Zenderpark te Huizen gaat verdwijnen i WM I k Kind speelt met lucifers Een pionier wordt zestig- EEN PROCENT VAN HET NATIONALE INKOMEN Raadsels AO minus 12 is seen 5" rond de „bankier Gods Financieel ruimtevaarder of geniaal oplichter Begrip Huisvrouw biedt leeuw aan 24 INBRAKEN OPGEHELDERD kind door auto Het heeft verbindingen met de hele wereld tot stand gebracht op ieders ttp! Mart slikt eigen galsteen door Schade door verkeersongevallen De onderneming en de verkeersveiligheid Aanklachten die hout snijden blijven uit Actie voor veilig verkeer Dader gepakt GEGREPEN EN GEDOOD G Verstekelingen bij de laatste Taptoe Kapitale boerderij afgebrand In Appingedam Feest in het duister Jan Beerends Na operatie 55 «XS&tVS&lS; SffS S Dim-tester wordt geïntroduceerd Pervetine bij snelverkeer Strafbaarheid beperkt DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Naar Huizen Radiostrijd IMPERIAL De twee laatste zendertjes op het zenderpark Huizen zwijgen al enige tjjd, in bange afwachting misschien van hetgeen vrijdag in de Rozenboom te Bussum staat te gebeuren. Dan immers zullen de stalen en houten opstallen van het zenderpark Huizen door de Staat der Nederlanden openbaar worden geveild. Wjj hebben al gehoord, dat de Wereldomroep er belangstelling voor zou hebben en wij hebben nog meer kandidaten horen noemen. Hoe het ook zij, vrijdag zo tegen 2 uur zal de zaak wel beklonken zijn. Dan zullen de zes trotse stalen zendmasten van het Huizer zenderpark en de houten opstallen in eigendom van de staat in particu liere handen overgaan. Reeds in mei van dit jaar is op spaarzame wijze begonnen met de afbraak van het terrein, groot 170.000 vierkante meter en in de toekomst bestemd om de wijk „Rijzenburg" van de gemeente Huizen te zijn, waarop 300 woningen, tien winkelpanden en een school gebouw zullen verrijzen. Dat zal echter nog wel even duren, want het ge meentebestuur van Huizen is thans in een onteigeningsprocedure voor deze grond gewikkeld met Stad en Lande van Gooiland, een procedure, die nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Met de verdwijning van het Huizer zenderpark gaat een brok historie op radiogebied in Nederland verloren. Want hier was het toch, dat in het be gin van het radiotijdperk de eerste zendmasten verrezen om verbindingen met het toenmalige Nederlandsch-In- dië en in feite alle andere delen van de wereld te onderhouden. In Eindho ven, in het experimentele laboratori um van Philips, was dit allemaal be gonnen. Daar experimenteerden de jeugdige radio-pioniers aan een zender, die Indië moest kunnen bereiken. Ook een technicus wordt echter wel eens ongeduldig en wat doet men als men denkt bijna klaar te zijn en plotseling niet verder kan? Dan zegt men onder elkaar „Kom, laten wij het toch maar proberen," doch men maakt er geen ophef van. Wie schetst de verbazing van deze radiopioniers in 1927, die ang stig begonnen met een uitzending van vier uur plaatjes draaien, waartussen door twee korte berichtjes: „Dit is een experimentele Philips-zender". Vier uur later was het programma voorbij, doch de mening, dat alles mislukt was, sloeg de volgende morgen in een wilde golf van vreugde om toen daar plotse ling een telegram uit Bandoeng was met de laconieke mededeling: „Melden goede ontvangst van uw programma". Toen was het hek van de dam, dr. A. Philips sprak met brokken in de keel een woordje naar de landgenoten in Ned.-Indië en koningin Wilhelmina kwam met prinses Juliana naar Eind hoven om de landgenoten in Ned.-Indië een koninklijke boodschap te zeggen. worlft iKtPt.a^perir2enteels is opgebouwd, wordt steeds verder aan de vervolma king gewerkt en dat gebeurde ook met de experimentele zender. Men relav- eerde programma's van de BBC en de landgenoten in den vreemde gaven in talrijke brieven van hun enthousiasme blijk. De zender zelf was er de oorzaak van, dat men naar een zenderterrein moest gaan uitzien. De opgevoerde sterkte van het zendmecaniek maakte normale metingen in het experimente le Philipslaboratorium niet meer mo gelijk. Bij de N.S.F. in Hilversum bouwde men met medewerking van de grote Nederlandse bedrijven, die voor hun kantoren in Ned.-Indië ongekende mogelijkheden zagen in een radiover binding, er kwam een bedrag van een miljoen gulden op tafel een Mar- coni-zender, steunend op de ervaring van de experimentele in Eindhoven. De P.H.O.H.I. (Philips Omroep Holland-In- dië) kwam er en met de P.H.O.H.I. kwam nu ook de PCJJ naar Huizen. Het zenderpark Huizen kreeg gestalte. Zendmasten verrezen. De PCJJ richtte zich op de gehele wereld, de P.H.O.H.I. wilde slechts Oost- en West-Indië bedie nen. Vreedzaam werkten de zenders naast elkaar, maar toch kwam er een radio- strijd. Men wilde de P.H.O.H.I.-pro- gramma's aan de bestaande omroepen opdringen, doch dr. A. Philips voelde daar bittig weinig voor. Inmiddels was radio-pionier Willem Vogt al heel wat keertjes met natte voeten in het Hui zer zenderpark gekomen, want als het regende was de grond waarop de zenders stonden, steevast onder water gelopen! P gVadiastrijd had tot gevolg, dat de gén «j twee jaar stil kwam te lig- de iandSh de bestaande behoefte van kortegol?4"0ntfGn in de beide Indiën aan verbindingen ^as zo groot> dat de den hersteld xjT®6 Jaar weer wer" ders werden er gebonk ^erkere zen ten werden hoge!, de de zendmas ten Toen kwam landse Genie, bevreesd voor het cl" bruik van het zenderpark door de vit and, blies de zaak de lucht in. St S" perimentele Philips-zender bleef echter staan en hiervan heeft de vijand toch ri-tet ,5s. de intensief samenwerkende meentenr,r+-te Aalten *n Groenlo, ge- trictsrechercehetevaninderSWijk Doetinchem na een 1 ?£polltl® te durig onderzoek gelukt f* ken van tientallen inbraken difd ff ste tijd te Winterswijk en zijn gepleegd Het is een 28-jarigeg^ ner uit Winterswijk, die in van dinsdag op woensdag te Licht voorde is gearresteerd. Hij bevindt zich thans op het groeps- bureau van de rijkspolitie te Aalten in arrest. Gedurende een voorlopig onder zoek heeft hij bekend zich in Winters wijk aan ongeveer 24, tot nu toe niet opge helderde inbraken en diefstallen te heb ben schuldig gemaakt. Verwacht wordt dat in het vervolg van het onderzoek b°g meer inbraken en diefstallen tot klaarheid zullen worden gebracht. van de school, die zij vandaag oor het eerst had bezocht, naar haar *SKu°£nfdag de zesjarige E. B. te I oversteken van de straat door grepen. Zij werd daar- zipkemh,u gewond, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. delg overleden!* in de Wvan de gebruik gemaakt. De N.S.F. moest nieu we zenders maken voor de Duitsers, maar om voor de Duitsers onbegrijpe lijke redenen kwamen deze zenders he lemaal niet snel gereed. Tegen het ein de van de oorlog waren er twee van Duitse makelij gereed en deze zender tjes hebben tot voor kort hun werk ver richt. Radio Kootwijk is gekomen en nam de taak van het Huizer zender park over. Vrijdag zal er in de Rozenboom te Bussum een kooplustige komen om de zendermasten zes in totaal en al les wat er bij hoort op te kopen. Het zenderpark zal dan niet meer het zo vertrouwde beid in het landelijke Huizen vormen. De voortschrijdende behoefte aan woningen zal een historisch plekje grond in Nederland doen verdwijnen. Advertentie Chief V/hip Bij de finale van de taptoe-voorstel ling te Delft, toen alle schijnwerpers een helder licht over de Markt wierpen, zag een adjudant van politie iets schit teren door de gleuf in de grote kist, welke bij de Nieuwe Kerk stond en waarin de controleurs de controle strookjes van de toegangskaarten depo neerden. De adjudant ging eens pools hoogte nemen en ontdekte in de kist twee jongetjes, die door de gleuf van het kleurrijke schouwspel zaten te ge nieten. Zij waren over een muurtje bij de kerk geklommen en hadden toen kans gezien ongemerkt in de kist te kruipen. Advertentie IÈ In Klarenbeek is woensdagmiddag de kapitale boerderij -De Hoed van de fa milie R. Th. Pol door brand geheel verwoest. Het spelen met lucifers door een logeetje van de familie Pol in een nabij de boerderij staande hooiberg is de oorzaak van deze brand. Hoewel de brandweer van Klarenbeek spoedig aanwezig was, kon men hoegenaamd niets uitrichten tegen het vuur, dat aangewakkerd door de wind spoedig ook het rietendak van de in 1876 gebouwde boerderij in vlam zette. Assistentie van de brandweren van Voorst, Twello en Apeldoorn had weinig succes, omdat men kampte met bluswatergebrek. Be halve enig huisraad ging de inboedel van de boerderij geheel verloren. Een fokvarken kwam in de vlammen om. Het overige vee werd gered. Ook de wintervoorraad veevoeders en in de schuren opgetaste koren en hooi ging door de brand verloren. Het gebou wencomplex was wel verzekerd, maar de inboedel niet. De bezoekers van het grote avond feest, gehouden na afloop van het na tionaal zangconcours te Appingedam, hebben woensdagavond ongeveer een half uur In het donker gezeten. Nog vóór de voorzitter van de organiserende zangcommissie van de stichting „Ap pingedam 900 jaar" zijn openingswoord kon uitspreken, werd de zaal plotseling in het duister gehuld. De oorzaak was een storing in de elektriciteitsvoorzie ning, die omstreeks acht uur geheel Ap pingedam in het donker hulde. Bij het licht van in der haast gehaalde kaarsen en waxinelichtjes zongen de jongens- en meisjeskoren van de landbouwschool en van de rijkskweekschool te Appingedam toen gedurende het half uur dat de storing duurde. Wie voor de oorlog de naam van Jan Beerends hoorde of las, dacht aan.Rome. Zijn faam bestond toen enkele jaren lang in de voetreis, die hij naar de eeuwige stad had gewaagd en die velen met bewondering had vervuld. Naar zijn eigen zeggen heeft die reis hem in allerlei opzichten veel deugd gedaan, maar een mens kan niet blijven teren op één heldendaad. Dat hoefde dan ook niet bij Jan Beerends, van wie Bernard Ver hoeven destijds al zei: daar zit wat in die man. Hij beschikt over een soort idealisme dat zeldzaam geworden is. dat men nog maar bij weinigen aantreft en dat hem geschikt maakt voor een heleboel werk, dat anderen maar liever uit de weg gaan. Deze woorden hebben min of meer de loopbaan van Beerends bepaald, die nu al vele jaren lang de leider is van het Ge meenschapsoord Drakenburgh tussen Baarn en Hilversum, waar de volkshogeschoolgedachte als vrijwel nergens bloeit. De Volks hogeschool kan men katholiek en niet-katholiek noemen, en de verschillende vormen ervan heb ben elkaar op Drakenburgh ont moet in de personen van reeds veel meer dan tweehonderd duizend bezoekers waarmede Jan Beerends zich ijverig en met succes heeft bemoeid. Nu hij zaterdag zestig wordt en zijn haren gedund en grijs geworden zijn, verdient hij een compliment voor zijn werkzaamheden, die vele zijn en die zeer veel nut hebben gesticht. Telkens weer ophieuw weet hij sug gesties te formuleren of dankbaar van anderen te aanvaarden, die kunnen leiden tot bijeenkomsten van culturele aard in zijn Drakenburgh, dat hij destijds met steun van Bernard Verhoeven, Jop Pollmann, prof. Kors en anderen een onafhankelijkheid heeft kunnen bezorgen, waarvan de vruchten duidelijk waarneembaar zijn. De religieuze en culturele onderwerpen, die tot dusver op Drakenburgh zijn behandeld, zijn langzamerhand legio ge worden, en altijd heeft de actualiteit midden in het streven van Drakenburgh gestaan. Beerends is daar de gastheer, die zich niet méér met de gasten bemoeit dan de hoffelijkheid vraagt en niet minder dan de cultuur gebiedt. Men treft hem altijd aan, als hij nodig is. Hij zal afwezig zijn bij de behan deling van een bepaald onderwerp, maar weer op tijd verschijnen als de gedachtenwisseling begint en als dus de mogelijkheid bestaat dat een bemiddelaar wordt opgeroepen, of als een discrete leiding van het gesprek noodzakelijk is. Dan is hij de neutrale gespreksleider, die weliswaar zijn eigen mening heeft, maar die zich voldoende weet te beheersen om een goed voorzitter te zijn. Schrijven doet Beerends niet veel meer sinds Drakenburgh hem hele maal opeist. Vroeger echter, in de jaren 1930-1938 heeft hij in verschillende tijdschriften zijn mening ten beste gegeven over de culturele gang van zaken in ons land. Hij was in zijn schrifturen minder de beoordelaar van de cultuur dan de bezieler. Het ging hem voornamelijk om het streven, zoveel mogelijk schoonheid in de ruimste zin van het woord aan zoveel mogelijk mensen kenbaar te maken. Ze kunnen er. alleen maar beter van worden, placht hij te zeggen. Ze gaan altijd een beetje rijker weg dan ze gekomen zijn. En dit gold voor allen: voor rijken en armen, voor ontwik kelden en voor hen, die zo gaarne ontwikkeld willen worden. Een bijzondere aandacht legde Beerends steeds aan de dag voor de openheid van het katholicisme. Weliswaar is Drakenburgh een katholiek gemeenschapsoord, maar ook anderen zijn er welkom. De praktijk is dan ook dat niet-katho- lieke culturele verenigingen evengoed gebruik maken van de gastvrijheid, daar in Baarn geboden, als de katholieke. Ook dal ze elkaar ontmoeten, beter leren kennen en waarderen. Dit na te streven is de dagelijkse taak van Jan Beerends, en aangezien hij pas zestig wordt, kunnen we hem nog gerust een lange reeks van jaren toewenseji, waarin hij in goede gezondheid en met constante energie die taak moge blijven waarnemen. Een curieus incident is gisteren in het ziekenhuis in het Deense plaatsje Rudkoebing voorgevallen. Een pa tiënt was geopereerd aan galsteen. De uit zijn lichaam genomen galsteen werd na de operatie in een glas ge daan en op het tafeltje naast zijn bed geplaatst. Toen de man uit zijn nar cose bijkwam en de steen in het glas zag, meende hij dat deze een slaappil was, die hij moest innemen. Met. enige moeite slikte hij de steen, die de grootte van een hazelnoot had, door, waarna hij zich tevreden te slapen legde. UPI Een door het verbond voor veilig ver keer ingestelde commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de middelen en methoden, die het bedrijfsleven by de bestrijding van verkeersongevallen ten dienste staan. Het onderzoek had in het bijzonder betrekking op verkeers ongevallen, die Het personeel der be drijven overkomen, hetzij op het fa brieksterrein, hetzjj op de weg van huis naar het werk of omgekeerd. De commissie heeft ten behoeve van gfote en kleine bedrijven, die het tegen gaan van de verkeersongevallen ter hand willen nemen of wensen te inten siveren, een praktische handleiding sa mengesteld. Het zwaartepunt van het rapport ligt bjj de inventarisatie van middelen en methoden ter bevordering van de verkeersveiligheid, die in en door de onderneming Kunnen worden toegepast. Het rapport bevat allereerst enkele (Van onze Romeinse correspondent) De „Anonima Banchieri". de ere dietinstelling die de 56-jariire It»~ liaan Gian Battista Giuffré sinds het einde van de oorlog leidt en die zoals in persberichten is gemeld in Italië de nodige opschudding heeft ver oorzaakt, bezit geen gebouwen, loket ten, functionarissen, bodes en commis sarissen. Ter compensatie van al deze mooie dingen keert dé, „Bank zonder naam" rentes uit, die liggen tussen de 30 en 100 procent. Desondanks schijnt Giuffré nog zoveel winst te maken, dat zijn instituut dat is hijzelf m noord en midden-Italië bekend staat als „de grote weldoener". Alleen al in Forli gaf hij in de loop der jaren een slor dige 300 miljoen lire cadeau voor ker kenbouw, conventen, wees- en jeugd huizen. Hoeveel mensen hij op de been geholpen heeft, hoeveel gezinnen hij ge- r®£eld steunt, wat hij aan kerktorens, clubhuizen, zelfs aan „volkshuizen" communistische verenigingsgebouwen) ®cft laten neerzetten, daarnaar zoekt W0^"teel de fiscale recherche ver- ripGR-lJfré heeft zijn opleiding gehad bij hara-hPU{Nnen' maar hjj werd tenslotte voor zfrh^ ft' Na de oorlog begon hij ouciinelki De gardiaan van het Ka- maar zekecSier in Imola zag langzaam zfkcr de resten van zyn d00r de kaar vallen gehavend convent in el- neo lilt ml de oorlogsschade bleef kunst u ^osmnt1 Giuffré: „Hoeveel geld uo;-i n en hoeveel kunnen ikDe anderieidefln? *00r de rest zorg h„ rfL g begonnen de met selaars hun steigers te timmeren. Langzaam werd Giuffré bekend als de grote financiële tovenaar en van bovenuit de Veneto, door heel de ro de Romagna en Emilia en tot diep uit Toscane en de Marken begon het I hazing op zonder verdere resultaten, geld toe te stromen. Punctueel betaal- Men heeft nog gedacht aan duistere de de door de Italiaanse republiek totzaken: dat Giuffré zijn wonderbare geld- - e «TAi-m rt n T- /T ftm n n 1-1i „commendatore" benoemde Giuffré de fantastisch hoge rente. Hij belegde op zijn beurt dat geld weer in grote re en kleinere ondernemingen, waarbij hij, zegt hij zelf, meer uitging van de Franciscaanse geest van hulpvaardig heid en vertrouwen, dan van de ge ijkte normen van credietwaardigheid. Daarnaast ontwikkelde hij een groot se liefdadigheid en hulpverlening, ge steund door vrienden en relaties in Amerika. In menig convent en meni ge sociale instelling houdt, naar 's lands aloude wijs, een inscriptie op een marmeren gedenksteen de vrijge vigheid van de commendatore levend. kreeg veel medestanders en vrpwilhge helpers. Het vertrouwen, dat hLI"ens.en in Giu,ffré hadden, werd in in hoU ver'"? re door 't vertrouwen sten ™iflVel\pastoors> Woosterover- blic relations". ™or de "Pu* _De huidige vondsten van de kernfy sica, en de modernste onderzoekingen hebben een streep gezet door vele, zo niet alle vroegere wiskundige zekerhe den. Maar de rekenmeesters houden zich voorlopig nog aan Bartjes. En die rekenmeesters becijferden, dat Giuffré heel wat meer uitgaf, dan hij binnen kreeg. Met hun vasthoudendheid aan ouderwetse cjjferkunde concludeerden zij, dat het t.z.t. scheef zou gaan met de Bank zonder Naam. Begin 1956 waar schuwde de Congregatie van het Conci lie de kerkelijke autoriteiten om geen financiële relaties met de heer Giuffré te onderhouden. De financiële politie, een semi-militair apparaat, dat ook de douane- en fis cale recherche-diensten verricht, is al eerder aan het speuren gegaan, maar omdat er van geen enkele zijde ooit t m aanklacht tegen «iufrré werd inge diend, hij zijn belastingen betaalde en alle Amerikaanse schenkingen prompt over de Banca d'Italia liepen, leverde dit onderzoek alleen maar meer ver vermeerdering dankte aan wapensmok kel bijvoorbeeld, handel in blanke sla vinnen, in verdovende middelen wel licht. Maar het idee leek, gezien onze brave tertiaris, al belachelijk en een onderzoek in die richtingen bracht ook niets aan het licht. Intussen konden de onbelangrijke én de belangrijke banken in Giuffré's ope ratiegebied hun Mercuriusstaf wel in de ren-zeggen erbij, met een roddeltje rechts en een roddeltje links. Boven dien wil de oppositie de vorige re geringen aansprakelijk stellen en_ is om een parlementaire enquête gevraagd, dit alles nog onder de vi geur van de theorie, dat „10 minus twaalf niet vijf" is. Tot op dit mo ment is nog amper wat ontdekt. Giuf fré zelf heeft zich heel kwaad ge maakt, maar aan zijn beleggers la ten weten, dat nu hogere machinaties zjjn werk verder onmogelijk maken, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii olijfbomen hangen, want de grote mas sa zette haar dubloenen bij Giuffré uit. Zjj staken de hoofden bijeen en ten slotte heeft men vergaderd in een der plechtige conferentiezalen van de Ban ca d'Italia te Rome onder president schap van de hoogste bankautoriteit. „Als_ Giuffré failliet gaat, zei men, wordt het een meer dan regionale ramp. En als hp niet failliet gaat, wordt het nog een grotere". Hetgeen men verkla ren mag, als een uiting van groot so ciaal gevoel en trouwe liefde voor de eigen firma. Ook de nieuwe minister van financiën blijkt een van die hardnekkige reken meesters te zjjn, lie voorlopig nog alle nieuwigheid naast zich neerleggen. Hij heeft de „Guarda di Finanza" op dracht gegeven de gehele samenhang van de Bank zonder Nairn uit te plui zen tot op de laatste nul. Hjj verzocht alle betrokkenen het cordon van zwijg zaamheid rond Giuffré te verbreken en er aangifte van te doen, zo zij (menen) bedrogen (te) zijn. Nu schrijven de kranten er kolom. hij vóór 1 oktober ieder het volle pond zal teruggeven. Aanklachten, die hout snijden, zjjn nog niet tegen hem ingebracht en hij toeft nog steeds op vrije voeten. Maar we leven snel. De linkse extremisten zijn onder ver vaarlijk gebrul bezig uit de theorie ,,10 minus 12 is geen 5" een kerkelijk fi nancieel schandaal te construeren. Maar het zomerraadsel 1958 is nog niet opgelost. De man, die wel „de por tefeuille Gods" genoemd werd, zal of een soort financiële ruimtevaarder blij ken te zijn, een gulden vliegende scho tel, of een geniale oplichter. Dan be staat er tenslotte nog de romantische mogelijkheid, dat hij een werktuig is in de handen van financiële genieën of geniale tricheurs achter de schermen. Hoe dan ook, ergens achter Giuf fré's systeem of trucs van tien jaar moet een economische fout schuilen in het Italiaanse leven. Is het de geld- schaarste, het gebrek aan kredietmoge- Hjkheid, of het notoire gebrek aan ci viel vertrouwen, dat helaas Italië ken merkt? Italië wacht de oplossing van men vol over, met verhalen van-ho-|het raadsel met spanning af. cjjfers, die een beeld geven van de ernst van het vraagstuk. Achter de 133.650 verkeersongevallen in 1957, waarvan ruim 1700 met dodelijke afloop, gaat, aldus het rapport groot menselijk leed sqhuil. Zij duiden echter tevens, al komt dat pas op de tweede plaats, op een enorme schade voor onze volks gemeenschap en voor ons bedrijfsleven. Enkele jaren geleden werd de totale jaarlijkse schade, dié door de verkeers ongevallen aan de volksgemeenschap en het bedrijfsleven werd toegebracht, becijferd op plm. één procent van het nationale inkomen. Volgens de statis tieken gaan ongeveer twee miljoen ar beidsdagen per jaar verloren tengevol ge van ongevallen, werknemers over komen op de weg van en naar het werk. Bij de bestudering van de ongevallen statistieken van een aantal grote on dernemingen blpkt dat plm. negen pro cent van alle ongevallen, aan perso neel overkomen, bestaat uit verkeers ongevallen. Een belangrijk deel van de maatrege len, die in de bedrijven kunnen worden getroffen om de werknemers tegen ver keersongevallen te beschermen wordt door de commissie als van interne aard beschouwd. Enerzijds zjjn het maatre gelen van technische en organisatorische aard. Hieronder valt b.v. de doelmati ge regeling van het verkeer op het be drijfsterrein en bij de in- en uitgan gen, verkeersborden, verlichting, weg nemen van gevaarlijke passages, snel heidsbeperking enz. De commissie acht het nuttig, dat periodieke controle van bedrijfsauto's, motorrijwielen en fietsen plaats vindt. Bij verschillende bedrijven worden reeds ook de brommers en fietsen van het personeel periodiek gecontroleerd en zonodig voorzien van een formulier tje, vermeldende de geconstateerde ge breken, met het advies voor een ver betering zorg te dragen. De commissie wijst erop, dat het geen uitzondering is, dat bij een der gelijke controle 30 tot 50 procent van de fietsen aanwijsbare gebreken ver toont, als slechte remmen, losse dyna mo's en ondeugdelijke achterlichten. Het rapport bepleit voorts een actief optreden ten overstaan van de compe tente overheidsinstanties in die geval len, waarin onbevredigende verkeerssi tuaties buiten het bedrijfsterrein wor den geconstateerd. Een zo nodig ge zamenlijk optreden van belanghebbende ondernemingen, eventueel met hulp van de verkeersbonden kan. aldus de com missie, soms nuttig zijn om de aan dacht van de overheid te vestigen op de urgentie van verbetering van b.v. gevaarlijke kruisingen, bochten, over wegen, slechte toestand van het weg dek of onvoldoende verlichting. Elsje overviel haar vader laatst met deze vraag: „Weet jij wat een be koring is?" Nu kén ik hem en ik weet dat hij een bijzonder brave man is, maar dat hij helemaal zónder is geloof ik toch niet. Hij wilde echter ten aanzien van zijn dochter niet meteen door de knieën gaan en hij zei dus diplomatiek: „Zeg jij het maar". „Nou", antwoordde Elsje vlot, „een bekoring is als je met een fietsje op de stoep rijdt en dan komt de politie en die vraagt je centjes en dan krijg je niks terug". De vader was opgelucht. Enerzijds hoefde hij zich (nog) niet doorzién te voelen, anderzijds bleek zijn vrees dat zijn prille dochter nu al worstelde met barre, morele problemen over bodig. En hij zei dus: „Dat heb je knap gezegd; maar hele maal precies goed is het niet". Elsje schrok er een beetje van. Maar toen zei ze snel en een tikje verlegen: „O nee, 't heet een bekering". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Het verbond voor veilig verkeer zal in de week van 22 t.m. 28 oktober a.s. wederom deelnemen aan de internatio nale verlichtings-actie, welke gevoerd wordt onder auspiciën van de „Com mission de liaison des associations et organismes de prévention routière". Evenals vorig jaar zal ook nu weer aand-cht worden geschonken aan ver blindende verlichting onder het motto: een verblinde bestuurder is stekeblind. In et kader van deze actie maakt het verbond gebruik van een z.g. dim-tester. Met behulp van dit apparaat zal iedere automobilist in staat zjjn, zelf de stand van zjjn dimlicht te controleren, op een heel eenvoudige manier, zonder dat het hem iets kost. Het ligt in de bedoeling deze dim-tester in de week van 22 t.m. 28 oktober te lanceren en op grote schaal te verspreiden onder de Neder landse automobilisten. Het verbond zal hoofdzakelijk door het inschakelen van zjjn 360 plaatselijke afdelingen en 250 consuls de dim-tester gaan verspreiden. In plaatsen, waar het verbond niet ver tegenwoordigd is, zal aan gemeentebe sturen, politie en andere instanties om medewerking gevraagd worden. rode rond Bond nadering speelterrein of plaats waar ki plegen ever te steke wees bedacht op plot. Beling de weg op hol lende kinderen 5B712 Als u dit bord ziet, bent u natuuz- lijk attent. TJ nadert immers een school, speelterrein of een andere plaats waar kinderen plegen over te steken of onverwacht de straat op rennen. U kunt zich toch in denken dat kinderen, die een hele ochtend of middag op school heb ben gezeten, maar al te graag naar buiten hollen zonder veel op het rijverkeer te letten. Wees altijd bedacht op spelende kinderen die plotseling de rijbaan kunnen op hollen. Ook een rollende bal, of een wild kinderspel op het trottoir, moet de automobilist op zijn qui vive doen zijn. In één van onze grote steden werden onlangs in één week drie kinderen bij een balspel op straat aangereden en zwaar gewond. Een beroep op de ouders om dergelijke spelletjes, waarbij ook rolschaatsen moet worden ge rekend. op de openbare weg te verbieden is zeker wel op zijn plaats. Het huidige verkeer laat het spelen op de rijbaan nu een maal niet meer toe, en het is dan ook bij de wet verboden. De strafbaarheid van het besturen van een motorrijtuig „onder in vloed" van pervetine of andere verdo vende stoffen, zal in de toekomst af hangen van de vraag in hoeverre de bestuurder op de hoogte behoorde te zjjn van de uitwerking van deze stof. De ko mende wjjziging in de wegenverkeers wet betekent dus niet, dat men altijd strafbaar is, wanneer men na gebruik van een dergelijk middel achter het stuur plaats neemt Deze opvatting wordt door de regering verdedigd in haar memórie van antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het desbetreffende wetsontwerp. Signora Cattaneo, een huisvrouw in Milaan, biedt een leeuw te koop aan. Het dier draag de naam „Adolfo", is negen maanden oud en weegt 176 pond. Signora Cattaneo heeft hem van een circus gekocht, toen hij nog een heel klein welpje was. Nu verslindt hij iedere dag tien pond vlees en likt voorts vier liter melk op. Signora Cattaneo zou Adolfo misschien nooit verkocht hebben, als het Milanese stadsbestuur haar het vuur niet zo na aan de schenen had gelegd. Een poosje geleden ging zij met de leeuw uit wandelen, omdat het zulk heerlijk weer was. Adolfo kreeg op een gegeven ogenblik een jongetje van zeven jaar in de gaten, dat helemaal niet afkerig bleek van een nummertje stoeien met „die grote poes." Adolfo onder schatte echter zijn eigen kracht en met een tik van zijn voorpoot gooide hij het jongetje omver. Dit gebeurde juist op het ogenblik, dat de moeder van het knaapje het tafereeltje in het oog kreeg. Zij slaakte een ijselijke kreet en verloor het bewustzijn. Voorbijgangers deelden de politie mee, dat „een grote leeuw bijna een kind had opgegeten." Sindsdien mag Signora Cattaneo niet meer met Adolfo op de openbare weg verschijnen. Haar eigen huis is niet bijzonder groot en Adolfo heeft er zichtbaar onder te lijden, dat hij nu binnen vier muren moet blijven. „Hij wordt er mistroostig van," zegt zijn meesteres. Zij is bereid Adolfo te verkopen, mits de nieuwe eigenaar de drie voorwaarden vervult, waaruit Signora Cattaneo een heuse wapenspreuk voor Adolfo heeft samengesteld: „Vrijheid, biefstukken en liefde." (UPI)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3