PARAMOUNT ÉÉN GULDEN IChurchills huwelijk wordt I „Zullen wij in deze eeuw met Rusland wellicht goede vrienden worden? GRATIS! 8 Ia URANIUM in Suriname? DODEN op de weg NU KUNT U VOOR nu in Nederland „Mijn trouwen was verreweg de meest gelukkige gebeurtenis in mijn Lady Churchill: WNÊMI -JIHUHH M Nescafé Voorbereidingen voor een uit gebreid bodem-onderzoek Enquête inzake gebruik van volle melk Y oorzitterschap van S.E.R. De Nederlands- Duitse besprekingen Britse hulp voor een Nederlandse onderzeeboot Prins Bernhard beschouwt dit niet als een onmogelijkheid Buitenlandse pers over Formosa de wereldberoemde een bewonderens- waardige vrouw Afname is relatief gering Prof. Verrijn Stuart voorgedragen Dr. Lahr nieuwe Duitse delegatieleider? Vraaggesprek voor de Britse telervisie EEN FRAAI Geschenk voor de Paus DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Recepten' American Bisschoppen bezoeken Adelbert-landdag Inspecties der N.S. worden districten Engelse arts helpt gewonde eerste officier Heerlijke recepten. Advertentie lllillllllllLllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj inillllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiuuiuiiiHHiiuuiKumiuiiin niiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiin in het goud gezet iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Londense correspondent) j - orgen vieren Sir Winston Chur chill en zijn vrouw hun gouden bruiloft, een feest dat een groot deel van de wereld en zeker een groot p*el van Engeland althans in de geest AOyeinig mee zullen vieren. Want niet relds J® het verheugend dat het 's we- :5 "otste levende staatsman bescho- li dt Tv„wtest na zijn titanenbestaan in ditle",? ,no« steeds zijn vrouw ÏSJ?tot «rat? vAhben' h«t is ook een «wend met zovee1Sde dat deze man. gezegend mer zoveel gaven, ook irere- gend is geweest met een waanUk sereen en gelukkig huwelijk, dat morgen taw goud wordt gezet. Lady Clementine Churchill heeft zich altijd op de achtergrond gehou- den maar zil werd desondanks een publieke figuur, want de Britse natie wist dat zij altijd aan haar mans zijde stond en hem een huwelijksgeluk be reidde zonder hetwelk het hem licht nooit mogelijk zou zijn j>ew® zijn bovenmenselijke arbeid te ver richten. Hieromtrent heeft Churcnili zelf verklaard: „Het zou onmogelijk zijn voor enig man in het openbare leven om te doorstaan wat ik door staan heb, zonder de toegewijde hulp van wat wij in Engeland onze „betere hëlft" noemen". En zou men desnoods deze uitlating kunnen beschouwen als een conventioneel compliment van een echtgenoot aan zijn vrouw, dit is niet mogelijk voor wat hij over zijn huwe lijk schreef in zijn autobiografie: „Mijn huwelijk was verreweg de meest ge lukkige en vreugdevolle gebeurtenis welke mij in mijn gehele leven over komen is. Want wat kan heerlijker zijn dan tijdens de gang door het le ven verenigd te zijn met een wezen dat nooit een onedele gedachte heeft kunnen koesteren". Morgen zal dit grote echtpaar, naar Wij hopen in de zon gezeten aan de Ri- vièra waar het op vakantie is, terug denken aan de dag van vijftig jaar ge leden 12 september 1908, m de luister rijke 'jaren van de regering van Koning Eduard VII. Grote menigten waren uit- gelopen om de 23-jarige bruid Clemen- tine Hozier en de jeugdige, sights 33- jarige minister van handel m het huwe lijk te zien treden in de parlementskerk, de deftige kerk van St. Margaret in Westminster. Tussen die dag, waarop de organist de jonge bruid begroette met de huwelijksmars uit Tannhauser, de dag waarop de bisschoppen van St. Asaph en Weldon het huwelijk inzegen den in Westminster, en de dag van mor gen, waarop een gelukkig en diep be wonderd echtpaar feest zal vieren aan de Rivièra, ligt een enorm fragment van de wereldgeschiedenis, een fragment waarin de jubilaris van morgen een zo grote rol heeft gespeeld. Het begin van zijn historische rol gaat terug tot het jaar 1901, toen Churchill zijn intrede deed in het Lagerhuis, waarvan hij nog heden lid is. Het was aan Churchill, toen minister van marine, te danken dat de Britse vloot tijdig uit gebreid, versterkt en gemoderniseerd was om een overwegende rol te kunnen spelen aan het begin van de eerste we reldoorlog. Het was eveneens te danken San zijn vooruitziende blik dat deze Vloot, dank zij de door hem bevolen ma- Het echtpaar Churchill. noeuvres, geheel gemobiliseerd was tien dagen voordat de Duitse legers Frank rijk binnenvielen. Wat Churchill voor zijn land en voor het gehele Westen heeft betekend in de tweede wereldoor log ligt ons allen nog vers in het ge heugen. Sedert hij het eerste ministerschap overdroeg aan de onfortuinlijke Sir An thony Eden heeft hij weinig deelgeno men aan het politieke leven. Hij heeft Parlementszetel behouden, en ver schijnt nu en dan gaarne even In het Lagerhuis. Maar met karakteristieke persoonlijke stijl heeft hij er zich van onthouden nog ooit het woord te voeren in het Lagerhuis. In alle rust en met de voor hem karakteristieke energie heeft hij kans gezien een oude wens te vervul len door de publikatie van zijn vierde lige geschiedenis van de Engels-spreken de volkeren. Ondanks enige ernstige ziektes en een bovenmenselijk druk po litiek bestaan heeft hy tijdens zijn le ven meer dan twintig lijvige boekdelen geschreven en meer dan driehonderd schilderijen geschilderd, en in al die tijd en bij al deze arbeid en ontspanning heeft hij kracht en vreugde geput uit de serene achtergrond van zijn rijk hu welijksleven en uit de geestelijke steun van een van Engelands meest bewon derenswaardige vrouwen. Het jubilerend echtpaar viert morgen ne? gBeha7ve rpi,0ft ?et intiem di- in%ChUrChÜls «"eiste Z°°n, Randolph, en diens dochtertie Arabella zullen enige intieme vriendin vin dé Churchills aanzitten aan de feestdis, on- der wie veldmaarschalk Lord Montgo mery, Greta Garbo, Somerset Maugham, de Griekse scheepseigenaar Onassis en diens vrouw, en Churchills literaire agent, de heer Revens en echtgenote. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B- J. Alfrink, die voor zijn bisschops benoeming geestelijk adviseur van de Nijmeegse afdeling der St.-Adelbert- vereniging is geweest, heeft medege deeld, dat hij voornemens is zaterdag 27 september te Nijmegen in de aula van de r.-k. universiteit de openingsbijeen komst van de landdag 1958 der St.-Adel- bertvereniging bij te wonen. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadju tor van 's-Hertogenbosch, zal de bijeen komst zondagmiddag in de grote gehoor zaal van de medische faculteit te Nijme gen bijwonen. Het produktschap voor zuivel heeft woensdag in een openbare vergadering te enquête in te stellen over het gebruik te enquete in te stellen over het gebruik van gestandaardiseerde votle melk met een vetpercentage van ca. '3,75. Op voorstel van een der leden zal met deze enquête in studie worden geno men of het wel efficient is deze melk op straat te brengen, gezien de statis- tiekcijfers die een relatief geringe af neming van deze melk te zien geven. Volgens een produktie-overzicht over de periode van 10 tot 25 augustus van het c.h.s. was de hoeveelheid van deze melk die in de consumptie werd ge bracht 2.998 ton. Er zal een speciale commissie voor dit onderzoek worden ingesteld. Het bestuur van het produktschap ■leeft zich akkoord verklaard met de wens van enkele leden, dat het pro duktschap zal worden betrokken in een door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening geëntameerd on derzoek inzake toe te passen normen voor de kostenbepaling bij verwerking van landbouwprodukten. Het produkt schap acht het noodzakelijk dat zo spoe dig mogelijk eventuele argumenten uit zijn kringen worden gehoord, teneinde te voorkomen dat zij in een later sta dium niet tot hun recht zouden komen. De vergadering ging akkoord met het voorgestelde concept-zuivelverorde- ning voor invoerheffing van magere melkpoeder (vetgehalte droge stof 12,5 procent), waarbij bepaald wordt dat importeurs van magere melkpoeder of karnemelkpoeder een heffing per 100 kg verschuldigd zijn ten behoeve van het landbouwegalisatiefonds. Over de samenstelling van een commissie van advies, die zal adviseren bij deze hef fing, zal over veertien dagen een be slissing worden genomen. De minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie heeft, mede namens zijn betrokken ambtgenoten, hij schrij ven van 9 september 1958 de sociaal economische raad ervan in kennis ge steld, dat in overweging is aan H. M. de Koningin ter benoeming tot voorzit ter, van die raad voor te dragen prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam en wel met ingang van 1 oktober 1958 die voor het nog resterende gedeelte van de zittingsperiode eindigt op 31 maart 1960. Overeenkomstig het bepaalde in arti kel elf van de wet op de bedrijfsorga nisatie nodigt de minister de raad uit hem zijn oordeel over dit voornemen kenbaar te maken. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, die on der meer gedurende vele jaren direc teur is geweest van de Amsterdamse Bank NV, is geboren te 's Gravenhage op 16 september 1893. Hij is thans bui tengewoon hoogleraar in de staathuis houdkunde aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam. Sinds de instelling van de sociaal eco nomische raad in 1950 maakt prof. Ver- rijn Stuart deel uit van dit college. Hji behoort tot de groep der zogenaamde kroonleden. Hij is lid van het dagelijks bestuur van de raad en bekleedt tevens het voorzitterschap van twee door de raad ingestelde commissies, namelijk de commissie Benelux en de commissie vrijhandelsgebied. De vroegere Duitse ambassadeur in Moskou dr. R. Lahr, die thans bij het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn werkzaam is, heeft woensdag een bezoek gebracht aan Hannover waar hij met de minister-president van' het land Neder-Saksen, besprekingen heeft ge voerd. Neder-Saksen is, zoals bekend, bijzonder sterk geïnteresseerd bij de tus sen Nederland en Duitsland hangende kwestie van de Eemsmonding Volgens het Duitse persbureau D P A wordt in regeringskringen in Hannover dit be zoek in verband gebracht met de lo pende onderhandelingen tussen Neder- land en de Bondsrepubliek over grens- kwesties en andere tussen beide landen bestaande problemen. Men leidt in Han nover uit dit bezoek namelijk af, dat dr. Lahr spoedig de leiding van de Duitse onderhandelingsdelegatie zou overne- men van prof. E. Kaufmann. Deze is ge ruime tpd ziek geweest en heeft, naar wij vernemen, het voornemen te kennen gegeven, zich uit de onderhandelingen terug te trekken. Ofschoon er nog geen nieuwe Duitse delegatieleider is be noemd minister Von Brentano ver toeft thans niet in Bonn wordt het waarschijnlijk geacht, dat dr. Lahr zich reeds op deze taak voorbereidt. Zoals bekend, heeft ook de Nederland se regering het plan een nieuwe dele gatieleider te benoemen, nu mr. J. W. Beyen inmiddels zijn nieuwe ambt van ambassadeur in Parijs heeft aanvaard. De acht inspecties waarin het net der Nederlandse Spoorwegen voor wat de exploitatieve dienst betreft, is verdeeld, zullen met ingang van maandag distric ten gaan heten. In overeenstemming daarmee wordt de huidige titel van inspectiebeheerder voor de leidinggevende ambtenaar en van de sectoren voor tractie, weg en werken en seinwezen in elk district ge wijzigd in: district-ingenieur of inspec teur van het vervoer, district-ingenieur van tractie, district-ingenieur van weg en werken en district-ingenieur van het seinwezen. In elk district is een van deze vier functionarissen aangewezen als eerst aanwezend district-ingenieur of -inspec teur. Hij is belast met de coördinatie van de vier sectoren in het district en met een vertegenwoordiging naar bui ten. In het district Groningen zal optreden hoofdingenieur ir. J. van Roggum, in het district Utrecht: hoofdingenieur ir. P. H. J. Claassen, in het district Am sterdam: hoofdingenieur ir- G. E. Leer touwer, in het district Rotterdam: in specteur mr. D. H. C. Ittman, Breda: ir. J. Slinkens. Nijmegen: inspecteur mr. H. J. Kruyt, Maastricht: ir. W. Voerman. Een arts van de Britse luchtmacht is per helikopter afgezet op de Neder landse onderzeeboot Zeeleeuw om daar de eerste officier te behandelen voor verwondingen aan de rechterhand. De Zeeleeuw, die onderweg was naar Leith, had in een S.O.S. om hulp ge vraagd voor de betrokken officier. Deze wjjze van hulpverlening was tevens een oefening in de samenwerking op dit ge bied tussen de verschillende vlootonder- delen, zo voegt de marine voorlichtings dienst aan dit bericht toe. Verenigde Staten De Amerikaanse federale commissie voor de burger rechten heeft een onderzoek gelast naar zekere klachten, volgens welke de in schrijving op kiezerslijsten aan negers in de staten Florida, Mississippi en Ala bama is geweigerd. Prins Bernhard heeft in een vraaggesprekemet de Britse onafhankelijke (commerciële) televisie-omroep verklaard, dat hij „geneigd is te geloven, dat wij in deze eeuw wellicht goede vrienden met Rusland zullen worden". „Dat beschouw ik niet als een onmogelijkheiid," zo verklaarde hij volgens het uittreksel dat Reuter van het vraaggesprek heeft verstrekt. Het inter view is enige dagen geleden in de tuin van paleis Soestdijk opgenomen en woensdagavond uitgezonden als onderdeel van. een televisievers lag onder de titel „Holland 1948-'58". Advertentie Bij aankoop van een bus Nescafé ad 50 gram. Vraag Uw winkelier om inlichtingen over de Nescafé receptenboekjes. Ijk**» In Den Haag worden op het ogen blik onderhandelingen gevoerd tussen de regeringen van Suriname en Ne derland, om te komen tot een over eenkomst tussen öeide Rijksdelen in zake een uitgebreid wetenschappelijk onderzoek van de Surinaamse bodem. Er zal, wanneer men het eens wordt over de wijze waarop dit geologisch onderzoek wordt gehouden en de gevol gen die daaruit voor beide landen kun nen voortvloeien, een stichting in het leven worden geroepen, die zich met de exploratie van delfstoffen zal be zighouden. Geologen hebben de laatste tijd dui delijker aanwijzingen gekregen, dat de Surinaamse bodem inderdaad uranium en andere waardevolle bestanddelen kan bevatten, hoewel nog generlei zeker heid bestaat dat de delfstoffen in ex- ploiteerbare hoeveelheden zullen wor den aangetroffen. „Deze indrukken zijn echter nog zeer globaal. De exploratie moet nog begin nen. Van exploitatie kan dus nog in het geheel niet gesproken worden", zo ver klaarde ons mr. dr. R. H. Pos, als ver tegenwoordiger en gevolmachtigd mi nister van Suriname in ons land. „Het gaat er bij de onderhandelingen in Den Haag om dat tevoren alles goed wordt geregeld. Geologen hebben allerlei plan nen voor een minutieus onderzoek, dat veel kapitaalsinvesteringen zal vragen en dat een verdere perfectionering be tekent van de algemene inventarisatie van de Surinaamse bodem, waarmede men al vele jaren bezig is. Er zal een uitgebreid gebruik worden gemaakt van de luchtkartering en waarschijnlijk moet o.a. ook een eigen laboratorium voor dit onderzoek worden gebouwd. Vele des kundigen zullen er jarenlang mee bezig zijn. In beginsel is Suriname het natuur lijk geheel eens met het ten uitvoer brengen van dit plan, maar men wil ter dege weten waar men op lange termijn aan toe is, vooral ook wanneer het on derzoek tot positieve resultaten gaat lei den. De geologen hebben thans nog slechts globale inzichten. Dat kan echter van de grootste betekenis zijn", aldus mr. Pos. Op het ministerie van Zaken Overzee kon men ons nog mededelen, dat het initiatief tot dit geologisch onderzoek in Suriname en het in het leven roepen van bedoelde stichting is uitgegaan van Nederland. Oprichters zullen van Ne derlandse zijde o.m. zijn de ministers van Financiën en van Zaken Overzee. Er is een commissie van voorberei ding werkzaam, de z.g. ..Atoomcom missie", waarvan de heer B. Krijger, secretaris-generaal van Zaken Overzee, voorzitter is. Dr. G. Zijlstra is voor dit doel van de Billitonmaatschappvj in overheidsdienst naar het ministerie van Zaken Overzee overgegaan. Het staat vast, dat hij d- toekomstige directeur van de stichting zal zjjn. Men zoekt thans naar bekwame geologen, die bij het onderzoek in Suriname nodig zullen zijn. Paus Pius XII zal een uiterst moder ne cinemascoopcamera met een pro jectie-apparaat ten geschenke krijgen van de president van de Amerikaanse filmmaatschappij 20th Century Fox, Spiros P. Skouras. Deze komt morgen uit Parijs in Rome aan en zal waar schijnlijk gedurende het weekeinde door de Paus in particuliere audiëntie wor den ontvangen op de pauselijke zomer residentie te Castelgandolfo. De appa raten zullen worden geïnstalleerd in het San arlo-paleis, waarin de Vati- kaanse filmafdeling is ondergebracht. Skouras zal verder een orgel van 35.000 dollar ten geschenke geven aan de kerk van Maria Boodschap te Sa- baudia bjj Rome. r De koimende tien jaar, zo zei prins (Bernhand voorts, vormen een uitdaging ivoor wast moet worden gedaan voor de (onderontwikkelde gebieden van het wes ten. „Wij kunnen niet alles aan Amerika onverlaten'', zei hij. „Wij moesten eigen lijk wat meer doen en op zo'n ma nier, dat het met genoegen wordt aan- vaïird." Op de vraag of hij in Europa een „derde macht" in de wereld ziet, ant woordde prins Bernhard: ,.Ik zie Euro pa als een partner van de westelijke wereld." De prins zei, dat hij er zeker van is, dat er in de komende jaren een „veel nauwere" samenwerking in Euro pa zal zijn, economische samenwerking, die tot nauwere politieke samenwerking zal leiden. „Sommige Europese landen zullen wellicht hun soevereiniteit of een deel ervan moeten opgeven om doelmatiger te kunnen samengaan," aldus de prins. Op de vraag wat volgens hem het voornaamste vraagstuk voor Nederland is in de koimende tien jaar antwoordde prins Bernhard: „Het vinden van de jui ste weg om binnen de gemeenschappelij ke markt samen te werken." „Doch dit is geen wezenlijk probleem", meende hij, als men het „juiste intellect" en de wil bezit. In de afgelopen tien jaar is het grootste Nederlandse succes het econo mische en financiële herstel geweest, zo meende de prins tenslotte. Woensdagavond is de 44-jarige re clametekenaar D. J. de Zwart uit Mui- derberg om het leven gekomen bij een verkeersongeval op rijksweg no. 1 Am sterdam-Het Gooi. De heer De Zwart stak, nadat hij bij de halte Meerstraat uit een bus van de N.B.M. was gestapt, de rijksweg over. Halverwege weifelde hij echter, waardoor een motorrijder uit Amster dam, die uit de richting het Gooi na derde, hem niet meer kon ontwijken. De Z. werd gegrepen en was vrijwel op slag dood. De motorrijder en zijn echt genote die achterop zat werden vrij ernstig gewond. Zij zijn per ziekenauto naar het Diaconessenziekenhuis te Naar- den overgebracht Bij een botsing tussen een bromfiet ser en een vrachtauto te Eefde, (ge meente Gorssel). is de bromfietser, de 61-jarige heer K. Doornik uit Gorssel op slag gedood. Zijn 59-jarige echtge note, die op de duo zat, werd zwaar gewond. Woensdagmiddag is in Nijega bij Drachten een verkeersongeval gebeurd, dat de ongeveer 75-jarige heer A. Keet- lapper uit Goutum het leven heeft ge kost. De geer K., die per fiets op weg was naar huis, stak onverwacht de weg over en werd aangereden door een achteropkomende auto. Bij Akkrum is woensdagavond om tien uur een auto bestuurd door de 22- jarige F- B- uit Joure, met grote snel heid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuurder was op slag dood. Een mede-inzittende werd slechts licht gewond. Vanochtend om tien uur is de 74-jarige bromfietser G- W. op de Kerkewijk te Veenendaal tegen een truck met aan hangwagen gereden. Hij kwam onder het rechter achterwiel terecht en was op slag dood. De „New York Herald Tribune" schrijft vandaag, dat de jongste brief van Khroesjtsjev aan president Eisen hower „ballistische chantage" is en een „volledig verkeerde voorstelling" geeft van het Amerikaanse standpunt ten aan zien van Formosa. Het blad vestigt er de aandacht op, dat terwijl Mao Tse Toeng besprekingen met dè Verenigde Staten over de nationalistische eilanden voor de Chinese kust aanvaardt, Khroesjtsjev eist dat de Verenigde Sta ten Formosa zelf ontruimen. Volgens de „Herald Tribune" is het nieuwe communistische offensief „met woorden zowel als artillerie" een poging om aan de vooravond van de bijeen komst der V.N.-Assemblée een oorlogs dreiging te scheppen die de Verenigde Naties nitt gemakkelijk kunnen ophef fen omdat communistisch China geen lid van de volkerenorganisatie is. De „New York Times" meent, dat de Chinese aanvaarding van de Amerikaan se voorstellen voor hervatting van de conferentie op ambassadeursniveau door de Verenigde Staten en hun bondgeno ten met instemming zal worden begroet, aangezien ze de door Mao Tse Toeng uit gesproken hoop delen dat een dergelijke conferentie zal helpen de crisis in het gebied van Formosa te verminderen. „Doch als deze" hoop moet worden verwezenlijkt, zullen de Chinese com munisten zowel hun inzicht als de basis waarop zij willen proberen te onderhan delen moeten aanpassen", zo meent het blad. De Amerikanen zijn alleen op For mosa als bondgenoten van de nationa listen en zij kunnen niet de rechten van de nationalisten verkwanselen. De „New York Times" meent dan ook, dat niet door de Verenigde Staten en com munistisch China alleen een werkelijke regeling van de kwestie kan worden be reikt. Ómdat de crisis een werkelijke bedreiging van de vrede is. is de kwes tie er een voor de Verenigde Naties, dit' verantwoordelijk zijn voor de vrede en internationale veiligheid. De Londense liberale „News Chro nicle" merkt vandaag op, dat sommige activiteiten van de Amerikaanse vloot in het gebied van Formosa een regel rechte uitdaging van China zijn. Het blad klaagt er voorts over, dat er teke nen zijn van een vermindering van de beperkingen die aan de activiteit van Tsjang Kai Sjek waren gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3