NU...ÉÉN GULDEN* Het probleem der 17.000 vluchtelingen Ziekenfonds Walcheren ontslaat twee artsen GRAMMOFOON INRUILACTIE! Tijdelijk f 25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f 159.- of f 135.- Gelijk m PHILIPS Gebouw voor kernreactor van Delftse T.H. Grafsteen Meer gevallen in de sociaal- psychiatrische sector *res bestudeert de integratie Congi H. Vader over bloedonderzoek Onregelmatigheden bij het indienen van herhalingskaarten Handelsreiziger houdt ƒ30.000 achter Begin 1960 in gebruik Henk Zoutendijk naar N.-Guinea tsbergen onthuld voor Nederlandse waIvisvaarders Culturele dank aan Nederland Tijdens congres in Rome Benoemingen in het aartsbisdom Dé door de Perion opgeviste voorwerpen Studente te paard naar Wageningen Prijsvraag toneelgroep Arena KATHOLIEKE RECLASSERING IN 1957 Kath. consultatiebureau's voor alcoholisme nog steeds niet van rijkswege erkend Directie N.H.L S y mp athi est akin g T weede-Kamerlid stelt vragen Poppenkast gaat mee Als hoofdonderwijzer naar Manokwari Slachtoffer van aan rijding overleden WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Atoomconferentie in Cenève Eén jaar voorwaardelijk f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude piaten f 159.- f 135.- Advertentie i GEÏMPORTEERD DOOR: N V. CIGARETTES IMPORT CY - A. J. BLOK - SCHEVENINGEN Nederland telt op het ogenblik on geveer 17.000 vluchtelingen? Er ziin er onder van oude datum; Wit-Russen Armeniërs, op het eind van de eerste wereldoorlog naar ons land gekomen. Er zijn .refugiés sur place" bij: Hon garen, Joegoslaven, die tussen de twee oorlogen hier een bestaan zoch ten tijdelijk bedoeld, maar wie door de politieke omstandigheden de terug weg is afgesneden. Er zijn nog altijd enkele duizenden Joden van de grote stroom, die voor het Hitler-regime is uitgeweken, velen verder geemi- greerd een groot deel echter omge komen.' En na de bevrijding nogmaals tal van ontheemden uit Midden- en Oost-Europa, o.a. Poolse oud-strij ders, die hier gevochten hebben, Oekraïners, Hongaren, Joegoslaven, Esten, Letten enz., en eindelijk de grote massa der Hongaarse vluchte lingen van de oktober-opstand 1956. In een toespraak tot de deelnemers van het 7e internationale congres voor bloedtransfusie, dat deze dagen te Rome heeft plaatsgehad heeft Z.H. de Paus het standpunt der Kerk ten opzichte van enkele problemen van morele aard, Verband houdende met de genetica van bloed, uiteengezet en nader toege- probïe®ijn de behandeling van enkele kwam ZTrVan genetica van het bloed, vrot Amprfi' de paus te spreken over hij als VOOrbeSe!d"°^ht Institute" <?at lichtingen- en codns*^ v°or een m- hoeve van verloofden „?.j 5- „„„„ol hphoren te ouders, die trouwbare inlichtingen te geven ovlr kwesties van erfelijkheid en aldus in belangrijke mate bijI te dragen tot hun geluk en tot de veiligheid en de duur zaamheid van de echtelijke band. Aan het Dwight Institute wordt vaak de vrane eesteld", zo vervolgde de H. Va der, „of er betrekking bestaa' tu,f?n de consultatie en de godsdienstige Pl'ch- ten van de consultant. In feite boudt de raadgeving op genetisch gebied zien buiten het gebied der religieuze ginselen. Er wordt geen antwoord ge geven aan ouders, die vragen of zij nog kinderen moeten hebben en de be slissing hierover wordt voor hun ver antwoordelijkheid gelaten. Men ver strekt er geen inlichtingen over de ma nier om een plan voor gezinsuitbreiding op te stellen, want zoiets ligt buiten het gebied waarop zijn taak ligt". „Beter op de hoogte van de vraag stukken der genetica en van enkele erfelijke ziekten", aldus gaat de Paus verder, „heeft de hedendaagse mens meer dan in het verleden tot plicht rekening te houden met deze verwor venheden om voor, zichzelf en voor an deren tal van moeilijkheden op licha melijk en moreel gebied te vermijden Hij dient aandacht te besteden aari Blies wat aan zijn nakomelingenschap blijvende schade zou kunnen toebrengen en deze in een eindeloze keten van el lende zou verwikkelen. Laten wij er nu aan herinneren, dat de bloedver wantschap tussen personen zowel in de familiekring als in het raam van de samenleving bepaalde plichten met zich meebrengt. Ofschoon de formele ele menten van elke mensengemeenschap van psychologische en morele aard zijn, vormt de afstamming er de materiële grondslag van, die geëerbiedigd en te gen schade beschermd dient te worden. Wat Wij over erfelijkheid gezegd heb ben," zo besloot de H. Vader zijn toe spraak, „kan in ruimere zin ook van toepassing zijn op de gemeenschappen, die de mensenrassen vormen. Daar ligt vooral groot gevaar in een al te zeer de nadruk leggen op de betekenis en de waarde van de radicale factor. Men weet helaas maar al te goed tot welke excessen rassentrots en rassenhaat kun nen leiden. De Kerk heeft zich steeds ten krachtigste verzet tegen zowel po gingen om gehele bevolkingen uit te roeien als tegen praktijken die geïn spireerd worden" door hetgeen men „colourbar" pleegt te noemen. Zij is ook tegen elk experiment op genetisch gebied dat geen rekening houdt met de spirituele natuur van de mens en hem zou willen behandelen als was hij de gelijke van de vertegenwoordiger van de een of andere willekeurige diersoort". Aan de vraag, welke plaats deze vluchtelingen onder ons innemen, hun problemen, de mogelijkheid en het verloop van hun integratie vormen het onderwerp van het congres, dat zoals wij reeds hebben medegedeeld, maandag 15 september in Bellevue te Amsterdam wordt gehouden. Dit congres is georganiseerd door de Nederlandse Federatie voor Vluchtelin genhulp, het overkoepelend orgaan van de instanties en verenigingen in Neder land, die zich met de vluchtelingenzorg bezig houden, in samenwerking met de Raad van Overleg, waarin de organisa ties der vluchtelingen zelf aaneengeslo ten zjjn, de z.g. nationale organisaties. Verder verlenen hun medewerking de in West-Duitsland gevestigde „Europai- sche Bildungsgemeinschaft Eiserner Vorhang" en de Beweging Europese Federalisten. Zo is het vooral de bedoe ling van deze studiedag een inzicht te geven in de achtergrond van de moei lijkheden bij integratie van in het bij zonder jeugdige vluchtelingen, die zijn beïnvloed door de communistische ideo logie en het levenspatroon achter het ijzeren gordijn. In dit verband belicht prof. dr. H. Kohier uit West-Berliin „Das Menschenbild im Osten", Béla Zöldi van de Europaische B ldungsge- meinschaft: „Integrations-Schwierig- keiten der ungarischen Flüchtlinge der Oktober-Revolution" en houdt prof. dr. H. Burgmans, rector van het Europa Col lege te Brugge, een inleiding over „Licht- en Schaduwzijden van het West- europese Cultuurpatroon." De nationale organisaties van hun kant willen op 15 september hun dankbaarheid tonen jegens het Neder landse volk, dat hun integratie so ciaal-economisch mogelijk heeft ge maakt. Zij zuilen dit doen 's avonds in Bellevue met een culturele mani festatie. die een beeld wil geven van het beste wat de ontheemden uit eigen land hebben meegebracht op gebied van zang, dans en muziek. De internationaal vermaarde Estlandse zanger Naan Pöld werkt hieraan mee, de Letse sopraan mevr. Ludmilla Se- pe-Ese een Poolse, een Hongaarse, een Estlandse en een Sloveense dans- groep het Slavisch Balalaika Orkest Kazbek en het Utrechts Byzantijnse koor onder leiding van dr. Myroslaw Antonowytch. Een groot gedeelte der culturele manifestatie zal door de N.C.R.V. over de televisie worden uit gezonden. Advertentie Het bestuur van het ziekenfonds Walcheren te Vlissingen heeft besloten twee zenuwartsen uit Vlissingen met ingang van 16 oktober ontslag te ver lenen als medewerkers aan zijn zieken fonds. Met ingang van deze datum zullen de patiënten van het zieken fonds zich niet meer voor rekening van dit fonds onder behandeling kunnen stellen van deze specialisten. De reeds in verpleging zijnde zieken zullen voor verdere behandeling aangewezen zijn op andere zenuwartsen. De voorzitter van het ziekenfonds, de huisarts J. S. Bloos uit oost- en w®s^" Souburg, heeft medegedeeld, dat het ontslag verband houdt met volgens het bestuur gebleken onregelmatigheden bij indiening van herhalingskaarten. Deze herhalingskaarten moeten de specialis ten uitschreven als vervolg op de door de huisarts aan de patiënt verstrekte verwijskaart, wanneer de behandeling van een patiënt langer dan een maand in beslag neemt. Voor elke maand, die deze behandeling duurt moet een her- halingskaart worden ingediend. De ho norering van de verwijskaart, dus de eerste kaart voor de specialist, bedraagt 8.50. De honorering van een herha- lingskaart bedraagt 5. Volgens het bestuur van het zieken fonds zou zijn gebleken, dat in het eer ste kwartaal van dit jaar door de ze nuwartsen ingediende herhalingskaarten een aantal kaarten bevatten voor pa tiënten, waarvoor geen behandeling was verstrekt. Dokter Bloos deelde verder mede, dat men zich ten sterkste benadeeld voelt door de handelwijze. Men kon niet zeg gen hoe groot het bedrag was, dat men meende te kort te zijn gekomen. „Het gaat ons niet om het bedrag, maar om het principe", aldus de voorzitter. De beide artsen verklaren over het ontslag het volgende: „Wij verklaren dat het gerezen conflict, door emotio nele factoren, vormen is gaan aanne men, welke buiten proporties zijn. Het invoeren van een nieuw systeem be- De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft benoemd tot pastoor te Breedevoort de zeereerw. heer G. J. Becker, tot kapelaan te Utrecht (H. Catharina) A. W. M. Oos- terwijk, Amersfoort (H. Henricus) A. W. M. Mali, Apeldoorn (O.L.V. ten He- melopn.) H. J. J. Becker, Zwolle (O.L. Vr. ten Hemelopn.) W. Th. J. Bosch, Baarn A J. Verhoef, Driel W. P. J. Bertels (neom.), Utrecht (O.L.V. ten Hemelopn.) Th. J. .E Holtslag, Olden- zaal (H. Plechelmus) G. J. Pierik, Ulft (H. Antonius) N. R. M. ter Pelle, Weg- dam B. J. Velthuis (neom.), Utrecht (H. Gerardus Majella) S. P. M. Hoor nenman, Deventer (H. Johannes Vian- ney) W. J. E. Vrehe, Soest (H. Fami lie) F. M. I. Hermans, Hoogland Th. A. F. de Groot, Haaksbergen (H. Boni- fatius en Gez.) H. P. E. Fierkens (neom.), Arnhem (O.L.V. Onbevl. Ont vangenis) Th. de Lange, Enschede (H. Jacobus) A. J. H. Groenen, Doesburg W. A. Boelens, Harmeien L. C. F. van Kempen (neom.), Arnhem (H. Willi- brordus) A. R. Coppes, Zwolle (H. Mi chael) H. H. J. Aveskamp, Kaalte (H. Kruisverheffing) A. M. Th. Koch, Vaas- sen G. H. Smithuis (neom.), Enschede (H. Joseph) H. H. v. d. Hoogen, Zeist (H. Familie) P. M. Pierik, Gendringen A J. A van Vliet (neom.), IJsselstein L. A. Bottenberg, Wehl C. F. A. van Erp (neom.). Losser H. P. J. Jorna (neom.), Amersfoort (H. Kruis) W. Q. W. Pas, Wijk bij Duurstede A. J. M. v. d. Jagt, Beek (Bergh) J. H. te Mol- der (neom.), heeft eervol ontslag ver leend aan pater J. A. M. Rijkers als kapelaan te Mariaparochie en benoemd tot kapelaan te Mariaparochie C. P. A. Mijnhout, Overdinkel R. S. v. Mierlo (neom), Groenlo J. H. Breuking, Hee- ten H. J. M. Smithuis (neom.), Dunnik J. H. J. Stappelbroek (neom.) Isidorus- hoeve C. M. A. van Breemen (neom.). Vervolgens heeft de aartsbisschop opdracht gegeven hun studies voort te zetten aan A. G. M. Jacobs (neom.) in de klassieke letteren en aan v J. Veld huis (neom.) in de theologie aan de r.-k. universiteit te Nijmegen; en aan H. W. C. Revenberg (neom.) in het kerkelijk recht en W. A. J. Zandbelt (neom.) in de theologie te Rome. treffende de poliklinische hulp voor de patiënten gaf aanleiding tot administra tieve omissies welke direct werden toe gegeven in een desbetreffende verga dering met het ziekenfondsbestuur. Ga ranties en alle mogelijke medewerking werden door de artsen geboden om het gerezen conflict tot oplossing te bren gen. Desondanks werden door het zie kenfondsbestuur Walcheren tegen de artsen maatregelen genomen, welke naar de inzichten van deze artsen niet in overeenstemming zijn met het con flict". De Arnhemse rechtbank heeft een 48-jarige ingezetene van Zoelen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. De man was verte genwoordiger van een Betuwse firma en had zich volgens de tenlastelegging schuldig gemaakt aan het achterhou den van ongeveer f 30.000.aan ge- incasseerde gelden ten nadele van de firma. De officier, er van overtuigd dat verdachte nimmer meer tot dezelfde fout zou vervallen, had acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Van de meeste der door de Perion na de ramp met de Hugo de Groot opge viste persoonlijke bezittingen heeft men niet kunnen nagaan aan wie der slacht offers zij hebben toebehoord, zo meldt het Spaanse blad ABC. Dank zij de hulp van de enige Nederlandse inwoonster van La Coruna, de echtgenote van de Spaanse schilder Gerardo Porto, heeft men kunnen vaststellen dat de Perion van slechts één slachtoffer persoonlijke documenten aan land heeft gebracht, namelijk van de heer J. Bering. Deze was als emigrant op weg naar Canada. Uit zijn papieren bleek verder dat hij nog onlangs door de Paus was ont vangen. lliliiiiiliillllllllllillllllilllillliiiililillliillilllllillililliiiinillll Baukje Velde, een boerendochter uit het Friese dorp Ureterp, die ,in Wageningen aan de landbouwhoge school agrarische sociologie gaat stu deren, zal de tocht naar het verre Gelderland te paard maken. Op haar vaders merrie Walbecka hoopt zij zaterdagmiddag in Wageningen te arriverenwaar de noviciaatscommis sie haar met gepast eerbetoon zal ontvangen. De merrie Walbecka en haar berijdster zullen ook verder tijdens de ontgroeningsplechtiaheden een belangrijke rol spelen. Baukje Velde hoopt donderdagmorgen te ver trekken, maar zij is er nog niet zeker van, dat ze de heenreis in nauwe lijks twee en een halve dag hele maal te paard zal kunnen afleggen, al is het paardrijden van jongsaf aan wel gewend. Desnoods zal ze de heenreis gedeeltelijk per veetrans portwagen afleggen. In de eerste week van oktober, cis Baukje en Walbecka de groentijd in Wageningen met succes hebben door staan, keert het tweetal naar Ure terp terug. Die terugreis wil Bauk je tot elke prijs geheel te paard af leggen. Ze heeft dan enige ervaring met lange afstandsritten achter le rug en behoeft tevens niet op esn dag meer of minder te kijken. Ei»mmi«ii>Lii«rjRi'»M)ii.'Pii» lïfliiïi iiii.i-iiMiii li.. I.MfllUOIWMIwmW "in ii ii ii nu in, in in in ii ii De Stichting Nieuw Jeugd Toneel „Toneelgroep Arena" schrijft een prijs vraag uit voor een toneelstuk of musi- cal, geschikt om door Toneelgroep Are na te worden gespeeld voor leerlingen van het lager onderwijs Er/Ün drie prijzen beschikbaar: één vanJA00,° en lwee v"n f 500. Het met 1.000 bekroonde stuk zal door Arena worden opgevoerd, terwijl de met 500 bekroonde stukken voor opvoering in aanmerking komen. De jury bestaat uit Mies Bouhuys, J. Nowee (Haagse Kunststichting voor de jeugd), Erik Vos, m?i- tod A. R. Werner (Rotter- damse Kunstcommissie voor de jeugd) en Nico Wijnen Stichtingsbestuur To neelgroep Arena). De voorwaarden voor deelneming zijn vervat in een re glement, dat verkrijgbaar is aan het kan toor van Toneelgroep Arena, Pieter Bothstraat 12 te Den Haag. PHILIPS AG 1114 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler, voor inbouw Aan de Oudelaan-Molensloot nabij de nieuwe T.H.-wjjk te Delft zal binnen kort een aanvang worden gemaakt met het aanbrengen van de fundering voor een koepelvormige hal, waarin eerlang de kernreactor geplaatst zal worden, welke de regering ten behoeve van het hoger technisch onderwijs heeft aan gekocht. Rondom deze hal zullen volgend jaar vijf laboratoria worden gebouwd en wel voor reactorfysica, kernfysica, radio chemie, tracerchemie en voor radio biologie. De hal zal worden gebouwd volgens het bassinprincipe en krijgt als afscher ming zware betonnen wanden van 2.4 meter dikte. Uit veiligheidsoverwegin gen worden de personeningangen aan gebracht op 1,5 en 10,5 m boven de begane grond. Zij zullen bovendien wor den voorzien van luchtsluizen. De in gang voor auto's krijgt wel geen lucht- sluis, doch wordt alleen maar geopend wanneer de reactor buiten werking is gesteld. Als splijtmateriaal zal uranium wor den gebruikt, terwijl normaal water wordt aangewend als moderator en koel medium. Dit water doet tevens in be langrijke mate dienst bij de afscher ming -tegen radio-actieve straling. De beveiligingsapparatuur is zodanig ontworpen en geconstrueerd, dat bij iedere afwijking van de normale gang van zaken in de reactor het splijtings proces automatisch en onmiddellijk tot stilstand wordt gebracht. Een speciale stralenbeschermingsdienst houdt voort durend controle op' alle plaatsen waar ioniserende straling kan optreden op Het jaarverslag 1957 van de Katholie ke Reclasseringsvereniging maakt met voldoening melding van de verbeterde organisatie, zowel in de bureaus als in de afdelingen. Er werden nieuwe bu reaus opgericht, andere opnieuw in gericht. De verouderde structuur van de af delingen werd omgevormd. Deze be stond voorheen uit een niet gekozen bestuur, dat zichzelf, onstatuair, aan- yulde wanneer er een vacature was. Afdelingen zijn thans met recht afde lingen geworden, waar reclasserings- bezoekers en toezichthouders stemge rechtigde leden zijn. Voor de Kath. Reclassering echter is het werk belangrijker geweest, dan de organisatie. Wat de nazorg betreft is de werkverschaffing aan de reclas- santen dit jaar. in verband met de ver minderde conjunctuur, achteruitgegaan. De Vereniging ziet in de werkver schaffing een noodzakelijke voorwaar de voor de reclassering, mede omdat de justitie minder geneigd is voorwaar delijke invrijheidstelling te verle nen wanneer er nog geen werkgelegen heid gevonden is. De gevallen, die de sociaal-psychia trische sector te behandelen kreeg ver toonden in de periode van 1951-1957 een stijging van 420 tot 848. Deze regelmati ge toeneming is enerzijds te verklaren uit het feit, dat bij de rechtbanken meer gebruik wordt gemaakt van de dien sten van een psychiater, anderzijds is het vertrouwen in het psychiatrisch team van de vereniging dermate toege nomen, dat deze speciale reclassanten in grotere ate aan hen worden toe vertrouwd. De vereniging betreurt het dat de ka tholieke consultatiebureaus voor alco holisme nog steeds niet van rijkswege erkend zijn. Verheugend is echter dat de gemeenten steeds meer de waarde van een goed werkende reclassering beseffen, wat onder meer blijkt uit de verhoging van de subsidies. Onder de vele hachelijke zaken die een mens in dit leven kan ondernemen, is een van de hachelijkste, vind ik, het aangaan van een debat- Het hangt daar bij natuurlijk wel een beetje van het onderwerp af. Ik kan mij bijvoorbeeld vrijelijk en zonder gewe tensbezwaar storten in een gedachten- wisseling over het al of niet bestaande voordeel van stookolie- boven kolen- verwarming. Men kan aardig wat ar gumenten naar alle kanten aanvoeren en het verplicht tot weinig. En het kost over het algemeen bij zulk een gelegenheid niet al te veel moeite zich tot de zaak te bepalen. Wat anders wordt bet bij een kwes tie van iets meer diepgaande aard. Daarbij heeft men ook te maken met de tegenstander. Hoe „verhevener" het probleem is, hoe belangrijker de ge sprekspartner wordt- Daar is. dunkt mij, geen ontkomen aan. En hoe meer men in zulke zaken „gelijk'' denkt te hebben, hoe meer men de ander zal moeten ontzien. Wil men de rechtvaar digheid althans niet uit het oog ver liezen. Ik heb niet graag gelijk. Want aan eigen „gelijk", hoe velgefundeerd dan ook, mankeert altijd iets. Het gelijk van de ander namelijk. En hierin heb ik, dunkt mij, dan beslist gelijk. iiiimitiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het besluit van de beide directeuren ir. G._ F. Verhage en ir. J- Meijer Drees van de Ned. Helikopter Industrie N.V., op korte termijn hun ontslag In te dienen, is voor het personeel van de ze N.V. aanleiding geweest dinsdagmid dag voor een tiental minuten in staking te gaan. In deze korte staking wilde het personeel zijn sympathie met de direc tieleden tot uiting brengen. Het Tweede-Kamerlid Posthumus fP.v.d.A.) heeft de minister van ver keer en waterstaat de volgende vragen schriftelijk gesteld: Wil de minister mededelen, welke omstandigheden hebben geleid tot het verzoek om ontslag, dat de beide di recteuren van de Nederlandse Helikop ter Industrie hebben ingediend? Wil de minister, die verantwoordelijk is voor de bij de ontwikkeling van de Kolibrie verleende rijkssubsidie, zijn oordeel geven over de gang van zaken, welke ertoe geleid heeft, dat de twee personen, die grotendeels verantwoor delijk zijn voor de succesvolle uitvinding en ontwikkeling van dit originele pro ject, de voortzetting van deze arbeid afbreken of moeten afbreken? De Haagse regisseur Henk Zoutendijk is van plan met vrouw en acht kinderen naar Nieuw-Guinea te trekken. Hij zal in Manokwari als hoofdonderwijzer worden aangesteld bij het katholieke lager on derwijs en dus in dienst komen van de missie der paters Franciscanen van het apostolisch vicariaat Hollandia. Henk Zoutendijk is de regisseur van de pop penkast „In den Vroeden Zotskap", waarmede hij na de oorlog het gehele land heeft doorkruist om voorstellingen te geven die op een hoog artistiek peil staan. Zijn repertoire bevat de meest uiteenlopende stukken. Naast middel eeuwse stukken als Elckerlyck en Mari- ken van Nimwegen heeft hij moderne w-erken van Charles Péguy en ande ren voor de poppenkast bewerkt en daarmede jarenlang groot succes gehad. De missie op Nieuw-Guinea heeft deze oud-onderwijzer, die destijds enige jaren in Haagse scholen voor de klas heeft gestaan, gaarne aangesteld, omdat men verwacht dat hij nog iets meer in zijn pedagogische bagage meevoert dan het afwerken van een schoolprogram. De heer Zoutendijk zelf is vol verwachting van de nieuwe mogelijkheden die zich voor hem voordoen in een totaal ander gebied van de wereld, waar hij niet al leen denkt iets te kunnen brengen, maar ook nog wat te kunnen leren. Hij neemt vanzelfsprekend zijn poppenkast mee. „Ik heb mijn werk nooit gezien als al leen maar vakwerk. Ik heb altijd een boodschap willen brengen. En ik ver onderstel, dat dit aan Nieuw-Guinea even wel besteed zal zijn als aan Neder land", zo reageerde hij op vragen die de af te voeren lucht en de behande ling der radio-actieve afvalstoffen. Verwacht wordt dat de kernreactor en de bijbehorende laboratoria begin 1960 in gebruik genomen zullen kun nen worden. In het St.-Elisabeth Gasthuis te Haar lem is overleden de 21-jarige kantoor bediende Van L. uit Haarlem, die zon dagavond bij een autobotsing op de Boulevard te Zandvoort ernstig werd gewond. De Zandvoortse politie is er nog niet in geslaagd de toedracht van het onge luk vast te stellen. Een getuige een bestuurder van een passerende auto heeft zich, ondanks een verspreid radio bericht, niet gemeld. De bestuurster van de andere bij de botsing betrokken auto, de 22-jarige R. v. d. B. uit Bloe- mendaal, wordt in het Elisabethgasthuis verpleegd en mag nog niet gehoord r wij hem hierover stelden' Hij en zijn worden. vrouw zijn 43 jaar oud. Op een van de eerste dagen van september kwam bij het Algemeen Nederlands Verbond een brief binnen van ir. P. Th. Velzeboer. Deze Ne derlandse ingenieur is werkzaam bij de Kings Bay Kuil Company, die mij nen exploiteert op Spitsbergen. De brief bevatte een kort verslag van een plechtigheid, die in augustus op Spitsbergen is geschied. Er werd een gedenksteen onthuld. De steen was afgedekt met de Nederlandse en de Noorse vlag en aan de voet van de steen lag een bloemstukje van bloe men die met veel moeite op dit zeer noordelijk gelegen eiland waren ge kweekt. Nadat de vlaggen waren ver wijderd door een directeur van de Kuil Company werd het opschrift zichtbaar: „Ter herinnering aan de hier begraven Nederlandse walvis vaarders verre van het vaderland ge storven in de zeventiende eeuw." Bij het exploiteren van de kolenmij nen bij Ny Alesund op Spitsbergen kwam men op een gegeven moment tot op vijf meter van een begraaf plaats, waar Noren en Nederlanders lagen begraven. Het betrof hier wal visvaarders, die in de zeventiende eeuw op Spitsbergen het leven lieten. De Noorse graven werden overge bracht naar een andere plaats en dit zou ook met het Nederlandse massa graf gebeuren. De Hollandse ingenieur Velzeboer van de Kuil Company kwam toen op de idee op de nieuwe begraafplaats een grafmonument aan te brengen om de gedachte aan de vijftig overleden walvisvaarders le vendig te houden. Er was natuurlijk geld nodig voor deze gedenksteen Het ministerie van buitenlandse za ken verzocht het Algemeen Neder lands Verbond om bemiddeling. Het Algemeen Nederlands Verbond is een vereniging die contact legt tus sen allen van Nederlandse afkomst over de gehele wereld, en die dit con tact voortdurend wil verstevigen. En het idee van de Nederlandse inge nieur viel bij het verbond, dat juist dit voorjaar zijn zestigjarig bestaan heeft gevierd, in goede aarde. De moeilijkheid geld te verkrijgen voor de gedenksteen was groot. Maar na dat verscheidene ondernemingen ge polst waren, verklaarde de Oostersche Handel en Reederijen, die gevestigd is in het gebouw van het secretari aat van de Noordzuidhollandse Red dingsmaatschappij in Amsterdam, zich bereid de grafsteen te bekostigen. De grafsteen is door een Haagse firma vervaardigd van een bepaald soort graniet syeniet genaamd die bestand is tegen de klimatologi sche omstandigheden op Spitsbergen. ..De kisten zjjn overgebracht naar het nieuwe kerkhof," aldus schrijft ir. Velzeboer. „Over het geheel is een rechthoekige grafheuvel opgeworpen, van boven bedekt met witte kwarts steenslag. De svenieten gedenksteen komt daar wonderlijk goede tegen uit." Tot zover de brief van ir. Vel zeboer. Het Algemeen Nederlands Ver bond en de Oostersche Handel en Ree derijen kunnen dus tevreden zijn. Het Verbond, dat over de gehele wereld afdelingen, boekerijen en steunpunten heeft, vooral in de emigratiegebieden waar het contact tussen de Neder landers onderling zo belangrijk is, he ft succesvol bemiddeld. Het minis terie van buitenlandse zaken zal dat beamen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3