Helicopter zou tijdbom aan boord hebben Landing in weiland bij Roosendaal Nieuwe golf van terreur over Roemenië Communisten vrezen opstand „Geurtjes" van vismeel- fabrieken worden een IJmond-zaak K ru iswoord raadse l Lugubere grap DAF-AUTO KOMT LATER Ontslag adjudant voorshands onge daan gemaakt Zware straffen voor kapers van brandkast Scherper controle op naleving van de hinderwet-voorwaarden AGENTSCHAP HEEMSTEDE H. G. JANMAAT 39034 Station Santpoort noord «mmiimimh De Dochter ifan de DelenjacjcT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 PAGINA k SHERRY ln verband met ver dubbeling produktie l.v.m. behandeling van zijn klacht Oud-legionair tot 2 maanden veroordeeld Wegens inbraak in koffiehuis Faillissementen RENAULT Fregate Transfluide Strengste „zuivering" sinds Anna Pauker Antwoord van ij. en Wzorgvuldig na te komen. van Velsen op vragen van raadslid Fantastisch lekker AMONTILLADO f 7.50 per fles Fa. P. Beaufort „De Zylpoort" Bondsconcours ruiters L.T.B. te Lisse HEEMSTEDE AERDENHOUT Burgerlijke Stand NIEUWE HAARLEM5CHE COURANT Binnenweg 25 HEEMSTEDE TELEFOON Voor zaken betreffende de bezorging in Heemstede wende men zich tot dit adres. W. C. Bier wordt zondag zeventig BLOEMENDAAL Spreekuur wethouders Officieel in gebruik ZANDVOORT Ouden van dagen op stap Waterstanden 4 5 6 7 8 9 10 11 Oplossing van woensdag 63 „Zal ik me niet met mijn eigen dochter mogen bemoeien?" gromt Olaf met knipperende ogen, terwijl hij langzaam naderbij komt. Het meisje heeft zich opgericht en staart haar vader uitdagend aan. „Niet waar het de keuze van een man betreft," zegt ze plotseling vinnig. „Ge hebt ge zien, hoe ge U vergist hebt met Arnar. Het is niet Erwins schuld dat dit allemaal gebeurd is, maar de Uwe! En nu wilt ge uw wil weer doordrijven zeker? Nooit! Erwin en ik horen bij elkaar!" Met een fluitende zucht gaat Olaf op een steen zitten en staart beduusd van de een naar de ander. „Goed, lief dochtertje, toegegeven, ik heb mij vergist met Arnar," mompelt hij. „Maar gij vergist u ook! Wat hebt ge nu aan zo'n prins, die„Ge zult hem dankbaar zijn, dat hij mijn leven redde!" schettert Ingrid die Ineens in niets meer aan het gedweeë meisje van weleer herinnert. „Ge weet nog niet half, hoe moedig hij is. En voor de rest gaat het u niets aan. Ik houd van hem." Hoofdschuddend kijkt de koppige Berenjager Eric aan. „Ik ik geef het op," mompelt hij, in een zwakke poging zijn figuur te redden. „Met domme meisjes, die-eh- daarmee sukkelen valt toch niet te praten." Grijnzend klopt Eric de Berenjager op de schoudei. „Tja, die domme, eigen wijze kinderen van tegenwoordig. Laat ze maar." En op deze manier ge steund, kan Olaf zich met zijn aanstaande schoonzoon verzoenen. (Van onze verslaggever) Aan boord van de helicopter op weg naar Brussel bevindt zich een tijdbom. Deze anonieme telefonische mededeling veroorzaakte gistermorgen op de Heli port te Rotterdam grote consternatie. Het Sabena-toestel waarvoor deze „waarschuwing" bedoeld was, was om tien uur twintig vertrokken. Onmiddel lijk besloot de direktie van de Sabena geen enkel risico te nemen, hoewel men de indruk had met een lugubere grap penmaker te doen te hebben. De Rijks luchtvaartdienst werd gewaarschuwd en de Rotterdamse recherche. Radio grafisch kreeg piloot Pierre Jaumotte van het toestel, dat tien passagiers ver voerde, opdracht zo spoedig mogelijk te landen, omdat er een tijdbom in zijn Advertentie 308A0ILLA Y COMPANIA, JEREZ DE LA FRONTERA IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM (Van een verslaggever) De personenauto van de DAF zal niet omstreek* oktober, maar enige maanden later worden afgeleverd. De directie van Van Doorr.e's Automobielfabrieken heeft deze beslissing moeten nemen als gevolg van de grote belangstelling, die voor de wagen bestaat. Toen de auto geëxposeerd werd, bestond namelijk het plan om de produktie te beginnen op basis van 25.000 wagens per jaar. De vraag was echter zo onverwacht groot, dat men zich genoodzaakt ziet te be ginnen met een jaarproduktie van 50.000 stuks, het dubbele ->us. Men hoopte, dat de nieuwe machines die voor de ver dubbelde produktie noodzakelijk waren en de produkten van de toeleverings bedrijven nog zo snel in Eindhoven zouden arriveren, dat men toch om streeks oktober net de aflevering kon beginnen. Het is echter duidelijk gewor den. dat zulks niet mogelijk was en daarom zal nu wat later aan de pro duktie worden begonnen. De wijziging van het produktieplan is voor de directie geen aanleiding ge weest om af te zien van het voornemen de auto te exposeren op de komende tentoonstellingen van Parijs en Londen. De legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „Het aan een adjudant onderofficier aangezegde ontslag uit de militaire dienst staat op generlei wijze in verband met de door deze adjudant onderofficier bij zijn commandant inge diende klacht over de door hem onder vonden behandeling van een onderoffi cier van de koninklijke marechaussee. Deze klacht, die bjj het nemen van de beslissing op het ministerie van oorlog niet bekend was, is eerst gisteren ter kennis van de minister gekomen. De minister is van mening, dat het hier be treft een rapport van een adjudant-on derofficier omtrenj het optreden van een opperwachtmeester der koninklijke marechaussee. Geheel los van het straf geding dient aan dit rapport de volle aandacht te worden gegeven.. Ten einde het onderzoek in de goede sfeer te doen geschieden, heeft de mi nister besloten het aan de adjudant-on derofficier reeds eerder kenbaar ge maakte voornemen om hem ontslag te verlenen, voorshands ongedaan te ma ken. Wegens inbraak in een Zaandams kof fiehuis werd vanmorgen de 26-jarige oud-legionair van het Vreemdelingenle gioen veroordeeld door de Haarlemse Rechtbank tot twee maanden gevange nisstraf met aftrek. De jongeman, die vijf jaar in het le gioen heeft gediend en bij de strijd om Dien Bien Phoe vele onderscheidingen verwierf, vele malen gewond raakte, barkeeper was aan de Rivièra, mijn werker in Duitsland °n druivenplukker in de Franse wijngaarden, vertelde de rechtbank veertien dagen geleden, dat hij uit honger in .iet koffiehuis had in gebroken. fijn Duit bestond uit een hoe veelheid chocolade repen en een bedrag van 33 gulden. De officier van justitie had tegen hem zeven maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist. toestel aanwezig zou kunnen zijn. De helikopter vloog juist boven Zegge nabij Roosendaal boven een weiland. Direkt daalde de piloot en hij maakte een keurige landing in het hoge gras, tot verbazing \an enkele landbouwers, die vlak bij aan het dorsen waren. De verbazing van de boeren werd nog gro ter toen zjj even later de piloot en de passagiers zagen wegrennen. Het me rendeel van de bagage bleef in het toe stel achter, alleen handtassen waren meegenomen. Dit alles, waarover wjj in een deel van onze vorige oplage reeds berichtten, speelde zich af in snel tem po. Bfl de boerderij van Jan Zeegers verzamelden zich de passagiers, drie Nederlanders, een Deens echtpaar en vijf Amerikanen. Spoedig was ook de rijkspolitie en de Koninklijke Mare chaussee uit Roosendaal ter plaatse. Nieuwsgierige omwonenden werden op een veilige afstand gehouden. De boeren werd aangezegd ramen en deuren van hun hofsteden open te zet ten. Het toestel stond op ongeveer honderd meter afstand van de spoor lijn Breda-Roosendaal en ook het trein- .verkeer werd later enige tijd stop ge zet. Van Rotterdam arriveerden een amb tenaar van de douane en een vertegen woordiger van de Sabena, die het de passagiers zo aangenaam mogelijk maakte in de kamer-keuken van boer Zeegers. Daar begon de rijkspolitie di rekt het onderzoek. Alle passagiers wer den verhoord. Hun paspoorten werden ingenomen. Aanvankelijk mochten zij de boerderij niet verlaten. De leiding van het onderzoek werd in handen ge nomen door overste Gerhards van de rijkspolitie uit Breda, die de passagiers spoedig in de gelegenheid stelde zich te vertreden op het boerenerf. Een Ame rikaanse vleide zich in het hooi bij de schuur. Haar man filmde het hele ta fereel, dat steeds levendiger werd door het arriveren van politie-auto's en dag bladverslaggevers. In de zonovergoten wei stond de blauw witte helikopter roerloos te wach ten op de dingen, die zouden komen. De tijd verstreek en om elf uur twintig, de tijd waarop het toestel in Brussel had moeten zijn, was er nog niets gebeurd. Om twee uur arriveerde de heer A. Drent van de Mijnopruimingsdienst uit Breda. Hij begaf zich met overste Ger hards en enkele andere rijkspolitieman nen naar het toestel, dat nauwkeurig werd onderzocht. Er werd niets gevon den. Om goed kwart over drie kregen de passagiers hun paspoorten terug. Even later steeg de helikopter op. De recherche speurt naar de lugubere grappenmaker" die dit alles veroor zaakte. Een 23-jarige chauffeur uit Amster dam werd vanmorgen veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf met af trek. Een 25-jarige varensgezel en een 27-jarige koopman, eveneens afkomstig uit Amsterdam en een 24-jarige kunst schilder uit Den Haag werden respec tievelijk veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek, een jaar en drie maanden met aftrek en een jaar en drie maanden. Het viertal was in de nacht van 23 op 24 juni van dit jaar er op uit ge trokken om een inbraak te plegen in de metaalfabriek Bondor te Halfweg. Zij stalen daar een vierhonderd kilo zware brandkast uit het directie-kan toor. De kast bleek echter voor hun waardeloze papieren en een stopwatch te bevatten. Tijdens de behandeling van hun zaak veertien dagen geleden ont kende de varensgezel de inbraak, maar de drie anderen verklaarden onder ede als getuigen, dat zij met zijn vieren de kraak hadden gezet. De eis tegen de chauffeur luidde één jaar gevangenis straf, tegen zijn drie maten eiste de officier elk anderhalf jaar. De rechtbank te Haarlem heeft dins dag 2 september in staat van faillisse ment verklaard: W. Oexeman te Haar lem. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. F. J. D. Theijse jr. advocaat en procureur te Haarlem, J. van Til, te Wormer. Rechter-commis saris mr. H. J. M. Cokart; Curator mr. D. Vermeulen, advocaat en procureur te Wormerveer. Wegens gebrek aan actief werden op dinsdag 2 september opgeheven de na volgende faillissementen: J. van Buuren te IJmuiden, gem, Velsen. Rechter commissaris mr. N. Smits; Curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procu reur te Beverwijk. F. H. Bottelier te Haarlem. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 1 septem ber geëindigd het faillissement van: A. Versteeg te Westzaan. Rechter-commis saris H. G. Rambonnet; Curator: mr. W. Boers advocaat en procureur te Overveen. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis van de Rechtbank van 26 augustus waarbij Andries Hendrik Zwart te Hillegom handelende onder de naam „Scheeps- wc.f Neerlandia", in staat van faillisse ment werd verklaard, met benoeming van mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Advertentie AL ZOUDT U WILLEN Het is vrijwel onmogelijk het mechanisme van een te mishandelen. Schakelen, koppelen en ontkoppelen gebeurt automatisch. Daarbij prachtig wegvast en zuinig. GARAGE DEN HOUT Tel. 12138 en 15056 A iTo-Ki R W deling gewaarschuwd de voorwaarden Betrouwbare berichten die United Press International de laatste tijd uit Roemenië heeft ontvangen, maken mel ding van een „nieuwe golf van terreur" die over Roemenië gaat. De nieuwe zuivering", de strengste sinds de liqui datie van Ana Pauker en haar mede standers zes jaar geleden, raakt alle lagen van de bevolking, al lijkt de klem toon vooral te liggen op een actie te gen „onbetrouwbare" intellectuelen. Volgens deze berichten nebben in de afgeloper maand tenminste 100 per sonen terechtgestaan wegens verschei dene „misdrijven tegen de staat", of „contra-revolutionaire neigingen". Er schijnen zeker 20 doodvonnissen geveld te zijn. De andere verdachten kregen straffen van 5 tot 25 jaar. In Cluj (Klausenburg) hebben 57 per sonen terechtgestaan wegens tegen de staat gerichte activiteiten. Zij behoor den grotendeels tot de Hongaarse min derheid van die streek. Dertien hunner zouden ter dood veroordeeld en te rechtgesteld zijn. Het proces, dat negen dagen duurde, was geheim. In Boekarest zijn de vorige week ze ven personen ter dood veroordeeld we gens „contra-revolutionaire acties" Begin augustus hebben vijftien voor malige leden van Bratianoe's liberale partij terechtgestaan. Onder hen was de vroegere minister van justitie Aure- lian Bentoioe en Hoermoez Aznavorian, een vooraanstaand advocaat uit Boeka rest. Bentoioe kreeg 25 jaar gevangenis straf, Aznavorian werd veroordeeld tot 25 jaar dwangarbeid in de mijnen. De andere verdachten kregen straffen van tien tot vijftien jaar. Bentoioe heeft al eerder gevangen gezeten in een Roe meens concentratiekamp. Hij zou, vol gens zijn vrienden, onthullingen hebben gedaan over de wrede behandeling in dat kamp, en daarom wederom gearres teerd zijn Men legde hem echter ten laste dat hij getracht had een illegale liberale partij te vormen. Roemeense vluchtelingen die de vo rige week in Oostenrijk zijn aangeko men hebben verteld, dat de geheime politie links en rechts, ook op straat, arrestaties verricht. Vooral veel advo caten en dokters zijn gegrepen. Soms verdwijnen zij geheel, soms ook keren zij na weken terug, duidelijk de sporen van een verblijf in een concentratie kamp dragende. Deze emigranten en Westelijke diplomaten zijn het erover eens dat de vermoedelijke oorzaak van deze nieuwe terreur te zoeken is in een mogelijke angst van het regime Advertentie Kunt u een heel mooie Sherry werkelijk waarderen? Maak dan eens ken nis (en uw kennissen ook) met onze Kinderhuisveit 47—51 Telef. 10717 voor een opstand zoals die in Honga rije. Ook onder de boeren vallen slachtof fers, blijkbaar tengevolge van toene mende moeilijkheden met de invoering van het collectieve landbouwsysteem. Het schijnt dat tal van boeren weigeren hun oogst-quota op te leveren en dat zij levensmiddelen gaan verbergen. In de streek van Constanza aan de Zwarte Zee zou dit lijdelijk verzet der boeren al een wederinvoering van de levens middelenrantsoenering hebben veroor zaakt. Zondag 14 september zal op het par keerterrein van „De Keukenhof" aan - e Loosterweg het Bondsconcours wor den gehouden van de Landelijke rui ters van de L.T.B., waarvan de orga nisatie berust bij de Ruitersportvereni gingen ,,St. Hubertus" uit Lisse en Zoe- terwoude. Op een bijeenkomst met deze orga nisatie, gaf de heer W. Duineveld een overzicht van de landelijl ruitersport. De Landelijke ruitersport is in Neder land verdeeld in twee hoofdbonden: de Nederlandse Katholieke Bond van Lan delijke Rijverenigingen, de N.K.B. en de Kon. Federatie van Landelijke Rij verenigingen. De N.K.B. wordt weer onderscheiden in vier gewestelijke bisdommen en wel de N.C.B voor Breda en 's-Hertogen- bosch, de L.L.T.B. voor Roermond (Limburg), de A.B.T.B. voor Utrecht en Groningen en de L.T.B. voor Haarlem en Rotterdam. Ieder gewest wordt weer verdeeld in kringen en elke kring bestaat weer uit afdelingen. Bij de N.K.B. zjjn ongeveer 4000 rui ters aangesloten. Het doel, dat hierbij nagestreefd wordt is het landbouwpaard geschikt te ma ken als rijpaard, wat weer ten goede komt aan het bedrijf. Op 14 esptember komen alle ruiters en amazones van de L.T.B. naar Lis se om elkaar te bekampen, met 120 paarden. Des morgens 11 uur begint de individuele dressuur en het afzon derlijk figuur-rijden. Hierna volgen het achttallen- en vier- tallen-dressuur, beide onder één com mando. Om 2 uur 's middags krijgt men de openingsparade van alle ruiters. Zodra de parade gereden is en de ruiters zijn opgesteld zal het Wilhelmus worden gespeeld, waarna de officiële opening zal plaatsvinden. Vervolgens worden aan de winnaars van de dressuurnummers de prijzen uit gereikt waarna het winnende achttal een démonstratie zal geven, waarbij een instructeur de bezoekers zal inlich ten. Hierna ziet men het springconcours met o.a. groepsspringen, individueel springen klassè B (beginnelingen), vrije dressuur en handicap springen voor de klassen licht, middel en zwaar, het py- ramide-rijden (zes ruiters op drie paar den) en een behendigheidswedstrijd voor niet-springers. De kampioen van de 's morgens ver reden individuele dressuur zal een de monstratie geven. Als sluitstuk krijgt men dé „Hongaar se post" te zien De jury zal bestaan uit 8 ledên van het N.C.B.-gebied. De héér G. Dekker, lid van de ge meenteraad van Velsen, heeft het col lege van B. en W. de volgende vragen gesteld: Is het B. en W. bekend, dat de puffabriek te IJmuiden in de zomer maanden vooral b(j warm weer een verschrikkelijke stank over IJmui den en omgeving verspreidt? Zo dit het geval is, zijn B. en W. het er dan mee eens, dat naar de oorzaak van deze stank verspreiding een onderzoek wordt ingesteld, opdat maatregelen kunnen worden genomen, die aan deze onge wenste toestand een einde zullen ma ken? Tenslotte vraagt de heer Dekker of B. en W. de raad willen mededelen of en zo ja welke maatregelen zij heb ben genomen. Ter beantwoording van deze vragen herinneren B. en W. er aan, dat op 19 januari 1928 na een uitgebreid vooron derzoek een vergunning ingevolge de hinderwet werd verleend aan de che mische fabriek „De Toekomst" n.v. In deze vergunning zijn o.m. de volgende voorwaarden opgenomen: de te verwer ken vis en visafval moeten vers zijn; rottende vis en visafval mogen niet in de fabriek of op het terrein der inrich ting worden aangevoerd, noch aanwe zig zijn. Er mag bovendien niet meer vis of visafval aanwezig zijn dan in 24 uur kan worden verwerkt. Overigens is nog een aantal voorwaarden opgeno men voor het schoonhouden van het fa brieksterrein. De opgelegde voorwaar den, mits nauwkeurig nageleefd, bleken in de praktijk voor de normaal voor zienbare omstandigheden voldoende. Sinds enkele jaren wordt echter in IJmuiden de zogenaamde zandspiering aangevoerd. Deze vissoort, die zeer ge schikt is voor het vervaardigen van vis meel, is echter uitermate snel aan be derf onderhevig. Gedurende de periode, waarin deze vis op grote schaal wordt gevangen (juni en juli) kan de aanvoer hiervan, naast de normale aanvoer, niet spoedig genoeg verwerkt worden, zodat schepen met hun snel bederven de lading blijven liggen. Vooral bij warm weer zet dit bederf snel door en ont staat een hinderlijke geur. De bedorven lading wordt dan vaak zonder meer in de haven gestort. In de haven wordt ook het overtollige ijs, ijswater en het na het lossen in het vaartuig nog aan wezige visdrab geloosd. Tengevolge hiervan blijven er bij aflopend tij vis en visresten achter op droogvallende plaatsen, aan remmingen en andere ha venwerken, die mede de oorzaak zyn van het genoemde euvel. Reeds in het vorig jaar is bh het optreden van dit verschijnsel direct een onderzoek naar de oorzaak inge steld, waarbij het vorenstaande is ge bleken. Bij schrijven van 15 januari 1958 is de directeur van de chemische fabriek „De Toekomst" n.v. gewaar schuwd aan de opgelegde voorwaar den strikt de hand te houden, OP"®1 deze ongewenste toestand in het zomer seizoen 1958 voorkomen zou worden. Toen zich in dit seizoen dezelfde ov®r" last opnieuw voordeed, is de genoemae directeur door de ambtenaar, meer in het bijzonder belast met de controle op de naleving van de bepalingen van de hinderwet, nogmaals nadrukkelijk mon- Mèt het oog op het storten van be dorven vis en het reinigen van sche pen in de haven, hebben B. en W. de directeur van het staatsvissersha- venbedrijf verzocht na te willen gaan of zijnerzijds hiertegen maatregelen getroffen kunnen worden. Ook is in dit verband medewerking verzocht van andere instanties, terwijl aan de commissaris van politie is ver zocht nauwlettend te doen toezien of het vervoer van vis in minder verse toestand inderdaad geschiedt binnen de voor dit vervoer, in de algemene politie, verordening aangegeven uren en of de bepalingen van deze verordening met betrekking tot het rein houden van de openbare weg in het gebied van de ha vens nauwkeurig in acht worden geno men. Tenslotte merken B. en W. op, dat het gesignaleerde euvel niet alleen af komstig is van de in Velsen gevestigde bedrijven, doch mede veroorzaakt wordt door een vismeelfabriek ln een naburi ge gemeente. In verband hiermede wordt overwogen het onderwerpeiy- ke probleem in IJmond-verband te be zien. Tot 7 september zal de Noordersluis in IJmuiden voor alle scheepvaart gesloten zijn in verband met te verrichten repara tiewerkzaamheden welke inmiddels in hoog tempo zijn begonnen. De foto toont het op zijn plaats brengen van een 110 ton zwaar zinkstuk dat zal moeten di&hen als steun voor de zware sluisdeuren. GEBOREN: F. H. Duijtshoff én J. F. Jan sen, z; J. Dijkstra en M. A. Simons; W. F. G. Groot en J. C. de Vries, z. ONDERTROUWD: T. Th. Pérukel en B. M. van Bakel; J. E. Prins en P. Y. F. van der Meulen: G. R. Hettinga en M. W. M. Dupree: G. J. Hoogland en E. van dér Drift; P. C. Alles en L. A. Suerink; P. Honderdos en W. Knook. GETROUWD: F. K. Steinfort en A. Th. M. Muller; H. van de Grampel en C. G. van Wijk. OVERLEDEN: J. de Graaf, 81 jaar; J. Kal, 77 jaar; J. Kastelein, 67 jaar; J. Vermeulen, 78 jaar. Advertentie De voorzitter van de Vereniging van oud-illegale werkers in Bloemendaal, de heer W. C. Bier uit Aerdenhout, Cle matislaan 5, hoopt zondag 7 september de zeventigjarige leeftijd te bereiken. De heer Bier is bovendien hoofdbe stuurslid van de National Federatieve Raad van het voormalig verzet Neder land en lid van het stichtingsbestuur van De Erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen. In de bezettingsjaren heeft hij zich zeer verdienstelijk g maakt met illegaal werk. Na de bevrijding maakte hij deel uit van de B.S. in Bloemendaal en later van de Politieke Opsporings dienst en de Politieke Recherche Af deling. De heer Bier werd in 1945 ge kozen in de noodraad van Bloemendaal en was in de zittingsperiode van 1946- 1949 raadslid voor de Partij van de Vrijheid. Het college van B. en W. heeft woens dagmiddag de portefeuilles verdeeld. Mej. dr. M. E. Nolte kreeg onderwijs en personeelszaken. Zij zal voortaan niet meer op dinsdag, maar op maandag middag van vier tot vijf uur haar we kelijks spreekuur houden. De wethouder van huisvesting en so ciale zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal wegens vakantie de eerstkomende weken geen spreekuur houden. Dinsdag zal het station Santpoort noord, het nieuwe station dat door de Nederlandse Spoorwegen werd gebouwd voor de afsplitsing van de treinen naar en van IJmuiden en Beverwijk, offi cieel in gebruik worden genomen. Het station doet al wel dienst sedert de ope ning van de Velser tunnel in september van het vorig jaar, maar tot nu toe hebben de reizigers er steeds met een gebrekkige accommodatie genoegen moe ten nemen, terwijl ook het stations- personeel zich moest behelpen in nood-onderkomens. Op het ogenblik wordt aan de afbouw de laatste hand gelegd. De aannemer, de firma Nelis, heeft daarvoor zelfs zijn mensen weggetrokken van het stations- gebouwtje bij de nieuwe spoorwegover gang in de Zeeweg. Dinsdagmorgen om 10 uur zal het station officieel in gebruik worden gesteld door de inspec teur van het vervoer, de heer mr. C. A. O. Naudin ten Cate van de hoofd inspectie te Amsterdam. De werkzaamheden aan de nieuwe spoorwegovergang in de Zeeweg met een rechtstreekse aansluiting op de Wa- terloolaan, die reeds veel langer hebben geduurd dan aanvankelijk was geraamd, ondervinden nu nog wel enige vertra ging, maar zullen eerdaags met ver dubbelde energie worden hervat. Het ligt namelijk in de bedoeling van de Nederlandse spoorwegen, als de aan sluitende wegen gereed zijn, de over weg te verplaatsen in de nacht van zon dag 21 op maandag 22 september. Zon dagsavonds zal het verkeer dus nog de met mankracht bediende afsluitbomen op zijn weg ontmoeten, de volgende mor gen zal deze taak overgenomen zijn door de automatisch werkende halve af sluitbomen. De overplaatsing van het plaatskaartenkantoor naar het nieuwe gebouwtje zal op dinsdag 23 september gerealiseerd zijn. Daarna zal het perron voor de reizigers in de richting Haar lem aan de nieuwe situatie kunnen wor den aangepast. Het comité voor ouden van dagen heeft de Zandvoortse bejaarden woens dag een onvergetelijke dag bereid. Het jaarlijkse uitstapje werd begunstigd door fraai weer en toen de autobussen 's morgens om 9 uur van het Gasthuis plein vertrokken, heerste er onder het gezelschap al een vrolijke stemming. Via IJmuiden ging de tocht naar Ber gen, waar de koffiemaaltijd werd ge nuttigd. De Velsertunnel werd en pas sant tweemaal een evenement want na het bezoek aan Bergen richtte men zich weer Zuidwaarts. In Hillegom werd gedineerd en toen de duisternis sl gevallen was kwamen de feestgangers in Zandvoort aan. In „Zomerlust bleef men toen nog gezellig bijeen. burgemeester van Zandvoort, n,rL.per M. van Fenema toonde ook n" ,t zijn belangstelling bij het Yer 7nmpr. Zandvoort en de aankomst in lust". In IJmuiden voegde de burge meester zich bij het gezelschap toen dit op het terras van het IJmond-paviljoen vertoefde. IJMUIDEN. Donderdag 4 september Hoog water: 7.02 u. en 19.20 u. Laag water: 2.48 u. en 14.56 U. Horizontaal: 1. zwaard - familielid; 2. onderwijzer - deel v. etmaal; 3. hardop - uitgeput; 4. smal zeilschip - van Schêltema; ro 5. Ned. Televisie Stichting - lustoord; 6. stap - bijzondere aanleg; <o 7. onkruid met brandharen - soort; 8. spinneweb- draad - petroleum c~" - lidwoord; 9. raken - ijzerhoudende aarde; 10. Ierse vrijstaat - zoon van tante; 11. meer nabij - hoofdstad van® Jordanië. Verticaal: 1. tik - uitdagen; 2. stuurknuppél van vliegtuig 7. - zangstuk; 3. hoogschatten 8. - griezelig mens: 4. wandelpark - tovergodin; 5. dorp in 9. Noord-Brabant - jofel; 6. gezamenlijke omroepver enigingen 10. - dieven; 11. dierengeluid nieuwe regel; plaatsje op Veluwe Eminentie (afk.) samengestelde klinker bloedhuis paters Francis canen; wandelweg; met ondoor dringbaar staal bekleden. Horizontaal: 1. oom; 3. vlek; 5. oude; 7. ent; 9. pest; 12. kolf; 15. a.g.; 16. enter; 17. ie; 18. kool; 20. orde; 22. elk; 24. sint; 25. oost; 26. see. Vertikaal: 1. oke; 2. mot; 4. lis; 6. duo; 8. netel; 9. Pak; 10. ego; 11. tel; 12. k.r.o.; 13. lid; 14. fee; 19. oei; 21. rus; 22. ets; 23. koe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2