Amerikaanse vloot begeleidt konvooi Eisenhower verklaart zich met verbazingwekkende snelheid akkoord Spanning in Verre Oosten aanzienlijk verminderd Premier van Jamaica uit kritiek op blank en zwart Arrestant bij poging tot ontvluchting door een pistoolschot getroffen *7eeble*s Boelganin ook uit presidium centraal comité laatste schip in Nederland Minister Butler acht immigratie- beperking niet waarschijnlijk Zandvoort had opnieuw druk weekeinde 3 Opgewonden menigte werpt stenen naar politiebureau Twee militairen door Algerijnen doodgeschoten Het weer Braziliaan wilde Dulles vermoorden Engelse treilers thans buiten IJslandse twaalfmijlszone Aanslag op Libanese premier mislukt RASSENINCIDENTEN IN ENGELAND Nieuwe incidenten in Nottingham Informatiebureau steeds geopend geweest MRP-bestuur zegt Ja 1/ooilwill Kat eet radio-actieve muizen en sterft In Parijs Edith Piaf bij auto ongeluk gewond >6ee MORRIS 'Ijeforeyot/óup/ Buiig Plaatselijk buien Het weer in Europa MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30006 Een radiorede van de premier van communistisch China waarin Tsjoe En-lai Amerika van inmenging in de Chinese binnenlandse aangelegenheden betichtte, maar tegelijkertijd verklaarde desondanks bereid te zijn de be sprekingen met de V.S. voort te zetten heeft in het afgelopen weekeinde een aanzienlijke vermindering van de spanning in het Verre Oosten tot gevolg gehad. Zater dag maakte radio-Peking de verklaring van Tsjoe En-lai wereldkundig en nog dezelfde dag heeft president Eisen hower die zijn vakantie in Newport onderbrak voor overleg met de Nationale Veiligheidsraad met een snelheid die in diplomatieke kringen verbazing heeft ge wekt, verklaard, dat ook Amerika bereid is het gesprek met communistisch China te hervatten. Vervolgens heeft de Amerikaanse ambassade in Warschau inmiddels reeds in opdracht van Washington aan de ambassade van com munistisch China in de Poolse hoofstad officiële be vestiging gevraagd van het voorstel van Tsjoe En-lai. w -- 3 -• Een achttienjarige arrestant van de Haagse politie is vrijdagavond tijdens een ontvluchtingspoging door een schot uit een politiepistool in de schouder getroffen. De kogel veroorzaakte een diepe vleeswond. De jongeman werd naar het ziekenhuis overgebracht. SUEDE JASJES IN KLEUREN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Vttrectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. PEKING BEREID GESPREK ""iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiimii! De vroegere premier van de Sovjet unie, maarschalk Boelganin, is ontsla ken uit het presidium van het Centra- le Comité der Russische communisti sche partjj, zo heeft het officiële Sov jet-persbureau Tass bekendgemaakt, flet Centrale Comité heeft het besluit hiertoe vrijdag op een plenaire verga- vering genomen. Boelganin, die 63 jaar is, werd in maart van dit jaar afgezet als pre mier. Hii werd toen directeur van de staatsbank, doch die functie moest hjj de vorige maand verwisselen voor een post als hoofd van de regionale economische raad van Stavropol, 1.200 km ten zuiden van Moskou. Het Centrale Comité heeft voorts be sloten op 27 januari 1959 een buiten gewoon partijcongres te organiseren ter bespreking van de streefcijfers voor Öe ontwikkeling der nationale economie 'Ussen 1359 en 1965. Nikita Khroesjt- sjev, die indertijd Boelganin opvolgde *)s premier, zal dan een rapport uit brengen. De Braziliaanse politie heeft een ar- rf'ïr- Alberto Santos Moura, gearres- bekend heeft van plan te zijn geweest de Amerikaanse minister Van buitenlandse zaken, Dulles, bij diens bezoek aan Brazilië te vermoor- den. Op het laatste moment had hij echter zijn bommen niet geworpen, om dat hij hang was ook de Braziliaanse president, Kubitschek, en onschuldigen in de buurt te zullen doden. De politie onderzoekt nu, of hij de aanslag even tueel in overleg met anderen beraamd heeft. Èen woordvoerder van het Britse hiinisterie van Marine heeft vandaag medegedeeld, dat de Engelse treilers, kis gevolg van een verplaatsing der •cholen vis, thans aan de rand van de IJslandse twaalfmijlszone vissen. De Libanese premier, Sami Solh, is Saterdag opnieuw ontsnapt aan een aan lag op zijn leven. Onder twee politie wagens die voor zijn auto uit reden, een landmijn ontploft. Acht politie- h>annen werden gewond. Op 28 juli is e«n soortgelijke aanslag op de premier gepleegd. Toen kwamen vijf mensen om "et leven en bleef de premier eveneens °ngedeerd. MET V.S. TE HERVATTEN In diplomatieke kringen heeft men goede hoop, dat als gevolg van deze ontwikkeling de kwestie de na tionalistische eilanden voor de kust van communistisch China en de span ning die thans in dit gebied heerst, aan de conferentietafel zullen worden besproken. Men verwacht dat de V.S. op een conferentie met de Chinese communisten ernaar zullen streven, dat Peking afstand doet van geweld als middel om de aanspraken op Quemoy, Matsoe en de andere natio- V: X V:'<v-v- X' S4-ste 0(:htend kwam uit Indonesië in Rotterdam aan de „Waterman" als het Indonesië <J?£ste schip van het officiële urgentieschema voor de repatriëring uit in de vend in- "Waterman", destijds ook het eerste schip, dat Java aandeed om haar Wcritw reJs I7? PassWiers in Nederland. In totaal kwamen 36.500 mensen ci en hetta'er,el.en «Is het bovenstaande speelden zich honderden malen in rfo, waarachtig niet door slaap en vermoeidheid alleen, dat de kinderen, massale volksverhuizing betrokken, werden getroffen nalistische eilanden te verwezen lijken. In 1955 en 1956 hebben de Amerika nen en Chinezen op ambassadeursniveau in Genève geconfereerd zonder dat veel resultaten werden geboekt. Eind vorig jaar werd het gesprek afgebro ken, maar in juli hebben de V.S. al geprobeerd de conferentie weer op gang te helpen door te verklaren, dat de Amerikaanse ambassadeur in Polen met zijn collega van communistisch China het overleg zou kunnen hervat ten. De V.S. hebben bij de besprekingen in Genève steeds gestreefd naar aan vaarding van een politiek waarbij af gezien wordt van he gebruik van ge weld, anders dan voor zelfverdediging. Deze koers zal Amerika vastbesloten blpven volgen. In de verklaring, die het Witte Huis zaterdag heeft uitge geven, wordt gezegd dat president Ei senhower in het bijzonder nota heeft ge nomen van de Chinese bereidheid het overleg voort te zetten. De Amerikaan se president sprak de hoop uit dat, hoe wel er nog geen officiële mededelingen over waren ontvangen uit Peking, de verklaring van de premier Tsjoe En-Lai een antwoord vormt op zijn uitspraak van vorige week donderdag dat „geen strijdkrachten dienen te worden ge bruikt voor het verwezenlijken van ter ritoriale ambities, alhoewel het afzwe ren van geweld nog niet het afzien van aanspraken behoeft te betekenen". Bij hervatting van de besprekingen zullen de V.S., uiteraard, evenals in 1955, er van uitgaan dat zij geen partij kunnen zijn bij regelingen die de rechten van hun bondgenoot nationalistisch China, zouden benadelen, aldus de verklaring van Eisenhower. In zijn radiorede heeft premier Tsjoe En-Lai verklaard, dat het Chine se volk „het onvervreembare recht be zit op soevereiniteit over Formosa en de Pescadoren". Indien de V.S. dit niet hadden belet zouden deze eilanden „reeds lang geleden bevrijd zijn", al- aus de verklaring van de Chinese pre mier. Hp vervolgde, dat de Chinese regering het volste recht heeft krach tige slagen toe te brengen aan de een heden van Tsjang Kai Sjek en an dere, voor de bevrijding van deze eilan den noodzakelijke maatregelen te tref fen. Tsjoe En-Lai besloot met de op merking: „niettegenstaande het feit dat de V.S. Formosa en de Pescadoren ge wapenderhand bezet houden" is de Chinese volksrepubliek bereid de be sprekingen met Amerika te hervatten „om tot wegneming van de spanning in het gebied rondom Formosa te ko men", aldus meldt Reuter. Voorts heeft Peking gisteren de V.S. beschuldigd van schending der Chi nese territoriale wateren, die deze week tot 12 mijl zijn uitgebreid. Oor logsschepen van de Amerikaanse ze vende vloot hebben gisteren namelijk een nationalistisch konvooi met voorra den voor Quemoy begeleid. Volgens een officiële Amerikaanse bekendmaking geschiedde dit op verzoek van de natio nalistische autoriteiten. Een woordvoer der van het ministerie van buitenland se zaken in Peking verklaarde gisteren dat een dergelijke schending van de Chinese soevereiniteit „gevaarlijk" is en dat de regering in Peking ernstig tegen herhaling waarschuwt. De Amerikaanse oorlogsschepen, zes. torpedobootjagers, kwamen tot op vier of vijf mijl van Quemoy, binnen de nieuwe Chinese twaalfmijlszone (die niet door de V.S wordt erkend) doch nog buiten het bereik van de communisti sche kustbatterijen. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiittiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Praktisch in de gehele wereld worstelt men met het probleem van de „Teddy Boys" of „nozems", zoals ze in Amsterdam betiteld worden. De Griekse regering heeft nu maatregelen genomen om althans in haar eigen land de activiteiten van de jongelui in de kiem te smoren. Twee jongens in Athene, die deelgenomen hadden aan een onregelmatigheid, werden door de politie gecorrigeerd. Hun hoofden werden kaalgeschoren en geboeid werden de jongelui door de hoofd straten geleidTer „leeringhe ende vermaeck". De jongeman (rechts) heeft zelfs een bord om zijn nek hangen, waarop zijn „strafblad" vermeld staat. De eerste minister van Jamaica, Norman Manley, die zaterdag in gezel schap van de vice-premier van de Westindische federatie, dr. Lacorbinie- re, een bezoek heeft gebracht aan de Londense wijk Notting Hill, heeft enke le krachtige opmerkingen geuit tijdens een in verband met rassen-incidenten gehouden vergadering. Manley merkte op, dat „sommige van de recente incidenten zelfs een zuidelijke staat der V.S. beschaamd zouden maken". Zijn verwijten troffen blanken zo goed als Westindiërs. „Ik geloof, dat boze krachten zich van de Westindiërs in dit land bedienen", al dus Manley. Hij zeide, dat er geen ver ontschuldiging voor is, wanneer West indiërs bijvoorbeeld betrokken zijn bij prostitutie. „Doch het feit blijft be staan, dat niemand een onredelijke En gelse huiseigenaar afranselt en dat nie mand op het idee gekomen is, de hand te slaan aan Engelsen die leven van de opbrengst van prostitutie". Het gehoor bestond goeddeels uit ne gers. De toehoorders protesteerden en jouwden luid, toen het socialistische parlementslid Rogers pleitte voor be perkte immigratie. „Totdat men beter voor u kan zorgen en er behooriyke be huizing voor u is, zodat u niet langer in propvolle buurten waar u de pro blemen der bevolking slechts vergroot behoeft te wonen, moet er een vorm van immigratiebeperking zijn," aldus Rogers. Inmiddels neeft de Britse minister van binnenlandse zaken. Butler, za terdag op een vergadering in Essex verklaard, dat men met heel wat ar gumenten zal moeten komen als men de traditionele Britse politiek die in woners van het Britse Gemenebest vrijelijk in Engeland toelaat, zou wil len wjjzigen. In Chequers heeft premier Macmil- lan een spoedvergadering gehouden met minister Butler, de minister van Het fraaie weer bracht in het afge lopen weekeinde een voor september tot dusver ongekende drukte in Zand voort. Zaterdagmorgen meldden zich reeds talrijke gasten bij het bureau van „Touring Zandvoort" om onderdak. Men besloot daarop, het bureau gedu rende het gehele weekeind geopend te houden. De informatrices hebben druk werk gehad want er bleek grote vraag te zijn voor logies gedurende het week eind maar ook waren er velen die aangelokt door het aanhoudende zomer se klimaat gedurende een of twee weken gemeubileerd wilden huren. In Zandvoort spreekt men dan ook van een lucratief na-seizoen. Het strand bood zondag het beken de zomerse beeld: de café-terrassen waren geheel bezet. De uitzichttoren trok veel belangstelling; tientallen Duitse autobussen stonden daar ge parkeerd. 99 ">1 Het nationaal comité van de Franse M.R-P- de katholieke volksrepublikei nen, heeft zich met 121 tegen 12 stem men uitgesproken voor goedkeuring van de nieuwe Franse grondwet. De Iraakse premier Abdel Krim Kassem maakt het zich niet gemakkelijk. Sinds de revolutie woont en werkt hij letterlijk in dezelfde kamer van het ministerie van defensie in Bagdad. Voor zijn bureau slaapt hij op een „kermisbed" en aan een houten tafeltje met een krant erover dineert hij. Sinds de machtsovername heeft hij nog niet in een normaal bed geslapen. Vrijdagmiddag laat was de jongeman op de Vaillantlaan in Den Haag aan gehouden. Hij reed op een gestolen bromfiets. In het politiebureau aan de v. d. Vennestraat werd hij verhoord Hij zei de bromfiets te hebben ge kocht. Hij werd evenwel in verzekerde bewaring gehouden en zou naar het hoofdbureau worden overgebracht. De jongeman wist op een gegeven moment een rechercheur, die met hem een trap afliep, te ontvluchten. Hij ren de het politiebureau uit en de Snijder straat in. Twee agenten achtervolgden hem en losten vier waarschuwingsscho ten. De jongeman bleef doorrennen tot hij door een vijfde schot werd getrof fen. Het gebeurde veroorzaakte in de buurt grote opschudding. De gemoede ren van de menigte, die naar het poli tiebureau was getrokken, werden da nig verhit door geruchten dat de jonge man was opgepakt wegens een niet brandend achterlichtje. Ér werden ste nen naar het politiebureau gegooid, en ook nadat de politie een charge had uitgevoerd met gummistokken bleef het nog lange tijd onrustig. De jongeman was al eerder veroordeeld en doorliep een proeftyd. Advertentie |||limii BINNENVERINGBED het beste bed V ooit gemaakt ,||||l Haiet-Fabriel Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED mei extra versierkle middensecior Op de atoomconferentie in Genève is zaterdag door dr. Hollaender van het Amerikaanse nationale laboratorium te Oak Ridge verteld, dat daar een kat is overleden na het eten van radio-actie ve muizen. In een gang van het laboratorium stond een kooi met muizen die by expe rimenten waren gebruikt en de kat moet kans hebben gezien daar by te komen, aldus dr. Hollaender. Op een gegeven ogenblik waren n.l. zes muizen verdwe nen en zat de kat tevreden te spinnen met een volle maag. Het beest heeft echter deze maaltijd met de dood moe ten bekopen. koloniën, Lennox-Boyd, en de minister voor zaken betreffende het Gemenebest, Lord Home. Er zyn zaterdagavond te Nottingham opnieuw verscheidene arrestaties ver richt tijdens nieuwe incidenten tussen blanke jongelui en kleurlingen. De blan ken, die ditmaal minder talrijk waren dan de twee voorgaande zaterdagen, achtervolgden negers met stokken en scheermesjes. Toen één van de negers in een benarde positie kwam. werden de aanvallers vanuit door kleurlingen bewoonde huizen met melkflessen be kogeld. In het afgelopen weekeinde zijn in Parijs twee Franse militairen door Al gerijnen neergeschoten. Een sergeant werd neergeschoten terwijl hij met zijn vrouw en zijn vierjarig zoontje liep te wandelen. In beide gevallen zqn de da der? ontkomen. Aan boord van de Franse passa giersboot „Président de Cazalet", die, met zevenhonderd passagiers aan boord, uit Marseille naar de Algerijn se haven Böne was vertrokken, heeft zich kort na het vertrek een ont ploffing voorgedaan, waardoor twaalf leden der bemanning en een passa gier werden gewond. De toestand van een der gewonde bemannings leden is zeer ernstig. Het schip moest terugkeren naar Marseille. Men acht het mogeiyk dat Algerijnen een bom aan boord van het schip hadden ge plaatst. In de nacht van zaterdag op zondag is een bomaanslag gepleegd op een olieopslagplaats te Begles naby Bor deaux in het zuidwesten van Frankrijk. Er ontstond geen brand. De schade bleef beperkt tot enkele buizen, al dus de politie. De lading was vanaf een afstand tot ontploffing gebracht. Aan de bijeenkomst van het politieke comité van de Arabische Liga nemen ook twee vertegenwoordigers uit Alge- rqe deel. Een hunner heeft op een persconferentie in Cairo verklaard, dat aan de Arabische staten is verzocht de verzetsorganisatie FLN jaarlijks 120 miljoen gulden te verstrekken, als bij drage in de oorlog tot bevrijding van Algerije. Want, zo zei hij, er zal geen vryheid of onafhankeiykheid voor de Arabieren zyn zolang Algerije niet is bevrijd. De Franse chansonniere r,dith Piaf is zaterdag by een auto-ongeluk in de om geving van Rambouillet, ca. 70 km ten zuidwesten van Parys, gewond. Zü is met hoofdwonden in het zieken huis opgenomen en heeft een chirur gische behandeling ondergaan. Haar toestand is niet ernstig. Haar auto botste in een bocht tegen een zware vrachtwagen. Mede-inzitten den liepen lichte verwondingen op. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met enkele bui en en dezelfde of iets lagere tempera turen dan vandaag. Matige tot krach tige. langs de kust tijdelijk wellicht harde wind aanvankelijk tussen zuid west en west, later tussen west en noordwest. Zon 6.03—19.11 Maan 1.05—16.36 De depressie, die zaterdag ten zuid westen van Ierland was gelegen, trok langzaam naar de westk'.st van Schot land. Een andere depressie bij de Azo- ren stuwde een nieuwe hoeveelheid warme lucht uit de subtropen naar het noorden waardoor ten westen van Ier land in de hogere luchtlagen een krach tige rug van hoge druk tot ontwikke ling kwam. Daarmede samenhangend buigt de depressie bij Schotland haar koers om naar het noorden van de Noordzee. Voor ons land betekent dat aanhoudende aanvoer van onstabiele lucht met plaatselijk buien. max oeersl. Station Weer temp afgel. gisteren 24 uur Helsinki zwaar bew. 20 0 Stockholm zwaar bew. 24 0 Oslo geheel bew. 19 1 Kopen Mh: zwaar bew. 21 0 Londen onbewolkt 20 0 Amsteraan regenbui 21 2 Brussel zwaar bew. 24 0 Luxemtiui t half bew. 24 0 Parijs zwaar bew. 23 0 Nice onbewolkt 25 0 Berlijn regenbui 30 21 Pranktun regen 28 0.1 Mtlncher zwaar bew. 27 4 Zünch zwaar bew. 28 0 Genève zwaar bew. 27 0 Locarno zwaar bew. 26 0 Wenen onbewolkt 28 0 innsoruo half bew. 29 1 Rome onbewolkt 29 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1