Duitse bisschop vraagt gebed voor hereniging van Duitsland De wegenbouw moet geen werkverschaffing zijn Visserijgolf Duitsers klagen steen en been over haringvisserij De A.E.G. (75 jaar) brengt veel nieuwtjes op de Najaarsbeurs K ru iswoord raadse l [I De „Skate" meert in Den Helder BREIMACHINES Zorg over toenemende materialistische levenshouding Vlotreis over Oceaan gestrand Friendships voor de luchtmacht Hollandse resultaten niet ongunstig Politiebureau- postkantoor y De Dochter vim de 3 Gictvjacj* HERDERLIJK SCHRIJVEN KNITTAX J. G. MARTIN ZONEN DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 PAGINA .-•••• - "L-- 1 '- Eric cle Bishop bij schipbreuk omgekomen Prototype van Brits tuig maakt noodlanding „Doornroosje" gevonden vliegti Order van twaalf toestellen vrijwel zeker Voorzitter der wegenbouwers Herman van Leeuwenbeker Protest zal A.A.C. niet baten Bromfietser na val overleden Trekking premielening Amsterdam 1956 (III) f 250.000 op no. 6 serie 13702 Kind door trein gegrepen KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Telefoon 11142 - Haarlem Uitloting premielening Rotterdam 1957 100.000 op nummer 9 van serie 11.141 VEEL MAKREEL OP DE KUST Reddingsactie zonder drenkeling? SANTPOORT „DA PACEM" Groot concert in voorbereiding Voor f 90.000 Waterstanden 8 9 10 11 sMctrtiQ 'T DANSSEIZOEN BEGI DANS-AC AD (Anno 1875) N T 1 O KTOBER...I X EMIE Inlichtingen Inschrijvingen (voor r.-k.) elke dag 1112 uur 1417 uur 19—21 uur DANS-ACADEMIE MARTIN, Schagchelstr. 29, Haarlem, Tel. 10806 IbilU/llJIIDIIlIJlllll 61 Het hoofdverband laat los en dwarrelt traag achter hem aan, als Erwin in een fontein van opspattend water in het meer duikt. Arnar, die, gehinderd door het meisje, slechts langzaam opschieten kan, schrikt niet weinig, maar als hij ziet, wie hem daar achterna gekomen is, kruipt er een duivelse grijns over zijn gezicht. Hij duwt het meisje van zich af, zonder er zich om te bekommeren of zij wel in staat zal zijn met gebonden handen het hoofd boven water te houden, en zwemt met krachtige slagen in de richting van Erwin. Zijn alles overheersende wraaklust doet hem de voorzichtigheid uit het oog verliezen en dat wordt hem noodlottig. Thorfinn Snelvoet en Eric zijn, zodra Erwin in het meer sprong, naar beneden gerend en het is Thorfinn, die halverwege het rotspad ineens ziet, wat Arnar van plan is. „Nu!" sist hij. Twee bogen worden razendsnel geheven, twee pijlen snorren het doel tegemoet. Arnar slaat wild met de armen, dan verdwijnt hij met een reutelende kreet in de diepte. En bijna op hetzelfde moment zakt ook Erwin, uitgeput door bloedverlies niet langer in staat te vechten tegen de bezwijming die hem dreigt te overmannen, weg in het kille meer. „Redt Erwin!" klinkt Ingrids stem schril van angst. „Redt hem toch. Hij ver drinkt voor uw ogen." v. ii De Amerikaanse atoomduikboot „Skate" die na de „Nautilus" als tweede onder de ijskap van de Noordpool is door gevaren, is gistermorgen voor een onofficieel bezoek in Den Helder aangekomen. Zondag: is in alle kerken van West- Duitsland een gezamenlijk herderlijk schrijven voorgelezen van de Duitse bisschoppen tot besluit van de Duitse bisschoppenconferentie, welke vorige week te Fulda werd besloten. In dit herderlijk schrijven geven de bisschoppen uiting aan hun zorgen, ten eerste over de durende schelding van Duitsland als een der consequenties van de blijvende spanning in de wereld, en ten tweede, over het materialisme in de levenshouding. „Allen, die verstandig denken", aldus de brief, ..lijden aan deze scheiding (van Duitsland) ên er leeft een sterk ver langen in ons volk naar hereniging in een rechtvaardige en vrije orde. Vele pogingen zijn in het verleden onder nomen, doch de moeilijkheden zijn tot op heden eerder gegroeid dan kleiner geworden. Wij weten echter, dat deze zorg van ons eigen volk niet op zichzelf staat, doch onafscheidelijk verbonden is De Fransman Eric de Bishop, die met vier anderen een vlotreis in de Grote Oceaan maakte, heeft, blijkens een me dedeling van de Franse marinevoor lichtingsdienst, in de nacht van zondag op maandag naby de tot Niéuw-Zeeland behorende Cook-eilanden schipbreuk geleden. Hy liep hierbij verwondingen op, waaraan hij is bezweken. De vier andere opvarenden van de Bishops vlot de „Tahiti Nui 2", hebben er het leven afgebracht. Het baggerschip „Lotus" is Papeete, de haven van Tahiti, met de vier geredden en het stoffelijk over schot van De Bishop aan boord, bin nengelopen. De Bishop heeft zijn gehele leven be langstelling gehad voor de getijden en stromingen in en de winden boven de Grote Oceaan. Ook de verplaatsingen der Polynesiërs in deze oceaan hadden zijn onverflauwde belangstelling. Verleden jaar ondernam hij, met vier metgezellen, een poging om per vlot van Tahiti naar Zuid-Amerika te drij ven. Hij slaagde hier bijna in: de vijf mannen werden, 260 mijl uit de Zuid- amerikaanse kust, door een fregat aan boord genomen, toen hun vlot in de gol ven verdween. Zij hadden toen een vlot reis van een half jaar gemaakt, waar bij zfl de laatste drie dagen op hun door stormen geteisterde bamboevlot tot de knieën in het water hadden ge staan. In 1936-1937 maakte De Bishop, ver- gezelu door zijn vrouw, een reis per kano van Honoloeloe naar Frankrijk. Aan deze door het Franse aardrijkskun dige genootschap gesteunde vaart kwam een einde, doordat ten vissersboot met de kano in botsing kwam. De Bishop diende in de eerste wereld oorlog als adelborst bij de Franse ma rine. Nadien was hij bevelhebber van een mijnenveger, vlieger, hoofd van de politie en commandant van de Franse strijdkrachten in Hankov en militair raad-ever van het Chinese leger. In de ze laatste functie werd hij door de Ja panners krijgsgevangen gemaakt. Het prototyvan een Brits passa giers-vliegtuig, de Dart Herald van de Handley Page fabrieken, is in het af gelopen weekeinde zwaar beschadigd toen het, tengevolge van brand in een van de twee motoren, een noodlanding moest maken. Geen van de inzittenden, onder wie de echtgenote van de in- vlieger die de noodlanding uitvoerde, liep bij dr buiklanding ernstige ver wondingen op. Het vl:e<?ongeU'c is voor Handley Page een zware tegenslag, want de Dart Herald was op weg naar de grote jaar lijks». Britse lu tvaartshow op Farn- borough, die vandaag is begonnen. Van de Dart Herald, die voor de korte af standen is bestemd en een van de ern stigste concurrenten van de Fokker- Friendship is, bestaat nog slechts een prototype, zodat het toestel niet op Farnborough zal verschijnen. De opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Wezep de clandestiene zender „Doornroosje" opgespoord en in beslag genomen. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen twee fabrieksarbeiders uit Wezep. met de spanningen, die op het ogenblik alle volkeren verontrusten. Er heerst geen echte vrede onder de volkeren". Het herderlijk schrijven herinnert ver volgens aan de herhaalde oproepen van de Paus en aan diens verklaringen over de atoomontwapening. De Duitse bisschoppen constateren vervolgens dat ook de redenen voor hun tweede grote zorg: de materialistische levenshouding in Duitsland, toegenomen zijn. „In grote delen van ons vaderland wordt het dialectische materialisme met de daar uit voortkomende godloosheid als de dominerende levensvorm van het open bare en maatschappelijke leven doel bewust bevorderd. De gelovige Chris tenen verkeren in ernstige gewetensnood en moeten omwille van hun geloof dikwijls grote benauwenis ondergaan. Doch ook het practische materialisme veler gelovigen een leven tegen Gods ordening in een ernstige tijd als deze bereidt ons grote zorg. Bezit en genot en enghartige zorg om het eigen wel zijn bepalen al te dikwijls het leven van hen, die zich Christenen noemen". Het grootste deel van hun herderlijk schrijven wijden de bisschoppen ver volgens aan de noodzaak van een be wust gebedsleven. Zij begroeten met vreugde, dat zowel in Oost- als in West- Duitsland steeds meer voor de vrede en voor de hereniging van Duitsland wordt gebeden. De bisschoppen sporen aan in het gebed voor de Duitse her eniging de volgende tekst te gebruiken: „Dat gij vrijheid aan de Kerk, eenheid aan ons volk en vrede aan de wereld moogt verlenen, Wij bidden U, verhoor ons". (Van onze luehtvaartredacteur) Onderhandelingen tussen de Konink- hjfee Luchtmacht en de Fokkerfabrie ken over de aankoop van twaalf vlieg tuigen van het type „Friendship" zijn thans zo ver gevorderd, dat de order vrqwel als definitief kan worden be schouwd. De „Friendships", die bij de transportafdeling van de luchtmacht de Dakota's gaan vervangen die voor het merendeel reeds 15 jaar oud zijn of zelfs nog langer dienst doen zul len in de loop van 1860 worden afge leverd. De aankoop van de „Friendships" kan om twee redenen als een bijzon der gelukkige ontwikkeling worden be schouwd. Op de eerste plaats is het natuurlijk verheugend, dat de Neder landse luchtmacht binnenkort met een zo succesvol Nederlands vliegtuigpro- dukt als de „Friendship" zal worden uit gerust. Verder zijn, wanneer de aan koop doorgaat, daarmee definitief al de geruchten van de baan dat de tran sportafdeling van de luchtmacht zou worden opgeheven. Nederland zal dus in de toekomst niet over een luchtmacht van louter jagers en lichte bommen werpers beschikken, maar zijn eigen transportafdeling blijven behouden en voor ieder vervoer door de lucht niet aangewezen zijn op de luchtmachten van bevriende mogendheden. Fokker heeft voor militaire doelein den een speciale versie van de „Friend ship" ontworpen, de „Troopship", die met een brede uitgang onder de staart bijzonder geschikt is voor troepenver voer onder oorlogsomstandigheden. Naar wij vernemen zal de luchtmacht dit type niet bestellen, maar de „Friendship" in zijn normale uitvoe ring. Van de twaalf toestellen zullen er twee speciaal voor passagiersvervoer worden ingericht. De overige zullen meer voor vrachtvervoer bestemd zijn. „Het is niet voldoende om wanneer er werkloosheid is, de werklozen te gebruiken om de wegen te gaan verbe teren. De wegen moeten verbeterd wor den teneinde werkloosheid te voorko men". eMt deze woorden luchtte ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederland se Vereniging van Wegenbouwers, maan dag zijn hart op de zomervergade ring van deze vereniging die in Sche- veningen werd gehouden. Ir. Prins wek te de wegenbouwers op, ondanks het uitblijven van een duidelijke wegen- bouwpolitiek van de overheid hun be drijven te organiseren op een zodanige wyze, dat zo snel, zo goedkoop en zo economisch mogelijk wegen kunnen wor den gebouwd. In het begin van zijn rede maakte de heer Prins melding van de ongunstige reacties van de verkeers- en vervoers- bonden op de suggestie van de vereni ging om een autonoom wegenfonds te stichten met behulp van een verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Uit dit fonds zouden leningen moeten worden verstrekt ten behoeve van de wegen bouw. Rente en aflossing zouden moe ten worden bekostigd door middel van een kleine verhoging van de benzine prijs. De heer R. Prins gaf toe dat de kritiek niet ten onrechte was geleverd en zei dat dit voorstel op korte termgn niet te verwezenlijken bleek te zijn. Ook de toestemming voor het uitschrijven van een premielening ten behoeve van de wegenbouw was niet verkregen. Ir. Prins noemde de directe vooruitzichten voor de wegenbouw iets beter, doch de vooruitzichten op langere termijn niet beter dan een jaar geleden. Hij wees er zeer nadrukkelijk op dat Naar aanleiding van de berichten dat de uitslag van de Herman van Leeuwen- beker nog niet definitief zou zijn in ver band met een ingediend protest van A.A.C., deelde het bestuur van de K.N.A.U mede, dat in deze organisatie een protestcommissie bestaat, en dat e uitspraak van de scheidsrechter on herroepelijk en biindend is. P.S.V. (Eindhoven) is dus officieel winnaar van de Herman van Leeuwen beker voor het jaar 1958. In het R.-K. ziekenhuis te Winscho ten is overleden de 38-jarige ongehuw de C. de W 1 uit Eexta (gemeente Scheemda). Hij kwam zondagavond op de weg tussen Westerlee en Eextra op zijn bromfiets in botsing met een jonge tje. dat spelend de weg overstak. Hij viel toen en werd ernstig gewond. aan wegenbouw in Nederland veel te weinig wordt gedaan. „Wij raken ach ter", aldus ir. Prins, „en wij hebben niet voldoende aan enkele voortreffe lijke auto-snelwegen. Ook de overige wegen, evenzeer de secundaire en ter tiaire wegen, dienen voortreffelijk te zijn willen wij in Nederland op de meest economische wijze kunnen produceren. Ir. Prins pleitte voor continuïteit in de bezetting van het wegenbouw-apparaat. „Deze continuïteit kan naar mijn me ning slechts goed bereikt worden, wan neer de middelen die het verkeer op brengt geheel of grotendeels komen naar een „fonds", aldus de heer Prins. Te Amsterdam is de tweede trekking gehouden van de 2 y, pet. premie-lening 1956 (derde lening) ten laste van de gemeente Amsterdam. Deze lening is in totaal groot 20 miljoen. Er werden 500 obligaties uitgeloot, waarbij de hoofdprijs van ƒ250.000 viel op obligatienummer 6 van serie 13702, de premie van 100.000 viel op num mer 6 van serie 12357, die van 50.000 °P "ummer 3 van serie 7737 en die van 25.000 op nummer 6 van lerie 3683; 5 premies van ƒ10.000 elk vielen resp. op nummer 8 van serie 10347, no. 1 sene 5761, no. 10 serie 10347, no. 4 serie 4631 en no. 2 serie 6699. De bezitters van de volgende 5 obligaties zagen zich een premie van ƒ5.000 toevallen; no. 3 serie 18566, no. 9 serie 18566, no. 9 serie 17407, no. 9 serie 13660 en no 8 serie 7548. De volgende tien obligaties wer den uitgeloot met een premie van f 1.000: no. 2 serie 17407, no. 3 serie 11788, no. 6 serie 1960, no. 2 serie 16032 no. 3 serie 16379, no. 4 serie 5531 no 1 serie 13702, no. 9 serie 16643, no. 8 serie 17906 en no. 4 serie 18759. Voorts wer den de volgende 10 obligaties met een premie van f 500 elk uitgeloot: no. 2 serie 16937, no. 2 serie 12357, no. 4 serie 19321, no. 10 serie 1960, no. 3 serie 9138, no. 8 serie 16598, no. 9 serie 5818, no. 2 serie 16643, no. 6 serie 17906 en no. 10 serie 6699. Tenslotte werden 466 niet hierboven genoemde obligaties uitgeloot met f125 elk. De obligaties zijn betaal baar op 15 oktober a.s. Op de onbewaakte overweg in de Lu- pinenweg te Apeldoorn is hedenmorgen het 1)4-jarig zoontje van de familie Borgers door een trein gegrepen en op slag gedood. De treinbestuurder be merkte niets van het ongevaL Advertentie Vier en vijftig vaartuigen zorgden er maandag voor, dat de IJmuidense vis- afslag werd voorzien van een totale aanvoer van 8.700 kisten verse vis. Voor de eerste losbeurt waren er veer- tein schepen met 1775 kisten schelvis, 335 kisten wijting, 165 kisten gul en ka beljauw, 350 kisten koolvis, 1300 kisten verse haring, 2300 kisten makreel, 100 kisten schol, 175 kisten diversen, 700 kleine kistjes haring, 400 stijve kabel jauwen en 500 kilo tongen. Voor de tweede losbeurt waren er veertig sche pen met 1500 kisten schol, 15.000 kilo tong en wat wijting en tarbot. De prijzen waren ondanks de warm te niet zo ongunstig, hoewel er uiter aard gerekend werd op een dalende tendens. De verse haring deed 20 tot 15 maar makreel slechts 15 tot 9 per kist van 50 kilo. Grote schelvis no teerde 32 tot 24,. groot middel 30 tot 22, klein middel 24 tot 18, pen nen 22 tot 17 en braad 16 tot 10 per kist van 50 kilo. Wijting deed ook 16 tot 10. Een paar kisten hake wa ren duur en noteerden 162 tot 140 per 125 kilo. De logger Francina Kw. 153 lost van daag 700 kisten verse vis, de Sch. 117 Onderneming III zorgt voor 800 kisten verse vis, de Arie Ouwehand Kw. 122 voor 1000 kisten verse vis, de Ariadne IJm. 18 voor 1000 kisten verse vis, Al lan Water IJm. 34 voor 1200 kisten ver se vis, de Sch. 176 Cornells Vrolijk voor 1000 kisten verse vis, de Kw. 52 voor 450 kisten verse vis en de IJm. 19 met 290 kisten verse vis. De aanvoer voor vandaag is dus uitermate ruim, het geen beslist een dalende invloed op de marktprijzen tot gevolg zal hebben, vooral omdat het warme weer blijft aanhouden Om de noord boekten de trawlers en loggers tussen 57 en 60 graden noor derbreedte vangsten van 250 tot 150 manden haring en makreel per etmaal. Men heeft nogal wat last van mist om de noord. De Curacao IJm, 99 meldde trekken van 40 manden verse haring. Volgens Duitse berichten raakt de Noordzee leeggevist. De haringvang sten van de Duitse vloot zijn dit jaar bijzonder teleurstellend. In de maand juli hebben de Duitse schepen b.v. slechts 2.820 ton verse haring aange voerd. Dat is 37,5 procent minder dan in juli 1957 en toen was de visserij al be neden de verwachting gebleven. Ook in de maand augustus hebben de Duitsers aanzienlijk minder gevangen dan vorig jaar. In „Die Welt" zijn dan ook alarme rende berichten verschenen. Sommige deskundigen zijn van mening, dat de haring naar het Noorden is getrokken, maar ervaren vissers schudden het hoofd. De Noordzee wordt overbevist, zeggen ze en ze wijzen daarbij op de Spaanse, Poolse en Russische schepen die zich de laatste jaren bij de sche pen van andere landen hebben gevoegd om op de Noordzee te vissen. Dr. Bueckmann van het research-in- stituut voor de visserij in Hamburg, geeft "de schuld aan biologische omstan digheden. HR veronderstelt, dat er slechts tijdelijk minder haring in de Noordzee gevangen zal kunnen worden en verwacht, dat de haringstand er zich spoedig weer zal herstellen. De Nederlandse vissers delen de on gerustheid van hun Duitse collega's niet. De vangsten zijn toe nu toe zeker niet onbevredigend geweest al had men meer van de treilvisserij verwacht. Maar ook het vorig jaar kwam de grote aanvoer van de treilschepen pas in sep tember en oktober los, zodat er nog al les mogelijk is. De drijfnetschepen heb ben dit jaar zelfs veel meer haring ge vangen dan vorig jaar. Hoewel de aanvoercijfers van IJmui- den niet bepalend zijn voor de nationale visserij geven zij toch een aardige in druk. Gedurende de eerste zeven maan den van 1958 werd in IJmuiden 8,8 mil joen kg. verse haring aangevoerd. In de overeenkomstige periode van 1957 was de aanvoer van verse haring 6,1 (Van onze Utrechtse redacteur) Op de electrotechnische afdeling van de najaarsbeurs, die vandaag te Utrecht is geopend, wordt een belangrijke plaats ingenomen door een Duitse firma, die onder de naam Allgemeine Elektrizitats- Gesellschaft (A.E.G.) een wereldnaam verworven heeft m dit jaar het 75-jarig bestaan viert. De oprichting in 1883 was een rechtstreeks gevolg van de Parijse wereldtentoonstelling in 1881, waar de jonge civiel ingenieur Emil Rathenau de gloeilamp van Edison zag en ter stond begreep, dat deze uitvinding g-ote waarde zou hebben. Twee jaar later legde hij in Berlijn vijf millioen mark op tafel om de Deutsche Edison Gesellschaft op te richten, welke naam reeds na vier jaar door de huidige werd vervangen. De A.E.G. brengt op de beurs o.a. Té Rotterdam heeft de uitloting plaats gêhad van 120 obligaties (12 series) van Aë 2 y, procent premielening Rotterdam 1957, groot twintig miljoen gulden. Nummer 4 van serie 3232 lootte uit met ƒ500, evenals de nummers 3 en 8 van serie 14.731, en de nummers 6 en 8 van serie 15.760. Met 1.000 lootten uit nummer 8 van serie 11-141, de nummers 4 en 5 van serie 13.135, nummer 1 van serie 14.731 en nummer 2 van serie 18.?65. Met ƒ2.500,- lootten uit nummer 10 van serie 3232 en nummer 7 van serie 13.894. Met ƒ5.000,- lootte uit nummer 10 van serie 11.141. Nummer 4 van serie 17.677 lootte uit met 10.000.- en nummer 9 van serie 11.141 met 100.000,-. De overige nummers van genoemde series, alsmede de tien nummers van de series 2.025, 13-234, 15.206 en 15.731 loot ten uit met ieder 125,-. De hengelaars op de zuidpièr te IJmuiden hebben maandag een goede dag gehad. De makreel bleek zo dicht bij de kust gekomen te zijn, dat deze zich gemakkelijk liet vangen. Er waren hengelaars, die tientallen exemplaren wisten te vangen. een elektrisch droogscheertoestel, dat geen stopcontact behoeft, omdat de mo tor wordt aangedreven door een accu, die na pl.m. tien scheerbeurten aan een normale wandcontactdoos kan worden bijgelaaen. Nieuw is voorts de zaklan taarn Ducette, kleiner dan een plat lu ciferdoosje, waarbij een afzonderlijke laadgeiykrichter geleverd wordt waarmee de 'antaarn eveneens aan een wandcontactdoos kan worden bijgela den. De door Osram ontwikkelde elek- troluminescentie-lichtbronnen, ook wel lichtcondensatoren genoemd', worden eveneenr geëxposeerd. De Duitse firma heeft reeds vele ja ren vaste voet op Nederlandse bodem. Reeds in 1903 werd te Amsterdam een bureau gevestigd voor het bouwen van de elektr. centrale aan de Hoogte Kadijk. Nadien voerde het A.E.G.-installatie- bureau dergelijke opdrachten in geheel Nederland uit. In 1922 werd het bureau omgezet in de N.V. Electriciteits Maat schappij A.E.G., dat een aanzienlijke bijdrage heeft geleverd aan de elektri ficatie van ons land. Het arbeidsgebied van de maatschappij valt uiteen in twee delen, produkten voor industrie-installa ties en voor energie-opwekking en -ver deling en de huishoudelijke elektrische toestellen. Tijdens een persconferentie aan de vooravond van de najaarsbeurs heeft de heer F. A. Kleene, directeur van de Ne derlandse vestiging, aandacht gevraagd voor de „illegale import van merkarti kelen" door anderen dan de officiële importeur. Door deze praktijk wordt de handel verstoord regens het passeren van de grossier. De lagere verkoopprij zen worden bereikt door een veelal pri mitieve opzet van de verkoopplaats, minder vakkundige voorlichting en weinig of geen service. De laatste kan bij reparatie e.d. ook niet door de officiële importeur verleend worden, omdat deze zich beperkt tot de officieel geïmporteerde artikelen, aldus de heer Kleene. miljoen kg. Wel een bewijs, dat er voor de Nederlandse haringvisserij wat de vangsten betreft geen reden is om met veel kabaal de alarmklok te luiden. Bij het centraal visserij-laboratorium te IJmuiden bleek men evenmin pessi mistisch gestemd te zyn. Het komt wei meer voor, dat een bepaald land in een bepaald jaar een teleurstellende visse rij heeft, terwijl andere landen juist vrij veel vangen. Dat de haring in de Noordzee zou uitsterven acht men zon der meer uitgesloten. Maandagmiddag omstreeks half zes leek een bundeltje matrozenkleren aan het Bloemendaalse strand het trieste bewijs, dat een bader in zee verdronken moest zijn. Urenlang hadden een heli kopter van de. marineluchtvaartdienst uit Valkenburg, de motorreddingboot Neeltje Jacoba en de loodsboot Deneb uit IJmuiden, alsmede de strandred- dingboten van Bloemendaal en Zand- voort de zee afgezocht. Totdat de heli kopter een kleurige zwemband, waar mee men een bader in zee had zien af drijven, ontdekte. Maar van een bader geen spoor. De motorreddingboot heeft de band opgepikt en meegenomen naar IJmuiden. Bij het bundeltje kleren, dat door de politie werd meegenomen, bevonden zich geen identiteitspapieren. In de loop van de avond meldde zich bij de politie een bader. Hjj was een wandeling langs het strand gaan maken en had zijn kle ren op een hoopje in de buurt van de strandreddingspost laten liggen. Bij te rugkomst waren de kieren verdwenen. Het bleek de eigenaar van de matrozenkleren te zijn. Geen drenkeling dus. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de gehele reddingsactie overbodig is geweest. Toch zijn er enkele zeer po sitieve verklaringen van mensen, die ver in zee een bader of baadster heb ben gezien. Omstreeks het middaguur kreeg de politie aan het Bloemendaalse strand een melding van een badgast, dat hij iemand in moeilijkheden had ge zien. Iemand met een witte badmuts op en een veelkleurige band bij zich. Toen de politie de strandreddingpost waar schuwde, bleek men ook daar de bader gezien te hebben. De reddingboot werd in zee gebracht, maar na enige tijd ver loor men de bader uit het oog. Toen werd groot alarm gemaakt. De band is teruggevonden. De loodsboot viste ook nog een grote strandbal op. Maar ver der bleven alle nasporingen vruchte loos. De politie blijft nu niets anders over dan af te wachten of er nog een melding van een vermissing komt. Het r.-k. gemengd koor „Da Pacem" te Santpoort heeft de vorige week de repetities hervat met de bedoeling nog voor de Advent een groot concert te ge ven. Hiervoor is deze keer de keus ge vallen op de vierstemmige Mis van Jo sef Haydn met vier solo-partijen, als mede op de Gallia ouverture van Ch. Gounod met sopraan-soli. Ook worden reeds besprekingen gevoerd voor een operette-concert, dat begin april van het volgend jaar zal Worden gegeven. Voor de zangliefhebbers is dus weer werk aan de winkel. De repetities wor den elke woensdagavond gehouden in de achterzaal van café ..De Uylenboom" aan de Hoofdstraat te Santpoort. Dat de leden er zullen zijn is vanzelfsprekend. Maar ook nieuwe leden zijn nog welkom. Dames en heren en ook jongelui vanaf 17 jaar, kunnen zich tot'24 september nog als lid aanmelden om aan het grote concert te kunnen meewerken. Op het kantoor van het bedrijf Open bare Werken te Velsen vond maandag morgen de openbare aanbesteding pldats van de bouw van een politiebu reau in Santpoort, waarin tevens het postkantoor ondergebracht zal worden. Er bestond voor deze aanbesteding gro te belangstelling. In totaal werden 21 biljetten ingeleverd. Laagste inschrjjf- ster was de firma Holleman en Zn. te Santpoort, die het werk wil doen voor 90.000. De hoogste inschrijving kwam van W. A. Bulters, Heemstede, die het werk begrootte op 110.000. De gunning is aangehouden. De overige inschrijvingen waren: V. de Vries, Haarlem, 100.500; Koopman en Seepers, Nieuwe Niedorp, 102.400; firma Impthorn en Zn., Hillegom, 106.961; Fennis, Bussum, 93.000: On- stijn, Overveen, 102.500; Stolk, Drie huis, 109.500; C. Meijer en Zn., Haar lem, 91.200; B. Sluyter, Amsterdam, 97.300; M. Nolet en Zn., Haarlem, 105.500; H. M. Koning, Santpoort, 91.000; W. A. Rolvink, IJmuiden, 91.000; Westerborg, Amsterdam, 102.000; Kramers Bouwbedrijf, Wor- mer, 93.000; Bouwbedrijf De Twaalf Provinciën, Velsen, 95.940; Firma de Rooy, Zan'dvoort, 98.397; C. H. ten Broeke, Velsen, ƒ105,400; H. F. Betke, Haarlem, 92.500; P. F. de Jong, Sant poort, ƒ94.000; fa. J. en G. Mooy, Krommenie, 91.348. IJMUIDEN Dinsdag 2 september. Hoof water: 5.57 u. en 18.16 u. Laag water: u. en 13.59 u. Woensdag 3 september, ttoos water: 6.29 u. en 18.48 u. Laag water: ■2i u. en 14.26 u. CN rc cO Horizontaal: 1. troep welpen - inboorling van Nieuw-Zee- land 2. vliegkunst - in orde 3. eetzaal - drank 4. academische graad - radio-actief element 5. Uncle - runderen 6. halt - gave 7. traag persoon - knaap zon der aap 8. uitroep - klopjacht 9. beker - verzoek schrift 10. voorkeur - Ver. Staten 11. halfgodin - welpen leidster Verticaal: 1. luid - uiten 2. van streek 3. klip - liefkozing - iep 4. dagtekening - vlaktemaat 5. gast ao - water bij Weesper- karspel 6. land m Mid den-Oosten - p.o.a - deel van' mast 7. pers. vnw. - dwang 8. werkzaam - denkbeeld 9- wagen met linnen dak 10. Europeaan 11. bijbelse figuur Eisenhower nummer (afk.) Brabantse gemeente Advertentie i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2