Sovjetraket stijgt 450 km. hoog Twee honden levend op aarde terug Netelige situatie voor Amerika Allerwarmste zondag van de zomer: DJAKARTA heeft geen enkele reden om gealarmeerd te zijn Khroesjtsjev trekt de staking van kernproeven in Wil op 31 oktober wel onderhandelenmaar over permanent verbod Beïnvloeding H. MIS VOOR SPELEOLOGEN Proef met één trap Engels majoor en zijn vrouw plegen diefstallen IN DIT WEEKEINDE naar De „Skate" Den Helder Minister LunsDrPlatteel had geen enkele opdracht Dankbetuiging voor de hulp Helers handelen met rechercheur Verklaring aan de ..Pravda" Het weer. In Twentse golfclub Minister Casey op persconferentie De Zeven Provinciën Van vice-admiraal H. H. L. Pröpper Tulpeiikomngin naar V.S. en Canada s&ee MORRIS 'Ge/oreyos/rfv/// Na zes weken Finland heeft nieuwe regering ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 82ste JAARGANG No. 29999 Dodelijk ongeluk Diefstal in Eindhoven, heling in Grave, verkoop in Apeldoorn Scooter Bromfietskleding Plaatselijk mist Aan zee Het weer in Europa Sociaal commentaar BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In Moskou is gisteren bekendge maakt, dat Russische geleerden er 'voensdag jl. in geslaagd zijn een raket Jnet twee honden aan boord tot een hoogte van 450 km de ruimte in te schie ten. Het projectiel, een eentrapsra- het, is daarna op een vooraf gestelde plaats teruggekeerd. De beide honden kwamen in goede toestand op de aar de terug, aldus de mededeling van het officiële Russische persbureau Tass. Het Reeds vier jaar geleden werd presi dent Eisenhower voor het pro bleem gesteld, wat Amerika zou poeten doen als de Chinese communis ten de Nationalistische eilanden Que moy en Matsoe zouden trachten te ver deren. Evenals nu, werd ook in sep- prtiber 1954 Quemoy vanuit de kust ge bombardeerd, en Washington zag zich Voor een groot dilemma geplaatst. De herenigde Staten hadden zich tegen over Nationalistisch China uitdrukkelijk verplicht Formosa en de Pescadoren te Pe Amerikaanse Zevende loot, die zich sinds de Koreaanse oor log in de Straat van Formosa bevond moest de Chinese communisten weer houden van een aanval op de voor naamste gebieden die onder het bewind van Tsjang Kai Sjek stonden. Maar de defensie van die nationalistische eilan den die vlak bij het Chinese vasteland lagen, vormde een zeer moeilijk vraag stuk. Om te beginnen werd ook in Ame rika erkend, dat de juridische status van bijv. Quemoy en Matsoe essentieel verschilde van die van Formosa en de Pescadoren. De V.S. hadden Formosa en de Pescadoren in de tweede wereld oorlog op Japan veroverd, en volgens de bepalingen van het Japanse vredes verdrag hadden de Amerikanen het recht deze gebieden te verdedigen. Maar de eilanden voor de Chinese kust had den altijd deel uitgemaakt van China, en de Amerikaanse politieke commen tator Walter Lippmann was dan ook van mening dat als de V.S. voor de ,,off- shore i,s^a.n^s de bres zouden sprin- gen, zii zich op Chinees grondgebied in Jgf'Chinese burgeroorlog® zTu&n bege- In het defensieverdxag tussen Ameri ka en Nationalistisch China, dat od 2 december 1954 gesloten werd, garan deerde Washington opnieuw 'de on schendbaarheid van Formosa en de f^scadoren, en in een aanvullende no- jhvisseling werd vastgesteld dat Ami cka het recht had tussenbeide te komen v's de nationalistische eilanden voor de *|Ust werden bedreigd. Dit defensiever drag had tengevolge dat op Eisenhower door sommigen van zijn voornaamste militaire medewerkers hevige druk Werd uitgeoefend om ook voor Quemoy en Matsoe garanties te geven, en om een eventueel gewapend conflict met Peking niet uit de weg te gaan. Maar de president wilde geen oorlog met Chi na riskeren, en hij voelde niets voor een uitbreiding van de garanties aan Tsjang Kai Sjek. Wel besloot Eisenho wer om het congres speciale volmach ten te vragen voor een eventueel plot seling Amerikaans ingrijpen in de Straat Van Formosa. Hp diende een resolutie in, die op 29 januari 1955 met een over weldigende meerderheid van stemmen door het Huis en de Senaat werd aan genomen. Tegen deze achtergrond moet men de verklaringen zien die dezer da gen door Dulles en Eisenhower Werden afgelegd. Washington laat nog steeds de Chinese communisten m het onzekere over een eventuele Ameri kaanse interventie in geval van pogingen om. Quemoy en Matsoe op de nationaiis- j ten te veroveren. Wel ging Dulles in zijn Verklaring van vorige week zaterdag verder dan hij ooit gegaan was: „Ik ben van mening dat het voor iedereen zeer gevaarlijk zou zijn," aldus de medede- vari de minister, „om te veronder stellen dat een Chinees-communistische pogmg om deze eilanden aan te vallen zou kiir,nenVeren een beperkte operatie bedreirin v Jï?n' Het Z0W vrees ik, een gebied 'ln van de vrede van dat (Vervolg op pagina 8) De koninklijke marechaussee heeft op ket terrein van de Twentse golf- en w>untryclub te Driene in de gemeente "ngelo aangehouden een Engelse ma- J(>0r en zijn vrouw. Beiden worden ver- jpu'ht van diefstal meermalen gepleegd. majoor werd op heterdaad betrapt tw 1,61 wegnemen van geld uit een kj P'"'a' portefeuilles die zich in zijn v '"''kunier bevonden. Het totaal ont- en',f -'r"'e bedraS was 65.-. De majoor v vrouw zijn ingesloten in het huis an bewaring te Almelo. du?eeiïla'1oor heeft bekend, dat hjj ge- bankkn- °nSeveer één jaar regelmatig iKbiijetten gestolen heeft uit de kle- het® yfi1 leden van de club. Hij placht grpnfu dan m te wisselen bjj het ff*»1, alvorens naar zijn itand- echttmniy teru§ te keren. Zijn te hfkk bekende enkele keren geld zieh*611 weS8en°men en ook maakte SchulHir,Se'dert ""geveer december 1956 ke" en Sportartikelen. Van kledin&stuk- ls hut6,® wndplaats -v?n dp betrokkene v°oiwIrn^mg ,verr.lcht- Verscheidene "wwerpen werden daarbij achterhaald. experiment geschiedde volgens Tass in het kader van het Internationale Geofy sische Jaar. Volgens de Russen is men er tot dusver niet in geslaagd honden van een grotere hoogte dan 212 km behouden terug te brengen. De beide honden, „Bjeljanka" en „Pjestraja", bevonden zich in een her metisch afgesloten ruimte. Volgens Tass waren zij tevoren door dierkundi gen zodanig op de raketvlucht voorbe reid en vertrouwd gemaakt met hun verblijfplaats, de instrumenten en de omstandigheden van hun komende ra ketvaart, dat zij, toen het ogenblik daar was, rustig en vrijwillig plaats namen in de voor hen bestemde ruimte. ,,De door biologen verkregen gege vens van het gedrag van een levend we zen en de werking van zijn lichame lijk orgnanisme bij eenvlucht tot grote hoogte zijn dus vrij van de storende uitwerking, die vrees daarop zou heb ben uitgeoefend", aldus het Russische persbureau, dat ook meldt dat gebruik werd gemaakt van katapultwerktuigen voor de landing van de dieren en de instrumenten. Gemeld wordt, dat de getroffen vei ligheidsmaatregelen „zeer afdoende" waren. De toestand der honden na de landing was goed. In hun verblijfplaats bevonden zich toestellen voor het vast leggen van hun biologische functies ge durende de vlucht, terwijl er door een opname-apparaat een film werd ge maakt van hun gedrag. Het totale gewicht van de verblijf plaats der honden en de wetenschap pelijke instrumenten, dat door de ra ket werd verplaatst, bedroeg 1.690 kilo gram. De wetenschappelijke instrumenten, waaronder toestellen voor de bestude ring van de opperste luchtlagen, werk ten gedurende de vlucht normaal. Zij hebben gegevens verschaft, die thans worden bestudeerd, aldus „Tass". Op de Wijkerstraat te Velsen-Noord is de 6-jarige Inne Haringa uit Velsen- Noord vrijdagmiddag bij het overste ken van de weg tegen een auto opge lopen en ernstig gewond aan het hoofd. Hij werd in het roode kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen en is daar vannacht overleden. Het komt ons niet onwaarschijnlijk voor, wanneer dit weekeinde het warmste van deze zomer wordt. De luchtdrukverdeling is in onze omgeving zeer vlak met als gevolg, dat er wei nig wind voorkomt. De lucht is bijzon der vochtig, waar door het bij hoge temperaturen druk kend warm is. Het kwik kan in het zui den van ons land tot omstreeks 30 graden stijgen. Een zwak storingsfront nadert Engeland, waardoor bij ons tegen zondagavond kans op enkele on weersbuien weer wat groter wordt. Weekend-perspectief De Amerikaanse onderzeeboot U.S.S. „Skate" (SSN 578), welke na zijn reis onder het Poolijs een vierdaags bezoek bracht aan Bergen in Noorwegen, zal in aansluiting hierop van 1 tot 4 sep tember een niet officieel bezoek bren gen aan de marinebasis Den Helder. Mede omdat het maandag 1 september een Amerikaanse feestdag is' (Labor Day) zal de ontvangst een enigszins feestelijk karakter dragen. U.S.S. Colombia Op het schiereiland Gua- jira, dicht bij de grens met Venezuela, is een bus met 58 inzittenden in een ravijn van 300 meter diep gestort. 31 mensen zijn om het leven gekomen en alle anderen zijn gewond. (Reuter) De Australische minister van buitenlandse zaken, de heer R. G. Casey in gesvrek met minister Luns. (Van onze Haagse redactie) Er bestaat voor Djakarta geen enke le reden om gealarmeerd te zijn, aldus de Australische minister van buiten landse zaken, de heer R. Casey tijdens een persconferentie welke hij vrijdag met minister Luns in Den Haag hield, nadat beide bewindslieden ruim V^ee en een half uur over de kwestie Nieuw-Guinea hadden gesproken. .Y.er het bestaan van onrust in Indo- n-s." hebben wij gisteren bericht. Mi- H .er m'baiidrio heeft zich namelijk •1;? uitgelaten over een eventueel Pact tussen Australië en Ne- S™ r -er verdediging van geheel f y eaMinister Casey leverde met zijn uitlating commentaar op dit dreigement. De kwestie van een even- tueeJ militair bondgenootschap tussen Australië en Nederland was vrijdag vooral brandend actueel geworden door de verklaring van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. Platteel, dat de Nederlandse regering een der gelijk bondgenootschap ZOu toejuichen. In verband met deze verklaring zei minister Luns, dat hjj nog niet be schikte over de woordelijke tekst van hetgeen dr. Platteel in Port Moresby heeft gezegd. Hij had echter wel ken nis genomen van de berichten in de pers en hij verklaarde, dat de Neder landse regering in geen geval aan de gouverneur opdracht heeft gegeven zich in dergelijke zin uit te laten. Over een politieke zaak als waarover dr. Platteel zich heeft uitgelaten hoort uiteindelijk de centrale regering te beslissen. 6 Naar aanleiding van de vraag wat er nu met dr. Platteel zou gebeuren zei minister Luns dat hij schijnbaar de in druk had gewekt een sinistere uitspraak te hebben gedaan. Hij verklaarde ech ter op geen enkele manier te hebben geanticipeerd op iets, dat met dr. Plat teel te gebeuren zou staan. Bovendien, zo voegde hij daar aan toe, valt het departement van zaken Overzee niet on der mijn zeggenschap. In verband met hier en daar geuite Indonesische dreigementen over een aanval op Nieuw-Guinea zei minister Casey, dat de Australische regering de door Indonesië gegeven verzekering aanvaardt, dat er geen militaire actie zal worden ondernomen ter verwezen lijking van de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Het zou, zo zei hij, voor de Indonesische regering bepaald beledigend zijn als ik ook maar op de mogelijkheid van een dergelijke militaire actie zou willen ingaan. Op de vraag of minister Casey in Londen had gesproken over het voor nemen van Engeland om Indonesië wa pens te leveren, beperkte de bewinds man zijn antwoord tot een vage beves tiging. Hjj zei: „Dat ontken ik niet", doch weigerde verder het Verenigd Ko ninkrijk bij de persconferentie te betrek ken. De besprekingen zouden vandaag wor den voortgezet. S3 33 De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, heeft aan alle schepen en instellingen, die hebben meegewerkt aan het vlotko- men van de kruiser ,,De Zeven Provin ciën" een schrijven gezonden, waarin hij zijn bijzondere dank en waardering betuigt. Zijn speciale waardering ging uit, aldus het schrijven, naar de man nen van de Kleine Vaartuigen Dienst, aie onder leiding van hun commandant, de Itz. II o.c.s.d. T. Kasemier, de kruiser met hun slepers hebben vlotgebracht. Een dergelijk schrijven wordt bij de Kon. Marine beschouwd als een onder scheiding. Het bijzondere in dit geval is wel, dat het schrijven is uitgegaan van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, terwijl dit normaal geschiedt door de commandant zeemacht Nederland, schout-bij-nacht G. B. Fortuyn, die echter nu ook dank werd betuigd, van wege de in dit geval door hem geno men beslissingen. Van de zijde van Rijkswaterstaat, die het toezicht over de Helderse marineha ven heeft, vernamen wij nog, dat door deze instelling, na het vlotkomen van de kruiser, peilingen zijn genomen op de plaats, waar de stranding geschied de. Hieruit bleek, dat er ook aan de strekdam absoluut geen beschadigingen zijn toegebracht. De kruiser heeft daar ongeveer veertig meter van de voet van de glooiing gelegen op een bed van zand en slib, dat daar in de loop der jaren is gevormd. Een dergelijke aan slibbing is niet te voorkomen, noch weg te baggeren in verband met de onder laag van basaltkeien. De peilingen we zen uit, dat ook de bezinking, d.i. een van rijshout gevlochten mat waarop de basaltkeien worden gestort, niet is be schadigd of verzakt. Een koopman en een commissionair uit Eindhoven brachten dezer dagen een bezoek aan een fabrieksdirecteur te Apeldoorn. Zij boden deze een partij tje ongebruikte postzegels, kwitantieze gels en rentezegels voor de helft van de werkelijke waarde te koop aan. De di recteur vroeg zijn bezoekers de volgen de dag terug te komen, hetgeen ze de den. Toen zat op de- stoel van de direc teur echter een ï-echercheur, die de ze gels voor een totale waarde van 300,- netjes op het bureau liet neerleggen. De heren hadden pas in de gaten met een politieman te doen te hebben, toen de koop zou worden gesloten. Uit het onderzoek bleek, dat de zegels waren gestolen uit een fabriekskantoor te Eindhoven. De buit was grotendeels verhandeld in een café te Grave. Een elegante, lichtblonde Leidse stu dente was vrijdagavond het middelpunt van een ontvangst in hotel Wittebrug te Den Haag. De ambassadeur van de Verenigde Staten te 's Gravenhage en mevrouw Young en de afgevaardigde vkn de ambassadeur van Canada, de heer W. R. Hickman en diens echtge note kwamen afscheid van haar nemen ter gelegenheid van haar vertrek naar de Verenigde Staten en Canada op maandag. Deze 23-jarige studente in de Franse taal, die reeds middelbare bevoegdheid en tolkendiploma cum laude verwierf, is mejuffrouw Leni Quant. De directeur van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam, dr. J. Meerdink, zal eind september naar Indië vertrekken om in opdracht van de organisatie voor technische bijstand van de Verenigde Naties in Bombay ge durende een jaar te doceren. De Russische premier on partijleider Nikita Khroesjtsjev heeft in een ver klaring aan de Pravda gezegd, dat de regeringen van Amerika en Engeland zo weinig blijk geven van het ver langen om de proeven met kernwapens definitief te staken, dat de Sovjet-Unie zich ontslagen acht van de verplich ting, die zij vrijwillig op zich had geno men, om eenzijdig de proeven met kernwapens te staken. Tegelijkertijd zei Khroesjtsjev 31 oktober een aanvaard bare datum" te vinden om met Enge land en Amerika besprekingen te be ginnen over het staken van de proe ven met kernwapens. Khroesjtsjev be schouwt Genève als de geschiktste plaats voor de conferentie. Het doel van de besprekingen moet volgens hem ech ter zijn het sluiten van een overeen komst voor het definitief stopzetten van alle proeven met kernwapens door alle landen. Khroesjtsjev herinnerde in zijn verklaring aan de Amerikaans-Britse uiteenzetting van 22 augustus, waarin deze landen zich bereid verklaarden hun proeven met ingang van 31 oktober een jaar lang te staken, mits er bevredi gende voortgang gemaakt zou worden met de invoering van een stelsel van internationale controle en met de in voering van andere ontwapeningsmaat regelen. Khroesjtsjev zei met teleurstelling te hebben opgemerkt, dat deze uiteenzet ting van 22 augustus „niet getuigt van de bereidheid van de Amerikaanse en de Britse regering om het voorbeeld van de Sovjet-Unie te volgen en de proe ven onmiddellijk op te schorten." „Naar duidelijk uit deze verklaringen blijkt," aldus Khroesjtsjev, „gaan beide regeringen voort met het zoeken naar alle mogelijke uitvluchten om de on middellijke staking van kernwapenproe ven te ontlopen. Zjj omkleden hun voor stellen met zoveel voorbehoud en kenne lijk kunstmatige voorwaarden, dat hun positie overduidelijk is geworden." De Russische premier meent, dat de door Amerika en Engeland aangeboden opschorting van de proeven voor de tijd van een jaar „geen betekenis heeft, omdat dit juist de fiid is, die men nodig heeft om een volgende serie kernproe ven voor te bereiden." Khroesjtsjev zegt verder, dat de con ferentie van deskundigen in Genève een einde heeft gemaakt aan de legende, dat het onmogelijk zou zijn de naleving van een besluit tot stopzetting van kern proeven te controleren. Thans, zegt hij, kunnen er geen excuses of voorwend sels meer zijn voor een weigering om de proeven met kernwapens onmiddel lijk en overal stop te zetten. De Russische regering is het eens met alle conclusies en aanbevelingen, die in het rapport van de Geneefse conferen tie van deskundigen staan. Desondanks zegt men nu in Londen en Washington Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Hier en daar een regen- of on weersbui en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de kustprovincies gematigde temperaturen, elders vrij warm of warm. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit richtingen tussen noord en oost. Zondag: Zon: 5.48-19.32. Maan: 20.04-8.12. Maandag: Zon: 5.50-19.29. Maan: 20.27-9.16. Ook zondag zomers strandweer met een kleine kans op een onweersbui. In de middag 22 tot 26 gr. Plaatselijk iets koeler door zeewind. Zeewater 18 gra den Celsius. Zwakke tot matige wind. Meest tussen zuid en zuid-west. max. neersl. Station Weei temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 20 0 Stockholm geheel bew. 20 0 Uslo zwaar bew. 19 10 Kopenhagen zwaar bew. 19 0 Londen zwaar bew. 20 0.1 Amsterdam licht bew. 26 1 Brussel geheel bew. 29 0 Luxemburg half bew. 25 0 Parijs zwaar bew. 28 0 Nice licht bew. 28 0 Berlijn licht bew. 25 0 frankturt zwaar bew. 28 0 München zwaar bew. 28 0 Zürich mist 28 0 Genève zwaar bew. 25 0 Locarno zwaar bew. 28 0 Wenen half bew. 24 0 Innsbruck onbewolkt 31 0 Rome onbewolkt 33 0 De Griekse regering heeft volgens Reuter een voorstel afgeslagen van ge neraal Lauris Norstad, de opperbevel hebber van de N.A.T.O.-strijdkrachten in Europa, om de Griekse militaire staf van het N.A.T.O.-hoofdkwartier in Iz mir, die in juni Turkije in verband met het Grieks-Turkse geschil over Cyprus verliet, weer naar Izmir terug te zen den. opnieuw, dat het vraagstuk van het staken der kernproeven slechts kan worden opgelost in vereniging met an dere ontwapeningsproblemen, aldus Khroesjtsjev. De Sovjet-premier trok de volgende conclusie: „Het is duidelijk, dat de re geringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië gebruik maken van het Russische besluit om de proeven met kernwapens te staken, om een eenzij dig militair voordeel te behalen. De re gering der Sovjet-Unie kan echter niet toestaan, dat aan de veiligheid van haar land door een derge'ijk westers optreden afbreuk wordt gedaan. Zij acht zich daarcm van de verplichting, die zij vrijwillig op zich genomen had, ont slagen". Khroesjtsjev besloot met de opmer king, dat de „Algemene Vergadering der Verenigde Naties op haar komende der tiende zitting haar invloedrijke mening moet geven over het staken der kem proeven door alle staten. In Washington, waar men vannacht nog geen rechtstreeks commentaar op de verklaring van Khroesjtsjev wilde geven, legde men er de nadruk op, dat een definitief staken van de kern proeven gekoppeld moet worden aan het stopzetten van de produktie van splijtbaar materiaal. Inmiddels heeft de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie, kort voordat het persbureau Tass de verklaring van Khroesjtsjev aan het partijorgaan ver spreidde, bekendgemaakt, dat de Ver enigde Staten vóór 31 oktober nog ongeveer tien proeven met betrekkelijk lichte kernwapens zal doen in de woes tijn van Nevada. Meer dan de helft der proeven wordt genomen met kernwapens van minder dan een kiloton (een kiloton staat ge lijk met de kracht der ontploffing, die door duizend ton van de bekende spring stof T.N.T. teweeg wordt gebracht). Het krachtigste kernwapen zal een ont ploffingskracht van twintig kiloton heb ben. Met de proefnemingen, die in sep tember en oktober zullen worden ge houden en voor 31 oktober a.s. voltooid zullen zijn, zal het voor 1958 door de V.S. opgestelde programma voor proefnemingen met kernwapens, dat in mei j.l. is begonnen met de proef- ontploffingen op het atol Eniwetok en het eiland Johnston in de Grote Oce aan, voltooid zijn. Verscheidene kernwapens zullen in ondergrondse tunnels tot ontploffing worden gebracht. De overige kernwa pens zullen hetzij vanaf torens hetzij onder aan ballonnen tot ontploffing ko men. Bij de ontploffingen in tunnels zullen tevoren aan seismologen bepaal de voor hen van belang zijnde gege vens worden verstrekt. Journalisten en andere voorlichters van de openba re mening zullen worden uitgenodigd de proefnemingen in de woestijn van Ne vada bij te wonen. (Van een medewerker) Njg is de vakantiemaand niet ten einde of er ontstaat in de sociale organisaties een soort bfjenkorf- geroezemoes. In de vakbladen van werkgeversverenigingen, in de Credo Pugno-tijdschriften van de werknemers organisaties verschijnen de sprekers lijsten; er komen winterprogramma's, de agenda's beginnen zich te vullen met diverse besprekingen, kortom de zaak is weer „los". Als regel gaat nu ook weer beginnen de periode van de teleurstellingen voor bestuurders die met zoveel ijver hun sociale zondagen, ontwikkelingsavon den, bijzondere culturele bijeenkomsten enz. hebben aangekondigd. Er zijn af spraken gemaakt met sprekers van formaat, de zaal is gezellig aangekleed, cis gezorgd voor culturele illustratie, maarhet geëerde publiek laat ver stek gaan. De „waarde vrienden" vin den hoogst waarschijnlijk hun radio, te levisie en het kopje koffie thuis heel wat interessanter dan een of ander be toog over de dreiging van de atoom bom of de trage gang var zaken bij de P.B.O. Wie inmiddels hieruit zou afleiden, dat »r dus geen belangstelling be- staat bij het pu bliek voor wat dieper. liggende vraagstukken ver gist zich naar on ze mening schro melijk. We wil len, vaststellen, dat er een zeer dringen de behoefte is aan benadering van de massa over de vraagstukken van da dag. Er schijnt een tegenspraak te bestaan tussen deze twee beweringen. Aan da ene kant toch stellen we, dat de men sen heus wel iets willen leren en ook dat het dringend noodzakelijk is om de mensen wat te leren. Aan de andere kant, dat wanneer pogingen daartoe worden aangewend, de belanghebben den verstek laten gaan. Deze tegenstel ling is inderdaad schijn. Zeker zijn er vooral onder de ongeschoolde arbeiders zeer velen, die niets liever willen dan maar niet te worden lastig gevallen met de zware opgave van het denken. De baas denkt oor hen, de vakvereni gingsleider denkt oor hen, de politicus denkt voor hen, de pastoor denkt voor hen. Hun interesse-kring wordt bepaald door het loon dat zij zaterdags ontvan gen en door hun kennis van de adres sen waar zij moeten zijn wanneer zich onverwachte moeilijkheden voordoen. Hoogstens worden zij beïnvloed door het buurtblaadje. dat zij lezen, de ra dio die zij beluisteren, de film die zij zien. Wanneer we dus op deze categorie van de bevolking invloed willen oefe nen. dan moeten we zorgen, dat bij voorbeeld het buurtadvertentieblaadje minstens wordt verv angen door een goed geredigeerde katholieke streek- krant. Wanneer de propagandisten ook van onze kaholieke sociale arbeiders organisaties, verdienstelijk werk willen doen, dan zullen ze niet op de eerste plaats moeten pogen deze mensen naar vergaderingen te slepen, maar er aan dacht aan dienen te schenken, dat de beïnvloedings-middelen die er per se zijn, minstens voor deze categorie de allerbeste zijn. Vervolg op pagina 8) De Finse sociaal-democratische ka binetsformateur Fagerholm is er gisteren volgens A.F.P. in geslaagd een coalitie regering te vormen met medewerking van vijf van de zeven partijen uit het departement. Alleen de communisten en onafhankelijken nemen geen deel aan het nieuwe kabinet, dat verzekerd is van een meerderheid van 147 uit de 200 ze tels van de Rijksdag. Buitenlandse zaken heeft de agrariër Virolainen gekregen, die ook vice-pre mier is, financiën krijgt de conservatief Hetemaieki en defensie diens partijge noot Wiherheimo. De kabinetsvorming heeft ruim zes weken geduurd. Voordat een internationale groep van grottenonderzoekers haar grote expeditie begon in een uitgestrekt grottencomplex bij Bilbao in Spanje, is in een der onderaardse grotten een mis opgedragen. De speleologen zijn afkomstig uit Spanje, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Zweden, Morocco en Monaco. Zij blijven veertien dagen ondergronds. De grotten heten „Guarena's oog". Zij lopen over een grote uitgestrektheid onder de provincie Burgos in Noord-Spanje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1