Leger in Algerije is de grootste propagandist Ja van het Hoopt De Gaulle op een hoog percentage van Algerijnse neen stemmen i „ZWEI HERZEN IM DREIVIER TEL TAK T" Protestants-kerkelijke pers verwerpt optreden van „gebedsgenezer" Osborn OMROEPERS Premier De Gaulle's referendum Nieuwe grondwet op vele punten vaag St.-Reinoldus viert 40-jarig bestaan Deelnemers aan demi-finale Trein rijdt op railbus Directie N.H.I. neemt ontslag Cavalcade van melodieën wekt een stoet van herinneringen op Russen bereiken 10 miljard elektron volt Bestuursmutatie bij K.P.M. Dubbel jubileum V ocalistenconcours Kroon schorst raads besluit Nederlandse bloem bollen in Amerika aangekomen DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 PAGINA 6 Mgr. Holtmann van de oprichting af gewestelijk adviseur Examens VOOR BEDDENREPARATIE HAARLEMS' MATRASSENHUIS Plaatsing geschiedt 16 cent per mm-hoogte Betrekkingen gevraagd Betrekkingen aangeboden Pensions Wonlngruil Zaken en Huizen Hypotheken enz. Te koop gevraagd Te koop aangeb. Auto's, Motoren, Bromfietsen e.d. Lessen Diversen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Ook in Algerije is thans officieel de campagne voor het referendum van 28 september a.s. geopend. Generaal Salan, de hoogste militaire autoriteit in het gebied, tevens belast met de opperverantwoordelijkheid voor het civiel bestuur, heeft de lijst gepubliceerd van de organisaties die gemachtigd zijn aan de campagne deel te nemen: het zijn er in totaal zestien, waarvan er zeven als behorend tot de politieke formaties van klassieke stempel kunnen worden beschouwd, terwijl de overige hun op richting terugvoeren op de opstand van 13 mei, deze mede hebben ge maakt of eraan ontsproten zijn. Van alle zestien organisaties is niets anders te verwachten dan dat zij zullen opwekken tot „ja" stemmen en van sommige, dat zij dit zullen doen met meer dan aan de zuivere rede ontleende kracht van overtuiging. Het algemeen comité voor openbaar welzijn voor Algerije en de Sahara voorzitter generaal Massu heeft zijnerzijds gespecificeerd dat het ja stemmen van Algerije essentieel en bovenal tot uitdrukking zal brengen „de wil der bevolkingen om Algerije en de Sahara definitief en plechtig geïntegreerd te zien in het moeder land; de onverzettelijke en onherroepelijke wil van de inwoners van alle afkomst, om voor altijd Fransen te blijven." geschiedt, doch ook het erin blijven, ter wijl de tekst de mogelijkheid schept voor een uitgetreden onafhankelijk geworden lid om met de republiek of met de ge meenschap een overeenkomst aan te gaan. De heer Defferre nu spreekt de hoop uit dat een vernieuwde democratie en een sterk en stabiel gezag ook in Alge rije een liberale politiek zal weten te doen aanpassen. En de door hem gelei de machtige socialistische federatie van de Bouches du Rhone heeft hij zich zon dag j.l. zelfs doen uitspreken voor „her stel van de vrijheid in Algerije door on derhandelingen met hen, met wie wij in gevecht zijn gewikkeld." Dat op 28 september a.s. een referen dum zal gaan plaats hebben over een nieuwe Frans, grondwet is een gevolg van de 13 mei-beweging oftewel op stand in Algerije. Zoals gezegd: Alge rije, waar overigens normale voorwaar den voor een werkelijke referendum campagne niet aanwezig zijn, wordt door de krachten achter die beweging uitgenodigd zo massaal mogelijk „ja" te stemmen. Een „ja" met een beteke nis diametraal staande tegenover de betekenis die het „ja" van vele zo niet de meeste stemmen in het moederland zal hebben. De grote propagandist voor het „ja" is in Algerije echter onbetwistbaar het leger dat daartoe vooral gebruik maakt van zijn zo geheten eufemis tisch volgens nog al enkele waarne mers „psychologische dienst". Ook daar heet het dat ja stemmen vooral zal betekenen zich uitspreken voor een integratie die „van Algerije werkelijk een Franse provincie zal maken". Een van de meest genoemde Algerijnse „ko lonels" die welke men op het oog heeft wanneer het voor Frankrijk heet te gaan om de keuze: „of De Gaulle of de kolonels" kolonel Lacheroy te Al giers, heeft echter op een persconferen tie toegegeven dat De Gaulle met be trekking tot de toekomst van Algerije een zeker aantal punten ongepreciseerd heeft gelaten. De preciseringen, aldus deze kolonel, zullen gegeven worden na het referendum en hun oriëntatie zal waarschijnlijk een andere zijn in geval van een grote meerderheid ja- stemmen dan in het geval van een meerderheid neen-stemmen. Hoe meer ja-stemmen, hoe meer kans dat de stelling (algehele integra tie), die wij (leger) in Algerije pone ren, in aanmerking zal worden geno men". Tongen te Parijs, die ongetwij feld als boze moeten worden aange merkt, insinueren wel dat een bedui dend Algerijns percentage neen-stem men of onthoudingen De Gaulle niet onwelgevallig zou zijn. Hij zou er een argument aan kunnen ontlenen om „integratie" als oplossing definitief aan de kant te doen zetten, ook door het leger. De integrationistische ultra's in Alge rije heeft het ondertussen verdroten dat de nieuwe grondwet niet uitdrukke lijk gewag maakt van Algerije, een Franse provincie, die Frans zal moeten blijven. Daarentegen bevat volgens be voegde exegeten te Parijs de tekst twee passages die duidelijk bedoelen de deur open te laten voor een andere status van de huidige Algerijnse „de partementen". In het hoofdstuk over de „territoriale collectiviteiten" wordt op één plaats nl. gezegd dat „de terri toriale collectiviteiten van de republiek zijn de gemeenten, de departementen en de overzeese gebieden. Welke an dere territoriale collectiviteit ook moet bij wet in het leven worden ge roepen". Behalve de overgang van de huidige overzeese gebieden (ex-koloniën) naar de status van zelfbesturende staten leden der gemeenschap zou deze laat ste zinsnede ook de mogelijkheid be ogen van een toekomstige evolutie van Algerije. Veelzeggender wordt te dien aanzien nog geacht deze andere passage, die als volgt luidt: „Het wet gevend bestel en de bestuursorganisa ties vafi de overzeese departementen kunnen het voorwerp zijn van aanpas singsmaatregelen vereist door een bij zondere situatie". Vermeld zij nog dat generaal De Gaulle in zijn rede van 4 september j.l., toen hij op de Parijse Place de la République de nieuwe grondwet plechtig aan het Franse volk voorlegde, gewaagde van het „toekom- eig statuut dat Algerije in ons ensem ble zal moeten innemen". In het Franse moederland zelf hebben na de publikatie van de tekst der nieu we grondwet enkele bekeringen tot het kamp van de ja-zeggers zeer de aan dacht getrokken. Daaronder geldt die van de socialistische voortrekker en burgemeester van Marseille, de heer Gaston Defferre, als een der meest be tekenende, o.m. omdat zij het veel waar schijnlijker maakt dat Guy Mollet op het zondag a.s. te houden socialistisch par tijcongres een zeer grote meerderheid zal meekrijgen voor de door hem in de afgelopen maanden gevolgde gedrags lijn, die gebaseerd was op het inzicht dat generaal De Gaulle en het naar hem genoemde experiment „het volste vertrouwen verdienen". De heer Gaston Defferre was in Guy Mollets regering minister voor de overzeese gebieden en van hem stamde de „kaderwet" waarbij deze gebieden reeds in het bezit kwa men van een semi-autonome status. De heer Defferre is dan ook vooral onder de indruk gekomen van de „liberale" politiek welke De Gaulle volgt tegen over de overzeese gebieden en welke hij, Defferre, ziet als de logische conse quentie van zijn eigen initiatief van be gin 1957. Inderdaad stipuleert de tekst van de nieuwe grondwet in het hoofdstuk over „de gemeenschap" uitdrukkelijk het recht voor de eens toegetreden staten leden om uit de gemeenschap te treden en onafhankelijk te worden. Zodat dus niet slechts het aangaan van de ge meenschap op basis van vrijwilligheid Naar wjj vernemen hebben de heren B. E. Ruys en jhr. mr. H. L. A. van Kretschmar van Veen besloten uit te treden uit de raad van bestuur van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Dat zondag j.l. ook het nationaal co mité van de republikeinse volksbewe ging met grote meerderheid 121 te gen 12 stemmen zich heeft uitgespro ken voor aanvaarding van de nieuwe grondwet, derhalve voor een ,,ja"-cam- pagne, is voor een belangrijk deel ten gevolge van de hartelijke instemming met de liberale beschikkingen, die de nieuwe grondwet vastlegt ten aanzien van de overzeese gebieden en omdat, zo als Pflimlin zich uitdrukte, „niemand beter dan De Gaulle in staat zal zijn het Algerijnse drama op te lossen." Uiteraard mogen te berde gebrachte overwegingen van hoog en idealistisch politiek niveau niet uit het oog doen verliezen, dat bij de stellingname door de partijpolitieke instanties en de indi viduele politici de welbekende neiging om „de overwinning te hulp te snellen" veelal een rol zal spelen. Op het refe rendum volgen bij positieve uitslag zoals allerwaarschijnlijkst is algeme ne verkiezingen voor een nieuwe volks vertegenwoordiging. Ten aanzien van het referendum in de ogen van de kie zers „verkeerd" te zijn geweest, zou de voor vele gegadigden toch ai uiterst hachelijke kans op een afgevaardigden- zetel alleen nog maar meer kunnen be derven. Enkele honderden leden van de r.-k. Hanzebond St-Reinoldus, vereniging van werkgevers in de woninginrichting en meubileringsbedrijven, waren maandagmiddag in de kantine van St.- Homobonus te Rotterdam bijeen om het veertigjarig bestaan van hun ver eniging te vieren en tevens het veertig jarig jubileum van mgr. Th. R. Holt mann, deken van Leeuwarden, als ad viseur van St.-Reinoldus. Nadat mr. A. van Rooy, redacteur van De Maasbo de, een rede had gehouden over het on derwerp mens en ruimte door de eeu wen heen, kwamen tal van sprekers aan bod om bestuur en leden van de feest vierende bond en niet het minst mgr. Holtmann met zijn gedenkwaardig en zeldzaam jubileum geluk te wensen. On der hen bevond zich dr. W. L. Groene- veld Meijer, directeur-generaal voor de Middenstand, die er de nadruk op leg de, dat voor een goed samenspel tussen overheid en bedrijfsleven een goede me ningsvorming aan beide zijden noodza kelijk is. De voorzitter van St.-Reinoldus, de heer P. J. M. Hoefsloot uit Arnhem, richtte zich in het bijzonder tot de gees telijk adviseur van de bond, die zich even later in het bezit zag gesteld van een vorstelijk radiotoestel, geschenk van St.-Reinoldus aan mgr. Holtmann als bljjk van erkentelijkheid voor diens vruchtbaar adviseurschap. Hij was voor ons, zo getuigde de heer Hoefsloot, steeds het symbool van de kerk op de rots en ook wel van de rots in de bran ding. Een Pauselijke felicitatie is nog onderweg. Bij ontstentenis van de heer Koops, voorzitter van dè Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, die nog steeds in een ziekenhuis wordt ver pleegd, maar weldra thuis zal komen, sprak vicevoorzitter Th. Hooy een ge lukwens uit. Andere sprekers waren nog de heren P. van Zeben namens de Fe deratie van Meubileringsbonden, B. van Baaren namens de Centrale Bond van Meubelfabrikanten en J. de Groot uit naam van zes werknemersorganisaties en de vakraad meubileringsindustrie. In de namiddag droeg de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in de kapel aan de West-Kruiskade een plech tige H. Mis op met assistentie van de dekens van Rotterdam en Leeuwarden. Er werd gezongen door het Saint Louis- koor, dat zich ook 's middags reeds had laten horen. Na drie dagen voorselectie zijn thans de zangers en zangeressen aangewezen, die aan de demi-finale van het inter nationaal vocalistenconcours te 's-Her- togenbosch zullen deelnemen. In de demi-finale zullen uitkomen: de sopranen Alida Legué uit Utrecht, Halina Slonicka uit Warschau, Lisse Ar- sêgvet uit Frankrijk, Eilizabeth Simon uit Londen, Nellie van Dijkhuizen uit Voorburg, Adelina Rühm-Galler uit Wenen, Loris Sutton uit Shetten (Enge land), Anna Rothgeb uit Wenen, Evenly Lier uit Amerika en Maria Antonietta Sighele uit Italië. De alten Mariette Dierckx uit België. Maria Verbruggen- Verhaert uit België, Nell Allen uit Stuttgart en Alena Havlovica uit Praag. De tenoren Michel Molese uit Amsterdam, William Flavin uit Boston (Amerika) en Connel Byrne uit Enge land. De bassen Senek Mlcak uit Tsjecho Slowakije, Bernard Kruysen uit Den Haag, Jerzy Artsysz uit Warschau, Jerzy Szymanski uit Warschau, Peter van der Bilt uit Amsterdam, Aurelio Estanislao uit Parijs en Busby Ranken uit Engeland. UTRECHT, 8 sept. Akte staatshuis houdkunde en statistiek: J. H. G. v. Wijke, Apeldoorn; G. W. Ohm, Amster dam; W. A. J. Karteveld, Assen; F. J. Zeggelink, 's-Gravenhage; N. E. Pech- ter, 's-Gravenhage; J. M. Boursze, Bus- sum. In het Zweedse toeristencentrum, Grycksbo is een railbus met schoolkinderen in botsing gekomen met een extra-trein, welke spoorwegpersoneel vervoerde. Vijf personen werden gedood en veertien gewond, onder wie drie zeer ernstig. De oorzaak van de ramp sproot voort uit een verkeerde lastgeving. Deze foto geeft een overzicht van de ravage. (Van onze correspondent) Een reeds lang smeulend meningsver schil tussen directie en commissarissen van de N.V. Ned. Helikopter Industrie, gevestigd op de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam, heeft er thans toe geleid, dat de twee directeuren, ir. J. Meijer Drees en ir. G. F. Verhage, met ingang van 1 november hun ontslag hebben aangeboden. Dit ontslag is inmiddels aanvaard, zodat de ontwerpers van dc eerste levensvatbaar gebleken Neder landse helikopter zich thans van de ver dere ontwikkeling van hun produkt af zijdig zullen houden. Als tijdelijk direc teur zal ir. P. A. van der Meer uit Rot terdam voorlopig optreden. Het voor naamste verschil van inzicht schijnt de vraag te zijn, waar de verdere re search van de Kolibrie, zoals de heli kopter heet, moet geschieden: in het be drijf zelf of in het Nationaal Luchtvaart laboratorium. De raad van commissa rissen acht de laatste oplossing nood zakelijk, terwijl de directie graag de zaak in eigen hand wilde houden. De heren Meijer Drees en Verhage mogen het zich tot hun grote verdien ste rekenen, dat zij er vrijwel geheel zelfstandig, zij het met financiële steun van anderen de aandeelhouders van het bedrijf zijn Aviolanda en Kromhout in geslaagd zijn, een zeer goed bruik bare helicopter met straalvoortstuwing te vervaardigen, die bovendien de voor delen heeft van niet duur te zijn en op gewone petroleum te kunnen draaien. De prijs van een Kolibrie ligt even be neden de honderdduizend gulden. Hoe wel de belangstelling op het ogenblik iets geluwd is in verband met buiten landse concurrentie, zal het bedrijf op de luchthaven Rotterdam op de bestaan de voet worden voortgezet. Gedeputeerde staten van Noord-Hol land hebben op 23 juli jl. goedkeuring verleend aan een besluit van de raad der gemeente Alkmaar van 17 juli jl. tot het aangaan van een geldlening van 10 miljoen gulden. De Kroon heeft dit goedkeuringsbe sluit echter geschorst tot 1 juli 1959, hangende het onderzoek naar de vraag of het in strijd is met de wet of, met het algemeen belang. De bezwaren van de Kroon betreffen de voorwaarden, welke verband houden met het rente gamma. Wij hebben er een feestelijk week end van gemaakt: van de jongste pre mière der Hoofdstad Operette in Thea ter Gooiland te Hilversum. Op een vroegtijdig uur zijn wjj er heengegaan, onze wederhelft en wij, en hebben na afloop een kamer genomen, een dure, luxueuse kamer, in hetzelfde Hotel Gooiland, tot welks complex het theater behoort, zodat wij met de Ope rette onder één dak hebben geslapen, helemaal in de sfeer. Tevoren hebben wH op het terras een aperitief ge bruikt, met een uitvoerig bitterhapje, en in de Schlager-achtige nazomer avond so lind und lau ook buiten gegeten: anders dan ^nders, een Ope rette-etentje van kleine, verfijnde f- lafjes, iets met champignons, een pas teitje, een wèl gecomponeerde sorbet. Kopje mocca na om de geest te spit sen. de klop van het hart te stimu leren. Uit de Taveerne van het hotel klonk een beschaafd muziekje, net kabbelde ons de hemel in, de zevende hemel van de vrede, een volledig har monisch geluk. Het driehoekig pleintje vóór het hotel was precies wat net wezen moest, ook een beetje Operette: met dorpse huizen achter geschoren linden, een winkeltje met antiek, zwa luwen om de St.-Vitustoren, zijn stem sonoor elk kwartier. De knipperbollerl, her en der, waren als lampions, die steeds opnieuw werden aangeblazen. De sfeer op het terras was dit uur heel apart. Wij hoefden er niet lang over na te denken: de sfeer van het Rembrandtplein in de jaren dertig. Een terras, waar tafeltje aan tafeltje Duits werd gesproken, en dat kers vers rook naar Karntnerstrasse, Kur- fürstendamm. Het Rembrandtplein van Nelson in zijn kracht, Fritz Hirsch, Erika Mann, Siegfried Arno, van „Die Pfeffermühle", das Kabarett der Un- bekannten, „De blauwe Vogel". Het Rembrandtplein in een in die dagen verwend, verzadigd, nauwelijks ver moedend Amste cam, nog eenmaal rei kend naar de toppen, vervuld van een wereld die kraakte in haar voegen en ten einde liep. Het Rembrandtplein ook van óns, onze wederhelft en ons, van onze „kleine Konditorei", onze verkering, onze honeymoon. Het Rembrandt plein, waar wij verzaligd hebben ge luisterd, uren achtereen, naar heel het Operette-repertoire van de strijk jes, de Schlager van die dagen, ge zeten tussen de componisten, de eerste vertolkers zélf. „Zwei Herzen im Dreivierteltakt", de titel van de operette, welke dit weekend te Hilversum haar reis door het land begonnen is, riep dit alles in de herinnering terug. Wij zijn kin deren van de Operette. Paul Lincke stond aan onze wieg; op melodieën van Robert Stolz, Franz Lehar, Paul Abraham hebben wjj onze groene Jeugd beleefd, ons entree gemaakt in het volle leven. Thans, na vijf en twintig jaar, zaten wij in Hilversum op dat terrasje en twee, drie tafeltjes van ons af professor Robert Stolz. Zijn rijzige, even gebogen gestalte, de fysionomie die doet denken aan Har ry fiaur, was ons zoëven gepasseerd. in aast en voor ons werd Duits gespro ken, heren en dames, die elkaar be groetten: Kuss die Hand. En wij za gen Fritz Sterner dribbelen: slendere, frele saltimbanque, zo weggelopen van Picasso, die op het toneel in zjjn stille momenten soms hevig op Buziau ee- lijkt. Een groot kunstenaar, Steiner evenals Otto Aurich en de zeldzaam vitale Claire Clairy, kostbaar erfgoed van Hirsch, de Weense Operette tus sen de oorlogen, die in de sfeer van het Rembrandtplein nogmaals een kans heeft gekregen. De regie bleek trouwens compleet: het servies waar mee Gooiland de maaltijd serveert, is versierd met de dubbele adelaar, als het ware een hommage aan We nen, aan Oostenrijk. Het is een feest voor ons geworden, de avond, de première, de nacht. Een walsdroom op louter Stolzmuziek, de harten van onze partner en wp ver enigd in driekwartsmaat, zoals des tijds, zoals daarna, zoals voor immer, alleen op dit moment, in de sfeer van de scène, de zang, de muziek, lucide bewust. Wjj proefden de lente onzer jaren, het zoet der ontluikende liefde, opnieuw met elkander „jung und glücklich": het leven dus tóch een Operette? Robert Stolz, tijdens de pauze, dirigeerde het orkest: de entre De toverstaf van Robert Stolz roept het verleden terug. acte-muziek een cavalcade van zijn melodieën, voor ons een stoet van herinnering, die langs en door ons heen joeg. Wij herkenden onszelf, staande op de drempel vijf en twintig jaar terug, en wjj hebben onszelf, ge amuseerd, heimelijk toegezongen: „adieu, mein kleiner Gardeoffizier, adieu, adieu,!" De kleine Gardeoffizier, laten we maar eerlijk zijn, is oud geworden, een weinig gehavend en moe. Maar zoals een voormalig cavaleriepaard de oren spitst als er marsmuziek weerklinkt, zo hebben wij zaterdag avond in Gooiland een ogenblik diep ademgehaald, en opverend, martiaal de rug gerecht. U moogt er op uw beurt om glimlachen. Vergeef het ons. wij zijn nu eenmaal getekend: de laat ste generatie van de Operette. Onze kinderen, met Pat Boone, Prestley, Johnny Ray, zullen er geen last. van Jhebben. Russische natuurkundigen hebben met een nieuwe deeltjesversneller, synchro phasotron genoemd, een energie kunnen bereiken van 10 miljard elektron volt. Dit is, naar de Russische geleerde V. I. Veksler meedeelde, de grootste energie die ooit in een laboratorium is opge wekt. Veksler deed deze' mededeling van ochtend op de tweede atoomconferentie in Genève tijdens een plenaire zitting, die was gewijd aan de jongste ontwik kelingen in de fundamentele physica. Tot nu toe werden deeltjes met een dergelijke energie alleen gfcVonden in de kosmische straling, zo zegt hij in zijn rapport. De protonen, die in het apparaat ver sneld worden tot de energie van 10 mil jard elektron volt, houden deze energie gedurende 3,3 seconden Dit opent, al dus de Russische rapporteur, een geheel nieuw veld van onderzoekingen. Geble ken is dat de massa van de protonen, die versneld wordt tot 10 miljard elek tron volt, toeneemt tot ongtVeer het tienvoudige. Dit is een consequentie van de leer van Einstein, dat energie en massa gelijkwaardig zijn en in elkander kunnen worden omgezet. Het optreden van de Amerikaanse „gebedsgenezer" Osborn in ons land heeft in de Protestants-kerkelijke pers bepaald geen gunstig onthaal gevonden. Zo schrijft ds. J. J. Buskes o.m. in „HERVORMD AMSTERDAM": „Het staat voor mij vast dat de meeste gene zingen op deze avond een opgeschroefde geschiedenis waren. Van de zestien men sen die ik genezen zag worden, waren er zeker dertien, aan wie men het kon aanzien dat ze opgezweept waren en dat ze typen waren die voor dat opge zweept worden vatbaar waren. Van we zenlijke genezing was er m.i. geen sprakeHet ergste was, dat tegenover de enkelen, die genezen werden, er honderden waren, doven, blinden, ver lamden, die blind, doof en verlamd naar huis zijn teruggekeerd. Osborn zegt: ze werden niet genezen omdat ze geen geloof hadden! Dat noem ik een gods dienstige aanmatiging en een goddeloze onbarmhartigheidStraks is Osborn weg en laat hij ons achter met de brok ken En in het „REMONSTRANTS WEEK BLAD" merkt dr. F. Kleyn o.m. op: „Ondanks de merkwaardige aandacht en de overgave van de zeer velen kwam er wat bitterheid in mij. Was dit het Evangelie? Een evangelie zonder kruis? Zijn de tienduizenden hier omdat ze het wonder willen zien lieden die alleen maar het mirakel verwachten, in plaats van een geloof dat het leven heiligt en het kruis dapper leert dra gen. Zit er niet iets wreeds in deze verkondiging?" In het GEREFORMEERD WEEK BLAD" schrijft ds. Chr. W. j. Teeuwen naar aanleiding van Osborn's optreden op het Haagse Malieveld: „Blitzlicht flitst telkens aan. Iedere genezing wordt gefotografeerd. En door de microfoon .hoor ik telkens onophoudelijk het la chen van Osborn. Minstens tien gevallen van genezing zijn nu reeds openbaar geworden, waaronder, naar men zegt, ook de genezing van een tumor in de hersenen bij een kind. Hoe weet men dit alles toch zo definitief en direct? Welk bureau of welk team artsen is hier aanwezig om het „that's wonder ful" van Osborn te controleren? Het Malieveld is effectiever dan Lourdes. Daar ongeveer gemiddeld 50 gevallen per jaar. Hier minstens tien per avond." En in de „ZEEUWSE KERKBODE" is ds. H. Pestman in déze zin aan het woord: „Ik huiver nog als ik denk aan dat sensationele gebeuren op het Malieveld. Waarom zijn het altijd weer genezingen van kwalen, die, naar elke medicus weet, nauw samenhangen met het zenuwstelsel van de mens? Ook vroeg ik mij af, waarom die tent met zulke „zware" gevallen zo heel ver van het podium verwijderd stond? Eerlijk wil ik bekennen, dat ik die avond heb staan slikken en huilen, neen, niet van ontroering om een groots geestelijk gebeuren, maar om de zicht bare wanhoop van al die geslagenen in die tent.Mijn overtuiging is vast geworden, dat de stroom van wee dom die Osborn achter zal laten, veel breder en veel dieper zal zijn dan het spoor van geluk." Tenslotte dr. F. A. Nolte, geneesheer directeur van het Leidse Diakonessen- huis, tevens theoloog. Hij schreef in de „NIEUWE HAAGSE COURANT" o.m.: „Naar mijn mening is het dringend noodzakelijk, dat deskundigen het fei ten-materiaal der in de Osborn-cam- pagne genezenen ter beschikking wordt gesteld. En wanneer daaruit zou blij ken, dat het waar is, dat zelfs mensen met tumoren in het hoofd en kanker in de buik op het Malieveld genezen zijn, dan zal ongetwijfeld medisch Ne derland bereid zijn te erkennen, dat hier iets gebeurde wat niet natuurlijk verklaard kan worden. Doch, wanneer na eerlijke en objectieve bestudering duidelijk zou worden dat Osborn over genezingen spreekt, die in werkelijkheid niet zijn gebeurd, dan zou het noodza kelijk zijn, dat die maatregelen werden genomen door kerk en overheid, die het onmogelijk maken, dat nogmaals zulk een aanslag op de geestelijke volks gezondheid wordt gepleegd." De eerste zending Nederlandse bollen van 1958 4.715 kisten met een totaal gewicht van 397 ton is maandag te Hoboken, New Yersey, gearriveerd aan boord van de Noordam van de Holland- Amerika-Lijn. Noordam, die 168 passagiers aan boord had, had een vertraging van on geveer 6% uur, als gevolg van slecht weer op de Atlantische Oceaan Als 8®" volg daarvan moest de welkomstcere monie, die geleid zou worden door de Nederlandse tulpenkoningin, de 23-ja- rige Leni Quant uit Leiden, tot dinsdag ochtend uitgesteld worden. Mej. Quant, een Leidse studente, is vorige week per K.L.M.-vliegtuig in de Verenigde Staten gearriveerd. Tussen 15 september en 25 oktober zal zij een be zoek brengen aan negen steden in de Verenigde Staten en drie in Canada. ziJ zal tulpenbollen aanbieden aan div®rse gouverneurs, burgemeesters en ander® gemeentelijke autoriteiten en zij za* lezingen houden voor „tuin-clubs". Slechts 1 vertrouwd adres. Bijvullen en over trekken met prima javakapok. 40 jaar ervaring 15 jaar garantie. In 1 dag retour. Prijzen bUlijk. Tel. 1-1-4-8-5, na 6 uur 2-0-1-1-5. H. de Graaff - GROTE HOUTSTRAAT 103 Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden niet verstrekt. Vakman vraagt SCHILDER WERK Br. no. 1085. R.K. Juffrouw 42 jaar uit middenst. z.z.g.g. als HUIS HOUDSTER liefst in klein moederl. gezin Br. no. 1078. R.K. dame 53 j. b.z.a. als HUISH. bij heer alleen. Br. ond. no. 21254 Wensing's adv. bur. EEN ECHTE BAAN VOOR ECHTE KERELS Wordt bedrijfsleider van de missiestatie om priesters vrij te maken voor priesterwerk. Inlichtingen School Y°°r Missiebroeders, Sparrendaai, Vught. prrjj japonnenstrdk- ?TER v onze afd. chemisch r^nigen N V Haak Wasver- zorgers,Mr. Cornclisstr. 33. naast M.T.S. Weeens teleurstelling gevr. flinke verpleeghulp 0f meisje voor verzorging van bejaarden Zr. Arts Wester houtstraat 5. Gevr. HULP in de liuishoucf voor dag en nacht. Mevr. A- lessie, Kon. Wilhelminalaan 30, Naarden, tel. K 2959-2639 mels-ie vor de HUISH. hele of halve dagen c.a. 16 paar Br. onder no. 1080 SaXIoS,!? zelfstandige Iste KAPSTER^ Of KAPPER, h. Wakker, Ged. Oudegracht 98, Haarlem. Gevr. ui ie klas banketbak- £erlj ZEER bekwaam le BEDIENDE. Hoog loon. Te vens gevr.: 2e BEDIENDE. Banketbakkerij Tummers, Binnenweg 133, Heemstede, Tel. 38158. MEISJE v. d. of v.d.e.n. ge vraagd. Bloemend.straatweg 84. Santpoort-St. Tel. 7096. De N.V. Kennemer Confectie Industrie, Baanstraat 32-34, Beverwijk, vraagt MACHÏNEST1KSTERS. Hoog loon, geen lopende band. Reiskosten worden vergoed. Aanm. 9—5 uur. In ons bedrijf kunnen op enkele afdelingen nog NETTE MEISJES geplaatst worden. Hoog loon premie. Aanm. N.V. Haak Wasverzorgers, Mr. Cornelisstraat 33 naast de Ambachtsschool. FL. MEISJE gevr. in ge zin met 4 kleine kinderen. Br. no. 1084 Gevr. NETTE WERKSTER voor 1 hele of halve dag. Leidsevaart 266 Hrl. Siohting „UNICUM" vrgt. HUISH. HULP van 8-4 uur. Aanm. op werkd. van 9-5 uur, Herenweg 126-Heemstede Zelfst. HUISHOUDSTER kan direct geplaatst wonden. Veel vrij. Br. no. 1068 Meisje voor de HUISH. gevr. L. G. Jansen, Spaamwouder- straat 61 Gevr. NET MEISJE voor hulp in de huishouding. Me vr. van Berkel. Amaryllislaan 5. Heemstede Tel. 37910 Gevr.: voor direct. MEISJES ±16 jr voor het maken van kunstbloemen. Loon 30,- p. w. Lange Wijngaardstraat 29 Gevr. in le klas banketbak kerij ZEER BEKWAAM le BEDIENDE. Hoog loon. Te vens gevr. 2e ®®Dianket- (weg. mil. dienstpl.) Banket bakkerij Tummers, Binnen weg 133, H'stede, Tel. 38158. voor direct op bedrijfs- kanteen fl. DAGMEISJE zelfstandig kunnende wer ken. Br. no. 41646 Gt-vrT z.s.m. LEERL. VER^ KOOPSTER of VERKOOP STER. Joh. v. Brugge Le- vensmiddelenbedr. Leidsestr. 104 Haarlem Tel. 14577 In onze R.K. Handbal-afd. van T.IJ.B.B. is nog plaats voor NETTE MEISJES, die deze mooie sport willen be oefenen. Junioren v.a. 12 jr, Senioren v.a. 18 jr Aanm. Ternatestraat 50 of zon dags op ons terrein Schalk- wijkerweg. Jongeman (Ind. Ned.) zoekt COMPL. KOSTH. bij Ind- fam. Brieven onder no. 1077 AANGEB. KOSTHUIS voor R.K. kostganger. Aanb. P. v. Zwol, Ridderstr. 16, Haarlem Aangeb. 3 kam. flat (uitz. WOONR. omg. N-Oost Br no. 1073 W ONIN GRUIL Aangeboden: keurig vrij be nedenhuis, 3 kamers, keuken, tuin, omg. Slachthuisstr. Ge vr.: 3 of 4 kamerflat of vrij huis in Haarlem-Noord. Br. no. 1076 Vrij huis omtrek Marnixstr, suite, keuken, tuin, gr. tuin huis, boven 2 slaapkamers, kl kamer, en badk. huur. 57,40 p.m. GEVR. KOOPHUIS ong. hetzelfde als bovenst, uitv. inl. en uiterste pr. br. onder no. 1095 HEILOO. Te koop, half vrij staand landhuisje bev. zit- eetk., keuken, 3 slaapk.. dou checel, vliering. Koopsom 23.000.—. VEST. VERZ Te aanv. 1 okt. a.s. Inl. mej. IJzerman, Aerdenhout. Tel. K 2500-26223 Aangeb. Ie HYPOTHEEK 4% Elk bedrag. Te bevr. v. d. Vondellaan 30, Drie- huis-Velsen. Tel. K 2550-6108. HANDELSHUIS, Leidsestraat 41, telefoon 14832, koopt alles Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden, stoelen, tafels en zolderopr. Te koop gevr. BANKSTEL en HUISKAMER AMEUBLE MENT, Tel. 13085 Haarlem Wij blijven smijten met de prijzen; nog steeds ZAKKEN MOLM voor één kwartje. Beunder's Tuinbouw Kl Houtstraat 41, tel. 18920. „STEOMO" voor Uw ver lichting. m gr«s ver bene den ieder ander; zie de eta- laee. Kruisstr. 12, tel. 21600. VAKMAN BIEDT AAN: Compl. gelakt slaapk.-ameu- blem. f 345.-, Slaapk. m lits- j™- en kaptafel, 3 spiegels f445.-, 2- en 3-deurs linnen kasten f145.-, f185.-, f225.-. 3-deurs mahoniehouten kast f 235.-, Div. keukenkasten en tafels. Alleen op bestelling, Commodes f 67,50. Kinderled, v.a. f35.-, Alles in mod. tin ten geschilderd. J. Rietman, Joh. de Breukstraat 30, Te- lefoon 51131. AUTORADIO. Nog vandaag Ingebouwd. NOVAK AUTO RADIO v.a. f 179.-. Betaling desgew. in overleg. Auto- radlospec. J. A. v. Zutpb®"' Schotersingel 129, Haarlem. Tel. 20401. NW. BABYBOX m- „^."Kin- derstoelB Fr^Halsstr' no. 4 funk»'bj[:^el.__n35^ rj^J^g-iTOFZUIGERS ra^ met voU. gar. Van fabriek naar verbruiker, vraagt 8ratls demonstratie. Dr. Leijdsstraat 11 rd.. Tel. 50734. Zonder" VOORUITBETALING Leuke regenmantels in aparte dessins, vanaf f2,- per week. Wij berekenen géén rente. De speciaalzaak voor dames- en herenkleding op termijn. Haarlemse Kleding Centrale, Jansstraat 63 Haarlem. BIJ DOLF: Sterren, St. Paulia Begonia en Kalanchoë, 50 et. Soendaplein 31 Tel. 51630 TWEELINGKINDERWAGEN in zeer goede staat te koop aangeboden. Tel K 2500-16827 Te koop aangeboden: MAHONIE EETKAMER: best. uit dressoir theemeubel, spie gel, tafel, 4 stoelen, 2armstoe len, Engels bankstel met tafel, vloerkleed 2.50 x 3.50, prima staat. Geen opkopers. Vel- serstraat 35 WASMACHINEFABRIEK heeft gloednieuwe wasmachi nes en centrifuges m. lichte emaille beschadiging voor 145.—, met garantie; desge wenst afbetaling. Showroom: Koningstraat 48, Haarlem. Telef. 02500—17848. (De art. worden hier niet verkocht, doch direct vanuit fabrieks- depot geleverd). PHILIPS RADIO met m.g. l.g., k.g. en visserijgolf. In pr. st. I 85.- Erres Sleestofz., als nw, zuigt enorm, 55,- Zuidpolderstr. 56 rood, H.O. PRACHT KINDERWAGEN te koop in staat van nieuw. Dr Schaepmanl. 41, H'stede Tel. K 2502 - 886 Aangeb wegens gezondheids reden James-motor 1949 20O c.c. Nieuwe banden, kofferrek en buddysit. In nr. staat tegen e.a.b. W. Versteege Hoofdstr. 116 Hillegom Tel 5458. V.W.- en OPEL VERHUUR. Fa. Atlas, Ostadestraat 7. Tel. 20314 en J. de Meester- straat 15 (Haarlem-N.) Tele foon 55946. VERHUUR z. CHAUFFEUR Volkswagen, Opeis Rekord. Garage v. d. Klooster, Frans Halsstraat 33, tel. 16456. De nieuwste OPELS 1957 en 1958. Verbuur zonder chauff. Garage Krijnen en v. d. Lubbe, Nw. Kerksplein 12, Tel. 10041. Een z.g.a.n. BROMFIETS te koop gevr. merk „Sparta" rfi- versnell. desk. onderz. ge* wenst. Br. no. 1084 SPAANSE HANDEI>fC°^i RESPONDENTIE. OP*- Kle- Practijkdipl. Ten Ber» verparkweg 188. GRONDIG r naaie* en; gfffoutstr. 3 rd. Erkama, Gr- Aanm. IrV.. dipl' NRG- en vt'e'v. Avondopleiding, inl.: IVnftltuut E.R.O Coornhert. straat 20, Haarlem. ENGELS EN SPAANS, speciaal V. Emigranten. Ten Berge, Kleverparkweg 188. AUTORIJLES. Opel Rekord 57 „Rutte Overton", Over- tonweg 10. Haarlem. Telef. 5.4.5.1.5. DAMES! Permanent aan huis stroomloos v.a. f 10.-. Cold- Wave f 12.50. Bel op 61419, Gr. Houtstraat. KAPSTER permanent aan huis stroomloos f 10.Bel op 19857. DRIETEX in de wasmachine Koken overbodig schone was minder slijtage. WIJ VERHUREN ALLES klapstoelen, tafels, servies, enz. enz. Uitgebreide prijs lijst op aanvraag. Verhuur kantoor C. v. Merriënboer, Amsterdamse vaart 8, Haar- lem. Tel. 15642. JAPONNEN. Maakloon v.a. 8.50. Modeljaponnen, ook in grote maten, geëtaleerd, nu extra voordelig. Maison Tiny, Paul Krugerstr. 30, Haarlem. NATÜURPERMANENT a. huis v.a. f 10.—. Fr. Eugène f 15.- Tel. 17392. KAPSTER permanent aan huis stroomloos v.a. f 10. Cold-Wave f 12.50. Tel. 37935, Heemstede. VOOR KLEURENFILMS Foto Scherpenhuijzen, Staten Bolwerk 6 tel. 20095 VERCHROMEN VERNIKKE LEN De Valk Emmakade 23 T.O. de kathedraal. Tel. 17115 R.K. Jongem. 16 jaar zoekt NETTE VRIEND ong. de- zelfde lft. Hrl (N) Br. no 1090 Op school BETERE CIJFERS met een GOEDE BRIL. Rui me keuze schoolbrillen. Op- tieiën G. Daams Bloemd.-weg 123b - Bloemendaal Leveran cier van alle ziekenfondsen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6