Indrukwekkende ceremonie in Haarlemse kathedraal Ontroerende zegen-tocht van jonge bisschop Grote mars wedstrijden voor muziekkorpsen zaterdagavond op Haarlemse Dreef Comité voor Vluchtelingen hulp beëindigd zijn werk zaamheden in Haarlem Een jonge bisschop schrijdt de toekomst in V' Géén gewoon laxeermiddel I Natu-raLax WIJDING MGR. DR. J. A. E. VAN DODEWAARD NAAIMACHINES genda voor Meer belangstelling voor showelement Films: Wijding Laboratoriumarts voor katholieke ziekenhuizen Nieuw programma met veel aandacht voor algemene ontwikkeling W. VAN LIEMT jr. KVP-fractievoorzitter Overvallen op tankstation Strenge straffen gehandhaafd De Zilk voetbalde voor pater Doeswijk DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Toen omstreeks half een vanmiddag mgr. J. P. Huibers, vitaal en uiterlijk onvermoeid, het Te Deum inzette, dat door alle aanwezigen werd overgenomen, brak in de kathedrale basiliek te Haarlem een van de indrukwekkendste ogenblikken aan van de plechtigheid, tijdens welke mgr. Van Dodewaard tot bisschop was gewijd. In vol ornaat schreed de jonge coadjutor, begeleid door mgr. Mutsaerts en mgr. Baeten, zegenend door de kerk, een rondgang, welke weer eindigde op het hoogkoor, waar de pas gewijde bisschop plaats nam op zijn zetel. De consecrator zette daarop de antifoon „Firmetur manus tua" in waarin de bede gezongen werd „Krachtig zij uw hand en hoog verheven in macht uw rechterhand: recht en gerechtigheid zijn de grondslagen voor uw troon" en met de plechtige zegen en de kerke lijke heilwens kwam het einde van het prachtig ritueel, waarmede de bisschopswijding omgeven was. "SrmriÜn'e pontificale H Mi, a™rM) mgr Academie voor voortgezet economisch onderwijs Dr. S. Elzinga spreekt op openingsavond twaalfde cursusjaar Muziek Jong Haarlem vooruit! Rest van Nederland te sterk voor HHG HEEMSTEDE Wereldreizigers in Minerva-theater Voor 'n MODERNE COIFFURE MOLENDIJK - Dameskapper GELDBOETE VOOR BELEDIGING HILLEGQM Harddraverijen DE ZILK Goede resultaten voor het missiewerk NOORDWIJ K Bazar Groene Kruis Insigne van verdienste Leidse voetbalbond VOORHOUT Geslaagd HA A RLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand NIEUWVEEN Nic. Boys DE KWAKEL R.K. Vrouwengilde Bijna drie uren lang had iedereen de vele ceremonieën gevolgd, waarin mgr. van Dodewaard met het bisschoppelijk ambt bekleed werd. Aan de epistelzijde was de internuntius gezeten, aan de evangelie-kant de aartsbisschop en de overige bisschoppen. De andere hoog waardigheidsbekleders volgden vanaf de Jcanunnikenbanken achter het bisschops altaar de plechtigheid, welke na de kleu rige intrede der prelaten begon met de voorlezing van de pauselijke lastbrief en met het onderzoek, dat de trouw van de consecrandus aan geloof en zeden werd door mgr. H. J. va£ proost van het Haarlems kapi presbyter. Troondiakens waren deken P. van der Meer uit Hoorn en pastoor J. J. Brouwer uit Laren. Als diaken en subdiaken fungeerden de professoren J. A. M. van der Gaag en J. G. Louter van het theologicum te Warmond. Klas genoten van mgr. van Dodewaard ver- Advertentie Alle merken - ^us ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Mgr. J. P. Huibers van Haarlem gaat zijn helper en toekomstige op volger mgr. dr. J. A. E. van Dode waard voor naar het hoogkoor in de kathedrale basiliek te Haarlem. De consecrandus werd begeleid door mgr. W. P. A. M. Mutsaerts van 's Hertogenbosch en mgr. J. W. M. Baeten van Breda. Daarachter schreden mgr. Paolo Giobbe, apos tolisch internuntius (op de .foto net niet zichtbaar) mgr. dr. B. J. Alfrink, de aartsbisschop van Ne derland en de overige bisschoppen van de Nederlandse kerkprovincie. Tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten sloegen vanaf hun ge reserveerde plaatsen de intocht gade. vulden de nevenfuncties; ceremoniarii waren de secretarissen dr. H. Kuipers en J. Solleveld, en de kapelaans der ka thedrale parochie. Het kathedraal he renkoor, de zangertjes van de koor school en de studenten van het groot seminarie te Warmond zongen aan het orgel begeleid door de heer J. Schou ten en onder leiding van kapelaan P. J. A. Boogaards van de Koorschool, de wisselende gezangen ter ere van de H. Gorgonius, Wiens feest vandaag werd gevierd, en samen met de overige aanwezigen de vaste gezangen uit de Missa De Angelis. Het twaalfde cursusjaar van de Aca demie voor voortgezet economisch on derwijs vangt aan op dinsdag 16 septem ber om half acht. Ter gelegenheid daar van houdt de rector van de Academie, dr S. Elzinga, in de aula van het Lau rens Coster lyceum aan de Zijlvest te Haarlem een causerie over het onder werp „De sociale' betekenis der vrije doorstroming van het intellect" CINEMA-PALACEDe 1 onge leeuwen mi. 2 en 8 uur. TRANS HALS: Een kind verdween, 14 iaar 2.30, 7 en 9.15 uur. 3aar" Di. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Leise flehen meme Lieder, a. 1. 8.15 uur. Wo. en do.: Het Bolshoi Ballet, a. 1.; 8.15 uur. ROXYDe dodende Mantis, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De jonge leeuwen, 18 jaar. 2 en 8 uur. Dinsdag 0 september Grote Kerk, Haarlem, 8 uur: Gratis or gelconcert. FILMS: REX: 2, 8 uur: Quo Vadis, 14 jaar. Een romantische film over de eerste Christe nen, naar de gelijknamige roman. CASINO: 2.30, 7, 9.15 uur: Het groene mas- ker, 18 jaar. Spannende avonturen als parodie op de Amerikaanse gangster films. LIDO: 2.30, 7, 9J5 uur: School voor mis daad, 14 jaar. Drieste film over jeugdmis- daad. LUXOR: 2.30, 8 uur: Dorp der zonde, 18 j. De geschiedenis van dorpsroddel en laster in een Amerikaans plaatsje. Nadat het Epistel was gezongen, werd de wijdeling door de medeconse- cratoren tot voor mgr. Huibers ge leid, die voor het hoogaltaar was ge zeten. Terwijl de wijdeling plat ter aarde lag, klonk de litanie van alle heiligen, een ontroerende smeekbede, die de feitelijke wijding inleidde. Voor de laatste keer in de litanie werd het Kyrie eleison gezongen, waarop allen opstonden en de consecrator het evangelieboek op de hals en de schou ders van de wijdeling legde. Eerst mgr. Huibers, de consecrator, en ver volgens mgr. Mutsaerts en mgr. Bae ten legden hun handen op het hoofd van de consecrandus, waarbij zij het Accipe Sanctum Spiritum uitspraken. De oplegging der handen kreeg, na de wijdingsprefatie, haar besluit, toen de bisschoppen het wijdingsgebed re citeerden Schenk uw priester de volheid van uw bediening, bekleed *lenj met de versierselen der volle Yff,heeclükmg en heilig hem door de w der hemelse zalving." va?eheTehnoMreat0r Ieidde de zalving en van dim 1 van de consecrandus in mgr. Huibers de |?afWdprna hem d?°ï evangelieboek overhand e" £*1 de vredeskus werd de fS? werdfn- Met sloten, waarop de ?fge" mgr. van Dodewaard naar z^aeigm^U taar, het parochie-altaar van de v»+hi draal, terugleidden. an de kathe" t u Een zinvolle ceremonie werd iia»mn het sanatorium de offerande, toen mgr. van DodewaarS u°ranle. Nassauoord te Renkum. De naar de bisschoppelijke troon schreed w°emlng 1S mgegaan Per 1 septem- en daar mgr. Huibers zijn offergaven aanbood: twee brandende kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn. Het koor zong het „O bone Jesu", van Ingigne- ri. Samen met zijn coadjutor, die tus sen de mede-consecratoren aan de epis telzijde van het altaar stond, zette mgr. Huibers het H. Misoffer voort, dat na de zegen werd onderbroken voor de overreiking van de mijter en de hand schoenen. Toen kwam het moment, waarop mgr. Huibers zijn coadjutor hij de rechterhand en mgr. Mutsaerts hem bij de linkerhand nam, en zij mgr. van Dodewaard naar de zetel leidden, waar van mgr. Huibers was opgestaan. De consecrator gaf de consecrandus de staf in de linkerhand, waarmee mgr. van Dodewaard plechtig geïntroniseerd was. De verzen van het Te Deum golf den, na de inzet door mgr. Huibers, door de kathedrale basiliek, en terwijl mgr. Huibers op het hoogkoor achterbleef, trok mgr. van Dodewaard, begeleid door mgr. Mutsaerts en mgr. Baeten, zegenend door de kerk. Een bijzonder treffend ogenblik, waarop iedereen ken nis maakte met mgr. van Dodewaard in volle waardigheid, de bisschop, die voorbestemd is om eens mgr. Huibers op te volgen en als tiende bisschop van Haarlem een der moeilijkste bisdom men van Nederland te besturen. Teruggekeerd op het hoogkoor gal mgr. van Dodewaard zijn eerste bis schoppelijke zegen en hij bracht daar op, knielend voor mgr. Huibers, zijn consecrator dank met de drievoudige heilwens „Ad muitos annos" „Nog vele jaren." Met het bidden van het laatste Evangelie kwam het einde, dat bepaald groots werd, toen de stoet van bisschoppen plechtig de kathedrale bar siliek verliet. De besturen van de twee katholieke ziekenhuizen in Haarlem, Mariastich- ting en kint_ Joannes de Deo, hebben als laboratoriumarts, tevens hoofd van de laboratoria van beide ziekenhuizen, benoemd dr. A. M. F. Haan. Dr. Haan, die uit Roermond afkomstig is, heeft zgn opleiding genoten bij prof. Westenbnnk in Utrecht en was tot nu Dezer dagen heeft ieder Haarlems gezin in de brievenbus weer de tradi tionele folder gevonden van de Stich ting „Jong HaarlemVooruit!" Het is weer een uiterst verzorgde en over zichtelijke folder geworden, waarop iedere adspirant-cursist gemakkelijk kan terugvinden in welke vakken of kundigheden hij of zij zich deze win ter wil gaan bekwamen. Hij heeft in elk geval een zeer grote keuze van mogelijkheden. Men kan er de eerste beginselen leren van Nederlands en andere talen, maar men kan er zich ook verder in bekwa men. Men kan er allerlei technische vakken in vinden maar ook hand schriftverbetering, costuumknippen en EHBO. Opmerkelijk is, dat de laatste jaren steeds meer aandacht wordt be steed aan de algemene ontwikkeling. Behalve de cursussen „algemene ont wikkeling", die te hooi en te gras al lerlei onderwerpen van algemeen cul turele aard ter sprake brengen, zijn er ook cursussen in tekenen, muziek, toneel en ballet. Voor de jonge vrouwen is er een cursus Huishoudelijke Voorlich ting in het leven geroepen, waarop men van alles te weten kan komen over kleuterverzorging, ziekenverpleging op voeding, verzorging van het uiterlijk, koken en voedingsleer. Voor verschil lende cursussen zullen, wanneer daar voldoende belangstelling voor bestaat, weer evenals vorige jaren, aparte ka tholieke lesgroepen gevormd worden. In een vlotte wedstrijd heeft de Rest van Nederland met 12-3 gewonnen van landskampioen HHC. Ondanks 't feit dat de technische commissie niet de sterkste fonnatle het veld instuurde, kwamen de HHC-ers er niet aan te pas. Werpster J. Hordijk (HCK) en catcher M. Tieland (HCK) hielden de HHC-slag- ploeg in bedwang en slechts door enkele foutjes kwam HHC nog aan drie runs. Aan de andere kant was werpster H. Berendonk niet zo op dreef (11 x 4 wijd), bovendien kreeg zij een slagploeg tegenover zich dit! de knuppel vaardig hanteerde. In de eerste 2 innings behaalde de Rest al een veilige voorsprong van 9-0 door ferme driehonkslagen van F. v. Veen (Schoten) en T. Biesbrouck (RCH). In de volgende twee innings groeide deze voorsprong uit tot 12-0, weer door een tweehonkslag van T. Biesbrouck. HHC scoorde in haar vijfde en zesdt' slagbeurt «frie runs door fouten en een honkslag van R. Groenewoud-de Haas. De Rest van Nederland, samengesteld uit meest jeugdige speelsters, liet een prima indruk achter. Opnieuw zullen op uitnodiging van de directie van het Minerva-theater te Heemstede enkele bekende Nederlandse wereldreizigers verhalen van hun erva ringen en reisindrukken. Dinsdag 30 september spreekt Anthony van Kam pen over Groenland, dinsdag 21 oktober dr. T. de Booy over een Andesexpeditie, die hij in 1952 met dr. C. G. Egeler ondernomen heeft. Dr. De Booy is al eens eerder in Heemstede geweest en heeft toen verhaald van zijn tocht naar de Andes in 1955. Dr. De Booy komt in de plaats voor de heer Jan van Eechoud, die zoals wij gisteren al hebben be richt zondagavond in Nieuw Guinea is overleden. Dinsdag 25 november spreekt mr. drs. Th. Regout over „Tot de uiterste grenzen der aarde". Over Suez spreekt Anthon de Zeeuw dinsdag 20 januari en over worstelend Afrika pater Suasso de Lima de Prado op dins dag 17 februari. De sprekers zullen hun reisavonturen toelichten met kleuren films en lichtbeelden. Elke lezing be gint om kwart over acht Niet minder dan zes Haarlemse har monie- of fanfarekorpsen met hun res pectievelijke drumbands, alsmede twee Haarlemse drumbands en zes muziek korpsen van buiten Haarlem, zullen za terdagavond om 8 uur deelnemen aan de marswedstrijden voor muziekkorp sen en drumbands, die op de Dreef worden georganiseerd. Behalve een zui ver muzikaal festijn, zal het ook een spectaculair feest worden, want ver schillende korpsen zijn van plan een show van figuur vorming te verzorgen. Een jury van drie prominente musici zal de prestaties beoordelen en na af loop van de eigenlijke wedstrijden een wisselprijs voor het beste muziekkorps en een wisselprijs voor de beste drum band uitreiken. De heer W. van der Peyl, die zoals te doen gebruikelijk, de technische lei ding heeft bij deze wedstrijden, heeft verzekerd, dat de toeschouwers niet al leen iets te horen zullen krijgen, maar ook iets te zien. Verschillende korpsen zijn geüniformeerd, hetgeen het show element verhoogt. De korpsen beginnen met een muzikale wandeling door de stad en ter opening van de wedstrij den zullen vier muziekkorpsen op tredend als waren zij één korps ge zamenlijk naar het Houtplein marche ren. Bij het slot van de wedstrijd, zul len er zelfs zes gezamenlijk optreden. De tamboerkorpsen de sedert de oorlog van Engeland afgekeken drum bands dus hebben verplichte num mers opgekregen. Bij de muziekkorp sen ging dat dit jaar nog niet, maar de organisatoren hopen het wel een vol gend jaar te kunnen bereiken. De ju ry wordt gevormd door de heren Ge rard Boedijn, Oskar van Hemel en Jos de Klerk. Deze zomer is in samenwer king tussen de gemeente en de Haar lemse V.V.V. een wedstrijd voor tam boerkorpsen georganiseerd en deze wedstrijd is een enorm succes gewor den. Dit heeft de gemeente op de ge dachte gebracht om nu ook een wed strijd voor muziekkorpsen te houden. De bedoeling van deze wedstrijden is de korpsen meer dan tot nu toe het geval was, op straat te bren gen. De korpsen hielden zich maar al te vaak uitsluitend bezig met het geven van concertuitvoeringen, waar voor de belangstelling steeds gerin- gerd werd, ook al omdat de korpsen vaak stukken speelden die hun krach ten te boven gingen. De belangstel ling voor het showelement bij de korp sen bleek intussen steeds sterker te worden. Ook de grote belangstelling voor de Delftse taptoe mag daaruit verklaard worden. Voor het eerst heeft de gemeente nu deelname aan de marswedstrijden verplicht gesteld voor de zes Haarlemse zelfstandige muziekkorpsen. De korpsen, die voor gemeentesubsi die in aanmerking wensten te komen, waren tot voor kort alleen maar ver plicht deel te nemen aan het pres tatieconcert, dat jaarlijks in het Ge meentelijk Concertgebouw gegeven wordt. Van nu af moeten zij dus bo vendien aan de marswedstrijd deelne men. Het prestatieconcert in het Con certgebouw wordt dit jaar op 16 okto ber gehouden. Aan de marswedstrijden wordt behalve door de gesubsidieerde Haarlemse korpsen ook deelgenomen wordt behalve door de gesubsidieerde worden, of van buiten de stad komen. Uit Haarlem wordt zaterdagavond Advertentie Schoonheidssalon annex Parfumerie SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Tel. 19706 - Buslijnen 2 - 3 - 4 en 8 llnglnh®fmrldïïSin^o™ember°I«^UChte; i Neder,Iandse Federatie voor Vluchtelin- opfericht ten behoeve van ^.e/_d I feI1llulp <Mlder .e!?en verantwoordelijk- van de ver- zorging van Hongaarse vluchtelingen, acht thans het ogenblik gekomen om zijn werkzaamheden te beëindigen en over te dragen aan de bestaande orga- nen van algemeen maatschappelijk punt blijft etaoinshrdlushrdlcmfwvnshrd werK,.^8, coordina'ie- en contact- puntJbI,Ji 4f."?ge.ren de adviescommis sie, die destqds is gevormd. Het Comi té werd in de week van 4 tot H» no vember 1956 op initiatief van de burge meester van Haarlem, mr. O. P F M Cremers, opgericht en had tot taak de plaatselijke hulpacties te coördineren en de vestiging van enige Hongaarse gezinnen in Haarlem voor te hëfeidé.n Later werd dit comité uitgebreid tot een algemeen representatief comité voor de Haarlemse bevolking. Onafhankelijk van het Haarlemse Co mité voor Vluchtelingenhulp heeft de anmorgen zijn wij ge tuige geweest van een treffend schouw spel, dat opbloeide tot een pieus en wonderschoon ge beuren. In de Haarlemse kathedrale basiliek werd «e?, Warmondse professor bekleed met de volheid van het priesterschap, en ooit, zo mag men verwach ten, zal hij mgr. J. P. Hui bers, wiens helper hij nu is, opvolgen als bisschop van Haarlem. Meer dan eens hebben op deze gewijde grond priesteis de bisschopswij ding ontvangen maar bij ons weten is het vandaag voor de eerste maal dat een bisschop van Haarlem zijn opvolger tot bisschop wijd de. Bij een plechtigheid als deze gaat de aandacht van de belangstellenden alleen en vooral uit naar de wijde ling, die het middelpunt is van dit hoogheilig feest. Men verheugt zich over de persoonlijke belangstelling van zoveel prela,ten en men kijkt attent naar het pur per, dat in het door de gekleurde ramen getemper de daglicht een heel eigen glans krijgt. Maar even be wonderend hebben de aan wezigen de grijze kerk vorst van het Haarlemse diocees gevolgd tijdens dat langdurig en voor hem on getwijfeld vermoeiend ri tueel. Dit kleurrijk feest heeft ons deugd gedaan, vooral toen wij honderd twintig treden omhoog ge klommen waren en vanuit de koepel de viering van de bisschoppelijke liturgie konden gadeslaan. De ka thedraal van Cuypers roept bij menigeen verschillende stemmingen op, maar wie zo „in excelsis" naar bene den kijkt, krijgt bewonde ring voor de weidse gloria die Cuypers in zijn kathe draal heeft weten neer te leggen. Ver beneden ons groeide dat liturgisch spel naar een indrukwekkend hoogtepunt, waarin de glans der gewa den de kleuren verdiepte en het geheel een schoon reliëf gaf. Rechts op het priesterkoor de kleine strenge gestalte van de in ternuntius, tegenover hem de wat meer forse figuur van Neerlands aartsbis schop. Groot en grijs de oude bisschop en voor hem geknield zijn tengere co adjutor, frêle en als het ware bescheiden terugge trokken tussen de twee Brabantse bisschoppen. In de kerk „het volk", zoals dat in de zondagsmissaal tjes heet, een uiteenlopen de representatie van het bisdom, met in haar mid den de Maltezer Ridders, kleurrijk en fier, en de Rid ders van het Heilig Graf, gehuld in hun witte capes. Gods Kerk heeft de tijd, zo zegt het volk, want de eeuwigheid duurt nog lang genoeg. Zo ook bij zulk een plechtigheid, die met haar rijke symboliek en veel vuldige ceremonieën, zich zelf ruimschoots de tijd gunt. Maar het eind is dan toch de rondgang van een zegenende bisschop, een Episcopus van 45 jaar, die met jonge idealen de toe komst inschrijdt, terwijl zijn bejaarde bisschop op het hoogkoor achterblijft, alleen met zijn gedachten, maar ongetwijfeld meer gegrepen door de vreugde dan door de weemoed. heid een aantal Hongaren voorlopig in Haarlem ondergebracht om hen vanuit dit centrale punt naar elders af te voe ren. Het Haarlemse comité begon zijn werkzaamheden met geld in te zame len, waarbij de Haarlemse raad 10.000 beschikbaar stelde op 21 november 1956, en waarbij aan andere gelden in totaal 33.828,80 werd opgehaald. Op 29 november arriveerde een eer ste groep van 50 Hongaarse jongens en mannen, die konden worden onderge bracht in „Bethesda Sarepta" aan de Hazepaterslaan. Op 10 december 1956 volgde nog een groep van 26 jongens en mannen. Getracht werd deze men sen zo spoedig mogelijk in particuliere kosthuizen onder te brengen. Van deze 76 personen zijn er 6 naar Hongarije te ruggekeerd. 37 bleven er uiteindelijk in Haarlem. De overigen gingen naar el ders in Nederland of in 't buitenland. In december 1956 werden in Haarlem 33 Hongaren te werk gesteld, die in Wes terduinen te Wijk aan Zee waren onder gebracht. Toen dit moest worden vrij gemaakt, kwamen zij onder de zorg en verantwoordelijkheid van het Haarlem se Comité voor Vluchtelingenhulp naar het katholiek Vormingscentrum „Vij verduin" in Bloemendaal. Van deze groep keerden er 9 naar Hongarije te rug. 19 bleven er in Haarlem en de overigen gingen naar elders in Neder land of in het buitenland. Op 18 januari 1957 kregen vijf Hon gaarse gezinnen, bestaande uit in totaal 20 personen, een woning in de Hannie Schaftstraat. De gemeente had de ze woningen ter beschikking gesteld. De gezinnen waren afkomstig uit kamp „Herperduin" bij Ravestein. De huizen werden vanwege het Comité ingericht en de bewoners konden nog verdere wensen kenbaar maken. In juni 1957 keerde een gezin naar Hongarije terug. Een echtpaar met een kind, dat tijde lijk in Bloemendaal was ondergebracht, kreeg de woning toen toegewezen. Het tijdelijke wooncentrum Bethesda Sarep ta kon eind januari 1957 worden geslo ten. Op 28 januari 1957 werd ook Vij verduin in Bloemendaal gesloten. Veel is er gedaan om het de Honga ren in Haarlem naar de zin te maken. Zij zijn opgeleid, aangepast bij de Ne derlandse samenleving, er is onderhan deld met werkgevers. Zij hebben hun ontspanning gekregen. Er is een Hon gaarse krant uitgegeven die tot juli 1957 driemaal per week verscheen. De meeste zorg moest worden besteed aan de jongeren onder de vluchtelin gen. Toen de arbeidsreserve in Neder land toenam als gevolg van de beste dingsbeperking, was de vraag of de Hongaren hier speciaal onder te leiden zouden krijgen. Dit bleek vrijwel niet het geval te zijn. aan de wedstrijden deelgenomen door de harmonie „Crescendo" uit Spaarn- dam, „Harmonie Crescendo" uit Haar lem, ..Arti et religioni", „Sint Bavo", het Harmonie-orkest „Haarlem", de Kunstkring „Apollo", het tamboers korps „Frans Hals" en de BATO-drum- band. Verder nemen deel het Heem steeds Fanfarekorps Eensgezind Ex celsior, de drumband „Jong Leven" uit Oudendijk bij Wervershoof, „Adest Musica" uit Sassenheim, de IJmuider Harmonie, en „Sursum" uit Bloemen daal. De bedoeling van het gemeentebe stuur van Haarlem is dus óm de Haar lemse muziekkorpsen weer meer le vensvatbaar te maken, door ze hun plaats in het gemeenschapsleven op- nifuw te doen innemen. Het publiek vraagt meer show dan vroeger en het opmerkelijke is, dat nu de Haarlemse verenigingen ook aan dit onderdeel meer aandacht gaan besteden, ook de toeloop van jongeren weer veel groter wordt. Er zijn zelfs al korpsen, die een soort leden-stop hebben moeten afkon digen omdat zij niet meer voldoende instrumenten hebben om iedere belang stellende te kunnen voorzien. De katholieke fractie in de Haarlemse gemeenteraad heeft gisteravond haar bestuur gekozen voor de nieuwe zit tingsperiode van de raad. Tot voorzitter van de KVP-fractie werd gekozen de heer W. van Liemt jr. Vice-voorzitter werd de heer A. van der Veldt en de heer F. Knape werd gekozen tot secre taris-penningmeester. Beide laatste raadsleden vervulden hun functies reeds eerder. De heer Van Liemt volgt als fractievoorzitter de heer J. A. Schip pers op. die verleden week dinsdag tot wethouder werd gekozen. De nieuwe fractievoorzitter heeft zich in tal van organisaties reeds een uit stekend voorzitter getoond, die vlot van de tongriem gesneden is en zich gemak kelijk in een ingewikkelde' problematiek weet in te werken. Hij is zeer slagvaar dig, maar bovendien een charmante per soonlijkheid die de gave heeft zijn me dewerkers onderling te binden. De heer Van Liemt werd in mei van dit jaar voor het eerst tot raadslid gekozen. Zijn kwaliteiten worden door politieke me de- en tegenstanders gewaardeerd. Het seniorenconvent, de gezamenlijke fractievoorzitters in de raad, is nu als volgt samengesteld: E. F. Albrecht (Pv dA). W. van Liemt jr (KVP), ir. A. Stoffels (WD). D. A. J. Spek (Prot. Christ.) (voorlopig), H. Bovenkerk (PSP) en mr. M. Proper (CPN). Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de drie mannen die op 26 augustus 1957 de overval op het benzinepompstation aan het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht hebben gepleegd, dezelfde straffen opge legd als waartoe rechtbank te Haar lem hen had veroordeeld. Alleen wordt nu hun preventieve hechtenis in minde ring gebracht. Twee der mannen had den in juli 1956 een overval gepleegd op een tankstation aan de rijksweg te Amsterdam-Utrecht. Op naam van het trio stond nog een reeks inbraken in diverse plaatsen in het land. Een 48-jarige koopman zonder vas te woon- of verblijfplaats werd veroor deeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek. Een 25-jarige metselaar uit Haarlem, die tezamen met een 30- jarige timmerman uit Bennebroek de overval op het pompstation onder Am sterdam had gepleegd werden ver oordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. Een 30-jarige loswerkman, die inlichtingen niets om niets had verstrekt, werd terzake van heling tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Alle straffen waren overeen komstig de eisen van de procureur-ge neraal. Wegens belediging stond maandag een 60-jarige technisch deskundige uit Heem stede voor de politierechter. Hij had de huurder van een van zijn huizen een brief geschreven, waarin hij deze be titelde als een parasiet van de gemeen schap en daaraan enkele andere onver kwikkelijke zinnen toevoegde. „De waarheid mag toch wel gezegd worden", verweerde verdachte zich maandag. „Maar dat gaat niet altijd", antwoorde de politierechter. „Maar deze man doet niets en ver huurt daarom kamers van mijn huis aan anderen. Bovendien heeft hij de bad kamer waardeloos gemaakt door er een keuken in te richten". De huurder verklaarde, als getuige gehoord, dat hij niet meer voldoende valide was om nog te kunnen werken. „Ik leef nu van de opbrengst van de huur en van de sociale steun". „Het blijkt wel dat men de waarheid tegenwoordig niet meer zeggen mag, en bovendien, getuige kwam pas later met een aanklacht, waarschijnlijk zelfs op aandringen van derden". „De getuige behoeft dit in alle geval niet te nemen", aldus de politierechter. De eis van de officier was vijfenzeven, tig gulden boete. De politierechter maakte er dertig gulden van. OUD-SCHOTEN. In de jeugdkapel van de Siónskerk aan de Eksterstraat te Haarlem houdt vrijdag 12 september het Wijkcomité Oud Schoten een open bare vergadering. Het hoofd van de af deling Stadsontwikkeling van Openbare Werken zal tijdens de bijeenkomst een causerie houden over de verdere ont wikkeling van Delftwijk. De nieuwste maquette zal daarbij aanwezig zijn. Advertentie Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui- tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer- middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,dc regelmaat van de klok' Flacon a 60 tabletten versterkte werking) tl. 1.35 Voor de internationale harddraverijen te Hillegom. die op 16 september wor den verreden, zijn thans 24 paarden in geschreven, waaronder alle favorieten, die dit jaar regelmatig op de korte banen zijn verschenen. Zondagmiddag heeft in De Zilk de door de r.-k. voetbalvereniging „Van Nispen" georganiseerde benefietwed strijd plaats gehad ten bate van het missiewerk van pater Doeswijk, de eer ste priester van de parochie van het H. Hart, die, na met verlof te zijn thuis ge weest, eerlang weer naar zijn missiege bied aan de Goudkust van Afrika ver trekt. Afgezien van het feit, dat het een middag geworden is die uitstekend aan het gestelde doel heeft beantwoord ruim 400.kon na afloop aan pa ter Doeswijk worden ter hand gesteld ook sportief gezien is het een prettige middag geworden. De wedstrijd tussen v. Nispen en V.V.S.B. 2 werd door v. Nispen met 40 gewonnen. De voorverkoop van kaarten voor de ze wedstrijd had zaterdagmiddag reeds een zeer bevredigend resultaat ge bracht. Zondagmiddag om half 2 maak te de drumband van „St.-Jeanne d'Arc" uit Noordwijkerhout een muzikale rond gang door de buurtschap waarna pater Doeswijk om half 3 onder zeer grote belangstelling de aftrap verrichtte van de wedstrijd v. Nispen-WSB, voor wel ke wedstrijd een fraaie beker ter be schikking was gesteld. De ontmoeting had een zeer sportief verloop. Van Nis pen wist de uitgeloofde beker thuis te houden door met 40 te winnen van de mannen van St.-Bavo. Bij de rust was de stand 20. Tijdens de rust werd de trekking ge houden van de in samenhang met deze wedstrijd georganiseerde loterij. Toen na afloop de balans werd opgemaakt kon aan pater Doeswijk een netto be drag van niet minder dan 427.. worden overhandigd, een resultaat waarop ka tholiek De Zilk met recht en reden trots mag zijn. Zeer ontroerd dankte de mis sionaris allen die aan dit verblijdende resultaat hadden medegewerkt. Als re sultaat van de verloting werd reeds di rect na de trekking een aantal prijzen afgehaald. Op de navolgende nummers kan nog een prijs in ontvangst worden genomen bij de fa. Klinkenberg tot en met zaterdag 13 september a.s. Blauw: 23 41. 497, 625, 638, 967 en 969. Oranje: 802, 879 en 978. Bestuur en wijkverpleegsters en ba- zarcommissie van het „Groene Kruis" te Noordwjjk hebben het plan om 23. 24 en 25 september in Lido een bazar te houden ten bate van een eigen mo dem wijkgebouw. Vele Noordwijkers hebben al, door giften en toezegging van giften, blijk gegeven hiervoor grote belangstelling te hebben. Tijdens de jaarvergadering van de afd. Leiden van de K.N.V.B. werd het in signe van verdienste toegekend aan de heer A. W. van der Holst, die 20 jaar voorzitter was van SJC en aan de heer L. J. van der Meer, mede-oprichter van SJC en vele jaren secretaris van deze vereniging. Te Rotterdam slaagde voor het diplo ma A voor schoenwinkelier de heer G. Spierenburg uit Voorhout GEBOREN: N. N. Nouwen en M. Dudock, d.; J. S. Rademaker en Th. Kalf, d.; Th. B. Balm en A. M. van Bruggen, z.; F. A. Bannenberg en E. A. Bijl, z.; W. B. Zwirs en K. van Kroonenburgh, z. v. A. C. van der Aar en A. J. Wempe, d. GETROUWDJ. J. Vessies en C. E. van der Peet; P. van Zalingen en T. Osinga; J. Vlaar en G. Th. M. Schol ten; A. W. S. Fijen en B. M. A. van der Bijl; W. J. Ebbelaar en C. Mesman; N. Wempe en A. C. van der Peet. De eerste competitie-wedstrijd voor de Boys is succesvol verlopen. Ze wonnen verdiend met 6-1 van Groot-Ammers. De voorhoede was sterk gewijzigd en beant woordde aan het gestelde vertrouwen. De vtrdediging was ongewijzigd gebleven, be halve voor de vertrokken linksback was een nieuweling opgesteld. Na een half uur Boys-overwicht breekt plotseling de snelle middenvoor van de gasten door en geeft, geheel tegen de ver wachting in, zijn club de leiding. Deze achterstand prikkelde de Boys dermate, dat ze met razend snelle combinaties hun tegenstander volkomen gingen overspelen. Binnen vijf minuten was de achterstand omgezet in een 31-voorsprong. Het eerste kwartier na de rust was weer geheel voor de gaster, en werden de Boys sterk in de verdediging gedrongen. Maar de achterhoede weerstond deze druk. Hier na namen de Boys het spel weer in han den en wisten nog drie doelpunten aan het totaal toe te voegen: 6-1. De reserves konden het niet bolwerken tegen het gedegradeerde WSE in Waddinx- veen. Ze verloren n.l. met 5-2. Het derde elftal won met 2-1 van het bezoekende Nieuwkoop 8. De eerste avond van het nieuwe sei zoen zal worden gehouden woensdag 10 september in zaal Leenders: aanvang 8 uur. Pater Prior van Aalsmeer zal een lezing houden over de opvoeding der grotere kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3