Zeer kille ontvangst voor De Gaulle in Dakar „Armoede in vrijheid boven rijkdom in slavernij" Betwist visrecht rondom IJsland E E Rood-Chinese vloot stoomt op naar kust van Foekien VEILIGER AUTORIJDEN Veiligheidsconstructies in nieuwe auto s hebben reeds een kwart miljoen voor verwondingen gevrijwaard mensen Roken in een gesloten wagen kan zeer gevaarlijk zijn HAWAIï-DORP OP DE EXPO AFGEBRAND Vraag Antwoord j STEMT SENEGAL STRAKS TEGEN? Sultan Hamid II op vrije voeten Chefarine 4 Voetbalpool georganiseerd Krijgsraad op Formosa Bedreiging van So vj et-duikboten Süreté trekt verloven in en Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Hetze tegen koning Hoessein is hervat WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 PAGINA 4 Pers in Djakarta doet er het zwijgen toe (Van onze verkeersmedewerker) Het vraagstuk van de veiligheid, zowel in als huiten de automobiel, houdt de velen die zich terecht zorgen maken over de talrijke ver keersongelukken, ernstig bezig. Hei kan niet worden ontkend, dat vooral de automobielconstructeurs steeds meer begrip tonen voor hun verant woordelijkheid in dezen, en zich dan ook beijveren, voor zover mogelijk, de gevaren voor de inzittenden te ver minderen. Tal van dodelijke onge vallen worden veroorzaakt wanneer bij een botsing de portieren open vliegen en de passagiers naar buiten worden geworpen. Vandaar dat ver schillende fabrieken veiligheids sloten op haar wagens hebben aange bracht ten einde het openspringen van de portieren te voorkomen. Daarnaast wordt, vooral in Amerika, veel propaganda gemaakt voor het gebruik van veiligheidsgordels, dat blijkens de statistieken tal van mensen het leven heeft gered. Het 'verzonken stuurwiel dat de bestuur der voor ernstig letsel kan behoeden bij een ongeluk, de sponsrubberbe- kleding van instrumentenbord en leuningen der voorzitplaatsen mits gaders van de zonneschermen zijn middelen om de gevaren tot een minimum te beperken. Steden in de V.S. kun- nen in 1960 met raketten worden aangevallen De Algerijnse terreur Dodelijk arbeidsongeval Autoboekjes Vervoer op brommer Rij-examen Ongeval V akantietocht j es Beroepen Belastingen, enz. Tarief dienstverlening Wijziging onderwijswetten Dames-automonteurs Zwarte mieren Verbouwing tot woon ruimte Vruchtgebruik woning Betaling huishuur Ongemak van kippen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Zoals reeds gemeld, houdt men het te Parijs voor een uitgemaakte zaak, dat in Frankrjjkg Afrikaanse overzeese ge westen op 28 september de over grote meerderheid van de inheemse stemgerechtigden vóór de nieuwe Fran se grondwet zal stemmen, daarmede bedoelend zich uit te spreken voor de in het leven te roepen nieuwe Frans- Afrikaanse „gemeenschap". Deze me ning is niet noemenswaard geschokt geworden door het dinsdagavond voor gevallene te Konakry, hoofdstad van Frans Guinea, waar de inheemse voor zitter van de gewestelijke regerings raad, Seku Touré, generaal De Gaulle onthaald heeft op een rijkelijk venijnige „anti-kolonialistische" rede, waarin hij gewaagde van de armoede in waardig heid en vrijheid, te verkiezen boven „rijkdom in slavernij" en van het „recht op onafhankelijkheid waarvan wij nimmer afstand zullen doen." Deze filippica stond in fel contrast met de schijnbaar zeer geestdriftige massale begroeting, die de generaal bij aan komst ten deel was gevallen van de zjjde der bevolking. De Gaulle moet er Maandag aanstaande zou er een ernstig conflict kunnen uitbre ken tussen twee NATO-landen, als er intussen geen internationale overeen komst wordt getroffen voor de vis rechten in de wateren rondom IJsland. Noch de Britten noch de IJslanders heb ben tot nog toe afstand willen doen van wat zij als hun recht beschouwen, en zo wel in Londen als in Reykjavik wordt de zaak zeer hoog opgenomen. In juni heeft de IJslandse regering aangekondigd, dat zij de territoriale zone rond het eiland wilde vergroten. De grens van die zone zou van vier mijl uit de kust gebracht worden op twaalf mijl uit de kust. De IJslanders achtten zich genoodzaakt deze maatregel te ne men, omdat hun treilers in het betref fende gebied te veel concurrentie onder vonden van vissersschepen van andere nationaliteiten. De IJslandse regering is van mening, dat het zeerecht de vergro ting van de territoriale wateren tot twaalf mijl toestaat, hetgeen echter be streden wordt door Engeland- Het Fo reign Office heeft deze week een offi ciële verklaring uitgegeven, waarin wordt vastgesteld ..dat de juiste grens voor territoriale wateren volgens het internationale recht drie mijl is". Het Britse ministerie van buitenlandse za ken herinnert er in dit verband ook aan d t de internationale conferentie over zeerecht, die onlangs te Genève werd gehouden een grens van twaalf mijl voor de territoriale wateren niet heeft er kend De desbetreffende voorstellen, die in stemming werden gebracht, kregen geen van alle de vereiste tweederde meerderheid. ngeland is overigens zes jaar gele den al met IJsland in conflict ge raakt over een soortgelijke kwestie als die welke nu aan de orde is. Toen TJsland in 1952 de territoriale wateren van drie tot vier mijl vergrootte, wei gerde Engeland vis van IJslandse trei lers te accepteren. Eerst vier jaar later werd deze boycott opgeheven, maar de Britten hebben de viermijlszone nooit officieel willen erkennen. Sinds 1952 hebben de IJslandse autoriteiten niet minder dan 28 Britse en 34 andere treilers aangehouden die zich tussen de drie en vier mijl van de IJslandse kust bewogen. Voor IJsland zijn er grote economische belangen gemoeid met de onbelemmerde visvangst in de omringende wateren. Vis is voor IJsland, wat olie yoor Irak is. De IJslandse economie drijft op de vis-export, en de IJslandse minister van Visserij, Josefsson, is van mening dat de visopbrengst vergroot moet worden, hetgeen het meest effectief zou kunnen gebeuren door een bredere zone langs de kust voor de IJslandse vissers te re serveren. Minister Josefsson, die commu nist is, heeft ontkend dat zijn regering de Sovjet-Unie zou hebben gevraagd de nieuwe grens te garanderen, maar wel is het een feit dat die grens tot nog toe alleen door Rusland en door het com munistische Oost-Duitsland is erkend. Josefsson heeft overigens ook verklaard, dat ingaande 1 september alle buiten landse treilers die zich binnen de zone begeven zullen worden aangehouden. Zij zullen naar een IJslandse haven worden gebracht om daar een boete te betalen. De Britten hebben op deze uitdaging geantwoord met de verklaring dat de Britse treilers beschermd zouden worden door oorlogsbodems, en op hun beurt hebben de IJslanders toen weer te ver staan gegeven dat een gewelddadig op treden van Engeland in de IJslandse wa teren het uittreden van IJsland uit de NATO tengevolge zou kunnen hebben. Dit laatste dreigement schijnt men ech ter niet al te ernstig te hoeven opne men, aangezien de regering in Reykja vik het later weer min of meer heeft in getrokken. In geval van een gewapend conflict zou er overigens een zeer merkwaar dige situatie kunnen ontstaan, want krachtens een Amerikaans-IJslands mi litair verdrag kunnen de IJslanders de Amerikanen om hulp vragen als zij het slachtoffer worden van agressie. De Britse vloot zou dus, naar aanleiding van de IJslandse kwestie, met Ameri kaanse strijdkrachten in botsing kunnen raken. Zo ver zal het echter wel niet komen, want men moet verwachten dat er een compromis wordt bereikt. Er wordt nu gedacht aan een regeling waar bij buitenlandse vissersschepen binnen de twaalfmijlszone een beperkt visrecht krijgen. Engeland vindt het onrechtvaardig dat IJsland een rijk visgebied van niet min der dan 5000 vierkante mijl voor buiten landse treilers verboden verklaart, het geen vooral schadelijk is voor de Britse visserij. Een kwart van de vis die de laatste jaren door Britse treilers werd gevangen, kwam uit de wateren rond Usland. Diplomatieke vertegenwoordigers van een aantal NATO-landen proberen op het ogenblik in Parijs een oplossing te vinden voor het geschil. Het is te hopen dat zij in hun pogingen slagen, want een ernstig Brits-IJslands conflict zou nieuwe schade kunnen toebrengen aan de Atlantische eenheid, die reeds zo veel te lijden heeft gehad van de Turks- Griekse controverse over Cyprus. dan ook om te beginnen aanzienlijk door onthutst zijn geweest en tenslotte was hij ingehouden verontwaardigd. Zijn antwoord bevatte de volgende re pliek: „Men heeft van onafhankelijkheid gesproken. Ik zeg hier nog luider dan elders, dat de onafhankelijkheid ter be schikking staat van Guinea. Zij kan haar op 28 september nemen door „neen" te zeggen. Het moederland zal er de consequenties uit trekken, maar hindemissen zal het er niet aan in de weg leggen. Uw gebied zal dan naar eigen keus, onder omstandigheden die het zelf zal kiezen, de weg gaan die het zelf zal kiezen." Sultan Hamid II van Pontianak ls vorige week woensdag uit de gevangenis ontslagen. Hij heeft achtenhalf jaar in de gevangenis doorgebracht na terecht te hebben gestaan wegens pogingen tot omverwerping van de regering. Hij ver blijft tijdelijk bij vrienden in Djakarta. In een onderhoud met de correspondent van het A.N.P. in Djakartazeide sultan Hamid gisteren boven alles naar rust te verlangen. Hij zag er gezond uit, maar is wel verouderd. Hij werd in april 1950 gearresteerd na de opzienbarende aanval op Bandung door Westerling en zijn volgelingen. Hij was toen minister van staat voor parlementaire aangelegenheden. Drie jaar later stond hij terecht op be schuldiging pogingen te hebben ge daan de eerste Indonesische regering na de overdracht van de souvereiniteit omver te werpen. Hij kreeg tien jaar gevangenisstraf. Sultan Hamid zei uit te zien naar de hereniging met zijn gezin. Zijn .echt genote verblijft in Den Haag. Hij zei, dat de tijd in de gevangenis hem zwaar was gevallen maar voegde er met na druk aan toe, dat hij altijd goed was behandeld. Gevraagd naar zijn plan nen voor de naaste toekomst zei hij, dat hij enige dagen zou gaan doorbrengen in de bergen ten zuiden van Djakarta. Slechts enkele mensen hebben hem tot dusverre in het eenvoudige huis, waar hij sinds de vorige week verblijft, opgezocht. Zijn vrijlating is niet alge meen in Djakarta bekend, daar de plaatselijke pers het bericht daarover niet heeft opgenomen. Niettemin is de verwachting dat ook de Guinese leider 28 september zjjn aanhang voor de grondwet zal doen stemmen en dus voor de ge meenschap. Temperament en partij politieke noodzaak, of wat daarvoor in deze contreien moet doorgaan, zou den hem bewogen hebben zijn ja woord door deze agressieve uitval te doen voorafgaan. Hij heeft echter ook de eis gesteld dat het recht op onaf hankelijkheid, door generaal De Gaul le reeds herhaaldelijk uitdrukkelijk en hooghartig erkend, in de grondwet zal worden verankerd. Diepere indruk heeft het op De Gaul le en zijn gevolg en uiteraard ook te Parijs gemaakt, dat het Franse rege ringshoofd te Dakar, de hoofdstad van Senegal, welke de aspiratie heeft hoofd stad te worden van een Westafrikaanse federatie en waar zelfs een soort pan- Afrikanisme zich doet gelden, ontvan gen is mei uitgesproken vijandelijk ge oriënteerde manifestaties. Dat in Sene gal een meerderheid zich tegen de grondwet zal uitspreken, daarmede be doelend zich metterdaad onafhankelijk te maken en af te scheiden, wordt niet op voorhand uitgesloten geacht. Er werd in Dakar druk gezwaaid met de gele vlaggetjes van de Progressieve Unie van Senegal. De mensen, die de intocht van De Gaulle langs de weg gadesloegen, droegen borden bij zich met het opschrift: „De Gaulle ga weg". Tijdens een rede, die de Franse premier gisteravond tot een menigte van honderdduizend mensen in Dakar hield, probeerden honderden jongelui door geschreeuw de woorden van de ge neraal te overstemmen. Op een ontvangst ten paleize van de Franse Hoge Commissaris in Da kar heeft André Guillabert, voorzitter van de Senegalese wetgevende ver gadering en bestuurslid van de „Afri kaanse Hergroeperingspartij" zijn ex cuses aangeboden voor de „onhoffelij ke betogingen". Uit de omgeving van De Gaulle is vernomen, dat deze te gen de Afrikaanse leiders in Dakar heeft gezegd: „Geschreeuw noch beledigin gen hebben enige uitwerking op mij. Ik stel slechts belang in uw ant woord." Met dat al blijft de overheersende in druk, dat de grote meerderheid van de Afrikanen, die op zondag 28 september zich over de grondwet zullen hebben uit te spreken, vóór zal stemmen. Dit zal dan voornamelijk betekenen, dat zij zich uitspreken voor de nieuwe gemeen schap met Frankrijk en waarschijnlijk evenzeer voor generaal De Gaulle per soonlijk, die het eerste hoofd der Frans- Afrikaanse gemeenschap zou moeten worden. Maar tegelijkertijd zal de stem van het zwarte Afrikaanse kiezerscorps gel den als uitgebracht voor of tegen de nieuwe staatsinrichting die eigen zal zijn aan uitsluitend Frankrijk, aan de vijfde Franse republiek. Dit is een aan gelegenheid die de Arfikanen niet zal aangaan en die bovendien aan hun kri tisch begripsvermogen zal ontsnappen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. arzonaeriijK. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. De officier van justitie bij de Arnhem se rechtbank heeft in hoger beroep f 750 boete of dertig dagen hechtenis ge- eist tegen een 57-jarige man, in 1956 di recteur van de beroepsvoetbalvereni ging De Graafschap te Doetinchem, Deze eis is een bevestiging van het von nis van de kantonrechter te Terborgh. Verdachte zou zich volgens de tenlas telegging hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de loterijwet door het organiseren van een voetbalpool. Voor een bedrag van 1.10 kon men lid wor den van De Graafschap. Men kreeg dan een formulier met een contributiezegel en kon dan in die week in de pool mee spelen door op het formulier uitslagen in te vullen. De raadsman noemde het pjjnljjk, dat deze man, die een der eersten was, die een voetbalpool durfden organiseren, zulk een hoge boete moest betalen, ter wijl intussen in soortgelijke gevallen steeds wordt volstaan met een princi piële boete. Uitspraak 9 september. Oost-Duitsland Volgens het partij blad „Neuêr Tag" is het voortaan mo gelijk een huwelijk volgens communis tisch ceremonieel te sluiten. (KNP) Uit nationalistische bron is gisteren in Taipeh vernomen, dat het grootste deel van de communistische vloot in de Oostchinese Zee op weg is naar het zuiden en geconcentreerd wordt voor de kust van Foekien, bij Matsoe. Ameri kaanse luchtmacht- en marineautori teiten voeren op het ogenblik spoedbe- sprekingen in Taipeh. De besprekingen begonnen terwijl geruchten de ronde deden, dat de Verenigde Staten voorne mens zijn hun militair potentieel in het gebied rondom Formosa te versterken. Aan de besprekingen wordt deelgeno men door generaal-majoor Thomas Moorman, commandant van de dertien de Amerikaanse luchtmacht, vice-admi- raal Beakly, commandant van de Ame rikaanse Zevende vloot, en vice-admi- raal Roland Smoot, de voornaamste Amerikaanse militaire autoriteit op For mosa. De Chinese communisten hebben van daag de beschieting van de Quemoy-eilan- den voortgezet. Het is de vijfde achter eenvolgende dag. De beschieting duurde vandaag ongeveer 130 minuten. De com munistische artillerie schoot ruim 4000 granaten af op de nationalistische eilan den voor de Chinese kust, aldus het mi nisterie van defensie van nationalistisch China. Het ministerie zei dat de nationalistische artillerie gisteren vier artilleriestellingen van de communisten op het vasteland had vernietigd. Het nationalistische ministerie van defensie heeft gisteren op Formosa aan houdende geruchten tegengesproken, volgens welke enkele communistische piloten met hun Mig-straaljagers naar Formosa waren uitgeweken. De Chinese communisten maakten gisteren bekend, dat hun straaljagers een van de acht nationalistische ja gers hebben neergeschoten die maan dagnacht boven de kustprovincie Foe kien gevlogen hebben. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio verklaarde gisteren, dat hij uit een gesprek met Uit studies van het medisch college van de Cornell Universiteit, dat zich al enige jaren met de vraagstukken der verkeersveiligheid bezig houdt het heeft zelfs aanwijzingen gege ven voor de constructie van de meest veilige automobiel, waarvan tot dus verre alleen nog maar een prototype bestaat is gebleken, dat wanneer al le auto's, welke in de Verenigde ota- ten in gebruik zjjn, van de nodige vei ligheidsconstructies zouden zijn voor zien, het aantal van 40.000 doden, dat per jaar valt als slachtoffers van auto ongelukken, zeker tot 19.000 zou zijn te rug te brengen. Daarnaast hebben de studies aan getoond. dat de veiligheidsconstruc ties, welke op nieuwe modellen zijn aangebracht, zeker een kwart miljoen personen hebben gevrijwaard voor allerlei verwondingen, waarvan anders meer dan 37000 dodelijk zou den zijn geweest. Het is merkwaar dig, dat ondanks deze cijfers het pu bliek nog tamelijk onverschillig blijft, al is er blijkbaar reden tot enig op timisme aangezien van overheidswe ge meer en meer wordt aangedron gen op publieke voorlichting op dit gebied. Een opvallend initiatief heeft de Chrysler corporation te Detroit geno men met betrekking tot het veiligheids vraagstuk. Zij heeft namelijk gedaan weten te krijgen, dat zij van alle sta ten afschriften zal ontvangen van de gegevens, welke betrekking hebben op ongelukken, waarbij auto's van ge noemde onderneming betrokken zijn. Deze gegevens betreffen politie- en medische rapporten en eveneens foto's. Het is de bedoeling, dat Chrysler dit materiaal zal gebruiken voor onder zoekingen met de bedoeling na te gaan, welke veiligheidsmaatregelen er no dig en mogelijk zijn bij de constructie van de toekomstige modellen. Mascottes ook verbieden ?°a!s men weet zullen van 1 januari 19a9 in ons land de automobielen niet meer mogen zijn voorzien van gevaar lijk uitstekende scherpe versieringen en dergelijke. Daarmede volgt men het voorbeeld, dat reeds enige jaren gele- 0r serland is gegeven, en in middels ook in West-Duitsland en Bel gië is gevolgd. Blijft inmiddels de vraag of men nog niet verder zou kunnen gaan door bijv. ook de bij voor- en ach terruit bengelende mascottes te verbie den. Het kan namelijk niet worden ont kend. dat deze zwevende poppetjes het uitzicht van de bestuurder ernstig be lemmeren en ongetwijfeld oorzaak kun nen zijn, dat zijn aandacht voor het verkeer wordt afgeleid. In New York is men reeds overgegaan tot verbieden van mascottes, dierenfiguren en ande- r© voorwerpen, welke het uitzicht naar, voren en achteren kunnen belemmeren. In dit opzicht zou er overigens nog veel meer zijn te verbeteren. Wie er oog voor heeft, kan bijvoorbeeld tal van automobielen zien, waarvan de eigenaars kennelijk pas van een bui tenlandse reis zijn teruggekeerd en het blijkbaar nodig hebben gevonden de land genoten te laten zien waar zij in de afge lopen weken zijn geweest. Dat wil zeg gen, dat zij hun achterruiten vol hebben geplakt met vignettes van hotels, be zienswaardigheden en dergelijke. Uit veiligheidsoverwegingen kunnen wij der gelijke demonstraties niet dan ernstig betreuren en het ware te wensen, dat ook in dit opzicht van overheidswege tegen deze uiting van snobisme iets anders kunnen wij er niet in zien op de een of andere wijze zou worden op getreden. Want de veiligheid van het verkeer zou er ongetwijfeld mede wor den gediend. Roken kan gevaarlijk zijn Wist u, geachte lezer, dat roken in een automobiel, waarvan alle raampjes zij-> gesloten minstens even gevaarlijk is als het besturen van een wagen wanneer men te veel alcohol heeft ge bruikt? In Zweden heeft men na ern stige studies van de oorzaken van auto mobielongelukken vastgesteld, dat het roken ernstige gevolgen kan hebben, zowel voor de bestuurder als voor de passagiers. De onderzoekingen hebben uitgewezen dat het percentage van kool- mnn-xyde in het bloed, dat anders hoogstens 0,3 tot 1 pet. bedraagt, door het roken van drie sigaretten in een gesloten wagen, kan - stijgen tot 3 pet. of meer. Een en ander heeft tot gevolg -t Let gebrek aan zuurstof het ge zichtsvermogen aanzienlijk vermindert, hetgeen vooral bij avond en nacht dub bel gevaarlijk is. De resultaten van de ze Zweedse studies hebben er toe ge leide, dat de politie in genoemd land er toe is overgegaan de alcoholproef bij auto-ongelukken aan te vullen met een proef ten aanzien van rook-vergifti- gingsverschijnselen! En in Duitsland onderzoekt men dit vraagstuk bü be stuurders van vrachtauto's. Bescherming taxi-chauffeurs De aanslagen op taxi-chauffeurs, waarvan men ook in ons land nu en kennis kan nemen, schijnt in ^wed=r zulk een omvang te hebben aangeno men, dat men zowel van de zijde der autoriteiten als van de exploitanten speciale maatregelen heeft moeten ne men. De meeste taxi's zijn voorzien van radioinstallaties waarmede de chauf feurs waarschuwingen kur\nen uitzen den Maar een bankdirecteur te Motala heeft nog iets beters bedacht. Hu ging uit van de gedachte, dat wanneer de taxi-bandieten weten dat de chauffeurs geen contant geld bij zich hebben, zij geen reden hebben om hun schandelijk bedrijf uit te voeren. En dus geeft zun bank thans aan de clientele z.g. taxi- chèques uit van kleine bedragen, waar mede zij die van een taxi gebruik willen maken, de chauffeur kunnen betalen, die op zijn beurt na afloop van zijn dienst of eens in de week de chèques bij de bank tegen baargeld kan inwis selen. Deze maatregel heeft in Motala zoveel succes opgeleverd, dat men dit voorbeeld thans zal volgen in Stock hom en andere grote stedei. van Zwe den, in de hoop daardoor het land te bevrijden van de veelvuldige aanslagen op taxi-chauffeurs. de vertegenwoordiger van communis tisch China in Djakarta niet de indruk had gekregen dat er een grote slag zal ontstaan, zolang geen buitenlandse in menging plaats vindt. Premier Nehroe van Indië betreur de het gisteren in het parlement te Nieuw Delhi, dat er in het Verre-Oos ten nieuwe spanning is gerezen, juist nu in het Midden-Oosten de spanning wat gezakt is. In Engelse diplomatie ke kringen beschouwt men volgens UPI de huidige spanning als een epi sode in de zenuwenoorlog tegen Ameri ka en niet als het vorspel tot een gro te krachtmeting. Het Hawaiïdorp op de Expo is deze morgen volkomen afgebrand, aldus meldt United Press International. Het dorp gelegen in de amusementsafdeling van de wereldtentoonstelling bestond uit een reeks openluchtwinkels rondom een klein „dorpsplein", een Hawaiï-res- taurant en een Hawaiï-theater. De brandweer van de Expo, die spoe dig ter plaatse was, kon niets anders doen dan verhinderen dat het vuur zich naar andere gebouwen in het park zou uitbreiden. Er is niemand gewond. Over de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. Een groep Amerikaanse deskundigen op duikbootgebied heeft verklaard, dat Russi sche duikboten, uitgerust met raketten, om streeks begin I960 in staat zullen zijn Ame rikaanse steden aan te vallen, aldus bericht Reuter. „Een massale aanval met raketten zou onze hele stedelijke maatschappij kunnen vernietigen", aldus het verslag van de des kundigen. De groep, die de subcommissie voor mi litaire zaken van de gemeenschappelijke commissie voor atoomenergie van beide Huizen van het Congres van advies moet dienen, doet o.m. de volgende aanbevelin gen om het duikbootgevaar af te wenden: De marine moet de produktie van duik boten, die de „Polaris" een ballistisch projectiel met een reikwijdte van 2400 km kunnen lanceren, zo snel mogelijk op voeren. Er moeten meer duikboten voor de aanval worden gebouwd en er moet twee maal zoveel als tot nu toe "ïtgetrolclcen worden voor het onderzoek- en ontwikke lingsprogramma van de marine voo duikbootoorlog. De Franse regering heeft geheime maatregelen genomen tegen de ter reur van Algerijnen in Frankrijk. Dit meldt Reuter. Belangrijke objecten worden door soldaten en politie bewaakt. Bij de Süreté Nationale zijn de ver loven ingetrokken. De minister van binnenlandse zaken, Pelletier, heeft in een radiorede gezegd, dat de schuldigen aan de terreurdaden voorbeeldig zullen worden gestraft. Volgens de politie wordt de terreur georganiseerd door speciale knokploegen van de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N., die een opleiding van een half jaar hebben gehad. Gisteravond zijn in het veertiende arrondissement van Parijs weer vier politiemannen door Algerijnen aange schoten. Radio-Damascus heeft gisteravond de propaganda-oorlog tegen koning Hoes sein van Jordanië hervat. In een pro gramma over de staatsgreep van Bagdad werd koning Hoessein volgens U.P.I. uitgemaakt voor „een slavenziel", die „evenals zijn neef Feisal van de troon gestoten" zou worden. Radio-Cairo en Damascus hadden zich de laatste 24 uur, evenals radio-Amman, onthouden van ophitsende programma's tegen elkaar in overeenstemming met hetgeen zij in de Arabische resolutie in de Verenigde Naties van vorige week beloofd hadden. In de garage van de Holland-Amerika Lijn aan de Rijnhaven te Rotterdam is de 48-jarige wagenrijder J. Verschoof om het leven gekomen. Hij is bekneld geraakt tussen een muur en een auto, die van een smeerbrug reed. Deze brug zakte aan de voorzijde tijdens het om- laagdraaien opeens heel snel. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan dm Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek def enveloppe: „Vragenrubriek."De beantwoording Q*m schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan- merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerdGaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening meedat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, In te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Betreft uw vraag L. v. d. B. autoboekjes? Gaat u eens naar de A.N.W.B. Toe ristenbond, Parkstraat, Den Haag. Men kan u daar wel helpen aan het ge vraagde. G. P. P. Ik heb een bromfiets. Mjjn vrouw zit achter op de duo en mijn kind voorop in een kinder zitje. Men vertelde mij nu, dat dit niet mag en ik dacht, dat de wet luidde: een bromfietser mag een persoon vervoeren, een kinderzitje niet meegerekend. Een bromfietser mag slechts één per soon vervoeren, in tegenstelling met een wielrijder, die er twee mag ver voeren, indien deze jonger zijn dan 10 jaren. Weet u wel, dit tussen twee haakjes, dat indien de bromfietsbe rijder 17 jaren is, hij bijv. zijn moeder niet mag vervoeren achter op zijn brom mer? De mederijder mag niet ouder zijn dan de bestuurder. Pas als de be stuurder 18 jaar is, mag hij één oudere persoon vervoeren. Wilt u met uw vrouw en kind gaan rijden, dan moet u de fiets nemen, dat mag wel. Afgezien van de wettelijke bepalingen is het ove rigens niet zo best een brommer zo zwaar te belasten. Daar is de motor niet op berekend. A. B. vraagt of 'n vorig jaar ver kregen uittreksel uit het geboorte register nog dienst kan doen voor 'n thans af te leggen autorjj-examen Hij vraagt voorts het adres van een rijschool in zijn omgeving. Het adres van een rijschool kunnen wij niet geven. Dat zou ons op het pad der reclame voeren. Bjj herhaling hebben wij medegedeeld, op zulk soort van vra gen niet te kunnen ingaan. Wat de vraag omtrent het uittreksel uit het ge boorteregister betreft: nog eenvoudiger dan wij het kunnen doen kan de vraag steller zelf informeren bjj een rijschool, na deze zonder onze hulp te hebben ge vonden wat waarachtig geen toer ljjkt of bjj het „centraal bureau voor de uitgifte van rijvaardigheidsbewij zen" in Den Haag, waar de vraagstel ler toch terecht zal moeten komen voor het aanvragen van 'n rijbewijs. Wie zich in staat acht een rjjbewjjs te halen moet zich op zjjn minst op eigen kracht kunnen redden uit de ons voorgelegde moeilijkheden. J. G. vraagt of het juist is, dat er een dodelijk ongeval heeft plaats gehad tijdens de jongste Tour de France en hoe de naam van de ver ongelukte was. Er heeft géén dodelijk ongeval plaats gehad; wel is de renner Fallarini een ongeluk overkomen (sehedelbeelsfrac- tuur), maar dat was niet dodelijk. Mis schien bent u in de war met het dodelijk ongeval in de „Acht van Chaam", waarvan de Nederlander J. van Rietho ven het slachtoffer was. Er zijn opnieuw enige vragen bin nengekomen over hoogst eenvoudi ge vakantietochtjes per fiets of bromfiets, welke men zelf zeer ge makkelijk kan uitstippelen aan de hand van een eenvoudige kaart van Nederland. Om redenen, welke wij bjj herhaling hebben uiteengezet zullen wü deze vragen hier niet behandelen: men consultere zelf de kaart, de A.N.W.B. of de richting wijzers onderweg. L. P. gaat dit studiejaar zjjn eindexamen (gymnasium A.) afleg- gen en vraagt naar een lyst of boekje met gegevens over allerlei beroepen, de daarvoor gestelde eisen en de opleiding ertoe. Voorts wil hij inlichtingen hebben over beurzen en studietoelagen. Wjj adviseren te raadplegen het boek „Jaren der jeugd Jeugd, school en beroep" door prof. dr. J- Snij fiers en drs. W. Beyers, uitgegeven door „De Toorts", Haarlem. Het bevat een uit voerig overzicht van de beroepen en de opleidingen daartoe. Speciaal betrekking hebbend op de mo gelijkheden. die er zjjn voor abituriënten van middelbare scholen, is het boek ,,Na het eindexamenstuderen?", in opdracht van het ministerie van O. K. en W. uitgegeven door de staatsdrukke rij te 's-Gravenhage. Het bevat gege vens over de universitaire en niet-uni- versitaire opleidingen van abituriënten. Wellicht kunt u inzage van deze boe ken krijgen op een leeszaal of biblio theek. Ze zjjn uiteraard ook in de boek handel verkrijgbaar, tenzij ze mochten zijn dtverkocht. Wat uw vraag over beurzen en studie toelagen betreft: u kunt voor oriënta tie daaromtrent het best wenden tot de rector van uw gymnasium. P. M. geeft ons een gedetailleer de, met cijfers toegelichte. «"een- zetting van zijn "n loon hetgeen hij moet betalen aan loon belasting en sociale lasten. H j is /er. zekeringsagent en geniet loon plus provisie! IHi vraagt ons om nadere gegevens en „opheldering Wij herhalen, dat men met zulke vra gen niet moet zyn bu ons, maar bjj de gene die ze veruit het best kan beant woorden: de het loon uitbetalende werk- -ever en, voor wat de sociale lasten betreft, de betrokken bedrijfsvereni ging. C. W. v. D. Mijn boekhouder heeft 4% omzetbelasting berekend voor het bijhouden van de boeken. Is dat juist? Ja, dat is juist. Dat is het tarief voor dienstverlening. In het staatsblad is opgenomen de wet van 28 juli houdende wijziging van de wet van 15 december 1917 (Stb.700) tot regeling van het hoger landbouwon derwijs en van de hoger-onderwijswet. Voorts zjjn in het staatsblad gepubli ceerd de wet 4 augustus tot wijziging van de kweekschoolwet en de wet van dezelfde datum tot wijziging der lager- ondèrwijswet 1920. Mevr. v. G.Wordt er in Haarlem of in Amsterdam een cursus gegeven voor dames-automonteurs? Een speciale cursus voor dames is ons niet bekend en evenmin konden wij hieromtrent zekerheid krijgen bij de cursus vakopleiding. In Haarlem is de opleiding aan de R.K. Techn. School, Kamperstraat 37 en in Amsterdam aan de Don Bosco-school. Naar ons werd medegedeeld komt het slechts zeer spo radisch voor, dat dam s aan een der gelijke cursus deelnemen, zodat het vrijwel uitgesloten moet worden ge acht voor dit doel een speciale cursus in het leven te roepen. J.W.v.L.: Wij hebben veel last van zwarte mieren. Hoe kunnen wij de ze dieren bestrijden? Als afdoend middel kunt u gebruik ma ken van suikerwater met sublimaat. In de loopwegen plaatst u schoteltjes of jampotten met watten, gedrenkt in ge concentreerd suikerwater waarin een paar sublimaattabletten zijn opgelost. Als lokmiddel enige suikerkorrels strooien voor het schoteltje of potje. Veiligheidshalve kunt u het beste een jampotje gebruiken met een deksel, waar u een paar gaten in boort, groot genoeg voor de dieren om er doorheen te kruipen. Het lokmiddel moet dan ook tot op dekseltje gelegd worden. Ach ter boeken bv. kunt u veilig schoteltjes plaatsen met dit middel. Het is een gro te strijd, u bent er beslist niet met één keer af. Alle mierengaten dient u op te zoeken en deze onbruikbaar te maken, b.v. door de gaten te vullen met kam fer. Voorts zijn er nog andere lokmid delen, b.v. honingwater, frambozenli monade of verdunde likeur. Mieren ko men natuurlijk van buiten, begiet de plaatsen waar u ze ziet met water, waarin gist is opgelost. Het lijkt wel vreemd, maar mieren zullen niet tegen muren opkruipen waar een flinke dikke krijtstreep op getrokken is; strooi op plinten, enz. wit krijtpoeper. ,r. v. d. K.: Wij hebben de beschik king over een fabrieksruimte, wel ke vroeger woonruimte is geweest. Nu wilden wij dit wederom verbou wen in woonruimte, waarvoor wij natuurlijk een vergunning nodig hebben. Kunnen wij Iriervoor suby*- die krijgen en waar kunnen wij ait aanvragen? Het zou weinig zin hebben om de rege ling zo deze in het onderhavige geval al van toepassing zou zijn,' uitvoerig te vermelden. U zult deze aangelegenheid moeten bespreken ten gemeentehuize. Me j. A. B.Stelt oins enige vra gen naar aanleiding van het feit, dat zij ha het overlijden van haar moeder het vruchtgebruik heeft ge kregen van een woning. Wjj zouden u gaarna enig licht willen verschaffen in deze aangelegenheid, in dien wij alle noodzakelijke gegevens van u ter beschikking hadden gekregen. Deze hebben wjj nu eenmaal niet. U zoudt zich het beste kunnen wenden tot de boedelnotaris, temeer nu uw brief enige onduidelijkheden bevat. Wjj we ten b.v. niet of u zelf het pand be woont (waarom zou de „binnenboel" arjders waar u vanuit gaat voor uw rekening zijn?) of dat u het huis verhuurt (kan ik alle onkosten voor de belasting aangeven in mindering op de huur? zo vraagt u). Wjj vermoeden, dat het testament wel enige nadere bepa lingen omtrent uw positie in deze zal bevatten. Bespreekt u een en ander met de betrokken notaris, die werkelijk van alles op de hoogte is ?n die u moet be schouwen als uw eerst daarvoor in aan merking komende adviseur. j. K.De huisbaas van mijn ouders wil hen verplichten de huishuur voortaan bü hem te brengen. Zou den zij in gebreke blüven, dan zal de deurwaarder er aan te pas ko men, aldus de huisbaas. MUn ouders zijn beiden 75 jaar oud; moeder W ziekelijk en vader kan geen gro- afstanden meer lopen. Mijn is nu: Kan de huisbaas hen toe verplichten? Het Burgerlek Wetboek bevat enige be palingen, welke hier van toeP® J tw.: (art. 1429 over de P»» va« be taling) „1) De betaline m° 4d| worden ter plaatse, weJSfn eenkomst bepaald is; i" t p, s daarbij vastgesteld is. de beta ling ten aanzien Y?" ee" zeker en bepaalde zaak geschieden ter plaatse, alwaar tijdens het aangaan der ver bintenis, de zaak die daarvan het on derwerp uitmaakte, zich bevond. 2) Bui ten deze twee gevallen, moet de beta ling geschieden ter woonplaatse van de schuldeiser, zolang deze bij voortduring blijft wonen in de gemeente, alwaar hij, ten tijd' van het aangaan van de verbintenis, woonachtig was en an derszins ter woonplaats van de schul denaar". Mocht in de huurovereenkomst (schriftelijk of mondeling aangegaan) bepaald z'jjn, dat de verhuurder de huur zal komen halen, dan is het duidelijk, dat zonder toestemming van uw ouders in die contractsbepaling geen verande ring kan vorden gebracht. Zou bij de overeenkomst niets daaromtrent zjjn be paald. dan moet de betaling dus „ter woonplaatse van de schuldeiser" ge schieden, d.w.z. ter woonplaatse van de verhuurder, de huisbaas van uw ouders. Dit kan echter zowel „ten huize" van hem ais door middel van een postwis sel of een giro-overschrüving geschie den. M. v. W.: Onze buren hebben sinds een half jaar kippen, maar zü ma ken nooit het hog of de ren schoon, zodat wij als het mooi weer is niet huiten kunnen zitten vanwege de geur. Is daar iets tegen te doen? De mensen lachen ons uit, als wü erover klagen. Als uw beweringen juist zijn, dan kunt u zelf actie nemen uit onrechtmatige daad door een advocaat in de arm te nemen. Als u huurder bent, dan zoudt u zich wellicht tot uw verhuurder kun nen wenden met het verzoek iets tegen deze buurman te ondernemen, aange zien u in uw huurgenot wordt beperkt; daarvoor moet de verhuurder u scha de vergoeden. U kunt ook trachten huurvermindering te krijgen, desnoods via de huuradviescommissie. Bij deze laatste actie ageeri u echter niet uit onrechtmatige daad (daarvoor is ae verhuurder niet aansprakelijk), doen uit het feit, dat het houden van kippen door uw buurman u in uw huurgenot belemmert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6