Nieuw kantoor „Amsterdamse Ballast" t Journalist voor gerechtshof H. J. Maertens Uit Keene merland Organiseren van solisten-concerten financieel onmogelijk AMPHORA Tweede-Kamerleden bezoeken Schiphol en Fokker L m m m HEROPENT KAASFEEST IN BODEGRAVEN Boete voor beledigend geacht artikel geëist "N TOONKUNST BEVERWIJK Eigen rijksmerk voor de boerenkaas Alle prognoses voor de luchthaven zijn reeds achterhaald KRUISWOORDRAADSEL KiÊim y Nog steeds nasleep van zaak-majoor K. Cinema gesprekken „Actie voor God" Jaarvergadering in mineurstemming Snelle groei cursus buitenkerkelijken M.s. Stockholm" in IJmuiden WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 PAGINA :r r m r r *r rrrer rvrrets*tf**t N.V. GROTE KEUZE TELEVISIE - RADIO AFSPEELAPPARATUUR van alle bekende merken, o.a PHILIPS - BLAUPUNKT - GRAETZ - LUM0PH0N WASMACHINES - STOFZUIGERS - CENTRIFUGES Keuze uit: ERRES - SCHARF - ZaNXER A.E.G. - MIELE RUTON - HOLLAND ELECTRO U is van harte welkom! Radio- en Televisiespecialisten HAARLEM Nieuwe Groenmarkt 2 - Tel. 15220 Nassaustraat 5 - Tel. 15220 3 lijnen Jeugd vernielde en herstelt botter m...m m... zo zacht, zo vol van geur Waterstanden INBRAAK OPGEHELDERD 7 u V Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag "ee; l.t'., Sn® 3- Voorzichtig treedt Thorfinn op de vermoorde toe, terwijl zijn ogen scherp het kampement opnemen. En dan staat hij ineens argwanend stil. Ook hier treft hem dezelfde, vreemde geur, die hij kort geleden opmerkte. duidelijker nu; het zou de geur kunnen zijn van een dier, een onbekend dier. Thorfinn voelt zich weinig op zijn gemak. Wat voor een geheimzinnig wezen is het dat zonder sporen na te laten nu reeds tweemaal zijn pad gekruist heeft? Een wezen, dat niets vermoedende, eenzame reizigers uit een hinderlaag neerschiet. Peinzend neemt hij de pijl in zijn handen en dan valt zijn oog op het platgetreden gras naast de vermoorde. De dode heeft hier niet alleen gezeten. Hij heeft een metgezel gehad, die er te paard vandoor is gegaan, zoals de sporen uitwijzen. Thorfinn staat even in beraad. Wat kan hij doen? Weinig meer dan de dode begraven en rapport uitbrengen aan koning Eric, want om zich in deze geheimzinnige zaak te mengen, daar voelt hij weinig voor. Snel begraaft hij de onbekende onder een hoop stenen en takken en zet in draf zijn weg voort. Hoe eerder hij deze plek achter zich kan laten, hoe liever het hem is. Thorfinn Snel- voet is geen lafaard, maar de griezelige sfeer en de geur bij het kampvuur vervullen hem met een redeloze vrees en hij schaamt er zich niet voor dit te bekennen. Van nu af houdt hij zijn omgeving beter in het oog en als hij de volgende dag een gerucht achter zich hoort, veert hij gespannen over eind in het zadel. Twee, drie gedaanten pogen hem schreeuwend en ge barend te achterhalen. v.w.v.n Wegens het schrijven van een voor het openbaar gezag beledigend geacht arti kel had dinsdag de 50-jarige jour nalist Jacques Gans zich voor het Am sterdamse Gerechtshof te verantwoor den. Hij was door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken, maar. de offi cier van justitie was in hoger beroep gegaan. Het gaat daarbij om het artikel dat hjj in „De Telegraaf" over de zaak- majoor K. had geschreven. De procureur-generaal eiste hónderd gld. boete of tien dagen hechtenis, de verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 23 september. „Waarom schreef u -net artikel?" vroeg vanochtend de president van het hof. „Omdat ik van meet af aan van de onschuld van majoor K. overtuigd was", antwoordde de verdachte. President: „U kunt kritiek uitoefenen in behoorlijke termen, maar ook smalend of denigrerend, zoals in het politieke vlak zo vaak gebeurt en dan kan het gemak kelijk een beledigende vorm Krijgen". Verdachte: „Een zekere wisselwerking tussen oorzaak en gevolg wil ik nitt uit schakelen. Dit geval betrof ook een bij zonder onbehoorlijk proces". President: „Hebt u het in een emotio nele toestand geschreven? Zou u het thans anders schrijven?" Verdachte: „Dat zou ik na een jaar niet meer kunnen zeggen. Men schrijft wat men in zijn hart voelt. Een kroniek schrijver kan verontwaardiging in zijn hart niet negeren". President: „Een journalist moet er zich goed van bewust zijn, dat hij binnen de perken van het behoorlijke blijft". „Het stuk is geschreven in een vorm, die ik uitgtlsproken honend en denigre rend, dus beledigend, wil noemen", al dus de procureur-generaal in zijn requi sitoir. T7erdachte had o.a. het woord „rechters", doelende op de leden van de krijgsraad, tussen aanhalingstekens in zijn artikel opgenomen, hetgeen volgens de procureur-generaal „minachting sug gereerde". „Wanneer wij bedenken, dat het le vensbeginsel van elk rechterlijk colle ge in ons land is zonder aanziens des persoons de waarheid en niets dan de waarheid te zoeken en dan recht te spre ken volgens de wet, dan behoeft het geen nader betoog hoe grievend het ar tikel voor het openbaar gezag was. Het was niet noodzakelijk, dat er iemand met kracht en overtuiging voor majoor K. opkwam, dat is immers gebleken. Iedere kritiek, zelfs de meest vernieti gende, is geoorloofd, maar niet in dezt' vorm. Verdachte had kunnen schrijven, dat het krijgsraadproces beneden de mi nimale eis van de rechtspraak was ge bleven en dat de rechters zich aan plichtsverzaking hadden schuldig ge maakt in plaats van te spreken van het opvoeren van een sinistere farce", aldus de procureur-generaal, die er aan her innerde dat verdachte eens heeft laten weten, dat hij liever een distel is dan een treurwilg. „Hij had tegenover de dis tel beter een bescheiden slaapmutsje of een in het verborgene lieflijk groeiend lelietje van dalen kunnen stellen". „Ik heb zelf naderhand een heleboel te maken gehad met de zaak-majoor K". zei de verdediger mr. Mathuisen in zijn pleidooi, „en ik kan u wel vertellth dat er in het proces veel, zeer veel is mis gegaan. Gelukkig heeft het hoog mili tair gerechtshof alles weer recht getrok ken. Het is bekend, dat art. 137a, bele diging van het openbaar gezag, een vaag. en moeilijk te hanteren wetsartikel is. Handige.' mensen lopen er onder uit en spontane figuren komen er door in aan raking met de strafrechter. Men mag beledigen, zo schijnt het wetsartikel nog in tê houden, maar dan in gedistingeer de vorm. Dat vind ik wat huichelachtig". Pleiter gaf toe dat het artikel van de heer G. in weinig hartelijke bewoordin gen is geschreven, maar de opzet tot be ledigen is er niet gfweest. Hij heeft slechts fel willen zijn. Het gaat hier om een journalist en om de vraag hoever de vrijheid van de pers gaat. De recht bank heeft in haar vonnis al opgeno men, dat men de journalist ruimte moet geven om te schrijven. Belangrijk is slechts, dat de inzichten oprecht ge meend zijn, en dat waren ze in geval. Als nu uit dit proces al blijkt, dat we het er zeker niet allemaal over eens kunnen zijn, of het artikel beledigend is. want de rechtbank meent al vast van niet, dan kan ik niet anders aanne men, dan dat ook uw hof tot vrijspraak zal komen". In zijn repliek zei de procureur-gt'- Dit is het nieuwe hoofdkantoor van de N-V. Amsterdamse Ballast Maatschappij aan de Wibautstraat te Amsterdam. Het nieuwe gebouw zal onderdak verlenen aan ongeveer 130 man personeel, die tot voor kort over vijf adressen in Amsterdam en Utrecht verdeeld werkten. Bij de bouw is een ver doorgevoerde methode van prae- fabricage toegepast. De montage kon daardoor tot enkele maanden worden beperkt. Vrijwel alle gevelelementen en andere draagconstructies zijn tevo ren in de betonfabriek van de maat schappij gegoten. Prof. ir. H. T. Zwiers, die de architect van het ge bouw is, is een sterk voorstander van de toepassing van zulksoortige sys teembouw voor scholen, woningen en kantoren. Een der „snufjes" in het nieuwe kan toorgebouw is de plafondconstructie, welke doorklinken van geluid voor komt. Deze constructie is geïnspireerd op de plafondbekleding van de Vel- ser tunnel, welke door de A.B-M. is gebouwd. Vanmiddag zal de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, door de onthulling van een gevelplastiek (van Ch. Hammes) de opening verrichten. De heer Hasselo uit Amsterdam had op Texel een botter liggen. Een oud bootje, overgenomen van een visser. Het scheepje zag er bij de koop vr;j be hoorlijk uit. Dezer dagen ging de heer H. weer eens kijken naar zijn bezit. Dit was echter bijna niet meer te herken nen. De jeugd was aar boórd geweest. Een groot gedeelte van de inventaris was weg. Glaswerk lag in gruizels overal verspreid. Touwwerk was ver- nield. Ankers waren ir het wate ge gooid. Een toestand om de moed in de schoenen te laten zakken. Zo niet de heer H. Hij richtte zich met een open brief, afgedrukt in eer Texels blad, tot de jeugd. Hij vertelde daarin, dat wat zij hadden gedaan hèm trof. Hij was niet rijk en kon geen dure arbeiders betalen om de zaak op te knappen. Tot slot deed hij een beroep op de eilapdjeugd hem te helpen. Direct na het verschijnen van deze brief ging de heer Hasselo weer naar zijn botter. Daar stonden al tien tallen jongens klaar om de handen uit de mouwen te steken. De gedupeerde eigenaar benoemde enige van hen tot officier en hield meteen daarop scheeps raad. De jongens werden weer in ploe gen verdeeld en er zou worden rewerkt na schooltijd tot ongeveer zes uur. Da gelijks kan men nu de jongens bezig zien. Schoongemaakt werd er al. De rest krijgt nu zijn beslag. En de heer Hasselo hoopt volgend jaar zijn botter te kunnen gebruiken om er tochtjes door Nederland mee te maken. A's dit zal gebeuren zal dat ook te danken zijn aan de mannen-van-eer, jongens van het eiland. Evenals in het vorig seizoen organi seert de actie „Voor God" (Postbus 2, Heemstede) ook in de komende maan den op de zondagochtenden cinema- gesprekken voor buitenkerkelijken. In een der plaatselijke bioscooptheaters wordt dan in samenwerking met het katholiek bezinningscentrum voor bioscoopdirecteuren een bekende film vertoond. Onmiddellijk daarop volgt telkens een open gesprek met de aan wezigen onder leiding van een priester en een leek over de grote levenspro blemen, die de film heeft opgeroepen en over verdere problemen, die door de aanwezigen aan de orde worden ge steld. Er zullen in het komende seizoen 45 cinemagesprekken worden gehouden in Amsterdam, Zaandam, Den Haag, Eindhoven, Utrecht, Den Bosch, Zwolle, Groningen, Heerlen, Maastricht en Rot terdam. Het eerste cinemagesprek heeft plaats op zondag 14 september a.s. in theater „De Kroon" te Zwolle. Ge spreksstof is hier de film: Europa '51. Gespreksleiders zijn Pater S. Jelsma M.S.C. en enkele medewerkers van Plein 1958. Advertentie neraal nog even met nadruk, dat de pers altijd het recht moet hebben om misstanden naar voren te brengen. Daar aan mag niet getornd worden. Slechts is de vorm, waarin dat geschiedt, niet zo onbelangrijk als de verdediging zegt. Tot-slot kreeg verdachte gelegenheid zijn standpunt uiteen te zetten. „Het vrijsprekend vonnis van de rechtbank heeft mij verheugd", zei hij, „omdat het een niet mis te verstane waarschuwing inhoudt voor hen, die het anders wen sen. Er blijkt uit, dat de onafhankelijke rechters niet van plan zijn hun zetels af te staan aan de uitvoerende' macht. Zon der vrijheid van drukpers en onafhan kelijkheid van de rechtspraak zouden wij in Nederland geestelijk weerloos zijn tegenover de dreigende slavernij. Met majoor K. is het gelukkig anders gelo pen, dan de uitvoerende macht wilde." DOUWE EGBERTS Ook in tins van 250 gram In het westen van ons land wordt nog op ongeveer 4.000 boerenbedrijven volvette boerenkaas gemaakt. Tezamen leveren deze boerderijen een jaarpro- duktie aan boerenkaas van ongeveer 12.000.000 kilo, waar tegenover staat een landelijke produktie van fabrieks- kaas van ïeo.OOTOOO kilo. Dit heeft dinsdagmorgen de rijkszüivelconsulent in Zuid-Holland, de heer Schroder, in Bodegraven meegedeeld. Iedere tweede dinsdag in september wordt in Bodegraven, het centrum van de Zuidhollandse volvette boerenkaas, de grote najaarsmarkt gehouden, die dit jaar geheel in het teken staat van het eigen kaasmerk voor boerenkaas. Deze zomer is namelijk na een strijd van ongeveer zestig jaar aan de boe renkaas een eigen rijksmerk toegewe zen, waardoor het voor het publiek ge makkelijker wordt deze kaas van de fabriekskaas te onderscheiden. Het is nu zover, dat de eerste boerenkaas, die dit eigen kaasmerk draagt, wordt ver handeld. Dinsdag was het daarom gicot feest in Bodegraven. Twintig leden van de vaste commis sie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer, begeleid door de grif fier mr. A. F. Schepel, vertrokken van morgen van het Haagse Binnenhof naar Schiphol voor een tweedaags bezoek aan luchthavens en een luchtvaartindus trie in Nederland. Deze excursie werd georganiseerd door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart in samenwerking met het ministerie van verkeer en waterstaat, de directie van de luchthavens Schip hol, Eelde, Deelen, Beek en Zestien hoven, van de K.L.M., Fokker en Avio- landa, tezamen met de gemeenten Rot terdam, Groningen en Eelde, en de di rectie van de Rijksluchtvaartschool. Op Schiphol werd het gezelschap ">e- groet door de voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Koiff, die een schets gaf van de ontwikkeling, vijf. jaar geleden. Vervolgens gaf de directeur van de N.V. luchthaven Schiphol, de heer U.F. M. Dellaert, een overzicht van de ont wikkeling var, het luchtverkeer en de uitbouw van Schiphol. Prognoses van 1950 zijn rieds achter haald. In 1975 worden circa 3,000.000 passagiersbewegingen per jaar ver wacht. Gezien de uitbreidingsplannen en -mogelijkheden, zal Schiphol zelfs veelvouden hiervan in de toekomst kun nen verwerken. Dit jaar zal Schiphol waarschijnlijk reeds een .liljoon passa giersbewegingen tellen. Bij luchthavens alders, waar niet vol doende rekening met uitbreiding is ge houden, is men vastgelopen. Nieuwe ha vens moeten dan worden aangelegd. Schiphol staat er dus in vergelijking met tal van buitenlandse luchthavens gun stig voor. Van de Europese havens stond Schiphol in 1957 op de achtste plaats in het passagiersvervoer en op de derde plaats in het vrachtvervoer. Snel wordt gewerkt aan het opvangen van het straalvliegtuigenverkeer. Op 19 september gaat daartoe oen vernieuw de baan open, zodat het Russische straalverkeersvliegtuig Tupoiev niet meer dwars over Amsterdam behoeft te vliegen. Om een beeld te geven van de nood zakelijke investeringen zei de heer Del laert, dat, buiten de investeringen van derden, zoals de K.L.M., reeds honderd miljoen gulden in de luchthaven gesto ken is en dat nog ongeveer 200 miljoen gulden nodig zal zijn. Aansluiting van wegen en spoorwegen wordt steeds dringender nodig. We zullen haast moeten maken met de ontwikkeling van onze natior—'.e luchthaven, gezien de concurrentie van andere landen. We moeten een vreed zame internationale klap uitdelen al dus de heer Dellaert. Bij ontstentenis wegens ziekte van de commissievoorzitter, de heer Maenen heeft ir. S. A. Posthumus dank gezegd voor de ontvangst. Het gezelschap maakte daarna een rondrit over de luchthaven, bezocht het „synthetische trainingscentrum" van de K.L.M. voor vliegers van de DC-7 C en de Vickers Viscount, om daarna naar de Fokker fabriek te vertrekken voor de bezichti ging en lunch. In de komende dagen zullen de vlieg velden Eelde, Beek, Deelen, Teriet en Zestienhoven worden bezocht. De vluch ten worden gemaakt met een Fokker 27 „Friendship" en voor een klein deel met sportvliegtuigen. Om negen uur 's morgens werd deze bijzondere weekmarkt op feestelijke wijze geopend. Juist nu de concurren tie van de fabrieken voor de boeren groot is en het er naar uit ging zien, dat de boerenkaas langzaam maar ze ker zou verdwijnen, is de strijd voor het eigen merk met succes bekroond. Het ligt in de bedoeling van het Ne derlands zuivelbureau met een intensie ve reclamecampagne het verschil tus sen de fabrieks- en de boerenkaas aan het publiek duidelijk te maken. De wedstrijden voor de provinciale kampioenschappen voor landelijke rui ters uit Zuid-Holland en Noord-Bra bant en het optreden van de kapel en het tambourkorps van de koninklijke luchtmacht hebben in het Rijnstreekse kaasdorp gezorgd voor een feestelijke dag. Uit een statistiek in „Pro Deo", het werkprogram der actie „Voor God" te Heemstede, blijkt hoe snel in enkele jaren het apostolaat van de schrifte lijke cursus voor niet-katholieken is uitgegroeid. Op de eerste propaganda in 1954 kwamen 632 aanvragen binnen. Eind 1957 bleek dit aantal uitgegroeid tot 5587 aanvragen per jaar. Deze schriftelijke voorlichting voor niet-katholieken, welke ook in Ame rika, Engeland, Indië en elders groot succes oogst, wordt in Nederland ver zorgd door „Una Sancta" in Den Haag, in samenwerking met de St.-Willibrord- vereniging en de actie „Voor God". De propaganda geschiedt door een syste matische advertentie-campagne in de neutrale pers. De verspreiding is koste loos. Er kwamen in vier jaar tijds 20827 aanvragen om informatie over het katholieke geloof binnen. Op deze aan vragen volgt kosteloze toezending van een brochure: Rondgang door de katho lieke Kerk. Voorts ontving de cursus leiding van 11387 personen het verzoek om toezending van de gehele cursus. Deze omvat 25 geïllustreerde brochures met de veel gebruikte! mogelijk heid tot correspondentie. Op 1 januari van dit jaar waren bijna 250.000 bro chures onder niet-katholieken ver spreid. En het aantal aanvragen neemt steeds toe. Donderdag 11 september Hoog water: 1.42 u. en 14.11 u. Laag water: 9.43 u. en 22.04 u. De afdeling Beverwijk en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft dinsdagavond tij dens de in „Bellevue" gehouden jaar vergadering besloten geen solistencon certen meer te organiseren. Als gevolg hiervan zijn de afzonderlijke besturen voor afdeling en koor overbodig gewor den; het afdelingsbestuur heeft derhal ve zijn taak neergelegd; deze is over genomen door het koorbestuur. Ver schillende tegenslagen zijn oorzaak van deze ingrijpende maatregelen die door de aanwezigen met weemoed werden goedgekeurd. Tijdens de vergadering werd het programma voor het nieuwe seizoen besproken. Het is voor het afdelingsbestuur on mogelijk gebleken voor het seizoen 1958 -59 een sluitende begroting op te stel len. Het tegenwoordige aantal dona teurs en afdelingsleden, de uiterst ge ringe belangstelling van het publiek en de steeds verder stijgende kosten van de concerten laten het geven van solis tenconcerten niet toe. Kostte het optre den van de pianist Theo van de Pas in het seizoen 51-52 de afdeling 460, het aantal bezoekers ongeveer 500 vormde nog een redelijk tegenwicht. In de loop der jaren is het honorarium geleidelijk gestegen; zo kostte het optreden van Hans Henkemans verleden jaar 590, waar slechts 280 bezoekers tegenover stonden. Afgezien van de steun van het Gemeentebestuur, waarvoor de afde ling zich zeer erkentelijk toonde, is een redelijke organisatie van dergelijke concerten uitgesloten. Het „drama" heeft zich langzamerhand voltrokken, zo merkte mevrouw Allan Schilthuis de scheidende presidente van de vergade ring terecht op. Mevrouw de Graaf, één der aanwezige leden, deed nog een laatste, moedige poging toch tenminste eenmaal per seizoen een pianorecital te laten doorgaan. Ze had een smake lijk plan en gooide het op de jubileum concerten die altijd wel belangstelling trekken zo meende zij. Het actieve lid had uitgeknobbeld dat George van Re- nesse in 1959, Gerard Hengeveld in 1960, Hans Henkemans in 1963 en Cor de Groot in 1964 allen vijftig jaar zou den worden. Gebeurtenissen die een grotere publieke belangstelling trekken dan normaal. Het jaar 1961 herdepkt men Frans Liszt, 150 jaar geleden ge boren, en in 1962 zou men met Wage naar kunnen jubileren. De suggestie was geschikt om door het nieuwe af delingsbestuur in ogenschouw genomen te worden zo merkte de penningmees ter de heer Bos op die de uitvoering van dit plan het meest logisch vond in samenwerking met de C.C.B.; er moet nu eenmaal een garantie zijn dat er geen tekort komt. Nu er met het uitvallen van de so listenconcerten geen werkterrein voor een tweede bestuur van Toonkunst meer aanwezig was, trad het volledige bestuur, met uitzondering van de heer C. P. Petersen af. Het nieuwe bestuur van de afdeling wordt gevormd door het koorbestuur. Voorzitten d» heer J. de Roos, vice voorzitter de heer K. Groot, secretaresse mejuffrouw M. Vel- lekoop en penningmeester de heer K. Kee. Bestuursleden zijn de dames J. de Bie, A. Nijhof, en de heren C. J. Peter sen en D. Nijhof. Mevrouw Allan-Schilthuis dankte de vertrekkende bestuursleden voor hun moeizame arbeid, in het bijzonder de penningmeester de heer Bos en de se cretaresse mejuffrouw Zwager. Op haar beurt hoorde mevrouw Ailan- Schiithuis bij monde van de heer C. J. Petersen woorden van dank tot zich spreken voor de vele diensten „Toon kunst" bewezen. De nieuwe voorzitter de heer J. de Roos stak meteen van wal met mede delingen aangaande het nieuwe pro gramma. Hierover is nog weinig offici eels mede te delen, omdat een en an- De Rijkspolitie te Castricum heeft in samenwerking met de politie te Alk maar de hand weten te leggen op drie jeugdige Alkmaarders, die zich In Cas tricum schuldig hebben gemaakt aan een inbraak in de boerderij van de heer K. aan de Breedeweg. Via een ruitje verschafte het drietal zich toegang tot het huis, waar zij ver volgens alles overhoop haalden zonder iets van hun gading te vinden. Een der daders meende plotseling licht te zien branden m het aangrenzende vertrek. Hierdoor geraakten zij dermate in paniek dat zij hals over kop de vlucht namen. Een van hen, H., schrok zo dat hij par does door een ruit naar buiten sprong. Wonderlijk genoeg verwondde hij zich met al te ernstig, maar niettemin vorm de het toch een spoor voor de politie die de daders tenslotte in samenwerking met de politie te Alkmaar kon aanhou den. der onderling nog geregeld dient te worden. Het ligt in het voornemen om op 30 oktober „Die Jahreszeiten" ten gehore te brengen, met medewerking van het Toonkunstkoor, het Rotterdams Ka merorkest en solisten. Men stelt zich voor om in maart de „Matthaus Pas sion" te brengen. Besprekingen met de afdeling Kenne- merland van „Jeugd en Muziek" zou den het mogelijk kunnen brengen tot een pianorecital te geven door een pia niste uit Uruguay, n.l. Luna. Ook het bijzonder mooie poppentheater van Jan Nelissen zou, voor het eerst in Bever wijk, een opera-uitvoering ten beste kunnen geven. Besprekingen met „Jeugd en Muziek" moeten hierover nog tot een definitieve organisatie lei den. Uit het jaarverslag van de secreta resse is gebleken dat het afgelopen jaar weinig belangstelling was voor de solistenconcerten, zowel van publiek als van leden. Penningmeester de heer Bos deed in zijn verslag de minder aangename me dedeling dat het ledental met vijf en twintig was achteruitgegaan met het gevolg dat de ontvangsten aan contri butie lager waren dan voorgaande jaren. Wederom was er een nadelig saldo dat in grootte weinig onderdoet dan an dere jaren. De heer Roemer, lid van de kascommissie bracht hulde aan de penningmeester voor het gevoerde be leid. Alles bijeen een vergadering die in mineur verliep. 55 Zwaar dreunde de scheepsfluit van het m.s. „Stockholm" dinsdagmorgen over IJmuiden, toen afgemeerd werd aan de toeristensteiger. Een slank en bijzonder fraai schip, minder groot dan de Bergensfjord en de Gripsholm, die begin augustus een dag ligplaats had den in IJmuiden. De meeste van de 350 passagiers, die aan deze Viking Lane Cruise deelnemen, verlieten in de loop van de morgen het schip om nog iets te zién van Amsterdam, Aalsmeer en andere plekjes, waarvoor de een- dags-toerist belangstelling heeft. In de loop van de middag hebben enkele genodigden een bezoek aan dit luxueuze schip kunnen brengen. Zij heb ben er kunnen ervaren, hoe het de passagiers aan niets ontbreekt, hoe al het mogelijke gedaan wordt om hen op deze tocht van rond 40 dagen het genoegen te verschaffen van een maxi mum aan comfort tijdens de reis, ter wijl in iedere aanleghaven maatregelen getroffen zijn om de passagiers zoveel mogelijk van het betrokken land te laten zien. Dinsdagavond om 6 uur is de Stockholm weer uit IJmuiden ver trokken, op weg naar de volgende aan legplaats, Hamburg. 4 V S 9 /O n A3 'V /r '9 Zo lè it u 'V IS 19 Jo y Horizontaal: 1. vrucht; 4, onbehaard; 7. bevestiging; 8. op dit moment; 9. het Romeins imperium (afk.); 10. klaar; 11. Gode zij lof (Lat. afk.); 13. afstands maat (afk.); 14. in orde; 15. vierhandig zoogdier; 17. zeediertje; 18. strafwerk tuig; 20. drank; 22. meisjesnaam; 25. selenium (afk.); 26. bestaat; 27. zang- noot; 28. bekende motorraces (afk.); 30. rang i. h. leger (afk.); 31. geestdrift; 32. muntstuk. Verticaal: 1. lang dik stuk hout; f Frans onp. voornaamw.; 3. belang; omroepvereniging; 5. tandeloos zoog' dier; 6. uitheems zoogdier; 12. wapen! 13. rijtuig; 14. deel v. h. hoofd; 16. schil: 19. vruchtbare plek; 21. verharde hb> 23. laag; 24. etcetera (afk.); 27. (Franse afk.); 29. voorzetsel. Horizontaal: 1. consumeren, 2^ genie; 3. arts - l°«^eger?n;\ sted', 5. dolen, - ras; 6. es, -liefde; 8. belijder rede elS; 10. ee, - eterniet, Verticaal: 1. clandestien; 2 oer - Ost, egoUW: leider; 8 reus, - reej^n.o- 9. ent - refrein; 10. niemand, - les; 11. erts, - eest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2