f Radio-actief afval in zee Gemeenschappelijke Europese arbeidsbemiddeling nodig Negende FIRATO breekt weer ruimte-records Kort geding over de levering van een filmjournaal Toespraak van de koningin tot de christelijke leiders Petten gaat deel van werk van Kjeller overnemen Xkiiimm djumk Kruiswoordraadsel nam,- t 4PAmk f Slachtoffers van de ramp bij Abadan Het overvliegen van de Tupolev Gouden feest van de openbare arbeids bemiddeling te Amsterdam gevierd Visserijkwestie naar V.N. Vele noviteitenvooral bij stereo-weergave Kwam Bioscoopbond toezegging aan minister niet na? 270 gedelegeerden uit twintig landen in Noordwijk bijeen Nieuwe vorm voor Noors- Nederlandse samenwerking In cle toekomst een werkelijk gevaar Regering ziet geen gevaar Mariologisch congres in Lourdes geopend Minister Suurhoff Londen beducht voor gevolgen Ziekenfondspremie wordt verhoogd Broeders Onbevlekte Ontvangenis niet naar Arnhem DONDERDAG 11 SEPTEMBER 195b PAGINA A" „Engel des Heren' opnieuw in ere IJsland kondigt aan: Katholieke Illustratie SER zal advies uitbrengen Opening nieuw katholiek emigratiekantoor VERRASSEND LEKKER 7 8 9 10 11 Oplossing van woensdag lo: a8f; 4. Thorfinn houdt zijn paard in en legt voor alle zekerheid een pijl op de pees. Hijgend en roepend komen vijf mannen op hem toe, zo op het oog boeren. Zij zijn ongewapend, maar niettemin houdt Thorfinn de boog gereed. „Ahé krijgsmanwacht even. Waar gaat gij heen?" roept de voorste. De mannen zijn kennelijk opgewonden en hun houding getuigt van vrees. „Wilt ge niet met ons meekomen, krijgsman? Gij zijt ten minste degelijk gewapend en dat kunnen we best gebruiken." „Wat is er aan de hand?" vraagt Thorfinn. „We hebben een wezen gevangen, dat er uitziet als een mens, maar het zeker niet is," antwoordt de oudste boer. „Een grote donkere kerel zo op het oog, sterk en vreselijk. We konden hem maar met moeite vangen en dat alleen, omdat hjj sliep, toen we hem besprongen." Ogenblikkelijk moet Thorfinn denken aan de vreemde, scherpe geur, maar voor hij iets vragen kan, vervolgt de boer: „Maar het ergste was zijn geest, die wij zagen." Zijngeest?" herhaalt Thorfinn. ,.zijn geest, ja zeker," knikt de boer heftig. „Donker en harig, met felle, venijnige ogen. Het was verschrikkelijk." Thorfinn weet niet meer, of hij aan het verstand van de boeren of aan zijn eigen verstand moet twijfelen, doch hij besluit in ieder geval mee te gaan om die „duivel" zoals de boeren hem noemen, eens van nabij te be kijken. Na enkele uren krijgt hij een schamele groep woningen in het oog en met een trillende vinger wijst de boer op een kleine houten schuur, stevig gegrendeld. „Daar zit ie," fluistert hij. „Verlos ons van die duivel, krijgsman, en we zullen U eeuwig dankbaar zijn." De slachtoffers van het ongeluk met het Nederlandse marine- vliegtuig „Mariner" P. 303, dat bij Abadan in Perzië bran dend neerstorttewaardoor alle tien de inzittenden om het leven kwamen. Boven v.l.n.r.: kor por aal-vliegtuigmaker - motormonteur J. Bosma, luit. T. Z. 2de klasse oudste catego rie J. Andreas, korp. vliegtuigmaker-motormonteur K. W. Smits, sergt. vliegtuigmaker algemeen H. Q. Spiessens en sergt. vliegtuigmaker G. Decharon de Saint Germain. Onder v.l.n.r.: sergt.-vlieger P. J. M. Paardekoper, korp.-vliegtuig telegrafist J. J. F. Schrijver, luit. T. Z.-vlieger eerste klasse T. M. A. Hoebink, die het commando voerde; luit. T. Z. technische dienst 2e klasse oudste categorie J. A. Wurtz en korp.- vliegtuigmaker-vliegtuig monteur A. Rompies. Een lid van de Britse raad voor atoomenergie, Dunster, heelt in een verslag aan de Geneelse atoomconie- rentie verklaard, dat men zonder ge vaar de hoeveelheid radio-actieve af val die nu in de Ierse zee wordt ge stort, dertig maal zo groot kan maken. Zijn verslag is gebaseerd op een on derzoek van vijf jaar over het storten van radio-actief afval afkomstig van de Britse atoomfabriek te Windscale, in de Ierse zee door middel van een pijplei ding van ruim twee kilometer lengte. De hoeveelheid radio-actieve stof die met het zeewater weer naar de kust spoelt, is zo klein dat men die kan ver waarlozen, aldus Dunster. In een Russisch rapport is donderdag echter verklaard, dat het storten van radio-actieve afvalstoffen te laten zin- bije toekomst een werkelijk gevaar zal vormen". Dit verslag is opgesteld na een onderzoek van de mogelijkheid om radio- ctieve afvalstoffen te laten zin ken in de 19 zeer diepe troggen die de oceanen tellen. Het water in de troggen vermengt zich gedurig met water uit hogere oceaanlagen, aldus het Russi sche verslag, dat gedeeltelijk geba seerd is op een onderzoek van de Deen se expeditie die in 1952 met het expe ditieschip Galatea" een kruistocht om de wereld heeft gemaakt. (Van onze Haagse redactie) De regering ziet geen gevaar voor de veiligheid van het land in de luchtvaart overeenkomst met Rusland, waardoor de Russische maatschappij Aeroflot een luchtdienst op Schiphol kan onderhou den met de Tupolev TU 104. Over deze kwestie waren vragen gesteld door het Tweede Kamerlid prof. Gerbrandy (A.R.). De heer Gerbrandy had daar in gewezen op de uiterlijke gelijkenis van de TU 104 en de Russische straal- bommenwerper TU 16 en hij vreesde dat de Russen hiervan gebruik zouden kunnen maken voor een plotselinge overval. De ministers Luns, Staf en Algera antwoorden nu dat er wel degelijk on derscheid bestaat tussen het passagiers vliegtuig en de bommenwerper, die voor een geoefende waarnemer tot op grote hoogte waarneembaar zijn. Het is verder volgens de bewindslieden niet aannemelijk, dat een eventuele actie, die dan toch een deel zou moeten uit maken van een actie in groter verband, gericht zou zijn tegen doelen, die door een verkeersvliegtuig worden bestre ken. Verkeersvliegtuigen dienen hun vluchten uit te voeren volgens nauw keurig bepaalde routes en een tevoren vastgesteld tijdschema. Met een plechtig Veni Creator voor de grot van Massabielle opende mgr. P. M. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes. woensdagmiddag het elfde internationale Mariologische congres. Driehonderd theologen uit alle wereld delen woonden deze plechtigheid bij. Donderdag, vrijdag en zaterdag zullen deze deelnemers aan het congres 23 con ferenties en inleidingen aanhoren of houden. De talrijke spreekbeurten be handelen de talrijke facetten van de verhouding Maria en Kerk. Onmiddellijk op dit wetenschappelijk congres volgen de grootscheepse de monstraties van het Mariale congres, waarvoor de Paus de deken van het H. College van kardinalen de Frans man Kardinaal Tisserant, als zijn le gaat heeft afgevaardigd. Zaterdagmid dag zal Pierre Pflimlin, minister van staat, de Pauselijke legaat namens de regering begroeten. Het Mariaal con gres besluit met een bijzondere kaar senprocessie door de straten van Lour des naar het beeld van O.L. Vrouw, in de processie zullen de vlaggen worden meegevoerd van alle Maria-oorden ter wereld. Voor wat het Mariacongres betreft heeft de H. Vader als zijn wens uit gesproken, dat als blijvende vrucht er van het Engel des Heren in ere wordt hersteld en dagelijks wederom gebeden wordt voor de vervolgde christenen en speciaal ter afwering van de geeste lijke dreiging van het atheïsme. Oost-Duitsland Volgens het Oost- duitse nieuwsagentschap zullen meer vrouwen worden opgeleid voor werk in de Oostduitse mijnen. Een bijeen komst van vrouwelijke mijnwerkers in Halle zou hierom hebben gevraagd. Tij dens de bijeenkomst zou kritiek zijn uitgeoefend op de Oostduitse mannen, omdat zij hebben nagelaten hun vrou wen aan te moedigen in de mijnen te gaan werken." Het gewestelijk arbeidsbureau te Am sterdam heeft woensdagmiddag op een feestelijke bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen het vijftigjarig bestaan der Openbare arbeidsbemidde ling in de hoofdstad gevierd. Het be stond zelf 1 juli een halve eeuw en is voortgekomen uit de in 1886 door de „Maatschappij voor den werkenden stand" opgerichte particuliere arbeids beurs in Amsterdam, de eerste in ons land. Nadat ter nagedachtenis van de ne gentien ambtenaren, die tijdens de be zetting het leven verloren en hen, die nadien waren overleden het symfonie orkest van het Muzieklyceum het „Wil helmus" ten gehore had gebracht sprak de minister van sociale zaken en volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, over de ontwikkeling van de arbeidsbe middeling. De minister herinnerde aan de centralisatie in 1941, toen de ge meentelijke arbeidsbureaus naar het rjjk overgingen. Ook al hadden de Duit- j sers dit niet ingevoerd, dan zou deze centralisatie, die noodzakelijk was, er toch zijn gekomen, aldus de minister. In deze centralisatie schuilt het grote gevaar, dat men soms kan vergeten, dat het de mens is, die achter al de grote aantallen staat, voor wie de ar beidsbemiddeling werkt. En dit gevaar gaat nog groter worden nu door de E.G.K.S. en de Europese economische gemeenschap in de zes aangesloten Europese staten een vrije arbeidsmarkt is ontstaan. Er zal, aldus de minister, een gemeenschappelijke Europese arbeidsbemiddeling tot stand moeten worden gebracht en de eerste pogingen daartoe zijn reeds aan de gang. In zijn toespraak vertelde de minis ter o.a., dat hij zelf nog als werkloze kantoorbediende bij het G.A.B. was in geschreven geweest. Hij deelde tenslot te mede, dat mej. H. Joosten, waarne mend chef der afdeling vrouwenbemid deling, sedert 1915 werkzaam bij het G.A.B.de gouden eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend. De Amsterdamse wethouder W. Stein- metz, voorzitter van de commissie van advies van het G.A.B. deelde mede, dat op de rekening van de Sociale Raad te Amsterdam tot nu toe ruim 6200 gld is gestort door degenen, die gevolg heb ben gegeven aan het verzoek van het G.A.B. om geen bloemen te sturen, doch de daarvoor bestemde gelden op ge noemde rekening over te maken, ten einde de ondersteunden te helpen. De van ons land valt, uitgesloten is van het direct departementaal beraad, waarbij alleen de directeuren der elf provincia- 1- bureaus betrokken zijn. De beharti ging van de Amsterdamse belangen ge schiedt indirect via het provinciaal ar beidsbureau te Haarlem. IJsland zal de komende Algemene Vergadering der V.N. voorstellen, dat zij zelf een oplossing zoekt voor de kwestie van de visserijgrens, zo is mee gedeeld in een communiqué van het IJslandse ministerie van buitenlandse zaken. Gezegd wordt, dat IJsland steeds heeft gemeend, dat de Algemene Ver gadering der V.N. het zeerecht voor alle landen moet vaststellen. In het communiqué wordt eraan herinnerd, dat IJsland indertijd tegen het besluit heeft gestemd om te Genève een conferentie van specialisten over het zeerecht te houden. Het is thans nutte loos de kwestie naar een nieuwe confe rentie van specialisten te verwijzen, al dus het communiqué. Diplomatieke waarnemers in Londen zijn van mening dat IJsland op de ko mende vergadering van de V.N.-Assem- blée wel eens goedkeuring zou kunnen krijgen voor de uitbreiding van zijn vis- serqgrens tot 12 mjjl. Het nummer van deze week brengt een artikel over Rob Slotemaker, een van Nederlands meest belovende cou reurs. Een medewerker levert een in teressant relaas over een razia in Pa rijs, verband houdende met het terro risme van het Nationaal Bevrijdings front van Algerië, dat vooral in de Franse hoofdstad een strijd op leven en dood voert met de meer gematigde Nationale Algerijnse Beweging. "Vier pagina's zijn gewijd aan de film „Zus ter Luc" met Audrey Hepburn in de hoofdrol waarvan onlangs in Bel gië de laatste opnamen werden ge maakt. R. Kalkhoven schrijft over de recente grenswijziging tussen België en Duitsland, waardoor ruim zeshonderd Duitsers in één nacht slapende rijk werden. Verder is er een artikel van Rogier van Aerde over Antonio Felice Dado, de laatste ..Hollandse" schoor steenveger uit het Maggiadal in de T:s- siner Alpen. Drie pagina's foto's zijn gewijd aan het onlangs te Amsterdam gehouden congres van reket- en ruimte vaartspecialisten. De karakteristiek van de week handelt over Alexander Nes- meianof, de leider van de Russische wetenschappelijke wereld. Jan Cottaar trekt in zijn wekelijkse sportbeschou- wing zijn conclusie uit de Europese atletiekkampioenschappen. (Van onze Haagse redactie) De Bioscoopbond heeft minister Zfll- stra de toezegging gedaan dat het zo genaamde exclusïef-verkeerreglement niet zou worden toegepast op de Chris telijke Film-Actie. Maar inmiddels heeft Foxfilm van de Bioscoopbond een boete gekregen van vijfentwintighon derd gulden wegens het leveren van een filmjournaal aan deze C.F.A. De C.F.A. heeft minister Zijlstra op deze handelwijze van het kartel de Bioscoop bond attent gemaakt. Dit maakte mr. J. C. van der Steenhoven uit Dordrecht woensdag bekend in zijn pleidooi in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank tussen de N.V. Haghefilm en de C.F.A. Dit kort geding gaat ook over de levering van ?en filmjournaal. In no vember 1957 had de C.F.A. bij Haghe film offerte gevraagd voor de levering van het nieuwe journaal „Spiegel van Nederland". De C.F.A. had een con tract lopen met ox-film voor de leve ring van een journaal maar dit contract zou aan het einde van seizoen 1957-1958 niet worden verlengd. Do C.F.A. keek dus uit naar een ander journaal. In een brief aan Haghefilm had de C.F.A. in maart 1958 de offerte aanvaard en wel voor levering van het journaal te gen 15 september 1958. Haghefilm ver klaarde zich daarop evenwel niet be reid het journaal te leveren. Mr. R. P. Besseling di voor Haghe film pleitte zei dat vier maanden tussen offerte en aanvaarding daarvan geen redelijke termijn was in de filmjour- aalverhuur-branche. Volgens hem was de usance te leveren van januari tot heer Steinmetz vond onbevredigend, daten met december. Haghefilm wilde niet het G.A.B. Amsterdam, waaronder bij- voor drieëneenhalve maand leveren, na elf pet der totale beroepsbevolking Mr. Besseling zei op het standpunt te „Het maakt grote indruk een groep mensen te ontmoeten, waarvan een ieder zich welbewust is van de ernst van zjjn eigen verantwoordelijkheid, en erop gericht, het beste gebruik van zijn talenten en van de hem geboden gelegenheden en mogelijkheden te ma ken. Het gaat hier om het zoeken van Gods bedoelingen met het eigen en met dat van de gemeenschap. Wg mensen kennen niets van de goddelijke plannen voor onze wereld van te voren. Achteraf herkennen wij er thans van, in diepe ootmoed. Wij hebben ons geweten te volgen als onze gids de enige die ons met grote zekerheid in de goede richting wil leiden. In later tijden zal die richting blijken de histo risch aangewezene te zijn geweest". Deze woorden sprak H.M. de Koningin tot de 270 gedelegeerden uit twintig landen op de conferentie van de Inter national Council for Christian Leader ship, die woensdagavond in Noordwijk is geopend. H.M. vervolgde: „hoe zeldzaam kwaad zal het zijn, om niet aldus mee te wer ken met het plan /an God de God van Christus, zoals mijn moeder het noemt en wat hetzelfde is. Elke ver spilling van onze door God gegeven mogelijkheden is iets, wat wjj ons zelf nooit kunnen vergeven, want daardoor zouden wij uitgeschakeld worden van het contact met de oorsprong van warmte, licht en energie. Wij hebben de vrijheid om goed te doen en een wezen te zijn, evengoed als we de vrij heid hebben om veel schade om ons heen aan te richten. Het enige belang rijke is dat wij altijd bereid zijn, het selyke kortzichtigheid is ingegeven hoe gewichtig die ons zelf ook mag toe schijnen alleen een onbelangrijke, onnutte comedie, gezien in het licht van de eeuwigheid, en die zal nooit meer schade aanrichten binnen het plan van de Eeuwige dan Hij toestaat. Hij weet hoe dwaas Zijn kinderen kun nen zijn, ondanks dat Hij het hun toe vertrouwt om te doen wat Hij wil dat gedaan moet worden hoe zeer zij steeds ook falen. Het is Zijn genade, die, met Goddelijk geduld, ons nooit laat varen, en ons zelf, telkens weer, een nieuwe kans biedt, opdat wij mogen leren te leven volgens Zijn bedoelingen." Vervolgens las de koningin een bood schap voor van prinses Wilhelmina, erevoorzitster van conferentie. Hier in wordt o.m. het volgende gezegd: „Een grote taak ligt voor ons. Het moet ons zeer duidelijk voor ogen staan, dat we de met-christelijke we reld iets moeten tonen, waarop zij ja loers kan zijn. Iets dat de levens, de verbeelding en de zienswijze van de mensheid pakt, iets dat misvattingen en verwarring wegneemt. Maar boven al iets, dat de harten van de mensen voor Christus wint, hen ervan over tuigend dat hij het enige creatieve plan heeft om zjjn schepselen naar een bete re toekomst te leiden door de eenvoud en klaarheid van ons geloof, dat leeft en geopenbaard wordt op alle terrei nen van het leven." De koningin was in de vooravond in Noordwijk aangekomen. Met prins Bernhard, die kort tevoren was aan- gekomen, zat hare majesteit aan een staan dat er geen overeenkomst tot stand was gekomen. Hü vroeg zich af of de C.F.A. wel schade zou lijden door het niet beschikbaar krijgen van het journaal. Hij wees de onmiddellijke v jrziening die geëist was af. Mr. van der Steenhoven vond dat de offerte in stand was gebleven. De abon nementen op de journaaL liepen vol gens hem van september tot augustus en niet van januari tot december. Hij sprak het vermoeden uit dat Haghe film niet wilde leveren aan de C.F.A. uit "rees voor een zware boete van de bioscoopbond. De actie heeft twee- tot driehonderd plattelandsafdelingen, waar het journaal gedraaid zou worden in het komende seizoen. Men zal dus evi dent financiële schade lijden, bijvoor beeld door minder bezoek, aldus mr. van der Steenhoven. Hij weersprak ver ontwaardigd de bewering van mr. Bes seling dat de C.F.A. een slechte betaler was. Wij hebben geld genoeg, zei mr. van der Steenhoven. Maandag 22 september a.s. zal de negende Firato in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw haar poorten openen. De Firato is de enige internationale ten toonstelling op het gebied van de elek tronica, waarbij radio en televisie domi neren. De komende tentoonstelling is weer groter opgezet dan de vorige; de beschikbare twee hectaren expositie ruimte zijn volledig bezet doo- ruim 200 exposanten uit 14 landen. In tegenstelling tot de radiotentoon stellingen in het buitenland zullen onze omroepinstanties niet aanwezig zjjn. Zowel de N.K.U. als de N.T.S. zijn zo zeer door de bestedingsbeperking ge handicapt, dat geen van beide aan de expositie kan deelnemen. De N.T.S. zal wel gedurende de tentoonstelling iedere middag van 2-5 uur en iedere avond van half acht tot half elf in de aether zijn. Of de radio ook uitzendin gen zal geven, met name op het gebied van de stereofonie, is nog niet beslist. Men kan verwachten dat er op de komende tentoonstelling zeer veel nieuws te zien zal zijn. De radiotoe stellen worden niet alleen beter maar ook goedkoper. Zelfs de goédkoopste toestellen zijn uitgerust met een inge bouwde draaibare antenne en druk knoppen. De toesteller van de midden klasse zijn uitgerust als ware „supers". Het gewone radiotoestel is eigenlijk gedegradeerd tot een „tweede toestel" Het „grote" apparaat in de huiskamer moet heden ten dage beschikken over FM-ontvangstmogelijkheden en zelfs over stereo-weergavemogelijkheid. Technisch interessant is de steeds verder gaande toepassing van transis tors, met name in draagbare toesteilen en autoradio's. De voordelen zijn o.m.: minder stroomverbruik, gewicht en slij tage. Ook „gedrukte bedrading" vindt steeds meer toepassing, d.w.z. dat men vrijwel het gehele dradenstelsel van het toestel perst in een isolerende laag. De fabricage is daardoor eenvoudiger en goedkoper; storingen en mankemen ten zijn vrijwel uitgesloten. Ook de vormgeving wordt steeds rationeler, maar ook fraaier. Men zoekt het in onbreekbare kunststoffen en zachte, contrasterende kleuren. De grote verrassing van de tentoon stelling is de introductie in Nederland van de stereoweergave by de grammo foon. Stereoweergave geeft de illusie van ruimte. Nodig zjjn daarvoor op namen via twee kanalen en weergave via twee kanalen; een voor het linker-, een voor het rechteroor. Op de tentoonstelling is alles op dat gebied voorhanden, dus zowel stereo- opnemers als -grammofoons en ook radiotoestellen met mogelijkheid van stereoweergave. Het is een nieuwigheid waarvan men de betekenis vooral niet moet over schatten. Anderzijds is het zo dat men zijn apparatuur, mits niet te oud, voor betrekkelijk weinig geld kan aanpas sen. De stereo-grammofoonopnamen zullen eerst na de Firato op de markt komen. Het behoef', geen betoog dat er op het gebied van de weergave zaken te zien zfjn, doch vooral te horen zullen zijn, die men tot voor kort niet voor mogelijk gehouden had. De weergave- techniek heeft de achterstand tegenover do opnametechniek zeer snel ingelopen. Er zijn thans apparaturen die voor werkelijk honderd procent de weer gave in de zaal evenaren. De T.V. gaat haar eigen weg. De toe stellen worden beter, goedkoper, hand zamer. Vooral dat laatste is belangrijk met het oog op de reparaties. De oudere T.V.-toestellen waren fraai en goed, doch bij reparaties moest het grote apparaat gehaald worden en vrij wel volledig gedemonteerd bij de han delaren. De nieuwe toestellen zijn zo gebouwd dat zelfs grotere reparaties thuis kunnen geschieden. Eeq belangrijke ontwikkeling is ook dat de basisboek van de beeldbuis steeds groter wordt. Er zijn nu zelfs toestellen met een basishoek van 110 gr. Naast deze zaken voor het grote publiek omvat de tentoonstelling alles op het gebied van de elektronica: mobilofoons, radar, een robot, reken machines, zenders, enz. De Sociaal Economische Raad zal in oktober de beschikking krijgen over na dere gegevens inzake de kosten van de ziekenfondsverzekering. Het ligt in de bedoeling, dat de S.E.R. een advies over de premiehoogte zal uitbrengen. De ziekenfondsraad heeft inmiddels aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid een voorlopig advies uitgebracht over de hoogte van de zie kenfondspremie van de verplichte ver zekering over het jaar 1959. In dit ad vies stelt de ziekenfondsraad voor de huidige premie van 4,4 procent te ver hogen tot 4,7 procent. De verhoging van deze premie wordt verklaard uit allerlei factoren zoals het teruglopen van de reserve in het ver eveningsfonds, de stijging van de kosten van de geneesmiddelen, van de hono raria, van de ziekenhuisverpleging en de toenemende vraag naar specialis tische hulp. 19 september zal te 's-Hertogenbosch een nieuw kantoor van de Katholieke Emigra tie Stichting in Noord Brabant in gebruik worden genomen. Het kantoor ts geves tigd Papenhulst 6, 's-Hertogenbosch. On der het ambtsgebied van het nieuwe kantoor vallen eveneens o.a, Nijmegen, Oss, Veghel en Waalwijk. Advertentie De „hoge-flux"-reactor, die op het ogenblik te Petten in aambouw is, zal een deel van de werkzaamheden van de zwaarwaterreactor in Kjeller gaan overnemen. Men zal zich in Petten on der meer gaan bezighouden met ex perimenten, waarbij krachtige stralen neutronen nodig zijn. De Noors-Neder landse samenwerking, zoals die op het ogenblik bestaat, zal in de toekomst enige wijziging ondergaan. Dit heeft het hoofd van de fysische afdeling van het Noors-Nederlandse centrum te Kjeller, dr, J. A. Goed koop, desgevraagd medegedeeld in ant woord op vragen van een verslaggever van het A.N.P. Zolang dit mogelijk is, aldus dr. Goed koop, zal men „Jeep" blijven gebrui ken, in ieder geval voor de produktie van radio-actieve isotopen. De op brengst van deze isotopen beloopt per jaar ongeveer 100.000,Behalve de hoge-flux-reactor in Petten zal ook de nui-energie-reactor, die in Kjeller zal worden gebouwd, een deel van het werk van „Jeep" overnemen. Deze nieuwe reactor, die geheel voor Noorse rekening wordt gebouwd, zoals de hoge-flux-reactor in Petten ge heel door Nederland wordt gefinancierd zal in hoofdzaak worden gebruikt voor metingen van en experimenten met de reactiviteit van de reactor zelf. De Nederlands-Noorse samenwerking in haar huidige vorm loopt in juli van het volgend jaar af. Dr. Goedkoop zei, dat zij naar alle waarschijnlijkheid daarna in een andere vori zal worden voortgezet. Nu beide landen op het ge- bied van kernreactors meer op eigen benen kunnen staan, zal de sa- zamenlijke projecten, hetzij in Neder- menwerking beperkt worden tot ge land, hetzij in Noorwegen, al naar de aard van de reactor die voor de pro jecten nodig is. la?*;ste jaren werken in Kjeller gemiddeld twintig Nederlandse acade mici tegen ongeveer vijftig Noorse. Dr. Goedkoop verklaarde, dat de hoofdzaak m de arbeid met de reactor in Kjeller het zuiver wetenschappelijke werk is en dat er onder meer gewerkt wordt door academici, die er hun promotie voorbereiden. De broeders van de congregatie van de Onbevlekte Ontvangenis te Maas tricht hebben voor onbepaalde tijd af" gezien van hun voornemen, in Arnhem twee internaten te vestigen, hoewel de Arnhemse gemeenteraad zich vorig jaar akkoord verklaarde met de vesti ging van die jongensinternaten op een aan de congregatie toebehorend terrein aan de Amsterdamse weg. De congre gatie heeft bovengenoemd besluit o.a. genomen op grond van financiële om standigheden en omdat zij inmiddels het accent van haar werk gelegd heeft op de missie-arbeid. De vestiging te Arnhem zou de reeds bestaande inter naten te Weert en Amersfoort vervan gen. co «O O oo Horizontaal: i_j 1. chocolade melk, - militair hoofd- r* deksel; 2. pannekoek, - het zij zo; 3. meisjesnaam, - verslag; 4. uitstapje, - ontsteltenis; 5. deel van skelet, - kijken, - pers, vnw.; 6. Afrikaans dier, - uitroep; 7. vlammen, - en omstreken; 8. deficit (mv) 9. w.e.el, - windstreek; 10. rampspoed, - tijdrekening; 11. vreemde taal, - keel. 2 Verticaal: 1. toezicht hou- S den; 2. werelddeel, - insekt; 3. ongehuwde staat, - soort onder wijs; 4. reeds, - aardappel; 5. ijzerhoudende grond, - onwel, - vervoerson derneming (afk.); 6. volhardend, - kommer; 7. plaats, - bedwelming; 8. eilandenrijk, - afbeelding; 9. god der liefde, - hoorn, 10. volksfeest; - wreed keizer; 11. voorvoegsel, - liter, - vochtig. Horizontaal boon; 4. kaal, 7- km- 14. oke; 15. aap: 17- garnaal; 18. roe; 20. eel; 22. 1. an; 25 se; 26. is; 27. si; 28. t.t.; 30. lt.; 31. élan; 32. cent. Verticaal: 1. balk; 2. on; 3. nut; k.r.o.; 5. ai. 6. 12- degen; 13. kales; 14. oor; 16. pel; 19. oase; 41. eelt; 23. min; 24. etc.; 27. s.a.; 29. te. goede gebruik te maken van onze steeds I diner aan met een aantal gedelegeer- aanwezige kansen. Aan de andere kant den op de conferentie en leden van het is al onze bedrijvigheid, die doop men-corps diplomatique.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2