De najaarsbeurs biedt een rijke sortering aan gereedschap en materiaal Vakwerk wordt te duur behoefte aan creatieve ontspanning en de Huizense zenderpark onder de hamer stijgt SPEUREN DOOR BEKLOPPEN t l Meevaller van IV2 ton 35 mille een flinke opbrengst Kinderkopjes Laatste schip met repatrianten De Gewone Man gaat heen i Winnaar prijsvraag behoeft geen belasting te betalen ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 Examens Aan de klank van het kloppen hoort de medicus wat hij weten wil Ontdekking van een Oostenrijkse arts ale* „Doe het zelf") is in opmars Doe het zelf, mevrouw, zegt een explicateur tegen een bezoekster, die belangstelling heeft voor verf, welke over oud behang kan wor den aangebracht. Het lijkt er op, dat mevrouw er wel slag van heeft, met de verfroller om te gaan. (Van onze Utrechtse redacteur) Naar schatting is verleden jaar voor ruim honderd miljoen gulden aan materiaal gebruikt door mensen in ons land, die zich het „Doe het zelf" tot hun lijfspreuk gemaakt hebben. Er is voor miljoenen guldens verf gesmeerd op muren, plafonds, deuren en oud behang; er zijn com plete bankstellen gebouwd uit bouwdozen-voor-grote-mensen, die het blok kenspel uit hun kinderjaren niet verleerd zijn. Respectabele pa's hebben voor hun zoon een eigen kamertje op zolder gemaakt van latten en hard board; moeders hebben haar kale keukentafel van een frisse plasticlaag voorzien; studerende kinderen maakten hun eigen boekenschappen. Han dige knutselaars hebben hun oude wekker „geëlektrificeerd"; amateur tuinders maakten achter hun huis zelf een broeikasje. Er zouden dui zenden voorbeelden te noemen zijn, want eigenlijk is vrijwel iedereen een doe-het-zelver, al slaat hij maar een haak in de muur voor het nieuwe schilderij, of al neemt zij maar de schroevendraaier ter hand om de los geraakte deurknop vast te zetten. Voor honderd miljoen gulden is er in één jaar getimmerd, geschilderd en behangen. De doe-het-zelf-winkels rij zen als de spreekwoordelijke paddestoelen uit de grond en vindingrijke fabrikanten brengen steeds weer nieuwe gereedschappen, artikelen en materialen op de markt, die het zelf-doen tot een verleidelijke hobby maken. De Doe-het-zelf-afdeling op de najaarsbeurs te Utrecht is hiervan een duidelijke demonstratie. En wie in het eigen maandblad „Doe het zelf" (oplage 60.000 exemplaren!) de mogelijkheden bestudeert, die met al deze gereedschappen, artikelen en materialen binnen het bereik van de knutselaar blijken te liggen, moet constateren, dat er een beweging in opmars is, waarvan de gevolgen nog nauwelijks zijn te overzien. Mogen we de deskundigen geloven, dan staan we nog pas aan het begin; in Amerika is deze ontwikkeling reeds veel verder gevorderd. Er zijn zeer vodr de hand liggende redenen te noemen, die deze ontwikke ling bevorderen. De voorzitter van de Stichting „Doe het zelf" (we zouden geen Nederlanders zijn wanneer we er geen stichting voor hadden opgericht) de heer G. J. Kempen, heeft onlangs op een persconferentie gewezen op het ontbreken van voldoende vaklieden, die „klusjes" in huis snel, efficiënt en te gen redelijke prijs willen verrichten. Een argumentatie dat voor geen etgen- spraak vatbaar is. Wie kan er tegen woordig nog op rekenen, dat één tele foontje voldoende is om binnen laat ons royaal zijn een dag de loodgie ter in huis te krijgen om de lekkende kraan van een nieuw leertje te voor zien? Wie krijgt binnen redelijke tijd een vakkundige timmerman aan de bel om de klemmende keukendeur bij te schaven? En lopen de huisschilders ?-^TSaZ°l_h?rd» om even een kale plek huiskamerdeur bij te werken? Er zijn vanzelfsprekend talrijke gunsti ge uitzonderingen, maar over het alge meen lopen de ambachtslieden niet zo hard, wanneer het om kleine huishou delijke reparaties gaat. Er is een te kort aan geschoolde vaklieden en het uurloon is zo hoog, dat de overigens juiste rekening vaak niet in verhouding staat tot de betekenis, die de bewoner aan de reparatie hecht. Ligt het dan niet voor de hand, dat men zelf een ha mer of schroevendraaier pakt? Er is na de bevrijding nog iets bij- gekomen. Vóór de oorlog was de huis- baas graag bereid, een nieuw behange tje te geven en de boel knap in de verf te zetten, wanneer men maar zo vrien delijk wilde zijn, in zijn huis te komen wonen. Maar welke huisbaas laat te genwoordig nog iets aan het interieur doen, dat niet dringend noodzakelijk is? Dat de huurprijs niet gestegen is in verhouding tot de onderhoudskosten, is een redelijk argument, maar het brengt geen nieuwe verf op de keuken deur. En hoeveel huurders kunnen hier voor een vakman betalen? Er komt nog iets anders bij. De toe nemende mechanisatie van het ar beidsproces en de dodelijke eentonig heid van veel administratieve arbeid scheppen steeds meer behoefte aan creatieve ontspanning. Wie de hele dag niets anders doet dan tienduizend keer hetzelfde schroefje in dezelfde radio- kast draaien of verkoopstaten controle ren, wil in z'n vrije tijd wel eens iets anders, wil wel eens een eerlijk stuk werk onder z'n handen hebben, dat hij zelf bedacht heeft en helemaal zelf mag voltooien. Hij beperkt zich dus niet tot het repareren van een schake laar of scharnier, maar waagt zich ook aan een salontafeltje, leeslamp of °eikasje. Ambachtsman moet 5ich aanpassen Dit alles blrjjt voor handel en zonder gevolgen zinnen wordt de lo^H' In V0le ge" gebeld, hoeft de timm?rman "let„ meer te komen. Men doet het»^ met meer bachtsman kan dit botreVen a™I niet ongedaan maken. Hij doet'er Vpr- standig aan, niet afwijzend tegenover deze beweging te staan. Ue voorzitter van de jaarbeurs, dr. G. van der Wal, heeft er dezer dagen nog op gewezen. De ambachtsman kan nu zijn hulp voor zwaardere karweien bewaren, al dus dr. Van der Wal. Hp kan boven dien een taak in de distributie van doe- het-zelf-artikelen op zich nemen. Want hier zal op den duur zich een belangrij ke ontwikkeling voltrekken, zeker wan neer t.z.t. de arbeidstijd wordt verkort. H„X"™iddels doen zich reeds strubbe- In Gelderland en Over- sloten ,l!bPn de schilderspatroons be- van fabrieken6dnmeeri,t!i ge.br.uikffn verf leveren én w doe"het'Zel 2-prpn Het ze^-doen propa- lijk, dat met dergeUiL°"WrrSChihnï zelf-doen de kop wordt I,el5 recht schrijft „Doe hJTe" hoofdartikel, dat geen mf.„' in, eSF dat de fabrikanten voor deze datie zouden zwichten en dat n* „e verfpotjes uit de wtakSl tonden verdwijnen. Ergens zullen zii vn„ daan komen. Maar het conflict heeft twee kanten Wanneer wij goed zijn ingelicht, geldt het bezwaar van de schilderspatroons vooral de slagzin, dat het vakman schap in de verfpot zit. M.a.w. de huis vader, die z'n keuken wil opknappen, behoeft geen vakman te zijn, behoeft S? niets van te weten. Wanneer hij v?iaar deze of gene verf gebruikt, komt ~0 karwei feilloos voor elkaar. Het- vele ervaren doe-het-zelvers een yb'gszms misleidende voorstelling van zullen vinden. Enig inzicht en beetie handigheid zijn noodzakelijk, men tenminste een draaglijk resul- kinn Sereiken. Het is niet zo, dat een wLde kan doen. ni_„. ,zeU-doen wordt vaak voorgesteld ppn ledereen in een verloren uurtje Parketvloer in de salon kan leg- zani f° gl,ad en gaaf als in de spiegel- on o.!, Versailles; alsof men maar een apje behoeft te klimmen om !5", rimpelloos pi met het invullen Ppn 7/ -)^ "ciiueic xe Klimmen ujua met wPi„ ?,s Nafond te krijgen; alsof Werk 1 enUllef van een bon het mees- reau reent 1 zelfbouwen van een bu- nt e eds gedaan de advertent; n ls> AIs men bepaal- deren tegenwoord?a§ geloven' is schil" hele gezin dat in ee"feest voor het met een kopje koffie zondaS?® pakken, tafel in no tirne n u n de bloemen op aanschijn verandert huiskamer van da?^hertgde docket™6! ontkend worden, «at net de doe-het-zelver wel gemakke- uitschieter, maar de ledikantjes, stoe len, kastjes enz., die andere knutse laars ter opluistering van de expositie hebben ingezonden, zijn een betrouwba re graadmeter voor wat het zelf-doen vermag. De doe-het-zelf-beweging is in op mars, er is geen twijfel meer aan. Waartoe zij zal leiden, kan thans nog slechts vermoed worden. Maar dat zij enorme gevolgen zal hebben voor am bacht, handel en industrie, kan nu reeds worden vastgesteld. De najaars beurs heeft ons in deze overtuiging nog gesterkt. Ambachtslieden en winke liers zullen er goed aan doen, deze trend niet mis te verstaan. (Van onze correspondent) De belastingkamer bij het gerechts hof te Leeuwarden heeft een beslissing genomen waardoor de heer A. Krom hout v. d. Meer in Beetgum f 150.000 wordt bespaard. De heer Kromhout won verleden jaar in een Kijk U Rijk prijsvraag een bedrag van ruim f 253.000. Hij had strikt genomen hier f 150.000 belasting van moeten beta len als de belastingkamer niet had beslist dat hier niet kon worden ge sproken van uit arbeid verworven geld omdat de geluksfactor hier de over wegende rol heeft gespeeld. Het mi nisterie van financiën heeft nu boven dien afgezien van het aantekenen van cassatie tegen het arrest van de be lastingkamer. De hele dag schuifelen honderden doe-het-zelvers van stand naar stand. Terwijl het in de overige hallen de eer ste dagen vrij rustig was, heeft de doe- het-zelf-expositié van de eerste dag af veel publiek getrokken, vooral 's avonds, wanneer de exposanten in een gemeenschappelijk demonstratie centrum een aantrekkelijke show weg geven. En dan moge het zijn, dat een en an der in de kelder, het schuurtje of de keuken van de doe-het-zelver niet zo vlot en gemakkelijk Verloopt als de he ren exposanten willen doen geloven, het is een onmiskenbaar feit, dat de doe- het-zelf-beweging enorme mogelijkhe den biedt. De expositie bewijst, dat de fabrikanten het dóór hebben, het pu bliek eveneens. Het zeiljacht, dat een Utrechtse knutselaar bouwde, is een Advertentie Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor lange tijd toereikend Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de OOgjes.Toereikend voor ±60 wassingen. Roc. 11.25. Alleen In Apoth. en Drogisterijen. Het was broeierig warm in de gro te zaal van hotel De Rozenboom te Bussum, zo warm zelfs, dat veiling meester Wesselius, die vanwege de verkoop van de opstallen van het Hui- zer zendstation in dienst van de Staat der Nederlanden was, er zijn jasje bij uittrok. Herhaaldelijk schonk hij het water uit de karaf in zijn glas en ge noot met volle teugen van het kostelijk nat, waar de opkopers, in boezeroen en met bretels, watertandend naar za ten te kijken. Een was er die bij dit his torische gebeuren Willem Vogt haal de nog wel eens een paar natte voeten op dat Huizense zenderpark, dat giste ren onder de hamer ging het bijpas send decorum niet uit het oog verloor. Dat was de inspecteur der domeinen, de heer P. M. Roggeveen, die in een strak zittend blauw colbertjasje met vlinderstrik ruim tweeënhalf uur recht, op bleef zitten als tegenwicht van de opkopers, die helemaal geen oog had den voor decorum doch alleen voor de 169 kavels die gekocht moesten worden. Met donkere grafstem las makelaar Wesselius op zijn vinger gekeken door zijn charmante secretaresse, twee pagi na's veilingvoorwaarden voor, maar de opkopers hadden daar helemaal geen belangstelling voor. Zij kozen de wijs van een lied uit de glorietijdperk van het Nederlandse voetbal tot hun favo riete song en zongen, variërend naar eigen inzicht, van „We gaan naar Lo- pik" of „We gaan naar Huizen." Het was de voornoemde charmante secretaresse van de veilingmeester, die de zaak aan het rollen bracht. Visser kocht een kavel. „Welke Visser" vroeg ze. „Die" zei de veilingmeester. „Die? O, de kale" zei ze hardop", en Visser zal deze bijnaam wellicht ten eeuwigen dage houden. Ook Kramer uit Amster dam zal voortaan met een bijnaam door het leven gaan. Het ging precies zoals bij Visser. „Die? O, de dikke" was nu de repliek van de secretaresse en ook Kramer, de grote man van deze veiling en met 17.178 gulden voor de zes zend masten en de stalen draaitafel de gro te koper op deze bijzondere veiling, zal voortaan met een bijnaam door het le ven gaan. Hij sputterde nog wel even tegen: „Niet schelden, juffrouw" maar de opkopers lachten luidkeels en hadden het steeds maar over de „kale" en de „dikke". Perschef Duyvesteyu van de NSF te Hilversum had ook grote belangstelling voor deze verkoping, want uiteindelijk betrof het een zaak, waarmee de NSF nauw verbonden was. Hij was zo in „trance" dat hij zelf bij de verkoop van een „bureau ministre" zijn hand on gemerkt opstak. Veilingmeester Wes selius had het voor 16 gulden al aan hem verkocht, voordat de heer Duy- vesteyn er erg in had. Het bleek hele maal niet de bedoeling te zijn en na dat de veilingmeester de excuses van de heer Duyvesteyn had aangehoord, ging het „bureau ministre" toch nog voor 18 gulden weg. Pier Tania was er met Coen van Hofwijck van de Televisie, Guus Weitzel en Henk van Stripriaan waren er voor de radio. De televisie stond hier dus bij zijn voorloper en concurrent de radio. Het was een plezierige boel voor de TV bij deze „begrafenis van zijn voorganger, de concurrent". Veiling meester Wesselius trok rich hiervan echter weinig aan. Hij ging rustig voort, kavel na kavel volgde: een zeis voor 16 gulden, een aggregaat voor 1000 gulden, opvliegende kopers die zeiden geboden te hebben voor de klap van de hamer viel en een streng toe ziende inspecteur dei domeinen, die zei dat het niet zo was. Opkopers verzoch ten zo nu en dan een aantal kavels in eens te verkopen, de veilingmeester was in dit opzicht gewillig, maar een enke le keer moest hij toch zeggen: „Neen, mannen, ik heb geen behoefte aan huts pot" en dan ging het ook kavel voor ka vel. Zo sleepte deze Bijzondere verkoping zich naar het „klapstuk" van het ge heel. Tot viermaal toe gingen de zend masten, eerst apart en daarna in com binatie van twee en twee, daarna in combinatie van zes en tenslotte in com binatie met de stalen draaitafel onder de hamer door. Op 700 gulden mijnde de heer Kramer de hele zaak af en voor 17.178 gulden weri het „klapstuk" zijn eigendom. „Ik ga het slopen, want ik moet toch werken" zei hij tegen Coen van Hofwijck, uie hem voor de TV in terviewde en laconiek voegde hij er aan toe „anders kom ik toch in de werkverschaffing terecht". Met de laatste twee klappen van de veiling ver diende veilingmeester Wesselius nog even 3700 gulden voor de Staat, waar door hij zijn totaal nog dicht in de buurt van de 35 mille bracht. „Het was al lemaal praktisch waardeloze rommel" zei de chef van de PCJ-zender P.C.J. Vulling ons; „dat dat nog zoveel kan op brengen". Het vanmorgen te Rotterdam uit In donesië aangekomen regeringsschip Waterman is het 94e en laatste schip van het officiële urgentieschema voor de repatriëring uit Indonesië. De Wa terman was destijds ook het eerste schip, dat Java aandeed om in pendeldienst tussen Java en Singapore repatrianten te vervoeren. Vanochtend ontscheepten zich 778 passagiers, onder wie 39 niet- repatriërenden. In totaal zijn sinds 1 december 1957 36.500 personen uit Indonesië vertrok ken. Men neemt aan dat er nog vijf tot zes duizend Nederlanders in Indonesië verblijf houden. Zij zijn hoofdzakelijk in dienst van buitenlandse onderne mingen. 'S-GRAVENHAGE, 5 >ept. Eerste gedeelte notarieel examen: mej. D. A. van Abshoven te Vlaardingen, en P. S. B. J. Fest te Mook. Tweede gedeelte: Th. J. G. Leerssen te Roermond. knutselaar in z'n vrije urm (3oon) zeewaardig zeiljacht, dat door een Utrechtse knutselaar tnzn vrye uren (3000) gemaakt werd uit afvalmaterialen (2000 gulden en mans 30.000 gulden waard is. bovendien niet geheel zonder gevaar voor ongeoefende en nog niet zo handi ge knutselaars, al is er op de najaars beurs ook een serie elektrisch doe-het- zelf-gereedschap uit Engeland, waarbij de gebruiker wegens de dubbele isola tie van de krachtbron nooit door de stroom kan worden getroffen, aldus de importeur. Voor de minder gevorderden bieden de doe-het-zelf-fabrieken een steeds groter assortiment halffabrikaten. Mén kan gedraaide houten en ook stalen ta felpoten in vele maten kopen, zodat men alleen de bovenbouw zelf moet maken. Er zijn ook bouwdozen in de handel, waarin men alle onderdelen van meubels aantreft, keurig gezaagd op maat en geschaafd, compleet met schroeven, lijm en handleiding. De prijs ligt een flink stuk lager dan van het afgewerkte meubel in de winkel; er komt namelijk geen tussenhandel aan te pas, de fabriek spaart uit op arbeids loon en de koper moet het meubel zelf schuren, lakken e.d. De najaarsbeurs toont voorts allerlei materialen, zoals constructiestijlen, wandbekleding van vilt en plastic, tex- tiellijm, plastic bekledingsplaten, water vaste vloertegels, deurpanelen, parket vloeren, tegelboard enz., alles afge stemd op het zelf-doen. luk wordt gemaakt. Op de najaars beurs waar de hele verdieping van de grote Julianahal voor deze expositie is ingericht worden b.v. tientallen soorten verf getoond, die alle iets aan trekkelijks hebben voor de leek. Verf op plasticbasis, die gemakkelijk uit strijkt en niet streept, verf_ zonder on aangename geur, verf die in één keer dekt, verf in tubes (dus geen uitdrogen van potjes met restjes) en zelfs verf in handzame spuitbussen, waarin zich volgens het bekende principe van zon nebrandolie en insektenverdeljjingsmid- delen een fijne verstuiver bevindt. De prijs ligt wel een stuk hoger dan van andere verven, maar men werkt ®r zuiniger mee (althans op grote op pervlakten en het resultaat is mooier. r worden gereedschappen geëxpo- yof waarbij de rechtgeaarde doe-het- tris if z'n vingers aflikt. Handige elek- vonr basisapparaten met hulpstukken rv,i;;,.,Zagen' schaven, fraisen, schuren, Lni;«n en zelfs boenen. Er zijn draai en wSiY°.or bout en metaal, die ook ken ril w-ste werkbankje te gebrui- liike viu'o IJ zaSen een set voortreffe- kpr work en schaven, die het moeilij- nn^lwfP^hkelijk maken, voorts vlakhankio11 0 van cirkelzaagboor en een Primus propaan sol- gereedschap. eR 6en serieP eenvoudiger Men moet bij dit alles echter wel be denken, dat alleen de onverwoestbare hobbyist iets heeft aan een dergelijke uitrusting. Wie alleen maar eens een „klusje" wil opknappen, doet met der gelijk gereedschap een te grote Inves tering, die haar renfe niet opbrengt. Het elektrische gereedschap l(jkt ons (Van onze medische medewerker) meten van de bloeddruk, zo hebt u in de vorige kro- mek gelezen, is een ver nuftige methode om buiten het lichaam te meten wat zich binnen afspeelt. Ver schillende andere onder zoekmethoden rijn even- a i00ns gecompliceerd door de noodzaak inwendige organen op af stand te moeten onderzoeken, omdat huid, vet, spieren, kortom de be- dekkings- en beschermingslaag van de inwendige organen het de medicus moeilijk maakt of hem zelfs verhindert oog, oor of gevoel zonder meer te gebruiken. Het is niet de bedoeling, in deze serie kionieken alle onderzoekingen die een dokter verricht min of meer uitvoerig te beschrijven. Het is immers geen schriftelijke cursus: hoe word ik door eens per week uur studeren een goed medicus. Maar wel is het goed als u enig idee hebt wat de dokter doet en waarom. Het schept begrip en kan nodeloze vrees voor de man in de witte jas uitbannen. ^'s de. dokter de pols gevoeld heeft cn de bloeddruk gemeten (het laatste doet hij ook wel eens aan het eind van het onderzoek) richt hij zijn aan dacht op hoofd en hals, terwijl wij ons nu meteen gaan bezighouden met de romp. In dit holle lichaamsdeel, dat door het middenrif in tweeën wordt gedeeld (borst en buikholte) liggen allerlei belangrijke organen. In de buikholte bevinden zich onder meer maag, darmen, lever en milt, nieren en blaas en bij de vrouw de geslachtsorganen. Voor de geoefende hand is het bij slanke mensen soms vrij goed mogelijk de inwendige or ganen in de buik te vo len. Bij dik zakken gaat het veel moeizamer. Bij na alle onderzoekmethoden worden door de vetlaag bemoeilijkt: van het gewone onderzoek met de kloppende en voelende hand, het luisteren met de stethoscoop tot het afnemen van bloed en het röntgenonderzoek. Al weer dus een argument tegen het dik zijn! In de borstholte is het nooit moge lijk organen te voelen omdat de harde, niet meegevende ribben dit be letten. Om de borstorganen (hart en longen) te onderzoeken moeten wij daarom anders te werk gaan. Nu bijna 200 jaar kennen wij de zogenaamde percussiemethode, die ons op heel simpele wijze veel kan leren over de dieper ge- het grote belang van deze onderzoek methode onderkend en ingevoerd aan de Parijse medische faculteit, waarna het pleit was beslecht. Deze geniale, helaas vrij jong ge storven geleerde heeft er nog een nieuwe onderzoekmethode aan toege voegd, de auscultatie: het beluisteren van de geluiden van het lichaam (hartslag, ademhaling, darmen) door middel van de stethoscoop. Daarover legen organen. Simpel wil hier, zoals zo vaak, zeggen, dat het eenvoudig is als het ei van Columbus. Je moet er maar op komen. Maar veel oefening is vereist om deze overigens inder daad simpele methode te kunnen in terpreteren. In 1761 heeft de Oosten rijkse arts Auenbrugger de percussiemethode uitvoerig beschre ven. Percussie betekent kloppen. De onderzoeker luistert naar het timbre van de klank, die ontstaat bij het be kloppen van een lichaamsdeel. Het verhaal gaat dat Auenbrugger als jongeling hielp in de wijnkelder van zijn vader, die wijnhandelaar was, en daar kennis maakte met een beproefde methode om te bepalen hoeveel wijn er nog in een aangebro ken vat zit. Dat is aan de buitenkant van een houten vat niet te zien, maar wel te horen door op het vat te kloppen: boven de vloeistofspiegel klinkt het geluid hol, eronder dof. Het is de verdienste van Auenbrugger dat hij later als arts dit op de mens is gaan toepassen. Aanvankelijk naar het scheen met weinig succes, want de medische wereld van die dagen heeft zijn werk niet aanstonds naar waarde geschat. De Fransman L a e n - nee heeft ruim een halve eeuw later zullen wij de volgende week nog iets vertellen. Bij het percuteren van de borst holte zal het kloppen van de vinger boven het met bloed gevulde hart een doffe toon verwekken, meer naar op zij zal de toon helderder worden ten bewijze dat de vinger nu boven long- weefsels klopt. Op deze wijze is het mogelijk de grenzen van het hart te bepalen. Tegenwoordig kan dat nog nauwkeuriger geschieden door het maken van een röntgenfoto van de borstholte. Longon'-teking of vocht in de borstholte kan soms eveneens door het kloppen herkend worden. Er is dan ter plaatse geen lucht meer aan wezig, waardoor de heldere toon dof (mat) wordt. Ook de grootte van lever en milt kan door het kloppen bepaald worden en tenslotte zal de dokter door de percussie van de buik op het spoor komen van eventueel aanwezige ont stekingen of gezwellen. Al met al een gemakkelijk toe te passen onderzoekmethode die zon der dure en ingewikkelde instrumen ten (al is de hand in hoge mate zelf een „instrument") nog steeds van grote betekenis is. St (NADRUK VERBODEN) Met ingang van 1 oktober zal de be kende KRO-rubriek De Gewone Man uit het programma verdwijnen. De luisteraars zullen deze mededeling stel lig met enige teleurstelling vernemen, omdat de Gewone Man een begrip is geworden. Nu reeds meer dan twaalf jaar is dit programma-onderdeel in bijna elke avonduitzending van de KRO doorgedrongen tot in de huiska mers. Al die jaren is Wam Heskes de vertolker van De Gewone Man ge weest. In de eerste jaren was de tekst van mr. Jan Derks en sindsdien van Toon Rammelt. Al deze teksten heeft de heer Heskes bewaard, en dat zijn er meer dan 1600. De attractie van deze rubriek was vooral de actualiteit van het onderwerp, dat doorgaans op ge voelige, en uitdrukkelijke wijze werd behandeld. De getrouwe luisteraar van De Gewone Man zal een rubriek in de plaats krijgen, die op misschien even andere wjjze nochtans even belangrij ke dingen te zeggen krijgt als Toon Rammelt door de mond van Wam Hes kes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5