Encycliek over situatie van de Kerk in China De maandagse beurs in het Krelagehnis Max Tailleur doet het best in de West Kruiswoordraadsel 4 CP 10 POOLROUTE VAN K.L.M. BREIMACHINES ImotnJty i-m 5 8 9 11 De Zwarte Ridder beproefd (Nog) geen olie op Rozenburg Gefotografeerde fantomen Nederlanders kwamen per vliegtuig om hem te horen Subandrio poogt Australië gerust te stellen Station van allure Nieuw systeem montagebouw Groot Velthuis in de as gelegd J. G. MARTIN ZONEN DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 PAGINA S&TEMBtR Maandag „Ad apostolorum principis In Cairo Maniak maakt bioscopen onveilig Oplichter aangehouden Nieuw-Guinea Aanbesteding gymnasium „Missiehuis - Driehuis" Eerste KLM-proef- vlucht over de Noordpool Boerderijbrand in Prijsstabilisatie Bespreking uitgesteld Ernstige zieke vervoerd per helikopter Uitgeest Santpoort-Noord KNITTAX KUIPERS, Kleine Houfstr. 112 Telefoon 11142 Haarlem Twee woningen per dag PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18. Telefoon 14024 't Dans seizoen begint 1 oktober yfctrttW DANS-AC ADEM IE f n~- 14~ Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telef. 10806 8 9 10 11 V t V V, LuiL 2. Even overlegt Thorfinn Snelvoet wat hem te doen staat. De kans is groot, dat de mensen bij het kampvuurtje hem reeds lang bemerkt heb ben. In dat geval zou het licht hun wantrouwen opwekken, als hij zich nu nog poogde terug te trekken. En met wantrouwende lieden valt weinig te beginnen. Teirwijl hij dus zijn paardje in de richting van de boomgroep wendt, vraagt hij zich af, wie zich hier zo ver van de bewoonde wereld ophoudt. In ieder geval zal het verstandig zijn, goed uit te kijken. In de schaduw van de bomen stijgt hij af en luistert Geen geluid verstoort de stilte, niets wijst er op, dat men zijn komst bemerkt heeft. De zwakke rooklucht dringt tot hem door en behoedzaam sluipt hij in de richting van het kampement, van tijd tot tijd stilstaande om de geluiden in zich op te nemen. Niets, totaal niets. Degenen, die daar hun vuurtje stoken, schijnen zich muisstil te houden. Hebben zij zich uit de voeten gemaakt? Pogen zij hem om de tuin te leiden? Flauwtjes ontwaart hij een rossig schijnsel tussen de stammen en zijn ogen inspannend, ontdekt hij even daarna ook de man, die roerloos tegen een boom geleund zit. Niet te verwonderen, dat hij niets hoorde; de onbekende slaapt. Met enkele stappen treedt Thorfinn naderbij en het is niet alleen 's man vreemde kledij, die hem ineens als aan de grond genageld doet staan. In de borst van de onbekende steekt een pijl. Hij is dood, vermoord. Advertentie N DAG SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER DINSDAG SEPTEMBER WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER Gisteren is een encycliek over de situatie van de Kerk in China gepubli ceerd. Zij is gedateerd 29 juli, feest van de H. H. Petrus en Paulus, en is ge richt tot de bisschoppen, de priesters en gelovigen van China. Deze encycliek begint met de woorden „ad apostolorum principis" Zij is voornamelijk bedoeld om de oogmerken en activiteiten van de z.g. „Patriottische Vereniging", die kort geleden in China is opgericht en waartoe alle katholieken verplicht zijn toe te treden, aan de kaak te stellen. Dit meldt het K.N.P. De „Patriottische Vereniging" be weert tot doel te hebben de vaderlands liefde aan te kweken, de vrede te be vorderen en voor de godsdienstvrijheid te strijden. In werkelijkheid aldus de encycliek is zij er echter op gericht de katholieken in China afvallig te maken en zich van de Heilige Stoel af te scheiden. Dat dit zo is wordt door de feiten bewezen. De vereniging stelt alles in het werk en gebruikt elk propaganda middel om de katholieken ertoe over te halen de theorieën van het atheïstisch- materialisme te aanvaarden, de bisschop pen, de geestelijkheid in het algemeen en de Heilige Stoel in discrediet te brengen door hen ervan te beschul- digen vijanden van de Chinese Natie en zaakwaarnemers van de imperialistische belangen te zijn en de Kerk en haar dienaren tot gewillige slaven en instru menten van de communistische autori teiten te maken. D j encycliek stelt vast, dat de bisschoppen en priesters, die zich tegen de propaganda verzetten, mee dogenloos worden vervolgd, gevangen gezet, verbannen of van elke mogelijkheid beroofd contact te hebben met de gelo vigen. Alsof dit echter nog niet genoeg ware, wordt ook gebruik gemaakt van andere middelen, variërend tussen openlijke molestatie en intimidatie om de aanvaarding van de beginselen der vereniging af te dwingen. De encycliek maakt gewag van de lange indoctrinatie cursussen, die tot verwarring van de geest en tot verslapping van het verzet leiden bij degenen, die gedwongen wor den deze te volgen. Daar komen dan nog bij de „herop voedingskampen", de vernederende pro cessen van de z.g. volkstribunalen, de afgeperste bekentenissen enz. Om de propaganda der vereniging te logenstraffen zet de encycliek dan uit een wat voor een Christen de ware va derlandsliefde en de vredeswil is. Er wordt op gewezen, dat de Heilige Stoel steeds getoond heeft voor het heil en het welzijn van het Chinese volk bezorgd te zijn. Vervolgens keert de encycliek zich tegen degenen die, slachtoffer van de bedoelde propaganda geworden, tegen het gezag van de H. Stoel in opstand zijn gekomen, het leergezag binnen wil lekeurige perken plaatsen en weigeren te gehoorzamen aan zijn duidelijke voor schriften en dekreten. Het smartelijkste bewijs van deze op standigheid is wel de recente ongeauto riseerde verkiezing en wijding van een aantal priesters tot bisschop, „een fla grante schending van de door God voor de Kerk bepaalde orde, van de aan de Kerk gegeven constitutie en van het te genwoordig geldend kerkelijk recht". Deze kan niet worden gerechtvaardigd door te beweren, dat het heil der zie len zulk een maatregel vereist. De encycliek, die de derde is welke door Paus Pius XII over de kerkver volging in China is uitgevaardigd, de beide voorgaande dateren van 1952 en 1954 eindigt met de verzekering, dat de beproevingen waaraan de bisschop pen en de gelovigen in China zijn on derworpen de Heilige Vader met diepe bezorgdheid vervullen, maar dat Hij er bij hen niettemin op aandringt stand vastig en moedig vast te houden aan het geloof en in vertrouwvolle verwach ting van een betere toekomst zijn toe vlucht te nemen tot het gebed Aldus meldt het K.N.P. Het eiland Rozenburg, waar koningin Juliana zaterdag het officiële startsein zal geven voor de baggerwerkzaamhe- den ter realisatie van het plan Euro poort blijft vermoedelijk gespaard voor verdere activiteiten van de Ned. Aard oliemij. Het seismisch onderzoek naar de eventuele aanwezigheid van olie in de bodem van Rozenburg heeft tot dus verre slechts negatieve resultaten op geleverd. Het eiland IJsselmonde wekt betere verwachtingen en binnenkort zal ook de Hoekschewaard worden onder worpen aan de seismische verkenning. fa Woomera, in Australië, hebben En gelse ontwerpers proeven genomen met de „Black Knight" (de zwarte ridder), een radiografisch bestuurd bal listisch projectiel. Men ziet hier de vuurpijl, die een lengte heeft van bijna 12 meter en een doorsnede van 90 cm. Binnen in het projectiel bevindt tich oa. telemetrische zendapparatuur, die aHe gegevens doorgeeft over de vlucht en de gedragingen van de pijl. Een Engelse amateurfotograaf heeft dezer dagen onverwachts en onge wild naam gemaakt, aldus bericht Reuter. De amateurfotograaf is de ^n-ge elektricien Taylor uit het plaatsje Sedgley in Staffordshire. Hij naa enige kleuropnamen gemaakt van hc verlat altaar van de kathe- J^Pcbester. Toen hij de ont wikkelde dias bekeek ontwaarde hij over de marmeren al- taartrappen heen de fantomen van dertien menselijke gestalten in mid deleeuwse kledij, welke voor het al taar leken te staan of te knielen Volgens vakfotografen kan de be treffende foto geen dubbele opname z«n. Taylors vrouw, zijn i6-jarige dochter en een vriend waren aanwe zig toen de bewuste opnamen wer den gemaakt. Op de eerste dia is niets ongewoons te zien, maar de tweede een minuut later en enige passen terug genomen toont de vreemde verschijningen. De gekniel de figuren dragen mantels uit de Plantagenet, of Tudortijd. Een van hen is gebaard als een bijbels pa triarch. Een moordzuchtige maniak maakt de openluchtbioscopen van Cairo onveilig, aldus meldt UPI. Hij heeft het speciaal gemunt op vrouwen in het publiek, die hij van de daken van omliggende huizen tracht neer te schieten. De man is echter geen scherpschut ter. De afgelopen drie maanden is hij vier maal opgetreden: een vrouw werd gedood, twee liepen verwondingen op en in het vierde geval werd de man van de vrouw op wie de maniak het kenne lijk had gemunt gewond. De maniak opereert bij voorkeur op zondagavond tussen negen en tien uur. Gezien het feit dat Cairo bijna honderd openluchtbioscopen telt staat de politie voor een buitengewoon moeilijke taak. Niettemin wordt intensief jacht ge maakt op de maniak. De Haagse politie heeft wegens op lichting en verduistering aangehouden een 22-jarige loswerkman. De man was als bezorger in dienst van een kruide- niersbedrijf, dat hij, door het niet af dragen van ontvangen gelden, vooi f 975 heeft benadeeld. Bovendien heeft hij de chef van dit bedrijf opgelicht voor f 550. Hij vroeg de chef dit bedrag te leen omdat hij, naar zijn zeggen, met het oog op zijn aanstaand huwelijk, geld nodig had. Van andere mensen wist hij met dit verhaal f 400 los te krijgen. De man heeft een gedeelte van het geld terugbetaald. Grote Oceaan _^Joklo l\AjAPAM Manilla Ancho An gele Fairbanksl^^SA', COMMUNISTISCH GEBIED Noordelijke IJszee AAN V LIE GROUT Él\ Bestoonóe rout EXTRA VLUCHT NOORDPOOL M I Poo! rout 9 GROENLAND INDIA Atlantische Oceaan rachr ^A'rn^terdo ROPA 8e i roet SAO EDI ARAB/E AFRIKA VP5LT S89°5 Indische Oceaan Max Tailleur heeft afscheid genomen van de Nederlandse Antillen tijdens een gala-avond in hotel El Curacao Inter continental, waarbij o.m. de gouver neur en mevrouw Speekenbrink aan wezig waren. De totaal uitverkochte zaal bracht hem een ovatie toen hij mede deelde dat hij mogelijk in 1959 of 1960 als besluit van een nieuwe tournee door Zuidamerikaanse landen opnieuw de An tillen zou bezoeken. Het optreden van de Amsterdamse moppenverteller in de Antillen is een bijzonder groot succes geworden al was het voor Tailleur zelf uitzonderlijk vermoeiend. Avond aan avond waren de zalen uitverkocht en de bewoners van de Antillen die over het algemeen beschikken over een zeer be scheiden repertoire van grappen kun nen elkaar voorlopig moppen vertellen. Jammer alleen, dat de meesten die al kennen. Overigens was dit doorvertellen bijna Deze week zijn op de wekelijkse keu ring in het Krelagehuis uit een groot aantal ingezonden dahlia's de best houdbare aangewezen. Voor dat doel stonden de bloemen reeds vanaf donderdag j.l. op water. Het resultaat vas: Grootbloemigen1 (beker) s.c. Beau ty of Baarn, geel, van D. J. Bruide gom, Baam. 2 dec. New Country, oran je, dezelfde. Middelgroot: 1 (beker) s.c. Pontiac, malvarose, N. J. v. Oosten, Den Haag, 2 Sayey Miss, bloedrood, D. J. Bruidegom, Baarn. Kleinbloemi- gen: 1 (beker) ponp. Tenderness, cha mois, D. J. Bruidegom, Baarn, 2 hals kraag Electra, purper en wit, N. J. v. Oosten, Den Haag. Voor het overige was er weinig nieuws want vele ingezonden variëteiten waren reeds vorige weken op de keuringen aanwezig. Wij noteerden maandag nog de soorten die bekroond werden met het Getuigschrift I. klasse, t.w. s.c. Analita, oranjerood, van J. G. Ballego, Leiden, s.c. Golden Fiction, en s.c. Ro man Holiday, malvarose, beide van C. S. Weyers, Hillegom, en de s.c. New Country van D. J. Bruidegom, Baam, die tevens tweede werd in de prijsvraag voor de best houdbare groot- bloemige dahlia. Verder werden nog aan een aantal nieuwere verscheidenheden het getuig schrift van Verdienste toegekend. In de stand van de fa. Bruidegom uit Baam waren dat de rode c. Rheinbecker Glut, de goudgele s.c. 1501, s.c. My Fancy, Ivoorwit, dec. Peter Ramsay, g®,' s c- 1165, licht brons en dec. New Fun. De kweker A. N. Kops, uit Hillegom, behaalde het getuigschrift op een vjer- tal nummer-zaailingen en wel dec. J<s, brons, c. 35, vleesrose, s.c. 14, geelwit en s.c. 32, abrikooskleurig. Voorts merkten we op s.c. 8, scharlaken van L. P. J. Jansen, Nw. Vennip, en de bloedrode dec. 18 van H. L. Veelen jr., Sassenheim. J. G. Ballego, Leiden, voerde een vio- letrose zaailing (s.c.) onder nr. 1057 ten tonele, terwijl K. Maarse Dz., jr., Aalsmeer, furore maakte met de fraaie gele pompon U. 9 en de zeer donker purperen halskraag V. I. Ook de sa- tijnrose s.c. nr. 51 van Anth. Nuyens' Flora uit Limmen, was een mooie ver schijning, terwijl Ludwig en Co., Hille gom, met de vleesrose s.c. nr. 9 en N. J. v. Oosten, Den Haag, met de violetbronzen s.c. 15-'57 eveneens een goed figuur sloegen. J. v. Nieuwkoop, Sassenheim, had wederom zijn fraaie collectie grootbloe- mige Montbretias opgesteld. Verdienste werd toegekend aan de mahoniebrui- ne Lord Lambourne. Tenslotte moet genoemd worden A. J. v. d. Zwet, Roelofarendsveen, met het zeer fraaie gewas Phygostegia virg. „Bouquet Ro se", een mauve gekleurde snijbloem van grote decoratieve waarde. Ook dit ge was werd begiftigd met het getuig schrift van Verdienste. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, heeft com mentaar geleverd op de politiek die Australië ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea voert. „Ik heb bij geruch te gehoord", zo zei hij volgens U.P.I., ,,van vrees i.i Australië, dat Weot-Irian zal worden geregeerd door een staat die een andere ideologie aanhangt dan Australië". Hij zinspeelde daarbij ken nelijk op de in Australië heersende vrees, dat Indonesië communistisch wordt. „Ik wens er de nadruk op te leggen, dat de ideologie van Indonesië de Pantjasila is (de vijf grondbeginselen van geloof in God, nationalisme, huma nisme, democratie en sociale rechtvaar digheid). Australië's standpunt ten aanzie van westelijk Nieuw-Guinea kan zeker van invloed zijn bij de algemene verkiezin gen in Indonesië. Indonesië wenst met zijn buurstaat Australië goede betrek- kingen te onderholden en hoopt, dat de kwestie westelijk Nieuw-Gumea hiervoor ;een beletsel vormt", aldus minister iubandrio. „Ik hoop niet, dat in Zuidoost-Azie ge schillen ontstaan, die de oorsprong van een internationaal conflict, met alle ge volgen van dien, kunnen vormen al dus Subandrio. „Ik geloof dat het met verstandig is westelijk Nieuw-Guinea tot de oorsprong van een dergelijk con flict te maken". lis 2 herhaalde zijn bereidheid Austra- ii?donesische aanspraken op weS- rilt L^euTGuinea uiteen te zetten. In Snd wees hÜ op het ontbreken van toetongsverschP ten aanzien todd?Pnrt,n Borneo, welke eilanden ten dele Portugees en Engels bezit zijn. De heer J. Strik, architect B N a Boxtel, heeft maandagmiddag in w missiehuis te Driehuis de openbare aanbesteding gehouden voor de bouw van een gymnasium met gymnastiek zaal en nevenruimten btj het missiehuis te Driehuis. Hiervoor werden tien bil jetten ingeleverd, voor het merendeel afkomstig van aannemingsbedrijven uit het zuiden van het land. De laagste in- schryving kwam echter van de N.V. Amsterdlmse Ballast Maatschappij te Amsterdam met. een bedrag van 608.000. De raming van de architect was ƒ605.497,47. De gunning is aange houden. De overige inschrijvingen waren. Zeebregt's Aannemingsbedrijf, Tilburg, 647.000: Internationale Bouw Combi natie N.V., Best, 628.200; N.V. Bouw en Betonmaatschappij v.h. P. Knols, Maastricht, 639.000; Aannemingsbe drijf J. P. A. Nelissen, Haarlem, 624.624; Aannemingsbedrijf Gebr. Jansen, Venray 619.900; Aannemings bedrijf Gebr. Peters, Boxmeer, 644.400; N.V. I.G.B., Breda, 612.500; N.V. Aannemingsbedrijf De Condor, Amsterdam, 614.700; Firma A. Tee- renstra, Alkmaar, 633.150. De K.L.M. houdt binnenkort haar eerste proefvlucht over de Pool in verband met de komende nieuwe verbinding met Tokio. Het eerste toestel wordt een splinternieuwe DC-7c, die in Los Angeles wordt geleverd af-fabriek. Volgens de plannen zal het toestel op 11 september via Cold Bay naar Tokio worden gevlogen. Op 15 september vindt het vertrek uit Tokio plaats voor de eerste etappe via Fairbanks naar Anchorage. Hier wor'dt de nacht van 16 op 17 septem ber doorgebracht. Daarna gaat het in één ruk door naar Amsterdam, waar de 18e september geland wordt. Het tijdschema is geheel afhankelijk van de aflevering van het toestel op 11 september. Zou de levering onverhoopt een of meer dagen worden uitgesteld dan ivordt uiteraard het gehele reis-schema evenveel dagen opgeschort. Ter vergelijking hebben wij in onze kaart naast de nieuwe Poolroute ook de oude verbinding via Karachi en Manilla opgenomen, waarbij uitkomt hoe de vliegtuigen het grote communistische gebied moeten omzeilen. Donderdag zal de elfde DC-7C „Ko raal Zee", die de K.L.M. van de Dou- glasfabrieken krijgt afgeleverd, uit Los Angeles in Californië vertrekken naar Nederland. Dit toestel zal een zeer bij zondere route volgen. In verband n.l. met de opening van de K.L.M.-route via de Noordpool naar Japan en Nieuw-Guinea op 1 november zal dit vliegtuig eerst via de Aleoeten naar Tokio vliegen en vandaar via Fairbanks en Anchorage in Alaska over de Pool naar Amsterdam, waar het toe stel 18 september wordt verwacht. Dit is de eerste proefvlucht van de K.L.M. over de Noordpool. De tweede zal 3 ok tober in Amsterdam starten. reden voor een staatsgreep, door Max Tailleur in zijn eentje uitgevoerd. Gou verneur Speekenbrink schijnt graag de grappen van Tailleur verder te vertellen, hetgeen Max de opmerking ontlokte: la ten we de zaken eens omdraaien, komt u hier staan dan ga ik een poosje onder die vlag zitten, doelende op de vlag van de gouverneur, die boven het gou vernementshuis wappert. Maar niet al leen 6p Curagao en Aruba had Max Tailleur uitbundig succes. Tijdens zijn uitstapje naar Venezuela was het al niet anders. Tijdens zijn optreden in Cara cas bleken er Nederlanders in de zaal die afkomstig waren uit Ciudad, Bolivar en Puerto Cabeyo die met gehuurde vliegtuigen naar Caracas waren over gekomen om Tailleur niet te missen. In Punto Cardon zijn 270 Nederlanders, er waren 270 mensen in de zaal. De kaart verkoop was door het Nederlandse con sulaat verzorgd. In Maracaibo was de voorstelling in een luchtgekoelde zaal, maar deze had maar 200 zitplaatsen, ter wijl er 400 kaarten waren verkocht. Geen nood. Er werd buiten een luid spreker gehangen en tijdens de pauze wisselden de „buitengasten" met de „binnengasten" van plaats. Naar wij vernemen is de bespreking tussen de minister van economische zaken en het bedrijfsleven over de prijsstabilisatie, welke was vastgesteld op 10 september, uitgesteld. Dit uitstel geschiedt op verzoek van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen, welks vertegenwoordigers verhinderd zijn deze bespreking bij te wonen. Met een helikopter van de vliegbasis Ypenburg is gistermorgen een ernstig zieke man van Vlissingen overgebracht naar de Ursula-kliniek in Wassenaar. De aard van zijn ziekte liet niet toe, dat de patiënt de lange tocht per ziekenauto maakte. Omstreeks acht uur stegen twee helikopters van Ypenburg op. Aan boord van een van deze toestellen bevond zich een dokter van de vliegbasis. De beide helikopters, die behoren tot de groep lichte vliegtuigen van de koninklijke landmacht en die worden gevlogen door vliegers van de koninklijke luchtmacht, landden te Vlissingen op een marine- terreintje op ongeveer 500 meter afstand van het ziekenhuis, waar de patiënt vertoefde. Drie kwartier na de start in Vlissingen landden beide toestellen vei lig op een weiland naast de Wassenaarse kliniek. De hoofdinspecteur van het vervoer in de inspectie Amsterdam der N.S., de heer mr. C. A. O. Naudin ten Cate, heeft hedenmorgen het nieuwe station Sant poort-Noord officieel overgedragen aan stationschef de heer L. Mol. Het station zelf is reeds sedert de opening van de Velser tunnel in september van het vo rig jaar in gebruik, maar het N.S.-per soneel heeft al die tijd genoegen moeten nemen met een huisvesting in blok hutten, zoals de architect de heer ir. K. van der Gaast het uitdrukte. Deze laat ste betreurde het dat nu het aardig is geworden zijn dienst zich weer moet terugtrekken om elders van voren af aan te beginnen. Maar, zo zei hij, dat is nu eenmaal ons werk. Wij laten hier een stuk gereedschap achter in het vertrouwen dat het spoorwegpersoneel er prettig mee zal kunnen werken. De heer mr. C. A. O. Naudin ten Cate schilderde de moeilijkheden waarvoor de N.S. kwam te staan toen de Velser spoorbrug moest verdwijnen. Het sta tion Driehuis-Zuid kwam gelijk met de tunnel gereed, maar Santpoort-Noord had toen alleen maar sporen en perrons. Dank zij een tijdje behelpen heeft men de gelegenheid gekregen hier goed werk te doen. Er is een station van allure ge komen, dat nu nog wat eenzaam in het landschap ligt, er overigens met zijn moderne opzet uitstekend in past en dat straks bij de toeneming van het foren senverkeer, zoals de grote planbureaus voorzien, een belangrijke plaats zal gaan innemen. De heer Ten Cate wees ook op de voltooiing van de nieuwe overweg in de Zeeweg te IJmuiden, die op 23 sep tember gereed zal komen. En dan is er nog de nieuwbouw in Beverwijk, waar het wat moeilijker ligt tengevolge van de oude situatie. De in gang zijnde ver vanging van het station Beverwijk zal in het najaar van 1959 gereed komen. De heer ir. D. N. Damers, directeur van Openbare Werken, die met de hoofdinspecteur van politie de heer W. Sepp de gemeentelijke overheid van Velsen vertegenwoordigde, kocht daarna een perronkaartje, waarna de aanwezi gen het nieuwe station konden betreden en bezichtigen. Tengevolge van hooibroei is de grote landbouwschuur van Hoeve „De Oor sprong" in de polder Eierland op Texel, eigendom van de heer D. Dijkshoorn, tot de grond toe afgebrand. Een grote partij hooi en stro en ook de gehele inventaris gingen verloren. De schade bedraagt circa 70.000. De landbouwer was verzekerd. Advertentie De grondexploitatie- en beleggings maatschappij Arnhem-Zuid N.V. heeft een nieuw bouwsysteem ontwikkeld, het zogenaamde ,,Azet"-systeem, dat de bouw van alle woningtypen mogelijk maakt. In aanbouw is een proefblok van 24 flatwoningen aan de Huissen- straat te Arnhem. Het principe van het nieuwe systeem komt neer op skelet- bouw, waarop de aankleding wordt aan gebracht van de in de fabriek gereed gemaakte stukken. In de wanden, die eveneens in zijn geheel worden vervaar digd, zijn de leidingen reeds aange bracht. Vloeren en plafonds worden niet gedragen door de wanden, doch zijn met nokken in het skelet aange bracht. Zonder kostenverhoging is voorts het veranderen van de indeling der woningen mogelijk. In de gevels kan zo veel variatie worden aan gebracht als de architect nuttig of nood zakelijk oordeelt. Alles is dusdanig flexibel, dat vrijwel voor elke opdracht gever een eigen plan kan worden ge maakt. Het etagetype is als uitgangspunt ge kozen voor de eerste ontwikkeling van het nieuwe systeem, doe het zal mo gelijk zijn in de toekomst elke wooneen- heid te verwezenlijken. Per woning zijn ongeveer zestig betonelementen nodig, die vervaardigd worden door N.V. Schokbeton. Met ingang van deze week zullen twee woningen per dag gereed komen. De voltooiing van de kap van de 24 flats is in vier weken klaar. Er wordt aan gewerkt dcor een ploeg van vijf man en met behulp van twee kra nen. Het zwaarste geprefabriceerde be tonelement bij deze nieuwe systeem bouw onder architectuur van de heer H J. van Breda weegt 3200 kilogram. Advertentie 11 11 Een felle brand heeft in minder dan een uur tijd de kapitale boerderij „Groot Velthuis" van de familie Plan tend te Uitgeest met de grond gelijk gemaakt. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door hooibroei. Wel waren hiertegen maatregelen genomen, maar toen men dacht het g ;aar te hebben gekeerd, ontwikkelde zich in de hooibergplaats in de boerderij aan de westkant plot seling een grote rookmassa, even later gevolgd door metershoge vlammen. In minder dan geen tijd stond de boerderij, waarin 180 ton hooi was opgeslagen, in lichten laaie. Hiertegenover stonden de door de gemeente Uitgeest gealarmeer de brandweren van Assendelft, Heems kerk en Krommenie vrijwel machte loos. In minder dan een uur was de boerderij totaal verwoest. Behalve een brandkast, een geldkistje, enkele papie ren, een schemerlamp en een stoel, heeft men niets kunnen redden. De in boedel, waaronder verschillende antie ke voorwerpen, werd met al het overi ge een prooi der vlammen. Het nablussen is tegen de avond ter hand genomen door de brandweer van Uitgeest, welke werkzaamheden nog vele uren duurden. De boerderij werd bewoond door twee gezinnen, namelijk de heer Jac. Plantejjd en diens echt genote en door mevrouw de wed. Plan- teijd-Fransen. De boerderij was verzekerd. Advertentie Inlichtingen -i Inschrijving voor R.K. (Anno 1875) elke dag 19—: 1112 uur 1417 uur 1921 uur Horizontaal: 1. nuttigen 2. roofdier - legerafdeling 3. dokter - zuiver 4. heldendicht cm - meterton (afk.) 5. rondzwerven - soort 6. boom - sarren 7. grote gemeen- 1" te - warme gene genheid (O 8. heilige die geen marte laar is. -o 9. plechtige in komst p. - priem 10. dubbele klinker oo - asbestcement 11 edel gas 100 gram Verticaal: 1. heimelijk 2 2. aardsoort - oost (D.) - ontkenning 3. bepaald on kruid - kloosterling 4. sch'orsen 5. bezittelijk vnw. - één (Eng.) - Europeaan 6. de lezer heil - sullen 7. ik (Lat.) - bestuurder 8 groot mens hert windrichting 9. stek - keervers 10. geen mens - onderricht 11. delfstof - drooginrich- ting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2