Christelijke Uloschool in Zandvoort plechtig geopend ENSEMBLE speelt „Meneer Perrichon gaat op reis" M' In Barcelona kost acht liter water een gulden De wekker op twee uur om het bad vol te laten lopen Nederlands-Noorse reactor „Jeep" begint te slijten Het hart op de tong Rijksinspecteur Bouchette over het onderwijsbeleid in Zandvoort Klein-seminarie aanbesteed Speels zomeravond-amusement in de Haarlemse schouwburg Tien dagen voor het slaan van een ambtenaar Uit STAD 1 en STREEK Bisdom Rotterdam Films: ^üziek OP BEZOEK BIJ PTT Laboratoriumarts voor katholieke ziekenhuizen Automobilist ramt twee verkeerszuilen Agent redt 2% -jarig meisje uit Zuider Buiten Spaarne garage den hout CONFLICT TUSSEN TWEE PROVINCIES Inlegoverschot bij Spaarbank Haarlem in augustus Jaarfeesten van de K.A.B. Politierechter geeft controleur geldboete Dansbericht MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 »A;ur Uurgerlijke Stand Haarlem bevallen van een zoon: J. W. van Aken-Harteveld; W. C. M. Stanco- hergen°°de; J- C' Kersteman-van Heins- VeBnnX.ALLEN van een dochter: W. E. E ni 7?n Poelwijk; A. Bruins-Vrugt; r p^D^ Koper. van h? ÏWD: H' van de Vosse en B' Portefeuille-verdeling B. en W. van Heemstede BLOEMEN DAAL J. van Dijkhuizen 1 november met pensioen HAARLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand Voorlichtingstentoonstelling in Ripperdastraat te Haarlem RENAULT Fregate Transfluide te mishandelen. Schakelen, koppelen en ontkoppelen gebeurt automatisch. Daarbij prachtig wegvast en zuinig. Kajotters in Oud-Schoten openen seizoen Ruzie in de Anegang te Haarlem Herwonnen Levenskracht en Santos Successen voor Haarlemse politie bij motorwedstrijden Rectificatie Advertentie Wijziging der lestijden Haarlemse politierechter De vlag uit! Beurs van Amsterdam Zaterdagmiddag- vond te Zandvoort de officiële opening plaats van de Ulo school, uitgaande van de Stichting voor Christelijk onderwijs. Bij die gelegen heid zijn woorden gesproken welke zich niet tot deze gebeurtenis beperkten, maar het gehele onderwijsbeleid te Zandvoort betroffen. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. de Ru, memo reerde in zijn welkomstwoord tot de vele genodigden, de totstandkoming van de nieuwe school als vrucht van de samenwerking tussen de besturen van de beide protestantse scholen, de Wil- helmlnascliool en de Juiianaschool: een samenwerking, die hij een kostbaar goed noemde. Uitvoerig dankte ds. de Ru het gemeentebestuur, de burge meester van Zandvoort, alsmede de rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer Bouchette voor de terzake ver leende medewerking. Laatstgenoemde werd gehuldigd als een uiterst be kwaam deskundige met grote ervaring die het openbaar en het bijzonder on derwijs in gelijke mate behartigt. De genen die de rijksinspecteur becritise- Ifen zo zei ds. De Ru hebben on gelijk; zij hebben meer hun eigen be langen op het oog. De burgemeester mr. H. M. van Fe- nema verheugde zich over de in deze stichting tot uiting komende samenwer king tussen het Hervormde en het Ge reformeerde volksdeel van Zandvoort. Deze groeperingen hebben tot dusver naast elkaar geleefd. Als burgemeester achtte hij het zijn taak om waar on begrip de verhoudingen verstoort het zijne te doen om de harmonie te bevorderen. Spreker releveerde ook de van deze stichting uitgaande oprichting van een protestants-christelijke school in plan-Noord. De gemeenteraad ver leende daaraan terecht zijn medewer king want in deze zich snel uitbreiden de wijk (daar zullen nog 1000 woningen worden gebouwd) is er zeker plaats voor een prot. chr. lagere school. De burgemeester was er trouwens van overtuigd dat een aanvrage voor een r.-k. school als die zou worden ge daan ook zou worden ingewilligd. Plan-Noord is door de na-oorlogse be bouwing 'n zeer aantrekkelijke woonwijk geworden. Als de gemeenteraad eens zou besluiten om daar een ambtswo ning voor de burgemeester te bouwen, zou spreker daar geen bezwaar tegen hebben! Overigens was de burgemees ter wel enigszins in verlegenheid ge- ,.t door de lof welke hem deze mid dag was toegezwaaid. spreker, de heer Bou chette, inspecteur van het lager onder wijs, verklaarde dat het hem goed had gedaan eindelijk eens een vriendelijk woord uit Zandvoort te mogen verne men. Hij was in een ongunstige tjjd in deze inspectie gekomen, een tijd name lijk waarin de koorden van de beurs door de overheid moesten worden aan gehaald. Wat onder 't bewind van zijn voorganger nog mogelijk was, kon door hem niet altijd meer worden getole reerd. Het is het kwalijk lot van een rijksinspecteur dat deze dan wordt be- critiseerd. Hoe spreker soms in een lastig parket kan worden gebracht, werd met een voorbeeld geïllustreerd. Toen de gemeenteraad van Zandvoort besloot bij de Dr. A. Plesmanschool een noodlokaal te bouwen, voerde de raad in een beroepschrift tot de Kroon tegen de weigering van Ged. Staten om dat besluit goed te keuren, aan dat in plan-Noord zoveel huizen zullen wor den gebouwd. Maar nu is een groep in- raad in een beroepschrift tot de Kroon, in beroep gegaan tegen de stichting van een christelijke school in plan- Noord en daarin worden de kansen op uitbreiding van deze wijk gebagatelli seerd. Wie spreekt hier nu onwaar heid? zo vroeg de inspecteur zich af. De inspecteur was gevoelig voor de hem gebrachte lof, maar betreurde het dat in de gemeenteraad van Zandvoort wanneer zijn beleid Vandaag Jansen, bissch^1 huize van mgr' M' A' bouw van het' V van Rotterdam, de te Noordwijkerh"uetUWe klein-seminarie het bestek en de \aanbesteed volgens architectenbureau ir. V?lngen van het nissen en ir. A. van A. Thn- 's-Gravenhage. Er waren 2Psn|^°nk te uitgenodigd. De laagste mschrijve®1"^® de firma Gebr. Struycken te' Tuw» voor f 4.201.000.-, de vijf anderen Schrrg ven als volgt in: Aannemingsbedrijf Gebr Kwaaitaal te Rotterdam voor f 4 334 700-, n.v. Aannemingsbedrijf \y. Thunnissen te Heemstede voor f 4.593.000.-, F. H. Geers te Voorburg voor f 4.788.800.-, J .A. Dessmg te Rot terdam voor f 4.884.000.-, n.v. Interna tionale gewapend betonbouw te Breda voor f 4.890.000.-. De begroting van ae architect was f 4.810.300.-. Hierbij valt op te merken, dat dit bedrag met omvat de totaal-kosten van het seminarie, doch de zogenaamde bouwkundige werken. Grote bedragen zullen nog nodig zijn O-m. voor centrale verwarming en wa tervoorziening, elektriciteitsaanleg, tele- toonaanleg, beplantingen, inventaris en honoraria. CINEMA-PALACE: De jonge leeuwen, 18 j.- 2 en 8 uur. Zo. 1.30, 4.30 en 8 uur. «Rans HALS: Een kind verdween, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Dl. 2.30 en 8 uur. •MINERVA: Leise flehen meine Lieder, a .1. 8.15 uur. Wo. en do.: Het Bolshoi Ballet, a. 1.; 8.15 ^XYDe dodende Mantis, 14 jaar. S-ni-0' 7 en 9.15 uur. jUdio; De jonge leeuwen, 18 jaar. 2 en Uur. r. Dinsdag 9 september Selco^ ^erk, Haarlem, 8 uur: Gratis or- H BciVh, F- Kiela en c- Dooijes; Van Km n en H- Alberts; J. H. M. 1," Koppen en L. E. Dortland; R. Twel- Brengers. OVERLEDEN: G. 63 i t a7,J A van Klaveren, Deenik 7n "s 5eaiUa.anS C. B. Mulder- Sm-ep Gasthuisvest; A. van der öpree-Kroesemeijer. 63 j„ Jansweg. wordt becrltiseerd niemand van degenen die het bijzonder onderwijs voorstaan, opstaat om van een ande re opvatting blijk te geven. De in specteur betoogde uitvoerig dat hij als overheidsorgaan geen enkele voorkeur doet gelden ten opzichte van het openbaar of het bijzonder onderwijs. Hij zou gaarne met de ge meentelijke bestuurders van Zand voort komentot een open en eerlijk gesprek over het onderwijsbeleid. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, werden de beide eer ste klassen der nieuwe school bezich tigd, die voorlopig zijn ondergebracht in de Wilhleminaschool. De wethoudersportefeuilles in Heem stede zijn verdeeld. Tijdens de laatste vergadering van het college hebben B. et- W. de volgende verdeling vastgesteld: Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard: Algemene zaken, brand weer, huisvesting, politie, sportparken, zwemvijvers en badhuis. Wethouder E. J. van Lent: Openbare werken, reinigingsdienst en plantsoenen, welstandscommissie, uitbreidingsplan nen en volkshuisvesting. Wethouder A. J. van Houten: Finan ciën, grondbedrijf, exploitatie woning bouwverenigingen, bejaardenzorg en culturele zaken. Wethouder mr. O. H. van Wijk: Gas, duinwater en electriciteitsbedrijven, so ciale zaken en personeelszaken. Wethouder J. C. Corver: Onderwijs, leeszaal en bibliotheek, volksgezondheid, schoolartsen- en schooltandartsendienst en jeugdzorg. De spreekuren zijn als volgt: Burgemeester: maandag en vrijdag van 10 tot 12 uur. Wethouder Van Lent: woensdag van 11 tot 12 uur. Wethouder Van Houten: dinsdag van 11 tot 12 uur. Wethouder Van Wijk: woensdag van 1.30 tot 2.30 uur. Wethouder Corver: woensdag van 1.30 tot 2.30 uur. 1 november zal de heer J. van Dijk huizen tc Overveen een werkzaam leven in dienst der gemeente Bloemendaal afsluiten. Hij zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als opzichter bij de dienst van Publieke Werken beëindigen. J. van Dijkhuizen kwam 1 februari 1913 op 19-jarige leeftijd uit Amersfoort om bij P.W. als straatmaker in dienst te treden. In 1924 werd hij voorman- straatmaker en in die tijd maakte hij de ombouw van klinker- in asfaltwegen mee, welke wijziging gepaard ging met de aanleg van een nieuw riolerings stelsel. In 1941 werd hij aangesteld als opzichter. GEBOREN: N. N. Nouwen en M. Dudock, d.; J. S. Rademaker en Th. Kalf, d.; Th. B. Balm en A. M. van Bruggen, z.; F. A. Bannenberg en E. A. Bijl, 'z.; W. B. Zwirs en K. van Kroonenburgh, z. v. A. C. van der Aar en A. J. Wempe, d. GETROUWD: J. J. Vessies en C. E. van der Peet; P. van Zalingen en T. Osinga; J. Vlaar en G. Th. M. Schol ten; A. W. S. Fijen en B. M. A. van der Bijl; W. J. Ebbelaar en C. Mesman; N. Wempe en A. C. van der Peet. Onder auspiciën van het Staatsbe drijf der P.T.T. wordt in het gebouw van de voormalige doopsgezinde school aan de Ripperdastraat 13a te Haarlem een tentoonstelling gehouden onder het motto „Op bezoek bij de PTT". Tot wanneer de tentoonstelling zal duren is nog niet bekend. De expositie dient ter voorlichting van de schooljeugd. Zij wordt toeganke lijk gesteld voor de leerlingen van de hoogste klassen van de scholen voor ge woon en buitengewoon lager onderwijs en voor die der lagere klassen van scholen voor voortgezet lager onderwijs. De opening van de tentoonstelling ver richt de directeur-generaal van de P.T.T.ir. J. D. H. van der Toorn op 18 september om half vijf. De besturen van de twee katholieke ziekenhuizen in Haarlem, Mariastich- ting en Sint Joannes de Deo, hebben als laboratoriumarts, tevens hoofd van de laboratoria van beide ziekenhuizen, benoemd dr. A. M. F. Haan. Dr. Haan, die uit Roermond afkomstig is, heeft zijn opleiding genoten bij prof. Westenbrink in Utrecht en was tot nu toe laboratoriumarts in het sanatorium „Oranje Nassauoord" te Renkum. De benoeming is ingegaan per 1 septem ber. Toen een 45-jarige Haarlemse vernis- ser gistermiddag omstreeks kwart voor twee met zijn auto over de Kleverpark weg reed in de richting van de Klever laan, merkte hij, dat zijn linker-achter- portier rammelde. Hü prentte de weg vóór zich goed in zijn hoofd en wendde zich om, om het portier te sluiten. Hü had de weg kennelijk niet voldoende opgenomen, want hij reed op dat mo ment over een vluchtheuvel en knapte twee verkeerszuilen. Daarbij kwam zijn linkerspatbord vóór klem te zitten. De vernisser stap te uit en maakte zijn wagen weer vrij. Zonder de politie te waarschuwen, reed hij toen door. Intussen hadden anderen echter de man aan het werk gezien en zijn nummer opgenomen. Voor de politie was het toen een koud kunstje om hem te achterhalen. Men trof hem op een erf aan de Sontstraat, waar hij bezig was de spatborden van zijn auto te verwisselen. Hij had de politie willen waarschuwen, vertelde hij, maar tevoren had hij liever even de schade aan zijn auto willen herstellen. De verkeersagent bij de Buitenrustbrug werd er gistermorgen omstreeks 11.40 uur door voorbijgangers op attent ge maakt, dat kleine kinderen gevaarlijk dicht bij de waterkant speelden. De agent ging er heen en zag, hoe een vijfjarig jongetje het 2,5 jaar oude meis je Astrid Hoefsmid uit de Rozenprieel- straat in het water van het Zuider Bui ten Spaarne duwde. De agent bedacht zich geen moment, gooide zijn pet, kop pel en tuniek af en sprong in het wa ter. Het meisje lag intussen al een meter of drie uit de kant. Gelukkig was de agent er op tijd bij, zodat hij het meisje veilig op het droge kon brengen. Een passerende automobilist bracht de klei ne Astrid naar de Maria-stichting, maar daar bleek dat zij geen ernstige gevolgen van haar bad had overgehou den, zodat ze naar huis kon terugkeren. De agent voorzag zich van droge kleren en ging weer het verkeer staan regelen. Meneer Perrichon (Wim v. d. Brink) gaat op reis: zijn vertrek van het Gare de Lyon per bagagekarretje, voortgeduwd door de kruier-loketbeambte (Jos Verhoe ven); voorts mevrouw Perrichon (Nell Koppen) en dochter (Mariette Flink). en moet een land benijden, dat zulke begenadigde blijspelschrij vers kent als Scribe, Labiche, Feydeau en zoveel anderen. Dat zijn nog maar de hoofdfiguren van het gen re. In hun kielzog trokken nog tiental len anderen mee. Dat was de zo vaak verguisde negentiende eeuw. Het hoog tij van het burgerdom. Maar zulk een hoogtij levert de comedieschrijver alle mogelijkheden om als amuserend, de burgerman een haast farciale spiegel voor te houden. In één week tijd hebben we in de Haarlemse schouwburg „Een glas water" van Scribe, en „Meneer Perrichon gaat op reis" van Eugène Labiche. Het laatste stuk werd zater dag- en zondagavond gespeeld voor een in aantal helaas veel te gering publiek. Eerst vrijdagavond had het nieuwe zui delijke toneelgezelschap „Ensemble" er de première van gegeven in Eind hoven. „Ensemble" is de naam van het naar hoedanigheid en hoeveelheid versterkte Zuidelijk Toneel. Het staat thans, even als de Arnhemse toneelgroep „Thea ter" onder directie van Rob de Vries. Behalve de kern van het oorspronke lijke Zuidelijk Toneel van Saalborn en Van Hensbergen maken er enige vroegere leden van het Rotterdams To neel en van het opgeheven Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap deel van uit. „Meneer Perrichon gaat op reis" is een aaneenschakeling dwaze avonturen, die de rijk geworden kruidenier Per richon beleeft, wanneer hjj met vrouw en dochter Henriette, een reis gaat maken naar Zwitserland. Henriette wordt door twee minnaars het hof ge maakt, die ieder op htm eigen manier trachten het hartje van de jongedame te veroveren. Natuurlijk loopt er door Advertentie AL ZOUDT U WILLEN Het is vrijwel onmogelijk het mechanisme van een Tel. 12138 en 15056 DtVan >nze correspondent in Spanje) anderhalf miljoen inwoners van tweede stad, Barcelona, hete CSlS" lang proberen de water door v practisch zonder -de laatste in»OIT,enV Sedert heugenis mat„ vallen tri-6 iter 'n bijzondere deze stad 's morgens tegen^eH^uur droog, om met weer dan na midder nacht enig water te leveren. Dikwijls komt het voor dat de kranen na enkele uren 's nachts weer verdrogen, zodat degene die niet zijn wekker heeft ge zet om rond twee uur in de nacht zijn badkuip vol te laten lopen, een ganse warme dag zonder water zit. Het is een jaarlijks terugkerende uitermate trieste situatie, waarvoor de nationale en stedelijke overheden nog steeds geen afdoende oplossing hebben ?®v0"den. Indien er in Katalonië, de wijde land streek waarvan Barcelona de hoofdstad is, niet voldoende water voor de voor ziening van deze miljoenenstad voor handen zou zijn, zou men begrip voor deze toestand kunnen opbrengen. Maar de vele regenrivieren die door Katalo nië stromen leveren voldoende. Jaar lijks stroomt echter een ongekende hoe veelheid goed water ongebruikt de Mid dellandse Zee in ten gevolge van het feit dat de verschillende provincies, voornamelijk Barcelona en Gerona, niet tot een vergelijk over een redelijke ver deling van de beschikbare kubieke me ters water kunnen komen. Dit maakt net watergebrek in de tweede stad van Spanje ernstiger en verontrustender. Door de onderlinge rivaliteit tussen de Katalaanse provincies heeft Barcelona, ondanks een uitbreiding van de bevol- kmg gedurende de laatste vijf jaar met byna 200.000 zielen, in die periode geen druppel drinkwater extra ontvangen. In de hete dagen van juni, juli en augustus kijken de Barcelonezen met ernstige gezichten naar de lucht om te zien of het misschien zal gaan regenen. Want meer regen betekent meer wa ter uit de kraan. Een miljoenenstad als Barcelona baseert de voor zign econo- mie en het leven van zijn inwoners zo oitter noodzakelijke hoeveelheid water op meteorologische omstandigheden. In een droge zomer, wanneer de behoefte aan water juist schreeuwend groot is, heeft men er drie tot vier maanden zo goed als niet de beschikking over. In een uitermate natte zomer, wanneer noch mens, noch dier, noch de industrie of de landbouw er ernstig om verlegen zit, heeft men meer dan voldoende. Barcelona is voor zijn watervoorzie ning voornamelijk aangewezen op de in de Pyreneeën ter hoogte van Ri- poll ontspringende rivier de Llobregat. Een schraal stroompje dat soms na aanhoudende regenval tot een echte rivier kan aangroeien. Er zijn enkele stuwen in aangebracht om de water toevoer naar de stad enigszins con stant te houden, maar deze is te enenmale onvoldoende om de snel groeiende stad en de steeds uitbrei dende industrie van water te voor zien. Daarom is een plan ontworpen om water te onttrekken aan de rivier ^er' dif ongeveer op dezelfde Pp?» wa's Llobregat ontspringt. Sad PerJwa °<jïlt evenwel door de stad Gerona en de geliiknamiee pro- vincie en mondt uit aan Te Costa Brava. Gerona is bang, dat wanneer Barcelona acht tot twaalf kubieke me ter per seconde aan deze rivier gaat onttrekken, er niet genoeg voor de stad zelf en voor het toeristisch steeds belangruker wordende kustge- bied, de Costa Brava overblijft. De deskundigen beweren evenwel dat de Ter voldoende water heeft om zowel de provincie Gerona als Barcelona te voorzien. Maar Gerona is het daar niet mee eens, met als gevolg dat de miljoenenstad elk jaar opnieuw des zomers zonder water zit. Teneinde de bezwaren van Gerona te ondervangen is een „Plan de aguas de Cataluna" opgesteld dat voorziet in een combinatie van alle regenrivieren in de gehele landstreek, van de Llobregat, de Ter, de Fluvia, de Tordera en de Noya. Indien goede verbindingen tussen deze rivieren zullen worden aangelegd, ge combineerd met een aantal stuwdam men, zal voldoende water beschikbaar zijn voor de gehele landstreek. Tenminste, aldus de ingenieurs die zich met het probleem hebben bezig gehouden. Economen die al evenzeer over deze kwestie hebben nagedacht, zijn van mening dat dit omvangrijke plan slechts een lapmiddel is en hoog stens voor vijf en twintig jaar voldoen de water voor het snel groeiende Kata lonië zal opleveren. Zij staan een plan voor dat het voor Barcelona benodigde water wil onttrekken aan een van de belangrijkste rivieren van Spanje, de Ebro die slechts tweehonderd kilome ter zuidelijk van Barcelona uitmondt in de Middellandse Zee. In de delta aan de monding van de Ebro stroomt 20 tot 30 maal zoveel water als in alle rivie ren van Catalonië tezamen, zo zeggen de economen en slechts dat water kan voor een blijvende oplossing zorgen. Bovendien beweert de4e categorie dat het onttrekken van water aan de Kata laanse rivieren ten behoeve van de be volking van Barcelona een ernstig land bouwkundig probleem schept omdat niet meer voldoende voor bevloeiing aan77®zlS zal zijn. Dit spreekt niet bij de Ebro daar de gebieden aan de mon ding van deze rivier toch elk jaar overstromen. jngenieurs van het Plan de aguas de Cataluna zijn het hier hele maal niet mee eens. Jaarlijks stroomt er uit de Katalaanse rivieren ruim 370 miljoen kubieke meter wa ter ongebruikt in de zee weg, hetgeen meer dan voldoende is om landerijen e?Lm??len van Let nodige te voor- Ti- j- 8eProjecteerde stelsel van verbindingskanalen en stuwdammen zal voldoende water leveren voor de f„eJi°fHng van tenminste 200.000 ha land en voor alle bewoners van Kata- i water van de Ebro mag ~Sio*uais re?erve worden gebruikt omdat het nodig is voor de in deze ri vier in aanbouw zijnde stuwdam en degrootste hydro-elektrische centrale van apanje. Indien Barcelona drink- X de Ebro zou onttrekken zou „„„ïiïï toekomst een electriciteits- eivan tenminste 600.000 miljoen kilowatt per jaar betekenen. De economen, die zelf beweren dat zij soms geboren lijken om de inge nieurs teleur te stellen, zijn het hier niet mee eens en steunen Gerona in de strjjd. Een strijd die nu al meer dan vijf jaar duurt. En intussen zetten de Barcelonezen in de snikhete zomer maanden de wekker op twee uur. Dan gaan alle kranen van de stad tegelijk open om badkuipen en teilen en em mers vol te laten lopen. Zouden ze na een vermoeiende dag door willen sla pen dan hebben ze de eerste vier en twintig uur geen water. Dat kunnen ze dan kopen voor ruim een gulden per acht liter. En dat in een land waar al les zonder water dreigt te sterven on der de verschroeiende zon! het stuk nog zo'n drieste Franse majoor, die Perrichontot een duel uit daagt. Onnodig te zeggen, dat alles na tuurlijk goed afloopt. Ferd. Sterneberg heeft er een speelse vertaling van ge maakt, die voor deze opvoering gelar deerd werd met bijzonder gesalagde, woordspelige liedjes op tekst van Ernst van Altena en op muziek van Cor Le- maire. Jan Retèl had de regie op zich geno men en hij heeft zich luchtigjes van zpn taak gekweten. Hij had een beweeg lijke mise en scène ontworpen, die al leen de liedjes een beetje buiten de eigenlijke voorstelling plaatste. Dat ef fect werd nog versterkt door de onnodi ge speciale belichting van de liedjes scènes. Friso Wiegersma had voor een voortreffelijk, kleurig decor gezorgd, dat excelleerde in de beide laatste be drijven. Zijn costuumontwerpen waren al even geslaagd. Albert Mol heeft ge tekend voor de mise en scène tijdens de liedjes en daarmee was ook voor dit onderdeel een haast variété-achtige luchtigheid gegarandeerd. Wim van den Brink overtrof zichzelf voortdurend als de hoofdfiguur, mon sieur Perrichon. Hij was blaaskakerig en innemend tegelijkertijd, legde ner gens teveel de nadruk op de „mense lijke spiegel" en wist zijn liedjes met een haast on-Nederlands élan over het voetlicht te brengen. Naast hem stond Nell Koppen als mevrouw Perrichon, een volkomen farciale creatie met schril le gilletjes en volop valse moraal. Ma riette Flink, eindelijk weer eens op de planken na haar optreden destijds bij de Rotterdamse Comedie, speelde een lieftallige dochter die overigens niet zo bar veel spelmogelijkheden bood. Haar zang was verre van perfect, maar ze wist niettemin te overtuigen. Lo van Hensbergen was een heerlijk gechar geerde majoor. Harry Bronk als de min. naar Armand was minder sterk, Henk van Ulsen als Zijn concurrent Daniël daarentegen was fiks op dreef, al blij ven dit soort figuren op de Nederlandse planken hachelijke verschijnselen. Mis schien zijn we er een beetje te nuch ter voor, om onvoorwaardelijk in hen te geloven. Chris Baay was een trieste beambte vol gluiperigheid en Louis Bongers een volkse bediende van de majoor en vol komen dwaas als de berggids. Jan Ver hoeven speelde drie rolletjes en wist van ieder daarvan een leuk uitgewerkt type te maken. Ad Noyons daarente gen was als de waard van de berg- herberg veel te gemaakt om ook nog maar ergens op de werkelijkheid van dit spel aan te sluiten. Deze eerste voor stelling van „Ensemble" is een geluk kig zomeravond-amusement geworden, dank zij de toewijding, de vaardigheid en de spontaneïteit van allen, die er aan hebben meegewerkt. J. W. v. d. V. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd in augustus ingelegd f 2,9 min. (v.j. 2,5 min.) er terugbetaald f 2,4 (2,4) min., zodat een inlegoverschot werd gekweekt van f 0,5 min. (0,1). Het totale spaartegoed beliep per ultimo augustus f 51,9 min. Enkelen van de Kajotters in Oud- Schoten hebben er de nodige vrije uren voor over gehad, om hun clubgebouw, of om het familiaar met de voorzitter Ben Handgraaf te zeggen, „het Hok" een fiks opfrissertje te geven. Van bui ten ziet men daar maar weinig van, binnen hebben de kajotters en kajot- sters dit zondagmorgen kunnen erva ren. De vloer was voor een groot ge deelte vernieuwd. Met kunstige hand waren er aardige zitjes in de hoeken aangebracht. De verfkwast had aan dit alles de nodige kleur gegeven en ook de kunst was er aan te pas gekomen. Een muurschildering geeft „de arbeid" weer en deze zal nog een pendant krij gen in een schilderij over „de vrije t-d". Deze zondagochtend was men bijeen, om het seizoen in te zetten met een feestelijk ontbijt en daarna heeft Ben Handgraaf, ondersteund door een voor deze gelegenheid gemaakt lied, de „wer kers" bedankt. Hij hield een pleidooi, om mede te helpen het gebouw netjes te houden en vroeg krachten voor ver nieuwing van de band. De huidige „De dansende vingers" verzorgde deze avond de dansavond en had daarbij de be schikking gekregen over een nieuw drumstel. Dit droeg er niet weinig toe bij de steeds gezellige sfeer, waarin deze avonden plaats vinden, zo moge lijk nog beter te maken. De jaarfeesten van de KAB zullen gehouden worden op 5 6, 7, 8. 9, 10 en 12 oktober, telkens om acht uur 's avonds. Opgevoerd wordt een vrolijk boerenspel in drie bedrijven naar een oud verhaal uit het Vlaams. De verta ling en de bewerking is van F. van Emmerik. De titel van het stuk is „Pier, de wonderdoener" en het wordt gespeeld door „De spelers van Sint Frans". De regie k in handen van de bewer- „Jeep", de zwaarwaterreactor voor on derzoekingsdoeleinden in Kjeller, Noor wegen, begint slijtage verschijnselen te vertonen. Deze reactor is, zoals be kend, gezamenlijk eigendom van Ne derland en Noorwegen en wordt ge bruikt door de Nederlands-Noor se stichting voor kernonderzoek. De re actor heeft de laatste tijd een paar maal mankementen gehad. Het appa raat werkt nu zeven jaar en de eisen die eraan gesteld worden zijn zwaar en vaak zeer tegenstrijdig, zodat op de ca paciteiten van de reactor een zware wissel wordt getrokken. In een rapport, dat zaterdag op de tweede atoomconferentie is behandeld, is door de onderzoekers te Kjeller de hoop uitgesproken, dat spoedig te Kjel ler de nieuwe reactor zal worden ge bouwd. Er bestaan plannen daarvoor. De reactor „Jeep" wordt, aldus het rapport, gebruikt voor verscheidene doeleinden: voor de produktie van ra dio-actieve isotopen, voor experimen ten met neutronenstralen, voor metin gen van de reactiviteit van de reactor zelf en voor opleiding van degenen die een cursus volgen aan de onlangs be gonnen Nederlands-Noorse reactor- school. Wat de produktie van isotopen be treft, werd medegedeeld, dat de afge lopen drie jaar tweeduizend maal een hoeveelheid isotopen aan afnemers is verzonden, hoofdzakelijk in de Skandi- navische landen, maar ook in andere delen van Europa. De voornaamste produkten zijn jodium-131, fosfor-32 en goud-198. De meeste produkten zijn voor medische en biologische doelein den bestemd. De Nederlanders en de Noren, aldus het rapport, zien verlangend uit naar de dag, dat de ,.hogeflux"-onderzoe- kingsreactor, die thans in Nederland wordt gebouwd, beschikbaar zal zijn om enkele van de taken van de „jeep"- reactor over te nemen. De Neder' and- se reactor zal dan de onderzoekingen met neutronenstralen en de bestralings experimenten te verwerken krijgen, de oude reactor in Kjeller zal voor de metingen van de reactiviteit en voor de opleidingscursus gaan dienen. „Veilige energie" De atoómindustrie is een veilige in dustrie, heeft de Amerikaanse geleer de S. Warren zaterdagmiddag ver klaard op een persconferentie, waarop hij een samenvattihg gaf van de be sprekingen tijdens de atoomconferentie over de ervaringen, die zijn opgedaan met de bescherming tegen radio-actie ve straling. De mensen, die in de atoomindustrie werken, aldus Warren, lopen praktisch geen gevaar voor hun gezondheid. Het aantal malen, dat mensen per ongeluk aan te veel straling werden blootge steld, is zeer gering en in deze geval- Een 35-jarige K.L.M.-controleur stond vanmorgen terecht omdat hij op 19 fe bruari van dit jaar een cheffin van een winkel aan de Anegang te Haarlem zou hebben mishandeld. Oorzaak van een en ander was het feit dat de moeder van de controleur de toegang geweigerd werd tot het boven de winkel gelegen woonhuis. De controleur zou daarop de cheffin een klap in haar nek hebben ge geven, waardoor deze een bloeduitstor ting opliep. Toen zü naar achteren liep volgde de man haar en greep haar bij de deur vast. Een van de winkelbedien den zag dat hjj haar in een worggreep hield. Uit de verklaringen van getuigen was gebleken dat verdachte de cheffin zon der meer zou hebben geslagen, maar zelf verklaarde verdachte en later voor hem mr. H. Luijken, dat hij het gedaan had om zijn moeder te ontzetten, die naar zijn mening een duw had gekregen. In ieder geval was de moeder gevallen. De verdediger mr. Luijken zei dat de controleur met zijn moeder was meege. gaan om haar te helpen bij het pakken van kledingstukken die in de bovenwo ning lagen. Toen de toegang tot de win kel verboden werd, duwde hij de dames opzij. „De toegangsdeur die naast de winkel is gelegen zou opengelaten wor den voor de moeder van verdachte, maar herhaaldelijk was deze deur ge grendeld. Wat is eenvoudiger dan door de winkel naar boven te gaan". Mr. Luijken schetste de situatie als een rel letje, waarbij iedereen iedereen zou hebben aangeraakt, maar waaruit de controleur als het zwarte schaap te voorschijn was gekomen. Hij alleen zou geslagen hebben. Van opzet was be slist geen sprake. Dat hij de cheffin in een worggreep had gehouden, leek de verdediger overdreven. Hjj was ook van mening dat men door de zoon de moeder wilde treffen. Daar van getuigde ook wel een brief aan de directie van de K.L.M. over het oj> treden van verdachte. „Gelukkig heeft men er zich daar niet veel van aange trokken, en zou verdachte werkelijk zo'n rabauw zijn wanneer hij een opleiding van Rijksveldwachter ontvangt?" Het bewijs is twijfelachtig. Er is ge schreeuwd en er zullen klappen geval len zijn, merkte de verdediger op, maar men heeft het aangegrepen om er een drama van te maken. Hij was van oor deel dat hier termen voor vrijspraak aanwezig waren. De politierechter kon het hier niet helemaal mee eens zijn. Een geldboete van zestig gulden of acht tien dagen gevangenisstraf luidde het vonnis. De inzamelingdie vorige week ge houden is ter bestrijding van de volks ziekten ten bate van de verenigingen Herwonnen Levenskracht en Santos hebben opgebracht in de parochies van de kathedraal en de Paterskerk 1264,15 in de parochie van O. L. V. van Zeven Smarten en van de H. H. Petrus en icïfjin 681,van de H. Barbara f 572',79: van de H. Liduina f 700van O.L.V Rozenkrans 617,13, van de H. Jozef f 337,23 van de H. Joannes de Doper f 436,27. De kerkcollecte van vonge week bracht f 1126,25 op. To taal 5734,82 tegen vorig jaar f 5484,54. Bij de nationale auto. en motorkam pioenschappen van de Nederlandse po- litiesportbond hebben de Haarlemse équipes Polderman-Holtslag en Barend- sen-Blankenstein een zesde en een tien de plaats behaald in de zijspanklasse. Het parcours bestond uit een oriëntatie en een striprit over 176 km. Er wa ren 150 deelnemers. In een der edities van onze courant van vorige week werd abusievelijk ver meld, dat tijdens de tentoonstelling van de fa. Keller en MacDonald in de Vlees hal te Haarlem een film wordt gedraaid van de Esso. Dit moet zijn een film van Shell Nederland. len is geen sprake geweest van ernsti ge gevolgen. Niettemin heeft men in Amerika de dosis straling, waaraan werkers in atoominstallaties over een zekere tijd blootgesteld mogen worden, voor alle zekerheid teruggebracht tot een kwart van de dosis, die twee jaar geleden als toelaatbaar gold. Deze scherpe maatregelen verhinderen een gemakkelijke exploitatie van de instal laties geenszins, aldus Warren. Een Russische afgevaardigde zei. dat ook in de Sovjet-Unie de toelaatbare doses niet lang geleden zijn verlaagd en dat deze ongeveer gelijk zijn aan de Amerikaanse. De DANSACADEMIE SCHRODER deelt mede, dat de lessen voor vergevorderden, welke oorspronkelijk op woensdag waren vastgesteld, op zaterdagavond plaats zullen vinden. Aanvang van deze lessen: 20 sep tember. Inschrijving kan dagelijks geschieden van 3 tot 6 en van 7 tot 10 uur aan de school, Raamsingel 16, Haarlem. „Wat moet ervan terecht komen wan neer een ambtenaar niet veilig meer is bij de uitoefening van zijn beroepIk wil rekening houden met de omstandig heden en veroordeel u tot een gevange nisstraf van tien dagen." aldus de Haar lemse politierechter bij zijn uitspraak in de zaak tegen een 48-jarige construc tiebankwerker uit Haarlem, die op 10 juli van dit jaar een ambtenaar i;an de Raad voor de Kinderbescherming een klap in zijn gezicht had gegeven 'waar door deze achterover sloeg. Mishandeling had de officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman verdachte ten laste gelegd. Zijn eis luidde een gevangenis straf van drie weken. „Ik moest aan de Raad alimentatie voor een kind betalen, maar ik kwam in moeilijkheden omdat ik een schuld van 350 niet kon aflossen. Ik ging daarom naar de raad om de zaak te bepraten. Ik zal de ambtenaar wel ge slagen heben, maar ik werd ook zo getart." „Noemt u dat tarten, dat is toch non sens?" merkte de politierechter op. De ambtenaar, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat verdachte er uitzag als iemand die zich aan de be taling wilde onttrekken. „Ik kreeg plot seling een klap en ging ruggelings de kamer door." „Het gaat wel ver wanneer een ambte naar, die normaal zijn werk tracht te doen. op een dergelijke wijze wordt aan gepakt," meende de officier van justitie. OUD-SCHOTEN. In de jeugdkapel van de Sionskerk aan de Eksterstraat te Haarlem houdt vrijdag 12 september het Wijkcomité Oud Schoten een open bare vergadering. Het hoofd van de af deling Stadsontwikkeling van Openbare Werken zal tijdens de bijeenkomst een causerie houden over de verdere ont wikkeling van Delftwijk. De nieuwste maquette zal daarbij aanwezig zjjn. AANGEHOUDEN. De Bloemen- daalse politie heeft zaterdag een 17- jarige Bloemendaalse scholier aange houden wegens diefstal van rjjwielonder- delen en fietslampjes uit een automaat aan de Bloemendaalse weg. KETTINGBREUK. Een 20-jarige Haarlemse naaister is zaterdagavond met een ernstige hoofdwonde naar het Marine hospitaal te Overveen gebracht. Zij raakte gewond toen de bromfiets, waarop zij als duopassagiere reed. ten gevolge van een kettingbreuk onklaar raakte. De berijder liep geen verwon dingen op. (?,e jn deze rubriek geplaatste BRIEVEN v AA LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie. Anoniem ingezon den brieven worden terzijde gelegd). Aan de vooravond van de bisschops wijding van mgr. Van Dodewaard, coad jutor van de bisschop van Haarlem, zou ik het voorstel willen doen, dat alle katholieken van de bisschopsstad mor gen, 9 september, de vlag uitsteken ten teken van vreugde en hulde. Het moge een spontaan massaal ge baar worden van alle katholieken van Haarlem. F. L. (Zoals elders in ons blad van heden wordt bericht heeft mgr. Huibers een verzoek tot vlaggen aan de katholieke bevolking gericht. Red.) (Niet officiële Koersen) 3% Ned 1953 3Vi Ned 1953 S% Ned 1958 3',i Ned 1948 BY* Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 i 3-314 Ned 1947 3 Ned 82-64 bei fac Inscbr Grtbk 1948 3% BJJ.G. Won .bouw 6 Ned. Handel Mtl eeri AJt.O. Van Bertcel's Patent Calvè-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Roll Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned Scbeepv Unle KX-M H.V.A Dell Mil cert. A'dam 2H '561 A'dam '56 A'dam ID Rentespaarbr. vorig opening Slot 8/9 94% 93% 92% 92tf 87% 87% 88% 83 91HI 91^| 94 5 8 89^2 89% 109 7 a 17234 201V2 205% 19134 316 193 334i/f 39314 396% 223*8 326 164,60-70 165,90 671^ 68 34 141 141% 142 143'/ I2934 129% 99,50 1031./ 17,80-8.20 8534 94% 94%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3