is door de ontvoerd Monument herinnert aan de veldtochten van koning Frederik de Grote De „Quadriga Oost-Berlijners Besprekingen over de visserij kwestie vas tgelop en Exposé I DE GA ULLE houdt slag om de arm METEN VAN DE BLOEDDRUK D Vijf jaar voor messteken IJsland houdt been stijf Radiorede in Algiers Invloed van Mohammedaanse vrouwen erkend m QUEMOY ZAL VERNIETIGD WORDEN" Jager schiet een meisje in het oog ha \V RI - NB' WAS HAAR EIGEÜ WiJ£- MULLEE AFSPRAAK MET WEST-BERLIJN GESCHONDEN Oorlogsmisdadigers in Ulm veroordeeld Radio-Peking: Indien verzet niet gestaakt wordt f 500 boete geëist Benoemingen in het aartsbisdom ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 PAGINA 9 ZQUQ.E without PAY W&ÊÊÊfÊSÊ iiiiKtai wÊÊBÊÊÈÊËm Te hoge bloeddruk noopt tot nemen van maat regelen; te lage bloeddruk is zelden nadelig ncrtra n A 'Mv O rv (NADRUK VERBODEN) (Van onze correspondent in Bonn) De communisten in Oost-Berlijn hebben nu iets gedaan, wat de West-Berlijners hun niet ge makkelijk zullen vergeven. Ze hebben de z.g. „Quadriga gestolen. De „Quadriga een schepping van de beeldhouwer Gottfried Schadow, was het symbool en herkenningsteken van Duitslands vroegere hoofdstad Berlijn. De beeldengroep stond op de Brandenburger Tor, zelf een der kenmerken van de zetel der regering van het voormalige Duitse Rijk, waarop sinds de ineenstorting van Hitiers nazi-regime de rode vlag heeft gestaan. De „Quadriga die herinnerde aan de Europa- omspannende veldtochten van Frederik de Grote, werd in het begin van de 19e eeuw door een andere veldheer voor wie geheel Europa en slagveld was, n.l. Napoleon, van de Brandenburger Tor afgehaald en in gede monteerde toestand per schip overgebracht naar Parijs. De beeldengroep werd echter niet in de Franse hoofdstad opgesteld zoals de bedoeling was en na de definitieve nederlaag van Napoleon tegen zijn Verenigde Europese vijanden, keerde in 1814 de „Quadriga" naar Berlijn terug, waar de godin Viktoria opnieuw de Brandenburger Tor besteeg. Zij bracht echter ook de Duitse krijgsheren geen geluk. Duitsland verloor twee wereldoorlogen en in de tweede werd de beeldengroep door de geallieerde bombardementen en beschietingen dermate beschadigd, dat de Qua drigavan de Brandenburger Tor af moest worden gehaald. Men had er een onbeschadigd gipsmodel van. Zij bleef in Westduits bezit. Ook de Branden burger Tor bleef hoewel lichtelijk aangeschoten bestaan. Zij is thans meer dan ooit een „Wahrzeichen" van Berlijn. Zij is n.l. praktisch de grens tussen het vrije, westelijke deel der stad en het onder communis- De „Quadriga", bestemd voor de Brandenburger Tor tisch regiem staande oostelijke stuk Berlijn. De Brandenburger Tor staat echter op Oostduits grond gebied. De rechtbank te Assen heeft een 58- iarige los-arbeider uit Nieuw Amster dam conform de eis tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij tij dens de kermis te Nieuw-Amsterdam zÜn ex-echtgenote met een mes te lijf had willen gaan. Zij wist de steken te ontwijken, waarna haar dochter de man met een stoel buiten gevecht stelde. De volgende dag heeft de man het meisje na een kerkdienst opgewacht. Met een ste vig kapmes in een fietstas verborgen stond hij haar op te wachten en het is aan de plaatselijke brugwachter te dan ken dat er geen ongelukken zijn ge beurd, want deze wist de man te kal meren. Het verbaasde de West-Berlijners niet weinig, dat de Oost-Berlijnse auto riteiten in 1956 bereid bleken te zijn de „Quadriga" weer op de Brandenbur ger Tor te plaatsen. De West-Berlijn- se regering gaf de gieter Hermann No- ack in Friedenau opdracht van het gips model een nieuw exemplaar in brons van de „Quadriga" te maken. Meer dan een jaar werkte Noack er aan, ter- wt)l intussen de Oost-Berlijners de Brandenburger Tor restaureerden in afwachting van de komst van Schadows monumentale beeldengroep, die in het nieuwe afgietsel 5.000 kg. zwaarder was dan de oude beeldengroep, zodat de Brandenburger Tor ook aanzienlijk moest worden versterkt. Oost-Berlijn zou de kosten dragen van de opstelling van de „Quadriga". Zo brak enkele dagen geleden de dag aan, waarop vele Berlijners vroeg opstonden om het transport van hun nieuwe „Quadriga" van de gieterij in Friedenau naar de Brandenburger Tor een min of meer historische tocht te kunnen bijwonen. Zonder ongelukken belandde de voor het transport gevierendeelde „Quadriga" voor de Brandenburger Tor. Daar zou de beeldengroep eerst een aantal we ken ten toon worden gesteld, opdat de Berlijners uit West en Oost de go din Viktoria en haar vier rossinanten van dichtbij zouden kunnen bekijken vóór zij op de 50 meter hoge Bran denburger Tor zouden worden gehe sen en vast-gecementeerd. De vreug de der Berlijners over het weerzien met Viktoria en haar zegekar was groot. Des te groter was de teleurstelling en de schrik de volgende morgen. In, de loop van de eerste nacht, die zij voor haar toekomstige standplaats door bracht, werden Viktoria en haar paar den door de Oost-Berlijnse communisten „abtransportiert", zonder dat de auto riteiten in West-Berlijn daarvan in ken nis waren gesteld of een motief voor de ontvoering werd opgegeven. Kenne lijk was men in Oost-Berlijn al even verrast, want de Oost-Berlijnse kran ten meldden nog daags na de ontvoe ring van de „Quadriga", dat de „burge meester" van Oost-Berlijn, Ebert een zoon van de vroegere Rijkspresident de beeldengroep zou komen bekijken. De „Quadriga" is in een stal onder gebracht, waar de paarden misschien wel, maar de godin zeker niet thuis horen en hetgeen in ieder geval op fla grante manier indruist tegen de afspra ken, die de West-Beriijnse autoriteiten met hun collega's in het oostelijke deel van de stad hadden gemaakt. Vele veronderstellingen over de verdwijning van de beeldengroep hoort men in officieel West-Berlijn opperen, b.v. dat de Oostberlijnse communisten snel nog even een gips afdruk van de „Quadriga" willen maken voor zij het monument over eenkomstig de afspraak op de Bran denburger Tor hijsen. Een andere veronderstelling is, dat de Oost-Ber- Hjners de „Quadriga" rood willen laten childeren. (Zij heeft thans een groenachtige kleur en maakt daar door helemaal niet de indruk splin ternieuw te zjjn, doch zo oud als Schadow's originele beeld). Dit heeft „burgemeester" Ebert van Oost-Ber lijn echter ontkend. De Berlijners zelf geloven, dat de communisten bang waren, dat zich met de godin Viktoria, haar vier paarden en haar zegekar de geschiedenis van Troje zou kunnen herhalen en dat met Vik toria daarmede de victorie voor de demokratie in geheel Duitsland zou kunnen beginnen. De manschappen van de communis- De besprekingen, die in Parüs onder auspiciën van de NATO-raad werd In gevoerd om tot een oplossing van de IJslandse visserijkwestie te komen, zijn vastgelopen. Men hoopt echter de on derhandelingen spoedig weer te hervat ten. Vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, IJsland, West-Duitsland, Noorwegen, Denemarken, België en Nederland hebben in de afgelopen da^ gen getracht een akkoord tot stand te brengen tussen IJsland, dat met ingang van maandag a.s. zijn territoriale zee- grens uitbreidt tot twaalf mul uit de kust, en de landen, wier vissersvloten door deze beslissing verdreven worden van hun traditionele visgronden. De IJslandse regering had zelf een compromis-plan ingediend. Dit hield vol gens Reuter in, dat de IJslandse zee- grens maandag a.s. tot zes en binnen drie jaar tot twaalf mijl uit de kust wordt verlegd. Dit plan werd echter door de andere landen verworpen, o.a. omdat men niet het recht van IJsland wilde erkennen eenzijdig zijn visserij zone uit te breiden. een exclusief interview met Uni ted Press International heeft de premier vfn U 'd, Hermann Jonasson, ver klaard, dat zijn land nooit zal afzien van de twaalfmijlsgrens. Het erkent het recht van de Faröer-eilanden en van Groenland om de zeegrens eveneens tot twaalf mijl uit te breiden. Jonasson zei, dat de berichten over de mogelijkheid, dat Britse oorlogssche pen de nieuwe grens zullen schenden ter bescherming van Britse vissersvaar tuigen, hun oorsprong vinden in opwin ding en dat het absurd zou zijn derge lijke plannen uit te voeren. In diplo matieke kringen te Parijs is men vol gens United Press International van mening, dat de spanning in het visserij geschil is toegenomen. De Britse treilers, die voor de west kust van IJsland vissen, hebben op dracht gekregen zich voor zondagmid- sluit om zijn territoriale wateren tot 12 mijl uit te breiden van kracht wordt te verzamelen in drie, beschermde „havens". Deze wijkplaatsen strekken zich uit van de huidige viermijls- tot de twaalfmijlszone en liggen dus bin nen de omstreden grens, zo meldt een speciale correspondent van Reuter aan boord van een dezer treilers. Vier schepen van de Britse marine zullen de circa 100 Britse treilers beschermen, die nu samengetrokken worden om bij IJsland te vissen. Een rechtbank te Ulm heeft tien vroe- ,y,r het x'«' „Einsatzkom- mando TUsit veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërend van drie tot vijftien jaar. Dit meldt United Press International. Het tiental is schuldig bevonden aan massa-moord op meer dan 5.000 Uithause Joden, gepleegd in 1941. Om de verklaring der verdachten te ontzenuwen, dat zij gehandeld hadden op bevel van hogerhand, haalde de rechtbank een verklaring van wijlen Jo sef Göbbels aan, waarin deze de bewe ring van gevangen genomen geallieer de piloten, dat zij Duitse steden „op bevel" hadden gebombardeerd, onge grond heeft genoemd. Tijdens het vuurwerk dat de viering van Groningens ontzet in 1672 donderdag avond besloot is de 18-jarige W. v. S. uit Groningen door een dak gezakt en aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was op het dak van een houten schuur in de Kreupelstraat geklommen om het vuurwerk beter te kunnen zien. Evenwel stapte hij op een vallicht en stortte naar beneden. Met een schedel- basisfractuur werd hij door de G.G.D. naar 't akademisch ziekenhuis gebracht. Hier is hij vanmorgen aan de verwon- dag 12 "uur 12 uur voor IJlands be- dingen bezweken. tische „Volkspolizei" aan de Oostelijke kant van de Brandenburger Tor ver klaarden na de verdwijning, dat er met de beeldengroep „iets niet in orde" was. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de Oost-Berlijnse communisten aan de beeldengroep een kleine correctie gaan aanbrengen. Viktoria houdt n.l. in haar rechterhand het (Duitse) teken der overwinning het IJzeren Kruis omhoog en men verdenkt er de com munisten van, dat zij dit kruis door de communistische vredesduif willen vervangen. Enige tijd geleden ver trouwde ik U in deze ru briek toe, dat ik, als het niet hoefde, nimmer naar de Expo in Brussel zou gaan. Ik ging daarbij af op mijn instinctieve drang om wanneer alle mensen één kant op lopen, zonder meer de andere kant op te zoe ken. Soms echter doet een mens toch goed zijn opvattingen al waant hij ze nog zo zuiver aan de praktijk te toetsen. Hetgeen mij bleek toen ik onlangs het „hoefde" ineens toch een bezoek aan de Expo heb ge bracht. Ik ging er heen in de tamme ver wachting van iemand, die op weg is naar een uit zijn voegen gegroeide middenstandstentoonstelling. Ik heb zelden zo onherstelbaar ongelijk ge kregen. Reeds na enig terrein-ver- kennen drong het tot mij door, dat deze Expo een welhaast aangrijpende samenscholing was van alles wat op deze barre wereld „interessant" ge noemd kan worden. En ik worstelde dan ook al spoedig met de fatale nei ging alle kanten tegelijk op te lopen. Dit nu moet U echter bij een voor komende gelegenheid, afgezien van alle biologische moeilijkheden, niet doen. Wanneer U op de Expo bent moet U zonder gewetensbezwaar eens een paviljoentje links kunnen laten liggen. Tenzij U er zich een maand mettertijd wil vestigen. Spiegelt U zich aan mij. Toen ik 's avonds, na twaalf uur „Expo", een Brusselse tram binnenwankelde geloofde ik niet meer in het leven. En gelukkig viel mijn oog op dat categorische bordje „Gelief den conducteur niet te verstrooien", want ik was er net aan toe. Wat er dan allemaal te zien is m Brussel? Nu, om eerlijk te zijn, moet ik U zeggen, dat ik het meeste alweer vergeten ben. Wie alles in zich cp wil nemen keert vrijwel zonder herinne ring terug. Wanneer een mens naar de Expo gaat, zou het eigenlijk het meest verstandige zijn als hij zich er bepaalde tot bijvoorbeeld de be zichtiging van één paal, een typische Expo-paal van mijn art. Hij heeft dan weliswaar niet veel gezien, maar hij kan, teruggekomen, tenminste er gens over mee praten. En hij heeft zich toch niet afgemat. Ik heb het hele Amerikaanse pa viljoen bezichtigd. Maar wat herinner ik er mij van? Eén vitrine met speld jes, die Amerikanen gedragen hebben vóór de presidentsverkiezingen van Lincoln tot en met Eisenhower. Dat is weinig voor zoveel moeite. Ik kan U slechts wat globale indrukken en richtlijnen geven. De eerste is dus: beperk U. Dat geldt vooral ook voor wat betreft Uw monetair beleid op de Expo. Ga niet ergens onverhoeds zitten en steek vooral niet al te snel iets in Uw mond. Tenzij U kapitalist bent. Op het ogenblik aat in de Folies Bergères in Brussel „een nieuw Brus sels aktualiteitskluchtspel", dat heet: „Rossen Toone gaat ook faillite met d'Expo '58". Toen ik weer thuis kwam, was ik Rossen Toone. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. In de gistermiddag vóór zijn terug keer naar Parijs te Algiers gehouden radio-toespraak over de nabije en meer verwijderde toekomst van Algerije heeft generaal De Gaulle zich, zijn gewoonte in deze bijzonderlijk getrouw, ander maal vrij aanzienlijke armslag gereser veerd, en voor de politieke exegeten is er weer een behoorlijk stuk werk aan de winkel. Doch ongetwijfeld zul len de extremisten van het Algerijnse nationalisme het door de Franse rege ringsleider te berde gebrachte in veel aanzienlijker mate onaannemelijk ach ten dan de extremisten van de tegen overliggende zijnde: de voorstanders van algehele integratie. Een van de eerste belangwekkende vaststellingen met betrekking tot deze jongste stellingname van De Gaulle is niettemin, dat hem ook ditmaal het woord „integratie" weer niet over de lippen is willen komen. De belangrijk ste passage uit zijn toespraak is waar schijnlijk wel deze waarin hij verklaar de, dat door hun stem bij het referen dum over de grondwet de inwoners van Algerije het antwoord zullen geven op de vraag aangaande hun eigen lotsbe stemming. „Want, aldus De Gaulle, hoe hard de beproevingen zijn waarvoor zij worden geplaatst door de broedermoor dende strijd, welke voorstelling de zen en genen zich ook maken van wat de tendens behoort te zijn van het sta- uur van hun land wanneer eenmaal de vrede is teruggekeerd, de stembriefjes die zij in de stembus zullen deponeren zullen terzake van dit punt een duide lijke betekenis hebben. Voor eenieder zal „ja" zeggen in de huidige omstan digheden op zijn minst betekenen, dat men zich wil gedragen als Fransman met volledig aandeel en dat men ge looft dat de noodzakelijke ontwikkeling van Algerije zich moet voltrekken bin nen het Franse kader". Men is uiteraard geneigd uit deze passage af te leiden, dat generaal De Gaulle althans de waanzinnige ziens wijze van de integrationistische ultra's, als zou Algerije een gewest van Frank rijk kunnen zijn „even Frans als bijv. Picardië of Savoye of ook maar de Elzas" geenszins deelt. Indien de pas sage iets betekent is het wel dit, dat De Gaulle erkent dat Algerije in de President Soekarno van Indonesië, ge heel links onder het baldakijn, slaat de grote parade gade, die in Djakarta is gehouden ter gelegenheid van de der tiende verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheid. Vv y s S,\„ v. (Van onze medische medewerker). Tijdens het voelen van de pols krijgt de dokter al een indruk van de bloeddruk. Bij het betasten van de polsslagader voelt men de spanning en de kracht waarmee het bloed tegen de wand van het bloedvat stoot. Om de bloeddruk meting te kunnen begrij pen is het nodig te weten wat wij ei genlijk verstaan onder bloeddruk in eigenlijke zin. Aandachtige lezers van de vorige kroniek herinneren zich dat 't hart, de centrale pompmstallatie voor de bloedsomloop, 60-80 maal per minuut een bloedgolf perst in de grote li chaamsslagader die uit het hart ont springt en zijtakken afgeeft naar alle lichaamsdelen, die op deze wijze van vers bloed worden voorzien. De slag aders hebben elastische wanden, die een tegendruk uitoefenen op het bloed. In de rustfase yan het hart, tussen twee samentrekkingen in, bestaat er een evenwichtstoestand tussen de druk die het bloed op de elastische wand uitoefent en de tegendruk van deze wand. Even later pomp het hart weer een nieuwe bloedgolf uit en stijgt de bloeddruk snel, maar daalt weer even snel tot de evenwichtswaarde, zodra het hart de rustfase ingaat. Bij het meten van de bloeddruk gaat het om twee waarden: de top van de snelle stijging na een samentrek king van het hart en vooral om de lagere evenwichtswaarde. Deze laat ste is veel constanter en betrouw baarder dan de topwaarde die door al lerlei factoren sterk kan schommelen. Na enige inspanning of lichte emotie is de top al duidelijk hoger terwijl de evenwichtswaarde slechts weinig stijgt. De leek die iets opvangt over zijn bloeddruk let altijd op de getallen van de topwaarden, terwijl de dokter zich juist meer interesseert voor de evenwichtswaarden. De meeste medi ci noemen daarom geen getallen om dat de leek die toch niet goed kan in terpreteren. Belangrijk is dat hij weet of zjjn bloeddruk te hoog is en de nood zaak bestaat te vermageren, zoutloos dieet te houden of medicijnen te ge bruiken. Te lage bloeddruk is zelden nadelig en meestal alleen maar van betekenis als men gaarne een lang le ven wenst. Ie waarden van de bloeddruk wor den uitgedrukt in getallen die aangeven hoe hoog de druk is in millimeters kwik. Dit zal sommige lezers nog niets zeggen. Daarom een korte uitleg. Het water dat met kracht uit de kraan stroomt heeft een bepaalde druk die in principe niet moeilijk is te me ten. Er is slechts voor nodig om in het huis waar u de druk zou willen ader te brengen en dat via een slange tje te verbinden met een kwikkolom (manometer). Wij zouden dan de hoogte van de bloeddruk kunnen af lezen van de hoogte van de kwik kolom. Voor de armslagader schommelt deze rond de 10 cm. Dat willen zeggen dat het hart een kwikkolom van 10 cm. of bijna ander halve meter water kan ophouden. Bij dieren heeft men deze methode wel toegepast, maar bij de mens is dit ze ker als routinemethode niet mogelijk. In de loop der jaren is de handzamer methode met de bekende armmanchet meten een verticale glazen buis op te richten en deze van onderen door mid del van een rubberslang met de kraan te verbinden. Als de kraan geopend wordt stijgt het water een aantal me' ters in de buis tot een bepaalde hoogte, de druk die achter het water zit is dan niet in staat de vloeistofkolom nog ho ger op te stuwen. Als u in de verbin dingsslang knijpt stijgt het water wat verder maar zakt weer zodra u de slang los laat. Dit is te vergelijken met de bloedgolf die het hart in de bloedbaan pompt. Praktisch is zo'n proefneming niet gemakkelijk uitvoer baar omdat de buis in sommige plaat sen tientallen meters lang zou moeten zijn. Daarom wordt voor het meten van dergelijke hoge drukken gebruik gemaakt van de zwaarste vloeistof die wij kennen: kwik. Dit vloeibare me taal is ruim 13 maal zo zwaar als wa ter. Sluiten wij aan de verbindings slang een glazen buis met kwik aan, dan kan deze kwikkolom 13 maal kor ter zijn hetgeen veel praktischer is; 1 meter kwik komt overeen met 13 me ter water. De hoogte van het huis, de doorsnede van de buizen e.d. laten wij gemakshalve buiten beschouwing. Bij het meten van de bloeddruk zou den wij, op papier althans, ongeveer op dezelfde wijze te werk kunnen gaan, namelijk door een buisje in een slag- ontwikkeld. Deze manchet is hol en staat via een rubber slang in verbin ding met een kwikmanometer of een andere drukmeter. Pompen wij in dit systeem lucht dan snoert de manchet zich vast om de arm waardoor de arm slagader tenslotte wordt dichtgedrukt. Dit is te constateren door het wegval len van het kloppen van de bloedgolf in de slagader, hetgeen te horen is met de stetoscoop in de elleboogsplooi, en te voelen is aan de pols. Wij moeten ons voorstellen dat het hart niet meer in staat is om zelfs tijdens een samen trekking het bloed langs de snoerende manchet te stuwen. Laten wij de lucht langzaam weer ontsnappen waardoor de druk daalt, dan komen de tonen en de polsslag plotseling weer terug, op dat moment lezen wij op de manome ter de topwaarde af. Bij verder dalen van de druk in het systeem verdwijnen de hoorbare tonen in de elleboogsplooi weer op het moment dat de even wichtswaarde wordt bereikt. Dit is al leen te horen en niet te voelen. Deze zo belangrijke onderwaarde van de bloeddruk is derhalve alleen met de stetoscoop te bepalen. Door te voelen kan men hoogstens een indruk hiervan verkrijgen zoals het geschiedt bij het gebruikelijke voelen van de pols aan het begin van het lichamelijke onder zoek. St. termen valt voor het genot van een eigen bijzonder statuut zij het binnen Frans verband. Paris Presse, dat eer gisteren een parallel trok tussen ener zijds Sicilië-Italië en anderzijds Alge- rije-Frankrijk zal wellicht blijken er niet zo ver naast te zijn geweest. Heeft ge neraal De Gaulle dus voor wat de in tegratie betreft onder haar politiek as pect de toekomst nog rijkelijk in het vage gelaten, een toekomst nog even ver verwijderd als de terugkeer van de vrede zeer uit- en nadrukkelijk was hij voor wat betreft het door Frank rijk in Algerije ten uitvoer te leggen „werk van menselijkheid", hetgeen men ook zou kunnen noemen de socia le en economische integratie van de mil joenen Mohammedaans-Algerijnse pau pers, de opvoering van hun levensni veau tot min of meer dat van hun Euro pese landgenoten, hun werkelijke maat schappelijke gelijkstelling, daarin cul minerend „dat het onderwijs en de wet bestuurslichamen, kaders van het le ger, economische posities en vrije be roepen openstellen voor een veel groter aantal jonge Algerijnen van Duinker ken tot Tamanrasset" dan thans het ge val is. Dit „van Duinkerken tot Taman rasset". is dan eveneens nog een door De Gaulle gedane concessie aan het vo cabulaire van de een „groter Frank rijk" eisende comité's van openbaar welzijn. De generaal heeft zjjn toespraak ge houden nadat hij in 2 dagen tijds ruim 30 persoonlijkheden uit de diverse Alge rijnse bevolkingsgroepen in strikt ver trouwelijke gesprekken onder vier ogen naar hun mening en inzichten had ge polst. Onder de bezoekers moeten zich ook enkele Muzelmanse vrouwen hebben bevonden. France So:, knoopt hieraan de mededeling vast dat volgens een te Algiers verbreide mening de Muzelman- se vrouwen ter gelegenheid van de a.s. volksraadpleging een belangrijke rol zullen spelen. Tot dusverre zouden ve len harer het Algerijnse Nationale Be vrijdingsfront een goed hart hebben toe gedragen omdat zü daarvan de bevrij ding verwachtten van hun eeuwenoude staat van onderworpenheid. De Alge rijnse politiek van De Gaulle, die hun reeds het stemrecht heeft gegeven, opent hun nu echter dezelfde perspec tieven. Aangetekend dient tenslotte bij de jongste te Algiers door De Gaulle ge houden toespraak, dat deze niet op de laatste plaats geïnterpreteerd moet wor den als een bijdrage van hoogste en be langhebbende zijde tot de regeringscam pagne voor het grondwetsreferendum en derhalve de inzameling beoogt van het grootst mogelijke aantal ja-stem men. Generaal De Gaulle is gisteravond van zijn Afrikaanse reis in Parijs te ruggekeerd. 9? J? Radio-Peking heeft gisteravond de na tionalistische bezetting van het eiland Quemoy aangemaand „ogenblikkelijk het verzet te staken en terug te keren naar het vaderland „anders zult ge ge heel vernietigd worden," aldus een be richt van Reuter. Volgens de omroeper zijn de land- en zeestrijdkrachten van communistisch China „een blokkade van Quemoy begonnen, dat geheel on der bereik van het communistisch ge schut ligt en door luchtaanvallen ver nietigd zal worden." Hij riep op om te trachten de natio nalistische bevelhebber over te halen het verzet te staken. Een woordvoerder van de Amerikaan se marine heeft te Washington mede gedeeld, dat de Amerikaanse zware kruiser „Los Angeles" Long Beach in Califomië heeft verlaten om de Zevende Vloot in het westen van de Stille Oceaan te versterken. De woordvoerder bevestigde, dat het vliegkampschip „Midway" uit Pearl Harbor is vertrokken om zich eveneens bij de Zevende Vloot te voegen. De Ze vende Vloot patrouilleert in de wateren van Formosa. Voor de rechtbank te Assen is tegen een 69-jarige smid uit Bussum in een 69-jarige smd 500.- boete geëist of 50 dagen hechtenis. De mna was in december 1957 op de patrijzenjacht. 's Morgens kreeg hij een vlucht patrijzen onder schot. Het eerste schot was mis, zodat hij, het dubbelloops jachtgeweer aan de schouder, met de vogels mee zwenkte en opnieuw een schot loste. Dit schot viel in de richting van de weg Hoog halen-Hijken, waar twee meisjes liepen die op weg waren naar school. De der tienjarige Hermina de Lange uit Schat tenberg werd door drie hagelkorrels ge troffen in het gelaat. Een der korrels kwam in het rechteroog terecht, waar uit sindsdien het licht is verdwenen. Uitspraak 5 september. De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft met ingang van 2 september benoemd tot leraar van het seminarie Apeldoorn de weleerw. zeergel. heer drs. R. P. J. Hoojjman, tot kapelaan te Haaksbergen (H. Pan- cratius) de weleerw. heer M. J. Ver- nooij, tot kapelaan te Klaxenbeek de Weleerw. heer A. J. M. Hetterscheid (neom.). Tot subprefect van het semi narie Apeldoorn de weleerw. heer F. H. W. Capetti, tot kapelaan te Ede (H. Antonius van Padua) de weleerw. heer G. A. M. Lesscher, tot kapelaan te Jutphaas de weleerw. heer A. J. van Dijk (neom).; tot subprefect van het seminarie Apeldoorn de weleerw. heer Th. P. A. L M. Rufls en tot kapelaan te Apeldoorn (H. Theresia) de weleerw. heer C. G. L. Roeleveld (neonS).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9