Prinses IRENE is thans studente aan de Universiteit van Utrecht Drie kinderen door autobus aangereden Leren leren- Het bisschopskruis van Mgr. van Dodewaard Medezeggenschap principieel meer aanvaardbaar door middel van de P.B.O. Moeilijkheden Geen Britse wapens naar Indonesië Honderd jaar en onder de douche Colleges in het Spaans bij leer meester van haar vader Gebedsgenezeres te Amsterdam gestorven Medische hulp kwam te laat Mr. F. de Graaff Boerderij prooi der vlammen Vereniging warm voorstandster van ondernemingsraden Met een pas gekochte lïiotor tegen vrachtauto gereden Bestuurder gedood Helderse vuurtoren T.V.-station Vrij ernstig gewond Zwaar onweer boven zuid-oost-Drente Gezin met zeven kinderen dakloos mr- Kath. werkgevers metaalindustrie f150 boete voor organiseren clubtoto Vier jaar directeur spaarbank Drie ton verduisterd J. Lambermont DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 PAGINA w Plotseling overgestoken Ford wil korter werken Maine kiest Democraat In Frankrijk Nederlander overleden na verkeersongeluk Nieuwe voorzitter Ned. Roode Kruis Het borstkruis van Mgr. dr. J. A. E. van Dode waard die van daag in Haarlem tot bisschop is gewijd. Het kruis werd naar ontwerp van Geurt Brink- greve uitgevoerd door de Kerkelij ke Kunstateliers J. A. Verbunt te Tilburg. De vier armen van het kruis dragen de symbolen van de vier Evangelis ten, een herinne ring aan het feit dat Mgr. van Dodewaard in Warmond exege se doceerde. Het hart is bezet met edelstenen, ver sierd met een amandelbloesem motief, dat ook in de bisschops ring voorkomt. Blikseminslag Boerderij afgebrand H. H. WIJDINGEN Prinses Irene heeft maandag haar studentenkamers betrokken in huize Lievendaal aan het Lepelenburg te Utrecht, die zij gedurende haar stu dententijd zal bewonen. Maandag is ook het noviciaat begonnen van de Utrecht se Vrouwelijke Studentenvereniging, waarvan de prinses zich als lid heeft aangemeld. Na haar middelbare schoolopleiding voltooid te hebben, heeft prinses Irene in het afgelopen studiejaar colleges ge volgd aan de universiteit van Lausan ne, vooral in de Franse taal, maar ook in algemeen vormende vakken. Aan de Rijksuniversiteit te Utreéht gaat zjj Spaans studeren bjj prof. dr. C. A. van Dam, die prins Bernhard Spaanse les heeft gegeven. De prinses is boven dien van plan een aantal algemeen vor mende colleges te volgen in de kunst geschiedenis, de geschiedenis van de twintigste eeuw en een inleiding in de rechtswetenschappen. Het ligt echter niet in haar bedoeling evenmin als van prinses Beatrix, die sedert twee jaar aan de Rijksuniversiteit te Leiden studeert examens af te leggen. Voor het overige hoopt prinses Ire ne haar studiejaren op dezelfde wijze door te brengen als alle andere vrou welijke studenten, d.w.z. zonder over matige belangstelling van het publiek op straat en overal waar zij zich als studente zal bevinden. Naar wij van prof. Van Dam vernemen, is er dit jaar voor zijn colleges geen boven-norma- !e belangstelling van eerstejaars studen ten, hoewel het uiteindelijke aantal de inschrijving is pas begonnen nog niet bekend is. De belangstelling van de prinses gaat in het bijzonder uit zo verne men wij elders naar de taal, littera tuur en cultuur van Spanje en Spaans- Amerika, waarover zij haar vader vaak heeft horen spreken. Prinses Irene neemt te Utrecht haar intrek bij mevr. De Monchy, wier huis in de afgelopen maanden aanzienlek veranderd en verbeterd is. Er zijn mu ren uitgebroken en opgetrokken, er is centrale verwarming aangelegd, het ge heel is opnieuw geschilderd en de tuin rond het huis dat op een heuveltje, een voormalig bolwerk, gelegen is en uitzicht biedt op de Maliesingel is opgeknapt. Op de eerste etage heeft de prinses een slaapkamer ter beschikking en een studeerkamer. De laatste deelt zjj met een studievriendin. In het huis zullen behalve de prinses en haar vrien din nog drie andere meisjesstudenten haar intrek nemen. Prinses Irene zal haar maaltijden in de mensa gebrui ken en de weekends zoveel mogelijk op Soestdijk doorbrengen. Prinses Irene, die in Wrecht haar studie gaat beginnen, heeft gisteren haar intrek Benomen w ■haar 'ehuis Lepelenburg 2 De jeugd van Utrecht moet er ntussen nog qlanipS dü Prmses in de Domstad woont. Vol belang- Kelhng kijkt Zij naar de glanzende saab, de auto van de Prinses, die voor de mgang staat. «fc Op de rijksweg tussen Sint Maartens- yjotbrug en Burgervlotbrug is gister middag de 21-jarige F. B. uit Ai.na Pau- *°wna dodelijk verongelukt toen hij met e?n zware motor met zijspan tegen een hit tegenovergestelde richting komende Vrachtwagen reed. He* slachtoffer, dat JUist 's morgens in Rotterdam zijn mo tor had gekocht, was op v/eg naar huis. Waarschijnlijk door onervarenheid reed hp in een bocht onverwacht van de rechter- naar de linkerzijde met boven- fenoemd gevolg. De heer B. was <*e- uwd en vader van een kind. Als de plannen van de P.T.T. door gang vinden, en dit hangt geheel af v®n internationaal overleg, zal binnen UZienbare tijd de T.V.-ontvangst in de ?°P van Noord-Holland en Texel aan merkelijk worden verbeterd. Er worden momenteel namelijk op internationaal .Weau onderhandelingen gevoerd om i°ewijzing te krijgen van een geschikte ^hd in kanaal 3. Als dat lukt. hetgeen Sarschijnlijk het geval zal zijn, wordt P de Helderse vuurtoren Lange Jaap k11 zgn. frequentie-wisselaar geplaatst, hardoor het dan mogelijk zal zijn het deo-signaal van Lopik te ontvangen h in de kop van Noord-Holland uit te ehden. öe directie van de N.V. Ford Auto mobielfabrieken te Amsterdam heeft een ®aövraag ingediend tot verkorting van e arbeidstijd van ongeveer 600 man per- *°heel. Deze groep werkt reeds 32 uren week. Men zou nog verder terug illen gaan, n.l. tot 24 uur. Deze ver ding van de werktijd zou, zo verne- wij, slechts voor enkele maanden aangevraagd. heY°t01dehAm ee-Tst in de geschiedenis democraat mte"kaanse staat Maine een meldt UPI. De Bewt0r .gekozen' Dit Edmund S. Muskfe e ls gouverneur Op de Friese Straatweg te Groningen zijn maandagmiddag drie kinderen door een autobus gegrepen en vrij ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. Ze zijn naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De kinderen, de zesjarige E. van der Ploeg, zijn achtjarig broertje Dirk en de zesjarige L. H. van der Zwaag staken met een autoped plot seling vlak achter een stilstaande auto bus de rijweg over. Ze werden ge grepen door een Gado-bus, die de stad verliet in de richting Zuidhorn. Twee kinderen werden links en rechts van de bus geslingerd en een werd overreden. Op het kruispunt de Thiemebrug te Hengelo is de 73-jarige bromfietser J. Baars uit Hengelo door een vrachtauto gegrepen en gedood. De heer Baars heeft waarschijnlijk geen voorrang ver leend. Twee keer is de brandweer van Em- men maandag in actie geweest, toen tjjdens een hevige onweersbui boven zuid-oost-Drente de bliksem 'nsloeg en brand veroorzaakte. In Emmercompascum werd een wo ning, bewoond door het bejaarde echt paar J. Wierenga, door het hemelvuur getroffen. De woning brandde met de inboedel tot de grond toe af. De bewo ners hebben niets kunnen redden. In Nieuw-Weerdinge sloeg de blik sem in een aantal korenmijten. Twee gingen in vlammen op. Tijdens de verplaatsing naar Frank- ïfl voor een NATO-beproeving van mi litaire voertuigen, waaraan ook Neder- is een Nederlandse slagen geslipt en over de kop ge- De twee inzittenden, de korporaal- chauffeur B. Oostdam van de inspec tie technische dienst en de technische ambtenaar E. J. Voshol van het direc toraat materieel landmacht, beiden uit Den Haag, werden gewond. De korporaal kon worden overge bracht naar Nederland en is opgeno men in het militair hospitaal te Den Haag voor behandeling van een lich te hersenschudding. De heer Voshol werd opgenomen in het ziekenhuis te Langres, waar hij aan zijn verwondin gen is overleden. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld. (Van een verslaggever) De oud-verzetsstrijdster mevr. Uiltje Hengeveld-de Jong (43 jaar) te Amster dam is maandagmiddag ter aarde be steld na een ziekbed, dat in de kringen van de secte van gebedsgenezers, waar van zij een der leidsters was, veel op zien heeft gebaard. Mevr. Hengeveld kreeg drie weken geleden een ingewands stoornis, zo meldt een Amsterdams dag blad, doch weigerde in overeenstemming met de principes van haar secte een dokter te raadplegen. De ziekte werd steeds erger. Het werd al spoedig dui delijk dat zij lijdende was aan een darm perforatie die buikvliesontsteking tot gevolg had. Ondanks aandrang uit haar omgeving bleef men weigerachtig een geneesheer tot de zieke toe te laten. Tenslotte werd de Duitse fabrikant en gebedsgenezer Hermann Zaiss, een be kende figuur in dit milieu, telefonisch geraadpleegd. Zijn advies was om me dische hulp in te roepen als het bidden na veertien dagen nog niet zou hebben gt*holpen. Deze veertien dagen waren al verstreken, waarbij door allerlei groe pen in de secte om genezing was gebe den. In allerijl werd de zieke naar een Amsterdams ziekenhuis gebracht doch een medische ingreep mocht niet meer baten. Aan het graf waren vele secteleden verzameld Zij gaven met liederen en toespraken uiting aan hun onwankelbaar geloof in de gebedsgenezing. Onlangs heeft te Amsterdam verschil lende malen een rechtszaak gediend te gen een ouderpaar, dat op advies van „Lou" uit Muiden, dit' zich de herrezen Christus waant, een ziek kind dokters hulp had geweigerd. Het kind was ge storven. Bij K.B. is met ingang van 1 januari 1959 benoemd tot "oorzitter van het Ne- derlandsche Roode Kruis mr. F. H. A. de Graaff. Deze benoeming hebben wij reeds aangekondigd. Mr. de Graaff, die 4 maart 1893 m lam werd geboren, is o.m. directeur van de Kon. Papierfabrieken Van Gel der Zonen N.V., voorzitter van de Stichting van de Arbeid, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, lid van de Sociaal Economische Raad, secretaris van het Koningin Wil- helminafonds en bestuurslid van de stichting rheumatiekfends dr. Jan van Breemen. Het gezin van de heer P. Tromp te Heerhugowaard, man, vrouw en zeven kinderen, is de afgelopen nacht dak loos geworden door brand in de boer derij waar het gezin woonde. Toen bu ren de heer Tromp tegen half twaalf waarschuwden, dat zijn boerderij in brand stond, was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewoners zich te nau- wernood en met niet veel meer aan het lichaam dan nachtgoed nebben kunnen redden. De boerderij is volledig in vlam men opgegaan, waarbij ook de hooi oogst, landbouwwerktuigen en het meu bilair van het woonhuis verloren gingen. De brandweer heeft niet veel meer kunnen doen dan een nabijgelegen huis en de kerk voor de vlammen te sparen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Advertentie Oók zoutloos 'overal verkrijgbaar (toch pittig en smakelijk) Het begin van het nieuwe schooljaar brengt voor vele tienduizenden leer lingen en hun ouders de eerste con frontatie met een niet onverdeeld wel kome uitloper van de school in het ge zin: het huiswerk. Er moeten opgaven gemaakt worden, er moeten lessen worden geleerd en het gaat allemaal niet direct zo vlot als de drie belang hebbende partjjen, ouders, docenten en scholieren, wel zouden wensen. Wat dat leren van lessen aangaat is net interessant de mening te horen van de heer Chr. Boermeester, die zich voor het Haags Pedagogisch Centrum onder meer bezig houdt met onderzoe- kmgen °P het gebied van de leerme thoden. Hij zegt dit: De leerling van ®ffLmiddelbare school of ulo, die wan- üffL er overhoord wordt beneden de maat biqft, krijgt het verwijt, dat hjj z n les met goed heeft geleerd, doch het is maar de vraag of die leerling ook weet hoe hij z n les beter zou moeten leren. Wij doen over het algemeen veel te weinig aan het léren leren. De gedachte is niet nieuw. Diverse studies voor Nederland moet hier de naam genoemd worden van prof dr F. W Prins - hebben reeds ultfpw£ zen, dat tal van kinderen zeer ineffi- ciënt leren en dat door een verstandige didactiek de prestaties op dit gebied met sprongen vooruit kunnen gaan. In tussen echter wordt deze zaak nog maar zelden systematisch aangepakt. Er zijn genoeg onderwijzers en lera ren, die incidenteel controleren hoe hun leerlingen leren en die hen dan wat meer wegwijs maken op dit ter rein, maar aan het echte Ieren-leren komt men doorgaans niet toe. Dat dit toch wel degelijk zin heeft blijkt uit enkele onderzoekingen in Den Haag. Vooreerst heeft men een proef ge nomen bij 500 leerlingen van vijfde en zesde klassen op lagere scholen een ren DeP ^et cUk van,het memorise- irJl' leerlingen kregen 0d ze- a™ "I0"1®111 een lesje te leren over de drooglegging vai, de Zuiderzee- over dit stukje moesten na een half uur 20 geheugenvragen beantwoord worden Men kwam tot de bevinding dat voor al te veel van deze leerlingen het leren van een les uitsluitend bestaat uit het lezen en herlezen van de tekst soms tot 12 en 15 keer toe Vaak maakten de scholieren ook nog' wel een uittreksel van het gelezene, maar dit leverde geen betere resultaten od Het maken van een klein schema waardoor de structuur van de les ont dekt wordt dat is dus beter werk was een zeldzaamheid. Een van de conclusies, die dit onderzoek oplever de, was dat zeer veel leerlingen, die bij het overhoren van de lessen altijd goede cijfers halen, toch niet goed, na melijk inefficiënt leren. Op dit onderzoek is een tweede ver kenning gevolgd, ditmaal bij 120 leer lingen in vier eerste klassen van een ulo-school. De kinderen van drie de zer parallelklassen kregen een geschie denislesje te leren, dat wederom na een half uur overhoord werd. Het wil nogal eens voorkomen, dat de taal van de 'eerboeken te hoog grijpt, maar de tekst was in dit geval zeer eenvoudig gehouden zodat de leerlingen ieder woord konden begrijpen: aldus kon een zuivere geheugenproef worden ge nomen. Bij het overhoren boekte men op 28 vragen gemiddeld negen fouten per leerling. Er is toen een klassege- sprek gehouden, dat geheel liep over de vraag: hóe hebben jullie die les nu eigenlijk geleerd. De leerlingen kregen de nodige aanwijzingen om de zaak beter aan te pakken. Enige tijd later werd de proef herhaald met een andere les. Het resultaat was gunstig: het aantal fouten daalde. Weer werd de zaak doorgepraat en bij de derde keer werden gemiddeld nog maar een tot twee fouten op ruim 25 vragen ge noteerd. De laatste les is tenslotte ter controle opgegeven aan de vierde pa rallelklas, die aanvankelijk buiten de proef was gehouden. De uitkomst was zeer opmerkelijk: de leerlingen, die geen instructie in het leren hadden ge kregen, maakten gemiddeld tweemaal zoveel fouten als de kinderen, die het leren wel hadden geleerd. Het is maar een proef van beperk te omvang geweest en men wil ze ker niet beweren, dat hiermee nu het laatste woord gezegd is. Dit neemt echter niet weg, dat het Haags Peda gogisch Centrum meent te mogen stellen, dat systematische hulp bij het leren studeren duidelijk vruchten af werpt. Bij de geïnteresseerde buiten staander komt natuurlijk meteen de vraag op hoe er dan beter geleerd kan worden. Het antwoord hierop is niet in een simpele aanwijzing te geven. Dat we het niet moeten hebben van alleen maar lezen en herlezen hetgeen in tussen menigvuldig voorkomt is wel duidelijk. Doch verder zijn er allerlei wegen om beter te leren. Men kan met frater Rombouts pleiten voor het inschakelen van zoveel mogelijk zin tuigen. Men spreekt van de „progres sieve recapitulatie", d.w.z. een stukje lezen en dan aan jezelf vertellen, weer een stukje lezen, weer vertellen, dan de de'de stukjes samennemen en zovoorts. Men wqst ook op de nog wei- hig voorkomende leervorm van lezen en anticiperend lezen. Hierbij komt het er op neer, dat men eerst de ge hele les leest, dan van voren af aan begint, zichzelf onderbreekt met de vraag: wat xomt er nu, als men 'het niet weet, herleest, weer van voren af begint en zo verder. Een combina tie van .verschillende methoden wordt aanbevolen, doch het geheim van de smid is bovenal, dat men er zich be wust van wordt, dat leren geleerd moet worden. Wanneer men hiermee al op de lagere school begint, dan wordt la ter de last van het lessen leren heel wat lichter, zegt de heer Boermeester. (Van onze Haagse redactie) De katholieke vereniging van werk gevers in de metaalindustrie viert vrjjdag haar achtste lustrum. Tijdens een persconferentie, welke ter ge legenheid van dit feit werd gehouden, zei de voorzitter, drs. P. M. J. C. As- selbergs, o.m. dat men in Nederland bij het zoeken van een oplossing voor het vraagstuk van de medezeggen schap op de verkeerde weg is. Hij doelde daarbij o.m. op de plannen tot herziening van het vennootschaps recht voor zover deze herziening be oogt de arbeiders medezeggenschap te geven. Economische - medezeggenschap, zo zei de heer Asselbergs, houdt de be slissingsbevoegdheid in over de wijze van aanwending der produktiemidde- len. Deze zeggenschap berust in laat ste instantie op de privaateigendom en wordt uitgeoefend door e -i groep men sen, die daarvoor speciaal is aangetrok ken. Het betrekken van anderen in de ze beslissingsbevoegdheid, b.v. door de medezeggenschap van werknemers, zien wij als een aantasting van een van de grondslagen van onze maatschappe lijke orde. Dit alles betekent echter niet, dat wij afwijzend zouden staan te genover het streven om de werknemers mede-eigenaars te doen worden van de produktiemiddelen. Het betekent even min, dat de vereniging afwjjzend zou staan tegenover iedere kanalisering van de uitoefening van de economische zeggenschap. Er moeten echter wel zwaarwegende factoren zijn om tot een dergelijke kanalisering over te gaan en zij mag verder nooit in die mate ge schieden, dat de feitelijke speelruimte voor het individueel 'nzicht en hande len van de ondernemingsleiding tot een minimum zou worden beperkt. Zo moet ook een onafhankelijke beroepsin stantie, waarop de werknemers zich zouden kunnen beroepen wanneer zij het niet met het economisch beleid van de ondernemingsleiding eens zouden zijn, worden verworpen daar dit een principiële aantasting zou zjjn van de individuele vrijheid en zelfverantwoor- dehjkheid. In de PBO ziet de vereniging een principieel meer aanvaardbaar middel voor het oplossen van het vraagstuk van le economische medezeggenschap. In dit verband zei de heer Asselbergs, dat zijn vereniging een warm voor standster is van het instituut der onder nemingsraden. De katholieke metaalin dustriëlen zijn verder van mening, dat ernaar moet worden gestreefd een pu bliekrechtelijk orgaan voor de metaal industrie tot stand te brengen. Ook bjj de zusterorganisaties van de jubileren de vereniging zou ten aanzien van dit verlangen een groeiend besef en inzicht zijn ontstaan. De vereniging, vier leden voor een groot deel in het zuiden des lands zijn gevestigd, zou een grotere regionale spreiding van de Nederlands industrie zeer toejuichen. Zo zou men het van zeer groot belang achten als zich in het zuiden van het land een aantal basis industrieën zou vestigen. Hierbij denkt de vereniging in het bijzonder aan de gunstige vestigingsplaats welke de Scheldemond biedt. Wij vragen ons af, zo zei de heer Asselbergs, of de indus trie tezamen met de regionale overhe den in deze gebieden voor dergelijke vestigingen zelf geen initiatief kan ne men. Zij moet dan echter kunnen reke nen op de steun van de centrale over heid. Op de vraag of de vereniging bij de genoemde basisindustrieën ook een hoogovenbedrijf rekent, antwoordde de voorzitter voorzichtig, doch niet ont kennend. Hij zei bij geruchte verno men te hebben dat Cockerill aan de Schelde ten noorden van Antwer pen een hoogovenbedrijf zou willen be ginnen, hetgeen voor Nederland overi gens geen beletsel zou behoeven te zijn eveneens eventuele plannen in dergelij ke richting door te zetten. Die wethouder uit Doorn spijk. die één kwartier in functie was en vervolgens aftrad omdat hij „moeilijk heden vreesde" heeft mij geïntrigeerd. Ik vraag mij af: waarom is deze man in de politiek gegaan. Ik vraag mij zelfs af: waarom gaan mensen in de politiek, ten zij dan om moeilijkheden te ondervin den, sterker, tenzij om moeilijkheden te maken. Politici openbaren zich in deze da gen aan mij als professionele probleem- instandhouders. Het ergste dat hun kan overkomen is: de oplossing van een probleem of althans de oplossing van alle problemen. Wat zegt u? Wethou ders zijn in principe lieden, die bepa len waar in hun gemeente een lan taarnpaal behoort te staan? Goed, maar u wett net zo goed als ik dat ook een lantaarnpaal levensbeschouwelijk gericht kan zijn. En ook iedere wet houder heeft dus recht op zijn princi pieel meningsverschil. Nee, die Doornspijkse wethouder had ik dan ook alleen kunnen begrijpen als hij was afgetreden omdat hij géén moeilijkheden vreesde. lUiiiiiiHiMiuiiiiiiiiiiiiininiiiiiiniMiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiin De Britse regering heeft besloten geen wapens aan Indonesië te zenden wegens bezwaren van Australische zfl- de, aldus verneemt UPI uit betrouw bare bron te Washington. Volgens de zegslieden heeft de Austra lische minister van buitenlandse zaken, Richard G. Casey, tijdens zijn recente bezoek aan Londen tegenover premier Macmillan verklaard dat Australië hoopt dat Engeland geen wapens aan Indonesië zal leveren. Volgens de zegslieden van UPI was Macmillan niet erg gelukkig met dit Australische standpunt, gezien de druk van Engelse industriëlen om wapens naar Indonesië 'e zenden. Hij kw m evenwel tot het besluit uat hij Casey s verzoek niet kon afwijzen. De rechtbank te Arnhem heeft van morgen in de zaak van een Doetinchem- mer, in 1956 directeur van de beroeps voetbalvereniging „De Graafschap", die terecht stond inzake overtreding van de loterijwet, haar vonnis uitgesproken, luidend: f 150 boete of tien dagen hech tenis. De Doetinchemse profclub was destijds een der eerste verenigingen die een clubtoto organiseerde. Voor f 1.10 kon men lid worden. Men ontving dan een formulier met contributiezegel. Na uitslagen te hebben ingevuld en het formulier te hebben ingeleverd, kon men die week deelnemen aan de toto. De officier van justitie, overtreding van de loterijwet bewezen achtend, had tegen verdachte f 750 boete of dertig dagen geëist. Deze straf had ook de kan tonrechter te Terborg op 18 september 1956 opgelegd. Tegen dit vonnis was verdachte in hoger beroep gegaan. Boven Friesland heeft de afgelopen nacht een hevig onweer gewoed. De ene hui na de andere trok, vergezeld van veel regen, ove- de provincie. Om twee uur vannacht sloeg de bliksem in de boerderjj, bewoond door de veehouder P. d. R. te Stegger' a. Met hulp van de buren slaagde men er in het meubilair in veiligheid te brengen. De gehele boerderij ring -chter, met de winter voorraad hooi, in vlammen op. De rechtbank te Rotterdam heeft van morgen een 60-jarige accountant te Ammerstol conform de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte had als directeur van de voormalige spaarbank te Ammerstol sinds de dertiger jaren ongeveer drie ton achtergehouden. De rechtbank achtte alle ten laste gelegde feiten, t.w. de ver duistering, oplichting en valsheid in ge schrifte, bewezen. In het vonnis over woog de rechtbank dat de grootte van het bedrag en het aantal gedupeerde spaarders een rol hebben gespeeld bij het bepalen van de straf. Zondag zal mgr. Ubald Lehman SS.CC., apostolisch administrator van de Cook-eilanden en titulair bisschop van Sertei, in de parochiekerk van de H. Jozef te Valkenburg-Broekhem de pries terwijding toedienen aan de volgen ie fraters van de congregatie van de H.H. Harten. Aemilianus, Fr. Waalders, Win terswijk; Victor, G. Janssen, Wamel; Marcus, R. Reichenbach, Niedeggen (Duitsl.); Alphonsus, Sj. Willems. Meers- sen; Leonard, N. Poelman, Oldenzaal; Pius, J. Voiwater, Roelofarendsveen; Stefanus, J. Janssen, Maastricht; Joco- bus, M. Smolders, Tilburg; Gerardus, J. Dekker, Heer-Hugowaard; Simon, E. Rjjnders, Breda; Felix, Th. Ligthart, Made. De directrice van „Het Ver pleeghuis" in Oostzaan vindt het buitengewoon sportief, dat leden van de Pensioenraad vandaag een bezoek komen brengen aan een „dure" klant, de heer Jo hannes Lambermont, die op 18-jarige leeftijd in dienst trad bij het 3e regiment Huzaren der Cavalerie, er wachtmeester-in structeur werd en op 44-jarige leeftijd met pensioen ging. Van daag wordt de man, die nu al 56 jaar van dit pensioen geniet, precies 100 jaar. Deze krasse heer, Utrechter van geboorte, komt kaarsrecht de kamer van de directrice bin nen als hij hoort, dat er bezoek voor hem is. Rechtop zit hij in de stoel, strijkt een paar maal driftig over zijn grote blonde snor, fatsoeneert twee grote brede gouden ringen aan zijn vingers en zegt dan: „wat voor nieuws komt u mij brengen?" Het is alsof een generaal zich verwaardigt een audiëntie toe te staan aan een recruut. Het gekwaak van de duizenden eenden uit Oostzaan, dat door de open ramen doordringt, is de enige reactie en accentueert duidelijk de stilte onzerzijds op die vraag. Maar de 100-jarige neemt zelf het initiatief weer over en zegt: „van de krant, hè? Nou, dan weet ik het wel." En in een monotone dreun somt hij alle garni zoensplaatsen op waar hij gelegerd is geweest. Halverwege stopt hij echter; noude rij wordt me te lang, schrijf maar alle garnizoensplaatsen in Neder land behalve Venlo." Dat van Venlo zegt hij met onmiskenbare spijt in zijn stem, alsof aan zijn persoonlijk glorierijk vaandel precies de voor naamste trofee ontbreekt. „Vergeet vooral niet te schrijven, dat ik bij de „rode" huzaren was, tegenwoordig hebben ze het steeds maar over de blauwen, die waren er vroeger natuurlijk ook wei, maar de „rooien" waren er ook. U hebt toch geen sergeant-instructeur geschreven? We kennen geen sergeant, maar wel wachtmeester." We verwachten dat hij er knalhard aan toe zou voegen: begrepen?!, maar dat valt mee, het vragende-bevel blijft uit. Hij is nog militair in hart en nieren deze 100-jarige, wiens enige zoon nog in Leiden woont. Het zit hem een beetje hoog, dat de huzaren van Boreel uit de Willem 111-kazerne, die hem zaterdag een serenade hebben gebracht, omdat ze vandaag in Den Haag acte de présence moeten geven, niet in gala-tenue waren en bovendien niet van zijn onderdeel. Maar dit kleine teleurstellinkje woog niet op tegen het nimmer te vergeten feit, dat de adjudant-kapelmeester bij hem, Johannes Lambermont, huzaar, „de troep kwam melden." Het was om niet te vergeten, trouwens dat doet heel Oostzaan niet. „Nog wensen in dit leven?" „Nee, mijnheer niet één. Als ik wat te wensen zou hebben, wel, dan was dat zo in vervulling gegaan. Ik beheer al mijn geld zelf nog. Goud-eerlijke mensen bij de Boerenleenbank, mijn heer, trouwens de andere bank heeft ook eerlijke mensen hoor. Herin neringen? Zeer veel! Ik kan er niet zo gauw opkomen. Interesseert het u wel? Van welke krant bent u ook weer? Nou dan weet ik wel wat. In mijn jonge jaren kom ik in Amsterdam eens een vreemde snoeshaan tegen, met een koord om zijn nek en dat hing wel tot op de grond. Een vreemd aezicht mijnheer en ik er op af, zo ben ik nu eenmaal. Wat doe je met dat 'ouw man, vraag ik; daar boet ik mijn zonden mee uit, is het antwoord, ik heb veel gezondigd en daarom kastijd ik me. Ik vond dat raar en zei, zou ie dat maar niet liever aan God overlaten, wie zich zó kastijdt zondigt. Het werd een fel gesprek, maar ik won het niet." De teleurstelling is nog zicht baar De drukte rondom zijn persoon vindt de heer Lambermont zeer plezie rig, „het is weer eens wat anders, maar ik laat mijn bad er niet voor staan, geen sprake van!" Dan blijkt dat hij iedere dag prompt om zes uur in het badhuis verschijnt om zich een halfuur lang heerlijk te douchen, hij slaat geen dag over. ,,'s Winters is het wel eens lastig, want dan kan ik in het donker moeilijk de lichtschakelaar in de gang vinden, maar dan ga ik maar een uurtje later."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5