mogen alleen Franse soldaten zich niet meer op straat begeven W oedende man trekt een mes in trein Oplichter in T.V.-wedstrijd gearresteerd V.S. tot concessies bereid als Mao van geweld afziet Dulles doet rood China vage toezeggingen Zware straffen voor blanken en negers in Londen Vliegtuig van de Marine bij Abadan neergestort Tien inzittenden om het leven gekomen Het Bevrijdingsfront kondigt nieuwe terreurdaden aan Het weer. Olie op de golven rond Formosa? t)ulles Britse treiler ramt IJslandse kanonneerboot Twaalf doden bij vliegtuigongeluk in Alaska Malversaties bij Irian-beweging Dienstplichtigen naar N.-Guinea Westindische ministers plegen overleg met Britse regering Vier Prinsessen maken rijtoer mee VREES VOOR AANSLAGEN En jongens trekken aan cle noodrem. LITTLE ROCK: vrees voor nieuwe onlusten In Neiv York Paraty f us-epidemie $ce MORRIS 'tbeforeyot/óvp/ Het weer in Europa doet bekentenis Voorstel thans in gediend RASSENKWESTIE IN ENGELAND Prinsjesdag WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 30008 iMmMi li jMÈtm - - PARIJS, hedenmorgen. Alle gewestelijke militaire bevelhebbers in Frankrijk hebben gisteren van het ministerie van nationale defensie beheerd door minister-president De Gaulle zelf instruc ties ontvangen die tot doel hebben de Franse militairen op straat te beschermen tegen aanslagen der terroristen van het Algerijns nationaal bevrijdingsfront. Deze terroristen opereren zoals gemeld sinds ruim twee weken bijzonder actief in continentaal Frankrijk. Procureur-generaal treft voorzorgsmaatregelen Scooter/Bromfietskleding Droog en weinig wind Als de Chinese communisten zich bereid verklaren tot een doeltreffende en betrouwbare belofte dat zij zullen afzien van geweld om territoriale bedoelingen te verwezen lijken, zal er een zeer constructief nieuw element in de situatie rondom Formosa worden gebracht, dat verdere consequenties kan hebben. Dit heeft minister Dulles gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. Hij zei, dat de V.S. officieel via de communistisch-Chinese ambassade te Warschau Peking hebben verzocht, het overleg op am bassadeursniveau over de kwestie-Formosa te hervatten. LONDEN, hedenmorgen. Dag in dag uit verschijnen er in de Londense politiegerechtshoven blan ken en negers, beschuldigd van geweldpleging, het bij zich hebben van wape nen op straat, en aanverwante misdrijven betrekking hebbende op de on lusten tussen blanken en negers. Een aantal wordt ter plaatse beboet, maar uit het feit dat nog steeds talrijke gevallen worden verwezen naar hogere gerechtshoven, waar strengere straffen kunnen worden opgelegd, blijkt dat de magistraten hun best doen een herhaling van de onlusten te voorkomen. Een aantal van de naar hogere gerechtshoven verwezen aangeklaagden wordt tegen borgstelling vrijgelaten, maar het aantal dat in voorarrest wordt gehouden is eveneens opvallend groot. y.v'.-.-.^ V v>> <t&WA (Van onze Parijse correspondent) IKIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll In de trein die om 21.35 uur dinsdag avond van het Leidse station was ver trokken met bestemming Utrecht, heeft een kort aangebonden reiziger, die een viertal luidruchtige scholieren met een mes bedreigde, nogal wat consternatie verwekt. De jongelui schrokken zo he vig van de plotselinge woede-uitbarsting van hun medereiziger, dat zij naar het achterste deel van de trein holden en daar aan de noodrem trokken Even voorbij d< spoorbrug over het Rijn- en Schiekanaal te Leiden kwam de trein plotseling tot stilstaan. Aanleiding tot de teweeg gebrachte consternatie is geweest het feit, dat de jongens, die van school terugkeerden naar hun woonplaats Alphen aan den Rijn, in een prettige bui zich vermaak ten met propjesschieten, tijdens welk spelletje een propje papier over de rug leuning heen terecht kwam op het jasje van de reiziger. Deze ontstak hierdoor in plotselinge woede, trok zijn jasje uit en stoof met een getrokken mes op de hevig geschrokken jongens af- Nadat de hoofdconducteur proces ver baal had opgemaakt van het voorval, dat veler zenuwen in beroering had ge bracht, kalmeerden de gemoederen. De trein had ca. zes minuten vertraging. De procureur-generaal van het Ame rikaanse oppergerechtshof, William Rogers, heeft aan de gemeentelijke overheid van Little Rock een plan ge stuurd om de orde te handhaven in het geval van nieuwe rassenonlusten in de stad bij de toepassing van integratie op de scholen. Morgen komt het opperge rechtshof bijeen om te beslissen of de middelbare school te Little Rock neger leerlingen onmiddellijk moet toelaten dan wel een uitstel van twee en een half jaar krijgt voor de toepassing van rassenintegratie. Het plan is een voor zorgsmaatregel voor het geval men tot directe integratie besluit. In de brief aan het stadsbestuur be vestigt de procureur-generaal geruchten dat het ministerie van justitie besloten heeft tijdelijk de staf van de Marshall te Little Rock uit te breiden. (Een Marshall staat los van de gemeentepo litie in de V.S. en treedt pas op wan neer federale wetten overtreden wor den). De New Yorkse politie heeft een man gearresteerd, die op sluwe wijze ge tracht had de prijs in een televisie-wed strijd, een huis van 30.000 dollar, in de wacht te slepen. De man, Gerard Mig none, 38 jaar oud, begon met de uit voering van zijn plan in augustus, toen de programma-leider van de NBC-tele- visieshow „The price is right", de kij kers naar de waarde van een woning liet raden. Vóór 29 augustus moest men briefkaarten met de raming van de prijs aan de NBC inzenden. Mignone zond enkele briefkaarten aan zichzelf om aldus aan authentieke poststempels te komen. In september toen de programma-leider Bill Cullen de prijs van de woning onthulde name lijk 30.050.90 dollar, veegde Mignone zijn adres op twee briefkaarten uit, zette er als zijn „schattingen" 30.250.90 en 32.050.80 op, waarna hij de kaarten van het adres van de NBC voorzag. Vervolgens benaderde hjj twee em ploye's van de postkamer van de NBC om de twee kaarten tussen de andere, voor de sluitingsdatum ingezonden briefkaarten te smokkelen. De beide employé's, twee jongens van 16 jaar, waarschuwden evenwel hun werkgever. De politie was spoedig ter plaatse. De man trachtte te vluchten, waarop de agenten enkele schoten losten. Hjj liep een lichte hoofdwond op door een terug kaatsende kogel en gaf zich zonder strjjd over. Vanuit Cairo heeft het Bevrijdings front verkondigd dat deze terreur die men zien kan als een deelname op zijn manier van de Algerijnse organisa tie aan de campagne voor het referen dum steeds crescendo zal gaan. en dat zij een uitbreiding betekent van de nationalistische oorlogvoering tot Frankrijk zelf. De Franse burgerbevol king zal worden ontzien, aldus de ver klaring. De sabotage aan boord van de Président db Cazalet. waar tijdens de overtocht van Marseille naar Böne een plas+'obom tot ontploffing is gebracht, is evenwel met deze laatste restrictie in strijd.. Aan individuele slachtoffers hebben de pistoleros van het Bevrijdingsfront het tot nu toe echter inderdaad nog slechts gemunt gehad op politieagenten en op militairen. Vijf militairen zijn in de afgelopen veek met dodelijke afloop hun slachtoffers geworden, daarvan twee op zondagmiddag j.l. op twee ver schillende punten in het centrum van Parijs. De instructies van het Franse mi nisterie van defensie behelzen nu voornamelijk dat erop toegezien moet worden dat militairen zich nog slechts in groepsverband op straat begeven en dat zij daarbij gevaarlij ke zones, die nog aangegeven moeten worden, zullen vermijden. In deze zo nes dienen in overleg met de burger lijke autoriteiten bijzondere veilig- heidspaaatregelen te worden getrof fen. In bepaalde gevallen kunnen de milRaire commandanten toestaan dat de zich op straat begevende militai ren, voor zover hun opleiding daartoe voldoende gevorderd is, voortaan ge wapend zullen zijn. Naar Paris Presse nog bericht, zou een suggestie om soldaten en officieren ch nog slechts in burger gekleed bui ten hun kazernes te laten begeven, zijn verworpen; zulks op grond van de over weging dat een dergelijke bescher mingsmaatregel niet in overeenstem ming zou zijn met de waardigheid van het Franse leger en bovendien het kwe ken van een paniekstemming onder de burgerbevolking in de hand zou kunnen werken, terwijl men er juist op uit is de burgerbevolking kalm en rustig te houden. De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid in Gelderland heeft een onderzoek ingesteld naar verschei dene geva'len van paratyfus, welke zich de laatste dagen hebb-n voorge daan in Wychen en omgeving. Het aan tal gevallen is intussen gestegen tot 250. Vleesvergiftiging is de oorzaak. Enige patiënten zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Nijmegen. De epidemie heeft een niet onrustbarend verloop. Ook in Nijmegen doen zich en kele gevallen voor. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERD. BOLSTR. 48 A-DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.06-19.06. Maan: 3.26-17.45. Een lagedrukgebied, dat halverwege Ier land en d) Azoren is gelegen, trekt lang zaam in de richting van de Portugese kust. Het neemt in betekenis af. Tussen beide lagedrukgebiek heeft zich een gebied van hoge druk ontwikkeld. Het centrum hiervan lag vanochtend met een barometerstand van 1026 mb. iets ten westen van Schot land. Dit hogedrukgebied breidt zich over de Noordzee en onze omgeving uit. Het be werkstelligt een verdere stabilisatie van de atmosfeer en daarom zal het morgen vrij wel overal in ons land droog blijven. Ten gevolge van de geringe luchtdrukverschil- len is er dan weinig wind. max oeersL Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki zwaar bew. 12 2 Stockholm licht bew. 14 0.6 Oslo half bew. 15 0 KuiJenHa^'i zwaar bew. 18 0.4 Londen mist 20 0 Amsterdam regenbui 18 4 Brussel mist 20 0 Luxemburg zwaar bew. 18 0 Parijs mist 21 0 Nice zwaar bew. 25 0 Berlijn geheel bew. 21 0.7 Franktun licht bew. 23 0 München zwaar bew. 23 0 Zünch zwaar bew. 24 0 Genève licht bew. 26 0 Locarno zwaar bew. 25 0 Wenen zwaar bew. 25 0.1 Innsbruck zwaar bew. 25 12 Rome zwaar bew. 29 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Minister Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie toegegeven, dat hij de anonieme „hoge functionaris" is geweest, die vorige week op een vertrouwelijke persconferentie heeft gezegd dat de V.S. zo nodig gei ld zullen gebruiken om te verhinderen dat de Chinese communisten zich met geweld van Quemoy en Matsoe meester maken. De identiteit van de „hoge functionaris" was al min of meer bekend geworden. De mimstei merkte op dat hij zich realiseerde dat het niet altijd mogelijk is, een vertrouwelijke persconferentie te houden. Een persbureau heeft vor ge week aanvankelijk gemeld dat d.e verklaring van Dulles afkomstig was en dit bericht later gecorrigeerd door ■mee te delen dat de woordvoerder een „hoge functionaris" was. De Britse treiler King Sol heeft gister avond aan de noordwestkust van IJs land het IJslandse escortevaartuig Odinn geramd. Dit is meegedeeld door de Britse admiraliteit. Volgens de com mandant van de Russell, een Brits es- cortevaartuig, is de King Sol met volle "facht op de Odinn ingevaren toen dit schip de King Sol wilde enteren, ken nelijk om IJslandse militairen aan boord te brengen. Het IJslandse vaar tuig zou door deze manoeuvre schade hebben opgelopen. is de tweede maal sedert de vis- een tTV0® losbrandde, dat een Brits en f.r, pS ands vaartuig in directe moei lijkheden verwikkeld raken. Vorige week heeft het Britse fregat Eastbourne negen IJsIanders die zich aan boord van een treiler hadden begeven, ge vangen genomen. De IJsIanders vertoe- Ven nog steeds in „gevangenschap". IJsland is bereid in het kader van de Verenigde Naties de kwestie der visse- rijgrenzen te hespreken, aldus is na een bijeenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van Denemarken, Zwe den, Noorwegen en Finland in Kopen hagen bekend gemaakt; IJsland werd op de conferentie vertegenwoordigd door de ambassadeur in Washington Thor Thors. Dergelijke ministerconferenties wor den elk jaar voor de aanvang van de zitting der V.N.-Assemblée gehouden. Genoemde landen hebben besloten steun te geven aan voorstellen die het bijeen roepen van een nieuwe internationale conferentie over de territoriale wateren beogen. Het wordt hoofdzakelijk aan de Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, toegeschreven dat IJs land zich thans bereid verklaarde op bepaalde punten concessies te doen, aldus meldt U.P.I. Bij Anchorage in de Amerikaanse staat Alaska, is gisteren een Ameri kaans militair vliegtuig van het type C—47 kort na de start verongelukt. Twaalf van de negentien inzittenden zijn om het leven gekomen. Volgens een bericht in de dagbladen 'n Djakarta is de tweede secretaris- Seneraal van het „Nationale Front voor tie Bevrijding van West-Irian", Achmadi, laar Moskou vertrokken voor een be doek aan de Sovjet-Unie. In andere Persberichten is gemeld, dat twee hoofd officieren van het leger, die aan het Nationale Front waren toegevoegd, en kele dagen geleden zijn gearresteerd 9P beschuldiging van frauduleuze han- de'ingen met gelden van het front. Dit 'heldt het ANP. De legerwoordvoerder in Djakarta keeft aangekondigd, dat tegen oneerlijke leden van het front krachtig zal wor den opgetreden. Volgens Dulles is er „heel wat", waarover onderhandeld moet worden. Hij weigerde echter te zeggen, wat de Amerikaanse plannen zijn. Als argu ment voor deze weigering voerde hij aan, dat de Chinese communisten ook nog niet hun kaarten op tafel hebben gelegd en dat het voorts gaat om „rechten en belangen van een bond genoot", nl. nationalistisch China. Op de vraag of de V.S. bereid zijn de Chi nese nationalisten aan te bevelen de eilanden Quemoy en Matsoe te ont ruimen als de communisten zouden beloven van geweld af te zien, wilde hij dan ook geen antwoord geven. De voornaamste reden, waarom de V.S. de kwestie Formosa niet voor de Verenigde Naties brengen is, volgens de minister, dat de regering te Peking al heeft laten weten, dat zij de jurisdictie van de volkerenorganisatie niet erkent. In antwoord op talrijke vragen over wat de V.S. zullen doen als een Ame rikaans oorlogsschip door de artillerie van communistisch China wordt geraakt als het nationalistisch-Chinese schepen naar Quemoy begeleidt, verklaarde Dul les, dat dit zou afhangen van de om standigheden met name of het een opzettelijke treffer zou zijn of dat het schip toevallig zou worden geraakt. De minister dacht overigens, dat een Ame rikaans schip op de een of andere wijze zal antwoorden als het in volle zee wordt aangevallen. In antwoord op een andere vraag verklaarde Dulles, dat de V.S. hun bondgenoten niet om een verzekering hebben gevraagd, dat zp Amerika inge val van een oorlog met communistisch China zullen steunen. Hij was overigens van oordeel, dat er geen oorlog zal ko men, als de V.S. hun opvatting hand haven, dat niet alleen maar een paar eilanden voor de Chinese kust, maar de gehele positie van de vrije wereld in ihet westelijk deel van de Stille Oceaan op het spei staat. Hij voegde hieraan toe, dat hij algemene instemming niet alleen bij de bondgenoten, maar ook bij de zg. neutrale landen had gevonden voor het standpunt, dat de kwestie hoe dan ook niet met geweld moet worden opgelost. Dulles verklaarde verder nog, dat de V.S. de uitbreiding van territoriale wa teren van communistisch China van drie tot twaalf mijl niet erkennen. Ook be schouwden de V.S. het communistisch bewind op het Chinese vasteland niet als onvermijdelijk en permanent. Het is volgens de minister onvermijdelijk, dat het verlangen naar persoonlijke vrijheid zich ook in China zal doen gelden. Tsjoe En-Lai, de communistische Chinese minister-president, heeft aan een banket op de Noordkoreaanse am bassade gezegd, dat het Chinese volk het volste recht heeft zpn eigen gebied met alle geschikte middelen op een pas send tijdstip te bevrijden en dat het geen enkele buitenlandse inmenging zal dul den. Dit is „het onwrikbare standpunt van het Chinese volk", aldus de Chi nese premier. Volgens een aanhaling van het persbureau „Nieuw China" noemde Tsjoe het absurd van de Ame rikanen de poging van het Chinese volk om zijn eigen gebied te bevrijden te be schreven als „het gebruiken van de ge wapende. macht om territoriale aan spraken te verwezenlijken." Formosa, de Pescadoren en de eilanden voor de' kust zoals Quemoy en Matsoe zijn Chi nees gebied, aldus Tsjoe En-Lai. „Het zijn juist de imperialisten van de Ver enigde Staten, die gewapenderhand Chinees gebied hebben bezet of probe ren Chinees gebied binnen te vallen en te bezetten." Een beschadigd patrouillevaartuig van de nationalistisch-Chinese marine (rechts) wordt door een mijnenveger naar Makoeng op de Pescadoren gesleept, na zes mijl voor de kust van Quemoy te zijn getorpedeerd door een communistisch- Chinese torpedoboot. Het vaartuig was op weg van Formosa naar Quemoy om daar 400 soldaten en IS buitenlandse cor respondenten aan land te zetten. Ondanks de aanval slaagden dertig soldaten en acht correspondenten er toch in aan land te gaan. In een voorstel tot wijziging van de dienstplichtwet heeft minister Staf thans de bevoegdheid gevraagd om, indien nodig, dienstplichtigen van pile takken van de strijdmacht uit te zenden voor dienst buiten Nederland. Tot nog toe mochten alleen dienstplichtigen van de marine buiten hun wil worden uit gezonden. De kwestie is enige tijd geleden in het nieuws gekomen toen de bewinds man het voornemen koesterde een be perkt aantal specialisten op het gebied van de luchtafweer naar Nieuw-Guinea te zenden. Dat plan moest toen op het laatste moment worden uitgesteld, om dat bleek dat wel uit de grondwet het verbod van uitzending was geschrapt, maar dat de dienstplichtwet hieraan niet was aangepast. Met het thans in gediende wetsontwerp wordt daaraan tegemoetgekomen. Nabjj Abadan aan de Perzische golf is vanochtend een vliegtuig van de Neder landse marine neergestort en in brand geraakt. Alle tien inzittenden verloren het leven, zo meldt United Press Inter national. Het vliegtuig, dat op weg was van Nieuw-Guinea naar Nederland en dat te Karatsji in Pakistan een tussenlan ding had uitgevoerd, probeerde bij het aanbreken van de dag te landen te Bagdad in Irak. De Iraakse autoritei ten wensten echter geen toestemming tot een landing te geven. De piloot vloog vervolgens naar Abadan en kreeg toe stemming van de Perzen om daar te landen. Hij voerde de landingsmanoeuvre uit op één motor en met een lekkende benzinetank. Op het vliegveld werden reparaties verricht en het toestel startte weer. Doch opnieuw faalde de motor. Het toestel miste maar nauwelijks de te Abadan staande grootste olie-raffina derij ter wereld. Er werd daar alarm gegeven en tal van brandweerwagens werden gereed gehouden. De piloot slaagde erin de raffinaderij te ontwijken doch stortte op het vlieg veld neer. De gehele romp van het vliegtuig scheen gedrenkt te zijn in de benzine uit de nog steeds lekkende tank. Toen Gisteren werden op het ministerie van koloniën de besprekingen voortge zet tussen de minister van koloniën, Al lan Lennox-Boyd en de Westindische ministers die zich in verband met de straatgevechten en andere geweldple ging naar Londen hebben begeven. De ministers bespraken gisteren o.m. de mogelijkheid dat de Westindische rege ringen zelf beperkingen op zouden leggen aan de emigratie uit hun lan den. Er werd geen communiqué gepu bliceerd, en de besprekingen worden heden voortgezet. Volgens de premiers van Jamaica en Barbados, Norman Manley en dr. Hugh Cummins, wordt er in hun landen reeds streng toezicht gehouden op de emigra tie. Er werden, naar zij gisteren ver klaarden, geen paspoorten verstrekt aan emigranten, tenzij men er zich van had verzekerd dat de aanvragers geen misdadig verleden hadden. Behal ve de premiers van Jamaica en Barba dos en de waarnemende premier van de Westindische Federatie dr. Carl Lacorbi- nière, namen ook de in Londen gesta tioneerde Commissaris voor West-Indië en een lid van de regering van Brits Guyana deel aan de besprekingen. De Londense politie, welke op zo on begrijpelijke wijze toestond dat de Britse fascisten straatbijeenkomsten hielden in Nottinghill, heeft nu inge grepen om een herhaling van dergelij ke opruiende bijeenkomsten te voor komen. Behalve de British Union, Sir Oswald Mosley's fascistische en racis tische organisatie, en de reactionaire Empire Loyalists, welke beide hebben getracht de situatie uit te buiten, is er nu een derde groep op het toneel verschenen welke eendere idealen koes tert als genoemde organisaties. De der de groep draagt de onder de bestaan de omstandigheden ietwat ongeloof waardige naam van Nationale Labour- party. De groep is gekant tegen de immigratie van kleurlingen in Groot- Brittannië. Hedenavond had deze nieu we organisatie een vergadering zullen houden in een gemeenteiyke kleuter school in Nottinghill, maar de vergade ring is afgelast omdat de Londense Graafschapsraad van de politie had vernomen dat het onverstandig was momenteel een dergelijke byeenkomst te houden in Nottinghill. Vrqdag biedt de Britse premier, Mac- millan, een noenmaal aan aan de zich in Londen bevindende Westindische mi nisters. Na de opening van het nieuwe zittings jaar van de Staten-Generaal op dinsdag a.s. zullen de koningin en de prins een rijtoer door de binnenstad van Den Haag maken. Het ligt in de bedoeling, dat de vier prinsessen de rijtoer mede maken. De roete, die de stoet nemen zal, is nog niet bekend. het toestel de grond raakte, begon het onmiddellijk als een fakkel te branden. De brandweer van de luchthaven werkte koortsachtig om de brand te be dwingen en de inzittenden te bevry- den, doch zonder succes. Alle tien verkoolde lichamen werden geborgen toen de brand eindelijk be dwongen was. Perzische en Nederlandse autoriteiten te Teheran treffen schikkin gen om de stoffelijke resten naar Ne derland over te brengen. De marineluchtvaartdienst heeft sinds enige jaren een aantal Martin „Mariner" amfibievliegtuigen in gebruik. Het zijn tweemotorige toestellen die voor ver scheidene doeleinden kunnen worden gebruikt, onder andere als patrouille vliegtuig en als transporttoestel. De machines hebben een vleugel, die aan de bovenzijde van de bootvormige romp is aangebracht; vlakbij de romp heeft de vleugel een flauwe v-vorm. In de overgang van de „punten van de v" naar de rechte vleugelstukken zijn de twee motoren aangebracht, het staart stuk heeft dezelfde v-vorm, aan de twee uiteinden van dit staartstuk be vinden zich twee kielvlakken, die schuin naar de rompzijde overhellen. Aan de vleugeluiteinden bevinden zich uitklap bare drijvers. Een toestel van dit type Martin Mariner PBM-5A is in de nabijheid van Abadan neergestort. De ambassadeur van België in 's-Gra- venhage, baron F. X. van der Straten Waillet, heeft aan de heer P. J. van Ginneken, voormalig voorzith van het internationaal instituut voor het orier- zoek inzake de suikerbietenteelt, het ereteken van commandeur in de orde van Leopold II uitgereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1