Eén kwartier wethouder GROTE LANDEN bouwen eentrales voor kernenergie Atoomschepen in de vaart Het spookpaard Gekozene vreest „moeilijk heden" f20.000 Russen tegen vreedzame atoom-explosies Fineren in bochten?... tin SNELFIX Ceta-Bever Prins Bernhard inspecteert „Skate" en Spahis Geschenk van Dobbelman voor Schweitzer Modern kantoorgebouw van Tornado Vijf 45 miljoen extra voor aanvullende werkgelegenheid Elektriciteit uit water? Verduistering van Conferentie in Genève Op agent ingereden maanden gevangenis Dr. P. H. A. Cools hoogleraar te Nijmegen In Den Haag Bouwkeet afgebrand Anderhalf jaar geëist Verkeersonderricht op de kweekscholen Atoomcentrale voor stadsverwarming Dr. J. H. Ferrier onderscheiden DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 h L ~~ÏZ ïïTZ ;n - kl. ►nd. 19, »ay, ag- DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT ZONDER PERSEN OF KLEMMEN! door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS •N'F>egi £mdhovér» Maasbracm DUITSL. lasfrjcbf Elf- hok mo- Te em- >are 'iets Van De hall in Twe 5. 500 5 - i de 448. RIS tieu em. )OT raaf >rij- Dar- aco, /es- en en), rap- >ek) toek oop, Irit- UR. 7. ter- ele- R1V - 1 van kan .Te ort. ►RD ele- eer gen aar en- ca- k-gé, Ise- E nds oor in- ken ad- jee. Inl. rer- iten laie uw >rgt 'aul oor [at naf en- lar- aan 180. en >nt- svr. «20 (Van onze .speciale verslaggever) Ter gelegenheid van het 225-jarig be staan van de Kon. Dobbelman N.V. te Nijmegen heeft de directie besloten, een herdenkingsge schenk aan te bieden aan dr. Albert Schweitzer, de beroemde lepra-bestrij der in Lambarene (Frans Equatoriaal Afrika). Het geschenk omvat een grote zending toiletzeep, huishoudzeep, was middelen en tandpasta, waarmee het ziekenhuis van dr. Schweitzer (bijna zeshonderd patiënten en verplegend personeel) een jaar lang in de behoef ten op dit terrein kan voorzien. Dr. Schweitzer heeft het geschenk in prin cipe reeds aanvaard. Tjjdens een woensdag gehouden pers conferentie heeft de president-directeur van de Castella-Fabrieken, mr. R. A. H. M. Dobbelmann, medegedeeld, dat men besloten heeft, geen gedenkboek uit te geven en geen grote receptie te houden, maar met bovengenoemd ge schenk een bijdrage te leveren aan het werk van dr. Schweitzer en deze grote pionier te huldigen, die zijn leven in dienst gesteld heeft van de lepralijders. Omdat de fabriek reeds jarenlang haar artikelen naar tropische landen expor teert is men in staat, het ziekenhuis van 'de geschikte wasmiddelen e.d. te voorzien. Ook aan het Nederlandse volk zal een herdenkingsgeschenk worden aan geboden in de vorm van een in okto ber, waarschijnlijk te Nijmegen te hou den hygiënedag, waarop onder aus piciën van het 225-jarige bedrfjf een aantal prominente figuren op het ter rein van de hygiëne zal spreken. De herdenking in het bedrijf op zater dag 13 september a.s. wordt beperkt tot een herdenkingsbijeenkomst, voorafge gaan door een H. Mis in de St.-Jozefs- kerk te Nijmegen en gevolgd door een feestavond voor het personeel in De Vereenlging. Tijdens de herdenkingsbij eenkomst zal namens het personeel een geschenk worden aangeboden en zal minister Zijlstra zijn reeds aangekon digde rede houden over „de middel grote onderneming in economisch per- tnectief" De president-commissaris, p?of mr. C. P. M. Romme, zal een dankwoord spreken. Voor het personeel zullen is avonds de Zuid-Nederlandse Opera en het Limburgs Symfonie-orkest de Operette „Das Land des Lachelns van Franz Lehar opvoeren. Prins Bernhard heeft gisteren bij de opening van het internationaal concours hippique in Rotterdam, gekleed in de uniform der blauwe huzaren, op de Cool- singel het zevende eskadron der Algerijnse Spahi's geïnspecteerd. De Prins uias per helikopter uit Den Helder gearriveerd, waar hij gekleed in de uniform van inspecteur-generaal der Koninklijke Marine een bezoek had gebracht aan de Amerikaanse atoom-duikboot „Skate". Men ziet de Prins hier met kapitein Calvert in de commando-toren van de onderzeeër. Europa. Aangezien thans acht lan den de Europese conventie voor de rechten van de mens hebben aanvaard *- IJsland en Oostenrijk maakten het achttal vol kan thans het Europese £°f voor de rechten van de mens worden ben, °emd. De gemeente Doornspijk op de Velu- we kan er prat op gaan een wethou der gehad te hebben, die slechts één kwartier in functie is geweest. Dit is de heer A. H. Kroeze (A.R.), die zeven stemmen van de dertien kreeg. Zijn mede-kandidaat, de aftredende wethou der H. van de Weg, eveneens van de A.R.-fractie, verkreeg de overige zes stemmen. De andere aftredende wet houder, de heer r van den Bosch (C.H.) werd met zeven stemmen be noemd. De beide wethouders werden door de voorzitter, burgemeester U. de Vries De Maastrichtse rechtbank heeft ^9erisdag een 41-jarige kelner uit Maas zicht wegens bedreiging met zwaar li chamelijk letsel veroordeeld tot vijf maanden en negen dagen 'hechtenis, "•'aarvan twee maanden voorwaardelijk, h toezicht van het consultatiebureau ..°°r alcoholisten. De officier van justi- 116 Kir. A. W. Rosingh, had op 21 augus- terzake tien maanden, waarvan drie ."handen voorwaardelijk geëist, omdat „yfdachte in de vroege ochtenduren van „p Riei, na cafébezoek over de Belgi- tri t grens °P de Tongerseweg te Maas- et, een door surveillerende agenten ®5|even stopteken had genegeerd en in» z«n scooter recht op een agent was ^'gereden, zo gevaarlijk dreigend, dat y: Politieman opzij moest springen. r rdachte, die een uur later werd gear- bii !erd nadat de politie de scooter oo» v ingezette achtervolging uit het afs had verloren, heeft van het begin te ,.eds ontkend, zich aan het gewraak- teR te hebben schuldig gemaakt. De N.V. Tornado gaat in Dordrecht op het terrein „Simpang" aan het Stationsplein een modern kantoor gebouw bouwen. Architect is de heer Maaskant. Het is een gedurfd, zeer modern project, dat op de begane grond slechts een hal heeft, waarboven massaal uitgebouwd, een viif verdiepingen hoog gebouw verrijst. Voorts zal Tornado in Dor drecht een nieuwe verzinkerij bou- wen ten behoeve van haar dochter- °^aerneming de N.V. Tozindo. Deze verzinkerij zal worden gebouwd op van de gemeente gekochte terrein aan de Staart. Het bestuur van de Sint Radboudstich- ting heeft dr. R. H. A. Cools te 's-Gra- venhage benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de r.k. universiteit voor het geven van onderwijs in de sociale aardrijks kunde. geïnstalleerd, waarna de notulen van de vorige vergadering werden voorge lezen. Dit nam ongeveer een kwartier in beslag, waarna de pas gekozen wet houder Kroeze het woord vroeg. Hij verklaarde de indruk te hebben geen vruchtbaar werk als wethouder te kunnen verrichten. Voorts vreesde de heer Kroeze grote moeilijkheden en om die te voorkomen verzocht hij de raad zijn benoeming ongedaan te maken. Tenslotte verzocht hij de raad een ander lid van de A.R.-fractie te benoemen. De voorzitter wees erop, dat de heer Kroeze deze voorwaarde aan zijn aftreden niet kon verbinden, daar het hier een vrije stemming betrof. Op verzoek van een der leden werd de vergadering hierna geschorst om de fracties in de gelegenheid te stellen overleg te plegen. Na een half uur was men hiermede klaar en werd de vergadering heropend, waarna de ge meenteraad stemde over de vacature van wethouder Kroeze. De oud-wethou der H. van de Weg (A.R.) verkreeg bij deze nieuwe stemming zeven stem men terwijl vier stemmen op een ander lid van de A.R.-fractie en twee stem men blanco werden uitgebracht. Daar op verwisselden de heren Kroeze en van de Weg weer van plaats. (Van onze Haagse redactie) De uitgaven voor de aanvullende werkgelegenheid, waarvoor in de begro ting van dit jaar 45 miljoen gulden was uitgetrokken, dient te worden ver hoogd met 42,5 miljoen gulden. Minis ter Suurhoff heeft dit bedrag in een aanvullende begroting bij de Tweede Kamer aangevraagd. Hij zegt dat bij de huidige gemiddelde werkloosheid van 110.000 arbeiders op de aanvullende werken ongeveer 22.000 man kunnen wor den te werk gesteld. Gerekend was op een gemiddelde van 10.000 man. De extra aanvrage van de regering staat buiten de 140-150 miljoen gulden, die de Kamer reeds in februari had toe gestaan als aanvullend programma ter bestrijding van de werkloosheid. Dit programma, opgesteld naar aanleiding van de interpellatie Biewenga (A.R.), is immers in het bijzonder bestemd om in een aantal met name genoem de gebieden voornamelijk in het Noorden van het land de ontoelaat bare werkloosheid te bestrijden. Minister Suurhoff vraagt verder nog een kleine verhoging van het bedrag dat is toegestaan voor vervoerskosten voor arbeiders op aanvullende werken en een verhoging voor de voorberei ding van nieuwe werken. Bij het in aanbouw zijnde Rode Kruis- ziekenhuis in Den Haag is woensdag avond een grote houten keet, waarin de werkplaats en het magazijn waren ondergebracht, afgebrand. Daarbij ont plofte een acetyleencilinder, die honderd meter van de brand verwijderd terecht kwam. De brandweer, die het vuur met vijf stralen bestreed, kon de ont ploffing van een zuurstofcilinder voorko men. Deze werd zo lang bespoten tot hij enigszins was afgekoeld en daarna in een sloot geworpen. Het gezin van een kantooremployé van de aannemings maatschappij, dat in een keet naast het brandende houten gebouw woonde, sleepte alle huisraad naar buiten tot op een veilige afstand omdat er aanvanke lijk door de flinke wind gevaar voor overslaan van het vuur bestond. De brandweer, uitgerukt met een ge reedschapswagen, drie autospuiten en een commandowagen, kon de uitslaan de brand spoedig blussen. De schade be loopt naar schatting tien tot vijftien duizend gulden. De aannemingsmaat schappij is verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Advertentie BELGIE O Plannen voor walerknichi-cenirales, welke in sl-udie genomen z'fr Van de energiebronnen die de wereld kent is die van de waterkracht wel de goedkoopste. De landen die over déze mogelijkheid de beschikking hebben be hoeven minder problemen t)oor hun energievoorziening op te lossen dan de andere landen die niet over dergelijke mogelijkheden beschikken. Ons land. is door de natuur minder rijk gezegend met mogelijkheden voor waterkrachtcen trales. Toch bestaan er plannen voor de bouw van waterkrachtcentrales in Lim burg. Reeds eerder waren er stemmen opgegaan, waterkrachtcentrales in de Maas en het Julianakanaal te bouwen Sinds 1953 is er een regeringscommissie aan het werk die de plannen in studie heeft, plannen waarover in de loop van dit jaar vermoedelijk wal meer zal be kend worden. Op het kaartje geven wij een overzicht van de plannen welke in studie zijn. De hoeveelheid energie die de drie centrales zouden kunnen produ ceren wordt geschat op 120-150 kwh per jaar, de kolenbesparing die deze centra les zouden geven kan worden berekend op ongeveer 50.000 ton per jaar. Gede puteerde Staten van Limburg hebben bevestigd dat de elektrische energie van waterkrachtcentrales goedkoper is dan de energie die op „normale" wijze wordt verkregen. Het schijnt dus wel zin te hebben om waterkrachtcentrales in Limburg te bouwen. "You're charming, my dear" said the host: "You're the belle of the ball - you're the most. And as well, I'll be bound That you know your way round. Your Mink shows you're smarter than most. Voor de Maastrichtse rechtbank heeft de officier van justitie mr. A. Rosingh woensdag tegen een 46-jarige districts-secretaris van de nationale or ganisatie voor beroepsgoederenvervoer wegtransport, een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist wegens verduis teringen in dienstbetrekking van in to taal 20.100. In zeven ten laste gelegde gevallen had de districts-secretaris tel kens enkele duizenden guldens ontvan- §en van beroepsvervoerders, die deze edragen aan de secretaris toever trouwden ter uitbetaling aan N.O.B-le den, die de bepaalde vrachten hadden overgenomen. De verdachte erkende het ontvangen en het niet afdragen van de ze gelden. Hij kon geen verklaring ge ven omtrent de uiteindelijke be stemming van het verduisterde geld. Reeds in 1955 was aan de districts secretaris van de N.O.B. het ontvangen van overdrachtstonnage gelden verbo den. Bovendien werd aan verdachte nog verduistering ten laste gelegd van een door de N.O.B. gefinancierde auto, die verdachte had ingeruild voor een gro tere wagen. De verdediger mr. J. Kerckhofs te Maastricht bepleitte op grond van psychiatrische rapporten voor verdachte, die herhaaldelijk zwaar overspannen is geweest een kortere vrij heidsstraf eventueel met toezicht. Uit spraak 17 september. Ook op de kweekscholen zal, in ver band met het feit dat deze tak van onderwijs op de lagere scholen verplicht wordt gesteld, het verkeersonderwijs aan de verplichte leerstof worden toege voegd. De minister van O. K. en W. heeft er in een brief aan de directeuren van de rijks-, gemeentelijke en bijzon dere kweekscholen op aangedrongen, dit verkeersonderwijs zo spoedig mogelijk te realiseren. De lessen zullen worden gegeven door kweekschool-leraren, die een opleiding, uitgaande van het Ver bond voor Veilig Verkeer, hebben ge volgd. In bepaalde gevallen zullen ook politiefunctionarissen het onderricht kunnen geven. In de tweede helft van 1960 zullen in Amerika vijf kernenergiecentrales van drie verschillende typen elektrici teit voor industrieel gebruik produce ren. Tezamen zullen zij een vermogen hebben van 700.000 kilowatt. Een cen trale werkt al en de vier andere, vrij wel uitsluitend door particuliere onder nemingen in aanbouw, zullen binnen twee jaar in bedrijf worden gesteld. Dit is donderdag meegedeeld op de atoomconferentie in Genève. Van Engelse zjjde werd verklaard, dat in Groot-Brittannië thans vier kern- énergiecentrales in aanbouw zijn, van hetzelfde type als de reeds in werking zijnde centrale te Calderhall. In de Sovjet-Ume, zo bleek op de zitting van donderdag, werkt een kern energiecentrale reeds enige jaren zonder moeilijkheden te geven, zodat thans is besloten in de nabijheid van Leningrad een tweede van hetzelfde type, doch iets verbeterd, te bouwen met een vermogen van 400.000 kilo watt. Voorts is In de Sovjet-Unie een aantal centrales in aanbouw van een ander type. Er bestaan ook plannen voor de bouw van een grote kernenergiecentrale in zuid-Italië, die gefinancierd zal worden door de Wereldbank en de Italiaanse regering gezamenlijk. Van Amerikaanse zijde is verklaard dat de Verenigde Staten zich niet haas- Advertentie ten met de bouw van kernenergiecen trales. De behoefte aan energie verdubbelt elke zeven a tien jaar. Dit betekent dat zij over een kwart eeuw ongeveer viermaal zo groot zal zijn als nu. Dat brengt mee, dat dan ook viermaal zo veel klassieke brandstoffen zouden moe ten worden gedolven en vervoerd als nu. De produktie- en transportproble men die dit meebrengt, zullen de Ver enigde Staten noodzaken een beroep te doen op de kernenergie. Omdat er geen onmiddellijke nood zaak hiertoe is, hebben de Verenigde Staten de gelegenheid, een aantal kern energiecentrales te bouwen van verschil, lende typen, opdat uitgemaakt kan wor den, welk type te zijner tijd technisch en economisch het geschiktst zal zijn. Atoomschepen De Amerikanen verwachten, dat het eerste koopvaardijschip varend op atoomenergie begin 1960 in de vaart zal kunnen worden gebracht en Jat het 300.000 mijl zal kunnen varen op één lading kernbrandstof. De snelheid van het schip, de „N.S. Savannah", dat thans in aanbouw is, zal iets meer dan 20 knopen per uur bedragen. De levens duur van de eerste reactorlading van dit schip zal ongeveer drie jaar zijn. Dit heeft de directeur van de Ame rikaanse maatschappij „General Nu clear engineering corporation", W. H. Zinn, verklaard op de tweede atoom conferentie in Geneve. Ook van Franse en Japanse zijde wer den mededelingen gedaan over onder zoekingen naar het gebruik van kern energie voor de voortstuwing van com merciële schepen. De Japanners ver klaarden, dat de vooruitzichten voor de exploitatie van tankers met kernaandrij ving op het ogenblik economisch nog niet aantrekkelijk zijn en dat daarom vooral gezocht wordt naar een metho de om de bouwkosten te verlagen. De Sovjet-Unie heeft op de atoom- 13) Maar dan denkt hij weer aan dat onverklaarbare uitblijven van die sinistere schaduw op de wand van Claire Hangst's kamer, toen de bliksem deze wand voor de tweede maal belichtte. En hoofdinspecteur van de. recherche Pieter_ Auguste Perquin bepaalt er zich toe op te staan, zijn vertering te betalen aan de kastelein, die op zijn roepen tevoorschijn schiet als een schichtig konijn uit zijn hol en de herberg uit te slenteren. In de pastorietuin heeft de pastoor de lezing van zijn brevier beëindigd en bekijkt ernstig zijn late ro zen. Perquins groet wordt vriendelijk, maar ongeïn teresseerd beantwoord. Tja, denkt deze, ik kan toch moeilijk op hem afstappen en vragen: Eerwaarde, gelooft u in het De- staan van spookpaarden. Maar dan schiet hem ge lukkig te binnen, dat de kerk hier een van de weinig overgebleven Romaanse is en voor lieden, die belang stellen in architectuur, zeer de moeite waard. En er zijn tijden waarin de belangstelling, die hoofdinspec teur Pieter Auguste Perquin voor architectuur Koes tert, bepaald overweldigend is. Hij blijft dus staan en staart naar het grijze bouwwerk met de dwepende blik van een bedeesd vereerder. Als Zijn Eerwaarde nu maar merkt, dat hier iemand staat aan wie de schoonheden van zijn kerk wel besteed zouden zjjn, iemand, die brandt van verlangen om die schoonhe den te bewonderen. En Zijn Eerwaarde merkt het. Want die kerk is zijn troetelkind. Met eindeloos geduld en onder ontzegging van veel wat het leven veraangenaamt, heeft hij langza merhand het interieur weer gerestaureerd. Voortdu rend vechtend tegen het taai verzet van de kerk meester, die „diejen ouwen rommel moar schuw lil lik vonden," heeft hij de afschuwelijke pleisterpop pen, dat de hemel beledigend massafabricaat, zoals hq zijn beelden betitelt, door zijn brave voorgangers aangeschaft in de magazijnen, waar men deze con- terieitsels in serie verkoopt, vervangen door andere, dle voortbrengsels zijn uit eeuwen, toen de mens zich in minder techniek, maar in meer kunstgevoel en devotie verheugde. De kerkmeesters hebben de romig witte, de suikerroze en babyblauwe afbeeld- j gaan> maar ze hebben er zich bij neerge legd. Want de gerestaureerde kerk trekt vreemde lingen, een pater Dominicaan heeft er een dik boek over geschreven en er is hun van bisschoppelijke zjjde laf toegezwaaid. Hun en niet mijnheer pastoor en zoiets streelt toch iemands gevoel van eigenwaarde. Dat die lof hun en hun alleen werd toegezwaaid op dringend verzoek van mijnheer pastoor en na glim lachend overleg met de bisschoppelijke secretaris, is iets, dat de heren kerkmeesters niet weten en vol gens deze beide heren ook niet behoeven te weten. Het ligt dan ook in het natuurlijk schema der dingen, dat Pieter Auguste Perquin al gauw voetstap pen achter zich hoort en een stem, die hoopvol vraagt: „U interesseert zich voor oude kerken, mijn heer?" „Er vo.r interesseren? Oude gebouwen zijn mijn hobby, ooral kerken. En een kerk als de uwe, zui ver Romaans, hoe vaak kom je zo iets nog tegen, Eerwaarde? Doodjammer, dat het interieur meestal zo'n desillusie is. Als de beeldenstorm en de revolu tie daar al het moois niet hebben opgeruimd, is er al tijd wel een pastoor geweest, die aan het moderni seren is geslagen. Of kerkmeesters, die ontdekten, dat je voor een van die oude beelden met nog maar hier en daar een lik verf, wel tien van die mooie nieuwe kon kopen, alles blauw en roze en stijf van het verguldsel. En bovendien het lekke dak van de boerderij, die Jansen van de kerk in pacht heeft, nog laten repareren ook. U behoeft me niets te ver tellen, Eerwaarde. Daarom hou ik me met mijn be wondering het liefst maar aan de buitenkant." „Ja, ja, zo is het hier ook geweest. Geweést, ziet u. Toen ik hier twaalf jaar geleden kwamNiet om te geloven! En nu, kijkt u eens." Mijnheer pastoor heeft zijn willig slachtoffer bij de arm genomen en hem handig naar binnen ge loodst. „En?" vraagt hij. Perquin behoeft werkelijk geen enthousiasme te huichelen. De kerk van Weemeroyen is een juweel in haar soort. Hij is genoeg op de hoogte om te kun nen begrijpen hoeveel werk, zorg en geld hier be- steed zijn. „Ja, het geld was het ergste," zegt de pastoor. „Tijd, och tijd heb je in zo'n kleine parochie als Weemeroyen altijd wel. Soms zelfs een beetje te veel. liet is goed, wanneer je geen studeerkamer mens bent, om dan een liefhebberij te hebben. Maar het geld en de harde koppen van de kerkmeesters!" Hij lacht. „Ziet u, een gelukje als met het doop vont, zoiets overkomt je maar zelden." „Het is het originele vont, nietwaar?" „Ja. En weet u waar ik het opgeduikeld heb? Op een boerenerf, een paar dorpen hier vandaan. Ze gebruikten het als drinkbak voor de paarden! Wer kelijk, mijnheer ik wist niet, wat ik zag! Maar het had ook zijn goede kant, want nu kreeg ik het los voor de prijs van een nieuwe drinkbak, terwijl an dersIk moet er niet aan denken, wat ik er bij een antiquair voor zou hebben moeten neertellen." Uit zijn woorden rijst langzamerhand voor Per quin een volledig beeld van deze man. Een nauwge zet vervuiler van zijn plichten, vol meeleven in het wel en wee van zijn parochianen, maar zonder intel lectuele contacten in zijn omgeving. Een eenzaam leven met als enig lichtpunt het langzaam, met lief devol geduld restaureren van de oude kerk. En ten koste van welke offers! Want één ding begrijpt Per quin uit 's pastoors woorden wel, aan wat bestemd is voor wie hulp nodig hebben, mag niet worden ge raakt, alleen dat deel van het kleine inkomen, dat zou moeten dienen voor kleine persoonlijke luxes, een goede sigaar, een extra kop koffie, een boek, mag aan het uitleven van deze hartstocht worden besteed. Wordt vervolgd. conferentie te Genève gegevens ge publiceerd over de IJsbreker „Lenin", die wordt aangedreven door kern energie. De „Lenin" vaart op drie reactors, die het schip in staat stellen zich met een snelheid van twee kno pen per uur een weg te banen door ijsvelden van twee meter dikte. In ijsvrij water haalt het schip een snelheid van achttien knopen per uur. De „Lenin" heeft een waters verplaatsing van 16.000 ton en de vier hoofd turbines, door de reactors aan gedreven, hebben samen een vermo gen van 44.000 pk. Het schip kan lan ger dan een jaar varen zonder nieu we brandstof in te nemen. De warmte, die de reactors produ ceren, wordt opgenomen door water on der hoge druk, dat in een gesloten circuit om de reactors heenstroomt. Het water geeft deze warmte weer af aan ander water, dat in stoom wordt om gezet. Met de stoom worden de turbi nes aangedreven. In geval van nood kan het water in het gesloten circuit, dat radioactief kan worden, in afge schermde tanks worden gepompt. De tanks met radio-actief water kunnen dan zonder gevaar in zee worden geworpen. De Sovjet-Unie verwacht van deze ijsbreker veel voor de ontwikkeling van haar noordelijke gebieden. Vreedzame explosies Zoals wij reeds hebben bericht heb ben twee Amerikaanse geleerden ge pleit voor het gebruik van de water stofbom bjj de uitvoering van grote projecten zoals de aanleg van havens. Het graafwerk zou op deze manier veertig maal goedkoper zijn dan vol gens de gewone methode. Deze Amerikaanse verklaring lokte direct een reactie uit van de Rus prof. Emelyanof, die zich uitsprak voor een verbod van alle kernexplosies. Hij kon het nut van het gebruik van de water stofbom voor vreedzame doeleinden niet inzien, daar er z.i. steeds een grote hoeveelheid radioactiviteit vrijkomt. „Persoonlijk ben ik van oordeel dat kernexplosies, voor welk doel dan ook, geen praktische doeleinden doch alleen politieke doeleinden dienen", aldus prof. Emelyanof. Dit was de eerste politieke botsing tussen de Sovjet-Unie en de V.S. op de atoomconferentie. Dr. Johnson van de V.S. maakte woensdagavond bekend dat de univer siteit van Californië het gebruik van de H-bom voor het bereiken van olie- lagen onderzoekt. Een bom met een kracht van een miljoen ton zou vijftig miljoen ton materiaal verplaatsen en 25 miljoen vaten (barrels) olie opleve ren. Volgende zomer zou op dit gebied een proefexplosie van een atoombom teweeg worden gebracht. De Amerikaanse geleerde dr. Bell deelde mee, dat de V.S. verwachten misschien over twee Jaar een zichzelf gaande houdende thermonuclaire re actie teweeg te brengen. Alle hoop op het gebruik van de waterstofbom is ge baseerd op het vermogen, een derge lijke reactie tot stand te brengen. Stadsverwarming Van Zweedse zijde is bekendgemaakt dat men te Vasteras, een plaats van 70.000 inwoners op 120 km van Stock holm, een atoomcentrale gaat bouwen voor de verwarming van de stad. Deze centrale, „Adam" geheten, zal de eer ste in haar soort zijn en in 1961 gaan werken. De installatie krijgt een ver mogen van 75 megawatt en zij zal 5.000 tot 6.000 uur per jaar werken. Woensdagmiddag heeft de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, op zijn departement het ridderkruis der orde van de Nederlandse Leeuw uitge reikt aan dr. J. H. E. Ferrier gewe zen minister-president en minister van algeme zaken en binnenlandse zaken van Suriname. Met mevrouw Ferrier waren bij de plechtigheid mede aan wezig degevolmachtigd minister van Suriname, dr. R. H. Pos en de gecom mitteerde van Surinaamse zaken, mr. H. L. de Vries.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7