Ultimatieve boodschap via radio-Peking Dulles wijst op ernst van situatie bij Formosa Te waarderen bij 56 doden mijnramp m Polen Federale regering kiest de zijde van de negers Opperste Gerechtshof stelt beslissing uit Djakarta „niet passief" bij een bondgenootschap tussen Australië en Nederland Fiets 90 jaar in Nederland Jeugdig chauffeur verdronken België draagt gebieden over aan W.-Duitsland Kijkjes in de „Nautilus" i Dr. Platteel pleit voor Nederlands- Australisch pact en 88 jaar geleden is het eerste rijwiel gestolen Het weer Warm en kans op onweer Auto te water Fraude in de V.S.? „Quiz"-programma met van te voren bekende winnaar Twee leden van het personeel in arrest TROPENKLEDING De kwestie-Little Rock Djakarta arresteert Chinese nationalisten Aanvankelijk nog kans op onweer Het weer in Europa VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 O <$2sfe JAARGANG No. 29998 Chinese republiek ^PCSCAOOffCS CHINESE VOLKSREPUBLIEK^ Het opperbevel van de communistische legers in de Chinese provincie Foekien heeft een in ultimatieve toon gesteld beroep gedaan op het garnizoen van Quemoy om zich over te geven. De boodschap, die werd uitgezonden door radio-Peking, was gericht tot de nationalistische bevel hebber van dit voor de kust van het Chinese vasteland gele gen eiland, generaal Hoe Lien. In de boodschap wordt ge zegd, dat er plannen zijn opgesteld voor de „bevrijding van Quemoy" en dat die plannen op het punt staan te worden uitgevoerd. „Voordat met de operaties wordt begonnen, dringen wij er bij u op aan uw strijdkrachten bij de onze te voegen of u over te geven, zonder te strijden voor de groep van Tsjang Kai Sjek. De val van Quemoy staat voor de deur. Het is voor u even onmogelijk u op Formosa terug te trekken als het voor Formosa onmogelijk is u versterkingen te zenden." Tot slot wordt in de boodschap verklaard, dat het communistisch-Chinese „bevrijdingsleger" vastbesloten is alle Chinese gebieden te herwinnen, in het bijzonder For mosa en de eilanden langs de kust van het vasteland. In een uitzending van radio-Moskou werd gisteravond gezegd: „De toestand in het Verre Oosten kan elk ogenblik tot ont ploffing komen. Amerika maakt zich op voor een onver hulde aanval op de Chinese bevolking en regering. Het Verre Oosten staat opnieuw aan de rand van de oorlog, een toestand die vooral Dulles plezier doet." A?e MORRIS 'fjeforeyw/tfut// Suède Dames/Herenjasjes Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miiiimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Communistisch China eist de overgave van Quemoy Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiif Donderdagmorgen is aan de Rotter- damsekaai te Middelburg de 21-jarigé T*. v. d. N. uit Echt (L.) met een aan de heeer J. v. d. IJ. te Middelburg toe- behorende vrachtauto te water gereden en verdronken, v. d. N„ die voor de eerste dag in dienst was bij v. d. IJ., had geen rijbewijs. De vrachtauto reed met grote vaart de Nederstraat uit de Rotterdamsekaai op en botste daar tegen een geladen vrachtauto, tegen enkele andere ge parkeerd staande auto's, tegen een lan- aarnpaai en tenslotte tegen een per- t nehauto, die tegelijk met de vrachtauto e ^ater raakte. Een opvarende van v Engels jacht, die het ongeluk zag «aBeuren, haalde hulp en ging met een °eP naar de plaats van het ongeluk. Het bleek, dat de vrachtauto op de kop f® het water was terechtgekomen. Een politieman ontdeed zich van zijn uni- formkleding en dook zes maal waarbij hij erin slaagde het linker portier van de wagen te openen en de chauffeur eruit te halen. Deze werd met een sloep naar een wat verderop gelegen zand zuiger gebracht, doch bleek reeds te zijn overleden. Vier kleine buurtschappen, die sedert 1949 deel hebben uitgemaakt van het Belgische grondgebied, zün gisteren aan West-Duitsland overgedragen. De over dracht ging met weinig officieel vertoon gepaard, zo meldt U.F.I. Verscbillonde boeren in de dorpjes hebben van de overdracht nog profijt ^•rokken. Een aantal ossen en varkens die ze woensdag in België hadden kocht, deden ze gisteren met viiftien Pfocent winst in West-Duitsland van de "and. In New Yorkse kranten zijn gis teren berichten verschenen, dat de Winnaar van een grote prijs in een Suizprogramma van de televisie ver klaard heeft zijn antwoorden van buiten geleerd te hebben en een cursus in to neelspel te hebben moeten volgen om de voorstelling dramatischer" te ma ken. Dit had hij aan de openbare aan klager verteld, die terstond bekend •haakte dat hij vier t.v.-quizshows aan «en onderzoek zou laten onderwerpen. Naar de getuigenis van de winnaar werd de hele gang van zaken voor elke v°orstelling tot in onderdelen gerepe teerd. De produktieleider van de show bad hem nu echter gezegd, dat het tijd •j'.erd om plaats te maken voor een •heuwe .winnaar". Dit meldt Reuter. Nederland heeft niet als Italië een loet, die het verhandelen van belang- kunstschatten naar het buiten- oplegt t °f er beperkingen aan Er zijn dan ook in de loop der jaren heel wat onvervangbare kunstwerken uit Nedei lands bezit in handen van de meest biedende gefortuneerde buitenlanders overgegaan. Daarenbo ven beschikken de Nederlandse musea over te geringe aankoopbudgetten om, Wanneer zich daarvoor een uitzonder hjke gelegenheid voordoet, hun col lecties in voldoende mate aan te vul len of op hoger peil te brengen. Het lofwaardig particulier initiatief van L.u. een Vereniging Rembrandt tracht ha ar best vermogen op dit gebied te l°en wat het kan, maar haar ver- f}°gen maakt niet alles wat uit cul- 'f"eei oogpunt méér dan wenselijk ri.°et worden geacht, mogelijk. In f licht bezien is het hooglijk Le waarderen, dat de gemeente i°tterdam de internationaal be- ni.]nr^e collectie-Van Beuningen han hulp van het Rijk voor den" Museum heeft weten te behou- n en dat de erven van deze ver- hip? 1?e collectioneur uit burgerzin ka onderste uit de internationale jh hebben willen halen. Niet minder Hek' 'let voor de actieve cultuurpoli- da t Van de gemeente Amsterdam, ha: 7 de kop van de collectie-Reg- aanu Voor het Stedelijk Museum zal «/copen, te meer daar de erfgena- tijj1 van deze kunstverzamelaar, die schUs ziïn teven aan de gemeenschap lijt. wat hij kon, ten volle zake- Jke overwegingen lieten gelden. Dit ^trouwens hun goed recht. Neder- 0an mag zich verheugen over deze Ua-n*iVan zaken, die een voor ons na den* f kunstbezit belangrijk precen- n* kan scheppen. ÉOETiJOU HANKONG rSINKlANG Formosa Volks-c== TAITSIN6 AMOY queuoy KWANTSIN Moekden 1500 Km Peking)gggfg^|^ Sjonghai^rj m Tsjoengking Hongkong i-i v P6LTl?98<4l Een brand in de voornaamste lucht verversingsschacht van een kolenmijn bü de Poolse plaats Zabrze is er gis teren oorzaak ven geweest, dat 56 mijn werkers, die op 300 meter diepte werk ten, door verstikking om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen, die in gro ten getale ook van naburige mijnen te hulp schoten, konden nog vele mijnwer kers redden, maar ook van hen moes ten 53 naar een ziekenhuis worden over- gebrack-, 14 konden na behandeling naar huis. Dit meldt het Poolse pers agentschap P.A.P. Uit een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van de brand is gebleken, dat een lasser en een helper op een regle mentair verboden plaats gelast hebben, hetgeen de brand veroorzaakte. De vlammen vonden gretig voedsel in de houten stutten en al gauw ontstond in de gangen een opeenhoping van kolendamp. D' lasser en zijn maat zijn gearresteerd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteravond een officieel commentaar aan de boodschap van het opperbevel in Foekien gewijd: „Deze boodschap en het zware bom bardement van Quemoy zijn nieuwe be wijzen voor het militairisme en de agressieve expansiepolitiek van Peking en zü staan in directe tegenspraak tot de herhaalde verzekeringen van Peking, dat het slechts vreedzame bedoelingen heeft In de verklaring van het State De partment wordt verder gezegd, dat het nauwe verband, dat in de communis tische boodschap wordt gelegd tussen de eilanden voor de kust en Formosa, de juistheid aantoont van een verklaring, die minister Dulles afgelopen zaterdag heeft afgelegd. In een brief aan de waarnemend voorzitter van de commissie voor bui tenlandse zaken van het Amerikaanse m u jj Twee kijkjes aan boord van de Amerikaanse atoomonderzeeboot „Nautilus", ge nomen tijdens de vaart van Engeland naar de Verenigde Staten. Boven: de tor- pedokamer, voor in het schip. Onder: commandant Anderson (rechts) in het ge vechtscentrum van de boot, aan de periscoop. Huis van Afgevaardigden. Morgan, heeft Dulles toen betoogd, dat de ban den tussen de eilanden voor de Chinese kust en Formosa nauwer zijn geworden. Hij voegde daaraan toe, dat het riskant zou zijn aan te nemen, dat een com munistische aanval op de eilanden Que moy en Matsoe een beperkte operatie zou kunnen blijven. Aanvankelijk werd aangenomen, dat Dulles met dit laatste uitsluitend een waarschuwing bedoelde te richten tot communistisch China. Uit de commentaar van het State De partment valt nu op te maken, dat de verklaring van Dulles zeker evenzeer bedoeld is voor diegenen die van oor deel zijn, dat men Quemoy en Matsoe maar beter niet kan verdedigen, aan gezien die beide eilanden het risico van een oorlog niet waard zijn en commu nistisch China toch niet van plan is Formosa zelf aan te vallen. Deze laat ste opinie schijnt o.a. door de Britse regering te worden gehuldigd. In doorgaans welingelichte kringen te Londen vernam Reuter gisteravond, dat men het daar waarschijnlijk acht, dat de communisten een landing voorberei den op een van de kleinere eilanden van de Quemoy-archipel. Er is niet geble ken, dat zjj voldoende troepen samen trekken voor een aanval op de nationa listische basis op Quemoy zelf. Hoge Amerikaaij^e en nationalistisch- Chinese militairen hebben gisteren op Formosa besprekingen gevoerd over technische problemen van een eventue le samenwerking van de Amerikaanse en nationalistisch-Chinese lucht- en zee- strijdkrachten. Vliegtuigen van de beide luchtmachten hebben gisteren gezamen lijke oefeningen gehouden boven de kust van Formosa. Ook gisteren hebben de communistische batterijen weer ge vuurd op Quemoy. Advertentie Trevira costumes en pantalons (zo dun als een lovertje) Tropensmokings, witte en khaki pantalons, shorts, schillerhemden. Zijlstraat 71 Haarlem Zeven van de negen negerstudenten, die verleden jaar, onder het oog van parachutisten, de middelbare school in Little Rock bezochten, hebben een stu diebeurs van 1000 gekregen. Het Opperste Gerechtshof der Ver enigde Staten zal zich niet vóór 11 sep tember a.s. uitspreken over de vraag, of op de „Central High School" te Little Rock in Arkansas de gelijkstelling der rassen moet worden ingevoerd of niet. Opperrechter Earl Warren had het Hof gisteren van reces laten terugkomen in verband met een verzoek van de Na- tionale Vereniging ter Bevordering van de belangen der Kleurlingen (N.A.A.C.P.) om nog voor het begin van het nieuwe schooljaar uit te spreken, dat alle uitspraken van lagere rech ters, die opschorting van het integratie bevel toestaan, nietig zijn. Het integra tiebevel is door het Opperste Gerechts hof zelf in 1954 gegeven. Opperrechter Warren deelde mee, dat tijdens de zit ting is gebleken, dat het bestuur van de school in Little Rock het begin van het nieuwe schooljaar op 15 september heeft gesteld en de zaak derhalve niet zo'n haast heeft als het aanvankelijk scheen. Tijdens de zitting van gisteren trad de neger-advocaat Thurgood Marshal] op namens de N.A.A.C.P. en zijn blan ke confrater Richard Butler namens het schoolbestuur van Little Rock. De belangrijkste verklaring werd echter namens het ministerie van jus titie afgelegd door de advocaat-gene raal, J. Lee Rankin. In deze ver klaring stelt het ministerie zich ge heel achter het verzoek van de N.A.A.C.P. om alle huidige juridische belemmeringen voor integratie (in voering der rassengeljjkheid) op de scholen van Little Rock onmiddellijk p te heffen. In juni van dit jaar heeft districts- rechter Lemley bepaald, dat men in Little Rock twee-en-een-half jaar zou mogen wachten met het invoeren van de gelijkheid der rassen. H:'t federale ministerie van justitie zegt in zijn verklaring, dat de negerkin deren in Little Rock niets hebben ge daan, wat geweld en wanordelijk ge drag had kunnen uitlokken. Alleen, om dat zij tot een gekleurd ras behoren, leidde hun aanwezigheid op de school anderen tot een gedrag, dat als een voldoende rechtvaardiging werd be schouwd om de grondwettelijke rechten van de negerkinderen op te schorten. Indien grondwettelijke rechten zo ge makkelijk ongedaan kunnen worden ge maakt, zouden zij weinig waard zijn," aldus de verklaring. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, zei later, dat deze ver klaring ook de instemming heeft van president Eisenhower. Hij weigerde te antwoorden op vragen van journalisten, hue lit te rijmen valt met het feit, dat de president woensdag op zijn wekelijk se persconferentie heeft toegegeven, dat hij privé van mening is, dat de integra tie langzamer moet geschieden. Het hele geschil voor het Opperste Gerechtshof heeft overigens een lichte lijk academisch tintje gekregen, omdat ut parlement van de staat Arkansas gouverneur Faubus thans definitief heeft gemachtigd iedere openbare, school in zijn ambtsgebied te sluiten waar krachtens een bevel van Washing ton de integratie zou moeten worden in gevoerd. Deskundigen in de federale hoofdstad zijn van mening, dat de Ame rikaanse regering tegen een dergelijke handelwijze niet veel kan ondernemen. Faubus heeft inmiddels ook commen taar geleverd op de verklaring van de advocaat-generaal voor het Opperste Gerechtshof. „Ik ben het met senator Russell eens," zei hij, „dat het ministe rie van justitie doet, alsof het optreedt namens de N;A.A.CP. in plaats van als een onbevooroordeeld bemiddelaar." Dr. P. J. Platteel, de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, die op het ogenblik een bezoek aan Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea brengt, verklaarde tijdens een persconferentie, dat in verband met de voortdurends dreiging van een aanval van Indonesië, de Nederlandse regering een verdrag of militair bondgenootschap tassen Australië en Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea zou toejuichen. „De poli tieke positie van Nederlands Nieuw» Guinea is voor Australië van meer be lang dan voor Nederland," zo verklaar de hij. „Een bondgenootschap zou Indonesië duidelijk maken, dat Nederland niet al leen staat en de steun heeft van een ander land. De grootste verdienste van zulk een verdrag zou zijn, dat het zal dienen om een oorlog af te weren. De bevolking van Nieuw-Guinea zou zich veiliger voelen, als Nederland en Australië een militair verdrag aangin gen," aldus de gouverneur. „Als Indo nesië een oorlog op grote schaal zou beginnen, zou dat ook het begin zijn van een derde wereldoorlog." De gou verneur bevestigde, dat er in Nederland een beweging bestaat om Nederlands Nieuw-Guinea op te geven, doch deze komt uitsluitend voort uit extreem linkse politieke kringen en socialisti sche groepen van de pers, zo zei hij. „De niet-inheemse bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea is be vreesd voor een oorlog met Indone sië, omdat zij zich de verschrikkingen van de anti-Nederlandse opstand van 1945 in Indonesië herinnert," zo zeide dr. Platteel. Deze mensen, van wie ve len Indo-Europeanen zijn, zijn na de overdracht van de soevereiniteit uit Indonesië in Nederlands Nieuw-Gui nea aangekomen. „Hun vrees is niet gegrond op politieke overwegingen, doch op ervaringen in het verleden." Voorts verklaarde dr. Platteel uitein delijk geen goede resultaten te verwach ten van de levering van Amerikaanse wapens aan Indonesië welke hem „moedeloos" maakte. (Reuter) De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, heeft in Djakarta gisteren verklaard, dat Indo nesië „niet passief" zou kunnen blijven ten opzichte van een militair bondge nootschap tussen Australië en Neder land inzake het betwiste gebied van westelijk Nieuw-Guinea. Deze verkla ring werd uitgegeven door het ministe rie van buitenlandse zaken in verband met de besprekingen, die de ministers van buitenlandse zaken van Australië en Nederland, de heer R. Casey en mr. J. M. A. H. Luns, vandaag in Den Haag voeren. Minister Casey is vandaag uit Londen aangekomen. Dr. Subandrio merkte op, dat Austra lië en Nederland elk jaar overleg had den gepleegd inzake Nieuw-Guinea, en zei: „Zeker dit jaar zal Indonesië meer op zijn hoede zijn met betrekking tot berichten over een eventueel sluiten van een Australisch-Nederlands mili tair bondgenootschap voor de verdedi ging van „West-Irian". Ik geloof echter in Australië's wijsheid in deze aangele genheid. Australië weet zeker, dat In donesië niet passief zal blijven tegen enig militair bondgenootschap, dat ge richt is tegen Indonesië." In een vraaggesprek voor de Engelse radio heeft minister Casey gisteren o.a. vragen over Indonesië beantwoord. Op de vraag: „Ziet u uit naar min of meer goede betrekkingen met de In donesische regering," antwoordde de minister: „Wij beogen in Australië tot de best mogelijke betrekkingen, die met Indonesië te verkrijgen zijn. te geraken. Ons enige punt van verschil betreft Ne derlands Nieuw-Guinea. Wij steunen de Nederlandse soevereiniteit in Nieuw- Guinea uit juridisch oogpunt en in het belang van de bevolking zelf. De zorgen van de Australische rege ring inzake Indonesië bestonden daarin, dat er geleidelijk een aanzienlijk toene mende communistische invloed was en dat kort geleden nogal verontrustende verklaringen door gezaghebbende per sonen in Indonesië werden afgelegd over de mogelijkheid van gebruik van ge weld in Nieuw-Guinea. Op de vraag of hij het eens was met de Amerikanen, dat het goed was wa pens aan de huidige Indonesische re- Het is dit jaar een heuglijk jaar voor het rijwiel want het kan zo enkele historische data vieren die het rijwiel zijn „gezicht" hebben gegeven. Precies 95 jaar geleden werden de trappers uitgevonden, 90 jaar geleden deed de eerste fiets zijn intrede in Nederland die zo snel in de smaak viel dat het thans 88 jaar geleden is dat het eerste rijwiel in ons land werd gestolen. Gelijk hiermede kan de fiets ook het feit herdenken dat 88 jaar geleden de eerste kettingoverbrenging een feit werd. De bel gaat thans 75 jaai mee, terwijl het 70 jaar geleden is dat de luchtband zijn intrede deed gevolgd door het ventiel dat nu 65 jaar lang zijn onvolprezen dien sten doet. Het is dit jaar ook 88 jaar geleden dat het woord FIETS ontstond. Een Indonesische militaire woord voerder heeft, blijkens een bericht van het Indonesische persbureau „Antara", gisteren te Djakarta medegedeeld, dat de Indonesische politie, bij kortgeleden uitgevoerde razzia's, aanhangers van de Chinese nationalistische partij der Kwo Min Tang heeft gearresteerd. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de Indonesische autoriteiten de Kwo Min Tang hadden verboden, „omdat zij over het onwederlegbare bewijs beschik ken, dat „haar optreden de veiligheid van de Indonesische staat in gevaar kan brengen". gering te verstrekken, antwoordde mi nister Casey: „Wij steunen het ver schaffen van wapens voor de binnen landse veiligheid, maar wij geloven dat het daartoe beperkt moet blijven. Er bestaat geen rechtvaardiging voor het verschaften van wapens voor enig buitenlands avontuur". Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. 80LSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele regen- of onweersbuien. Lagere temperaturen vooral in het binnenland. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later matige tot vrij krachtige wind tossen zuid en zuid west. Zon: 5.47-19.34. aan: 19.42-7.08. Na de hoge maximumtemperaturen van gisteren, (in het zuiden van het land 29-30 graden) bleven ook de nachtelijke temperaturen zeer hoog voor de tijd van het jaar. Op vele plaatsen kwam het kwik niet lager dan 17 graden. Aanvan kelijk blijft ons land nog in de over gangszone met kans op enkele regen- of onweersbuien. De buiigheid neemt later tijdelijk af, wanneer iets stabielere lucht wordt aangevoerd door een nieuwe oceaandepressie, die vanmorgen Ierland naderde. Aangezien de wind daarbij later weer iets toeneemt uit zuidelijke richtin gen blijven de temperaturen boven nor maal. Ook zaterdag zonnig strandweer met plaatselijk nog kans op een onweers bui. Overdag 22 tot 24 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Vooruitzichten: nog enkele dagen met gunstig strandweer te ver wachten. Advertentie Zie pagina 6 max. oeersl Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 22 0 Stockholm zwaar bew. 22 0 Oslo geheel bew. 20 0 Kupenhager half bew. 18 0 Londen regen 21 12 Amsterdam licht bew. 26 1 Brussel onbewolkt 29 0 Luxemburg half bew. 28 0 Parijs zwaar bew. 28 0 Nice zwaar bew. 27 0 Berlijn onbewolkt 23 0 Prankturt onbewolkt 26 0 MUnchen onbewolkt 25 0 Zünch mist 27 0 Genève zwaar bew. 26 0 Locarno mist 26 Wenen onbewolkt 22 0 Innsbruck licht bew. 28 0 Rome onbewolkt 33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1