Moeilijkheden rond onderwijs op St. Gemma-B.L.O.-school HENSEN Muggenronde Haarlem Voortreffelij ke voorstelling van „Een Glas Water" ■hlHi Opera Italiana in Haarlem Kweker staat terecht Het hart óp de tong 3 4 9 8 6 5 10 11 MANCHESTER Haarlemse wet houders verdelen de portefeuilles Jubilarissen gehuldigd door dr. ir. H. J. A. de Goeij mmm Zwerver sloeg zijn slag in winkel Films: Laatste etappe gisteren verreden J. F. Rekers 40 jaar collectant in de Kathedraalparochie .,De Spaarnestad" viert 52ste Dies m. ■sllB Verkeersongeval met dodelijke afloop Kritiek (II) DONDERDAG 4 SEPTEMBER 195b PAGINA 5 TEM BW Sterk en poolvast Prima afwerking Laag in prijs Werkbroek v.a. 19.75 Mouwvest 22. Colbert 39.85 ^AARLAARSTEEG 1 Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem b«ch^e°/eJ^e^Z°^b«c^'-A^ Loods-chef tot negen maanden veroordeeld Stelende schilder krijgt 3 jaar KVP krijgt Volkshuisvesting HaarlemDe Graafschap Met een sprankelende Franse co- medie heeft de N.V. drukkerij De Spaarnestad gisteravond in de Haarlemse stadsschouwburg haar 52e Dies Natalis gevierd. Vanavond wordt de voorstelling van „Een glas water" door het toneelgezelschap „Puck" herhaald voor de personeels leden, die gisteren niet aanwezig konden zijn. Aan het begin van de avond sprak de directeur van De Spaarnestad, dr. ir. H. J. A. de Goeij, een korte toespraak uit, waarin hij de in het afgelopen jaar overleden commissaris van het be drijf, dr. J. G. Hoge, herdacht. Hij herinnerde voorts aan de verdere groei van het bedrijf, die wel zijn duidelijkste symbool vindt in de opening van het tweede Spaarne- stad-bedrijf in Etten op 7 december van het vorige jaar. Met een luch tige verwijzing naar de titel van het deze avond te spelen stuk, verklaar de de heer De Goeij, dat het bedrijf zijn personeelsleden op de 52e Dies Natalis slechts „een glas water" te bieden heeft. v'Ai SSL* Om in politiebureau te komen Gewestelijke Sociale School te Haarlem Uitspraken rechtbank 30 jaar ervaring Telefunken Radioverkoop en Reparatie KROUWELS Koninginneweg 6 Beurs van Amsterdam Beurs van New York Advertentie WQENSQ0G DONDERDAG SEPTEMBER ÏONDA XK ■m DINSDAG SEPTEMBER MAANDAG SEPTEMBER ZATERDAG SEPTEMBER VRIJDAG SEPTEMBER WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER Vanavond heeft het bestuur van de St. Gemma-B.L.O.-school een bespre king met een deputatie van een groep ouders, die ontevreden zijn over het on derwijs, dat hun kinderen 28 in ge tal op genoemde school gegeven wordt. Sinds geruime tijd zijn er name lijk moeilijkheden ontstaan tussen de ouders van de 28 kinderen en de leiding der school. Ofschoon het zich aanvankelijk liet aanzien, dat de kwestie op bevredigen de wijze zou kunnen worden opgelost, is het conflict thans scherper geworden, doordat bedoelde ouders zich gewend hebben tot de openbare dr. A. van Voorthuijsenschool om daar hun kinde ren als leerlingen te laten inschrijven. De ouders van de 28 kinderen de school telt totaal 70 imbeciele leerlin gen hebben zich verenigd in een ac tiecomité, dat een request, waarin hun grieven zijn samengevat, heeft gezonden naar het bestuur der school en andere instanties. In dat request verklaren de betrokken ouders van mening te zijn, dat het onderwijs op de Gemmaschool van dergelijk gehalte is, dat zelfs niet het miste resultaat valt waar te ne men. Voorts zouden er kinderen op school werden aangenomen, die er be slist niet thuishoren. De overige grieven komen in het kort hierop neer, dat bij gebrek aan tactisch optreden en welwil lend begrip een sfeer op school gescha pen zou zijn, waardoor het onderwijs on mogelijk goed kan worden gegeven. Van de zijde van het bestuur der school moest men ons toegeven, dat de sfeer anders zou kunnen zijn. Het neemt echter de grief betreffende de resulta ten van het onderwijs niet voetstoots aan, omdat volgens deskundigen het moeilijk valt die resultaten te bepa len. Ten aanzien van de aanneming van kinderen deelde het bestuur ons mede, dat 'n kind, voordat het op school wordt toegelaten, eerst getest wordt door een commissie, waarin behalve het hoofd der school ook een schoolarts en een Psychiater zitting hebben. Het bestuur is reeds lang doende een oplossing van de moeilijkheden te vinden. Men heeft contact opgeno men met de Rijksinspectie en ver schillende andere instanties. Tijdens de bespreking van hedenavond met u™ deputatie der ontevreden ouders w na te §aan» m hoeverre maken °P sch°o1 weer gezond is te Of men op korte termijn uit de moei lijkheden zal komen, blijft vooralsnog een vraag, omdat het de betrokken ouders kennelijk te doen is om een radicale wijziging in de leiding van de school. Het conflict is derhalve in het persoonlijk vlak getrokken. Intussen zijn de 28 kinderen nog steeds noodgedwongen met vakantie. De dr. A. van Voorthuijsenschool heeft slechts enkele plaatsen vrij, zodat het niet mogelijk is die plotselinge toe vloed van leerlingen op te vangen. De gemeente heeft dus de kinderen moeten afwijzen. Blijkens onze informaties voelt de ge- Advertentie CINEMA-PALACEZeven jaren pech. a. j.. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De graaf van Monte Christo, 14 jaar; 7.30 uur. LUXOR: De dictator, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. Minerva Bonjour Tristesse, str. volw.; 8.15 uur. «EMBRANDT: Met de rug tegen de muur, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Automaniakken, 14 j. 2.30, 7, 9.15 u. *■15, 7, 9.15 uur. Donderdag 4 september «rtmf4, Kerk: Orgelconcert door de stads- Cnn iet Kee' 89 uur- NnnJaCÏJtgebouw: Zomerconcert door het JT.»?'?ollands Philharmonisch Orkest O.I.V. ■ttenri Arends. 8.15 uur. Marcker; C.' G. I' BÏÏSbJSgfS M. ten Have-Janssen, J. Van ^Siik' Akkerman. J BEVALLEN van een dochter: A. van Houten-Verburgt, J. Th. Janssens-Moe- rings, C. L. van den Bos-Logmans. GETROUWD: F. Wesselmk en M. A. Klinkenberg, J. Th. Wobber. en Alida van Santen, W. van Bakel en A. Ch. J- Nijman, P. de Jong en W C. van Schaagen, J. Wassenberg en J. M. W. de Winter C. H. Hooreman en H. W. Riders P Paap en H. Kwakkel, A. de Whiter en D. M. van der Jagt. p OVERLEDEN: Ch. Bottelier, 78 j., jA'antiumstraat; A. W. A. van Breu- 66 j„ Rechthuisstraat; D. A_Arn- ueiaen, j., nonanusu-acn,, - ah Veen-Herben, 50 j., Sillemstraat. •...ONDERTROUWD: J. Klomp en G. A. visser, p. J. A. Meegdes en C. B. C. !*ieier, P. J. Huijboom en H. C. M. Schie, F. F. Schansman en M. B. Verwoerdt, S. Drommel en T. C. Oosten- 201J>, M. W. H. Visser en E. de Jong, O, Monsma en W. de Jong, J. Jong- Ha en J. Walcher, M. v ielaart en E. Kempen, J. W. Heisterkamp en W. «opman, W. Stolp en M. Westerhof, k" W. Vlugt en M. M. Onstenk, H. C. schouten en E. W. M. Willemse, A. G. Blester en J. M. Clous, W. C. Essel- en C. M. W. Eichholtz, P. Th. ^Peldoorn en H. M. T. van Roon, P C. ^an der Heijden en A. P. L. M. Grün- Jjemann, B van den Berg en J. B. Snij- Wseff' A' Brackman en J- F. Hooger- meente er bovendien niet voor de kin deren aan te nemen, omdat zulks een te grote en voor de toekomst niet te verantwoorden investering zou vergen ter uitbreiding van de dr. A. van Voort huijsenschool, en vervolgens omdat zjj bij aanneming van de kinderen partij zou kiezen in het conflict, hetgeen zjj niet sportief acht. De kwestie zou anders liggen zo deelde men ons van gemeentewege me de wanneer de ouders uit principiële overtuiging het openbaar onderwijs bo ven net bijzonder zouden verkiezen. Daarvan is echter niets gebleken, reden waarom de gemeente, hangende dit conflict, zich er wel voor wacht de ca paciteit van haar school te vergroten. Wanneer het conflict eventueel tot een oplossing komt en de kinderen weer naar de Gemmaschool terugkeren, zou de gemeente met een gedeeltelijk onren dabele capaciteit blijven zitten, bracht. Tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek is veroordeeld een 51-jarige chef van een veilingloods in Lisse we gens medeplichtigheid aan diefstal. Veertien dagen geleden had de officier van justitie een jaar gevangenisstraf tegen hem gevraagd. De loodschef had bollen achtergehouden en een chauffeur, die in 1956 en 1957 duizenden bollen had gestolen, adressen verschaft van Amsterdamse afnemers. De chauffeur stond enige tijd geleden al terecht en werd toen veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf. Een Sassenheim- se bloemist, die ervan verdacht werd vijfmaal gestolen bollen van de loods chef te hebben gekocht, werd vrijge sproken. De officier van justitie had twee maanden gevraagd. Vanmorgen is een 28-jarige schilder uit Haarlem door de Haarlemse Recht bank veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek wegens verduiste ring van geld uit de kantine van een machinefabriek te Haarlem en uit een woning aan het Kennemerplein. De of ficier van justitie had tegen hem vier jaar geëist. Tijdens de behandeling van zijn zaak veertien dagen geleden bleek, dat de schilder zich ook had schuldig gemaakt aan diefstallen in het telefoon kantoor en de kantine van de Neder- landsche Spoorwegen te Haarlem en ver der in Utrecht, Egmond aan Zee. Rhe- nen, Amsterdam, Veenendaal, Muider- berg, Voorschoten en Weesperkarspel. Donderdag 11 september a.s. geeft het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. Marinus Adam het laatste Zomerconcert van dit seizoen. Het con cert opent met de Abschiedsymfonie van Haydn, gevolgd door het Eerste piano concert van Beethoven. Solistische me dewerking wordt verleend door de pia nist Jean Antonietti. Na de pauze wordt de Tweede symfonie van Saint Saëns uitgevoerd. In de aula van het Laurens Coster- lyceum aan de Raaks te Haarlem werd gisteravond de laatste etappe van de Haarlemse muggenronde verreden, toen aan de winnaars de verschillende prij zen werden uitgereikt. Er was muziek van twee bandjes o.l.v. Jos Vergers en Bart Jongbloedt en een goochelaar, die een aantal verbluffende staaltjes ten beste gaf. De hoofdleider van de Haarlemse wielerkaravaan, de heer H. v. Hulst, sprak aan het begin van de feestelijke bijeenkomst een dankwoord je tot de vertegenwoordigers van fir ma's en tot particulieren, die het eve nement krachtdadig hadden gesteund. Later op de avond moest de heer v. Hulst lovende woorden in ontvangst ne men van de heer J. Munk, die namens de andere leiders sprak. Hij kreeg een vulpenset. Van de heer v. Moock, die de heer v. Hulst veel lof toezwaaide voor de wijze waarop hij de muggenronde had georganiseerd, kreeg hjj een luxe zak agenda. ,Pe winnaars van het A- en het B- Se™e,"t, Rob v. Straaten en Jos epn hnS kresen de wisselbeker en elk ploesenklft' De leden van het winnende inetwïïi Tnt werden elk verrast bestuur hPJ Haarlemse gemeente zuiltje Hans v virar- gesteld wissel had tijdens de ri^over heP?'hdiet 8£t00Td ter te beschikken, kre 4 ^en horioge" Fred Moonen, die gebllssee?d raakte tijdens de muggeronden, ontving als troostprqs een paar voetbalschoenen Dan waren er voor de 30 eerstaanko- mende renners van de beide klassemen ten resp. tien vergulde, tien verzilver de en tien bronzen medailles. De verdeling van de wethouderspor- tefeuilles in Haarlem heeft nogal wat voeten in aarde gehad. Hetgeen ook wei te voorzien was, aangezien het aan tal wethouders van vier tot vijf was uitgebreid, en de politieke constellatie in Haarlem zodanig was gewijzigd, dat enkele portefeuilles onder de nieuwe verhoudingen wat te zwaar werden ge acht. Na dinsdagmiddag en woensdag ochtend uitvoerig over de verdeling te hebben gediscussieerd, hebben B en W thans de volgende portefeuilleverdeling vastgesteld: Wethouder D. J. A. Geluk: Onder wijs; kunstzaken; Haarlems Bloei en voorlopig sportzaken. Wethouder J. A. Schippers: Volks huisvesting; Bouw- en Woningtoezicht; Slachthuis; Haven en Marktwe zen; ReinigingsbedrijfEconomische Zaken (met middenstandszaken en Borgstellingsfonds), en Jeugdzaken. Wethouder W. C. Bakker: Financiën en belastingen; personeelszaken; be jaardenzorg; incassodienst; energiebe drijf; waterbedrijf; nazorg en subsidies. Wethouder mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi: Sociale Zaken, Maatschappelijk Werk; Sociale Jeugd zorg; volksgezondheid, behalve de be jaardenzorg; Huishoudelijke Voorlich ting; keuringsdienst van waren; ge meentearchief; werkplaats voor her stel van antiek textiel; stadsbibliotheek en over enige tijd de volkskredietbank. Wethouder W. F. Happé: Openbare Werken; stadsontwikkeling; Hout en plantsoenen en huisvestingsbureau, als mede voorlopig: de volkscredietbank. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers: politie, brandweer, bescherming bevolking, verkeersaangelegenheden, school- en beroepskeuze en alle zaken, die niet aan een der wethouders zijn opgedragen. De spreekuren voor burgemeester en wethouders zijn als volgt vastgesteld: Burgemeester: vrijdag van 10.30 - 11.30. Wethouder Geluk: woensdag van 2 - 3 uur en als er 's woensdags raads vergadering is: donderdag van 10 - 11 uur. Wethouder Schippers: donderdag van 11 - 12 uur. Wethouder Bakker: dinsdag van 10 11 uur. Wethouder Happé: woensdag van 11 - 12 uur. Wethouder Scheltema: vrijdag van 11 - 12 uur. Dinsdag heeft de heer J. F. Rekers uit de Oranjestraat zijn veertigjarig lid maatschap gevierd van het collectan tencollege „Ad majorem Dei gloriam" van de parochie van de kathedrale ba siliek Sint Bavo. De voorzitter heeft de heer Rekers danig in liet zonnetje ge zet en zjjn goede kwaliteiten breed uit gemeten. Tijdens zijn felieitatiespeech benoemde de heer Nes hem tot erelid van he* college, hetgeen door de aan wezigen met applaus werd begroet. Me vrouw Rekers kreeg een prachtig bloemstuk aangeboden. De plebaan, mgr. H. W. Agterof, ver klaarde enigzins beducht te zijn voor de welsprekendheid van de jubilaris. Hij herkende in de heer Rekers de voor beeldige parochiaan, di zijn werk steeds met alle toewijding en in alle rust verricht. De plebaan kon niet an ders dan van harte instemmen met de benoeming van de heer Rekers tot ere lid van het collectantencollege. Namens het college overhandigde de plebaan de jubilaris een fraai gecalligrafeerde oorkonde. De heer Rekers zelf memoreerde, dat hij begonnen was als hulpcollectant en vooral dienst moest doen tijdens de „melkboerenmis". Hij zou zichzelf niet geweest zijn, wanneer hjj zijn toespraak niet besloten had met een aansporing tot 'zijn collega's om trouw hun beurten te vervullen. Hij dankte de aanwezigen voor de hulde die hem ten deel was ge vallen en in het bijzonder voor zijn be noeming tot erelid. Nog lange tijd bleef men daarna in een gezellig sa- menzijn bijeen. Haarlem opent het seizoen met een thuiswedstrijd tegen De Graafschap. De Roodbroeken komen in de volgende opstelling, d: Snijders, a: Oepkes, Kroon, m: Goedhart, Sibrandy, Dinkel- berg, v: Groeneveld, Deegenaar, Ki- lian, de Graaf, Berendregt. De Haarlemse muggenronde 1958 is thans definitief ten einde. Gister avond namelijk zijn de prijzen uit gereikt. De „toer-baas" H. C. van Hulst overhandigde Rob van Straa ten de beker en zijn ploeggenoten Indische Buurt kregen de ploe- genprijs. K' Vervolgens werden de jubilarissen van het afgelopen jaar gehuldigd. Hun namen werden voorgelezen en met ap plaus van de aanwezigen begroet. Ver volgens overhandigde dr. ir. De Goeij de oorkonde voor veertigjarige trouwe dienst aan de heer Jeroen H. Cliteur terwijl hij hem de bijbehorende medail- de op de borst speldde. De beren A H van der Velden en W. A. Cliteur kregen de oorkonde voor 25-jarige trouwe dienst met bijbehorende medaille. Vanavond zuhen de heren N. C. van der Eem en A. Th. M. Schouten worden gehuldigd m verband met hun veertigjarig jubi leum, terwijl de heer W. Biere in ver band met zijn 25-jarig jubileum voor het voetlicht wordt gehaald. Een glas water" is een va.n de stuk ken van de Franse blijspelfabri kant Engine Scribe, de man die wist wat toneel was en die steeds voel de wat het publiek graag wilde zien en graag wilde horen. In 1840 beleefde het in Parijs zijn eerste opvoering en sinds dien is het eigenlijk repertoire blijven houden. Wie het stuk thans ziet, moet toegeven dat het succes niet onbegrij pelijk is. De romantiek is met geen stok uit het theater te verjagen. En wat wil men meer dan een koningin, die ver liefd is op een vaandrig van de lijf wacht; een intrigerende hofkliek rond om een hofdame die alle invloed op de koningin uitoefent en zelf ook een oogje heeft op de jonge vaandrig; een tegen partij van gladde politici, die gebruik makend van de eigenlijke verloofde van de vaandrig, een charmant winkelmeis je, een ommekeer in het politieke leven weten te bereiken. Zodat tenslotte dat gene wat als deugd wordt voorgesteld, beloond wordt, en wat als boosheid wordt gepresenteerd, wordt verdoemd. Scribe heeft zijn stof voor het stuk gezocht in de geschiedenis van konin gin Anne, die van 1702 tot 1714 over Engeland heerste en, zwak als zij was, ernstig onder de invloed stond van lady Churchill, de echtgenote van de hertog De k mingin (Karin Haage. rechts) en de hertogin van Marlborough Diny Sprock). In het midden Henry St. John Bolingbroke (Eric van Ingen). Een scène uit „Een glas water". van Marlborough, die de liberale rege ringspartij aanvoerdde. De historie is voor zover Scribe haar enigszins ge volgd heeft achtergrond van het ver haal, dat in feite gesponnen is rond de verliefdheid van de koningin op de vaandrig, die ook de uitverkorene was van lady Churchill, maar in feite ver loofd was met het winkelmeisje Abi gail. Het is een prachtige intrige, knap uitgewerkt, met oog voor alle theater effecten die ermee te bereiken waren en geschreven in de lichtvoetige speelse bewoordingen van de Franse rococo. Hans Rooduyn vertaalde het stuk, he laas in een af en toe wat al te modem Nederlands. Onder regie van Walter Kous heeft „Puck" dit „glas water" geserveerd als ware het een glas fonkelende Rhö- newijn. Natuurlijk zijn er aanmerkin gen te maken: de speelse rococo-mu- ziekjes der achttiende eeuwse mees ters, werden veel te luid gereprodu ceerd; de souffleur sprak een fors woordje mee; de kleinere rollen waren iets te zwak bezet. Maar als men eer lijk is, moet evenzeer gezegd worden, dat men genoten heeft van een speelse, gracieuze voorstelling, waarin tekst en intrige met een bijna on-Nederlands élan over het voetlicht werden ge bracht. Uitstekend waren de vondsten van de regisseur van de entr'actes in het lichtmedaillon. Het tempo werd goed volgehouden en slechts een enkele maal aan het slot van het uiterst gevaarlijke vierde bedrijf dreigde de opzet te zwaar, te theatraal te worden. Karin Haage, waarschijnlijk ge kweld door een keelaandoening, speel de de rol van queen Anne kinderlijk en speels en Diny Sprock toonde zich als lady Churchill een voortreffelijk actri ce. Het is te hopen, dat we het komende seizoen meer van deze rollen van haar te zien krijgen. Eric van Ingen was de sluwe intrigant Henry St. John, die de politieke ommekeer weet te bewerken. Hij was niet steeds zeker van zijn tekst, maar wist niettemin volledig te over tuigen. Wim van den Heuvel als de kleme, landelijke vaandrig - om - wie - alles - onbewust - draait, hield zijn rol knap vol. Petra Verbeek was het win kelmeisje Abigail, levenslustig en te recht onwennig in het vorstelijk milieu. De overige rollen waren aanzienlijk zwakker bezet, maar de voorstelling als geheel werd er nauwelijks door ge schaad. Jammer genoeg werd m het program ma niet vermeld wie de uitstekende decors ontworpen had. De costuums deden het voortreffelijk, hetgeen men moeilijk kan zeggen van de gebruikte pruiken, vervaardigd van wat al te he dendaags materiaal. Over het geheel genomen dus een uitstekende voorstel- ling, die door het personeel van De Spaarnestad bijzonder op prijs werd gesteld. De directie bood het gezelschap een enorme bloemenmand aan. J. \V. v. d. V. Over de uitvoering van operafrag menten door een gezelschap Ita liaanse zangeressen en zangers, welke woensdagavond in een zo goed als volle zaal van het concertgebouw ge geven werd, kan ik kort zijn. Of het vanwege de zeer hoge temperatuur in de zaal was, of dat de Italianen de ze avond niet op dreef waren, feit is dat er doorgaans niet alleen slecht, maar vooral vals gezongen werd. Maris- sa Morel maakte zich hieraan het meest schuldig. De mezzo-sopraan Maria Mi- netto deed in het begin nogal groot aan, maar spoedig bleek dat ook zij met een operazangeres van allure is. Het meest beviel mij bij de vrouwenstemmen nog de sopraan Dina Soresi, die al thans iets deed met haar heus met zo schitterende stem. De twee tenoren Al fredo Vernetti en Rolanda Massaro bleken het meer van hard dan van mooi zingen te moeten hebben. Hoe het publiek voor zoiets toch in vervoering kan geraken is mij een raadsel. Gelukkig deed de bariton Gmo Or- landini goed werk, zodat we niet de ge hele avond van goede zang verstoken bleven. Eenzelfde compliment geldt de pianist wiens naam ik niet heb kun nen achterhalen. Dit begeleiden is meest- meestal bij de Italianen in goede handen. Drie keer trad het Haarlems Mannen koor „Caecilia" onder leiding van An ton de Beer op, met operakoren van Boieldieu, Mozart, Weber, Verdi en Cou- nod Nog steeds heeft het koor niet het evenwicht in stemmenverhouding be reikt. Wederom was de bariton en bas- kant te sterk tegenover de zwakke te norenvleugel. Emmy van Eden begeleid de op keurige wijze na de pauze het mannenkoor. Verder was het zeer heet in de zaal. 3. L. Een 50-jarige kweker uit Aalsmeer had zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden voor een verkeersongeval dat hij veroorzaakte op het kruispunt AalsmeerderwegMachi- neweg te Aalsmeer, waarbij een 22- jarige motorrijder dermate ernstig ge wond werd dat hij korte tijd later overleed. De manier van rijden was volgens de tenlastelegging van de of ficier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, uiterst roekeloos geweest. Er kwam geen eis, omdat de rechtbank geen afstand wenste te doen van het horen van twee getuigen, die niet ter zitting aanwezig waren. De behandeling werd aangehouden tot 2 oktober. De kweker was met zijn auto komende van de Machineweg gestopt voor de streep op deze weg. Daarna was hij opgereden tot de kruising. Hij ver klaarde de motorrijder niet te hebben zien naderen. Pas op het laatste moment zou hij hem bemerkt hebben maar rem men mocht niet meer baten. Het be vreemdde de rechtbank ten zeerste, omdat de Aalsmeerderweg recht is en men naderend verkeer reeds van verre moet zien aankomen. Bovendien was de snelheid van de auto zo laag hij reed nog in de eerste versnelling dat er gelegenheid te over was om naar alle kanten te kijken. „Waarom hebt u de auto na de aanrijding zover weg gezet?" was de vraag van een der rechters. „Om het overige verkeer vrije doorgang te verlenen". „Maar beseft u dan niet, dat de stand van de auto van zeer groot belang was?" Op een vraag of verdachte zich schuldig voelde aan het ongeval, antwoordde deze: „Nee". Voor de Haarlemse politierechter had zich gistermorgen de 26-jarige A. W. te verantwoorden, omdat hij enige tjjd geleden een ruit had ingeslagen hij een schoenenwinkel in Haarlem en zijn arm door het gat had gestoken, kenne- l'jk met de bedoeling uit een etalage een paar schoenen te ontvreemden. De ze mening waren tenminste de politie- mannen toegedaan, toen zij met een auto juist naderden, op het moment, dat VV. met zijn werk bezig was. Uit de verschillende verhoren bleek, dat verdachte geen beroep had en zwer vende was. Wel gaf hij af en toe een worsteldemonstratie en verdiende hij daarmee enig geld. W. verklaarde zeshonderd kilometer te hebben gelo pen, als gevolg waarvan zijn schoenen dermate versleten waren, dat hij nieu we nodig had. Voor de politierechter pakte de zaak zich echter anders uit. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte poging tot diefstal en vernieling bewe zen en eiste een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. Sprey, echter, meende, dat de offi cier „de plank missloeg", want uit een onderhoud, dat mr. Sprey met verdach te had gehad, was gebleken, dat deze niet de bedoeling had gehad schoenen te stelen. ,,Ik gooide de ruit in, om in het po litiebureau te komen: dan had ik ten minste onderdak", had de verdachte gezegd. „U had toch zo naar het politiebureau kunnen lopen, dan had de schoenenwin kelier geen schade gekregen", was van zelfsprekend de vraag. „Jawel, maar dan wordt één gulden per nacht gerekend", luidde het ant woord. Toen de politierechter, mr. J. G. Pe tersen de straflijst van verdachte inzag en daarop onder andere flinke straffen zag staan wegens een roofoverval in Zaandam en joy-riding in Maastricht, was het voor hem duidelijk, dat er sprake was van een poging tot inbraak. Verdachte zei daarop: ..Als het mijn bedoeling was geweest een diefstal te plegen, had ik beter een bankgebouw binnen kunnen stappen en het niet kun nen proberen bij een schoenenwinkel." Mr. Sprey trachtte het bewijs, waarop de officier zijn eis baseerde, de grond te ontnemen, maar hij vermocht de po litierechter niet te overtuigen. Vier maanden gevangenisstraf. waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, luidde het vonnis. Dinsdagavond werd een begin ge maakt met 't nieuwe cursusjaar van de Gewestelijke Sociale school te Haarlem, waarvan de lessen iedere dinsdag- en donderdagavond in het gebouw Sint Ba vo worden gegeven. In totaal zjjn er 16 cursisten. Voorzitter Rooijers sprak op de openingsavond de wens uit, dat iedereen datgene moge bereiken waar voor hij de school bezocht. Pater dr. Alfred uit Den Haag getuigde van zjjn tevredenheid over het aantal cursisten. Naast de diensten die de K.A.B. reeds aan de leden gaf, meende spreker, dat deze dienst, uitgedrukt in de sociale school, de belangrijkste is. omdat men zich kan ontwikkelen en daardoor mee kan praten over de problemen, welke de cursisten ontmoeten in hun dagelijk se arbeid. Drs. Jansma besprak de praktische kant van de school, vertelde wat ver wacht werd van de aanwezigen, drukte allen op het hart geen lessen te ver zuimen, en benadrukte de onderlinge verstandhouding. Ten slotte sprak de heer Teeuwen namens de afdeling de wens uit, dat alle cursisten die nu be gonnen zijn, ook het einde zoude berei ken. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen een achttienjarige leerling-mo de-ontwerper uit Amsterdam veroor deeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. De jongeman, die van rijkswe ge werd opgevoed in een inrichting te Amersfoort, benutte zijn Pinksterverlof om inbraken te plegen in een kleding winkel aan de Breestraat te Beverwijk en aan de Weesperstraat te Amster dam. Hij deed dat samen met een 24- jarige koopman, eveneens uit de hoofd stad afkomstig. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen de leerling-mode-ontwerper een jaar en negen maanden jeugdgevangenisstraf. De koopman hoorde een jaar en drie maan den tegen zich eisen. Hij werd van morgen veroordeeld conform de eis van de officier van iustitio. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie. Anoniem ingezon* den brieven worden terzijde gelegd De heer Snoijink is niet de enige, die met stijgende wrevel de kritiek op de tentoongestelde werken en in zekere zin ook op de persoon Van Meegeren heeft gelezen. De redaktionele toe voeging mag dan een verdediging zijn van de eerlijkheid van de criticus, maar is allerminst een bewijs van diens ob jectiviteit en kunde. De kritiek van de heer L.T. bevat verschillende goedkope geestigheden, vooral de laatste zinsnede over „de huisvader, die liever schildert dan po kert" is, op zijn zachtst gesproken, een verstandig kriticus onwaardig. Zijn be schouwing dringt in alle geval de lezer de indruk op van iemand, die nog steeds niet kan verkroppen hoe Van Meegeren indertijd achtenswaardige kunsthistorici en critici om de tuin heeft geleid. Nu weten wij, dat Van Meegeren een soort „originele vervalser" is geweest, maar wat schreef uw criticus toen „De Maaltijd te Emmaus" ontdekt werd? Het is mij helaas nie'; bekend, maar in „De Nederlandse schilderkunst van v. Eyck tot v. Gogh" van dr. Knuttel Wzn. wordt dit pas ontdekte schilderij twee pagina's in alle toonaarden bezongen. En dit schilderij, zonder anato mische fouten, was toch beslist geen kopie, maar een nieuw geschapen werk, zij het ingeleefd en getoetst aan de stijl van een ander. Maar nu, na de ont maskering van Van Meegeren, moet de man nu totaal verguisd worden? Wat moeten wij, leken, van dit alles toch denken! Op welke criticus moeten wij bouwen? De een bezingt de laatst be kroonde Maris-prijs als een doorwrocht meesterwerk, de ander noemt het een brutaal stel zinloze tekens. Wat is tegen woordig vakbekwaamheid, wat zijn tekenfouten, wat zijn disproporties, ge achte heer L. T.? Arme hedendaagse kunstcriticus. Haarlem P. STALS (Zoals wij reeds opmerkten mist het iedere zin, een discussie te openen en te prolongeren over zaken waarin al dan niet geschoolde persoonlijke visie en smaak tenslotte het laatste woord spreken. Wij volstaan daarom met het afwijkende geluid van lezers te doen horen zonder meer. Ter vermijding vcm kennelijk dreigende misverstanden zy echter het volgende opgemerkt. 1. De objectiviteit en kunde" van onze re censent behoeft niet slechts bewezen te worden uit diens kritiek op de ex positie van werk van Van Meegeren; voor deze objectiviteit en kunde ligt bewijsmateriaal voor handen uit een reeks van jaren. 2. De kwestie der „Em maüsgangers" is niet direct aan de orde en niet aan de orde gesteld. Onze recen sent had te beoordelen wat hem in de expositie-zaal onder ogen kwam. Wil men niettemin niet aan de „Emmaüs gangers" voorbij, dan moet men op merken, dat men de kracht van een schilder niet kan beoordelen daar waar hij een groot meester irriteert, maar daar waar hij probeert zichzelf te zijn. 3. De geachte inzender klaagt over het onderling afwijkende, vaak tegenspraak bevattende, oordeel van critici. Voor wat het oordeel over de onderhavige expositie van Van Meegeren betreft kunnen wij hem tamelijk geruststellen. In één dagblad lazen wij: „Hoe weinig talent Van Meegeren had, wordt ons weer over-duidelijk getoond in deze kleine expositie Maar niet ge brek aan talent is het ergste, doch wil de wijze, waarop dat weinige talent misbruikt' werd. Het vreselijke is de bijsmaak van kitsch, die alles aankleeft en de blinde eerzucht, die Van Meege ren de meest uiteenlopende onderwer pen deed aansnijden, die verre boven zijn krachten lagen". En in een ander dagblad vonden wij het volgende oor deel: „Een schilder, die geen schilder maar een verver was, een tekenaar vol schijnbare kundemaar wiens onver mogen door alle kieren open en bloot ligt, een melodramaticus zo walglijk sentimenteel en mislukt diepzinnig, dat zijn „ontroering" ons janken doet als een hond die een draaiorgel hoort." Red.). Advertentie (Niet officiële Koersen) 3% Nea 1953 3H Ned 1953 314 Ned. 1956 SVt Ned. 1948 3V5 Ned. 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 1 3-314 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Inschr. GrtbK 1948 3% B-N.G Won.bouw 6 Ned Hande! Mil cert AJK.G Van BerlteJ's Patent CaJve-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabe) Philips Kan Petroleum „Amsterdam" Rubber Holt Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. MIJ Ned. 6cheenv Unie K-UM H.V.A. Oei) M1J cert. A dam 214 '56 1 A dam '56 A datn til Hentespaarbr vorig opening Blot 4/9 93H 92tf 82% 8714 8714 8814 8814 91H 81« 84(4 84* 8914 109'4 17114* mem 20114 202 19114 314 188 «MM 330 39114 393 275 MM 32214 324 166.20 165.40 6714 67^4 13814 139 139% 143 12814 127tf 100.40 10414 121.60 119.00 8414 94 MM. 94 MM. 11214 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric General Motors Kennecott Copper KJ-J4 Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Hallway Tidewater US. Steel 2/9 5214 46S» 5214 63R 4314 93',i 2614 3914e 3514 58 4414 84Ü 52% 47% 2514 75». 3/9 5U4e 46% 5214 64 44 9314 2614 3914 36 58 4314 8314 5214 4744 25% 7514 Stemnlng: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5