toneelgroep uit België treedt op KIPPENBUURT IN SANTPOORT MOET VERDWIJNEN m ZANDVOORTSE GEMEENTERAAD Begin 1959 wordt recreatieplan in uitvoering genomen in Haarlem Met„Ickdien "van Herman Teirlinck Bloemenheuvel in september in gebruik Geslaagd koorfeest in Spaarndam Volkscredietban k Collecte ten bate van t.b.c.-bestrijding WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 De Kennemerduinen Bramenpluk vrijdag ten einde ?e?n benJ,lrr?einigingen het ter- rem Deperkt. Aangezien thans alle bra- 30 jaar ervaring Telefunken Radioverkoop en Reparatie Films: "TSSTV.Wif ara ea de pijl, M 1, L2D04:.15De7Ze„0n9.iruuRr0bin H°0d' 14 McmbRVaATTi:30°'Ju?Or3 Van de Rebellen- Muziek en Toneel: Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem PTT-tentoonstelling voor de jeugd Van half september tot half december Orgelconcert Aanwinsten r.-k. lees zaal en bibliotheek Raadslid in 't krijt ZANDVOORT BLOEMENDAAL reddingsbrigade?1"' B'B' en de Frank0riikraZiln Zuidkust van SANTPOORT Nieuwe r.-k. speeltuin in gebruik genomen Directiekeet BLOEMENMEISJES NAAR HAMBURG Krijgt Tinholt-collectie er een onderdak? Zilveren jubileum bij Droste Zeilwedstrijden op Spaarne in Haarlem Faillissementen O VER VEEN Meisje valt van eerste etage BLOEMENDAAL Expositie in wachtkamer van raadhuis Beurs van Amsterdam Beurs van New York SSHSSS Fandaag of morgen zullen de op bovenstaande tekening van Jan Makkes weergegeven landelijke huisjes op de hoek van de Platvoetstraat en Uitendaalstraat in Santpoort-station aan slopers worden prijsgegeven. Van lieverlede verdwijnen steeds meer van dergelijke pittoreske bouwvallen in de „Kippenbuurt", zoals de straatjes tussen Wüstelaan en de Jan Gijzenvaart door oude Santpoorters genoemd worden. De meeste huisjes zijn al door het ge meentebestuur van Velsen aangekocht voor de sloop. Het zelfde zal mettertijd ook moeten gebeuren met de nog geen veertig jaar geleden gebouwde woningwethuizen in de aan grenzende „Èlta-buurt". Ongeveer negentig woningwetflats in „hoogbouw" zullen „te zijner tijd" de plaats innemen van de beide te slopen buurtjes, die bij gebrek aan beter nog bewoond worden, al zijn de huizen daarvoor uit hygiënisch oogpunt nauwelijks geschikt. Rouwig mag men eigenlijk allerminst zijn om het ver dwijnen van een schilderachtig stukje oud-Santpoort, dat wat bouwtrant betreft enigszins doet denken aan dorpjes in de Peel. Dat is geen wonder, want de huisjes zijn honderd jaar en langer geleden toen er nog geen sprake was van het forensen-oord Santpoort-station en de buurtschap daar de zuid-oosthoek van Noord-Brabant, die op de destijds „Jangijzenvaart" heette gebouwd door „emigranten" uit florerende garen-, linnen- en kleerblekerijen in de buurt werkten. Het waren vaak zuinige en hardwerkende lieden, die kippen en andere winstgevende huisdieren hielden en er meestal in slaagden na enige jaren elders (in Haarlem of Heemstede bijvoorbeeld) zelf een bedrijfje op te zetten. De woningwetwoningen, die de katholieke woningbouw vereniging „IJmuiden" in die buurt in 1918 bouwde waren riant vergeleken bij d: armzalige huisjes van de „Kippen buurt". De nette huizenblokken maakten blijkbaar zoveel indruk, dat de volksmond ze noemde met een ander evene ment, dat in 1918 plaatsvond in Amsterdam: de ELTA (Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam), die ook de stoot gaf tot de oprichting van de K.L.M. Er werden toen 54 woningwetwoningen gebouwd. In 1927 kwamen daar nog 14 huizen, eveneens van de woningbouwvereniging IJmuidenbij, die iets beter gebouwd werden dan de „revolutie-bouw" van 1918. Tien tot twaalf woningen zijn thans al ontruimd en er zouden meer volgen, wanneer het huurverschil tussen een eenvoudige flat-woning en de huisjes niet één van de hinderpalen voor het verhuizen van de „ELTA"-bewoners was. De huisjes daar immers kosten een vijf gulden per week, voor een flat moet men vijftien tot zestien gulden betalen. De Kippenbuurtwordt nog maar door een paar, op een betere behuizing wachtende, gezinnen bewoond. In de meeste huisjes zijn kleine bedrijven gevestigd Dit jaar werd, evenals vorige jaren, In de Kennemerduinen gelegenheid ge geven tot het plukken van bramen. Vanaf 6 augustus werden hiervoor spe ciale vergunningen uitgereikt. Van de geboden gelegenheid werd sindsdien door ruim 2.000 personen geprofiteerd. Als gevolg van de gunstige weersom standigheden was de bramenoogst gro ter dan andere jaren. 1°.n1da"ki, he.t gr°te aantal bramen- plukkers bleef het aantal beschadigin- lASnJnjWel07afge00gtSt ZT Wordt met ingang van 27 augustus de uitgifte van ptukvergunningen gestaakt. Advertentie ZCROU1VELS - Koninginneweg; 6 rie.^j^CE; Jerry maakt weer her- Wo. en do.: My man Godfrev al n 15 REMBRANDT: De kampioen FietMoneen alle leeft.; 2, 4.15. 7 en 9.15 uur° n' ROXY: T.m. do.: Arabische nachten 14 1 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De belhamel (2e week), a 2 15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Nieuw jeugdprogramma, alle leeft.; 10.30 uur. Woensdag 27 augustus Feestweek Spaamdam: Harmonie Orkest Haarlem en Gemengd Koor Polyphemia, 20 uur. Donderdag 28 augustus PhVlncensebouw. 20,15 uur: Noordhollands Marirm^Ada211 <">rkest' Zomerconcert o.l.V. Fee^w'e'ek1 foncert IJmuider Harmonie. Uur. Spaarndam: Zangconcert, 7.45 15—16teuRerk: Oreelconcert door Piet Kee, Peters van 20—2?euurrdbespelin® door Arte Woensdag 27 augustlls Vleeshal Haarlem: Het popDer>ti,„ Jan Nelissen. Voorstelling volwassenen^" Donderdag 28 augustus Vleeshal Haarlem: Het poppentheater var, Jan Nelissen. Jeugdvoorstelling: De draak in het zwarte bos, 2.30 uur. Avondvoorstel- livg volwassenen, 20.30 uur. BEVALLEN van een zoon: M. van Damme-Schraal; G. J. Steenstra-de Peu ter; M. M. Kuiken-Zorn; M. J. van Mun ster-Gravendeel; G. C. Schouten-Joos- ten; P. E. v. Reijendam-van der Putten; G. Hulleman-Schuitmaker; H. Stevens- Spijkerman; van een dochter: J. Bies- brouck-Oldenburg; A. Kwint-Kamp; L. A. C. van Baaren-van Turnhout. OVERLEDEN: E. J. Rot-Boogaard, 65 j., Hazepaterslaan; A. A. M. Pennock- Smit, 65 j., Van der Vinnestraat; C. A. Caspers, 60 j„ Kamperlaan; H. C. Vor- stenbosch, 60 j„ Waldeck Pyrmontstraat; J. P. van der Veldt, 72 j„ M. v. Heems- V q y«lr cfr,Q a t ONDERTROUWD: J. L. W.G.Kochen A. Braaksma. G. A. M. Knaven en M. D. H. Picaza. R. D. van Bladeren en A. M. Lenaarts. V. Goris en A. Koopman. A B. Tiberius en T. Willemsen. GEHUWD: A. C. de Groot en J. Sieraad. A. H. Leuven en G. Steigstra. C. Huis en N. Krooder. A. Kloos en J A M Veldmeijer. C. W. Menke en C. Jonkhof. W. Dekkers en H. H. Janssen. K. Giliam en W. Duba. Vanaf 16 september tot waarschijnlijk medio december wordt in Haarlem een grote voorlichtingstentoonstelling voor de schooljeugd georganiseerd door de PTT. De tentoonstelling die vooral be doeld is voor de schooljeugd van 11 tot 15 jaar, wordt gehouden in een gymnas tieklokaal, een gedeelte van de gang en in een leslokaal van de voormalige Dtopsgezinde school aan de Ripperda- straat. Deze voorlichtingstentoonstelling is al in verscheidene grote steden te zien ge weest en heeft tot doel de jeugd ver trouwd te maken met de PTT en haar op te voeden tot goede gebruikers van de PTT. Mede met het oog daarop zul len de bezoekertjes actief worden inge schakeld tijdens hun bezoek aan de ten toonstelling. Alleen de scholen hebben toegang, zij het klasgewijs. De tentoon stelling, die georganiseerd is door de af deling Jeugdvoorlichting van de dienst pers en Publiciteit van de PTT in Den beeft tot titel „Op bezoek bij In de Grote of St. Bavokerk zal Piet Kee op donderdag 28 augustus 's mid dags van 3-4 uur een orgelconcert ge ven. Progframma: Variaties over „Chris- te qui lux es et dies", Samuel Scheidt; Trio, Joh. Sebastian Bach; Preludium en fuga, Jan Koetsier; Kleine Partita over „Frisch af, gut G'sell, Hugo Distier; Suite Gothique, Léon Boëll- mann. Vrijdagmiddag 3.15 uur zal de heer Chr. Böhm dn het gebouw van de vei ling aan het Donkere Spaarne afscheid nemen van de Haarlemse groente- en fruithandelaren. Hij werd onlangs be noemd tot directeur van de groente- en fruitveiling te Roosendaal. Bjjbel. The Holy Bible; J. F. va., de Gent: Israels opgang; beknopte inlei ding op het Oude Testament; God met ons; christologische opstellen door Do minicanen van het Albertinum tc Nij megen; Jaarboek 1957 van het Werkge- nootschap van katholieke theologen; Mechtild van Hackeborn: Het boek der bijzondere genade. Missie nu; L. Mon den; Het wonder; W. van de Pas: Al- fons Ariëns; K. Rahner: Kleines Kir- chenjahr; K. Rahner: Theologische verkenningstochten; K. Rahner: Worte ins Schweigen; E. H. SchillebeeckxDe Christusontmoeting als sacrament van de Godsontmoeting; J. Schreurs: Pas toor-deken Tijssen van Sittard; A. Snoeck: Biecht en psychoanalyse. Dinsdagavond vergaderde de Zand- voortse gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Van Fenema. Bericht van verhindering was binnenge komen van de heer G. Kol (K.V.P.) die aan zjjn schrijven toevoegde een dank betuiging voor de prettige samenwer king in de raads- en commissieverga deringen. De nieuwe gasleveringsover eenkomst met Haarlem werd goedge keurd. Vooraf maakte de heer LINDE MAN (K.V.P.) enkele opmerkingen over de redactie van de overeenkomst. Spre ker vroeg ook, welke bestemming men aan de door Haarlem te doene terug betaling van 50.000 zal geven. De heer GOSEN (A.R.) vond Haarlem een vriendelijke gemeente: zij ziet of van het maken van winst en betaalt nog een halve ton terug! De VOORZITTER ant woordde dat Bloemendaal nu afzonder lijk met Haarlem gaat contracteren; aan de meevaller van 50.000 is nog geen bestemming gegeven maar dat zal wel geen probleem vormen! Het voorstel om de erfpachtacte van Hotel Bouwes te wijzigen, waardoor de heer Bouwes zal worden ontslagen voor de verplichting om bij zijn hotel een theater te bouwen, gaf de heer SLEGERS (K.V.P.) aanleiding tot de vraag of hier de belangen van de heer Bouwes, dan wel die van de gemeente moeten prevaleren. Wordt dit voorstel aanvaard dan verliest de gemeente ook haar aanspraken tegenover eventuele rechtsopvolgers van de heer Bouwes. Ir. VAN KUIJK (P.v.d.A.) legde ook de nadruk op het belang der gemeen te. Wat de heer Bouwes niet mogelijk is, zal een ander misschien wel lukken. Spreker was echter gezwicht voor het argument, dat het parkeerterrein waarop het theater zou moeten worden gesticht in deze omgeving een niet te vervangen functie vervult. De heer TATES (V.V.D.) zag het directe voor deel in ht feit, dat de heer Bouwes nu een zaal voor 250 personen aan zijn hotel gaat bouwen. Stichting van een theater op het parkeerterrein vond spr. niet aanlokkelijk. De heer KONING (A.Z. B.) had liever gezien dat de heer Bou wes een grotere zaal ging bouwen. De heer LINDEMAN (K.V.P.) merkte op, dat de heer Bouwes een verzachting van de voorwaarde vraagt, maar B. en W. stellen nu voor om de bepaling in haar geheel te schrappen. Wethouder V.D.WERFF (C.H.) ves tigde de aandacht op het feit dat de gemeente weer zeggenschap krijgt als over 40 jaren de erfpacht afloopt. Hij was van oordeel dat de ervaring heeft geleerd, dat de stichting van een thea ter op het parkeerterrein ongewenst is. Dit stukje van het wederopbouwplan is niet te realiseren. De VOORZITTER zei dat men beter één vogel in de hand kan hebben, dan tien in de lucht. Het bouwplan van de heer Bouwes geeft een directe voorziening in de behoefte aan zuilruimte in Zandvoort. Voor de bouw van een theater is ook elders in de gemeente nog ruimte over, bijvoor beeld in het recreatie-centrum dat aan de kop van de Zeestraat zal wor den gebouwd. Het voorstel werd zonder stemming aanvaard. Het enigszins pikante raadsvoorstel om een rechtsvordering in te stellen te gen de heer J. KONING (A.Z.B.) waar- Aan het slot van deze laatste raads vergadering in de aflopende zittingspe riode deelde burgemeester van Fenema mede, dat de raad sinds september 1953 67 maal heeft vergaderd. De he ren KERIiMAN (P.v.d.A.), KONING (A.Z.B.SLEGERS (K.V.P.) en W. v. d. WERFF (C.H.) kregen een pluim omdat zij in die vijf jaren geen enkele vergadering hebben verzuimd. Het aan- „Als ik twaalfeneenhalf jaar in deze gemeente zou hebben gewerkt, zou ik zo'n koperen burgemeestersjubileum wel willen vieren. Nu wil ik er echter maar niet te veel aandacht aan beste den", vertelde ons de heer dr. D. H. Peereboom Voller, sedert, 1 juli 1954 burgemeester van Bloemendaal. Vóór Bloemendaal was de burgemeester in Aalsmeer werkzaam. Hij werd daar tot burgemeester benoemd met ingang van 1 maart 1946 en dit betekent, dat dr. Peereboom Voller op 1 september dus twaalfeneenhalf jaar burgemeester is. Hjj werd op 27 januari 1911 in Am sterdam geboren, leerde als jongen de ze omgeving reeds kennen, want volgde m Haarlem lager onderwijs, en studeer- m ur rechten aan de universiteit in rlnirt,? ,Kij slaagde in 1936 voor zijn nic S examen en kwam vervolgens ambtenaar bij een der departemen- inp-siat!? a'semeen bestuur. In de oor- in zette hÜ zÜn studie voort om doctor frwjJer V45 te promoveren tot proefschrift rechtsw<!tenschappen op een w2 over „distributiewetgeving tp„ van -Rp De huidige burgemees- enLe tiid Mn°rfmendaal Was tevenS nOg tw hit ji? Journalistiek werkzaam. u u uit werk vast met veel genoe gen hefft ^richt en daaraan nog dik- wijls terugdenkt, kunnen de Haar- steeds merken uit de goede voorlichting bij bizondere ge- beunenissen 0f plannen, die men in Bloe mendaal al net zo heeft als in grote steden zij het in iets mindere mate. In zijn eerste gemeente, Aalsmeer wijdde hij zich met grote energie aari zijn werk en hij gaf zijn gehele per soonlijkheid in de gemeente, die met zijn uitgebreide bloemencultuur en han del veel vergde. Deze zelfde voortva rendheid toonde dr. Peereboom Voller ook in Bloemendaal reeds spoedig na dat hq hier werd geïnstalleerd. On- vaP ia£ietafelta dSti het tot het naJaar van 1954 duurde alvorens hij zijn wo ning aan de militairenweg kon betrek- Ken, werkte hjj zich al spoedig in alle fJLia" dle de gemeente betrof, in. Hij stelde eveneens veel belangstelling in door vrijwilligers ten bate van de ge- meenschap verrichte diensten als daar schMrwl Vriïe !?d wÜdt hij zich aan de dfH hif P P Geen wonder dan ook biieenkn™=t latlef nam tot geregelde beehienH? van de Bloemendaalse het onrferit 'uustenears, die elkaar door nen en eikPgaCOntact beter leerden ken- sefwfifeid h TrsJwerk waarderen. On- vrbAiifdlie fe£ dr' Voller voor deze «infn llv ,mg inspiraties opgedaan tijdens zijn vakantie, die hii dit iaar van omstreeks half juli tot half augus- mrMMD echtgenote, mevrouw Peereboom Voller-Sedee, wier belangstelling onder meer uitgaat naar muziek, heeft in haar nieuwe ge meente reeds veel werk op sociaal ge bied verricht. Z« is presidente van het plsstsGlyk comité voor dö bGjflcirdGn dat elk jaar twee bijeenkomsten voor enige honderden ouden van dagen in de gemeente organiseert. Voor de toekomst staan op het ver langlijstje nog allerlei wensen: de ver wezenlijking van het recreatiecentrum Bloemendaal aan zee, de bouw van een nieuw, de gemeente Bloemendaal waar dig, raadhuis en andere min of meer belangrijke zaken, waarbij wij nog noe men de terugkeer van de autonomie der gemeente, waardoor ook in de fi nanciële toestand verbetering kan wor den gebracht. tal inwoners van Zandvoort nam toe van ll.a31 tot 14.3o0. De gemeente ver kocht voor twee miljoen gulden grond in het uitbreidingsplan en het weder- opbouwgebied; 750 woningen kwamen gereed. De raad investeerde in die vijf jaren ruim 5 miljoen gulden in open bare werken als wegen, scholen en be drijfsgebouwen. De totale bouwbedrij- vigheid te Zandvoort beliep plm. 30 miljoen. De plannen van de stichting Recrea tie-oord Zandvoort voor de stichting van een Boulevardcentrum hebben de raad in deze vijf jaren herhaaldelijk bezig gehouden. De burgemeester kon mede delen dat de eerste phase van verwe zenlijking van deze plannen in het nabije verschiet ligt. Namelijk in het begin van 1959. De burgemeester besloot zijn toespraak met de heren G. J KOL (K.V.P.), F. MOLENAAR (A.Z.B.) en L. J. v. d. WERFF (Plaatselijk Beiang) die in de nieuwe raad niet zullen terug keren, dank te zeggen voor wat zij tij dens hun raadslidmaatschap voor de ge meente hebben gedaan. Als nestor van de raad dankte de heer SLEGERS (K.V.P.) de voorzitter voor- zijn worden, in het bijzonder voor de daaruit blijkende opvatting van het ver trouwen op Gods leiding en voorzienig heid. Hjj wenste de burgemeester en zijn gezin het allerbeste. Hoewel nog niet geheel compleet wat speelwerktuigen betreft is de nieuwe r.-k. speeltuin bij het station Santpoort noord gisteren maar al vast in gebruik genomen. Aan de vervolmaking wordt intussen hard doorgewerkt. De bestel lingen zijn echter nog niet geheel gerea liseerd, zodat het bestuur van de stich ting katholieke speeltuin Santpoort nog al wat tegenslagen te overwinnen heeft Het is echter vol goede moed en wordt daarbij gestimuleerd door het plezier waarmede de kinderen reeds in de in complete" tuin spelen. Volgende maand hoopt men over te kunnen gaan tot de officiële opening. Wat er thans aan speeltuig is in de nieuwe speeltuin, waarvoor het terrein afgestaan is door het gemeentebestuur, is afkomstig uit de oude tuin aan de Dmkgrevelaan. De laatste weken is het terrein geëgaliseerd en van een afraste ring voorzien. Om in de speeltuinbehoef te te voorzien heeft het bestuur beslo ten de nieuwe tuin officieus open te stellen onder het motto „iets is beter dan niets". op de gemeente een vordering heeft van 310 gaf de heer TATES (V.V.D.) aan leiding vror te stellen dit punt in be sloten zitting te behandelen. Hij deed dit voorstel uit een gevoel van hoffelijk heid jegens een mede raadslid omdat het niet prettig is als iemand in het openbaar een pak voor zijn broek krijgt. De VOORZITTER meende dat het zo'n vaart niet zou lopen. Nadat de heer Ko ning zelf had verklaard niet tegen be handeling in het openbaar te zijn, werd het debat geopend door de heer SLE GERS (K.V.P.) die vroeg waarom de heer Koning zijn aanvankelijk gedane toezegging niet is nagekomen. De heer TATES (V.V.D.) vond de notulen der met B. en W. gehouden bespreking dui delijk genoeg. De rechten der gemeente staan vast. Een rechtsvordering moet worden ingesteld. De heer KONING (A. Z.B.) betwistte de door de gemeente ge maakte berekening; de prijs is veel te hoog. Trouwens: men had hem nog nimmer een kwitantie aangeboden (hij liet in het midden of hij die zou hebben betaald) en daarom kan de gemeente nog niet met een rechtsgeding beginnen. De VOORZITTER meende dat hier een beminnelijk soort van misver stand is ontstaan. De meest vriendelijke vorm van het aanbieden van een kwi tantie is namelijk de brief van B. en W. aan de heer Koning, (die een gevolg was van een in prettige sfeer met het college gevoerde bespreking), waarin werd gevraagd een bepaald bedrag ten kantore van de gemeente ontvanger te storten. Op deze en volgende brieven heeft de heer Koning nimmer gerea geerd. Wat konden B. en W. nu anders doen dan aan de raad te vragen de no dige rechtsmaatregelen te nemen? Het bedrag van 310 bestaat uit een post van 210 voor het maken van een tuinmuurtje en 100 voor vergoeding van schade aan gemeente-eigendom. Deze schade bedroeg echter aanzienlijk meer, maar in de bespreking met en W. kwam men overeen deze kwes tie voor 100 af te doen. De voorzitter wilde de kwitantie wel laten aanbie den mits de raad toch zou besluiten aan B. en W. de bevoegdheid te geven een rechtsvordering in te stellen. De heer KONING (AZB) maakte aan dit debat een einde door de toezeg ging, alsnog de som van 310 te be talen al was hij er van overtuigd dat de rechter hem niet zou veroordelen. Maar, zo besloot deze spreker, zich tot de raadsleden richtende: „ik zal jul lie zin doen". Het college trok daarop zijn voorstel in. Bij het voorstel van een crediet van 120.000 te verlenen voor de bouw voor twee lokalen en een woning bij de open bare ulo-school, betoogde wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) dat er een ur gent gebrek aan schoolruimte is. Men kan een directiekeet huren voor 3450 per jaar. Als men deze wil kopen dan is een extra crediet van 6000 nodig. De heer TATES (V.V.D.) vroeg wie de schuld heeft voor het feit, dat er zulk een nijpend gebrek aan ruimte voor de ulo-school is ontstaan. Deze situatie heeft men jaren geleden kunnen zien aankomen. Wethouder V.D. WERFF (C. H.) zei dat het voorstel van een direc tiekeet te huren of te kopen plotseling ter tafel komt. Door B. en W. is een der gelijk verzoek ten behoeve van de Ju- lianaschool afgewezen. Hij betreurde dat en zag daarin een achterstelling van het bijzonder onderwijs. De heer LINDEMAN (K.V.P.) zag de behoefte aan schoolruimte in het algemeen en vroeg ook aandacht voor de behoefte van de Julianaschool. De heer GOSEN (A.R.) zei dat de Julianaschool per 1 september bij 180 leerlingen 4 lokalen heeft. Als voor de Julianaschool geen loods kan worden gekocht, dan moet men die ook niet voor het openbaar on derwijs kopen. Laat men daarvoor dan ook huren. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) be toogde dat de vertraging is veroor zaakt door de beslissing van Ged. Sta ten, waarbij goedkeuring werd onthou den aan het besluit om vier lokalen bij de ulo-school te bouwen. Er is geen sprake van tenachterstelling van de Julianaschool. Dat schoolbestuur vroeg de bouw van een noodlokaal dat plm. 20.000 zou kosten. Daartegen rees in de commissie voor het onderwijs be zwaar. Daarnaast werd medewerking gevraagd voor het huren van een direc tiekeet: deze is verleend. Hij betoogde uitvoerig dat het openbaar en het bij zonder onderwijs gelijkelijk behartigd worden. Het voorstel werd aanvaard met inbegrip van een crediet van 3450 voor het huren van een direc tiekeet. Tot hoofd van het gemeentelijk ver zorgingshuis voor bejaarden werd be noemd de heer R. de Jong te Enkhui zen. Naar aanleiding van gestelde vra gen deelde de VOORZITTER mede dat nog een belangrijk crediet zal worden gevraagd voor het herstel van de mise rabele situatie in dit gebouw waar mo menteel door de houten afscheidingen tussen de kamers zeker brandgevaar aanwezig is. Bij de rondvraag bracht de heer GO SEN (A.R.) de volkscredietbank te Haarlem ter sprake. Spr. vroeg hoe het met de reorganisatie van deze bank staat. De VOORZITTER deelde mede dat deze zaak door de vacantie is vertraagd. De bank zal ingrijpend worden gereorganiseerd. Een keurgroep van het Provinciaal Verbond van Brabant en van het Ver bond van Brusselse Toneelkringen van het Koninklijk Nationaal Toneelverbond zal zaterdagavond 30 augustus in de stadsschouwburg te Haarlem het toneel werk „lek Dien" van Herman Teir linck opvoeren. De regie werd toever trouwd aan de heer Huib van Hellem, regisseur bij de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel en de choreo grafie aan mevrouw Blanche Dom-Be- terams, directrice van een dansaca- demie. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de heer Victor de Sae- deleer. Deze keurgroep gaf 12 juli een op voering van „lek Dien" op de Expo 1958 te Brussel en oogstte een groot succes. De voorstelling vond plaats ter gelegen heid van het congres van het Koninklijk Verbond van Vlaamse Toneelverenigin gen, dat zijn vijftigjarig bestaan her dacht. De opvoering te Haarlem vindt plaats in het kader van uitwisselingsvoorstel lingen tussen Nederland en België. De „Haarlemsche Tooneel Club", winna res van het Landjuweel Nederland 1956-1957 en nog twee vooraanstaande amateurtoneelverenigingen in ons land werden uitgenodigd in België te spe len. De „Haarlemsche Tooneel Club" trad 19 april op in de Beursschouw burg te Brussel met „Het Meisje van Buiten" van Clifford Odets. Zij is thans gastvrouwe van de Belgische keurgroep, die 30 augustus naar Haarlem komt. De voorstelling vindt plaats op initia tief van het „Comité Amateur Toneel Nederlands Taalgebied: België-Neder- land" en onder auspiciën van de „Ge mengde Technische Commissie tot uit voering van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord" in samenwerking met de Nederlandse Amateur Toneel Unie. Ook voor niet-leden van de by de NATU aangesloten verenigingen zijn nog een aantal plaatsen voor de voor stelling beschikbaar. Zij kunnen worden besproken aan de Stadsschouwburg te Haarlem vanaf 28 augustus. Twaalf Haarlemse bloemenmeisjes zul len van 1 tot en met 4 september in Hamburg deelnemen aan de week „Hol land grüszt Hamburg". Zij vertrekken zondagochtend per trein en worden in Hamburg met een city-busje rondgere den, dagelijks door een Nederlandse bloemisterij van verse bloemen voor zien. Tijdens de verschillende evenemen ten die gedurende deze week in Ham burg worden georganiseerd, zullen de meisjes acte de présence geven. In het programmablad staat een foto van de bloemenmeisjes afgedrukt en wordt een uitvoerige beschrijving gegeven van de Haarlemse bloemenactie. Vrijdagavond keren de meisjes naar Haarlem terug. Wanneer op zaterdag 13 september ln het Krelagehuis in Haarlem de grote in ternationale Dahliatentoonstelling ge opend wordt, zullen de bloemenmeisjes 's middags op de Groote Markt dahlia's uitdelen. In september zal 't gerestaureerde Bloe menheuvel officieel door burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller van Bloe mendaal worden geopend. De vila Bloe menheuvel, bestemd als raadhuis der gemeente Bloemendaal, is voorlopig in gericht voor het houden van vergade ringen en bijeenkomsten. De heer J. de Bakker, die belast is met het beheer, heeft in hetzelfde gebouw huisvesting gevonden. Aan 't in gereedheid brengen van de lokalen wordt thans de laatste hand gelegd. De gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, heeft het plan geopperd om in Bloemenheuvel enige vitrines te plaatsen met het belangrijkste ten toonstellingsmateriaal van de Tinholt- collectie, die zoals men weet, uit be zuinigingsoverwegingen sedert 1 janu ari van dit jaar niet meer te bezichti gen is. De voorzitter van Herwonnen Levens kracht, de heer G. C- Zweeres. verzocht ons het onderstaande, in verband met de komende collecte, te willen plaatsen: Naar aanleiding van de jaarlijkse huis-aan-huis-collecte in Haarlem, die van 25 augustus tot en met 29 augus tus gehouden wordt ten bate van Her wonnen Levenskracht, wil ik gaarne als voorzitter van het Comité Haarlem deze collecte warm bij u aanbevelen. Het doel van onze vereniging is u bekend. Zij streeft ernaar waar het nodig is de lij dende mensheid te helpen. Velen van u hebben de vakantie achter de rug, of genieten er nog van. Heeft u geno ten? Ik neem aan van wel, ondanks de minder prettige weersomstandigheden. Bedenkt u dan ook eens dat er dui zenden van uw medemensen zijn, die al jaren door ziekte gekluisterd liggen aan hun bed. Voor hen schijnt er geen va kantie-zon, hoewel ook zij graag vakan tie zouden willen genieten. Aan ons dus de taak om onze zieke medemensen te helpen! Op de eerste plaats door ons medeleven, doch ook door een finan cieel offer. Wij kunnen nu eenmaal niet werken zonder geld. Vandaar dat ik u vraag onze collecte te steunen. U weet dat hetgeen u geeft, bestemd is voor de lijdende medemens, om indien moge lijk de genezing te bevorderen, of an ders het harde en erge zuchten te ver lichten. Moge dan de collecten in Haarlem, ge lijk andere jaren het geval is geweest, onze verwachtingen overtreffen, opdat het door ons begonnen werk moge uit groeien tot een waar werk van barm hartigheid en naastenliefde. 21 juni was het 25 jaar geleden dat de heer J. v. Thiel uit de Nadorststraat te Haarlem in dienst kwam bij de Droste's cacao- en chocoladefabrieken te Haar lem. De officiële viering van deze heu gelijke dag moest door familie-omstan digheden verschoven worden naar woensdag 3 september. De jubilaris, die buiten het bedrijf werkzaam is bij de E.H.B.O., zal op die dag door de di rectie ten kantore ontvangen worden. Daarna vindt de huldiging door het per soneel plaats. Het zal de jubilaris op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers zal donderdag 28 augustus in plaats van vrijdag 29 augustus zijn spreekuur houden. Onder auspiciën van de Haarlemsche Jacht Club en de Haarlemse Zeilver eniging worden zaterdag 30 en zondag 31 augustus op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Hel nationale zeil wedstrijden gehouden. De rechtbank te Haarlem heeft op dins dag 26 augustus in staat van faillissement verklaard R. Woning, groothandelaar in lompen en metalen te Beverwijk. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Bever wijk. Th. A. Beerepoot te Haarlem. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk. A. H. Zwart te Hillegom. Rechter-com missaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. A. M. Schelvis te Zandvoort. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem van 19 augustus is aan Jurjen Maarten Koksma, aannemer en architect te Heemstede, voorlopig surséance van beta ling verleend met benoeming van mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procu reur te Haarlem, tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 6 oktober des middags om 3 uur. Niet minder dan vjjf koren namen dinsdagavond deel aan het Zang concert dat in het kader van de Spaarndamse feestweek op de karakte ristieke „Kolk" gegeven werd. Het pit toreske dorpje, dat gelukkig nog niet bedorven is door tourisme en de daarop ingestelde mentaliteit, mocht zich reeds in de belangstelling van de zure Samuel Ampzing verheugen, die er enige waar derende woorden voor wist op te bren gen. (1628). De gevoelsmens Adriaan Loosjes vestigt in zijn „Hollands Arka- dia" van 1804. meer de aandacht op het schoonheidselement als hij te kennen geeft dat het Rhijnlandhuis ..geen on aanzienlijke vertooning maakt, zo door zijne lengte, ais door den rij boomen, welke voor hetzelve geplant is." Wij echter hebben genoten van de heerlijke „Kolk", waar ieder huis een eigen dak heeft, al valt het dan niet on der „architectuur". We hebben genoten van de dorpse avondlijke sfeer, van de spontane doch beschaafde volksgeest, meermalen ook van de vocale presta ties die noch de componist Hendrik Al- tink, noch de onbegrijpelijke bewerking van de sopraanaria van Handel uit „Ri- naldo" door Herman Heydendaal ver mochten te bederven. Het kinderkoor „De kleine stem" on der leiding an Anton de Beer, heeft, sinds wij het enige maanden geleden gehoord hebben, opvallend goede vor deringen gemaakt, waarbij vooral de uitspraak te waarderen valt. Ernst van 't Kaar kwam met zijn ge mengd koor „Zang veredelt", goed voor de dag in de werken van Mendelssohn, Gevaert en Mozart. Het mannenkoor „Proza en Poëzie" liet hij fraai genu anceerd zingen in Gretrv en Mozart, doch scheen van Diepenbrock niets te begrijpen. Een uitstekende beurt maakte het r.-k. Stedelijk gemengd koor „Haar lem" onder Gerard de Barbanson, met zijn stijlvolle vertolking van Ignacio- prietoy. van Berchem en Albert de Klerk. Onbegrijpelijk dat daarnaast een stuk van Altink geplaatst werd. dat pas bekeerde Mohammedanen zeker mooi zouden vinden. De gemengde arbeiderszangvereni ging „De stem des volks bekroonde deze geslaagde avond met twee Schu- bertwerken die onder de bezielende di rectie van Dick Dekker klonken als een klok. T. de Vr. Maandagmiddag is de 2^-jarige Syl via Bremer uit het keukenraam op de eerste etage van een woning aan de Oranje Nassaulaan in Overveen van een hoogte van 3'A meter in de tuin geval len. Zij werd opgenomen in de Maria- stichting in Haarlem. Zij bleek alleen een bloeding te hebben opgelopen. Mejuffrouw M. H. Tolk. lerares Engels aan een Haarlemse M.U.L.O.-school, exposeert deze maand enige schilde rijen en aquarellen, waarvan er inmid dels één verkocht is, in de wachtkamer van het Bloemendaalse raadhuis in Overveen. Zij schildert uit liefde voor de beeldende kunst en werd daarbij aangespoord door het voorbeeld van haar vader, die het tekenen beoefende als aangename bezigheid in zijn vakan ties. De leermeester van mejuffrouw Tolk is de Haarlemse landschapschilder A. Miolée. Op het gemeentelijk landgoed Caprera te Bloemendaal heeft de dienst Plant soenen van Publieke Werken de paden opgeknapt en begaanbaar gemaakt. Het ligt in de bedoeling in september onder leiding van een paddenstoelendeskun- dige wederom een excursie te gaan houden. (Niet officiële Koersen) 3',i Ned 1953 3H Ned 1953 SH Ned 1956 3»/« Ned 1948 3(li Ned 1950 3V« Ned 1954 3 Ci Ned 1955 1 3-3Ms Ned 1947 3 Ned 62-64 Bel fac Inschr GrtbK 1946 3% BJ4.G Won.bouw 6 Ned Handel Mii eert A.R.O. Van Berkei's Patent Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika HJn Kon Ned Stoomb MD Ned. Sebeepv Unit K..L-M H.V-A. Dell Ml] cert. A dam 2 '56 1 A dam '56 A dam Ul Rentespaarbr Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KiJd. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Sbel) Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: vorig opening Slot 26/8 94'i 93A 9214 87 >ib 87 88(4 90(2 92=8 91% 9454 94% 89H 109 C, 201(4 204 190 313 183 335 283=4 389 274'j 321(4 319% 169.30 168.80 68'4 68% 141 4 142% 142=4 143 1285e 130 102.50 107(4 122 121 84(4 P3's 99(4 112(4 25/8 26/8 50% 49% 46 46% 52% 52 63% 63% 43% 44 94% 93e 27 26%b 38% 39% 34% 35 57% 57% 45% 44% 84% 84% 53% 54% 46% 46% 25% 25% 73% 74% goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3