38 smokkelreizen met in totaal 32.000 kg. boter Muiterij tegen Adenauer ZANDVOORT HEEFT LAST VAN DUITSE „HALBSTARKEN" Afgelopen maanden werden verschillende van hen de grens overgezet Collega's met een geladen pistool bedreigd Man stuit eigen begrafenis Meisje op een zebrastreep aangereden Smokkelaars weer bijzonder actief Vier doden, o.w. Nederlands echtpaar, bij auto-ongeluk in West-Duitsland waakt tegen slijtage Straffen van vijf en zes maanden Koninklijk gezin op de Expo Brigades in burger Ex-politieagent voor het Hof Twee gevallen van verdrinking Belgisch-Duitse grens „Leeg" flesje met zwaar vergif bij apotheker NIEUWE ESSO BENZINE NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL e in attractie- Marijk park Metselaar krijgt een zware speciekuip op zijn hoofd Voldoende voor de dood van duizend mensen WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 PAGINA Nieuw Eerste-Kamerlid Zwerven Westduits probleem Streng optreden President: „wegpiraten" 200 boete en 1 jaar intrekking rijbewijs geëist tegen dader Levensgevaarlijk gewond Prinses Maria Pia van Savoye en haar echtgenoot prins Alexander van Joego slavië tonen met trots hun tweeling aan de verzamelde persmensen in Florence (Italië), waar het prinselijk paar een korte vakantie doorbrengt. Advertentie Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering Finland President Kekkonen heeft gisteren de sociaal-democraat Karl Fa- gerholm verzocht een regering te vor men, waarin alle partijen in het parle ment vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Later is de opdracht gewijzigd in: ,zoveel mogelijk partijen". (UPI) Dinsdag heeft voor de economische politierechter te Maastricht, een bo- tersmokkelaffaire gediend, welke zo wel door de Nederlandse douane als door de justitie beschouwd wordt als een onderdeel van de grootscheepse botersmokkelarij op de Nederlands- Belgische grenzen. In verband hier mee zijn reeds enige tijd geleden en kele Erabantse groepen gevonnisd, onder andere twee leiders van ver voersondernemingen in Budel, die de boter van de Bossche botermijn be trokken en naar Gulpen vervoerden, waar ze van een boerderij over de grens werd gebracht. Uit de getuigenverhoren kwam vast te staan, dat een reeks van minstens 38 smokkelreizen in een tijdsverloop van enkele weken waren gemaakt, waarbij in totaal een hoeveelheid van rond 33.000 kilo boter werd gesmokkeld. In de nacht van 23 op 24 juni werd op de provinciale weg van Hoogcruts naar de Belgische grens een auto ge signaleerd, die herhaaldelijk de weg scheen te verkennen en daarna, ge volgd door een geladen vrachtwagen De 82-jarige bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft in zijn vakantie verblijf in het Italiaanse plaatsje Cadenabbia tegen verslaggevers ver klaard, dat zijn op een na oudste zoon Max moet dienen in het nog jonge Westduitse leger. Max, die gemeentesecretaris te Keulen is, las het nieuws in de kranten en zijn reactie was: „O, neen, dat doe ik niet", en slaat derhalve voor het oog van de wereld aan het muiten, aldus meldt de News Chronicle van gistermorgen. Dat „der Alte" zijn zoon Max in het leger wilde hebben was een grote verrassing voor de jonge Adenauer, die getrouwd is en kinderen heeft. Max heeft gedurende de laatste wereld oorlog als luitenant in het leger van Hitier moeten dienen. Hij wist niets af van hetgeen zijn vader thans militair met hem voor heeft, en hij ver klaarde dan ook op zijn beurt opstandig tegenover een verslaggever van de News Chronicle: „Ik speel niet langer meer soldaat, dat is duidelijk". Max Adenauer wilde het bericht aanvankelijk niet geloven. Hij belde het Westduitse persbureau op en deelde mede dat de verklaring van zijn vader niet juist was. „Maar uw vader heeft het echt gezegd", werd de onthutste zoon verteld. „Het kan me niet schelen, al zegt mijn vader het ook duizend keer", antwoordde Max gebelgd. met grote snelheid opnieuw passeerde. De douanebeambten, die op de loer la gen, gaven waarschuwingsschoten, waarna de spijkerplank werd uitgewor pen, signalen tot stoppen werden gege ven en lichtkogels werden afgeschoten. De voorrijauto stopte, doch de vracht auto reed als razend over de spijker- plank en kwam pas tien kilometer ver der op Belgisch gebied met tot op de velgen vernielde banden tot stilstand. De chauffeur, een 25-jarige landbouwer uit Noorbeek werd aangehouden en zit nu nog in België in voorarrest. De bestuurder van de voorrij-auto was een 32-jarige Maastrichtenaar. Later zijn nog een 36-jarige bedrijfsleider van een autogarage en de 57-jarige eigenaresse van deze verhuurinrichting gearres teerd. De laatste drie stonden nu terecht. Twee hunner ontkenden. De vrouw gaf slechts gedeeltelijk toe, dat ze in gebreke was geweest met het zich er van vergewissen, dat de auto's niet voor verkeerde praktijken werden gebruikt. In de loop van de ochtend werd de zitting onderbroken om de op het grens- kantoor Neerkanne in België in voorarrest zittende vrachtautobestuur der te horen. Nadat de rechter was teruggekeerd, heeft de officier van jus titie zijn requisitoir gehouden. Hij meen de, dat deze verdachten wel niet als hoofddaders konden worden be schouwd, maar hij was van oordeel dat zij toch ernstig schuld droegen bij deze smokkelarijen. De eisen luidden: tegen de vrouw vijf maanden, tegen de twee mannen ieder vier maanden, alles met aftrek van voorarrest. De .economische politierechter deed onmiddellijk uitspraak. Hij veroordeelde de chauffeur van de voorrij-auto tot zes maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, de bedrijfsleider tot zes maanden, waarvan één maand voor waardelijk en de vrouw tot vijf maan den, waarvan twee maanden voorwaar delijk, allen met een proeftijd van drie jaar. ""llllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De koninklijke familie heeft ook dins- hag verdeeld in enkele groepjes diverse Paviljoens op de Expo bezocht, 's Mor- Eans bezochten prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet de inzendingen van Argentinië en Ralië. De lunch werd gezamenlijk ge bruikt in het Portugese" paviljoen. Na bet noenmaal ging ieder weer zijns ^eegs. De Koningin, de prins én prin ses Marijke, die vergezeld was van een gouvernante, troffen elkaar weer in het Paviljoen van Tsjechoslovakije. Het duurde niet lang of de konink lijke bezoekers werden omringd door de steeds talrijker wordende menigte. De Koningin en haar jongste dochter vingen hun rondgang aan rechts, ter- Wijl de prins links afsloeg, zich men gend onder de menigte, die niet op hield de hoge bezoekers haar sympa thie te betuigen en toe te juichen. Weer samengekomen in de cultuur zaal, woonden de Koningin, de prins en de prinses een vertoning bij van de „Toverlantaarn", de Tsjechoslo- Waakse non-stoprevue. Voorts heeft de Nederlandse konink lijke familie, ook de prinsessen Beatrix, «•ene en Margriet de paviljoens van Rusland en de Ver. Staten bezocht. Prinses Marijke heeft zich nog met de hinderen van de Nederlandse ambassa deur te Brussel in het attractiepark ver maakt. De leden van de koninklijke familie zijn omstreeks zes uur 's avonds naar de ambassade teruggekeerd, waar s avonds te hunner ere een diner werd aangeboden. In de vacature, ontstaan door het over riden van mr. H. Willemse (Arb.) te Rotterdam, is tot lid van de Eerste Ka- bier benoemd verklaard de heer J. P. "azure te 's-Gravenhage. De Zandvoortse politie heeft dit zomerseizoen herhaaldelijk streng moe ten optreden tegen zich misdragende, uit Duitsland afkomstige jongelui. Zjj werd dit jaar voor het eerst met dit genre „badgasten" geconfronteerd. In de afgelopen twee maanden werden 26 Duitse jongelui óf voor de offi cier van justitie in Haarlem geleid óf als ongewenste vreemdelingen over de grens gezet. De heer H. P. Huijsman, hoofdinspecteur-korpschef van de Zandvoortse gemeentepolitie, met wie wij een vraaggesprek over deze kwestie hadden, zei, dat Duitse jongelieden de Zandvoortse politie handen vol werk geven. Het zijn voornamelijk jongens van twaalf tot negentien jaar, uit het Roergebied afkomstig, die met een paar centen de grens over komen en in Nederland zich schuldig maken aan diefstal van levensmid delen, maar ook aan ernstiger misdrijven, zoals het stelen van fietsen, bromfietsen en zelfs auto's. De heer Huijsman stelde voorop, dat de zich misdragende jongelui maar een gering percentage vormen van de bui tenlandse bezoekers en eveneens van het totaal aantal van Duitse badgasten en dagjesmensen. Duitse badgasten zo vertelde de Zandvoortse hoofdinspec teur verzekeren iedereen, die het maar horen wil, dat zij zich schamen over het wangedrag van sommige jon ge landgenoten. In Duitsland noemt men hen „Halbstarken", die eveneens de Duitse politie veel last bezorgen. In de grote steden van het Roergebied heeft de politie speciale brigades in het leven geroepen, die deze knapen met Voor de tweede maal is kolonel Peter Townsend voor een wereldreis vertrok ken. De tocht zal ditmaal zeventien dagen duren; hij zal de reis maken per trein, vliegtuig en boot. Op de foto ziet men hem, terwijl hij in Brussel af scheid neemt van mej. Jean Dalrymple van het Amerikaanse paviljoen op de Expo. d Het leek aanvankelijk een grapje, "et werd later ernst, toen op de Van 6 december 1956 in een Haar- JÏ\S Pension een agent-in-opleiding, ,pya,ma> uniformjas en een Snawl,om' de kamer van irv! o-eladoi eol'ega s binnenstapte en Jijn geladen pistool op de mannen richt te met de woorden: „ik zal jullie dood schieten". De Haarlemse rechtbank had het in eident bittere ernst gevonden en de man «en maand gevangenisstraf opgelegd. In boger beroep eiste de procureur-gene- rbal bij het Amsterdamse gerechtshof *en maand voorwaardelijke gevangenis straf plus vijftig gulden boete. Hij zei bet feit weliswaar zeer ernstig te ach- ten, doch nam in aanmerking, dat het y°orval bijna twee jaar geleden is ge bied. s.De beide bedreigde aspirant-agenten,, o, - inmiddels hun opleiding hebben vol heid, gaven niet dan na een moeiza- 6 ondervraging door de president en leden van het hof toe, dat de verdach te de bewuste avond laat was thuis gekomen in een min of meer dronken toestand. Hü gebruikte nog een glaas je in de kamer van zpn collega's, ver trok, keerde later terug en dreigde toen de mannen met het geladen dienstpis tool. De ene man trok zich terug op zpn bed, de ander slaagde er met enkele zoe te woorden in, de man de kamer te doen verlaten. Ze haalden verlicht adem en barricadeerden de deur met een stoel. Eerst veel later werd dit incident be kend toen men het verleden yan de man naging in verband met zijn aan stelling tot politie-agent. Hij werd ont slagen en is thans als chauffeur werk zaam, zo deelde de verdediger, mr. B. R Dambers uit Haarlem, het hof mee. Verdachte, die zich niets meer van het gebeurde kon herinneren, heeft het drin ken van sterke drank geheel gestaakt. e verdediger vroeg de uiterste cle mentie. Uitspraak 9 september. Plechtig trok een begrafenisstoet door de straten van het dorp Marest- Dampcourt, nabij Reims, om de 65-jarige Victor Stevens naar zijn laatste Rustplaats te brengen. Dit althans dachten volgens Reuter de bedroefde familieleden in de volgwagens. De stoet bereikte de kerk, waar de uit vaartplechtigheid zou worden gehouden. Doch voor het zover was, snelde lemand opgewonden de kerk binnen en de familieleden kregen de schrik van hun leven: Victor Stevens stond, in levenden lijve voor hen. De toedracht der gebeurtenissen, die tot deze verrassende ontknoping bidden, was als volgt. Verleden week, toen Stevens met vakantie buiten het dorp zijner inwoning vertoefde, wérd het lijk van een oudere man op de spoorbaan buiten het dorp aangetroffen. Na de lijkschouwing werd hjedegedeeld, dat het stoffelijk overschot dat van Victor Stevens was. laatstgenoemde las in zijn vakantieverblijf in de krant, dat hij plotseling het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, hetgeen voor hem aanlei ding Was spoorslags naar Marest-Dampcourt te vertrekken, om zijn treu rende nabestaanden persoonlijk te vertéllen, dat zij nun tranen konden drogen. schuim-kanonnen te lijf gaan. Het schuim is moeilijk van de kleding te verwijderen, zodat men de bedrijvers van baldadigheden en misdrijven voor lange tijd getekend spoediger kan opsporen. Het gesignaleerde verschijnsel is een der schaduwzijden van de Europese in tegratie. Voor het overschrijden van de Nederlandse grens vanuit Duitsland is geen paspoort vereist. Een Personal- Ausweis is voldoende. De Nederlandse marechaussee, die wel weet met wat voor bedoelingen sommige jongelui naar Nederland gaan, doet alles wat mogelijk is. Zo vraagt zij de jonge grensoverschrijders naar het doel van hun reis, de duur van hun verblijf en de beschikbare geldmiddelen. Vooral dat laatste blijkt belangrijk. Hebben de jongelui onvoldoende geld bij zich dan worden zij onherroepelijk naar „das Vaterland" terug gewezen. Zij komen de grens niet over. Daarmee wordt na tuurlijk niet voorkomen, dat jongelui langer in ons land blijven dan zij de marechaussee bij de grensoverschrij ding hebben meegedeeld. En het zijn juist platzak geraakte jongens, die door middel van grote en kleine diefstallen proberen aan hun levensonderhoud te komen. Daar komt nog bij, dat in Duitsland geen kampeerkaarten bestaan zoals die in ons land door de Kampeerkaarten- centrale worden verstrekt. Wanneer kamperende Nederlanders zich in of buiten het kampeerterrein misdragen, wordt hun kampeerkaart afgenomen, zo dat zij op geen enkele kampeerplaats meer terecht kunnen. Het zou te wen sen zijn, dat ook in Duitsland de kam peerkaart wordt ingevoerd. Verder vertelde de heer Huisman ons, dat talrijke Duitse jongelui maar weinig gebruik maken van kampeerter reinen. Zij zwerven 's nachts rond, ste lend vaak en baldaig. De grootste last ondervindt de politie van hen tijdens het weekeinde. Zaterdagavond nog greep zij vier jongelui, die 's morgens in Haarlem een bestelwagen hadden ge stolen. Daarom heeft de heer Huijsman uit de toch al krappe bezetting van het Zandvoortse politiekorps enkele briga des geformeerd, die 's nachts in burger in de straten van de badplaats surveil leren. Het laatste weekeinde trof een van die brigades oen aantal jonge Duit sers aan, die antennes aan het vernie len waren van auto-radio's. Ofschoon het optreden van de „Halb starken" dit jaar het sterkst in Zand- voort merkbaar was, verwacht de heer Huijsman, dat ook andere gemeenten van ons land met de praktijken van dit soort jongelieden in de toekomst te ma ken zullen krijgen. Hjj is dan ook van mening, dat de politionele en justitiële autoriteiten zich op hoger niveau met het probleem van de „Halbstarken" moeten gaan bezig houden. Tot slot ver zekerde hij ons, dat men nochtans niet de indruk moet krijgen, dat Zandvoort tijdens het afgelopen zomerseizoen op crimineel gebied ongunstig zou afsteken bij andere seizoenplaatsen. Over het al gemeen staat het peil van de badgas ten en de dagjesmensen op een be hoorlijk niveau. Het probleem, waarmee de Zand voortse politie dit zomerseizoen voor het eerst in enige omvang te maken heeft gehad, vertoont raakpunten met het vraagstuk, dat al enkele jaren een der grootste is in de Duitse Bondsrepu bliek. Aldus onze correspondent in Bonn. Niet zonder zorg heeft men in het zo welvarende West-Duitsland de laat ste jaren een stijging van de jeugdcri minaliteit moeten constateren. In 1957 werden er 146.000 kinderen beneden de achttien jaar gearresteerd, 20.000 meer dan in 1956. Wat in Zandvoort door de Duitse „Halbstarken" die men veel eer „Halbschwachen" zou moeten noe men is gepleegd, is vrij ernstig. In Duitse couranten zijn daarover nog geen berichten verschenen. Wel maak te het socialistische dagblad „Neue Rhein Zeitung" een week geleden er melding van, dat er in Zandvoort zo veel Duitse „toeristen" waren opge pakt. Zeker is intussen, dat de Zandvoort se staaltjes het op geen stukken na ha len bfj de wandaden van de „Halbstar ken" in West-Duitsland, van wie er en kelen niet voor moord zijn terugge deinsd. Denk maar aan de moord op twee volkomen argeloze dorpsbewoners, die drie van hen enkele weken geleden pleegden in de buurt van Bonn. De poli tie en de opvoeders weten met het vraagstuk van de „Halbstarken" nog al- tud niet goed raad. Het bestaat overi gens niet alleen in West-Duitsland, ook m de communistische oost zone opereert dit soort jongelui. Het merendeel van ji Psych,°Tlogen neigt naar de opinie, "Halbstarken"-probleem voorna melijk een uitvloeisel is van de jaren van oorlog en bezetting. Bij een poli tioneel onderzoek naar een overval van Halbstarken' op twee Deense meis jes hoorden wij de vrouwelijke Deense tolk terecht opmerken: „Ze zagen er uit als jongens, als kinderen die nooit kind hadden mogen zijn." Ziedaar wel licht de kern der zaak. De politie treedt waar mogelijk hard handig op tegen deze jongelui. Wellicht is dat de reden, waarom zij hun ar beidsveld naar het buitenland hebben verlegd, waar hun wandaden nog niet zo berucht zijn. Ook de rechters in West-Duitsland pakken de „Halbstar ken" zeker niet met fluwelen hand schoenen aan, maar vellen naar het oordeel van velen soms toch nog te milde vonnissen. Noch met al te har de straffen die hen misschien tot per manente beroepsmisdadigers zouden maken noch met al te zachte straf fen die de jeugdmisdadigers de in druk zouden kunnen geven, dat zij maar kunnen doen en laten wat zij willen wordt het vraagstuk van de „Halbstar ken" opgelost. De stijging van de jeugd criminaliteit ondanks de groei van de welstand en misschien ten dele juist daardoor, is niet een typisch Duits ver schijnsel. Het is in vele andere landen waarneembaar. De officier van justitie bij de Arnhem se rechtbank heeft drie weken voor waardelijke gevangenisstraf, 200 boete en een jaar intrekking van het rijbewijs geëist tegen een negentienjarige mon teur uit Eist, wie ten laste was gelegd dat hij als bestuurder van een perso nenauto een achttienjarig meisje heeft aangereden op een beschermde voet gangersoversteekplaats te Arnhem. Verdachte had volgens zijn verklaring met een snelheid van 50 a 60 kilome ter per uur gereden, doch volgens ge tuigen was die snelheid aanmerkelijk hoger. Het meisje verscheen als getuige voor de rechtbank met haar been in het gips. Behalve een gecompliceerde been breuk had ze op verscheidene plaatsen verwondingen opgelopen. Ook haar sleu telbeen was gebroken. Zij zei, dat een andere auto voor de oversteekplaats had gestopt en haar en enige vriendinnetjes gelegenheid had gegeven over te steken. Niemand zag de met grote snelheid naderende auto van verdachte. De andere meisjes hadden deze wa gen nog juist kunnen ontwijken. De of ficier zei In zijn requisitoir dat de spon tane reacties van het publiek na het ongeluk bewijzen op welk een ergerlijke wijze verdachte heeft gereden. De pre sident, gaf tenslotte uiting aan zijn on gerustheid over het gedrag van automo bilisten bij het passeren van oversteek plaatsen. Als er behoorlijke controle was, zouden deze wegpira-ten aan de lopende band worden voorgebracht, zei de president. Uitspraak 9 september. Dinsdagmiddag is in de Laakkade te Den Haag de achtjarige A. Zoutman verdronken. Het jongentje was met een schepnetje bezig visjes te vangen. Daar bij viel hii in 't water. Een vriendje zag het drenkelingetje enkele malen on dergaan en vertelde aan een passe rende parkwachter wat er gebeurd was. Deze waarschuwde de politie, die tér plaatse ging dreggen. Toen het jonge tje enige tijd later werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds gewe ken. Aan het strand bij Kijkduin is dins dagmiddag verdronken de Duitser H. B. LutZj een twintigjarige scholier uit Gelsenkirchen. Hij is vermoedelijk te ver in zee gegaan. Het slachtoffer lo geerde in Loosduinen. De speurtocht naar de kleine Frans Schouten uit Haarlem, die met zijn ouders logeerde in een kampeercentrum bij Apeldoorn en sinds zondagmiddag vermist werd, is niet zonder succes ge bleven. Gistermorgen hebben enige manschappen van de marechaussee het knaapje na twee dagen zoeken rustig spelend te midden van de bosbessen- struiken aangetroffen. Fransje werd ter observatie in het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. (Van onze correspondent in Bonn) De laatste dagen voor de definitieve overdracht door België van de sinds december 1949 onder zijn (voorlopig) militair bestuur gestaan hebbende grens gebieden aan West-Duitsland, die mor gen geschiedt, zijn de smokkelaars aan beide zijden van de BelgischWest duitse grens nog eens In actie gekomen om een paar slaatjes te slaan. Zaterdag nacht j.l. werd aan de grenspost bij Bildchen ten zuiden van Aken welk dorp van donderdag af weer Duits wordt een vrachtauto van een bewo ner van Aken aangehouden, waarin 250 kg. koffie in de dubbele bodem der stuurcabine bleken te zijn verstopt. Vorige week donderdag had men bij Röttgen (in de buurt van Monschau) een dorpje dat eveneens weer Duits wordt, een Mercedes-auto aangehouden, die het eigendom was en gereden werd door een vroegere douane-beambte, die niet alleen zijn vroegere collega's, maar kennelijk ook het klappen van de douane-zweep kende. Echter niet goed genoeg naar het schijnt, want de doua niers doken uit deze auto 350 kg. koffie op. De gearresteerde ex-douaneman ver klaarde bij zijn vérhoor in totaal wel 60 keer over de grens te zijn gereden en alles bij elkaar ruim 2500 kg. koffie naar West-Duitsland (waar een pondje nog altijd om en nabij de tien mark kost) te hebben gesmokkeld. In Westduitse douanekringen is men De 37-jarige metselaar Sj. Duyf uit Horst werd dinsdagmiddag met een zware schedelbasisfractuur en in le vensgevaarlijke toestand in het Horster ziekenhuis opgenomen, nadat hij tijdens werkzaamheden aan een nieuwbouw te Metêrik een zware speciekuip op het hoofd had gekregen. De kuip viel van een steiger juist op het moment, dat Duyf er onder door liep. Hij zakte be wusteloos in elkaar en het bloed stroomde hem uit neus en mond. Over de toedracht van het ongeluk tast men in het duister. van mening dat er weer internationale smokkelbenden langs de Belgisch-West- duitse grens bezig zijn en men wil hierover contact met de Belgische auto riteiten opnemen en afdoende maatre gelen treffen. Ook de beruchte Belgische smokkelaar Toussaint-Elsen is weer even aan het werk geweest. Hij beëin digde kortgeleden een vierjarig verblijf in een Belgische gevangenis. Vorige week donderdag werd hij bij een nieuwe smokkelpoging aan de Westduitse grens gegrepen en hij zit nu weer in het huis van bewaring in Aken. Toussaint-Elsen werd reeds in 1953 bij verstek door de Westduitse justitie veroordeeld wegens smokkelen met gebruikmaking van pantserwagens. Vorige week kwam een achtjarig jon getje in een apotheek In Zwijndrecht enkele lege flesjes terugbrengen, in één waarvan zich nog een restantje nicoti ne van 98 pet bevond. De hoeveelheid was voldoende om de dood van duizend mensen te bewerken. Een klein drup peltje op de huid veroorzaakt namelijk een onherroepelijke dood. De ouders van het jongetje hadden zich dit na tuurlijk niet gerealiseerd. De apotheker, die de schrik van zijn leven kreeg, stelde de politie hiervan in kennis. De korpscommandant van de gemeentepolitie te Zwijndrecht heeft nu de burgerij van zijn gemeente de ge varen onder ogen gebracht van het in voorraad hebben van bespuitingsmidde- len, zoals nicotine, parathion en derge lijke. Hij heeft medegedeeld, dat de autoriteiten zich met grote bezorgdheid afvragen in hoeveel woningen en schuurtjes achteloos neergezette flesjes staan met vergiften, die gevaarlijker zijn dan blauwzuur. Dinsdagmiddag is op de straatweg tus sen Hagen en Lüdenscheid een uit La ren (NH) afkomstige auto tegen een met stukken gietstaal geladen vracht auto met aanhangwagen uit Bochum gebotst. Alle vier inzittenden kwamen daarbij om h. leven. Twee der slacht offers zijn Nederlanders, n.l. de heer en mevrouw Mertens-Dreijer resp. in 1906 en 1903 geboren. De andere twee slachtoffers waren Duitsers, eveneens een echtpaar, afkomstig uit Nordhorn in Neder-Saksen, vermoedelijk met het echtpaar Mertens verwant. Hoewel de officier van justitie te Ha gen in het ongeval werd gemengd wat in Duitsland bij auto-ongelukken gebruikelijk is Kon de oorzaak van het ongeluk nog niet volkomen worden vastgesteld. Het gebeurde in een bocht aan de uitrit van het dorpje Dahl, waar het zicht zeer slecht is. De Nederland se wagen schijnt te sterk naar links te zijn gezwenkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7