DE SCHERMEER haar gasten te ontvangen Een ver re in Huissen Toerist en automobilist Alziend oog in maatschappelijk verkeer, industrie en onderwijs Begin van de wereld van morgen UNIEKE SFEER IN HET POLDERHUIS Loopt export van bloembollen terug Hammarskjöld in Jordanië Djakarta ontslaat Nederlanders Exporteurs klagen over strenge keuring Arkansas onderzoekt „communistische" invloed bij NAACP Personeel drukkerij „De Unie" Met 25 Culturele dagen VenloKrefeld ZATERDAG 30 AUGUSTUS 195S PAGINA 5 Onder de exporteurs van bloembol len in het westen van het land bestaat de grote vrees, dat de uitvoer van bloembollen in de nabije toekomst sterk zal terug lopen. Stemmen gaan zelfs op, als zou de export met niet minder dan 25 pet. verminderen. Vólgens de belanghebbenden b\j de export van de bollen ligt de oorzaak van deze vermindering in de verzwaar de maatstaf, waarmede gekeurd wordt. Schimmelplekjes, groeischeuren, kneusjes en zuur kunnen reeds tot ge volg hebben dat een grote party in hun feheel wordt afgekeurd, waardoor de ollen dienen te worden overgepakt en opnieuw gecontroleerd moeten worden. Dat alles belemmert de snelheid van de export ten zeerste. Het lijkt eveneens onvermijdelijk, dat het gebruik van sor teer- en telmachines zoveel mogelijk vermeden moet worden omdat door het gebruik van dergelijke instrumen ten licht beschadigingen aan de bollen kunnen ontstaan. Het leveringstempo wordt daardoor gedrukt en de kosten, die een andere behandelingsmethode met zich medebrengt, zullen, aldus de exporteurs, dermate hoog zijn, dat men zijn uitvoer niet zal uitbreiden maar misschien zelfs zal inkrimpen. In de kringen van de bloembollenexporteurs noemt men de toestand een perfectio nisme, dat onberekenbare schade aan het exportbedrijf berokkent. Vooral dit jaar heeft de situatie een zeer ongun stige invloed, doordat het gewas later was dan gewoonlijk en het vele extra werk dat de keuring tot gevolg heeft, t opnieuw belemmert. In het Weekblad voor de Bloembollen cultuur heeft de heer T. M. H. van Waveren uit Hillegom een open brief geschreven om alle bij de bloembollen cultuur betrokken personen op de situ atie te wijzen. Op uitdrukkelijk verzoek van gouver neur Faubus heeft het parlement van de Amerikaanse staat Arkansas gisteren een bedrag van 20.000 dollar beschik baar gesteld voor een onderzoek naar „coromun'stigche invloeden" bij de afde- ling-Arkansas van de N.A.A.C.P. Dit meldt United Press International. Do N.A.A.C.P-- de nationale vereni ging ter bevordering van de belangen van kleurlingen, is de tegenspeler van het bestuur van de middelbare school te Little Rock in het geschil, dat thans voor het Opperste Gerechtshof in Washington aanhangig is. Het geschil gaat over de vraag, of met de invoe ring van de gelijkheid der rassen in Little Rock mag worden gewacht of niet. Het bekende „Vélodrome D'Hiver" te Parijs, bekend by duizenden sportlief hebbers, heeft een nieuwe rol gespeeld. Duizenden Algerijnen uit de Franse hoofdstad zijn hier naar toegebracht om ondervraagd te worden over de recente golf aanslagen, die overal in Frankryk hebben plaats gehad. De bovenste foto toont gewapende agen ten, die door de straten rondom het sportpaleis patrouilleren; de onderste foto: een groep van ca. 600 aangehou den Algerynen wacht om verhoord te worden op het terrein van het Vélodrome. In de Schermeer, die volgende week haar 325-jarig bestaan viert, graast de koe Anna 8. Kampioenskoe met een produktie van tot dusver 93.000 li ter melk. Zoiets intrigeert ons hevig. Wy zouden koe Anna persoonlek willen leren kennen, een glas melk van haar drinken, een hompje kaas van haar proeven. Het eerste zou denkbaar we zen, het tweede is niet zo eenvoudig meer: de polder is niet meer zelfka- zend, twee fabrieken zorgen o.a. voor de Edammer kaasjes, die van hieruit de wereld inrollen. Toch zullen wü de illusie benaderen: van de fabriek, wel ke o.m. Anna's melk verwerkt, bezitten wü een kaasje. Wü hebben dit als troostprijs gewonnen met kegelen, tij dens een persbüeenkomst In Noorder polderhuis. Geen zinvoller prys bij ke gelen dan een kaasje, een Edammer, •precies zo groot als de loodzware ko gels, die men op de baan gehanteerd heeft, men zou haast mogen zeggen: compleet, met boorgat en al. Wij heb ben de kaas, triomfantelijk thuis ge bracht, nog niet aangesneden. Volgen de week, als in de Schermer het feest is begonnen, zullen wij dit doen: met enige plechtigheid, aandachtig proe vend, voor de verbeelding, Anna's fla vour en fleur, de goede sappen, het vette van de Schermer gronu. En voor ons geestesoog zal de polder zich uitbreiden, 4444 hectaren, klassiek vaderlands landschap, gecreëerd in de gouden eeuw. Strak en statig, mateloos van ruimte, weelderig gestoffeerd. Met in de altoos doorstaande wind driftig water en buigend riet. De oude bedrij ven, waarbij n°S uit de eerste tijd, heb ben allure, de meeste, gaan schuil in het geboomte op het erf. En nog bezit de Schermeer 12 van de ooit 52 molens, op één plek vijf bij elkaar: waartekens, symbolen, die een oudere polder, een droogmakerij, in ere moet houden. Het geen de Schermeer gelukkig doet, nu het nog niet helemaal te laat is. Op zoek naar een stuk oer-Hollands polder landschap koos onlangs Rank's Film maatschappij voor haar film „Operatie Amsterdam" de Schermeer uit, vond zij aan de Ringdijk onder Schermer- horn de meest ideale achtergrond, die zij zich kon wensen. In deze omgeving was van de week die persbijeenkomst. Het is niet de gewoonte over zo'n bijeenkomst te schrijven, het gaat tenslotte om wat er wordt verteld. Dat hebben wij reeds bericht: alles wat er volgende week in de polder gaat gebeuren, maar de bijeenkomst zelf is eigenlijk ook een verhaal. Toen de uitnodiging op de redactie kwam, was het of wij het ro ken: dit beloofde iets goeds, iets by- zonders te worden. Die verwachting is Uitgekomen. Wij werden ontvangen in net Noorderpolderhuis, dat een ju weeltje is, en wat er verder allemaal gebeurde bleek volkomen in stijl. Wij zaten in het zaaltje van het polderbe stuur, op de stoelen van heemraden en hoofdingelanden, waar lang gele den een Six, een Bicker, een Corn. Tromp hebben gezeteld, en dronken koffie uit hun servies, koffie uit een machtig kraantjescomfoor. Notabele Schermer dames, in puntgaaf, zeer kostbaar West-Fries costuum zij be hoorden tot „De Schermer Dansers", internationaal vermaard diende de koffie op en presenteerden er grote, knapperige krakelingen bij. Zo luis terden wij naar hetgeen de heer J. Posch, dijkgraaf en burgemeester, te vertellen had, maakten kennis met het feestcomité en het bestuur van de Schermer gemeenschap, welke „de geestelijke verheffing beoogt van het platteland, in het bijzonder van de polder „De Schermeer": pastoor H. W. j, Verbeek, voorzitter, en ds. A. van der Klaauw, vice-voorzitter. Intussen kwamen wij ogen te kort om van het interieur en het uitzicht te genieten. Het Noorderpolderhuis is sinds kort gerestaureerd. Gedeeltelijk van hout, da teert het nog uit de begintijd. De menta liteit tussen de twee oorlogen, die van de 52 molens, in 1926 nog present, er 39 voor een appel en een ei aan de sloper verkocht, had ook het polderhuis rijp gemaakt voor zijn ondergang. Na de be vrijding is er een gans andere wind in de Schermer gaan waaien. Er bleek bezinning te zijn gekomen: de nog ge spaarde molens werden zorgvuldig her steld, het polderhuis tot nieuw leven ge wekt. Bezielende geest bij dit alles was dijkgraaf Posch. Nu staat het huis er weer als een kostbaar attribuut, achter de geschoren linden, de gele steentjes. En een gazon van bloeiende geraniums, in speels contrast met de groene pui. Er spuit een fonteintje uit de wegsloot en op het erf prijkt een pracht van zonne wijzer. Trots ontplooit zich de vlag met de kleuren van de polder: goud, blauw en groen. Maar het mooist is het binnen, het zaaltje in groen en goud met zijn acht tiende eeuwse schoorsteen, de oude kaarten aan de wand en het aspect van de Schermeer, zoals A. Colnot dat vóór vijfentwintig jaar heeft vast gelegd, met toen nog de helft van de vroegere molens. Wijze latijnse spreu ken zijn op de balken aangebracht en in een hoekkast ziet men de schatten van de polder, het kostbaar gegra veerd kristal, de meer dan 200 jaar oude bekers en bokalen, die bü fees telijke gelegenheden nog steeds in ge bruik zijn. Later aan de koffiemaaltijd zouden wij ook het zilver bestek in handen krijgen, eveneens van eerbied waardige datum, op tafel een Wedge- wood-servies, zoals Napoleon ter be schikking had op St.-Helena. Maar dan het uitzicht! Het was een dag, ideaal voor de polder, met afwisse lend zon, regen en veel wind. Dan ge niet men ten volle de ruige schoon heid van een ruimte, die, reeds 325 jaar land, nog altijd op een of ande re manier aan het water behoort, aan het water en aan de wind. De regen, die de ruiten letterlijk schoon spoelt, met de kracht en het volume van een glazenspuit, om een doorbrekende zon alles weer netjes te doen drogen, de vensterroeden opvullen met de kleuren van de polder: zonnegoud, het blauw van de hemel, het groen van het verschiet. Vóór de koffiemaaltijd zouden wij in de timmerschuur een partijtje kegelen dan wel een kaartje keren. Dat be hoort er bij in de polder. Er lag dan ook een primitieve, door en door be nutte, volop ingeleefde baan. In de hoek van de ruimte was een klein buf fet geïmproviseerd met een actieve tapper: zwart petje en witte voorschoot. Wij hebben tussen de worpen door een half en halfje bij hem gehaald en lek ker zitten sippen, volkomen content met de situatie. Intussen kwamen de Schermer dansers in hun luisterrijk costuum en gaven in de ruime schuur een paar van hun dansen ten beste: de dans met de brandewijnskom, de hakke- tonen, de boerenschotse, de polka. Wij hebben de costuums bewonderd, oor- spronkeiyk en prima van snit, niets van een verkleedparty. De West-Frie se kap is de kostbaarste in Nederland: het „ijzer" van goud, de hul van Me- chels kant, de sieraden, zoals de voor- hoofdsspeld, oud familiebezit goud en diamant. Het jakje is van satyn, de rok van damast. En de heugeltas, van kraalwerk gebreid, een uniek procédé, zy hebben de klassieke, zilveren in houd: een hulleplooimesje, lodderein- doos met geurig sponsje, met in derdaad een heel oud soort geu righeid, doosje voor pepermuntjes in de kerk, doosje met snuif. De dracht der mannen is zwart, met kuitbroek en Het optreden der „Schermer Dan sers" is thans internationaal ver maard, tot in Zuid-Afrika toe. En terecht, want niet alleen mogen de artistieke prestaties worden ge waardeerd, maar elk detail is op hoog niveau, zoals de unieke, zeer kostbare klederdracht, authentiek en 'compleet, de oude West-Friese boerencultuur op haar best. witte kousen, geborduurd vest en zilve ren gespen op de schoenen, zy dragen als persoonlijk bezit de zilveren ta baksdoos, de hannekemaaierspyp en sommigen een zwaar antiek horloge, met ketting en vignet. Alles degeiyk, alles spul, alles solide en helemaal echt. De traditionele koffietafel miste weliswaar de West-Friese spouwers, eigeniyk ook een kermisbeschuit, maar pronkte met tulband en prima krentenbrood, een keur van uitgele zen vlezen, Schermer Anna-kaas, zo als wy die reeds noemen, en natuur lijk met roggebrood en witbrood heb ben gesavoureerd, onze geliefde hout snip. En na het fruit stonden er de pypen, de lange Goudse, in rotten, met grote zakken Portorico. Wij heb ben gestopt en innig tevreden nageta- feld, luisterend naar de zang b;j de luit van mevrouw C. Hiemstra-Schrei- er, die haar reputatie gestand deed, een keuze van liederen geheel in de sfeer van hier de entourage en het uitzonderiyk moment. Een land, dat zó weet te ontvangen, is een goed land. FRED THOMAS. De „Schermer Dansers" voor het Noorderpolderhuis van de Schermer, de polder die van 3 tot 6 september met allerlei feestelijkheid het 325-jarig bestaan viert. Sinds de bevrijding leeft er een nieuwe geest, die een eind heeft gemaakt aan de voortgaande ontluistering van dit gebied, de gespaarde molens heeft veilig gesteld, het historisch polderhuis gerestaureerd en ook verder alles in stand houdt, dat aan de rijke traditie herinnert. In Huissen midden in een geweldi ge tuin met vorsteiyke kassen hebben wy een jonge man in blauwe overall getroffen; bloemist G. W. Meeuwsen; 34 jaar oud, maar hy ïykt tien jaar jonger. Een vriendeiyke kerel, die voor zyn gast wat geurige appels uit de kelder haalde. Een eenvoudige ke rel, opgegroeid tussen het fruit en de bloemen, schynbaar mylen van de la waaierige wereld. Een vernuftige ke rel, want hij heeft in zyn vrye tyd een werkeiyk ingenieuze apparatuur geconstrueerd, die in kringen van on gedierte- en planteziektebestryders nogal opzien scldjnt te hebben ge baard. Opzien in de goede zin. De heer Meeuwsen liet ons een met asbest afgedekt kistje zien, dat tegen een schuurtje stond. Tegen onze ver wachting in bleek het geen konyntjes maar een warreling van draden te bevatten plus een krassende schryfpen en een rolletje papier. Het apparaat in dat simpele kastje van doodgewoon timmerhout registreert het ogenblik dat het begint te regenen, vervolgens hoe lang het regent alsmede het mo ment dat de bladeren van de fruitbo men weer droog zyn. Het kastje staat via stroomdraad in verbinding met een kastje binnen, maar ook b.v. met een fruitboom en wel door middel van en kele daaraan bevestigde koolstaven. Worden die staven vochtig dan scha kelen ze een spoel in en wordt de stroom in het buitenkastje uitgescha keld. Op dat moment valt in het bin- nenkastje een pen op een strook pa pier en trekt daarop een rode streep. Het papier verschuift vier mm per uur. Uit de lengte van de getrokken streep kan worden afgelezen, hoe lang de bladeren nat zyn geweest en daar door vatbaar voor infectie. Het appa raat werkt ook by dauw en zware mist. Met behulp van dit apparaat kennen de telers precies de uren waarop ze de bomen moeten bespui ten. Ze kennen ook het tydstip, waar op nachtvorst is ingetreden en wan neer er gevaar is voor infectie door roest en schurft. De heer Meeuwsen heeft drie jaar met dit apparaat ge- experimenteerd. Het werkt prima, zegt hy, en menig groot teler heeft er al belangstelling voor getoond. Het vernuft van de heer Meeuwsen was hiermee nog geenszins uitgeput, want ziet, hy heeft ook nog een appa raat in elkaar gezet om zonder het gebruik van chemische middelen en dus zonder gevaar voor de gezondheid van de bespuiter, luizen en ander wan- gedierte te verdelgen. Weliswaar ge beurt dat zonder verdoving, maar het werkt a la minute. Dat verdelgen ge beurt elektrisch en op een manier, dat de bloemen er niets van te lyden hebben. Of dat ook opgaat voor groen te en fruit moet nog biyken. Het toe stel bestaat uit een met water ge vulde cilinder, die met stroomdraad verbonden is met een transformator. Via een tweede draad is de transfor mator verbonden met plant of blad. Aan de cilinder zit een slang met spuit. Wordt de stroom ingeschakeld dan wordt deze in de transformator omgevormd en naar de cilinder over gebracht waardoor het zich daarin be vindende water onder stroom komt. Daarmee wordt het ongedierte bespo ten met onmiddeliyk gevolg. Het ver delgen van ongedierte is op deze ma nier veel goedkoper en hygiënischer. Overigens wordt met dit apparaat nog geëxperimenteerd. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld en de Jordaanse leiders zijn het er gisteren over eens geworden, dat noch een politieleger van de V.N., noch een groep waarnemers langs de grens op afdoende wyze de doeleinden verwezenlijkt, die de Alge mene vergadering van de V.N. voor ogen zweefden toen zij de resolutie van de Arabische landen aanam. Dit meldt Reuter. In het gemeenschappeiyke commu niqué van Hammarskjöld en de Jordaan se regering, waarin dit wordt gezegd, wordt voorts opgemerkt dat de bespre kingen in Amman tot overeenstemming op vele punten hebben geleid. Hammarskjöld reist vandaag via Bei roet naar Genève, waar hy de opening zal bywonen van de internationale con ferentie aver het vreedzame gebruik van atoomenergie. Begin september gaat Hammarskjöld weer naar het Midden-Oosten. Hy zal dan met de Libanese leiders spreken over de missie die hem is opgedragen door de Algemene Vergadering van de V.N. Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft vandaag alle Neder landers die nog in dienst waren van de N.V. Koninkiyke Drukkery „De Unie", ontslagen. De directeur van deze Nederlandse drukkery in Indonesië, welke op een na de grootste was in de Archipel, de heer H. Winterkamp en zes andere Nederlandse employé's kregen be richt, dat zy „eervol ontslagen" wa ren. Het bedryf komt thans onder leiding van ambtenaren van het minis terie van Voorlichting, die tevens de directie voeren over de Indonesi sche landsdrukkerij. De heer Winter kamp deelde mede, dat de Neder landse aandeelhouders over zijn ont slag niet waren ingelicht, noch daar over waren geraadpleegd. Hy had de verzekering gekregen dat de nieuwe bedryfsleiding de verplichtingen ten aanzien van het Nederlandse perso neel, met inbegrip van him repa triëring, zal nakomen. By „De Unie" werden vier Indonesi sche dagbladen gedrukt, terwyl zy uit geefster was van het honuerd jaar oude Nederlandse dagblad „Java-bode" dat in december als gevolg van de anti- Nederlandse campagne de verschyning moest staken. In het kader van deze campagne werd „De Unie" enkele maanden geleden onder toezicht van het ministerie van Voorlichting gesteld. (A.N.P.) Op Geerlingshof te Valkenburg wordt op 20 en 21 september een lec- tuur-weekend georganiseerd. Onder werp van gesprek: het tydschrift en het geïllustreerde blad. De vakantietyd levert de uitgevers altyd voortreffelyke gelegenheden om boekwerken te laten verschenen, die voor toeristen in het algemeen en voor automobilisten in het byzonder de moeite waard zyn. Zo is de nieuwe edi tie verschenen van „Europa Touring", uitgegeven door Hallwag Bern een klinkende naam. Europa Touring is at las en gids tegeiyk. Honderdveertig pa gina's zijn gewijd aan landkaarten en aan plattegronden van de voornaamste Europese steden. Op ruim 580 pagina's wordt vervolgens van de Europese landen en steden verteld, over hun be woners, het natuurschoon en de be zienswaardigheden. Byzonder handig is, dat by elk land het een en ander wordt verteld van de daar geldende verkeersvoorschriften en de deviezen- bepalingen, terwyl ook een opgave van de vereiste grensdocumenten wordt ge geven. Al die zaken zyn op overzichte lijke wyze gerubriceerd. Wy zouden Europa Touring gaarne zonder enig voorbehoud willen aanbevelen, ware het niet, dat wy over de juistheid van DE ANDERE TELEVISIE Dat de televisie reeds meer is dan een door velen gewaardeerd middel tot ontspanning, is wel bekend maar pas als men wat verzamelde feiten betref fende de „andere" televisie beziet, kan men enig idee krijgen van de belang rijke rol, die de televisie reeds speelt in de moderne wereld. Hier zijn dan een aantal van die toepassingen: In ziekenhuizen Onlangs hebben doktoren in de in richting voor geesteszieken te San José, in de staat Californië, een opmerkely- ke ontdekking gedaan. Patiënten die met reageerden op persoonlyk contact met hun doktoren, reageerden wel op beelden op het TV-scherm. Het experi ment werd gedaan met de hulp van een kleme „Kin Tel "-TV-camera, die speciaal ontworpen is voor toepassin- gen buiten de vermaakssfeer van de TV. Toen patiënten voor de TV-moni- tor werden gezeten plotseling geconfron teerd werden met het gelaat van hun dokter op het scherm, werd dat door hen herkend, maar de neiging om zich terug te trekken, die gewoonlyk by ernstige patiënten ontstaat bij direct con tact, bleef achterwege. Thans is een ge sloten TV-circuit onderdeel van de uit rusting van deze inrichting en begint de „behandeling per TV" steeds meer aanhangers te krygen onder de me dische staf. De TV-camera's raken ook ingebur- gers op spoorweg-emplacementen, zoals op het kolossale emplacement te Chi cago, waar uit controle-stations op kilo meters afstand de goederen-treinen ge ïnspecteerd en geïdentificeerd worden en over het laden en lossen gewaakt wordt. Er zyr ook gevangenissen waar TV- toestellen zo geplaatst zyn dat de hoofd bewaker op het apparaat op zyn bureau ten allen tyde het gevangenisterrein volledig kan overzien. TV-camera's ver vangen bewakers by ingangen en con troleposten by vele installaties, dag en nacht. In ziekenhuizen kunnen hoofdverple gers of verplegers de zalen in het oog houden zonder hun kantoor te verla ten. Warenhuizen hebben met succes geëxperimenteerd met camera's die voor de ogen van het publiek verbor gen zyn, om winkeldieven te vangen. Kleine camera's diep in een ontoeganke- lyke hoek van een vliegtuigvleugel in een vliegtuigfabriek helpen de arbei ders zo groot mogelijke nauwkeurigheid te handhaven. Een Duitse camera, die drie jaar geleden voor dit doel ont wikkeld is, werd in Amerika gebruikt om TV-reporters te helpen de presi dentsverkiezingen te „verslaan", Eenmans-siudio Sedert die tyd zyn de camera's com pacter, doeltreffender en minder kost baar geworden. De Kin Tel, ontwikkeld door een Amerikaan van Franse al- komst, La Motte T. Cohu genaamd, is een van de laatste aanwinsten. Vol gens Cohu is hy even doeltreffend als de grote camera die door TV-stations gebruikt wordt. Toch is hy zo com pact en zo automatisch, dat één man een gehele TV-studio kan bedienen die er mee is uitgerust. Er is minstens één zulk een één- mansstation. Het is gevestigd te Las Vegas, in Nevada. De operateur be dient de camera uit de controle-ka mer en wyzigt zyn positie door mid del van afstandscontrole, terwyl hy kykt naar een monitor die voor hem staat. De kosten van zulk een instal latie zyn 6.000 dollar, een belache lyk laag bedrag, vergeleken met de normen van enkele jaren geleden. Ter wyl dit éénmansstation de bevolking van een klein stadie ontspanning biedt helpt een soortgelijke installatie de politie in een wereldstad als Detroit het verkeer op de drukke wegen te regelen. Meer en meer banken gebruiken de TV om handtekeningen en rekenin gen te verifiëren. Tegen het eind van het volgend jaar zullen de meeste ban ken in. de Verenigde Staten TV-circuits hebben, welke het een bediende moge- lyk maken een handtekening op een chèque te verifiëren bij het hoofdkan toor, door de handtekening alleen maar te „tonen" aan de camera in zyn hok je en op een knop te drukken. Soortgelyke TV-systemen worden ge bouw in grote warenhuizen. Allerlei han delingen, die op de interne dienst be trekking hebben, kunnen daardoor ver snel worden. In een groot winkelcen trum in Zuid-Californië, worden 5.000 auto's geparkeerd op twee niveau's, met de hulp van Kin Tel TV, een man voor de bediening en een stelsel van seinlampen. De seinlampen leiden iemand die winkelen wil foutloos naar vacant- parkeerruimte. Nog even terug naar het warenhuis: minstens één van de gigantische waren huizen in New York maakt plannen voor een draagbaar TV-systeem. Op die wy ze wil men de klanten inlichtingen en speciale demonstaties geven van één punt af, door middel van monitors die overal in het gebouw en speciaal in de hal, geplaatst zijn. Bedrijfsleven En terwyl steed» meer toepassingen ontdekt worden om het grote publiek te dienen binnen een beperkte ruimte, zijn reeds kolossale stappen gedaan door het bedryfsleven. Een paar voorbeelden: Ontdekt is dat een TV-camera, voor zien van optische filter, door een vlam kan zien. Deze ontdekking is prompt toegepast in een grote thermo-elektri- sche fabriek in Pittsburgh. De TV wordt daar gebruikt om de conditie van elke brander aan te geven en om de bedie ner voor moeilykheden te waarschuwen. In een fabriek van de U.S. Steel in Chicago heeft de televisie aan het per soneel „ogen in het achterhoofd" gege ven. Het ziet nu de positie, het aantal en de snelheid van de staven die „ach ter de rug" arriveren. De tv-camera wordt toegepast op plaatsen die in atoomkrachtinstallaties door straling besmet zyn. Hij vervangt het menselyk oog op een plek waar de mens zich niet wenst te wagen. En het oog van geen enkele duiker kan tegen de tv-camera op. Reeds wor den camera's gebruikt by bergings werkzaamheden. Een soort camera is ontworpen om op grote diepte langs de bodem getrokken te worden. In de staat Idaho wordt de tv-camera met succes toegepast op terreinen waar snel bosbranden ontstaan. En dan natuurlyk de belangryke toe passing van de tv bij het medisch on derwijs. In de tandartseny-school van de universiteit van Toronto krijgen 200 stu denten gelijktijdig les via de tv. De stu denten zitten met hun vieren in 'n kamer voor een monitor. Er bestaat radiover binding vice-versa, zodat vragen on middeliyk beantwoord kunnen worden. Door middel van de zoomar-lens wordt een tand over het gehele oppervlak van de monitor geprojecteerd. Houdt u zich er verzekerd van: dit al les is nog slechts een begin van de we reld van morgen, een wereld geregu leerd door het alziend oog. alle gegevens zijn gaan twijfelaa-by het lezen over feiten, die te controleren zyn. Zo wordt bijvoorbeeld verteld, dat Den Haag de hoofdstad-van Nederland is, dat in Amsterdam de mooiste win kelstraat de Nienwendyk is en dat die loopt tussen de Kalverstraat en de Nieuwe Kerk, dat- men 's winters Uit sluitend in Friesland kan schaatsen en dat in het Waaggebouw te Amsterdam het stadsarchief wordt bewaardIn Nederland wordt Europa Touring ge ïmporteerd door Meulenhoff. Voor de automobilist die naar Duits land wil is by De Haan in Zeist ver schenen Per auto naar Duitsland, een boekje, dat tevens voor de toerist een vraagbaak wil zyn. Alles wat men by een verblyf buitenslands zou willen we ten is in dit boekje te achterhalen. Men moet zeggen, dat de samenstellers zeer zorgvuldig te werk zijn gegaan. Een bekende naam in de automobilis- tische wereld is A. W. Ganzevoort, een der technische kopstukken van de K.N. A.C. Van hem is by Van Hoeve te Den Haag een tweede boekje verschenen: De wereld van de auto. In dat boekje vertelt Ganzevoort op overzichtelyke wijze de ontwikkeling van de auto tot het hedendaagse produkt. Vervolgens behandelt hy in het kort de bestaande merken en hun geschiedenis en ten slotte verdiept hy zich in de autoraces en de betekenis ervan. Het boekje is misschien minder interessant dan het eerste werkje van Ganzevoort (de auto en zyn baas), maar toch zeer de moei te waard. Intussen is van Ganzevoort by Samson te Alphen aan den Ryn ver schenen „De personenauto in het be drijf". Ganzevoort heeft zich uitputtend verdiept in de financiële zyde van het rijden per auto en deze kennis van wat hy noemt de autokosten draagt hy in dit boekje uit met de bedoeling die kos ten zo laag mogelyk te houden onder diverse omstandigheden en by verschil lend gebruik. Rijdt veilig, heet het boekje, waarin J. Schiltmeyer de verkeersregels behan delt en dat is uitgegeven bij Moussault te Bussum. Met „Rijdt veilig" heeft Schiltmeyer getracht de droge letter van de verkeerswetgeving in beeld te brengen en toe te lichten. Hy is er uit stekend in geslaagd. Wie alles wil weten van de modellen 1958, die de automobielwereld kent, van A.C. tot en met Zwichau, kan terecht by het door Kluwer te Deventer uitge geven Autotypenboek, samengesteld door Piet Olyslager. Alles wat er van die wagens te weten valt en wat de moeite van het weten waard is, wordt op byzonder overzichtelyke wyze ver meld. Hnd. Van 25 t/m 28 september zal er te Venlo sportief en cultureel contact zijn met Krefeld (W.-D.). In een ontmoetingsprogramma zyn o.a. opgenomen een tentoonstelling van werken van Krefeldse kunstenaars en een historische tentoonstelling, die zal worden ingericht in bet stadhuis. Op zaterdag 27 september zal een deputatie van Krefeld, samengesteld uit vertegen woordigers van de overheid en van or ganisaties, door het gemeentebestuur worden ontvangen. Op vrydag 26 sep tember zal het collegium musicum een tweetal concerten op middeleeuwse in strumenten geven, in de middag voor de jeugd, 's avonds ter opluistering van de opening van de historische tentoon stelling. Als besluit volgt op zondag 28 september een koorconcert met mede werking van het Venloos vocaal ensem ble en het koor van de Deutsche Edel- stahl Werke. De sportbeoefenaren van beide steden hebben in deze dagen ont moetingen in hockey, voetbal, tennis, tafeltennis, badminton, schaken en kegelen. igveel fsjech f. sin: iiet eloos h lie- feurs e uit Iva- trijd- t za- •ijden Sa het Am- ;Veeds larije had- zege |rbaat Am- Sc ge- :?>uits- n de >land. twee I het voor- jecho twee van zich aarin fe uit- met m. 36 5 me- aan pyden 6 En- e at- S zijn bn de bleef sr. mi- hem, jstaat. in 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5