T egenstander s van De Gaulle van zijn zege overtuigd Volgens Jules Moch zal 70 procent der kiezers de grondwet aanvaarden De dreigende massa's van rood China Belangrijke rede over crisis in Verre Oosten voor radio en T.V. te verwachten Koningin brengt langdurig bezoek aan Ambonezen- woonoord te Vaassen ■S Kritiek op Algiers' potentaten Vreemde oproep aan Hongaarse priesters Nederland samen met Duitsland den wvSSiSi?n,i,rr?riï aar Vele arrestaties m Frankrijk Vrouw in de Ee verdronken 4000 ounces goud en studiebeurs voor deserterende rode piloten Kinderen getooid met oranje of rood-wit-blauwe bloemen Het weer. ORLON VESTEN f 18.98 Isotopenscheiding vols™ Elektrisch horloge Deense communisti sche partij verdeeld Eisenhower onderbreekt vakantie Amerika trekt weer bataljon mariniers uit Libanon terug ee MORRIS 'ieforeywót/p/ Restanten Van de „Tour de France", die Generaal De Gaulle vol gens de oorspronkelijke bedoeling in de weken voorafgaande aan het referendum over de nieuwe grondwet zou hebben ondernomen, blijft in werkelijkheid niet heel veel over. Slechts vier steden in de Franse provincies zullen nog vóór de volksuitspraak het bezoek van de huidige regeringschef ontvangen, t.w. Rennes, Bordeaux, Straatsburg en Rijssel, en wel op zaterdag en zondag 20 en 21 dezer. Eerst in de maand oktober, wanneer de grote beslissing van het „sou- Vereine volk" is gevallen, zal de generaal zijn visitatietour nee voortzetten. Op 2 en 3 oktober zal hij voor de vierde maal weer in Algerije zijn en op de terugtocht daarvan alvorens Marseille te bezoeken zal hij Ajaccio aandoen, de hoofdstad van Corsica. L ',0 PC, Ccf'SUf» vóór zal stemmen. rankr«k Vluchtelingen aangemaand terug te keren Fransen in Roemenië moeten Roemeens onder daan worden Alleen al woensdagmorgen 220 Noordafrikanen aangehouden Batterijtje niet groter dan een knoop Falcon Karris - Tweedjassen Wisselend bewolkt DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30009 SU&fë yyïyA--:-. (Van onze Parijse correspondent) Op het „gulden eiland" zal men on getwijfeld van mening zijn dat De Gaul le met dit bezoek eindelijk dan een ere schuld inlost: was het niet Corsica's aansluiting bij de opstand van Algiers die de regering-Pflimlin en de vierde republiek de genadeslag toe bracht? Voorts krijgen nog in oktober Lyon, Dyon, Orleans, Toulouse, Rouaan Nancy de generaal binnen hun mu ren. Te verstaan gegeven wordt nu dat de ze tournee van generaal De Gaulle Uiteraard geen propagandatournee is in verband met het referendum. Vandaar dan ook dat het grootste deel ervan is opgeschoven tot na 28 september. Zjjn de generaal, zijn medewerkers en zijn raadgevers onder de indruk gekomen van het vooral door de oppositie ge bruikte argument dat het referendum over de grondwet toch reeds te zeer was gaan lijken op een plebisciet voor of tegen De Gaulle persoonlijk? Zij zouden voor dit argument te ge makkelijker gezwicht kunnen zijn daar een zeer ruime zege van het ,,ja" over het „nee" ook in Frankrijk algemeen reeds nu als volkomen ze ker wórdt aangenomen, zelfs door.de oppositie. De socialist Jules Moch, die minister van binnenlandse zaken was het onfortuinlijke kabinet-Pflim- ®n die verklaard heeft het on- stemSaannïekt achten dat h« z«n project zal ge^°rgele5de grondwet- Bij het aangekondigde vierde bezoek van generaal De Gaulle aan Aigerne merkt ondertussen Le Monde op dat daar de uitslag van het referendum dan bekend zal zijn, dit bezoek eindelijk de grote beslissingen zou kunnen bren- gen en waarheid verschaffen aangaan de wat nu inderdaad het toekomstige statuut van Algerije en „zijn plaats in ons ensemble" zal zijn. In ieder geval is dit wat Le Monde hoopt en wat zo als het blad schrijft „een groot aantal voorstanders van het „ja" hopen, °P de" ze hoop hun antwoord baserend". Het blad verwijst dan naar het geval van de gezaghebbende heer Jean Monnet, van het na-oorlogse Franse moderni satieplan en de geestelijke vader van de Europese economische instellingen die in een uitvoerige verklaring aan het blad uiteenzet waarom ook hij na ampele overweging „tenslotte ja" zal Zeggen. In deze verklaring poneert de heer Monnet o.m. het volgecde: „Het is ab soluut noodzakelijk dat het land zelf een nieuwe bron schept van republi keins gezag, in dit opzicht is de stem ming door de gehele natie bij het re ferendum van kapitaal belang Een machtsgreep is mogelijk tegen een per soon. tegen uitgeputte instellingen Zij Is niet mogelijk tegen de natie, wan neer die zich heeft uitgesproken. De grondwet moet voeren tot verkiezingen in Algerije, die gesprekspartners zul len moeten opleveren. Deze grote kwestie zal eindelijk de weg moeten in slaan naar een regeling die rekening houdt met de gewettigde rechten zowel der Mohammedaanse als der Europe se bevolking." Volgens Jean Monnet zal, zolang de Algerijnse crisis duurt. Frankrijk blootgesteld blijven aan het gevaar van een dictatuur. Naar de bijzonder invloedrijke socia listische voorman, de heer Gaston Def- ,,r.e' thans burgemeester van Mar seille, die zich kortelings onder de voor- ïndf.rs.van het „ja" heeft geschaard,' schrijtt in zjjn blad Provencal, staat het buiten kijf dat in Algerije sedert enige maanden reeds een dictatuur heerst „uitgeoefend door de generaals Salan en Massu om van de kolonels niet te spreken Daar de oppositie beroofd is van alle recht om zich uit te drukken de pers gecensureerd en ue radio in fianae. van de gezagheb bers zal er» nidus Defferre, geen sprake zijn van een referendum doch slechts van een opgelegde beslissing zoals in de landen achter het ijzeren gordijn". Hij noemt het de plicht van generaal De Gaulle naar zijn overtui ging voorstander van ee.n liberale op lossing maar die niet van zins schijnt zün politiek te definiëren vóór het re ferendum „de potentaten van Al giers een minimum respect voor de re publikeinse wetten by te brengen". Jls „een ernstige provocatie door /-I de Amerikaanse imperialisten in het gebied van Taiwan", zo stellen de Chinese communistische leiders de huidige situatie in het ge bied van Formosa aan hun onderda nen voor. De toon van hun redevoe ringen is oorlogszuchtig en opzwe pend. Heeft Tito niet gezegd, dat Mao Tse Toeng het verlies van 300 mil joen onderdanen in een nieuwe oor log niet schuwt, omdat hij er dan al tijd nóg 300 miljoen overhoudt? De indruk, die de officiële redevoeringen in Peking maken, blijkt wel uit deze beide foto's, genomen tijdens een massabijeenkomst die daar zaterdag j.l. gehouden werd. Op de foto links ziet men de volksmilitie van Fengtai, een voorstad van Peking. Op de foto boven een dreigende massa rode sol daten. Magyar Kurir het bulletin van het Hongaarse katholieke persbureau nu bliceert een mededeling, waarin <i0~ bisschop van Szombathely een 20-tai met name genoemde priesters uit zijn bisdom oproept hun posten, die zy zón der permissie verlaten hebben, binnen één maand weer in te nemen. Zij wor den bedreigd met „suspensio a divi- nis", indien zij aan de oproep geen ge hoor geven. Het K.N.P. tekent bij dit bericht aan, dat het opvalt, dat deze oproep „op ver zoek van mgr. Kovacs" wordt gepubli ceerd. Enkele weken terug meld de Magyar Kurir dat mgr. Kovacs m een ziekenhuis te Boedapest was op genomen voor het ondergaan van een operatie. De oproep is gedateerd 20 augustus doch eerst 4 september ver schenen. Opmerkelijkis voorts, dat de njst een aantal namen bevat van pries- I Yan w'e bekend is, dat zij in het „iijt ?nd vertoeven. Onder hen be- yriadLzich dr. Bela Groh die in 1949 ge- Is en sindsdien als hoofdaalmoe- werkt van .de Hongaren in Oostenrijk iQi« Y een aalmoezenier, die in pnkoio ada geëmigreerd is en het nrncil tren' die in verband met rond 1QSO teSen kardinaal Mindszenty roepen tot§etIUCh|; zijn' DerSelÜke op- tefugkeer zun voorheen irf kortoif.*:aatsjyege gedaan, doch niet van kerkelpke zijde. De Roemeense regering heeft de in Roemenië woonachtige Fransen mee gedeeld, dat zij Roemeense onderdanen moeten worden of anders binnen 48 uur het land moeten verlaten. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft bij de Roemeense ambassadeur te Pa rijs geprotesteerd tegen deze maatregel die naar Franse opvatting in strijd is met de Frans-Roemeense conventie van 1930, Advertentie Prof, dr. J. Kistemaker van liet la boratorium voor massaspectrografie te Amsterdam heeft met de Westduitse hun eï K H Gr0JF afgesproken dat b h,; r;,tor'a, ï.ul.len« samenwerken onderzoek betreffende de schei- den°dezegrei?»ld hebb!,n do, twee geleer- tie te rpnóV atoomconferen tie ie Geneve bijzonderheden verteld over hun onderzoekingen en daarbh kin ov^eenkwamUenat D ^te^frek"- en VVest DuiMaïïl te ln Nederland methode, welke de Fransen voorstaan Van de zijde der Westduitse delegatie is echter verklaard dat er geen heshdt is genomen voor de bouw van een fa briek voor isotopenscheiding volgens de ultracentrifuge-methode. De werk zaamheden op dit gebied verkeren n.l. nog in het laboratoriumstadium zó werd hieraan toegevoegd. In verschillende streken van Frank rijk heeft de politie gisteren talrijke arrestaties van Noordafrikanen ver richt. Zo werd te St. Etienne een sa botagegroep van 35 man opgerold en te Lyon een groep van 16 F.L.N.-strijders. Ook in Dijon en Metz en omgeving wer den aanhoudingen verricht. Alleen al in de ochtenduren zijn er in totaal 220 Noordafrikanen aangehouden. In de nacht van dinsdag op woensdag is de 35-jarige echtgenote van de vee houder R. Talsma, wonende onder Stiens (Fr.), in de Ee verdronken. Het ongeluk moet gebeurd zijn toen zij, op weg naar huis, m een bootje het' ter plaatse vrij brede vaarwater overstak. Toen zij dinsdagavond laat nog niet thuis was mac kte men zich op de boer- derij ongerust. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij men het bootje los drijvende in het water aantrof. Van de vrouw was geen spoor te bekennen. Het vermoeden dat zij verdronken zou zijn werd later bewaarheid, toen men bij het dreggen haar stoffelijk overschot ophaalde. Helmut Epperlein, een Duitse uur werkmaker, die acht jaar geleden het eerste „elektrische horloge" bouwde, is dezer dagen m zijn uu"werkfabriek te Stuttgart begonnen met de seriepro- duktie van 3.000 elektrische horloges per maand. Voorlopig alleen heren armbandhorloges. Het horloge, zoals dat in acht jaar van prototype tot seriemodel geperfectioneerd werd, krijgt zijn elektrische energie van een batte rijtje dat zo groot is tl5! een knoop. Per 24 uur loopt dit honoge slechts twee sekonden achter. De batterij be houdt haar kracht dertien tot veertien maanden lang. Het orgaan van de Deense commu nistische partij „Land og Folk" heeft gisteren een aanval gedaan op de 61- jarige partijvoorzitter Aksel Larsen wegens diens sympathie voor het Joego slavische communisme en zijn kritiek op het partijdogmatisme bij de Deense communisten. „Al maakt het iemand misschien tot een betere Deen als hij Rusland of andere socialistische landen aanvalt", schrijft het partijorgaan, „het maakt hem ook tot een werktuig van anti-socialistische machten en tot een verrader van de internationale socia listische strijd". President Eisenhower zal vanavond (morgenochtend Nederlandse tijd) via radio en televisie een „belangrijke redevoering" uitspreken over de crisis in het Verre Oosten. De perschef van het Witte Huis, die dit bekend heeft gemaakt, wilde niet zeggen of zich een nieuwe ontwikkeling in de crisis in de Straat van Formosa heeft voorgedaan welke tot het besluit van de president om zich tot het Amerikaanse volk te wenden, heeft geleid. De president zal eenvoudig aan het Amerikaanse volk verslag uitbrengen over de toestand in het Verre Oosten, zo verklaarde hij. Eisenhower zal zijn va kantie te Newport onderbreken en voor de uitzending naar Washington gaan. Vervolgens keert hij naar Newport terug. Van Quemoy af zijn er circa dertig artilleriegranaten op de universiteit van Amoy, een havenstad van communis- „Nie'uw China". Er is ernstige schade aangericht en een student werd zwaar gewond, aldus het persbureau. Het communistische geschut dat de Quemoy-eilanden bestrijkt, heeft giste ren daarentegen het grootste deel van de dag gezwegen. Door ongunstige weersomstandigheden is het transport over zee van Formosa naar Quemoy tijdelijk gestaakt. Het eiland wordt nu door de lucht bevoorraad. De chef-staf van de nationalistisch- Chinese strijdkrachten, generaal „Ti ger" Wang Shu-Ming heeft iedere rood-Chinese piloot die met zijn vlieg tuig deserteert 4.000 ounces goud en een gratis universitaire opleiding be loofd. Ook soldaten en matrozen van communistisch-China zijn bij desertie beloningen in het vooruitzicht gesteld. Het communistische persagentschap Nieuw China heeft voorts bericht, dat Amerikaanse vliegtuigen gisteren twee maal het Chinese luchtruim hebben ge schonden. Een toestel van de Ameri kaanse marine zou boven de territo riale wateren van de provincie Fukien hebben gevlogen en twee uur later zou een verkenningsvliegtuig zich boven de provincies Fukien, Kigsi en Kwangtung, hebben vertoond. ..kennelijk om waar nemingen te doen". In Washington is gisteravond bekend gemaakt, dat de volgende week weer een bataljon Amerikaanse mariniers uit Libanon zal worden teruggetrokken. Dit meldt Reuter. De inscheping van de 1.700 man begint op 15 september. Het bataljon wordt naar de Verenigde Sta ten teruggebracht. Er zullen daarna nog circa 10.000 Amerikaanse mariniers en soldaten in Libanon zijn. (Van onze correspondent) H.M. de Koningin heeft woensdag middag een langdurig bezoek gebracht aan het nieuwe woonoord voor de Am bonezen te Vaassen. Dit woonoord is hier opgetrokken op een zes hectare groot terrein aan de Woestijnweg en bestaat uit dertig woonbarakken met 174 woningen, een grote scholenbarak met zeven klasselokalen, een kantine, een sociaal-medisch centrum en een kerkje, dat plaats biedt aan 276 per sonen. De totale bouwkosten vergden een bedrag van 235.000. De speciale voorzieningen vorderden een uitgaaf van ruim een miljoen gulden. De regering zegt dat een dergelijk woonoord uit de tijd is, maar de Am bonezen zijn er echter zeer mee in hun schik, aldus drs. A. J. van Raalte, commissaris van Ambonezenzorg. Het geboorte-overschot bij de Ambonezen is zo groot, dat er elk jaar een groot kamp bij moet komen om hen te kun nen huisvesten. Dit blijkt overduidelijk uit de navol gende cijfers: op 1 juli 1951 bevonden zich 12.602 Ambonezen in ons land; op 1 september bedroeg dit aantal 18.471 (t.w. 9754 mannen en 8717 vrouwen) In november 1951 waren de Ambone- se gezinnen in 51 woonoorden gehuis vest, thans zijn de 3096 Ambonese ge zinnen in 72 woonoorden ondergebracht. Om half drie arriveerde de koningin in het woonoord. Zij werd ontvangen door mej. dr. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, mr. H. W. Bloe- mers, commissaris der Koningin in Gel derland, mr. Renken, burgemeester van Epe en drs. A. J. van Raalte, com missaris van de Ambonezenzorg. Nadat de beheerder en de leden van de kampraad aan de koningin waren voorgesteld bood de dertienjarige Ju- Haantje Sinay, gekleed in sarong met witte kabaja, de landsvrouwe een bloem- stukje van kleurige anjers aan. Met haar gevolg en de autoriteiten begaf de koningin zich vervolgens naar de kantine, waar het gezelschap thee met cake gebruikte. Intussen onderhield H.M. zich met de voorzitters van de ver scheidene groeperingen en afgevaardig den van de vrouwen- en jongerenorga nisaties van de Ambonezen en hoor de zij aandachtig hun wensen en ver langens aan. Stuk voor stuk uitten al len hun grote waardering over het nieu we woonoord, dat hun thans te Vaas sen ten dienste staat. Hierna bezichtigde de koningin de kleuterschool, waar de peuters, die allen grote oranje of rood-wit-blau we bloemen droegen, enkele liedjes zongen, en bracht zij een bezoek aan de nijverheidscursus voor de Ambone se vrouwen. Voorts bezocht zij de drie klassen van de lagere school en de woningen van een tweetal gezinnen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TH. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt en op de mees te plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.08-19.04. Maan 4.44-18.15. Een voor de kust van Noord-Noor- wegen gelegen depressie zal zich de eerstkomende 24 uur in zuidoostelijke richting gaan bewegen. itbreiding van het boven de Britse eilanden aanwezige hogedrukgebied in de richting van Scan dinavië is daarom nauwelijks te ver wachten. Nederland blijft aan de rand van dit hogedrukgebied, zodat noorde lijke winden zullen blijven overheersen. De kans op buien is klein. Station max. neersl. Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki zwaar bew. 14 0 Stockholm regen 17 0.1 Oslo zwaar bew. 19 3 Kopenhagen zwaar bew. 16 0 Londen zwaar bew. 19 0 Amsterdam half bew. 19 0.2 Brussel geheel bew. 20 0 Luxemburg licht bew. 18 0 Parijs onbewolkt 20 0 Nice half bew. 25 0 Berlijn zwaar bew. 19 6 Frankfurt mist 20 4 München mist 16 0 Zürich zwaar bew. 20 0.1 Genève zwaar bew. 23 0 Locarno licht bew. 25 10 Wenen zwaar bew. 19 0 Innsbruck zwaar bew. 15 18 Advertentie ANEGANG 24-FRANKESTR Woensdag heeft. H. M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het Ambonezen- woonoord te Vaassen. De 13-jarige Juliaantje Sinay bood de landsvrouwe na de officiële verwelkoming bloemen aan. Het meisje was nek'eed ti> sarong en kabaja. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé stond glimlachend toe te kijken. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©Irectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1